witam, byłem jednym z pracowników „Unitra Magmor” i współtwórcą tego modelu. Stała współpraca z naszymi technologami pozwoliła mi wprowadzić wszelkie poprawki w działaniu tego magnetofonu i od samego początku poprosiłem o przetestowanie magnetofonu w domu. Kolejnym testowanym modelem był Unitra Magmor msd 1402. Pracowałem tam do 1989 roku.
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Dziękuję za zainteresowanie się moim filmem i ciekawy komentarz. Jest mi szalenie miło, gościć kogoś tak wyjątkowego! :) Dzięki Waszemu zespołowi, mamy ten wyjątkowy "magnetofonik" i bardzo za niego dziękujemy!
@JERZ69G4 жыл бұрын
Miałem u was praktyki. Technikum łączności w Gdańsku :) moja pierwsza praca G.Z.E Unimor :)
@fernandomontressini97884 жыл бұрын
Właśnie długo czekałem na coś takiego. Dziękuję Panu że Pańskie filmy to taka machina czasu która za każdym razem zabiera w podróż do przeszłości. Jako fan technologii minionej epoki uwielbiam te uczucia i wspomnienia jakie Pańskie filmy wywołują. Sam kolekcjonuję produkty sprzed dziesieleci a pamięć grajacego do sniadania przed wyjściem do szkoły Beskidu wywołuje mimowolny uśmiech i rozrzewnienie. Moim marzeniem jest posiadać najmniejszy radioodbiornik na baterie (nie pamiętam modelu). Dziękuję Panu jeszcze raz.
@lordweiter93824 жыл бұрын
Godzina 1 : 29 w nocy i kolejny ciekawy filmik z którego możemy dowiedzieć się bardzo dużo ciekawych rzeczy warto było nie spać pozdrawiam Panie Arku 😉
Osobliwością jest układ stabilizatora zamontowany w czeluściach tegoż urządzenia, malutka płytka druk dwustronny z układem UL1901 i elementami współtowarzyszącymi a nad nim potencjometr do regulacji prędkości obrotowej - brawo dla konstruktorów :) wymiana zębatek i paska to pikuś :) Na naprawę mojego M-101 poświęciłem 2 dni, zakup silniczka z odzysku, zakup LA3201, zakup zębatek wymianę uszkodzonej głowicy kasującej, układ UL1490 zastąpiony UL149x pasuje każdy również do wymiany jak i tranzystory w sekcji prądu podkładu i kondensatory.
@poteznysymetryzator72424 жыл бұрын
Świetny pomysł z opowiadaniem podczas naprawy. Chyba właśnie tego mi brakowało w poprzednich materiałach! Gorąco zachęcam do dalszego realizowania materiałów w ten sposób.
@majestick20024 жыл бұрын
Piękne wspomnienia. I kawał fajnej historii.
@mariuszhadam43954 жыл бұрын
Materiał informacyjny prima sort. 👍🏻
@unitra4life4 жыл бұрын
Świetna jest ta nowa forma, oby tak dalej! :)
@jankaminski67234 жыл бұрын
Fajnie,że jest komentarz ,można się czegoś ciekawego dowiedzieć.Zawsze trafnie dobrana muzyka do sceny muszę przyznać.
@albenalbus11984 жыл бұрын
Witam. Miałem taki magnetofon w białym kolorze i służył mi w podróżach i na świeżym powietrzu - no fakt nie był tani. Był prosty w obsłudze z nienajgorszym dżwiękiem jak na owe czasy. Świetny materiał. Pozdrawiam.
@ukaszdn14 жыл бұрын
Jak zawsze super film wartosciowa wiedza dzieki!!
@fortesso4 жыл бұрын
Pana materiały od zawsze miały swój indywidualny i niesamowity charakter trudny do podrobienia (próbowałem :) ) lecz w chwili obecnej niniejsze prezentacje stały się jeszcze bardziej mistrzowskie i unikatowe, ma Pan bardzo ciepły radiowy głos którego wspaniale się słucha zaś same informacje są niebywale wartościowe. Przyłączam się do prośby widzów o kontynuację tak wspanialej formy prezentacji. Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę miliona widzów
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Dziękuję, za niezwykle entuzjastyczny komentarz. Bardzo mi miło, że się podoba. Wkrótce nowe filmy! Postaram się pokazać coś, czego jeszcze nie było :)
@retros12994 жыл бұрын
Super, zawsze niedosyt że już koniec, ale to też fajne. Może wstyd, ale nie słyszałem o Stanisławie Szwarc - Bronikowskim, teraz też o nim poczytam, wartość dodana :)
@kapitanharnas21653 жыл бұрын
Jestem dumny że ten sprzęt powstał w moim mieście
@robearth49874 жыл бұрын
unikalny sprzęt w wspaniałej opowieści . gratulacje
@MrSlawek20004 жыл бұрын
Dzięki za przypomnienie :-) W sumie widziałem to jeden raz na własne oczy.... ksiądz przyniósł na religię i czegoś tam słuchaliśmy:)
@dg230v44 жыл бұрын
Jak zawsze Super!
@poziomy52734 жыл бұрын
Człowieku! Skąd Ty się wziąłeś??? Wehikuł czasu? No po prostu przeniosłem się w czasy podstawówki! Kurczę to porusza we mnie bardzo sentymentalne nuty! I ta muzyka... Super! Tak trzymaj!!! Twój imiennik rocznik 1972....…
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Wehikuł czasu pokazałem kilka filmów wcześniej. Zapraszam do oglądania :)
@piotr-jo4hl2 жыл бұрын
Witam co pan sądzi o białych zębatkach dostępnych na znanym portalu aukcyjnym . Warto je zakupić czy może nie . Pozdrawiam serdecznie.
@ARQ-TONTECH2 жыл бұрын
Jeśli nie ma innych, to trzeba ratować sprzęt tym co jest. Ja nie narzekam.
@wiesawc15704 жыл бұрын
Ufff jak miło pozdrawiam.
@piotrc58094 жыл бұрын
niesamowite :) miałem go.... ( członek rodziny pracował w Magmorze na Beniowskiego....)
@a.k.kanibal5994 жыл бұрын
Super ze odnawiasz te sprzęty Natomiast błędem jest nie wymienianie dosłownie wszystkich kondensatorów elektrolitycznych Po tylu latach na 100% nie trzymają pojemności A i tak pewnie nie długo poleci z nich elektrolit i bezpowrotnie zniszczy te urządzenia Oczywiście spadek pojemności objawia się przydzwiękami i przykładowo odstrajaniem się stacji radiowych
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Wylewają i brudzą tylko chińskie kondensatory. Kiedyś udowodnię, że polskie kondensatory są trwałe, dobrze "trzymają" parametry, ESR w starym sprzęcie analogowym nie ma większego znaczenia i w ogóle, wszystko pokażę :)
@sebastian_drazczyk4 жыл бұрын
Miałem taki magnetofony w 1990 roku. Faktycznie był awaryjny a poza tym bardzo prądożerny. kilka nagrań z niego mam do dziś.
@Marcin_kicx_154 жыл бұрын
Super robota a te twoje filmy z głosem to ciekawie się ogląda. Pozdrawiam
@PolskieKomputery2 жыл бұрын
Niedawno nabyłem pamięć kasetową PK2000, która była produkowana na bazie tego magnetofonu.
@ARQ-TONTECH2 жыл бұрын
Fantastycznie, bardzo się cieszę.
@tomekkruk99174 жыл бұрын
SUPER👍🇵🇱
@Coolersson4 жыл бұрын
Fajnie że dałeś się przekonać do używania swojego głosu. Teraz Twoje filmy zyskały nowy wymiar, a młodsze pokolenie pasjonatów, może poznać historię polskiej elektroniki nie tylko wizualnie.
@ramjetsc4 жыл бұрын
Witam, jak zwykle genialny filmik. Zamienne czerwone zębatki wydają się dobrej jakości.
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Tak. Należycie spełniają swoją rolę.
@radiowavemaniac4 жыл бұрын
Wow, super materiał!
@tonsilrenovation32384 жыл бұрын
Filmy z głosem są super, chętnie się słucha opowieści
@NowakowskiRobert1969 Жыл бұрын
Moi Drodzy, miałem kiedyś taki sam magnetofon. N.R.3.🕊️❤️👼
@krystiandrwal76794 жыл бұрын
Kochany fajny filmik i ciekawy pytanie za sto punktów gdzie zdobyłeś te nowe zębatki bo przecież ciężko je zdobyć pozdrawiam cieplutko
@seba-xy1ts4 жыл бұрын
Może wydrukował albo dopasował od czegoś?
@mariusz54964 жыл бұрын
Też mnie to właśnie ciekawi bo też szukam kilku takich zębatek niestety nie potrafię znaleźć proszę o informację jeśli to nie problem 😉
@lodzkie2oprawy6714 жыл бұрын
@@mariusz5496 na allegro są nowe
@sq17864 жыл бұрын
Witam. Mógłbym prosić o dane pasków jakie w nim zamontowałeś? (główny i licznika) Niedługo będę się wreszcie zabierał za przywrócenie takiego egzemplarza do żywych, a nigdzie nie mogę dorwać danych o ich wymiarach :(
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Dobranie paska polegało, na orientacyjnym kupnie kilku pasków w rozmiarach 80, 82, 84 x 1,0mm i założeniu takiego, który nie będzie zbyt luźny, ani zbyt mocno naprężony. Założyłem ten o wymiarach 84x1,0mm i na razie magnetofon pracuje bez zarzutu. Jeśli zdobędę fabryczną dokumentację serwisową, podam dokładne wymiary.
@sq17864 жыл бұрын
@@ARQ-TONTECH Tak właśnie i ja miałem zrobić, ale dzięki Twojej pracy i testom będzie teraz dużo łatwiej :) W takim razie i ja sięgnę po fi 84x1mm. Dzięki!
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
@@sq1786 powodzenia! Czy po naprawie, będzie prezentacja? :)
@sq17864 жыл бұрын
@@ARQ-TONTECH Zapewne coś tam nagram dla potomnych :) W sumie trochę już mi się nazbierało sprzętu do napraw i przeglądu - MK 450, RM 350, wspominany M-101, Finezja 3 mojego brata którą odstawił z użytku w połowie lat 90tych a złożył ją sobie w sprawną całość z egzemplarza pozwrotowego, gdy miał jeszcze praktyki szkolne w ZWM w Lubartowie. W Condorze trzeba też mechanizm ogarnąć :) Część już jest gotowa, ale przy naszej rodzimej Unitrze to zawsze jest co dłubnąć... choćby przepali się żarówka :) Generalnie mam swój główny kanał o nazwie Obywatel GG i tam już jakieś materiały wrzuciłem, a kolejne myślę także się pojawią :)
@dominikbatorski31214 жыл бұрын
no i Zespół Adwokacki Dyskrecja ... bomba
@kamandir964 жыл бұрын
Super te nowe filmiki
@island2514 жыл бұрын
Kto zmieniał samodzielnie głowice na stożkową albo pół stożkową?
@maciejwisniewski7604 жыл бұрын
Super. A te nowe plastikowe zębatki to stare zapasy czy współczesny druk 3D?
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Niestety dostawca nie poinformował jaką technologią wytwarza części. Ważne że są.
@Panic1384 жыл бұрын
@@ARQ-TONTECH a gdzie można je kupić ? i czy pasują do grundiga MK 2500? wydają się być identyczne
@marekkowalski67673 жыл бұрын
@@Panic138 w Chinach są i są za bezcen , są w necie strony poszukaj .
@robsonicam4 жыл бұрын
Witam, te trybiki to moze wydrukowane na drukarce 3d? Dzis chyba sa niemozliwe do zakupienia?
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Nie wiem w jaką techniką wyrabiane - tajemnica dostawcy. Ważne, że są.
@testy54444 жыл бұрын
Super jak zwykle.Pozdrawiam i wincyj.. :-)
@vanilla20303 жыл бұрын
Witam, posiadam ten magnetofon pod nazwą "unitra notes B-133" wiecie może ile ich wyszło? Zakupiłem takowego za 30 zł kilka dni temu w stanie technicznym igła
@CICHY5254 жыл бұрын
Dostałem kiedyś na gwiazdkę wystanego w kolejce przez ojca RMS 303 Viking. Ku uciesze niestety magnetofon okazał się jedną wielką porażką. Psuło się wszystko Zurity nie chciały już go przyjmować na gwarancji. Charczenie pojawiające się po podgłoszeniu stawało się nie do zniesienia. Wspominam to jednak z uśmiechem. PS. Mam 30 letnie radio samochodowe Becker model Grand Prix 0779 i na wyswietlaczu coraz mniej zaczyna być widoczne. Czy naprawa tego jest mozliwa?
@Leszek.S4 жыл бұрын
ARQbyTontechUNITRA to twój głoś ?
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Tak.
@Radmrus4 жыл бұрын
Jak na biedę tamtych lat, to i tak był wypas. Jestem na ukończeniu renowacji RMS 451 na wysoki połysk ;) Za kilka dni film z wymagającym testem jakości. Arek, tak trzymaj, Twoje filmy są ucztą. Pozdrawiam
@roberttata81044 жыл бұрын
A teraz masz bogactwo? Kraj kilkadziesiąt razy bardziej zadłużony niż za tow. E.Gierka kiedy to Polska się rozwijała. Stocznie zlikwidowane, przemysł zlikwidowany, miliony bezrobotnych (część z nich opuściła Polskę w poszukiwaniu pracy poza granicami). Z sąsiadów zrobiliśmy sobie wrogów a z dawnych wrogów "przyjaciół"... WARIATKOWO, SOLIDARNOŚCIOWE DZIADOSTWO...
@krajanUNITRA4 жыл бұрын
Fajne filmy z głosem, ciekawie opowiadasz. Ja miałem problem z dostaniem koła zębatego od dźwigni dowijania w radiomagnetofonie eltry, ale użyłem koła zębatego z chińskiego budzika średnica się zgadzała ząbki też i trochę musiałem pokombinować żeby je spasować jedyny problem to twardy plastik przez co hałasuje to koło. Inny problem jaki mi został to ustawienie prędkości przesuwu taśmy w instrukcji serwisowej piszą że powinno się to robić miernikiem prędkości i nierównomierności ND-960A ELMASZ , nierównomierność przesuwu nie powinna przekra 0,35% ustawia się to czterem rezystorami nastawczymi po dwa na każdą kieszeń i pytanie mam takie jak ustawić bez tego miernika by było w miarę prawidłowo?
@cr-femetal23134 жыл бұрын
A ten pasek to jakie ma wymiary bo nie mogę znaleść wymiarów
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Ojej, nie mogę przypomnieć sobie dokładnych wymiarów. Po prostu dobierałem metodą na sznurek. Kupiłem kilka sztuk zbliżonych do zdjętego wymiaru i w dwóch przekrojach. Dopasowałem eksperymentalnie.
@cr-femetal23134 жыл бұрын
@@ARQ-TONTECH no mam takiego delikwenta i pasek się rozleciał niestety. Ale jest plus taki, że z pudełkiem jest.
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
@@cr-femetal2313 fantastycznie! Gratuluję i powodzenia! To świetny gadżet. Mało kto takiego ma :)
@byledziaao28654 жыл бұрын
Polski Walkman :D Pozdrawiam i oby więcej takich filmików z Pana głosem :)
@m.r86564 жыл бұрын
Panie Arku dlaczego już niema filmów co niedzielę tylko co drugą niedzielę?
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Przygotowanie filmu zawierającego więcej treści, opracowanie tekstu, nagrywanie scen, dogrywanie, poprawki, korekty, zajmuje obecnie więcej czasu, niż dawniej. Tak więc filmy będą ukazywać się nieregularnie, ale z pewnością będzie co oglądać. Dziękuję za cierpliwość! :)
@lipcowy6464 жыл бұрын
@@ARQ-TONTECH No niby prawda ale niektórym udaje się to zrobić w 3 godziny i film codziennie wrzucać więc jak pan montuje w movie makerze i ma pewnie pan dawno wygasłego windowsa XP to nic pan nie zdziała szybciej.
@misiukisiu4 жыл бұрын
@@lipcowy646 Skąd masz takie widomości, paskudny szpiegu?
@lipcowy6463 жыл бұрын
@@misiukisiu sam kiedyś arq pisał że posiada stary komputer a w jego starym fiomie było widać xp i kiedyś pisał że montuje w movie maker
@misiukisiu3 жыл бұрын
@@lipcowy646 Dziękuję za donos. Jeśli jest, tak jak piszesz, to należy przyjrzeć się systemom crowdfoundingowym. Arek ma 8000 fanów, więc skromna sumka pozbiera się dosyć szybko. Nawet jak nie zwiększy to częstotliwości ukazywania się materiałów, to zmniejszy ampiltudę napięcia podczas przygotowywania kolejnych. Lobbujmy!
@mellodeque4 жыл бұрын
jakie czasy, taki sprzęt i technologia ;)
@dozer1594 жыл бұрын
Dość ciekawy sprzęt. Jak widać nie wszystko co zachodnie znaczy - lepsze. Nasi też mieli końskie głowy, tylko nie do polityki.
@patrykszybowski24874 жыл бұрын
A miał Pan kiedyś slimaka w ręce?
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Ślimak od maszynki do mielenia PREDOM MESKO.
@abcdezxyz47724 жыл бұрын
Super materiał. A sprzęt... marnej jakości, ale ważne że był, bo lepiej coś mieć niż nie.
@tobiaszek99944 жыл бұрын
Gdzie można dostać jeszcze dostać takie zębatki... Czy wybrałeś się w podróż w czasie po nowe? :) Ps Nadal jestem pod wrażeniem nowego "wyglądu" filmików(chodzi o lektora twojego autorstwa)
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Można znaleźć w popularnym portalu ogłoszeniowym. Uwaga! Nie podajemy linków, nie reklamujemy firm handlowych.
@tobiaszek99944 жыл бұрын
@@ARQ-TONTECH Dzięki :)
@Lechoslowianin4 жыл бұрын
Szliśmy pół kroku za najlepszymi
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
O, to prawda. Dziękuję.
@MirekEm14 жыл бұрын
Chodziłem do Technikum Energetycznego El. Jaworzno III rok 1986 i tam na wyposażeniu sali komputerowej (Sieć komputerów meritum) mieliśmy te właśnie magnetofoniki do zapisu programów z komputerów. Jak to w szkole i przy takiej eksploatacji dawały jakoś radę, ale wykruszały się niestety. Ale mieliśmy ich około 10 szt. Może przez to, że nasz nauczyciel pochodził z Gdańska :)?
@rekinek11114 жыл бұрын
3:00 Zauważyłem pękniętą płytkę. Wiesz o tym?
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Tak. To tylko osłona izolacyjna. Podkleiłem ją.
@tomasztyrka63614 жыл бұрын
Jedno koło zamachowe kręci sie w jedną a drugie drugą strone ?
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Tak. Obydwa napędzają szybkie przewijanie w przód i tył.
@krisk12364 жыл бұрын
Coś mi się tak kołacze że 13000zł w latach 1984 może 86. Stało ich sporo w zurcie. Miałem takiego później i ostro walczyłem z mechaniką. Stało też sporo jednookich radmorów.
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Cena zgadza się. Spotkałem się z informacją, że gdy pojawił się w sprzedaży, kosztował ponad 12.000zł.
@marekkowalski67673 жыл бұрын
@@ARQ-TONTECH Mam paragon jeszcze ( mam ich chyba z 300 ponad )- pzdr
@YTtomek4 жыл бұрын
Te wymienione nowe zębatki to "magazynowe zapasy" czy druk 3D? I czy magnetofon kieszonkowy "Kajtek" to nie jest bliźniacza konstrukcja?
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Części są nowe. Dostawca nie podaje informacji o technologii wytwarzania. Tego typu informacje, są tajemnicami zawodowymi. Najważniejsze, że zdecydował się produkować części, do tak mało popularnego urządzenia. "KAJTEK" to zupełnie inna konstrukcja. Znacznie prostsza. Jest tylko odtwarzaczem, podczas gdy M-101, to pełnowartościowy magnetofon.
@razorpoland4 жыл бұрын
Coś takiego miałem. Kojarzę te przyciski, sznureczek, licznik i tą diodę LED. Tyle że kolor czarny. Nie wiem czy to dokładnie ten model był.
@jarko-sa62214 жыл бұрын
Witam. Ten mały magnetofon wyszedł również pod nazwą PK 2000S. facebook.com/photo.php?fbid=140824830934546&set=pb.100050210882504.-2207520000..&type=3&theater W początkowej wersji produkcji był montowany z wychyłowym wskaźnik wysterowania spełniający również funkcję wskaźnika naładowania baterii. W katalogu „Unitra Dom” znalazłem go pod nazwą B-133 „NOTES” W tym katalogu przedstawiony jest jako nowość zakładów MagMor ale na zdjęciu B-133 z logo jeszcze ZRK. Pozdrawiam
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Fantastyczne foto! Dzięki za wrzutkę! To unikatowy egzemplarz!
@ukaszaftyka95304 жыл бұрын
Jak zwykle rewelacyjny film. Ma pan głos podobny do Tomasza Beksińskiego.
@panDyletant4 жыл бұрын
Cudne urządzenie!
@edwardkiepinski2046Ай бұрын
Naprawiam ten magnetofon mam pytanie zespół do przewijanie z rolkami jest lużny dałem koszulkę na trzpień przewija do przodu nie do tyłu nie ma sprężyny w kierunku przycisku przewijania
@ARQ-TONTECHАй бұрын
Niestety nie mam części do tego.
@edwardkiepinski2046Ай бұрын
Dziękuję za dobre chęci
@kacpreusz99114 жыл бұрын
Kiedyś to robili teraz to nie robią. Jeżdżę 25-letnim Peugeotem 306 sedan i jeszcze nie miałem żadnej awarii. Mój znajomy ma 2-letniego Volkswagena i już 3 razy wymieniał pompę paliwa
@ilyatsukanov87074 жыл бұрын
I'm so glad I found this great channel. Friends, I have a question: does Unitra still make the kinds of great stuff shown in this video and others on the channel? I ask because in the former Soviet Union almost all our electronics industries have been completely bankrupted and dismantled. I have seen on the internet some modern Unitra headphones and turntables, and a company website, but is the company still the giant it was in the 70s-80s, or is it more for a niche market now? P.S. My Vega 122c turntable has a Unitra needle, and it still works like new 35 years later! That's quality!
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
There is, but it's a niche brand. audio.com.pl/aktualnosci/branza/9520-powrot-marki-unitra
@imho49904 жыл бұрын
nope. it all gone.
@Kijek20224 жыл бұрын
Ale w Gdańsku mieli "głowy"😉
@mariuszbolimowski85174 жыл бұрын
👍👍👍👍
@tomasztyrka63614 жыл бұрын
Ta skamielina to była zębatka koła zamachowego ?!
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Tak.
@PiotrK20224 жыл бұрын
@ ARQbyTontechUNITRA Arku, mam zagwozdkę... Bardzo głęboko w Unitrze siedzisz, może będziesz wiedział. Wyrwałem na elektrozłomie telewizorek Biazetu w stanie jak nowy, model 201-02 D. Szukałem informacji i znazłem tylko o 201. Wiesz może czym się różni TMP 201-02 D od 201? Zastanawia mnie troszkę w czym jest różnica, bo widzę, że 201 niby jest taki sam, a różnica raczej jest, skoro zmienili model...
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Czasem wystarczyła zmiana kineskopu, lub zmiany konstrukcyjne. Mój BIAZET 206 ma kineskop radziecki i wejście liniowe "monitor". Oto instrukcja do BIAZET TMP-201-02D. instrukcje.info.pl/telewizor-biazet-tmp-201-02d Nie ujęto różnic, choć mowa o dwóch wersjach. Czyli są to zmiany techniczne, nie zmieniające niczego w wyglądzie i wyposażeniu dostępnym dla użytkownika.
@PiotrK20224 жыл бұрын
@@ARQ-TONTECH Tak właśnie mnie się wydawało, że to będzie zmiana w bebechach, nie wyglądzie. Dziękuję Ci za odpowiedź.
@PiotrK20224 жыл бұрын
@@ARQ-TONTECH Już widzę że mój ma inną płytę. Dowiedziałem się, że 201 ma możliwość dorzucenia gniazda AV -wystarczylo uzupełnić brakujące elementy i wymienić niektóre na inne. Zajrzałem do mojego i pomimo że zaślepka pod gniazdo DIN i isostat jest, na PCB nie ma miejsca na elementy obwodu AV, czyli może być, że 02D to m.in nowe PCB pozbawione toru AV. Trochę szkoda, że zrezygnowali z tej funkcji. Co do kineskopu, też chyba mam ruski bo jest naklejka na nim z napisem jakby cyrylicą...
@imienazwisko46554 жыл бұрын
Unitra jaka była taka była ale BYŁA!
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
O!
@QoraxAudio4 жыл бұрын
Okay, I don't get anything of it. Why do I keep getting recommendations in German, French, Italian, Polish and Slovak...?
@DoubleSuper84 жыл бұрын
Ale ma głowicę kasującą zamiast magnesu ;)
@Tom_P_2424 жыл бұрын
Niektórzy używali go do wczytywania oprogramowania do komputerów typu commodore, zx spectrum , podobnie jak kasprzaka produkowanego na licencji bodaj Grunding.....
@trek6500ver20074 жыл бұрын
W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku używałem do grania Unipolbrit Komputer 2086 właśnie z magnetofonem m-101 do wczytywania gier. Pamiętam taką grę: Harrier Attack.
@trek6500ver20074 жыл бұрын
1:00 - w tle Magmor P-211, mój krewny miał takiego w 126p.
@JanKowalski-yu4vd4 жыл бұрын
Ja też :) Ale nie pamiętam w czym to siedziało....
@kacpreusz99114 жыл бұрын
Może teraz jakiś Polski komputer? (Pokładowy z Malucha czy Poloneza się nie liczy😁)
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Proszę bardzo, już od dawna jest na moim kanale MERA KFAP. Zapraszam do oglądania! :)
@pawelszwed65464 жыл бұрын
Właśnie nabyłem taki
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Gratuluję :)
@pawelszwed65464 жыл бұрын
Mogę prosić o pomoc w jego remoncie nie ma głosu i nie nagrywa
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
@@pawelszwed6546 no cóż, najpierw pomiary, przegląd styków. Koronkowa robota, ale konstrukcja prosta. Chyba, że uszkodzony układ scalony.
@pawelszwed65464 жыл бұрын
Mam też jeszcze mtv20 ale bez kabla zasilającego i nie wiem jak to sprawdzić czy dziala morze Pan coś poradzi bo ma Pan ogromną wiedzę o sprzęcie Unitra
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
@@pawelszwed6546 no cóż. To że ktoś posiada wiedzę, nie oznacza, że natychmiast wskaże co należy zrobić i to natychmiast zadziała. Owszem, mogę naprowadzić, podpowiedzieć - na tyle, na ile się da, tak na odległość. Trzeba też trochę się orientować. Po drugiej stronie przewodu z wtyczką, z pewnością będzie bezpiecznik i wyłącznik. Należy zlokalizować te elementy, ich połączenia - być może będą widoczne pozostałości odciętego przewodu, co ułatwi jego ponowne przyłączenie.
@DamianPogorzelec4 жыл бұрын
Też mam zadki magnetofon Magmor MSD 5220 wizualnie ładny tylko do naprawy :D
@m.r86564 жыл бұрын
Te nowe zębatki to jak wydrukowane za pomocą drukarki 3D
@Krzysztof-tt2zf Жыл бұрын
Mam go
@michastacel29514 жыл бұрын
Jaki kraj taki walkman
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Proszę sobie darować.
@Yaroo.s4 жыл бұрын
Jestem szczerze zaskoczony datą powstania tego urządzenia. Osiągnięto stopień miniaturyzacji i/lub "upchania" elementów, których po krajowym sprzęcie się nie spodziewałem. Kondensatory Elwy chcą "wyskoczyć" z tej obudowy ale jak się nie ma dostępu do mniejszych to cóż zrobić. Silnik napędu kapitalnie ułatwił zmieszczenie tego wszystkiego. Zasilanie 4ma R6? Jakość wykonania elementów obudowy wygląda na mocno przeciętną, mylę się? ...gdy zobaczyłem nowe koła zębate to po prostu zaniemówiłem - od dawna oglądam Twój kanał ale posiadanie tak niszowej części zamiennej jest czymś równie prawdopodobnym jak śnieg tej zimy - niezwykle😃 Na koniec stwierdzam, że kilka słów komentarza na wstępie znakomicie polepsza odbiór materiału. Super!
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Dziękuję za miłe słowa, wysoką ocenę i ciekawy komentarz. Lubię odpowiadać na pytania zawarte w komentarzach :) Zasilanie 6V DC - zasilacz, lub cztery ogniwa R6/LR6. Solidna bateria, ze względu na mimo wszystko dość duży silnik i "tradycyjną" konstrukcję urządzenia. Zastosowano między innymi porządny układ kasowania, z generatorem prądu podkładu i skutecznością kasowania na poziomie 60dB, zamiast magnesu kasującego. Ponadto, gigantyczny stabilizator obrotów z układem UL-1901 i stopień wzmacniacza, o mocy wyjściowej 0,2W z układem UL-1490. Wszystko to ma swoje zalety, bo bezawaryjne, ale wymaga zasilania stosunkowo wysokim napięciem. Obudowa wykonana z ABS - a więc tworzywa wysokiej jakości. Spasowanie elementów rzeczywiście może wzbudzać zastrzeżenia, ale tylko miejscami. Gdyby matowana była cała powierzchnia, a nie tylko front i tył, byłoby jeszcze lepiej. Jednak urządzenie projektowano z myślą o zastosowaniach "półzawodowych" i wyrafinowana elegancja nie jest bardzo istotną kwestią. Najważniejsze, że się podoba :)
@Yaroo.s4 жыл бұрын
@@ARQ-TONTECH Dziękuję za Twój rozszerzony komentarz. Głowica ładująca wzbudziła moje zainteresowanie już podczas pierwszego oglądania materiału - nie ukrywam, że to co najmniej pozytywne zaskoczenie. Drugie, gdy zwróciłeś uwagę na zastosowany układ wzmacniacza - 0,2 W to potężna moc w stosunku do późniejszej elektroniki przenośnej. Posiadam w zbiorach podobnych gabarytów jeden z pierwszych modeli przenośnej Toshiba'y także zasilanej napięciem 6V i pierwsze co zwróciło moją uwagę to właśnie stosunkową duża moc, która nie pozwalała na ustawienie potencjometru głośności więcej niż w pozycji 7-8. Tylko, że T. nie posiada wbudowanego głośnika. Czy można uznać, że MagMor to urządzenie typu reporterskiego? Mógł się sprawdzać w tego typu zastosowaniach?
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
@@Yaroo.s tak. MAGMOR M-101 to urządzenie typu reporterskiego, ale nie dla radia czy telewizji. Chodziło o redakcje gazet, gdzie jakość zapisu z małego wbudowanego mikrofonu, choć była dobra, nie miała żadnego znaczenia. To po prostu była formą notesu. Dziś zapiski, czy notatki głosowe, może robić każdy. Telefonem komórkowym. Jakość zapisu i dźwięku, również nie ma większego znaczenia.
@solarr24 жыл бұрын
👍🤓😎👍🤘
@artofwar39924 жыл бұрын
Ja w tym tygodniu kupiłem fabrycznie nowe radio Wiraż 7 nie ma o nim żadnej informacji w internecie heh
@marianop30314 жыл бұрын
Proszę można .👍ito w Polsce
@polskaizagranicznamotoryza33914 жыл бұрын
Mam taki magnetofon :) Niestety uszkodzony ale za to w stanie wizualnym idealnym
@PiotrK20224 жыл бұрын
To go napraw - jaki problem?
@polskaizagranicznamotoryza33914 жыл бұрын
@@PiotrK2022 oczywiście będzie zrobiony ale będę musiał prawdopodobnie kupić drugi komplet zębatek bo coś tam trze a że kolega kupił finezję to kiedy wymienił zębatki coś trze mam podejrzenie że coś jest nie tak z tymi zębatkami
@PiotrK20224 жыл бұрын
@@polskaizagranicznamotoryza3391 Bardzo wysoce prawdopodobne. Mechnizmy kasetowe z PRL-u miały problemy z zębatkami, chociaż wyjątki mogą się znaleć, np. mój MDS502, ale w sumie on ma japoński mechanizm, nie polski... Niestety mechanizmy magnetofonowe polskiej produkcji to jest nieporozumienie i każde borykają się z łamiącymi się jak opłatki zębatkami
@PiotrK20224 жыл бұрын
@@polskaizagranicznamotoryza3391 Podpowiedzieć mogę, że warto po modelu sprzętu szukać na Allegro. Są ludzie na Allegro, którzy oferują nowe zębatki wydrukowane na drukarce 3D z znacznie wytzymalszego materiału od tych oryginalnych.
@polskaizagranicznamotoryza33914 жыл бұрын
Tak ale ja kupiłem nowe z allegro i kolega też
@therealjackfisher4 жыл бұрын
HAHA pamietam kiedys jak ktos mial kaseciaka z autostopem to byl miszczem na osiedlu. Ciekawe dzwieki robil magnetofon jak konczyla sie tasma a nie bylo autostopu :D
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Wspaniałe wspomnienia. Dziękuję, że zechciałeś się nimi podzielić w komentarzach! :)
@tomasztyrka63614 жыл бұрын
8:06 patrze 2 powiadomienia otwieram i o unitra coś nagrała
@jochanmucha44664 жыл бұрын
Z kasetami stilonu uważaj bo nieźle brudzą głowice
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Stare kasety które brudzą, naprawiam przez wymianę taśmy na nową - z zachowaniem oryginalnych pasków rozbiegowych i szpulek. Te które dają dobrą jakość nagrań, zostawiam oryginalne. Bardzo lubię polskie kasety.
@sutanzotarasia77994 жыл бұрын
Hm to jednak nie Sony a UNITRA wynalazła walkmena
@lukasbuhaj2104 жыл бұрын
Zespol adwokacki dyskrecja i Genowefa Pigwa
@aboczek0072 жыл бұрын
lepszy od walkmana KAJTKA z 1987. PS-101 nie miał funkcji nagrywania. walkman z zakładów kasprzaka był owiany złą sławą. już lepsze od niego były te badziewne kupowane na odpustach i innych początkach wolnego chandlu we wczesnych latch 90. przyznam się że mój ostatni przenośny kaseciak to był sony wm ex-190 chyba z 2002 roku. niestety coś mnie podkusiło i sprzedałem go po czasie za śmieszną kwote 40 zł
@p0k314COM4 жыл бұрын
A w tym samym czasie na "zachodzie" masowo wchodza na polki sklepowe odtwarzacze CD, ba - niektorzy juz wspominaja o przechowywaniu nagran w pamieci polprzewodnikowej. Rece opadaja.
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Szanowny widzu. Widzę, że temperament dopisuje. Dobrze, ale czy słusznie? To jest trochę niedocenianie i uważam, że chyba jednak, delikatnie rzecz ujmując, wyśmiewanie ówczesnych ludzi pracy, konstruktorów, projektantów wzornictwa itd. Nazwanie techniki CD w 1982 roku "masówką", która dopiero co została wprowadzona w Japonii, a rok później w USA i Europie, jest raczej nie na miejscu. W 1983 roku, magnetofon kasetowy, czy szpulowy, a już z pewnością gramofon, miał każdy kogo to interesowało, nawet w Polsce. Płyta kompaktowa - tanim, aczkolwiek wysokiej jakości masowym nośnikiem, stała się chyba jednak w końcu lat 80-ych i w latach 90-ych. Nawet jeśli była tania, to i tak odtwarzacze płyt były drogie, bo wstyd było robić coś taniego, a już z pewnością, na tandetę w sprzęcie, nie pozwalały sobie renomowane firmy. Proszę wybaczyć, ale wątpię w masowość CD we wczesnym okresie jej wprowadzania, czyli latach 1982, 1983 gdy wprowadzono do produkcji wyżej prezentowanego, jednak dość oryginalnego "kaseciaka". Może zabrzmiało to irracjonalnie, ale ja mam do pewnych rzeczy, ludzi szacunek i niechże ręce, czy coś tam jeszcze, nie opadają :) Dzięki za zainteresowanie się.
@p0k314COM4 жыл бұрын
@@ARQ-TONTECH kzbin.info/www/bejne/lYXbZ4ePo7WUqpo witam w prawdziwym swiecie. Pobudka. Komuna upadla 30 lat temu wraz ze swoimi wynalazkami.
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
@@p0k314COM jak się raz obudziłem, to mnie tydzień głowa bolała. Od nadmiaru prawa i nadmiaru sprawiedliwości. Proszę pozwolić mi zostać zamkniętym w swoim świecie. Kto chce, może do niego zaglądać. Komu się nie podoba, albo nie jest ciekaw, niech zostanie w przyszłości. Tutaj wspominamy sprzęt elektroniczny i zmechanizowany sprzęt domowy. Moja pasja ukierunkowana jest na ciekawostki przemysłu elektromaszynowego sprzed lat i nic poza tym. Chyba mi wolno? Jeśli tak, to dziękuję :)
@pawekosinski56814 жыл бұрын
A jadłeś kiedyś bardzo ostrego kebaba?
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Nie.
@unitromaniak35474 жыл бұрын
Noi nie usnąłem powiadomienie nie dało mi spać.
@misiukisiu4 жыл бұрын
Ten brązowy, pasujący do mundurowego sukna kolor, pozwala mi wysnuć teżę, że sprzęt ten miał zastosowanie w resortach. Smaki z Elmasza wymagały zasiiania i były drogie. Takim pudełeczkiem można było nagrywać wymuszone zeznania od razu w suce, jeszcze przed finalnym pobiciem uczestnika antysystemowej demonstracji.
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
To zdecydowanie sprzęt "cywilny" i tylko cywilnym się zajmuję.
@misiukisiu3 жыл бұрын
@@ARQ-TONTECH Witaj, można by powiedzieć że niby cywilny, a jednak zdolny do służby. Rezerwista jeden;-) Ale ja nie o tym chciałem. Widzę, że masz ponad 8000 subskrypcji i robisz świetną robotę od dekady. Powinieneś "już" założyć konto na Patronite i zacząć uzyskiwać korzyści z emisji Twoich materiałów. Na początek będzie to parę stówek miesięcznie, ale zapewne urośnie, bo filmy z Arkiem-Lektorem hipnotyzują podwójnie. Należy się Twojemu kanałowi wsparcie! Bardzo się należy.
@ARQ-TONTECH3 жыл бұрын
@@misiukisiu no jeśli rezerwista, to owszem :) Dziękuję za niezwykle miły komentarz i wysoką ocenę mojej pracy. Czy ja wiem, czy aż takie wsparcie należy mi się. Pewnie, że to porusza wyobraźnię. Mógłbym np. odwiedzać zakłady przemysłowe dawnego zjednoczenia PREDOM i UNITRA. Pokazać czym się zajmują, jak się obecnie mają. Ale biorąc jakiekolwiek pieniądze, musiałbym skupić się w jeszcze większym stopniu na tym co robię, a przecież nie mam czasu w nadmiarze. Pracuję zawodowo, mam jeszcze wiele innych zajęć w domu. Poza tym tworzyłem kanał nie z myślą o pieniądzach. Chciałem po prostu prezentować ludziom dawny sprzęt, pokazywać jak należy z nim postępować, jakie ma możliwości. Mimo wszystko, pozostanę przy dotychczasowej formie mojej działalności. Kto wie... Może uda się zrealizować wysoce ambitne projekty, bez większego nakładu finansowego :)
@misiukisiu3 жыл бұрын
@@ARQ-TONTECH Mylisz się srogo. Ty już zrobiłeś bardzo dużo i bardzo dobrze, co potwierdza liczba zadowolonych subskrybentów. Podniosłeś ostatnio poprzeczkę i dodałeś lektora, a to zajmuje dużo więcej czasu. Wszyscy wiemy, że nie tworzyłeś kanału dla pieniędzy, ale są wśród nas osoby, które chętnie Cię wesprą drobną sumą 5, 10, 20 zł. Co oni mają zrobić z tymi dwoma dychami - dadzą komu innemu. Dla każdego darczyńcy to drobiazg, a Tobie się nazbiera choćby na te sprzęty i części do nich. Przecież to jest zrozumiałe że to kosztuje i jak będziesz miał jakieś źródło finansowania, to chociaż wyjdziesz na zero. Po prostu spróbuj, bo akurat Ciebie to nic nie będzie kosztowało - możesz tylko zyskać więcej swobody w działaniu. Możesz też przyjąc wewnętrzną argumentację, że filmy kręcisz dla siebie, ale lektora dogrywasz dla wszystkich i jemu się należy gaża. To jest normalna robota, która przynosi ludziom wiedzę i rozrywkę. Powinna być zapłacona.
@miroslawkaras77104 жыл бұрын
Brat pracowal Magmorze, w 80tych latach mowil me ze M-101 jak nie inspirowany to czesciowo zerznienty z walkmena. Potem brat zlozy stacjonary magnetofon z czesci. Byl on o tyle dobry bo miaL orginalny Dolby uklad redukcji szumow.
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Jeśli inspirowany, to jak wszędzie na świecie. Jeden ma, to i drugi chce. Jeśli "zżynany" to musiało istnieć niezłe polskie szpiegostwo przemysłowe w Japonii :)
@miroslawkaras77104 жыл бұрын
@@ARQ-TONTECH w Japonii...nie, bilet do Berlina zachodniego a tam sklepy pełne elektroniki. Elektronika użytkowa nie była tak zaawansowana a szczególnie mechanika. Japończycy robili dokładnie to samo po wojnie z jedną różnicą że dyrektoży firm pozwalali na rozwój. To co oni zrobili sprzedawali za waluty wymieniane . Naszym decydentów nie weszło do głowy jak by dali trochę więcej wkładu derwisowego w produkt który był by bardzie zaawansowany i atrakcyjniejsze dla zachodniego klienta to by się to zwróciło z nawiązką. Bardzo mało polskiej elektroniki szło na zachód bo w większości nie dorównywała jakościom.
@miroslawkaras77104 жыл бұрын
@@ARQ-TONTECH u nas była tania siła roboczą mając podobny produkt mógł by być tańszy. Chińczycy zrozumieli to w latach 90tych. Komuna zdemoralizowała system ekonomiczny co po transformacji spowodowało upadek prawie wszystkich zakładów. To była indolencje dyrektorów nie znających co to jest konkurencja a nie, ja nie jedni mówią reformy Balcerowicza.
@michalb88714 жыл бұрын
Tematyka fajna, ale mnie osobiście nie podoba się podejście do tematu . To co widzimy na filmach autora to renowacja tzw. "kolekcjonerka", bliżej jej bardziej do konserwacji a jej zadaniem jest przywrócenie funkcjonowania urządzenia przy jak najmniejszej ingerencji w jego stan. Przy tym sposobie nie są usuwane usterki w postaci wymiany wadliwie działających/starych komponentów elektrycznych/elektronicznych, urządzenie nie jest też czyszczone i w pełni restaurowane. Owszem - działa, ale pozostaje warstwa brudu i tzw. "patyny", oraz oryginalnie zainstalowane komponenty. To typowe podejście kolekcjonerów którzy myślą o ewentualnej odsprzedaży w przyszłości swojej kolekcji. W tensposób przywracane do funkcjonowania urządzenia mają stan najbardziej zbliżony do oryginalnego i zachowują swoją wartość przy odsprzedaży. Mnie bardziej podoba się pełna renowacja, choć przy tym podejści wartość kolekcjonerska spada ze względu na zmiany w stosunku do oryginalnych komponentów. Wiadomo że po "x" lat ciężko albo wręcz niemożłiwe jest nabycie komponentów użytych oryginalnie (kondenstary, tranzystory, silniki elektryczne i inne komponenty) i trzeba sięgnąć po współczesne zamienniki, często też trzeba ręcznie dorobić brakujące lub uszkodzone elementy mechaniczne czy obudowy. Taki sposób renowacji choć przywraca w pełni funkcjonalność i wygląd starego sprzętu, jednocześnie powoduje spadek wartości z powodu ingerencji w stan oryginalny i całe multum nieoryginalnych komponentów i części. Pierwszy, stosowany przez autora tego(i innych) materiału sposób renowacji jest wybierany przez kolekcjonerów u których pasja jest połączona z chęcią zarobku i kolekcjonowany sprzęt traktują w dużej mierze jako inwestycję. Drugi sposób jest wybierany przez prawdziwych pasjonatów dla których zarobek czy przyszła sprzedaż sa nie istotne, a satysfakcję czerpią z przywrócenia pełni funkcjonalności oraz wyglądu kolekcjonowanym urządzeniom. Ogólnie za pasję i wiedzę podziwiam, ale to jeszcze nie jest to i za podejście do renowacji daję 6/10. Pozdrawiam.
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Dziękuję za zainteresowanie się i mimo wszystko, wysoką ocenę. Sądzę jednak, że krytyka (nawet jeśli konstruktywna) mojej twórczości przez pryzmat typowej "kolekcjonerki", jest dla mnie krzywdząca. Owszem, kolekcjonuję sprzęt, ale jestem też jego użytkownikiem i ani myślę cokolwiek z kolekcji sprzedawać. Na przemian używam wszystkich odbiorników i telewizorów. W zasadzie, to moją działalność cechują dwie kwestie: - z pewnością konserwacja, z jak najmniejszą ingerencją, celem zachowania oryginału w jak największym stopniu - z pewnością robię tak z przekonania, a nie dla zysku. Nigdy nie ratowałem urządzenia, z myślą o handlowaniu sentymentami, tak jak ma to miejsce np. w przypadku magnetofonów KONCERT. Nigdy niczego nie sprzedałem dla zysku. Przyznam się jedynie do tego, że czasem ratuję jakiegoś destrukta, nawet czasem okazjonalnie coś kupuję od złomiarza - praktycznie zawsze to robię, gdy coś ma na wózku i odnawiam. Jeśli nie mam w kolekcji, biorę dla siebie. Jeśli mam już dany typ odbiornika, dodaję antenę, krótką instrukcję pisaną na maszynie i daję koledze, aby sprzedał na giełdzie za symboliczne 10 zł. Rocznie kilka sztuk i tylko po to, by uratować przed zniszczeniem. Zainteresowanie nie jest duże, ale po pełnię małą misję, przywracania tradycji posiadania klasycznego radia. Pragnę dodać, że wiele urządzeń, zostało odnowionych kompleksowo, z dbałością o szczegóły, ale rzeczywiście zawsze z zachowaniem możliwie największej oryginalności. Taki mam styl i jeszcze raz zapewniam, nie wynika on z ukrytego celu, którym jest zysk. Jedyny zysk, to satysfakcja.
@urbex4x4pl4 жыл бұрын
Te słynne zębatki ,ciekawe dlaczego produkowali je z tak kiepskiego materiału
@ARQ-TONTECH4 жыл бұрын
Robiono jest z elastycznego tworzywa, aby zapewnić cichą pracę mechanizmu. Chodziło głównie o to, aby nie było słychać pracy przekładni, co mogło zakłócać zapis z wbudowanego mikrofonu. Po 20 latach ulegało ono przemianom, kruszyło się. Zamiennik sprawuje się fantastycznie.