Otrzymaj do 5,8% w € i $ dzięki planom oszczędnościowym i odbierz do 20 Akcji Bonusowych: freedom24.club/Praktycznieopieniadzach Freedom24 to broker giełdowy i spółka córka dużej grupy kapitałowej - Freedom Holding Corp notowanej na NASDAQ, a także stały partner kanału. Pamiętajcie, że inwestowanie wiąże się zawsze z ryzykiem, a stwierdzenia zawarte w filmie są wyrazem mojej opinii, a nie rekomendacji inwestycyjnej (odsyłam do opisu filmu). Wszelkie oferty, jakie pojawią się na kanale będą dostępne jedynie dla osób, które założyły konto z linka powyżej lub w opisie. Warto o tym pamietać 🙏 Konto z linka jest darmowe (tzn. Nie ma opłat za prowadzenie), a w ciągu pierwszych 30 dni nie ma także prowizji za zakup akcji, ETF-ów i innych instrumentów. Platforma pobiera jednak opłatę za wypłatę środków, która każdorazowo wynosi 7$ lub 7€ (bez względu na wartość wypłaty). Szczegóły dostępne w zestawieniu opłat 👌 W razie czego - jak zwykle, jestem pod mailem: do@damianolszewski.com oraz na IG: damianolszewski.official ERRATA: 3:32 - mówię 1941, a w montażu mamy 1945. Nie wyłapaliśmy tego błędu w montażu w post-produkcji.
@niemam4710 Жыл бұрын
W momencie 3:32 na ekranie zamiast 1941 jest 1945 mimo, że mówione jest 1941
@Praktycznieopieniadzach Жыл бұрын
@@niemam4710 dzięki! Zgadza się, dodaliśmy w tym momencie adnotację 👌 Pozdrawiam!
@bartolomeovongajdke Жыл бұрын
@@niemam4710 to samo miałem pisać.
@Praktycznieopieniadzach Жыл бұрын
Nie trzeba, napisało o tym już kilkadziesiąt osób 😅 Niektórzy zresztą tak jakby błąd był również w tym co powiedziałem, ale występuje on wyłącznie na poziomie montażowym (niestety w post produkcji tego nie wyłapaliśmy). Pozdrawiam!
@sebastiansawer3453 Жыл бұрын
Szkoda, że nie wyjaśniłeś, jak dolar staniał technicznie, tylko tyle, że było spotkanie i szantaż ekonomiczny, ale domyślam się, że kazali Japończykom wykupić obligacje USA albo coś podobnego
@mlekolak22 Жыл бұрын
#Polska Chętnie zobaczyłbym taką analizę Polskiej gospodarki po 2 WŚ.
@wojtun23bialy44 Жыл бұрын
Po 2WŚ okradali nas Sowieci, teraz Unia Europejska z Amerykanami pod rządami PiS
@Wznh01 Жыл бұрын
Złodziejstwo złodziejstwo złodziejstwo I dalej tak będzie jak tfusk wróci
@marcinmizera9440 Жыл бұрын
A ja z kolei analizę i porównanie krajów po kryzysie paliwowym i jak z tego wyszły .. i czy są pewne wspólne wzorce dla wszystkich krajów ..
@Wielki_Gonzo Жыл бұрын
😁
@redrose9223 Жыл бұрын
Położyła.nas nieprzyjęcie PLANU MARSHALLA STALIN NIE POZWOLIŁ
@GabrielHyodo Жыл бұрын
Bardzo fajny filmik! Dodam od siebie że mało kto zwraca uwagę na to, ale kilkadziesiąt lat temu japońskie produkty były jakości dzisiejszych chińskich produktów - czyli słabe i tanie. I właśnie taka międzynarodowa opinia również przyczyniła się do tego, że Japończycy w 200% skupili się nie tylko na innowacyjności a przede wszystkim jakości. Oraz zdecydowanie warto pokreślić to, że Japończycy mają mentalność pracy dla społeczeństwa i rozwoju narodu bardziej niż pracy dla samego siebie i swojego komfortu. Ciekawe jest też to, że przez to że USA jest taką potęgą gospodarczą - wydawać by się mogło że wszyscy tam są bogaci i szczęśliwi - a wszyscy wiemy jak jest. Podobnie zresztą Chiny - kto bogaty to bogaty - a biedni nie mają za co jeść. Mimo stagnacji gospodarki wydaje mi się, że w Japonii jest najmniejsza różnica klas społecznych w porównaniu do tych dwóch państw i najłatwiej o "normalne stabilne" życie ;) Dodaje ten komentarz głównie dlatego bo sporo osób już mi ten filmik wysłało pytając o opinię :D Moja opinia: bardzo rzetelny i super przygotowany filmik!
@Praktycznieopieniadzach Жыл бұрын
Miło słyszeć i dziękuje za uzupełnienie filmu ciekawym spostrzeżeniem 👌 Może rzeczywiście nie powiedziałem wystarczająco o mentalności pracy dla dobra ogółu i doktrynie jakości, która początki miała w takich miejscach jak fabryki Hondy czy Toyoty. Powodzenia w rozwoju kanału! Pozdrawiam :)
@naydah2 ай бұрын
Ale po kilkudziesięciu latach dalej chinszczyzna to tandeta a japonczycy zrobili z tandety produkty premium.
@koprolity Жыл бұрын
Mam nadzieję, że kiedyś upadniemy do poziomu Japonii.
@miroslawchrostowski318 Жыл бұрын
My już jesteśmy częścią Ukrainy. Niżej upaść nie damy rady.
@bobbobowy5167 Жыл бұрын
Skąd ty się bierzesz?
@djhdtv Жыл бұрын
Japonia to kraj kwitnącej wiśni a Polska to kraj kwitnącej Lipy.
@inakman8461 Жыл бұрын
@@djhdtvkraj zlotej cebuli 🇵🇱🧅
@mati_k69_24 Жыл бұрын
@@djhdtvWłaściwie to kwitnącej cebuli ;)
@dawidelep7430 Жыл бұрын
Super film. Teraz z niecierpliwością czekam na powojenną historię gospodarczą Niemiec
@konradb.323 Жыл бұрын
Jak zawsze świetny odcinek. To może teraz o gospodarce Włoch lub Hiszpanii?
@mslynch33 Жыл бұрын
#NIEMCY zdecydowanie zrób film o sukcesie niemieckiej gospodarki, koniecznie z odniesieniami historycznymi które ukształtowały sukces tego kraju - mam tu na myśli szczególnie reformy Otto von Bismarcka
@carghool Жыл бұрын
Atak na Pearl Harbor był 1941 roku, a nie w 1945.
@kazik8089 Жыл бұрын
dokładnie, warto to poprawić bo wychodzi to głupio
@clean280 Жыл бұрын
@@kazik8089 oczekujecie znajomości historii od kanału "ekonomicznego"?
@barbabasia1275 Жыл бұрын
Ale poprawił jest w prawym górnym rogu
@Piotruch88 Жыл бұрын
@@clean280podstawy wypadało by znać
@martinserwatka7128 Жыл бұрын
@@clean280 Informacja to informacja. Wiec tak.
@kamolsamol4730 Жыл бұрын
niesamowity naród więcej takiego contentu plz
@SilverSurfeq1989 Жыл бұрын
Národ rasistow.
@rumcajs009 Жыл бұрын
Warto dodać jedną informację. Japonia może i ma 263% długu, ale wydaje na jego obsługę jedynie 0.3% PKB. Dla porównania Polska ma 50% (pewnie z 70% jak się doliczy wszystko poupychane w PFRach i innych cudach), ale wydaje na jego obsługę ok. 3% PKB rocznie i jest to 5ty najgorszy wynik na świecie. O tym wam politycy nie wspomną... Kto jest w lepszej sytuacji, ten co ma kredyt na 300.000zl na 7% rocznie i zarabia 4000PLN miesiecznie, czy ten co ma kredyt 800.000zl, ale na 0.1% rocznie i zarabia 10.000PLN miesiecznie?
@machal9024 Жыл бұрын
Różnica w tym, że w każdej chwili wierzyciele mogą domagać się rewizji umowy kredytowej. I to wierzyciel decyduje, czy coś możesz czy nie. W Japonii wierzycielami są głównie swoi. I to dzięki temu nie dopuszczą Nipponu do upadku
@rumcajs009 Жыл бұрын
@@machal9024 dokładnie. Polska generalnie w tym momencie ma spuszczone gacie i wypiętą dupę, a nasze cudowne rządy i cudowna opozycja, zamiast coś z tym zrobić, to jeszcze dolewają do pieca...
@mormakill Жыл бұрын
@@rumcajs009 przecież robią 800+ barciowe czy co tam jeszcze wymyślą przed wyborami XD
@machal9024 Жыл бұрын
@@rumcajs009pomyśl, że mamy jeszcze euroobligacje za te unijne plany odbudowy. Nie wiadomo od kogo, na jakich warunkach itp. wynegocjonowane przez Ursulę. I spłacamy raty bez otrzymania przelewu. A przelew będzie niższy niż planowany. A procenty liczone od kwoty całkowitej.
@sebastiansawer3453 Жыл бұрын
@@machal9024 Bo Unia ma za dużą biurokrację i zamiast skupiać się na aspektach Przemysłu i Gospodarki to wpierdala się we wszystko w co tylko może, niepotrzebnie, najpierw powinni dążyć wspólnymi siłami do wzmocnienia słabych gospodarek albo wzmacniać gospodarki w równomiernym tempie. A nie kurwa płacić za emisję CO2 co dla mnie jest totalnym idiotyzmem xDDD
@bartektek8592 Жыл бұрын
Panie Damiamie, czekamy na kontynuację na temat oszczędzania i lokowania swoich ciężko zarobionych pieniędzy.
@robertciesluk7207 Жыл бұрын
Powojenną!??? A nie lepiej policzyć ile nakradli i ukryli w czasie wojny? 17 mln pracowników przymusowych robiło na nich przez 6 lat. Tysiące ton złota i kosztownosci zrabowane, miliony dzieł sztuki,... W razie kryzysu idziesz do piwnicy i wykopujesz słoik ze złotymi zębami co to je Opa z Majdanka przysłał. Albo jakiś cenny obrazek na strychu znajdziesz - pamiątka dziadka z Warszawy.... Naród morderców, kłamców i złodzieji - Niemcy.
@oskars1419 Жыл бұрын
#NIEMCY zdecydowanie to bardzo bardzo ciekawy temat, i musi byc !!!!!!!!!!!!
@inakman8461 Жыл бұрын
#Włochy To może teraz o gospodarce Włoch🇮🇹 ?
@krzysztofkmiecik7231 Жыл бұрын
Wniosek z filmu: Japonia miała zbyt dobrze , wiec Ameryka kazała zwolnic gospodarkę, wprowadzili swoich banksteròw i zrujnowali Japonię.
@piotrek9005sc Жыл бұрын
Jakoś mnie to nie dziwi, tam gdzie wlezie usa czy ruskie nigdy nie będzie dobrze. A u nas jeszcze się pałętają niedobitki po jednych, a drudzy się zaczynają panoszyć.
@sebastianseb4392 Жыл бұрын
@@piotrek9005scPowiedz to Korei, Tajwanowi, Niemcom i Japończykom ( swój cud gospodarczy w sporej mierze zawdzięczają właśnie Amerykanom). Też nie przepadam za imperialistam wszelkiej maści, ale nie zakłamujmy rzeczywistości.
@aha2555 Жыл бұрын
@@sebastianseb4392 i szkopy tez
@TheNieoficjalny Жыл бұрын
Oczywiście amerykanie to tacy ruscy tyle że w wyprasowanych spodniach. Ale z dwojga złego wole amerykanów. Nie mamy innego wyjścia, dopóki ruscy nam zagrażają. Potrzebujemy NATO podobnie jak UE.
@RPD49 Жыл бұрын
No typowe zachowanie lidera. A co zrobiły zółtki z Chin. Zablokowały eksport metali ziem rzadkich, nagle wysypało się multum firm tj Hujawej (tzn Huawei) czy Xiaomi, ceny REE wywaliło w kosmos a chiny do dziś spory rynek w elektronice.
@m4c13k88 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek, mam nadzieję, że powstaną kolejne🙂 odcinek o rozwoju Niemiec chetnie obejrzę. Pozdrawiam serdecznie 🍻#Niemcy
@looken5441 Жыл бұрын
Jestem pełen uznania dla Japończyków, za to jak są innowacyjni i zaradni gospodarczo.
@clean280 Жыл бұрын
dobry plan dla kraju - zaatakuj sąsiadów i morduj ich cywilów z przekonania że są gorsi rasowo, dostań atomówką od USA i daj im wtłoczyć w ciebie niewyobrażalną ilość pieniędzy i działające zachodnie systemy prawno-ekonomiczne
@adamkluska356 Жыл бұрын
Nie są zaradni gospodarczo - USA robi z nimi co chce
@quant2011 Жыл бұрын
nie to co ukraincy
@Gumzool91 Жыл бұрын
@@quant2011 Jaki cel miał ten komentarz?
@mf1424 Жыл бұрын
Za to co zrobili w Mandżurii też? I w Nankin? To jest dzicz. I Amerykanie używają ich jak Niemców; do szachowania innej dziczy.
@danutajadwigakaszewska5501 Жыл бұрын
#BizOn , o naszych sąsiadach Niemcach...Dzięki za wartościowe przekazy informacyjne!
@AntonSzandorLaVey1 Жыл бұрын
Podobny materiał o Rosji/Związku Radzieckim też byłby zajebiście ciekawy :) Leci łapka w górę oczywiście
@waldikl9388 Жыл бұрын
a po co ? każdy wie że to złodzieje , gwałciciele i mordercy ... cała gospodarka i ekonomia to jeden wielki bandycki rabunek ...🤮
@mareky505 Жыл бұрын
mega ciekawy filmik, bardzo dobrze się tego słuchało i w życiu bym nie pomyślał że taka historia miała miejsce i ten kraj ma takie problemy
@jakubkoodziej5372 Жыл бұрын
#BizOn film o naszych zachodnich sąsiadach to bdb pomysł 🙂
@wuzzertenrbdjs1175 Жыл бұрын
Hej, dzięki jak zawsze za odcinek. Z niecierpliwością czekam natomiast na odcinek o Chinach i ich potencjalnym upadku. Oczywiście łapa w górę. Mega odcinek
@MB-hv4zp Жыл бұрын
Stany zawsze i wszędzie goniły tych, którzy im zagrażali w jakikolwiek sposób. Już wiadomo co Nas czeka, jeśli im nie będziemy w nos. Udupią Nas I to pod każdym względem. Nie tylko ekonomicznym.
@mf1424 Жыл бұрын
Myślisz, że zagrażamy USA?
@kamilpotyra6655 Жыл бұрын
@@mf1424pod względem produkcji miedzi i srebra? Potencjałem gazu łupkowego, trochę rzeczy by się znalazło czym można by nas udupić w ich interesie.
@MB-hv4zp Жыл бұрын
@@mf1424 jak by to powiedzieć. Przejrzyj konflikty w których stany brały bezpośredni lub pośredni lub pod parasolem np ONZ i sam sobie odpowiedz. Pozdrawiam
@mf1424 Жыл бұрын
@@MB-hv4zp A mógłbyś po polsku?
@mf1424 Жыл бұрын
@@kamilpotyra6655 Ty pytania nie zrozumiałeś. Może powtórzę: "Myślisz, że zagrażamy Stanom w czymkolwiek?"
@lukaszchojnowski659 Жыл бұрын
Nasuwają mi się 3 konkluzje. 1. Regulacje rynkowe mogą być destrukcyjne 2. Nie ma na świecie rzeczy nieskończonych: pieniędzy, wzrostów, spadków, norm pracowniczych. Puki ludzie tego nie zrozumieją i nie uszanuje, będą kryzysy 3. Uważaj z kim grasz i jak grasz, bo zasady mogą się szybko zmienić, a jeśli korzystasz z konta sponsora to w chwili zagraża nią jemu może Cię szybko wyciac
@lukaszspe559 Жыл бұрын
Warto dodać że w gospodarce Japonii funkcjonują dwa buty których na świecie jest mało albo w ogóle ich nie ma - keiretsu i zaibatsu. Firmy słabe albo mające problemy są na uczciwych warunkach przejmowane przez większe, ale pochodzące z Japonii. Kultura prowadzenia przedsiębiorstwa zabrania im sprzedawania się nawet po lepszych cenach zagranicznym koncernom. Takie sytuacje w zasadzie nie występują. Powoduje to że kapitał trzymany jest w macierzy, a zaibatsu, czyli koteria finansowa jest w stanie wspierać keiretsu na niski procent. Dlatego też w perspektywie dlug publiczny Japonii nie jest tak uciążliwy. Wielopoziomowe systemy finansowania wewnętrznego i bardzo uczciwe warunki gry stron zainteresowanych tworzą atmosferę zaufania, co jest nieocenioną zaletą. Często jest też tak, że w największych holdingach typu Mitsubishi kilka foteli w radzie nadzorczej mają przedstawiciele banków zaangażowanych finansowo w daną spółkę. We własnym gronie grają w otwarte karty. W szerszej perspektywie takiego molocha jak japońska gospodarka nie jest tak łatwo obalić. Silne są fundamenty przez to że Japonia nie wpuściła w kluczowe miejsca zagranicznych kapitałów, które patrzą tylko na chwilowy zysk.
@platinumad Жыл бұрын
Chętnie obejrzę odcinek i gospodarce Korei! #KOREA
@ishin8876 Жыл бұрын
Mieszkam i pracuje w Japonii. Szkoda że nie wspomniałeś tez o stopach procentowych w Japonii które sa ujemne. Tutaj pieniądz jest tani są kredyty mieszkaniowe można dostać juz od 0,3%.
@clean280 Жыл бұрын
co ciekawe nie jest to dobra sprawa dla ludzi którzy nie mają mieszkań na własność, podobnie jest/było w szwajcarii gdzie stopy były na 2% przez ogrom czasu i dlatego nieruchomości w tym kraju są tak kosmicznie drogie i tylko 40% populacji żyje w swoim własnym mieszkaniu
@quant2011 Жыл бұрын
aha czyli wszyscy biora na 40 lat? i kupujo apartamenty w wieku 23-26 lat , jak w biednej polsce?
@michaelmieszkomichael784 Жыл бұрын
Hej bardzo fajny material. Faktycznie to wszystko to prawda. Jeśli wejść bardzo gleboko w temat to dodam tyle od siebie ze pompowanie tej bańki w latach 80 bylo celowe i zaplanowane przez 2 największe.banki na swiecie. I to one spowodowały pęknięcie tej ,,bańki". Jest to bardzo zagmatwane, caly ten proces, ciezko zwykłemu śmiertelnikowi to zrozumiec, na czym polegało wywołanie tej paniki. Ale samo z siebie to sie nie stało. Podobnie jak większość gwałtownych spadkow zostala specjalnie wywolana. I niestety nia ma tego w oficjalnych książkach do ekonomii.
@rafaukomski3686 Жыл бұрын
Świetny materiał! Jedynie chciałbym zauważyć że firma Atari ukazana na przebitkach została założona w Stanach, jedynie nazwa wywodzi się z języka japońskiego sama firma powstała w Kalifornii 😊
@Praktycznieopieniadzach Жыл бұрын
To prawda! Dzięki :)
@pawe9533 Жыл бұрын
#BizOn / # NIEMCY. Dziękuję za ten materiał, czekałem na niego i się doczekałem. Świetna robota! 🖐️
@Luftjunkie Жыл бұрын
Kurde no nareszcie coś ciekawego do oglądanie, bierzemy rodzynki i oglądamy.
@JaroTu Жыл бұрын
Merytoryczny odcinek, dzięki! Ten o gospodarce niemieckiej też chętnie obejrzę.
@machal9024 Жыл бұрын
3:45 warunkowo. Cesarz nie mógł być pociągnięty do odpowiedzialności w procesach. Bodajże Tojo zmuszony został w trakcie procesów Międzynarodowego Trybunału Wojskowego dla Dalekiego Wschodu do zmiany zeznań, gdyż ryzykowało to obciążeniem cesarza winą
@piotrszybalski2717 Жыл бұрын
Genialny materiał! Z niecierpliwością czekam na kolejne kraje 😁
@Sonic_The_Night Жыл бұрын
#Niemcy tak ja poproszę to również będzie ciekawy materiał
@miosza.2046 Жыл бұрын
Doskonały materiał ! Był tak ciekawy że oglądałem dwa razy :D
@davido_ Жыл бұрын
3:35 zły rok na filmie, atak na Pearl Harbor to 1941r., a nie 1945
@miskolarGOL88 Жыл бұрын
#NIEMCY , nie pomyslał bym iż gospodarka Japonii ma taki dług publiczny , jestem ciekaw jak stoi obecnie gospodarka Polski i jaka ją czeka przyszłość zwłaszcza w czasie zbliżających się wyborów 😮
@johnymnemonic4657 Жыл бұрын
Wszystkie państwa są utopione i teraz odbywa się reset.
@MsLiextreme Жыл бұрын
Pod którymś filmem napisałem że system oparty na dolarze to taki gdzie wszyscy tracą a jeden się bogaci. Taki materiał jak ten tylko utwierdza mnie w przekonaniu że miałem rację.pozdro
@GRBuy Жыл бұрын
#BizON Ja wam nie chcę psuć zabawy, ale taką ciekawostką pomijaną przez większość jest to że jeśli chodzi o Stany Zjednoczone to zwróćcie uwagę przede wszystkim na to że Ci cali przegrani którzy trafili pod parasol Amerykanów ,,po wszystkim" nawet jeśli z przymusu to właśnie dzięki temu parasolowi teraz są tacy potężni. Właśnie tym się charakteryzowała polityka Ameryki. Kraje "podbite" czy tam "pobite" nie mogły wojować ani rozwijać wojskowości, ale miały wsparcie finansowe i technologiczne dzięki czemu mogły się rozwijać w wielu gałęziach gospodarki (Niemicy, Korea Południowa, Japonia). A teraz kraje które trafiły pod parasol związku radzieckiego po II wojnie światowej to między innymi Korea Północna Kambodża czy Wietnam. Znajdźcie różnicę w tej całej przepychance... A to jest szczegół który wielu osobom umyka, a jest dość jak nie bardzo ważny...
@biografie_ludzi Жыл бұрын
Mały komentarz do części historycz ej: Pełnoskalowa wojna japońsko-chinska trwała od 1937 do 1945. W 1931 zajęli Mandżurię, ale nie był to ciągły konflikt. Na filmie atak na Pearl harbor jest podpisany 1945 Wojna radziecko japońska 1938-39? Bardziej konflikty graniczne, coś tam się bili, ale nie z takim rozmachem.
@Praktycznieopieniadzach Жыл бұрын
Dziękuje za uzupełnienie :) Odnośnie podpisu, już wrzucamy adnotację 👌 z kolei co do ZSRR - może rzeczywiście bardziej adekwatny byłby „konflikt”. Pozdrawiam!
@biografie_ludzi Жыл бұрын
@@Praktycznieopieniadzacha odcinek, wiadomo 👌
@dawidkruczek.design Жыл бұрын
Będę wdzięczny jeśli materiały będą coraz dłuższe 🙏🏻🥳 Wiadomo algorytm ale pewnie kilka osób się ze mną zgodzi
@robertkamler153 Жыл бұрын
Rewelacyjny odcinek! Super byloby dowiedziec sie czegos o Niemczech!
@szkworc2008 Жыл бұрын
W TVP mówią całą prawdę o Niemcach, polecam.
@beata1663 Жыл бұрын
@@szkworc2008No tak. Tvp to cała prawda😂
@szkworc2008 Жыл бұрын
@@beata1663 Jedyna prawdziwa prawda
@beata1663 Жыл бұрын
@@szkworc2008 żarty sobie stroisz, prawda?
@robertkamler153 Жыл бұрын
@@szkworc2008 nie ogladam telewizji :D
@87kamil Жыл бұрын
#Niemcy bardzo ciekawy artykuł oby wiecej😊
@GMarlen141 Жыл бұрын
Zawsze jak dzieje się coś złego na świecie to pierwsze skrzypce gra państwo wielkiego brata
@ukaszKos9836 Жыл бұрын
Dokładnie, cokolwiek się dziwnego dzieje na świecie Wielki Brat gdzieś tam jest i robi zamieszanie😢
@dejw4132 Жыл бұрын
to deflacja również przynosi negatywny skutek? Co jest w takim gorsze inflacja czy deflacja ?
@maXal7 Жыл бұрын
Niemcy i Korea Południowa byłoby ekstra😊
@krzysiekzmazur4001 Жыл бұрын
Cześć. Oglądamy z ciekawością jak zawsze.
@Praktycznieopieniadzach Жыл бұрын
Miło widzieć Was ponownie :) Pozdrawiam i owocnego sensu życzę! 🙌
@johny_village6275 Жыл бұрын
Takie info techniczne, gdy mówicie o perl Harbor to na ekranie podaliście sprzeczną date
@Lupenux Жыл бұрын
Jak tak słucham, to wychodzi na to, że dla USA nierówność gospodarcza na świecie jest wtedy, kiedy USA nie jest na szczycie.
@32Aniela789 Жыл бұрын
Dziękuję za świetny odcinek, chętnie obejrzę o Niemczech #Niemcy
@ArkadiuszFlorczak Жыл бұрын
Japonia to taki sandbox dla banków centralnych. Tam największym aktywnym inwestorem na giełdach i rynku obligacji jest bank Japonii. Więc można uznać że to taki wyznacznik co nas czeka w niedługiej przyszłości na naszych rynkach. Zresztą Stany Zjednoczone już są na najlepszej drodze do tego
@grzegorzpilarski4744 Жыл бұрын
Dzięki za materiał
@maerk7270 Жыл бұрын
Od Niemiec wolałbym odcinek o przemianach ustrojowych w Polsce w latach 90 i ustawie wilczka.
@DeJot7 Жыл бұрын
#BizOn szkoda Japonii, bo uważam, że są wzorem dla reszty świata
@samtron364 Жыл бұрын
Dostać robote w Japonii to wcale nie wielki problem , tylko trzeba znać język najlepiej na poziomie N2 i wyższy i wykształcenie kierunkowe . Mój sensei twierdzi że pracy jest od groma ale ludzi brak , winny jest niż demograficzny w sumie nas też to czeka
@debitum79 Жыл бұрын
#BizON Świetny materiał a moze tak materiał o Czechach bo mnie fascynuje ich fenomen nie tylko gospodarczy
@adampolak5274 Жыл бұрын
Jak można pisać o filmie, że jest świetny gdzie są błędy na poziomie szkoły podstawowej., Autor myli datę ataku na Pearl Harbor z datą końca wojny w tym filmie
@tojakacpero Жыл бұрын
Może zrób odcinek o gospodarce polskiej
@labondek50 Жыл бұрын
Jest sub ..od dawna Panie Damianie. Jak zawsze łapka w górę za dobry film
@macosm7818 Жыл бұрын
Japonia stanowiła zbyt dużą konkurencję gospodarczą dla USA dlatego została jej umiejętnie przetrącony kręgosłup ekonomiczny.
@piotrpe9051 Жыл бұрын
Szacun. Mój ulubiony kraj.
@MademoiselleDomi Жыл бұрын
Super odcinek! Ja proponuję jeszcze Niemcy i Koreę Południową
@PerfectVeganVacation Жыл бұрын
Dziekuje za bardzo ciekawy odcinek i czekam z niecierpliwoscia na film o Niemczech, zwlaszcza o obecnej sytuacji gospodarczej Niemiec.
@stefanburczymucha2220 Жыл бұрын
Jakoś tak dziwnie się składa, że kraje okupowane przez USA stały się potęgami gospodarczymi i ekonomicznymi. Dotyczy to Niemiec, Japonii i Korei Południowej. Widać więc, że w odróżnieniu od okupacji komunistycznej, okupacja amerykańska jest bardzo korzystna dla kraju okupowanego.
@michasosnowski5918 Жыл бұрын
Tylko nie waż się wyprzedzić okupanta :)
@dbpu4135 Жыл бұрын
jeszcze Tajwan
@clean280 Жыл бұрын
Myślałem że w podstawówce dzieci uczą się o tym że usa wpompowało w kraje okupowane mnóstwo pieniędzy i dlatego są tak bogate
@clean280 Жыл бұрын
@@dbpu4135 mityczna okupacja usa na tajwanie XDDD
@TRETER90 Жыл бұрын
Bizon na Ministra Finansów !!!!! albo i po czasie na premiera !!!! VAMOS
@emilemilianowicz2889 Жыл бұрын
jest tylko taki mały szczegół :) Japończycy są zadłużeni we własnej walucie :) a nie jak Grecy w euro i to jest kosmiczna różnica :)
@piotrchwiakowski2953 Жыл бұрын
#Niemcy temat Niemiec wydaję mi się równie intrygujący co Japonii. Mam nadzieję, że taki film pojawi się tu na kanale
@x1zy186 Жыл бұрын
Może następny odcinek Indiach, które bardzo mocno rosną?
@pawelpilarczyk4847 Жыл бұрын
Gratuluję tego odcinka. Bardzo Wartościowy. Z chęcią obejrzę również o #Niemcy
@1001radzio Жыл бұрын
Jeżdżę trochę po Europie... I jak patrzę na ludzi których spotykam w niemczech, Francji czy w UK to dziwię się dlaczego są tak bogatymi gospodarkami. W Polsce mamy dużo więcej pracowitych i inteligentnych ludzi i ciężko się przebić... Ale kto stara się zabijać małe przedsięwzięcia i przedsiębiorstwa które mają potencjał? Tu się takich nie wspiera i tak się dzieje. Dużo ludzi z Europy z którymi rozmawiałem to mówili że Polska to chiny Europy. Także sami wyciągnijmy wnioski dlaczego nie jesteśmy potęgą Europy 😉
@clean280 Жыл бұрын
Może obracasz się w niskich klasach społecznych? Małe przedsięwzięcia i przedsiębiorstwa nie dają siły gospodarce to wielkie korporacje dają najwięcej siły i potęgi ekonomicznej, pomyśl sobie ile marek polskich używają niemcy a ile niemieckich i amerykańskich używają polacy i wtedy dowiesz się dlaczego nie jesteśmy potęgą ekonomiczną
@arekb6446 Жыл бұрын
Francuzi prawie w każdej branży są samowystarczalni.
@dariuszkopec2567 Жыл бұрын
No ciekawe wielki upadek ,a inflacja ich w ogóle nie dotknęła w przeciwieństwie do usa i europy czyli wychodzi na to ,że tamtejszy bank centralny jako jedyny robi to co do niego należy i wie jak utrzymać stabilną mocną gospodarkę. Jednak inwestorzy w dzisiejszych czasach bardziej ufają frankowi szwajcarskiemu ,a nawet dolarowi usa niż jenowi, a tak nie było kilkanaście lat temu.
@tomekrudko2903 Жыл бұрын
Ok, wiemy, że Japonia i Niemcy doświadczyły spektakularnych wzrostów po wojnie. Między innymi przez dofinansowanie z USA (plan Marshalla). Pytanie co im to umożliwiło? Jak to się stało, że Japończycy i Niemcy tworzyli zaawansowane maszyny, a sąsiedzi się zajmowali rolnictwem? Czy to nie było tak, że lata zbrojeń i kładzenia bardzo dużego nacisku na rozwój inżynierii wojskowej. Zaskutował tym, że posiadano duże know how i wielu super wykształconych ludzi? Jak to się stało, że akurat w tych 2 krajach rozwinęło się większość firm samochodowych ? Ciekawi mnie ten aspekt opowieści. Co o tym sądzisz? :)
@rafii4408 Жыл бұрын
Bez watpliwosci jest to temat nad ktorym warto sie pochylic i przeanalizowac. Wojny odegraly tu kluczowe role.
@majstersztyk-w-kuchni Жыл бұрын
#BizON niemiecka gospodarka,to może być bardzo ciekawe
@pietja731 Жыл бұрын
myślałeś może o filmie odnośnie potencjalnego wpływu niżu demograficznego na gospodarki państw?
@mobilephone3147 Жыл бұрын
W 2:54 jest Szwajcarski robot ABB lepiej jakbyście dali japońskiego Fanuca lub Yaskawe :)
@anonimk1316 Жыл бұрын
Teraz czas na film o zadłużeniu Portugalii.
@charliexx2680 Жыл бұрын
Portugalia upada a niska dzietnosc i bardzo szybko starzejace sie spoleczenstwo dobije ten kraj
@anonimk1316 Жыл бұрын
@@charliexx2680 To prawda. I ze spadającą populacją Portugalia mierzyła się już w latach 60-tych. Nawet jak na kraje zachodu Portugalia bardzo się wyróżnia.
@karolgolda3675 Жыл бұрын
Świetny materiał. Dodam coś od siebie : Kłopoty Japonii wynikają też z systemu państwa "nadopiekuńczego" i przeregulowaniem gospodarki.
@drylewkowal2392 Жыл бұрын
Tak chcemy zobaczyć odcinek o gebelsach pardą Niemczech
@mxgagat Жыл бұрын
Wszedzie gdzie wchodza Stany Zjednoczone dzieje sie cyrk I nędza… takie karaluchy! Teraz czas na Polska wieś!
@wojtun23bialy44 Жыл бұрын
Amerykany też puszcza nas z torbami
@Silvestre.Szklaner Жыл бұрын
Genialny wstęp, aż żałuje że cały odcinek tak nie wyglądał.
@jerzyzajaczkowski9753 Жыл бұрын
Fajny odcinek. Jasne ze chciałbym odcinek o Niemczech. To w końcu nasz najważniejszy partner i sojusznik, choć wielu polityków chciałoby żeby było inaczej.
@zagloba1987 Жыл бұрын
Z tym sojusznikiem to bym nie szalał za bardzo.
@Sarevokfr Жыл бұрын
najważniejszy partner i sojusznik - sojusznik? Chyba największy wróg. Nikt tak nie niszczy gospodarki Polski jak Niemcy.
@przemekbe4596 Жыл бұрын
Sytuacja Niemiec i Polski jest analogiczną do filmu powyżej, ale handlowo to nasz największy partner i potrzebujemy współpracy ( nie mówię o miłości)
@przemekbe4596 Жыл бұрын
Problem, że nasze zadłużenie jest w obcych rękach, a przyrost naturalny nie nadąża za potrzebami, ale rozwój jest umiarkowany - więc pomimo stwarzania zagrożenia nikt nie posuwa się do drastycznych metod - narazie Niemcy nas grzecznie proszą żebyśmy zostali ich siłą roboczą jak dawniej
@sebsaimon1036 Жыл бұрын
Odcinek o Niemczech byłby super. Jak zawsze.. 🙂 mega ciekawy odcinek 👍
@maciejkrzyzanski4852 Жыл бұрын
1941 Japonia zaatakowałam USA, nie w 1945 roku.
@Hans-ot3fr Жыл бұрын
Zaatakowała Jankesów bo odcięli ja od zasobów naturalnych a po drugie amerykanie zrobili to po to żeby przystąpić do II wojny światowej. Perl Harbor i jego mieszkańcy zostali poświęceni specjalnie. Bo kto dokładnie się przyglądał to w Perl Harbor nie było ani jednego lotniskowca bo wszystkie zostały wyprowadzone dużo wczesniej z portu. Zniszczone zostały inne mniej znaczące jednostki. Taka jest prawdziwa historia Perl Harbor
@Praktycznieopieniadzach Жыл бұрын
Tak właśnie powiedziałem, ale owszem - jest błąd w montażu. Postawiliśmy tam adnotację 👌 Pozdrawiam!
@Hans-ot3fr Жыл бұрын
Amerykanie uwielbiają poświęcać swoich obywateli byle by tylko rozpocząć gdzieś wojnę byle by nie na swoim terytorium. 11 września 2001 roku było tym samym. Żeby najechać Husajna rozjebali dwie wieże poświęcając kilka tysięcy swoich obywateli. Tacy właśnie są Jankesi
@ukaszukasz3124 Жыл бұрын
Zrób materiał o Zaorskim 😊
@czarnaczern4547 Жыл бұрын
Teraz film o odrodzeniu wielkiej Polski.. A nie czekaj XDDDD
@szymonszychta6986 Жыл бұрын
Co do Japoni to sprzęt produkowany na wyspach bije o głowę lub więcej ten produkowany w Chinach. Pracuje przez dziesiątki lat, a nie rozsypuje się po roku czy po dwóch latach.
@jakubjabonski3861 Жыл бұрын
Japonia zaatakował Pearl Harbor w 1941...
@swiatowidciesslak6249 Жыл бұрын
Łał. Dzisiaj mieliśmy, niemalże, odcinek "Historii bez cenzury". ;-)
@monikakowal9527 Жыл бұрын
Wiesz że godzinę temu oglądałam Wojtka a zaraz potem Damiana? 😊 Pozdrawiam
@swiatowidciesslak6249 Жыл бұрын
@@monikakowal9527 :D
@mateusz3200 Жыл бұрын
Atak japonii na pearl harbor odbył się 7 grudnia 1941
@listonoszpat3347 Жыл бұрын
Tez zauważyłem
@timekc669 Жыл бұрын
#Hiszpania mimo wszystko jestem za filmem o tym kraju, jako przestroga dla Polski
@tomaszjackowski5197 Жыл бұрын
Skoro już nawet japońskie i największe amerykańskie banki są zadłużone więc niebawem zanosi się na potężny kryzys i chaos finansowy na świecie oprócz krajów arabskich, Szwajcarii czy Norwegii? Dziękuję za kolejny odcinek. Pozdrawiam👍
@cracland Жыл бұрын
czyli wedlug przypadku japoni lepiej jesli jest inflacja? Jesli inflacja jest ujemna to jest gorzej?
@hansolo2797 Жыл бұрын
Nie ma żadnego upadku Japonii.
@wojciechwilanoski3635 Жыл бұрын
Panie Damianie . Czekam na Skandynawię.... Szwecja , Dania , Norwegia i Holandia
@mateuszporzeczko-jezyna5882 Жыл бұрын
Atak na Pearl Harbor 7 grudnia 1941 ;)
@Praktycznieopieniadzach Жыл бұрын
Zgadza się - mówię 1941, ale jest błąd w montażu.
@elpatrico100 Жыл бұрын
Oprócz Niemiec, bardzo chętnie zobaczyłbym film o sukcesie gospodarczym i upadku Włoch.
@piotr8885 Жыл бұрын
data ataku na pearl harbor jest zla, powinno byc 1941
@Praktycznieopieniadzach Жыл бұрын
Owszem, błąd w montażu. Adnotacja w filmie 👌
@prokles Жыл бұрын
#bizon. Czekałem na ten materiał. Teraz poproszę odcinek o #Niemcy
@gabrielbytomirdydak256 Жыл бұрын
Zatem wygląda na to, że dopóki USA nie zdechną, dopóty nie będzie względnego spokoju na świecie - patrz: Afganistan, Irak, Syria, Egipt, Libia. Zwłaszcza Libia się kłania, bo gdyby nikt nie ruszał osoby Muammara Kadafiego, to kto wie, może Afryka Północna znacznie by się rozwinęła. A tak? Mają tam konkretny burdel.
@cor.tenebrarum Жыл бұрын
USA i ich rząd który się znajduje bardzo daleko od nich w pobliżu strefy gazy.
@cezaryadamski8786 Жыл бұрын
Dokladnie, jako Europa musi grac na oslabienie USA bo to przebrzydle cipy sa
@konradpawlik1507 Жыл бұрын
No odkąd USA jest hegemonem to same wojny. Nie tak jak przed 1939 a nie czekaj🤣
@cezaryadamski8786 Жыл бұрын
@@konradpawlik1507 wczesniej bylo wiecej. Przyklad Europa. A poza tym teraz wiekszosc wojen, coup d'etats i inne przewroty to w wiekszosci wina USA. Trzeba ich oslabiac. Jako Europa to my powinnismy byc na topie a nie jakies amerykanskie korniszony lol
@ek20a Жыл бұрын
Fajny material... Dodałbym jeszcze ze ciekawsze jest jaki dlug poza wlasnymi obligacjami skupuje Japonia i wtedy sie okaze kogo tak naprawde Japonia trzyma za jajka :D
@Deithwen1981 Жыл бұрын
Z jednej strony wskazuje się na przełamanie deflacji (czyli wywołanie inflacji) jako na sposób stymulowania gospodarki, z drugiej wskazuje się na stabilność jena (co osiąga się przy niskiej inflacji) jako czynnik ograniczający negatywny wpływ długu publicznego. Stymulacja gospodarki poprzez wywołanie inflacji (?) miałaby zatem doprowadzić do osłabienia jena i tym samym do zwiększenia negatywnego oddziaływania długu publicznego? Stymulacja gospodarki w ten sposób wydaje się być zatem receptą na wywołanie kryzysu. Nie za bardzo rozumiem albo wnioski są wewnętrznie sprzeczne.