Dokładnie pamiętam ten dzień jak zawyły syreny w Telpodzie miałem tam praktyki ostatnia klasa zsz ludzie wyszli z biur i hal na korytarze byli w szoku tak niszczono wtedy Polski przemysł .
@fanstarocizprl34942 жыл бұрын
Tak nas zniszczyli po co otworzyli granicę wszystko sprzedali zrobili kolejny rozbiór polski urzedasy odawać moją unitre predoma farela polamp itd wszystko prywiaciaze achh. LUDZIE OBUDZCIE SIE a pan syndyk był wynajęty jacy są naiwni
@barsli19879 ай бұрын
Co wy pieprzycie 😂 ludzie co za bzdury😂 nikt nikogo nie niszczył! Państwowe nierentowne zakłady ze złym stosunkiem ilości zatrudnienia do produkcji musiały się restrukturyzować. Państwo już nie dopłacało. Te zakłady, które znalazły sposób i niszę produktową istnieją do dziś, nawet Telpod w Skawinie, Diora w Świdnicy, Tonsil (już jako prywatna firma), Mikrostyk, Polar (jako Whirlpool Polska), Mesko i wiele innych. Także brednie tu gadacie😂.
@ajwaj92909 ай бұрын
@@barsli1987 to tylko czesciowo racja. Dywilan chcieli zamknac w momencie gdy mieli zamowienia eksportowe, na rok do przodu. Tonsil? Teraz to tylko nazwa, bo czesci do glosnikow sa z Chin.
@januszczaplicki40626 жыл бұрын
3.19 - to mój tata Jerzy Czaplicki, z tyłu w czarnym garniturze.Też tam pracowałem, pozdrawiam wszystkich.
@qsieks31753 жыл бұрын
Mam wrażenie, że problem polegał na tym, że nasi politycy byli święcie przekonani, że powodem niepowodzenia gospodarczego naszego kraju była niska jakość naszego rodzimego przemysłu a nie wadliwego systemu. Dlatego otworzyli szeroko drzwi, żeby do kraju napłynęła konkurencja z innymi metodami pracy itd. Specjalnie szanse były nierówne aby niejako zmotywować nasze przedsiębiorstwa do większego wysiłku. Natomiast z tak wielką różnicą w podatku jak np rzeczone 40% to nawet najlepsza firma nie wygra. To po prostu kolejne nieudolne działanie rządów w zakresie ekonomii, i nieważne, że już nie komunistycznych bo wywodzących się z podobnej mentalności. Szkoda wysiłku naszych dziadków.
@BackToPast-URBEX6 ай бұрын
Ten film z 1993 roku jest 100 razy bardziej merytoryczny niż dzisiejsi politycy. Cała Polska elektronika została zniszczona po 89 roku.
@zizitop9014 жыл бұрын
Jest dobrze. Zewnętrzne siły polityczne wpływają na zmiany polityczne jakiegoś kraju. Zmienia się w tym kraju rząd na taki który musi spłacić zobowiązania wobec tych sił zewnętrznych. Politycy będąc skorumpowanymi podejmują działania prawne jak np. wzrost oprocentowania kredytów z 15% na 50% pod osłoną nocy. Nikt nie da rady takiemu oprocentowaniu. Firmy ogłaszają upadłość, bankructwo a w tym czasie tani badziew zalewa rynek bez cła czyniąc z Polski jedynie rynek zbytu badziewia. Od 90roku Polska jest krajem skorumpowanym politycznie przez chciwych Polskich polityków którzy niszcza Polski przemysł. Nie twierdzę że PRL był ustrojem idealnym czy jedynym słusznym. PRL to izolacja mentalna. Tam gdzie w rządzie są ludzie jak Kurski........Macierewicz Kaczyński........zawsze taki kraj będzie na dnie przemysłowym. W rządzie muszą być technicy i inżynierowie bo polityk dba jedynie o czysty garnitur i pijar, politycy nie wiedzą co to przedsiębiorczość, rentowność, opłacalność, rozwój technologiczny to nie sprowadzenie firmy np. LG do Polski. Rozwój technologiczny to stworzenie warunków technicznych dla inżynierów, elektroników, techników i ekonomicznych warunków do rozwoju, do zakotwiczenia się trwałego w danej gałęzi przemysłu i tworzenie rynków zbytu naszych rodzimych produktów. Warunków jakich rząd USA poprzez poprawnie działający wolny rynek stworzył dla firm IBM, Microsoft w dolinie krzemowej. Ale jeśli politycy są skorumpowani to w danym kraju zawsze będzie źle. Będzie redystrybucja pieniądza i absurdalny socjal dla budowy poparcia politycznego który spowoduje wzrost cen, podatków i inflacji i zniszczy wolny rynek prowadząc do większej emigracji ludzi zdolnych, wykształconych i przedsiębiorczych.
@pawenowodworski79963 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/jIu4g4apj52KgZI w całej Polsce tak było, chodziło o pozbycie się konkurencji i wejście na nasz rynek z towarem.
@jakubzielinski813 жыл бұрын
dokładnie, tak dziki zachód zawładnął polskim rynkiem!!
@miraS51378 жыл бұрын
Niestety Cały Przemysł tak ZAŁATWIŁ Okrągły Stół i Zachodni Menadżerowie plus Ministrowie.
@marcofive49564 жыл бұрын
Zniszczyć rozkradać a teraz w nagrodę ci sami w parlamencie europejskim
@pjoter75674 жыл бұрын
I dalej gnembią rolników😞
@monia25037 жыл бұрын
Ciekawe,co się stało z tą kobietą która mówiła że tylko żyje dla syna i trzyma ją ciekawość co będzie dalej. Smutne :(
@julianples76493 жыл бұрын
...dziękujemy ci ....tow. Balcerowicz ,Lewandowski ....pod Sąd !
@MsMad5553 жыл бұрын
Pod mur na sad szkoda czasu!
@wojtekpaaa3 жыл бұрын
Świetny materiał - jak zlikfidowano polski przemysł.
@jakubzielinski813 жыл бұрын
jak przejęto wypracowany w Polsce za komuny majątek!!
@MarioDXFM6 жыл бұрын
"Wyscie produkowali chlam!" (4:22). Widac ze ten redaktor nie mail stycznosci z odbiornikami UNITRY.
@marekpradelski49883 жыл бұрын
Pamiętam te czasy jak to nagrywali miałem z 10 lat może więcej, a teraz szukam takiego sprzętu Unitra lub Diora ws354 lub 4422 4421 , z Unitry miałem dużo rzeczy czarnobiały TV I kanał 1 I 2 🙂
@mariuszkln86392 жыл бұрын
do tej pory używam Diory Ws354 tuner z synteza As952 przestronny na ccirt super gra miałem Merkurego na Stk077 kupiony w 1982r powyminialem elektrolity poszedł do znajomego mam sprzęt Denona ale mam wrażenie że ws354 lepiej brzmi a tuner rewelacja zresztą wszystkie układy scalone mikroprocesor to Philips Siemens Hitachi w Polsce w latach 90tych upadło około 35zakladow produkujących elektronikę to było celowe działanie to prawda że byli konkurencja dla zachodu wie bo byłem na praktyce Zakładach Philipsa i wiem to relacji tamtejszych pracowników
@MsMad5553 жыл бұрын
Oni wiedzieli co sie dzieje bo za to im placili rodchild i reszta banksterow!
@aleksalex72506 жыл бұрын
Niszcząc polską elektronikę zastopowali nasz rozwój na wiele lat. Obecnie żeby wejść na rynek elektroniczny z Polskim produktem wymagane są duże nakłady finansowe na sprzęt, badania przede wszystkim. Do tego konkurencja, która przez te ponad 20 lat nie stała w miejscu jak my, cały czas się rozwijała. A teraz ogrom firm wyprowadza kapitał z Polski. Jak mamy odbudować naszą gospodarkę be rodzimych firm?
@marcinniedziela32306 жыл бұрын
Żal że takie ZŁODZIEJE rządziły POLSKĄ...... żal. zarżneli takie POTĘGI!!
@grzegorzraczka51086 жыл бұрын
I dalej tak jest.
@ZPDU2 жыл бұрын
Fajny odcinek. Telpod to nie tylko potencjometry ale i GML-e. Pozdrawiam serdecznie i łapka w górę.
@mariuszkln86392 жыл бұрын
Telpod produkował urządzenia elektronicznego zapłonuGl118 oraz podzespoły elektroniczne dzisiaj jesteśmy na poziomie pana Sawickiego czyli (buraka i ziemniaka dotowanego z Uni)
@ZPDU2 жыл бұрын
@@mariuszkln8639 Bardzo wiele rzeczy produkował. Trudno mi jest się nie zgodzić z powyższym komentarzem.
@grzegorzraczka51089 ай бұрын
A GMLe to kopie przestarzałych układów które świat produkował w pierwszej połowie lat 70-tych a u nas weszły na początku lat 80-tych. STK biło ich na głowę jakością i parametrami.
@ZPDU9 ай бұрын
@@grzegorzraczka5108 Och, proponuję poszukać materiałów gdzie twórcy projektanci tych układów opowadają jak było. To co Pan pisze to moim zdanie własne wyobrażenie dawnych czasów. Pewnie Pan uważa że GML-025 to kopia STK-015 :). Proszę nie odpowiadać.
@grzegorzraczka51089 ай бұрын
@@ZPDU Bo dyrektor zjednoczenia Unitry nie miał jaj by się odciąć od Wielkiego Brata ze wschodu. Przecież oni chyba własne pomysły i rozwiązania też chyba mieli i wiedzę.
@marekborcz887 жыл бұрын
Musi się opracowć potencjometry sterowane elektronicznie praktycznie znikome jest zapotrzebowanie na potencjometry analogowe czyli w funkcji częstotliwości steruje się napięciem lub w funkcji napięcia steruje się innymi wielkościami.Sa sterownki komputerowe taki jest postęp ,może być zapotrzebowanie na potencjometry hermetyczne beztlenowe niezawodne. Wystarczy uszczelnić obudowę i wysać ze środka powietrze.
@Ostry96video8 жыл бұрын
POSIADASZ PRZEGRYWARKĘ VHS na HDD? (na wypożyczenie) Skontaktuj się ze mną. Posiadam więcej nagrań z ów okresu ale na inne tematy. Moja przegrywarka daje dość słabą jakość.
@ferdynandkiepski19218 жыл бұрын
ja znalazłem w bunkrze skitrane kartony z chinskim shitem to podpaliłem to gówna na drógi dzien wszystko sfajczone było jebać chine niech żyje unitra
@unitra4life7 жыл бұрын
Ostry96video napisałem do Ciebie w wiadomości prywatnej, sprawdź skrzynkę odbiorczą w wolnej chwili ;)
@miraS51378 жыл бұрын
A teraz Diora jest przejęta przez Mantę to jakiś żart.
@ferdynandkiepski19218 жыл бұрын
to złapać chinczyka za jaja i na latarnie a nazwe zmieniç na unitra i robić traban contessa amator itp jebać chiny niech żyje unitra
@TheZbyszek19808 жыл бұрын
Nie kupujmy tego chłamu z chin naprawiajmy co nam z Unitry jeszcze pozo9stało
@ThePSMUSIC8 жыл бұрын
Diory nie ma od 2006r. Na miejscu hali produkcyjnej stoi Kaufland :(
@TheZbyszek19808 жыл бұрын
To prawda Ja mówię o Unitrze która pozostała w naszych domach
@ferdynandkiepski19217 жыл бұрын
Unitra Mbxd ja teraz Chin nie kupuje niszczę je
@radekserwis8 жыл бұрын
Polskie elity sprzedajne .............klkadziesiat kolesi sie nachapala i reszta nedza.Ja osobiscie te działania porównałbym do ZDRADY STANU i wszystkie wielkie majatki do przegladu .
@jezuschrystus.onlycash3 жыл бұрын
Gdzie był wtedy tw. BALBINA? Ano z komuchami sąsiadami był zajęty handlem ZIEMIĄ. Elektronika nie interesuje go do dzisiaj. No chyba że podsłuchy.
@adrianullmann31273 жыл бұрын
Podziękujcie Wałęsie
@MrHiuppo3 жыл бұрын
Jacek Kurski, publicysta. 16:49
@sebastianduda4119 Жыл бұрын
MĄDRY FACET WIE CO MÓWI .
@MsMad5553 жыл бұрын
Dokladnie "wyssac co sie da i dalej na wschod"!
@monikawajman6853 жыл бұрын
Trzeba przypominać chociaż teraz jest podobnie dużych wykończyli teraz wykończą klasę średnią
@v8powerr7718 жыл бұрын
Pewnie najlepiej zniszczyć cały przemysł i pobudować "apartamenty", biurowce dla outsourcingu i galerie handlowe...
@sebastianduda4119 Жыл бұрын
Ciotka moja tam bardzo długo pracowała i chwaliła Telpod że dobra firma i dobrze się tam pracowało.
@NecrosDeus Жыл бұрын
Pracowało się z pewnością dobrze, gorzej mieli ci, co te buble kupowali. W latach 80'tych zajmowałem się elektroniką. Sto kilkadziesiąt km jazdy pociągiem, potem ze stacji PKP bieg na Zwierzyniecką do sklepu firmowego Telpodu, potem 2-4 h stania w kolejce, by kupić buble. Kupowałem dużo, bo dla siebie i realizowałem zamówienia innych elektroników. Z tych zakupów z połowę trzeba było wyrzucić do śmietnika, z pozostałej połowy tylko połowa w miarę nadawała się do normalnego zastosowania, reszta to tylko zastosowanie w jakiś elektronicznych zabawkach. To był dramat. Nowe potencjometry do regulacji barwy tonu trzeszczały od nowości, często trafiały się sztuki w ogóle nie działające, a potencjometr M+N, do regulacji kanałów w ogóle równowagi nie trzymał. Styki jednego a drugiego kanału to czasem z pół centymetra różnicy - taki był montaż tych wykwalifikowanych pracowników, którym się tam dobrze pracowło! Nawet dziś, na pewnym aukcyjnym portalu, są negatywne komentarze dawane sprzedawcy, bo w potencjometrze Telpodu 2x47 kOhm różnica między potencjometrami składowymi to nawet 10 kOhm! Dziś to szokuje, nadaje się na negatyw, ale wtedy dla nas to była norma! Dodam jeszcze pękające rezystory, nóżki rezystorów, potencjometrów i Isostatów - zaśniedziałe! Przełączniki Isistat to w ogóle horror. Nóżki i styki wewnątrz zaśniedziałe, każde przełączenie to trzaski! I to wszystko było nowe! Nie bez powodu po 1989 roku od Telpodu tych bubli nikt nie chciał kupować, tak samo zresztą jak półprzewodników od CEMI.
@widz1776 Жыл бұрын
Moja ciotka pracowała w FSO. Też się jej dobrze pracowało, a i fundusz wczasów pracowniczych zapewniał wakacje nad Balatonem😮😮😮
@fiatlux4367 Жыл бұрын
Serce boli od tego i nie zmienia się nic nawet nie można powiedzieć ,że Polak mądry po szkodzie bo ciągle tarzamy się w mule próbując odbić się od dna , a dna nie ma .Wskrześmy Pol Pota aby oczyścił nas z tego brudu w którym mądrość polega na tym ,że mądry jest ten co wie jak wykorzystać innych do dorobienia się pieniądza , a nie ten co potrafi rozwiązać problemy aby wszystkim było lepiej, bo o tych drugich każdy powie ,że to frajer bo daje się wykorzystywać za miskę ryżu.
@ajwaj92909 ай бұрын
Z Pol Potem to chyba niesmieszny zart?!. Najwiekszy morderca. Stalin przy nim to kochajacy narod dobroczynca.
@ARCcapitan8 жыл бұрын
Ehh mieszkam nie daleko budynku Unitry telpod ,ponoć to już ostatnie dni tego budynku .
@TheZbyszek19808 жыл бұрын
Pewnie market tam powstanie albo galeria handlowa
@ARCcapitan8 жыл бұрын
***** Całkiem możliwe ,słyszałem tyle ,że ma zostać rozburzony .
@ARCcapitan8 жыл бұрын
***** www.google.pl/maps/@50.0468909,19.9634652,3a,75y,25.39h,89.42t/data=!3m6!1e1!3m4!1sng4o8h0oFPOsQXWxNuFRng!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl tu masz google maps z resztką telpodu .
@MsMad5553 жыл бұрын
Chodzi o to zeby nas wszystkich wykonczyc!
@jakubzielinski813 жыл бұрын
nie będziemy mieć nic i będziemy szczęśliwi..
@jimmythep.24093 жыл бұрын
Co to za podejście że unitra produkowała chłam? Nawet dziennikarka jest wrogiem własnego kraju, bo przecież tak kreowanym przekazem nie chciała wzbudzać u widza sympatii. Unitra była niedobra no to teraz mamy wysokiej jakości azjatyckie śmieci technologiczne. No cóż. Melduję towarzysze wykonanie zadania, wszystko leży tak jak sobie zaplanowaliście. Jesteśmy kolonią, a na rynku i tak mamy CHŁAM tylko że kto inny na nim zarabia.
@worasgsxr3 жыл бұрын
Dziennikarka ??? Ja bym nazwał ją inaczej
@marektrebicki83476 жыл бұрын
Jeszcze Radmor został i robi dla wojska elektronikę ,mam amplituner jak robili Audio jest do dziś lepszy od wielu wzmacniaczy
@grzegorzraczka51086 жыл бұрын
A Unitra takie wieże jak zrobił Radmor serii 5500 powinna zrobić w połowie lat 80-tych i wypuścić je na nasz rynek i eksport. Wtedy byłby to hit.
@TheBogGrz4 жыл бұрын
@@grzegorzraczka5108 Przestan raczka machac i pomysl, Radmora kupowalo sie by miec baze pod przerobke, byla obudowa, byl transformator, radiator, galki, reszte sie wyrzucalo to g*, i wkladalo inna elektronike
@Dawidewer7 жыл бұрын
Polska elektronika złożona w ofierze okrągłego stołu...
@jaarex7 жыл бұрын
Pracownicy z wykształceniem z dnia na dzień bez pracy, ogłoszenie upadłości zakładu przez ówczesny rząd, Wałęsa i spółka, zobaczcie jak można doprowadzić do upadłości zakład w 1,5 roku.
@radekserwis8 жыл бұрын
jacek Kurski 29 minuta
@CJWarlock6 жыл бұрын
Dobry i potrzebny materiał. Otwiera oczy. Wnioski smutne. Podesłałem link do filmu paru znajomym. Pomyślałem jednak, że mój komentarz do materiału opublikuję tutaj, zamiast trzymać w wąskim gronie. Uwaga, trochę długi. :) Kolega uświadomił mnie, że moja synteza faktów to nic nowego, i że znawcy tematu wiedzą, zę to były to zaplanowane akcje uderzające w większośc cennych polskich przedsiębiorstw (czyli sabotaż gospodarczy, jak to jeden z pracowników zakładu nazwał). -=#=#=#=- Z tego, czego się właśnie dowiedziałem to działania rozmontowujące polski przemysł, tu elektroniczny, trwały już od dość dawna i miały przebieg sprawiający mocne przykrość i zawód wielu ludziom, o innych emocjach nie wspominając. Nie ukrywam, że jako bądź co bądź elektronika ostro mnie to zasmuciło i wkur..ło jednocześnie, aż się obierak do izolacji otrwiera w kieszeni. Pamiętam bowiem, jak kupowałem bez problemu w lokalnym sklepie elektronicznym rozmaitej konfiguracji i mocy potencjometry Telpodu w bardzo przystępnych cenach, nawet jak na kieszeń ucznia podstawówki, a potem technikum. Pamiętam też, jak właściciel sklepu informował, że Telpod upadł, że potencjometrów już nie będzie w tej cenie i doradzał zakup chociaż lekkiego zapasu teraz. Niemniej dało też pewne wiedzę i pogląd, spojrzenie na znany mi skąd inąd fakt gospodarczo-finansowy, że banki narodowe na świecie, za wyjątkiem kilku państw, nie są własnością danych państw, tylko w praktyce robią to, co im każe Bank Światowy. Gdzie indziej czytałem niedawno, że "przemiany polityczne rzekomo na lepsze i na kapitalizm w praktyce nic nie zmieniły, tylko tyle, że kołhozy zastąpiono korporacjami, a obiecanych warunków do rozkwitu małych i średnich przedsiębiorstw nie ma, realna konkurencja rozgrywa się tylko między tymi korporacjami, z którymi w praktyce nikt nie ma większej szansy skutecznie konkurować". Coś się niejako układa w tej układance i odsłania się pewien obrazek. Fragmenty: 1:48 - 1:59 najpierw banki opóźniały kasę klienci - Telpod 1:59 - 2:15 potem Telpod wziął kredyt 56% oprocentowania na miesiąc 2:23 - 2:39 kuriozum bankowe - kredyt z 15% na 56% z dnia na dzień 3:23 - 4:32 podatek 40% dla krajowych, cło 0% dla zagr. konkurencji I najlepszy cytat: "Wolny rynek? ;) Bandycki rynek! To nie jest wolny rynek, to jest bandycki. Każde państwo dba o swojego obywatela, chroni go przed takim działaniem." -=#=#=#=-
@SławomirSylwester16 жыл бұрын
Masz rację, ale nie do końca. Główną przyczyną upadku polskiej "elektroniki" był brak rozwoju. Klepano zagraniczne licencje z lat 70tych aż do początku lat 90tych !!! To można porównać do polskiej motoryzacji, czyli gówna do potęgi ntej. Gdyby nie niemiecka motoryzacja to byśmy się obsrali w naszych Polonezach. Passaty z 93 roku jeżdżą do dziś, a gdzie się podziały Fiaty i Poldki??? Rdza zjadła! To samo Jelcze i Stary, zapytaj starych kierowców jak wyglądała praca na takich "pojazdach". Totalny złom! Były ciekawe pomysły, owszem, ale nie było szans wprowadzić ich do produkcji bo nie było KAAAASY !!!
@JanuszKrysztofiak5 жыл бұрын
Oprocentowanie 56% - wydaje się dużo, ale wtedy (1990, 1991, 1992) inflacja wynosiła odpowiednio 586%, 70% i 43%. Dzisiaj jesteśmy przyzwyczajeni do stabilnej waluty i niskiej inflacji. Balcerowicz ukrócił proceder dojenia systemu bankowego przed kredytobiorców poprzez branie pożyczek na stały procent, który szybko stawał się niższy niż inflacja. Samo w sobie było to potrzebne i słuszne. Mocno kontrowersyjny był zaś radykalny sposób przeprowadzenia tej operacji, zmieniający reguły w trakcie gry, w rezultacie czego wiele osób i firm wpadło z dnia na dzień w spiralę zadłużenia. O ile wiem, to Telpod nadal istnieje i produkuje proste komponenty jak rezystory i potencjometry (oczywiście na znacznie mniejszą skalę i pod Krakowem).
@fanstarocizprl34944 жыл бұрын
@@SławomirSylwester1 witam ta zpewnoscią mój brat miał takiego srassata rdza go zjadła w momęcie i wójkowego którego miał od nowosci terz a silnik totalne dno dopiero kupił cinquecento 700 i jest bardzo zadowolony mama ma seicento i jest bardzo zadowolona ja mam 126p cinquecento i jestem bardzo zadowolony ten niemiecki szmelc mielismy w rodzinie to wszyscy prawie posli po rozum i jezdża krajowym sprzętem ja jestem koneserem zabytków mam unitre i inne zabytki i wiem jak to gra nowe za przeproszeniem pierdza nie graja chciała nas zniszczyc zagranica taka prawda pozdrawiam miłego wieczorku i dnia a co do starów dziadzio i tato byli zawodowymi kierowcami i zawsze miło wspominają stary itp dzis wszystko zle najlepiej zeby srassat z przekrąconym liczikiem 3 razy i dobre
@SławomirSylwester14 жыл бұрын
@@fanstarocizprl3494 Miałem Passata z 93 roku i dopiero w tym roku poszedł na złom bo ruda zjadła kielichy ale kupę lat nim tłukłem bez awarii. Tylko wymiany eksploatacyjne. Podejrzewam że silnik by przeżył drugą pakę bo chodził jak nowy. Nie gadaj głupot bo Fiaty to gówno nawet dzisiaj...
@fanstarocizprl34944 жыл бұрын
@@SławomirSylwester1 ale ja nie gadam głupot bo je mamy i wiem pozdrawiam seicentem mamusia robi 600kilometrów tygodniowo i auto jedzi cały czas i jest zakochana w nim bo jest opiekunką srodowiskową ja terz bedę bo zaczynam szkołe od wrzesznia tego roku pozdrawiam i miłego dnia i w cinquecento zrobie sam wszystko raz na czas i w malcu pozdrawiam serdecznie-)) a co do silnika naprawde w porównaniu do passata super tata ma vw i wogóle nie jezdzi prawie i sprzegło mu padło skrzynia łozyska w kołach silnik wymieniany a seicento jezdzi i jezdzi cały czas
@p_o_4 жыл бұрын
Witaj, podaj mi kontakt do siebie w sprawie przegrywania VHS, skontaktuje się z tobą! 🙂
@Ostry96video4 жыл бұрын
Dziękuję ślicznie, lecz jest to już trochę nieaktualne z uwagi na to, że jestem za granicą. Ale dziękuję :)
@pawelgoliatowski61485 жыл бұрын
Elwro - Komputery z Wrocławia. Kupione przez SIEMENSA Niemcy zwolnili załoge i zburzyli zakład po to zeby wybić konkurenta.
@NecrosDeus4 жыл бұрын
Elwro - Komputery konkurentem Siemensa? Co palisz? Masz dobry towar, szanuj swojego dilera!
@hurtovnik323 жыл бұрын
@@NecrosDeus Witam.Kolega Paweł ma trochę racji w ostatnim zdaniu.Siemensowi chodziło o technologię łączności cyfrowej która była opracowana w Elwro.Skąd to wiem?Wychowałem się na tym "podwórku".
@NecrosDeus3 жыл бұрын
@@hurtovnik32 Możesz coś więcej napisać o tej technologii łączności cyfrowej? Tak bardziej konkretniej.
@NecrosDeus3 жыл бұрын
@@hurtovnik32 To co, przedstawisz wreszcie tę "technologię łączności cyfrowej" opracowanej przez Elwro na której zależało Siemensowi?
@exlabesa50255 жыл бұрын
30:29 "Na debatę o gospodarce przeznacza się w telewizji 20 minut, natomiast debata o homoseksualizmie trwa 2 godziny." No tak, wyimaginowane problemy jakiejś tam mniejszości są ważniejsze niż losy kraju 🤦♂️
@RafalS914 жыл бұрын
John Lenon outfit :-) .Probsy
@mr.fantomas7726 Жыл бұрын
Telpod, to ta firma od potencjometrów.
@ajwaj92909 ай бұрын
Raczej rezystorow, bo potencjomotr to tylko jeden z ich podtypow. Produkowali tez uklady hybrydowe do wzmacniaczy i inne rzeczy.
@Marcinek7502 жыл бұрын
Mam wieżę Diora WS 504B. Główny potencjometr Alps działa bezawaryjnie od nowości. Reszta Telpod kilka razy wymieniane, kilkanaście razy smarowane. Znowu trzeszczą. Gdzie ta jakość?
@MrKata552 жыл бұрын
Przepsikać kontaktem PR i przestaną trzeszczeć. Polski sprzęt ma to do siebie, że trzeba o niego dbać. Mam Poloneza jak daily wóz i po 30 latach dalej jeździ i można na nim polegać...
@NecrosDeus2 жыл бұрын
@@MrKata55 Jak ty tak dbasz o tego Poldka jak o te potencjometry, to już widzę jak to chodzi. Jak pakujesz do potencjometrów Kontakt PR to pewnie do Poldka pakujesz jakiegoś "motodoktora", bo to taka sama szkoła uskuteczniana przez psujów bez wiedzy. Jakbyś miał trochę wiedzy i rozumu, to takich porad z dupy wziętych byś nie dawał. Jeżeli chałturę ty uskuteczniasz to OK, ale nie radź takich idiotyzmów innym. Potencjometry Telpodu dlatego trzeszczą bo sypie się w oczach bardzo złej jakości ścieżka rezystancyjna. Jest pył, robią się wżery w tej ścieżce, a ślizgający się metalowy styk po tym wszystkim już w produkcji był zaśniedziały i skorodowany. Takie okoliczności przyrody powodują te trzaski. W zależności od serii trafiała się jakość w miarę dobra, ale na ogół Telpod produkował tragicznej jakości elementy. Potencjometry już trzeszczały w nowym sprzęcie na półce sklepowej bo ścieżka sypała się od razu a styki śniedziały w mig z powodu bardzo złej jakości powietrza w Krakowie (duża zawartość związków siarki). Takie coś kolego nadaje się jedynie do rozebrania i wyczyszczenia mechaniczno-chemicznego, choć w sprzętach często używanych nie ma już sensu tego robić bo wszystko jest starte! Niestety, takie czyszczenie potencjometrów Telpodu jest na krótką metę bo po prostu jakość jest jaka jest, są to potencjometry "sypiące" się w oczach. Po takim gruntownym wyczyszczeniu ścieżka rezystancyjna nadal będzie się sypać a styk na nowo zaśniedzieje, pokryje się tlenkami w oka mgnieniu. Ty na ten pył, na ten kurz, ogólnie na ten wieloletni syf, chcesz napsikać PR? Wież jaka zrobi się maź? Tak, na krótką metę to polepszy temat na tyle, że przestanie trzeszczeć bo zaśniedziały styk będzie się ładnie ślizgał po porach w ścieżce rezystancyjnej wypełnionych tą mazią. Niestety, za jakiś czas problem powróci i będzie jeszcze gorzej! Niektórzy to jeszcze większą głupotę robią czyszcząc części potencjometru myjką ultradźwiękową. Ścieżka rezystancyjna podlega już całkowitej destrukcji i zaczyna sypać się piorunująco.
@1400d4d2 жыл бұрын
No bo to były licencyjne gnioty. Nie znam polskiego odbiornika który byłby polską myślą techniczną. Jakość to przepaść do sprzętu japońskiego.
@Marcinek7502 жыл бұрын
@@1400d4d Seria WS 500, 700 to polska myśl i polski projekt. Wiadomo że niektóre podzespoły były zachodnie jak np mikroprocesory, końcówki mocy itd. Tak się robi na całym świecie.
@ajwaj92909 ай бұрын
@@1400d4d czyli nic nie wiesz w tym temacie. Licencyjna byla tylko czesc produkcji.
@kajtekcega46907 жыл бұрын
Dobrze że tonsil przeżył
@NecrosDeus6 жыл бұрын
Tonsil istniał do 2004 roku!!! Do końca swych dni był typowym socjalistycznym zakładem. Trochę rzeczy sprzedawali, więc do lat 2000'cznych jakoś z biedą dociągnęli nie będąc w pełni zrestrukturyzowaną firmą, lecąc z produkcją głównie opartą na archaicznych rozwiązaniach konstrukcyjnych głośników. Przypomnę, że w tamtych czasach udziałowcem Tonsilu był Pioneer (40% udziałów), przymykał oko na brak pełnej restrukturyzacji, godził się na mocno przerośniętą załogę, na dodatek mocno socjalistyczną, z wieloma żądaniami roszczeniowymi! Ba, pracownicy mieli nawet do klientów pretensje, że nie chcą kupować takich "cudownych" ich wyrobów!!! Jak po 2000 roku sytuacja zaczęła być trudna, to związki zawodowe nadal nie zgadzały się na restrukturyzację i zwolnienie części załogi! Doszło do tego, że z Tonsilu uciekli Japończycy z Pioneera, taki były w tej firmie absurdy! Można powiedzieć, że Tonsil aż do 2004 roku był firmą żywcem wyjętą z PRL. Nawet w obliczu bankructwa załoga była roszczeniowa, a związki zawodowe nie zgadzały się na restrukturyzację! Tonsil upadł na własne życzenie, za to były odpowiedzialne związki zawodowe i socjalistyczna załoga, do której nigdy nie dotarło, że mamy 2004 rok a nie 1985!!! Tonsil dzisiejszy to tylko znak towarowy kupiony przez firmę prywatną i ze znanym Tonsilem, sprzed lat, nic nie ma wspólnego.
@Piracz7 жыл бұрын
Witam czy mogę powielić ten materiał na swoim kanale?
@Ostry96video7 жыл бұрын
Jak najbardziej, tylko jakiś odnośnik do tego tutaj w opisie gdzie na końcu wstaw proszę i nie będę widział problemu :)
@Kinga....6 жыл бұрын
@Ostry96video Dziękuję Panu za publikację tego materiału. Pan Krzysztof Karoń (historia sztuki) dodał go do swojej zakładki "Warto obejrzeć" i w ten sposób do niego dotarłam. Nawiasem mówiąc polecam jego książkę *Historia antykultury* Wiele zakładów podzieliło los Unitry. Także przedsiębiorstwo, w którym pracował mój Tata skutkiem czego wyemigrowaliśmy na Zachód.
@michalkjd95373 жыл бұрын
A ktoś wchodził na stronę Telpodu ? Jest strona telpoda na której są potencjometry . Siedziba jest w Skawinie. Ktoś coś więcej wie o tym?
@jackarepl3 жыл бұрын
"bez elektroniki nie może istnieć Polska" - jeśli założymy, że Polska jeszcze istnieje (jak tego dowieść), to jakoś się udało....
@MrHiuppo3 жыл бұрын
Nie bardzo. Przez okno oglądałem masowe zwolnienia z Kasprzaka, a sprzęt z Fonica gra do dzisiaj. Przez ten czas wyrzuciłem już kilkanaście sprzętów grających z Japonii, Indonezji czy Chin.
@janaka1244 Жыл бұрын
Ten reportaż powinien być wyswietlany na wykładach z najnowszej historii. Może wielu by się otworzyły oczy na to kto rządził nami.
@hurtovnik327 жыл бұрын
Wyrazy wspóczucia dla osób z materiału-chcieli ratować to co mieli.Niestety rok 1989 zniszczył całą Polską potęgę jaką było "zjednoczenie Unitra"-Osoby za to odpowiedzialne powinny już być 2 metry pod ziemią.Sprzedawczyki Polskiego przemysłu
@thepolamp15866 жыл бұрын
nawet ziemi szkoda na tych idiotów
@marekborcz887 жыл бұрын
Można sprawdzić zapotrzebowanie wojska policji na układy elektroniczne,można uruchomić produkcję sterowników należy uruchomić marketing czyli rozpoznanie rynku i szukasz odbiorców na całym świecie.Oni może niewiedza o Telpodzie elektronicy w zachodniej Europie pochodza z Azji i preferuja swoje wyroby.
@thepolamp15866 жыл бұрын
z zachodu to gówno jest telpod najlepszy był
@NecrosDeus6 жыл бұрын
A co na ten temat mówią lekarze? Może to się da leczyć?
@thepolamp15866 жыл бұрын
co leczyć jak to prawda
@rafamilewski61046 жыл бұрын
Trochę się zmieniło kto ma Unitrę rządzi na dzielni ;)
@marekborcz887 жыл бұрын
Można uruchomić budowę gotowych modułów w małych obudowach, układy sterowania ,banki sa w rękach w rękach azjatyckiego loby które atakuje Polska gospodarkę wysokimi odsetkami.
@VanDerBoo76 жыл бұрын
Ź
@rakosipeter74464 ай бұрын
It's all worthless without English subtitles. I'm sorry.
@Ostry96video4 ай бұрын
One day if I will not forget I will try to translate it.
@JanKowalski-ic6np6 жыл бұрын
udostępni mi Pan to nagranie bez obrobki?
@Dybowski863 жыл бұрын
Facet z "Solidarności" dokazuje przed kamerą, a przecież to styropianowa władza prowadziła taką politykę celno-kredytową.
@jerzyo.3 жыл бұрын
Na dole, w zakładach w Solidarności byli rzutcy, odważni i bojowi ludzie, ale "na górze" obsiedli Związek i całe Państwo cwani, wyrachowani - mówiąc bez owijania w bawełnę - (......). Nazwisko pewnego ministra na L padło tu, ale jest pamiętane w całej Polsce. Rozmawiałem z inżynierami z łódzkich zakładów i to nazwisko padało wyłącznie w kontekście "wyjątkowo obszernych kieszeni"... I co? Dziś ląduje w nich brukselska kapusta. Miesiąc w miesiąc... Taki plan klepnięto w Magdalence i - niezależnie od zmian pokazywanych w tv "maluczkim" - wszyscy oni jakoś się "dziwnie" z tego planu wywiązują. "My nie ruszamy waszych, wy nie ruszacie naszych". A kaskę na boku przytulamy jak kto umie...
@Dybowski863 жыл бұрын
@@jerzyo. Być może, ale nawet rzut oka na hale fabryczne i wyposażenie zakładu wystarczy, by niestety puścić między bajki opowieści załogi o doskonałym produkcie czy wybitnych osiągnięciach technologicznych Telpodu. Zgadzam się, błąd popełniony na początku lat 90. polegał na braku polityki przemysłowej (ale i rolnej, przecież doprowadzono do upadłości PGR-y, co było o tyle dziwne, że przecież mięso czy mleko sprzedać łatwiej niż elektronikę czy stal), ale nawet z tą polityką wiele zakładów pewnie by zamknięto. Mój ojciec pracował w jednym z takich zakładów, zakład przetrwał, ale i tak musiał zredukować swój personel o 80-90%.
@jerzyo.3 жыл бұрын
@@Dybowski86 Znałem ten zakład "organoleptycznie". Typowy dla prl-u, ale na proste (no, bo np. dział produkcji zespolonych pokręteł do licencyjnego magnetofonu szpulowego - "grundiga" - był tam "elitarny"...) rezystory i potencjometry było - gdy ich zamykano - ogromne zapotrzebowanie. Powstawały małe wytwórnie różnego sprzętu elektronicznego i takie uniwersalne, tanie elementy były ciągle potrzebne. Mówią zresztą sami o tym. Wykończyła ich cicha decyzja, że mamy kupować towary z zewnątrz, a wysyłać... ludzi do roboty. Zaś polska elektronika nie powinna się zmodernizować, tylko zdechnąć...
@Dybowski863 жыл бұрын
@@jerzyo. Ale przecież Telpod Kraków istnieje do tej pory jako Telpod S.A. - nawet mają swoją stronę w necie. Czyli wciąż coś tam produkują, choć nie na taką skalę. Zgodzę się, że polski przemysł dobiła polityka władz, a właściwie brak tej polityki, napływ importu z Zachodu, zniesienie barier celnych czy brak okresu ochronnego, ale trzeba też uczciwie powiedzieć, że gospodarka PRL-u pod koniec lat 80. to nie był złoty zegarek, który Balcerowicz zepsuł. Weźmy PSS Społem (tematyka rolna jest mi bliższa) - szynka czy dobrej jakości wędlina kosztowała w sklepie w '90'-91 roku pół pensji. Ale jak się poszło do prywatnej masarni na rogu, albo kupiło mięso u chłopa z przyczepy, to jego cena była już niższa - w takiej masarni nie było przecież zarządu, sekretarek, kilkunastu dyrektorów, samochodów służbowych i funduszu reprezentacyjnego. Czy w takim razie należało ratować sklepy Społem? Moim zdaniem chyba nie. Naprawdę rozumiem rozżalenie tych ludzi, bo mój ojciec też w latach 90. stracił pracę, jakoś jednak w końcu wyszedł na swoje. Moim zdaniem w latach 90. należało przede wszystkim wspierać powstawanie polskiej klasy średniej, małych i średnich firm, zmieniać system oświaty (matematyka, fizyka, chemia, szkolnictwo zawodowe i techniczne) a nie ładować kasę w ratowanie upadających fabryk i pasienie oligarchów pokroju Kulczyka.
@jerzyo.3 жыл бұрын
@@Dybowski86 W Krakowie, na Zabłociu (ja znałem budynki na Romanowicza, w tym filmie był "słynny" obiekt na Lipowej - nie wie dlaczego...) nie ma po Fabryce śladu. Mała hala z hasłem Telpod odpala się w pobliskiej Skawinie. Nie wiem co to. Tamten prl-owski przemysł w ogromnej części miał szansę przetrwać. Stając przed twardymi realiami musiałby się dostosować. Cukrownie NIC nie potrzebowały by funkcjonować. Łódzkie fabryki miały wszystko co była trzeba, by masowo zarzucać Europę tkaninami, ale funduszem obrotowym na zakup surowców dysponowały tzw. Zjednoczenia. W Warszawie! Zostały zlikwidowane (słusznie) ale... kasa zniknęła! I tak w całym przemyśle. A duży zakład bez własnej kasy na własnym koncie - nie ma szans w gospodarce rynkowej (normalnej).
@skorakora2 жыл бұрын
Reporterka też już trochę przestarzała.
@darekdariusz7180 Жыл бұрын
Albo komunizmu albo kapitalizm trzeba się zdecydować.
@grzegorzraczka51086 жыл бұрын
Unitra produkowała lepsze i gorsze rzeczy. Szkoda, że tych gorszych jest dużo więcej a tych lepszych zaledwie kilka %. Porównajcie sobie wieże serii 9000 z 1986 z wyrobami Technicsa czy chociażby Onkyo. Wszystkie te zestawy łącznie z seriami 7000, 8000 czy 3000 wypadały mizernie. W tym czasie mogli stworzyć dwa zestawy wieżowe które dorównywałyby im parametrami wyglądem, jakością wykonania. Unitra takie wieże jak zrobił Radmor serii 5500 powinna produkować w połowie lat 80-tych na układach z CEMI a nie STK i wyświetlaczami LCD. Kupili też licencje i na tej podstawie robili inne rzeczy. Rozwiązania z biegiem czasu stały się przestarzałe a Unitra stała w miejscu. Skoro miała utalentowanych inżynierów, którzy chcieli robić dobre rzeczy, to dlaczego nie robiła? Co sprzeciw czerwonego "przyjaciela" ze wschodu? W tyłku mieliby to i wyszliby z czymś swoim. Co do polityki w tym czasie, to cała ówczesna władza z dyrektorami banków i twórcami tego chorego systemu powinna dostać kary śmierci bo nikt nie ma zamiaru utrzymywać ich z naszych kieszeni. Pracownicy z zarządem Telpodu i związkami zawodowymi mówią prawdę. Redaktor okularnik 11:35, Ciekawe czy którykolwiek kraj z zachodu pozwoliłby sobie na ulgi podatkowe oraz wyprowadzanie podatku dochodowego do innego kraju. Wątpię. Amen
@milkowice4 жыл бұрын
Dyskusyjne tezy. Z tego wniosek, że trzeba było w przeddzień wejścia gospodarki na nowe tory, zarżnąć polską elektronikę?
@zizitop9014 жыл бұрын
Unitra Diora kwalifikowana była na łamach niezależnych pism technicznych na najwyższym poziomie tych produktów które były na import bo w tamtym czasie mało kto na naszym rynku miał kesz na ten sprzęt importowy bo był zwyczajnie drogi i typowy pracownik za 2mln zł nie był w stanie kupić sprzętu importowego i nabywał ten na nasz rynek. Pan Rączka nie ma wiedzy elektronicznej bo STK są produkowane obecnie w nowej technologii którą nie było problemu by u nas stworzyć bo były ku temu warunki techniczne i te STK są montowane np. w Panasonic do teraz. Przytaczam Panasonic bo w pewnym momencie ta firma zrezygnowała z własnej produkcji STK i nabywała STK z zewnątrz o niewiadomych parametrach które to często w pewnym okresie produkcji się sypały i trochę z racji znajomości elektroniki naprawiałem wymieniając na oryginały za kolosalne pieniądze na czym firma Panasonic zarabiała krocie i przez co w pewnym okresie Panasonic był niechętnie kupowany i ruszył w świat caraudio. Ale to nieco inny temat.Przyjaciele ze wschodu...a owszem bo na zachodzie Polska nigdy nie miała przyjaciół. Niemcy , Francuzi, Anglicy, USA? Przyjaciele? Nigdy. To że Rosja kupowała/brała od np. Unitry sprzęty na import nie oznacza, że to był kraj docelowy jak np. odbiorcy z DDR. Część towaru zostawała np. na DDR a część jechała dalej-to normalny proces ekonomiczny. Ale trzeba być tego świadomym. Typowo izolowany rynek to rynek USA. Przebicie się z produktem np. UE na rynek US jest karkołomny i drogi dla producenta, niemal nie opłacalny i nie opłacalny bardzo często. Natomiast produkty US do nas jadą nawet bez instrukcji obsługi w języku Polskim co na rynku US jest nie do przyjęcia by instrukcja nie była w języku Angielskim. Ale tym trzeba się zajmować na bieżąco by to rozumieć i mieć tego świadomość.
@lukaszbockowski9474 жыл бұрын
Nie wszystko musi mieć wyświetlacz
@halinamartyniak Жыл бұрын
A może wymienić nazwiska tych niszczycieli przemysłu w Polsce? Wielu z nich jest nadal w Polityce. Na pierwszym miejscu jest chyba wybitny ekonomista p. B. Wałesa i jego kolesie- obalacze komuny. Na filmach YT jest ta narada Donalda, Pawliaka i innych uzdrowicieli gospodarki.
@widz1776 Жыл бұрын
A może wymienić nazwiska debili, którzy zbudowali komunistyczną gospodarkę centralnie sterowaną😮😮😮
@grzegorzraczka51089 ай бұрын
Najgorsze jest to, że nikt i nic nie jest w stanie postawić ich przed Trybunał Stanu, bo tam też mają swoich kolesi. Ten beton już dawno powinien zostać rozwalony. Dlatego uważam że takie instytucje i sądy powinny być bezpartyjne i zero kolesiostwa. Wtedy będą wolne i niezależne. Konstytucje i prawo powinny zostać napisane od nowa, by służyły ludziom a nie rządowi.
@leonzawislak9872 жыл бұрын
Witam, podsyłam coś do tematu kzbin.info/www/bejne/maiUfJemfLuGq9U
@MsMad5553 жыл бұрын
Teraz to robia sprytnie szczepionkami!
@jarekckshxh3582 жыл бұрын
51.30 hahaha chyba raczej zlodziejskie uzyd aly Cw 24 na yt
@alabati5083 жыл бұрын
500+
@widz1776 Жыл бұрын
Padło tam mądre zdanie: polskie fabryki zderzyły się z czymś, do czego nie były stworzone: z konkurencją.
@JerzyDylewski-r9h11 ай бұрын
Polskie fabryki nie baly sie konkurencji ale do tego zeby byc konkurencyjne musialy byc dobrze zarzadzane a nie doprowadzane do upadlosci przez politykow mafiozow ktorzy do dzisiaj nie ponesli za to odpowiedzialnosci i na dodatek sa u Tuska ekspertami.
@patrickc800710 ай бұрын
Potencjometry telpodu działają do dziś.
@widz1776 Жыл бұрын
Tak samo wstrętni kapitaliści wykończyli fabrykę z Zwikau w NRD. A przecież Trabanta chciały miliony ludzi, w kolejce 5 lat się czekało. Były tak dobre, że przez 30 lat nie wymagały modyfikacji. Tfu!
@NecrosDeus Жыл бұрын
Szkoda tylko, że po kilkunastu latach metalowa konstrukcja, na której był osadzony ten plastik, po prostu gnił i taki Trabant potrafił się złamać w pół!
@barsli19879 ай бұрын
😂 krzykacze, polskie firmy miały zbyt duże zatrudnienie, przestarzałe maszyny😂
@ajwaj92909 ай бұрын
Nie sluchales uwaznie. Wiele zakladow majac nowoczesne maszyny upadly. Sa firmy, ktore dzieki takim krzykaczom, udalo sie uratowac i doskonale funkjonuja. Wiele upadkow to czysty rozboj, a na przejetych maszynach prowadzono dochodowa produkcje...
@alans37926 жыл бұрын
"zakład był potęgą" Czego??? produkcji chłamu!!! Cała unitra to śmieć!!! ...ale o bankach jak mówią Ci ludzie zgadzam się w 100%!
@prlbis73226 жыл бұрын
Chłam toś ty sam. Dziwne, że te "śmieci" unitra do dziś są sprawne. A twoje "wspaniałe" zagraniczne wylądowało już dawno na śmietniku. Pewne rzeczy robili w Polsce lipne (bo ktoś na to pozwalał), ale nie wszystko było lipne i dzięki temu produkty mające w sobie te "złe" telpodowskie rezystory i układy hybrydowe nie chce się zepsuć i do dziś sprawne, co najwyżej potencjometr trzeba psiknąć aerozolem "kontakt PR". W ogóle napisz, że cała Polska to śmieci i trzeba ją zaorać, a wszystko zza granicy sprowadzać, bo przecież przyjdzie obcy i zrobi nam dobrze...
@alans37926 жыл бұрын
widać człowieku nigdy dobrego sprzętu nie miałeś, cała unita brzmi jak betoniarka! Jakby unitra była taka dobra to by podbiła rynek, ale przegrała na rynku. Ja rozumiem twoją czerwoną tęsknotkę za utopią komunizmu i propagandy, taki już jesteś człowieku. Dziwne że ta woja unitra produkował sprzęt na lampach jak już dawno zachód miał tranzystory :) ...ale przyznać muszę i to mnie cieszy, że altusy unitry które były na export są świetne, można je porównać zachodnich wyrobów z średniej półki, ale high-end daleko było. Co to twojego zaorania polski, to mój drogi ja patrzę chłodnym i bez stronniczym okiem, dla mnie jako programisty dumą by było mieć z Polsce prawdziwego producenta sprzętu high-end, widzisz nieżyjący już polski konstruktor Kudelski, aby móc tworzyć i realizować swoje inżynieryjne marzenia musiał uciec do Szwajcarii, bo w Polsce kochało się partię i kocha się do dziś, a żaden polityk nic nie stworzy, bo politycy są od niszczenia!!! ...i powiem Ci mój drogi, że polscy inżynierowie pracują przy największych projektach na światowych rynkach, bo w Polsce nic się nie da zrobić i wszyscy stąd uciekają! Możesz się zgadzać lub nie ja wiem jak było i jak jest, widzę po emigracji polskich naukowców i inżynierów, ja sam aby być architektem awioniki musiałem wyjechać do USA, bo w Polsce, naród wybierając ciągle komuchów takich jak PiS, PO, SLD, rąbie tak podatkami i regulacjami że nie wiadomo jak oddychać, a co tu mówić o tworzeniu firmy, jak nie wierzysz to zobacz na Optimusa lub na JTT z Wrocławia światowej klasy polskie firmy IT zostały zniszczone przez polityków i urzędników ...i co robi z tym naród ...a no dalej wybiera tych samych ;) życie za krótkie jest, aby je marnować, dlatego ludzie z pasją uciekają, a polska dale sieje propagandę :)
@NecrosDeus6 жыл бұрын
jędrek jędrek. Kompletne brednie opowiadasz! Unitra sprawna? Gdzie? W latach 90'tych ludzie wynosili do piwnic a potem na śmietnik! Psuło się w kółko! Telpod produkował podzespoły bardzo złej jakości. Nóżki rezystorów, potencjometrów montażowych, potencjometrów regulacyjnych, przełączników ISOSTAT, już w magazynie fabrycznym śniedziały! Przełączniki ISOSTAT to ciągłe kłopoty z łączeniem, trzaski! W potencjometrach regulacyjnych stereo, różnica w elemencie ruchomym, to czasem 0,5 cm różnicy!!! Przy wyginaniu nóżek rezystorów potrafiły odpaść od reszty rezystora! Bardzo często w PR'kach elementy metalowe nie miały styku ze ścieżką oporową! 2 godziny jazdy pociągiem do Krakowa, potem 4, czasem 5 godzin stania w kolejce pod sklepem firmowym Telpodu na Zwierzynieckiej, z całej dużej torebki zakupionych telpodowskich wyrobów, 1/3 nadawała się od razu do kosza! Te hybrydy GML to wiesz gdzie sobie możesz wsadzić? :) Chłopie! To był wielki szrot! Unitra trochę sprzętu eksportowała, ale we wnętrzu nie siedział Telpod! Na przykład potencjometry regulacyjne były Alpsa!!! Jak ze względów oszczędnościowych Unitra zamiast zachodnich podzespołów zaczęła wsadzać Telpod, to awaryjność, i w ogóle jakość wyrobów była na tyle zła, że eksport zmalał, a później w ogóle zrezygnowano z eksportu! Przestań wypisywać takie brednie tylko poczytaj sobie jak było!
@NecrosDeus6 жыл бұрын
Alan S. Takich ludzi wypisujących kompletne brednie to nie jest tęsknota za utopią komunizmu. Zdecydowana większość tych ludzi Unitrę widziała tylko z okazji materiałów na YT, mocno zresztą tendencyjnych i wprowadzających ludzi w błąd! Ci ludzie, na podstawie bzdur wypisywanych przez innych ludzi, powielają te brednie, a i często jeszcze od siebie sporo dopiszą! Tak to rodzi się legenda która z opisywaną rzeczywistością kompletnie nie ma nic wspólnego! Owszem, część ludzi żyła w tamtych czasach, ale ich styczność ze sprzętem Unitry to jedynie radiomagnetofony Kasprzaka, a zestawy wieżowe latami były tylko marzeniem, niespełnionym nigdy ze względu na cenę! Dziś, ci ludzie marzący wtedy o sprzęcie Unitry, komentują przez pryzmat niespełnionych marzeń, a nie przez pryzmat jego używania! Ja osobiście nie znam osoby, która wtedy w PRL miała "poważny" sprzęt Unitry, typu duża, średnia, mała wieża, i będąc świadomym słuchaczem muzyki, zwracającą uwagę na aspekty dźwiękowe, żeby Unitrą była zachwycona! Po 1990 roku, kiedy sprzęt zachodni był już dostępny, to zdecydowana większość tych osób Unitrę sprzedawała, wynosiła do piwnicy, czy nawet wyrzucała na śmietnik! Wszyscy mówili, że po wymianie Unitry na inny sprzęt na nowo zaczęli odkrywać muzykę!!! To po prostu brzmiało inaczej, pojawiły się nowe dźwięki, do tej pory niesłyszalne! Oczywiście dyskutujemy o dźwięku, jakość elektroniki pominę, bo to osobna historia, i to bardzo smutna! Na logikę. Gdyby ten sprzęt był naprawdę dobry, to po 1990 roku nie wyrzucano by go, nie zamieniano by go na zachodni, a nowa seria wież Diory 500/700 odniosłaby sukces. A tu niestety, Diora zaprzestała produkcji tych wież na długo przed upadkiem w 2004 roku z powodu słabego zainteresowania melomanów!!! Co tu więcej pisać?
@BlaugranaFAN6 жыл бұрын
Kudelski uciekł z polski w 1939 roku i tam się wychował i wykształcił. Więc nie pisz pierdół, że PRL miał wpływ na jego decyzje. Lepszym przykładem byłby Jacek Karpiński. Diora w swojej klasie biła się z Pioneerem, Sony czy Technicsem i wychodziła obronną ręką. Tu zadziałało wywalanie polskich sprzętów po 89. Lepsze było radio Sunny (bo nas zalewała fala podróbek) bo "zachodnie". A jak nie Sunny to Sony, które jakością nie wyprzedzało szczególnie polskich wyrobów.
@przemekx41823 жыл бұрын
jakby te dziady produkowały sprzęt na europejskim i swiatowym poziomie to nie upadliby...a tak to robili wtedy po tv wielkie halo ze zamykają takie manufaktury , których sprzęt nie mogł konkurowac ze swiatową technologią i nowoczesnoscią
@cacaroto87313 жыл бұрын
Ty chyba masz problem z zrozumieniem tego co słyszysz. Problemem nie jest jakość a podatki i brak cła. W takich warunkach nie da się funkcjonować nawet mając produkt najwyższej jakości.
@wojciechidzik1166 Жыл бұрын
Jełop!
@przemekx4182 Жыл бұрын
@@wojciechidzik1166 ty polska świnio
@wojciechidzik1166 Жыл бұрын
@@przemekx4182 a ty jewropejski odbytnik!haha🤣
@ajwaj92909 ай бұрын
to dlaczego Tonsil upadl? Przeciez robili zestawy glosnikowe dla Sanyo. Myslisz, ze Sanyo sprzedaje g...?