FRISSÍTÉS: A videó publikálása után megerősítették, hogy a Starliner két űrhajósa (Barry Wilmore és Sunita Williams) a SpaceX Crew-9 űrhajójával fog visszatérni jövő év februárjában. Az űrállomáshoz dokkolt Starliner űrhajó személyzet nélkül fog visszatérni szeptemberben.
@lack336614 ай бұрын
Ez volt az én tippem is, Akkor még jó sokáig maradhatnak odafent mosogatni.😂 ,(vicc)
@DaT0nkee4 ай бұрын
Már csak az a kérdés, hogy az űrállomással hogy fognak ledokkolni, és elmanőverezni az űrhajótól biztonságos távolságra. Mivelhogy a Starliner RCS-e full megbízhatatlan. Mindenképp látványos lesz.
@imrezol4 ай бұрын
Hat a tippem hogy az USA valasztasok vegeig nem dontenek nem oregedett jol;-)
@imrezol4 ай бұрын
Arrol lehet tudni valami hogy hogy kell-e uj emberes tesztrepulest csinalniuk mielott rendszeresitik a Starlinert? (Felteve hogy sikeres lesz a visszateres)
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
@@imrezol Egyelőre nem tudni. Előbb térjenek vissza épségben (az űrhajósok és az űrhajó is)
@Superberci4 ай бұрын
Köszi ezt az összefoglalót, az eddigi hírdarbkák, most már össze álltak. Remélem hamarosan épségben hazajönnek a kintrekettek!
@erba844 ай бұрын
Köszi hogy ilyen alaposan körbejártad a témát, és nem csak a clickbait hírekből kell megpróbálni összerakni, hogy mi is a jelenlegi helyzet.
@Zsoooooti4 ай бұрын
Az ördög a részletekben rejlik. Mennyire komplex a helyzet. Így látva az alapján amit elmondtál. Az első olyan összefoglaló ahol elmondja valaki, h kb mi van. Köszönjük!
@barnabaspatka66964 ай бұрын
Zseniális érthető világos összeállítás, köszönöm szépen!
@lallerkiraly4 ай бұрын
Imádom ahogy elmagyarázol mindent! Laikus is megérti, lassan, benne van minden amit tudni kell az adott témáról, nagyon kellemes a hangszíned, perfekt! Én nagyon sokat tanulok a videóidból. Ez is nagyon érdekes volt, köszi! Azt nem teljesen értem, miért az a legjobb megoldás hogy fent marad még fél évig a két űrhajós, de biztos ők tudják.
@ThePrOlY4 ай бұрын
Én csak egy repülőgép szerelő vagyok. Sok közöm nincs az űrkutatáshoz. Az viszont mérhetetlenül elszomorít amit tapasztalok idelent azt sikerült felbohóckodniuk az űrbe. Félre ne értsen senki… Nem a biztonsággal van bajom a gépeik esetén, hanem az idióta filozófiájukkal kapcsolatosan. Több mint 10 éve javítok kereskedelmi repülőket és észre kellett vegyem, hogy a Boeing egyáltalán nem fejlesztett időben. A 737-es alapja is a 60-as évekből van ami 2 még idősebb típus összekombinálásából van ( 707 és 727 ). Nem néztem utána most pontosan de 70 vagy több éves a szárny és a törzs szerkezete. Ehhez hozzávesszük, hogy évtizedekig tartó egyeduralma alatt elbízták magukat és kész a baj. Az Airbus terjedéséig ők azt a logikát követték, hogy amit egyszer megterveztek azt ne bántsuk. Húzzunk le minél több bőrt róla minimális módosítással azaz kis befektetés nagy haszonnal. Meg is lett az eredménye a 737 MAX kapcsolatában, mivel feleszméltek, hogy elment mellettük a világ és ment a kapkodás. A 737-es már nem bírt el akkora fejlesztéseket, hogy az Airbus hatékonyságával felvegye a versenyt. Illetve beleerőltették azt a két nagy hajtóművet ami teljesen elrontotta az aerodinamikáját ezért is kellet az MCAS rendszer amit nem is értettem miért csak egy AOA szenzorra kötöttek rá mint referencia. Teljesen szembe ment minden repülésben használt logikával miszerint minimum kettő szenzor kellett volna hozzá. 1 aktív és egy stand by-nak. Ezek eleve adottak a gépen még csak nem is kell újratervezni csak a mért adataikat továbbítani egy ehhez a rendszerhez készített vezérlő számítógéphez. Dehát ugye a fogyasztás volt az Airbus jelszava amivel fel kellett venni a versenyt mivel a légitársaságok azt a repcsit szeretik ami sok pénzt hagy a zsebükben a mindennapok során, azt meg hatékony hajtóművekkel lehet, ezért sok apróság mellett elsiklottak csak hogy időben nekik is legyen egy mai kornak megfelelő fogyasztási paraméterekkel rendelkező gép ami konkurencia lehet az Airbusnak. Én kimondottan nem szeretem őket javítani. Ódivatú egy A320 után. Nem a mai kornak megfelelő illetve nagyon nehezen lehet már ilyen gépet faragni a 737-ből. Rég egy teljesen új típussal kellett volna ezeket váltani.Ezt látom idelent és sajnálattal látom, hogy az űrben is elaludtak, aztán meg megy a kapkodás aminek ez az eredménye. Kimondottan csalódott vagyok. Ennek a cégnek kéne vezetnie ezt a két ipart ekkora múlttal.
@jakabgipsz47884 ай бұрын
Inkább ne vezesse....
@gr.gr.98864 ай бұрын
Nagyon èrdekes amit ìrt, remèlem eljut olyan fülekhez is, akik tudnak tenni a jobbitàsèrt.!
@tamasbernat88934 ай бұрын
🤭nem szeretnél egy csatornát indítani a repülő szerelésről?lehet sokakat érdekelne.😁
@gregor_man4 ай бұрын
Én szeretem a 737-est, mert az egy repülőgép, nem egy számítógépes játék. A 737-est repülni kell, abba pilótát kell ültetni, az Airbust meg a MAX-okat pedig vezérelni kell. Ami még nem szükségképpen lenne gyászos, ha az a rengeteg számítógép tényleg úgy működne, mint egy jó pilóta, és nem úgy, mint az önvezető autók rendszere, amit pattanásig feszült idegekkel kell figyelni, hogy amikor berosál, idejében a fékre léphessünk. Az, hogy a MAX-ot bután tervezték meg, nem a régi 737-es bűne, hanem a mostani koré. A Boeing már csak árnyéka a régi önmagának, amikor a világ legjobb gépeit gyártották.
@burmikee4 ай бұрын
Szoval kozod semmi az urhajokhoz ha jol ertem. Ne tedd ossze a sufni szerelesed egy urhajoval!
@Cornflakes11114 ай бұрын
Denagyon érthető és részletes videó volt! Patent! Köszi!
@ferencbardos63524 ай бұрын
Nagyon összeszedett, korrekt elemzés. Köszönet érte!🙏
@justaguy62174 ай бұрын
Köszi hogy még használod a régi háttérzenét, mindig nosztalgikus érzéssel tölt el. Amúgy köszi a videót is, nagyon jó lett!
@coptermangyro5084 ай бұрын
Ez a zene, maga a csatorna.😊
@attilagroman77384 ай бұрын
Köszi ezt a részletes magyarázatot, sokkal jobban értem így a kialakult helyzet komplexitását. Én is bízom a mérnökökben, biztosan megtalálják az optimális megoldást. 🤞
@oszintealak4 ай бұрын
A Boeing-be való bizalmat nem csak ez az eset csorbíthatja. Nem olyan régen több karbantartó munkásuk halt meg rejtélyes körülmények között. Az utasszállító gépeik veszélyesen rossz állapotára próbálták felhívni a figyelmet. Nyomoznak az ügyben, de eddig többet nem hallottunk róla.
@kovachmarcell4 ай бұрын
Nagyon jó összefoglaló, köszönjük suépen. Kíváncsi leszek ez a fiaskó hogyan fogja befolyásolni a jövőbeli Boeing együttműködést.
@gergelypeszmeg72944 ай бұрын
Azt hinné az ember, hogy ezek a kompatibilitási kérdések az Apollo 13 óta alaposabban körül vannak járva... Köszi a vidit. 😊
@CsendesMark4 ай бұрын
Nekem is az Apollo 13 jutott eszembe... iszonyú ciki hogy ezt nem standardizálták eddig...
@jakabgipsz47884 ай бұрын
@@CsendesMarkHa standardizálnak, azzal megkötik a fejlesztő kezét. Akkor ott tartanánk, hogy a SpaceX első fokozatok leszállás helyett elégnek, mert az a standard.
@Ocean_sun-e5n4 ай бұрын
Elkéne egy jól felszerelt TMK-s műhely valamelyik hátsó szobába az Űrállomásra egy jópofa esztergával. Fellőnek néha egy alumíniumtömböt, elkapják egy halászhálóval, aztán kireszelgetik ami éppen kell nekik. Elhiszem amit mondasz a videoban, mégis valahogy a “hihetetlen” szó fut ki az ember száján. Az űrhajósok azért fognak megtanulni magyarul, mert választékosan tudnak majd káromkodni órákig 🤣 Ezt én holnap tuti elmesélem a haveroknak.
@gregor_man4 ай бұрын
Hát ez egy igazán alapos áttekintés volt. Nemrég egy heti összefoglaló után megengedtem magamnak egy megjegyzést, hogy szívesen hallottam volna a Starliner ügyének állásáról, most minden igényemet kielégítetted, ez a videó a csatorna reklámja lehetne. Szakszerű, részletes, hebegés- és fecsegésmentes, érthető, nyomdakész, laktató, élvezetes. Vannak még jóindulatú űrcsatornák, de egyik sem ilyen tiszta munka. A dokkolóegységek körüli probléma, hogy az orosz és amerikai fajta nem kompatibilis, már sokadszor juttatja eszembe a történelmet. 1975. július 15., felszállt előbb egy Szojuz, aztán egy Apollo űrhajó, aztán összekapcsolódtak, a két ősellenség végre összedolgozott egymással, az űrhajósok haverkodtak, meglátogatták egymást, a politikusok bizakodó beszédeket mondtak, én meg örvendezve néztem ezt az egészet, még megvan minden fellelhető újságkivágás az esetről. Az összekapcsolódást több nehézség ellenére is meg kellett oldani, más a légköri nyomás és összetétel a két kabinban, és persze a csatlakozó is teljesen más. A levegő-problémát egy zsilipkamrával orvosolták, az összekapcsolódásra meg kitalálhattak volna bármit, de szerencsére megjött az esze az űrhivataloknak, és kidolgoztak egy "androgün" (azaz se fiú, se lány) csatlakozót, amin keresztül minden mindennel összekapcsolódhat. Minek? Még jól jöhet valamikor. Hát most nagyon jól jönne, de már rég megfeledkeztek róla. Aki megnéz egy képet a Szojuz-Apollo repülésről, láthatja a dokkolószerkezet három jellegzetes "szirmát", azóta sem hallottam, hogy akkor valami probléma lett volna vele, egyszerűen elfeledkeztek róla, pedig jó ötlet volt. Csak hogy mindenki értse: nemcsak az lenne az előnye most, hogy nem lenne orosz meg amerikai szabvány, meg az amerikaiból személy és cargo típus, hanem még az űrhajók is össze tudnának kapcsolódni egymással, minden mindennel, még nem tudhatjuk, mikor lenne éppen szükség rá. Már megtervezték, megcsinálták, kipróbálták, most már csak használni kéne, de nem használják. Ha most egy űrhajóról át akarnak szállni egy másik űrhajóba, közé kell iktatni az űrállomást. Szerintem most a Starliner kézi leválasztásához is jól jöhetne éppen, ha nem csak az űrállomással lenne összekapcsolható.
@jakabgipsz47884 ай бұрын
Igen, de a mostani politikai helyzetben (amikor orosz atomerőművet támadnak amerikai fegyverrel) nem várható hasonló bratyizás. Azért az ürkutatást is megjatározza a politika. Az űrverseny is politikai célokat szolgált eg,kor.
@gregor_man4 ай бұрын
@@jakabgipsz4788 Úgy adódott, hogy éppen két napja megnéztem újra a 2010: A kapcsolat éve című filmet, az Űrodüsszeia folytatását. Ennek a történetében a Szovjetunió (amelynek a felbomlását Clarke nem látta előre) és az USA között kisebb katonai összecsapás történik (Clarke talán állást foglalt azzal, hogy az amerikaiak lőttek először), és a Jupiternél ügyködő vegyes nemzetiségű személyzet parancsot kapott, hogy egyik nemzet sem léphet a másik nemzet űrhajójára. A helyzet, bár hihető, a filmben elég komikus, mivel oda mindannyian egy szovjet űrhajóval mentek, amely haza is tud térni, de az amerikaiak "felségterülete" ez esetben a 2001 végén lekapcsolt, kétséges üzemi állapotú Discovery, amelyen nincs elég üzemanyag a hazatéréshez. És egyszer csak üzenetet kapnak az idegenektől, hogy van két napjuk a hazaindulásra, aztán annyi. Amikor ezt néztem, eszembe jutott a mostani helyzet az ISS legénységével, és szomorúan csóváltam a fejem, hogy miért ilyen ostoba az ember.
@zsoltaradi46074 ай бұрын
Köszönöm szépen, nagyon jó volt ez a műsor is! További szép napot!
@filmtabletta4 ай бұрын
Számomra elképesztő, hogy évtizedek óta járják az űrt az emberek, és még mindig nincs egy általános szabvány dokkolókra, űrruha csatlakozókra, pótszékekre. Az meg a non plus ultra, hogy nem rakták fel az automata dokkoló szoftvert, 'mer minek! A boeing körül egyre büdösebb a környék, legyen az polgári vagy űrrepülés...
@BtMeszinet4 ай бұрын
Jók ezek a tárgyilagos, ismeretterjesztős videók. Én pl. meló mellett hallgatom háttérnek, és nagyon jó, megnyugtat.
4 ай бұрын
Én előbb gumipókoznám bele magam a dragonba egy alsógatyában, mint abba a szartalicskába teljes menetfelszerelésben. :D
@kavicsfekete17904 ай бұрын
Én mint öregember a Szojúzt mindkettőnél megbízhatóbbnak tartom.
@peltarlendori70274 ай бұрын
A CanadaArm eléri, meg tudná fogni, mechanikusan le lehetne kapcsolni a Starlinert? Lekapcsol, fogva tart, jön a Crew 9 , hoznak egy nagyobb csavarhúzót és egy kalapácsot, 2 rendes ISS fajta teljes űrruhát, meg egy lángvágót is biztonság kedvéért. A Crew 8 hazamegy, a dokkoló szabad, visszarakják a Starlinert, lehet játszani tovább. Na de egyébként most élesben tesztelik azt, ha az egyik űrhajó rendszere meghibásodna, így a másikra kell támaszkodni, ez a másik meg éppen működik is. Soha nincs 100% biztonság. Vagy haza jutnak épségben vagy nem. Ez az űr. Bármikor lehet bármilyen nem várt esemény. Szerintem teljesen mind1 hogy 100/1 vagy 270/1 ha már így számolgatnak. Kockázatosabb itt lent a földön A-ból B-pontba eljutni.
@audioarthertfordshire55874 ай бұрын
"Csillagközi fajjà kell vàlnia az emberiségnek!" Ja, de még standard csati nincs!.....😅😅😅😅😅 Kérdezték volna G. Lucast! Lehet hamarabb megoldja, mint a tucat mérnök.
@DZ1977.4 ай бұрын
kb olyan faszság ez mint anno a telefonok töltőcsatlakozója... a nokiának is volt vagy 3 féle csak saját típusokra... aztán az usb-c esetén is ahány, annyi féle még márkán belül is töltési sebességre.
@saxus4 ай бұрын
Újabb pontosítás: jaj, ez az automatikus dokkolás dolog. Ez egy annyira félrereprezentált dolog volt a média részéről, hogy az hihetetlen (Köszi Eric Berger). NEM hagyták ki sem az automatikus dokkolást, sem az automatikus ledokkolást. A folyamatot mindvégig a számítógép vezérelte és vezérelné. Amiben más volt a szoftver, hogy elhelyeztek manuális megerősítéseket, hogy folytassa-e a folyamatot a rendszer vagy sem. Ez olyan, mint amikor a számítógép visszakérdez, hogy pl. biztosan felül akarod-e íni a fájlt, vagy biztosan bezárod-e a programot, stb. Ez egyébként egy sima konfiguráció kérdése volt. (Ed Van Cise vagy Jim May erről részletesen írt Twitteren) Ettől még a folyamat vezérlése végig a számítógép kezében volt/lett volna, nem az űrhajósoknak kellett volna manuálisan csinálni bármi a folyamathoz köthető lépést. Csupán felügyelniük. A NASA két okból kérte, hogy ne így legyen. Egyrészt a Zvezda állapota némileg aggasztó (ugye 2019 óta szivárog, repedések vannak rajta, bőven túl van az élettartamán és annyira nem tesz neki jót, ahogy a Soyuzok/Progressek dokkolnak, alapvetően emiatt rendelte azt a vészhelyzeti tanulmányt a NASA a SpaceX-től), egy esetleges vészhelyzet (pl. nyomásvesztés, tűz, vagy valami mérgező anyag szivárgása stb.) esetén nem biztos, hogy lesz idő arra, hogy az űrhajósok felöltözzenek rendesen a kabin ruhájukba vagy, hogy mindenki teljesen épp állapotban lesz. Másrészt felkészülés is volt, hogy ha esetleg csatlakozik a Crew-9-hez Suni és Butch, akkor haladjon tovább a folyamat manuális jóváhagyás nélkül. (És mint tudjuk így döntöttek végül. Bár ehhez hozzáteszem, szerintem ez a döntés jóval az FRR meeting előtt megszületett. Elvileg ott technikai dolgok alapján kellett volna dönteni, de ahogy hallom, nagyon rövid meeting volt már fixen kihírdetett sajtótájékoztatóval egybekötve. Rövid idő alatt nem lehet mélyen végigmenni technikai kérdéseken...)
@Nebukonodozor4 ай бұрын
Én bízom benne, hogy megoldják és épségben visszatérnek! 🤞
@jakabgipsz47884 ай бұрын
Akkor képzeld el, ők hogy remélik...
@Sonicjr19804 ай бұрын
A hírek és kommentek keszekusza világában ez egy tökéletes, széles körű, letisztult, és jól érthető tájékoztatás volt. Köszönjük! Annyi lenne a kérdésem, és bocs, ha már más feltette, hogy egy ilyen küldetéshosszabbodást miként élhetnek meg lelkileg a fent lévők, és hogy az élelmen, és oxigénen felül, miként vannak ellátva ruhával, tisztálkodási lehetőségekkel?
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
A ruházat lehet az egyetlen aggodalom, de igazából abból is van sokféle tartalék odafent. Tisztálkodni ugyanúgy tudnak, mint mások, szóval nincs ok a panaszra.
@evahuber98104 ай бұрын
Ebből szerintem még film lesz. Köszönöm szépen a videót. 🙏🏻👌🍀🌍
@lexuslaci4 ай бұрын
Ez már maga a film, ha jobban figyelsz 😂
@istvanpinter31774 ай бұрын
Ha még lenne Ikarus, vissza tudnának jönni busszal. 😂😂😂😂😂😂
@tiborzolnai53674 ай бұрын
igy!
@vicearcher65524 ай бұрын
Vagy Malév
@CsigaCsigaCsiga4 ай бұрын
Az űrruhákkal kapcsolatban az lenne a legkézenfekvőbb megoldás, hogy a Crew Dragonban visszatérő két Starliner űrhajós valamilyen átalakítóval csatlakozik a Dragon rendszerére. Ezeket a földön azért egyszerűbb lenne elkészíteni mint az új kipróbálatlan ruhák felküldése. Esetleg valamilyen mobil egység ami képes ellátni a két Starliner űrruhát legalább a visszatérés kritikus szakaszában. Korábban az Apollo korszak felvételein látni ilyen mobil egységeket amit a beszállás előtt az űrhajósok melett visznek. Nem tudom, hogy a mai űrruhákhoz tartozik-e ilyen.
@jakabgipsz47884 ай бұрын
Szerintem a csatlakozókon jeltovábbítás is folyik (életjel szenzorok, nyomás-hőmérséklet szenzorok...stb). Hiába az átalakító, eltérő feszültség, eltérő adatok, inkompatibilis szoftver...
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Nem beszélve az űrruhákok belüli levegő összetételéről, nyomásáról, széndioxidszűrőjéről, stb. Tehát nem kizárólag a csatlakozó alakját kell figyelembe venni.
@40GabrielBreak4 ай бұрын
Kiváló videó.. én ezt duoktam továbbküldeni hogy mások is értsék, mégis mi a Starliner körül
@PLord744 ай бұрын
Regota vartam! Koszonom! 👍🧐
@szabolcsjobbagy304 ай бұрын
Ismét szabatos, összeszedett, a tényekre fókuszáló videó, köszönjük! És ugye ha a Starliner-rel jönne vissza a 2 űrhajós, és a fúvókák elromlanának, nemcsak az lenne a veszély, hogy nem sikerül a deorbiting és Föld körüli pályán maradnak, hanem hogyha nem a megfelelő szögben és irányban érkeznek a légkörbe, akkor el fog égni az űrhajó a rajta lévő személyzettel együtt, ugye?
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Azért elégetni nagyon nehéz lenne a szerkezetet, ahhoz konkrétan minden hajtóanyaggal arra kéne koncentrálni, hogy a legmeredekk szögben, a legnagyobb sebességgel érkezzenek az atmoszférába. Szinte kivitelezhetetlen.
@szabolcsjobbagy304 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Akkor jó, akkor csak lepattanhatnak a légkörről, de az sem túl jó forgatókönyv.
@-_taba4 ай бұрын
Ha jól értem, a két hős pilóta azért kénytelen még fél évig az űrben maradni, mert az USA nem akarja az Oroszok segítségét kérni...
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Nem, erről szó sincs. Ott van a SpaceX, akik szívesen segítenek. Ez olyan, mintha főznéd az ebédet, de kellene még egy tojás, te sem utaznál Németországba, hogy kölcsön kérj egyet, csupán a szomszédba.
@krisztinahorvath22154 ай бұрын
Ha sikeresen le is tudnak csatlakozni és nem sodródnak az ISS-nek előfordulhat hogy a fúvókák ismét elromolhatnak?Így akár el is sodróthatnak a földtől?Vagy ahogy mondtad több évre a föld körül "keringenek"? Köszönjük szépen a videót. Remélem sikerül a mérnöknek megoldani a helyzetet.
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Nagyon kevés rá az esély, de egyelőre ezt sem lehet kizárni.
@krisztinahorvath22154 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Remélem minden rendben lesz. Köszönjük szépen a videót.
@jakabgipsz47884 ай бұрын
Megmomdom a tutit. A mars mentőakcióban is bevált....😃 száljanak be, zárják be a zsilipet. Kapcsolják le a modult, az ISS ajtaját meg robbantsák fel és a légnyomás lelöki őket. Majd mikor kellő távolságra vannak, akkor balfaszkodhatnak a hajtóműveikkel... Nesze...szivesen...😃
@FenrirVarg4 ай бұрын
Had legyek Vasember! XD
@Ocean_sun-e5n4 ай бұрын
Ejha. 👍 Köszönöm a tiszta és hiteles ismeretterjesztő infokat ! 😊 Valahol elég necces, hogy úgy kell gépészkedni ezekkel a hibákkal, mint kb. a múltkori “reptérbalhés” szoftverfrissitési macerával. Jesszus, valahol rémisztő, hogy megnemállapodások miatt majdnem, hogy fent kell forrasztgatni, kalapálgatni. Remélem nem valami anyaghibás hamisítvány Temu-s a villáskulcs készletük ott a magasban.
@mihalykun67154 ай бұрын
Nem,az egy jó,öreg,orosz CROVA.😊🕊
@Ocean_sun-e5n4 ай бұрын
Már nem csak MindenUSB adapter is kell, hanem MindenSzkafanderMindenŰrhajóhoz adapter is. Képzelem, ahogy egy űrhajós maga elé bámul kezében a nem passzoló cuccokkal. Még jó, hogy Aktiválni nem kell a licenszét a szoftvereknek ott fent, esetleg drivert letölteni a Netről valami Fluxuskondenzátorhoz. Hihetetlen 😮😢😊
@gregor_man4 ай бұрын
Jó, hogy az USB-ket említed. Abban is az "U" az "univerzális"-t jelenti, megcsinálták az elsőt, univerzális lesz, szuper, aztán kellett a nyomtatókba egy másik, nem tudom, miért, aztán a harmadik, most már nem is tudom, hány "univerzális" szabvány van, nyolc vagy kilenc talán.
@Ocean_sun-e5n4 ай бұрын
@@gregor_manAz hagyján. A szabadszememmel láttam, amint az Usb-t belenyomták a hálózati foglalatba (Rj45) 😂 Végül is belement 🤣. Leültem kávézni meg cigizni a látottak után átgondolni hányas a kabát 🤣
@gregor_man4 ай бұрын
@@Ocean_sun-e5n Ilyet egyszer én is csináltam, tévedésből, egymás alatt volt a két aljzat, és sötétben, háttal, fejjel lefelé, ahogy néha egy karbantartás megköveteli, már nem biztos annyira az ember keze. Meglepett, hogy pont belepasszolt.
@Ocean_sun-e5n4 ай бұрын
@@gregor_manAmit én láttam az fényes nappal történt 😂. Sötétben vagy tapogatózva még abszolút megértem. A múltkor kábeleket válogattam és 1 db kábelre is akarva akaratlanul tudtam csomót kötni 1 kézzel 😂 Mondom : “Ilyen nincs !”, hát de van 😂
@Maxdisrespect4 ай бұрын
Sajnálatos kudarc ez. Viszont hála Elon Musk és csapatának ezt is ŐK fogják megoldani. Remélem minden rendben lesz addig is,amíg fent maradnak az űrhajósok❤❤
@PLord744 ай бұрын
Regota vartam! Koszonom! 👍🧐 Ja, otlet: A fenn ragadt urhajosok setaljanak at az orosz dokkolo oldalra, kis kopogtatas…es egy teherurhajoval hazaugranak Bajkonurba. 😏🤔🤣😀🤪
@tiborlukacs92114 ай бұрын
A Boeing cégnél át kell gondolni nagyon a tervező mérnökök karrier programját, mert nagyon nincsenek rendben a dolgok. A 737 MAX gépek katasztrófába torkollott tervezési hibái, valamint most a Starliner problémák rámutattak arra a tényre, hogy kihalt egy profi tervező generáció az USA ban. És sajnos aki utánna jött szerintem már nem tud úgy tervezni hogy a repülőgép vagy űreszköz farok részétől az orrkúpig mindent ki tud számolni. Mindenki részfeladatokat végez. Komplexitás nincs.
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Azért itt nem egy elhibázott tervezésről van szó, hanem egy remekül működő űrhajóról, aminél felmerülhet irányítási probléma (nagyjából 1% eséllyel), viszont nincs szükség arra, hogy feleslegesen kockáztassák az űrhajósok épségét. Szerintem a jármű hibátlanul fog visszatérni, az egyes rendszereken pedig reszelnek kicsit, hogy ez többet ne forduljon elő. Néhány hónap, talán egy év és újra ott ülnek majd a legjobbak a székekben!
@tiborlukacs92114 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Ilyen hibákat nem szabad elkövetni. A Lockheed Skunk Works legendás főmérnöke Kelly Johnson papíron és fejben számolva áttervezett egy repülőgépet három nap alatt. Ilyen emberek már nincsenek. Az SR 71 típusból nem készült kísérleti példány a harmadik darabnál már minden modifikáció megvolt. Amit az első kettőn már bulletinnel javítottak is. Hol volt akkor Catia V 5 vagy V 6 tervező program? Sehol. Mégis elkészült az SR 71! Most élne Kelly Johnson még jobb lenne a helyzet a számítógépes tervezői programok miatt. Generációs probléma, a tervezésben. Nem csak én mondom más is ezt mondja.
@jakabgipsz47884 ай бұрын
@@tiborlukacs9211Egyetértek. Ez megfigyelhető társadalmi szinten is. A régi szakik egymásnak adták át a tudást és szükség volt probléma megoldásra is fejben. Ahogy jöttek a számológépek, majd a számítógépek, úgy lett kevésbé fontos a gondolkodás. Tapasztalom (1967 -es vagyok) a hozzászólásokból is, hogy a nép körében is egyre nagyobb a sötétség...
@lengyelkaroly46344 ай бұрын
Valójában gyerekcipőben jár az emberiség az űrrel kapcsolatban. Ezt nézve a holdraszállás tényleg olyan, mintha papírsárkánnyal tett volna meg valaki egy Föld körüli utat 😅
@burmikee4 ай бұрын
Nem volt holdraszallas!
@iiikkk84464 ай бұрын
@@burmikeete csak tudod...
@csabalengyel96964 ай бұрын
tekintve, hogy nem rég öltmeg 2 embert a boeing mert elkezték kiteregetni a szennyes a cégről, már rég minden együtt működést felkellett volna számolni a céggel. Ez már csak ha a tortán ami történt.
@envagyok82524 ай бұрын
Hát, jó hogy nincsenek boeing részvényeim :)
@CsendesMark4 ай бұрын
A részvényeseik a starliner miatt aggódnak a legkevésbé
@feklandhd24 ай бұрын
Vajon ketyeg náluk a túlóra? 😅😂😂
@autóvizsgálat-székesfehérvár4 ай бұрын
Hallgatják, ahogy potyog a pénz
@gaborabelovszky34444 ай бұрын
Az is kérdés,hogy órabérben vannak🤔
@akoska4 ай бұрын
Na ez viszont már arany!🤣🤣🤣🥇🥇🥇
@darumisi4 ай бұрын
Remek rész volt! Nem csodálkozom, hogy a Boeing vállalati kultúrája nem kompatibilis a NASA kultúrájával. Profit vs. biztonság. Egy év alatt 30% esett a Boeing részvénye a sorozatos baleseteknek és problémák miatt. Erre teszi fel a koronát a Starliner gondja. Profithajhászás helyett talán hagyni kellene a mérnököket dolgozni. BTW: Vajon mekkora kihívás lenne egy SapceX/Starliner szkafander csatlakozó adaptert készíteni? Hátha később is jól jönne egy szorult helyzetben.
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
@@darumisi Jöhet a Tigris Csoport és megalkotják az új Apollo-13 csatlakozási problémát? :)
@dobodaniel874 ай бұрын
A kötelező adapter ötlete, pláne egy tesztutazás alkalmával, bennem is felmerült.
@banyakrobi94404 ай бұрын
Régen felmentünk a holdra egy fémkoporsóban krumpli számítógéppel most meg nem akarnak időt meg pénzt féleretenni hogy feljesztjenek nem inkább kiadjük magáncégeknek ami híres a baleseteiről khm khm Boing
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Nem csak a Boing-nek, többek közt a CCP-nek köszönhetjük a Dragon-t is a SapceX-től.
@alexaszlavics4 ай бұрын
Hát azzal a bádogklotyóval amit mutogatnak biztosan nem járt ember a Holdon...
@sirius81714 ай бұрын
@@alexaszlavics ne igyal tobbet
@GNDagatt4 ай бұрын
Nos... tanulópénz volt, azt hiszem... de erről szól a technológiai fejlődés. 😬👍
@torma9934 ай бұрын
Köszi!
@ballabas19884 ай бұрын
Felháborító hogy nem adott múltkor a NASA normális magyarázatot, és ráadásul senki nem volt ott a Boeing-tól. Úgy gondolom sok embernek csökken a bizalma a Boeing-ban. Ráadásul ez a NASA-ra se vet jó fényt. Persze ez csak az én véleményem.
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
@@ballabas1988 Értelmes emberek dolgoznak ott is, picit félek attól, hogy nagyon is tisztában vannak vele, hogy ez rossz fényt vet rájuk, de talán valami még rosszabb dolgot próbálnak így takargatni.
@healharm92104 ай бұрын
17:00 átalakítót kell csinálni
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Nem ilyen egyszerű. Ehhez feltétel, hogy a kommunikációs rendszer, a szenzorok is ugyanolyan elektromos hálózatot használjanak, az űrruhában ugyanolyan összetételű és nyomású atmoszféra legyen, hogy a hűtőfolyadék áramálsát elősegítő rendszer is ugyanolyan nyomású és összetételű folyadékot keringtessen, stb.
@Mezes_Nandor4 ай бұрын
a történelem egy qrv@, állandóan ugyanúgy riszálja magát.. kzbin.info/www/bejne/qKqYZmBjf5mSjLM
@nepi904 ай бұрын
Mindennap amerikai gépeket javítok és telepítek. Annyira szedett-vedett mindegyik, hogy hihetetlen. Mindig tönkremegy rajtuk valami ami olyan egyszerű, hogy az ember azt hinné örök élet, de nem. Ezért mondjuk a cégnél, hogy ezek nem voltak a holdon biztos. Mert egy fritőzt msem nem tudnak jól összerakni. 😂😂😂
@asiklosi4 ай бұрын
Erre ellenpéldaképp meg tudnám nevezni mondjuk a Webb távcsövet. 🙂
@tiborzolnai53674 ай бұрын
Lehet Kínában gyártatják le őket..:)
@iiikkk84464 ай бұрын
Kínába rakják össze azokat az amcsi cuccokat...
@johnnyhunter68414 ай бұрын
2024-ben nem tudják hazahozni az űrállomáson rekedt két űrhajósukat föld körüli pályáról de 1969-ben jártak a holdon, és vissza is tértek onnan. Ahha...
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
@@johnnyhunter6841 De, vissza tudják.
@johnnyhunter68414 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul a NASA nem tudja. A SPACE X hozza haza őket. Hol van az 1969-es holdon járó űrtechnika?? Amit gondolom azóta tovább kellett hogy fejlesszék. Hol van??
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
A NASA-nak nincs űrhajója, ami képes lenne dokkolni az ISS-hez, épp ezért szervezte ki a feladatot külsős cégeknek. Nagyon különösnek találom, hogy ilyen tudás hiányában is ilyen mélyreható kommenteket engedsz meg magadnak. Talán mégis igaz a mondás, miszerint mindig az tudatlanok a leghangosabbak.
@johnnyhunter68414 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul akkor tőled is megkérdezem. 1969-ben állítólag jártak a holdon, és vissza is tértek onnan. Hol van az az űrtechnika? Amit az azóta eltelt 50 év alatt gondolom még tovább is fejlesztettek. Hol van az az űrtechnika? Fel akarnak küldeni űrhajósokat az ISS-re, de nincs hozzá űrhajójuk? 🤣🤣 Nem gond, majd hívunk egy taxit... Hagyjuk már....
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Ne légy demagóg, az ISS-en több, mint 20 éve folyamatos emberi jelenlét van, azaz folyamatosan járnak le-fel az űrhajók, ezt nyilván te is tudnád, ha arra használnád az internetet, amire valójában való. Most kifejlesztettek egy merőben új szerkezetet, amin először egy TESZTKÜLDETÉST hajtanak végre. Szerinted az Apollo űrhajók elsőre hibátlanok voltak? Ami bizonyítja, hogy totál nem vagy képben, hogy nem fel akarnak küldeni űrhajósokat, hanem fel is küldtek. Még mindig nem tudtam eldönteni, hogy lusta vagy, ennyire tudatlan, vagy egyszerűen csak trollkodsz. Talán a következő kommentetből kideül!
@berdogyorgy84594 ай бұрын
Én a Boeinggel kifizettetném mint túlórát. Éjszakai, folyamatos, szombati, vasárnapi, és ünnepnapi pótlékokkal együtt. 🤣
@NSzJPN4 ай бұрын
Valószínűleg még ezzel együtt sem keresnék meg a Boeing CEO éves fizetésének a töredékét sem. 😅
@berdogyorgy84594 ай бұрын
@@NSzJPN az űrhajósok béreikkel számolva, biztos szép összeget kapnának. 😉
@Enkeli3444 ай бұрын
Így akarunk eljutni a Marsig hmm Nemzetközi űrállomás problémát okoz, a Holdat nem is emlegetem. Marsig mégis mivel jutnánk el? Vagy egy utánfutó pótalkatrész lesz valahol? 26:29 Szerencse nem emberekkel a felszinen történt ez is. NasAndersen
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Ki akar eljutni a Marsra? Te?
@Enkeli3444 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul hàt nem a Mars utazást tervezik èvek óta? Ne személyeskedj az sose jó. Te. Nem èn . Volt az emberiség a Holdon , most meg ez problémát okoz. Lassan kètsègbe vonom èn is. 2o24 van ès màr règ nem 1969. Csak nekem nevetséges ès siralmas ez az egèsz szituáció màr? Nem mert màr itt is sok komment jelenik meg aki nevet az egèszen màr. Ez az egész história kikezdi a Nasa hitelességét is.
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Totális tudatlanság. 1. Senki nem tervezi, hogy a Marsra megy, talán majd 10 év múlva elkezdik tervezni, hogy újabb 15 év után megoldható legyen. 2. Több, mint 20 éve járnak űrhajók az ISS-re személyzettel, ez egy TESZTKÜLDETÉS. Megnézik, mi működik jól és mi nem. 3. A NASA-nak ehhez nem sok köze van, talán csak annyi, hogy kiváló döntéssel óvják az űrhajosokat a felesleges kockázattól. 4. Az Apollo érában nagyjából 30% volt az esély, hogy nem jönnek vissza élve, a hőskor űrhajósai örömmel ugrottak volna fejest a Starliner-be, aminek jelenleg 99%-os a megbízhatósága.
@Enkeli3444 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul senki nem tervezi a Mars utazást??? Akkor Elon Musk senki??? Komolyan már.... Akkor az a pár milliárd dolcsi amit bele öltek? Hagyjuk az egészet. 2 Nasa- semmi köze az űrállomáshoz??? 3 Apollo programokat inkább már hagyjuk is
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Veled alapvető probléma van. Sebaj, engedd ki magadból. A továbbiakban már nem reagálok a baromságokra, de amíg nem vagy bántó, nem töröllek, magadat minősíted.
@balint_szoke4 ай бұрын
Még csak 19:00 tartok, de egyszerűen le kellett állítanom, mert az ember nem hiszi el, hogy nem egy burlesque-et néz, hanem az emberiség egyik technológiai csúcsát képviselő űripar legújabb vívmányait! VALAMI ESZEMENT, DE TÉNYLEG, MEGÁLL AZ ESZEM!!! ... most pihenek egy picit, mert egyszerűen nem tudom folytatni, előbb be kell fogadnom az információt, hogy ez ma, ebben az iparban tényleg megtörténhet. ... miközben az is eszembe jutott, hogy MÁR NEM CSAK A BOEING-et KELL TEMETNI, HANEM A NASA-t IS!
@norbertarhangelsky62304 ай бұрын
Miért nem jönnek vissza a ruszkikkal?
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Bonyolultabb és drágább lenne, mint a SpaceX
@secuiescman4 ай бұрын
Nagyon kíváncsi vagyok hogy ezután milyen lesz a NASA Boeing kapcsolat. S mennyire fogja hátráltatni a Boeing-et az űrhajós terveiben? Vajon a NASA akkor azt mondja hogy ok köszi Boeing elég volt, vagy tényleg annyira kell egy plusz űrhajó hogy csak tovább finanszírozzák a fejlesztést? S ez a SpaceX-et mennyire rakja még nagyobb monopol helyzetbe? Egyáltalán mekkora létjogosultsága marad a kereskedelmi űrversenynek ha van egy cég ami nagyon olcsón és megbízhatóan juttat embert az ISS-re azon cégekkel szemben akik csak most tervezik hogy belépnek a piacra ha azt lássák hogy egy másik hatalmas cég se tud könnyen megbírkózni a feladattal? (mondjuk ami az utóbbi időben a Boeing körül forog nem nem meglepő hogy probléma lépett fel)
@jenohathazi9204 ай бұрын
Nagyon köszi, mai infóm: megupdate-elték a Starliner softwerét sikeresen.... na de akkor ezzel jönnek vissza? hmmmm inkább a Dragon lenne a jó
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Pár perccel ezelőtt jelentették be; a Crew-9 fedélzetén fognak visszatérni februárban.
@vezertrojai4 ай бұрын
A jó öreg magyar újságírás ismét hozta a már megszokott szintjét!
@kerekleveluharmatfu4 ай бұрын
Szerintem nem csak magyar szuperkepesség
@vezertrojai4 ай бұрын
@@kerekleveluharmatfu más országok nem érdekelnek mivel nem ott élek hanem itt!
@saxus4 ай бұрын
Pontosítás: A NASA sosem számolt három dokkolóporttal, nem is lenne hova tenni. Az IDA-1 ami megsemmisült, az IDA-2 és az IDA-3 ment fel. Az IDA-3 az egy tartalék alkatrészekből összerakott pótlása az IDA-1-nek. Ugye ezek a dokkoló-adapterek szolgáltak arra, hogy egy NDS (NASA Docking System) rendszerű portot nyújtson a Starliner és a Dragon részére a régi APAS-95 helyett, amit A PMA nyújtott. Nem is lenne hova tenni egy harmadik IDA-t, hiszen 3 PMA áll rendelkezésre az ISS-en, ebből kettő elérhető űrhajók dokkolására, a harmadik az orosz szegmenst köti össze a nyugatival. Úgy tudnának egy harmadik dokkoló portot kiépíteni, hogy ha még egy PMA-t építenének, vagy egy olyan IDA-t, amin egy CBM portra csatlakozik. (Jellemzően ezt használják a nyugati modulok összekötésére, illetve ezekre "kötik ki" a Cygnust ("berthing" - CBM-re jellemzően a Canadarm segítségével kötnek ki modulokat/űrhajókat, míg az NDS/APAS-95 vagy az orosz SSVP-nél meg az űrhajó dokkol). Viszont pont az utóbbi miatt nem fognak kiépíteni még egy NDS rendszerű portot oda, hiszen a CBM sokkal nagyobb átmérőjű, lehetőséget nyújt pl. komplett tudományos szekrények (amik az ISS moduljának falaba tehetőek) felvitelére egy Cygnusszal, ami pl. egy Cargo Dragonnal nem lehetséges.
@MrDannyreich4 ай бұрын
számomra 1 dolgot nagyon bizonyít ez az eset: rohadt primitív a technológiánk még mindig
@gergelybusak4 ай бұрын
Még nem néztem végig a videót, csak közben(8:18 környékén) eszembe jutott ez. Gondolom nem kell újra feltalálni ezeket a szelepeket? Ezeknek katalógus termékeknek kéne lennie és választanak egy olyat, amilyenre szükség van. Van egy csomó ilyen űrbéli szerkezet, amibe kell és gondolom azok is hasonló elven működnek. Miért nem használják ezeket, amik már jól bevált alkatrészek?🤔 Azóta tovább néztem... Lehetne adaptereket gyártani, ha csak a csatlakozók a gondok(bár ezt biztos kitalálták volna nélkülem is🙂).
@tiborzolnai53674 ай бұрын
Kell a fizu a tervező mérnököknek is - NEM?!?!?!
@gergelybusak4 ай бұрын
@@tiborzolnai5367 Meg a felesleges problémák is a nyakukba? 🙂
@laszloberczi33824 ай бұрын
Nasa: Milyen konnektor használjon mindenki? Milyet is? Nehéz kérdés. Beletelhet fél évbe is, mire kitaláljuk. Én: Használjon mindenki OBI-st. 😆 Edit: Tetszik a videó, ment a like.
@rivaj4 ай бұрын
Prediksön: A Boeing visszahozza az űrhajósait és a Starlinert. Ver A: Egy darabban csobbannak, pár hónap múlva kiszivárog, hogy az 1% valid volt csak behazudtak valamit. Ver B: Több darabban csobbannak, a vizsgálat során kiderül, hogy az 1% valid volt csak behazudtak valamit.
@leventelenoir4 ай бұрын
Hogyan hozod haza Jebediah Kerman-t, ha kifogyott az űrhajójából az oxidizer, és nem volt elég science-ed az LT-T800-as fuel tankhez és Clamp-O-Tron-hoz?
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
@@leventelenoir Szólok Chuck Norrisnak
@tamaspeter97004 ай бұрын
Jó lesz ez. Majd egyszer. Szurkolok nekik, de ez így hatalmas bukta.
@TeXUSR4 ай бұрын
Tesztrepülés, ami kihozott problémákat. Az űrhajósok is tudták, hogy első emberes küldetésen vesznek részt. Mindenki életben van, ISS nem sérült meg. Több forgatókönyv is van hogyan tovább. Az űrsikló program nagyon kiforrott volt, mégis a legtöbb halálos áldozat hozzájuk köthető. Nekem az a fura, ha a Nasa megmondta melyik mérföldkőért mennyit fizet akkor az űrhajósai megemelkedett napi díján túl miért növekednek a költségei a Boeing felé? A költségeket nem a Boeingnek kellene állnia hogy bezsebelhesse a a jutalmat a sikerekért?
@tamaramiczki6394 ай бұрын
Megint kiderult, hogy amibe bevonjak a bizniszt, az ott sporol, ahol tud. Kovetkezmeny: mindenki mas tervezze at az egesz programjat!
@jakabgipsz47884 ай бұрын
Főleg a Boeing pénzéhes vezetése. Olvasd el a feletted író repülőgépnszerelő hozzászólását a Boeingről... Elon évekre lemondott a fizujáról és a nyereségességről, hogy megvalósíthassa jövőbe mutató terveit, miközben a Boeing vezetése évtizedes technológiákat foldozgat, hogy ne kelljen áldozni a jólétükből, de fennmaradhasson. Nem mindegy....
@pocak4 ай бұрын
A sikeres fellövés előtti halasztások idején, már megírtam hogy várhatóan mi fog történni. Ez szimplán magán vélemény. Esemény sémák alapján, rávetítve a jelenlegi helyzetre. De eddig igaznak bizonyult. A Starliner a magas költségek, és a halasztások miatt belekergette a Boeing céget egy elhamarkodott indításba. Rettenetes pénzeket kockáztattak. A teljes fejlesztő brigád munkahelyét, és a Boeing vállalat jövőjét, és nem utolsó sorban az Amerikai állam arcvesztését. A problémák feltárása helyett megnyomták a kilövés gombot. Kockáztattak. És simán megnyomnák megint. Az esélyek jók. 100/1 az egyáltalán nem rossz. És ha nem tudják lehozni az űrhajót, akkor soha, de legalábbis nagyon sokáig nem kapnak erre anyagi támogatást többé. Tehát a nyomás ugyan akkora, ha nem nagyobb. A tétek emelkedtek. Ha le jön, mindent nyernek, ha fenn marad mindent buknak. És most úgy néz ki hogy nem engedik nekik hogy lejöjjenek. Így egyetlen probléma maradt a cég előtt. El kell érni hogy minden áron lehozzák a hajót. Teljesen biztos vagyok benne hogy kijátszanak minden kártyát amit lehet. De ha nem marad más lehetőség , akkor olyat fogunk látni mint még soha. Van pár tippem , de annyira valószínűtlen hogy nem hozakodok vele elő. De annyi biztos hogy az a hajó fél éven belül eltűnik onnan. Ha engedik , ha nem. És a Boeing jól felfogott érdeke hogy a hajó a személyzettel együtt jöjjön vissza. És pontosan ez fog történni. (Szerintem minden gond nélkül érnek majd földet) De többé a Boeing nem indít űrhajót az állomásra.
@Cmt78904 ай бұрын
Kovezzetek meg de eszembe jutott egy kerdes 😃 az urhajot hogy allitjak fel fuggoleges helyzetbe ? Egyaltalan fel kell azt allitani vagy ugy epitik? 😃
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
@@Cmt7890 Az Atlas rakétákat függőlegesen szerelik össze, a Falcon 9-et felállítják
@Cmt78904 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul ohh akkor nem is volt Olyan szöke kerdes! Koszonom szepen! Megneznem a masikat hogy allitjak fel! Van Errol vajon video ?
@R3t3k4 ай бұрын
@@Cmt7890 kzbin.info/www/bejne/lWbIdXmoobOij6s
@laszlosipos82654 ай бұрын
Szerintem a boing gyártson inkább csörgőt az nem tud elromlani. Én úgy látom hogy ez hemzseg a hibáktól, amég az egyiket javítják addig találnak még kettőt. Ezekszerint sem softweresen sem hárdveresen nem tökéletes.
@FenrirVarg4 ай бұрын
Nem is tudom, hogy mi az elkeserítőbb. A Boeing hozzáállása miatt kialakult helyzet, vagy az erre adott reakció egyes humanoid egyedek részéről. Ja, de tudom. Az utóbbi. Az előbbit ugyanis a szakemberek meg fogják tudni oldani. Hatalmas pacsi az ismételten szakszerű és tárgyilagos tájékoztatásért!
@iiikkk84464 ай бұрын
Boeinget tömik ingyenpénzzel. Anélkül már rég be is szántották volna. Jó példa emellett az F15 EX. Csináltak egy méregdrága, nem lopakodó, fegyverzettel subszónikus gépet. Kb annyival jobb az elődjénél, hogy pár rakétával több fér rá. Nonszensz.
@balazsszalay64914 ай бұрын
Nem csoda, hogy a Musk/spaceX fanok egyre többen vannak. Mindenki más sok évre van tűlük.
Ha szabványosítasz, akkor lassul az innováció. Ha nem szabványosítasz, akkor meg ez van, ami most. Szabványosíts vagy ne szabványosíts, mindkettőt megbánod.
@jakabgipsz47884 ай бұрын
Ez így igaz. A szabvány szerint a SpaceX első fokozatoknak el kellene égniük...😃
@errorwww4 ай бұрын
Azt tudod, hogy ruhák tekintetében hogyan állnak? nemrég volt egy videó a ruházat problémájáról, gondolom őket nem több havi polóval küldték fel...
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Az a legkevesebb, ha emelett van egy kis testszaguk
@secondencounter69274 ай бұрын
Várható volt hogy ez megtörténik, és ez csak a kezdet. Lesznek ennél látványosabb dolgok is, ami megrengeti az egész iparágat. Challenger, Columbia, jön a következő. És miért? Mert sok a képzetlen technikus, mérnök, a többi pedig szarik bele vagy elment máshová. Kontárok rakták össze ezt is, csoda hogy nem esett szét míg odaért. A pénz és az akarat nem elég, képzett emberek nem termelődnek pénzre. Ugyanez van a sima légiiparban is. Attól hogy a légitársaságok hatványozzák a számokat, még nem lesz több megbízható és tapasztalt személyzet sem a repülőgép gyárakban, sem az repülés iparban. A "jóvanazúgy" kategória megy mindenhol, mert nagyok az elvárások, a mennyiségek azt a kevés szakembert ami maradt pedig túlhajszolják vagy nyugdíjasok lettek.
@jez19794 ай бұрын
Mindig a hibákból lehet tanulni.
@susacskaАй бұрын
Az űrhajósnő haján látszik, hogy tágul a világegyetem ;)
@karolyllh12424 ай бұрын
Szék vagy hokedli a konyhában van amit aréb rugok ha utban van, Ezek ulések, amelyek levannak rögzítve.
@lacinagy22564 ай бұрын
Ez a hír a remek videó után elég nagyot ütött....
@imrezol4 ай бұрын
Megint egy remek video, koszi. Azert egy kicsit olyan erzesem volt a nezese kozben, hogy igyekszel nagyon ovatosan es optimistan fogalmazni, de lehet hogy csak en neztem/olvastam tul sokat errol a temarol;-) Amugy szerintem (es masok szerint is) politikai es uzleti oka is van, a donteseknek es a hivatalos (zavaros, nem tul tiszta) kommunikacionak. Valszin a NASA bizalma a Boinggel kapcsolatban nem teljes (figyelembe veve az SLS kornyeki gondokat is) Amerika valasztasok elott all, nagyon rosszul jone, ha valami gond lenne a Starliner emberes visszateresekor. Mivel fix koltsegvetesu a projekt, a Boing mar igy nagy bukoban van. Ha nem a Starlinerrel hozzak vissza az urhajosokat, akkor gondolom ujabb emberes tesztet kene csinalniuk, ez kb a Starliner projekt veget jelentene. Amugy ez valszin a NASA-nak (es az urkutatasnak is) nem tenne jot. En arra tippelek, hogy az amerikai valasztasokig, nem fog erdemi dontes szuletni es az urallomashoz csatlakozva marad a Starliner. Utana valszin a Starlinerrel hozzak le oket es nagyon remelem hogy minden rendben fog menni. Arrol lehet valamit tudni, hogy ha sikeresen visszahozak oket a Starlinerrel, akkor az sikeres tesztnek fog szamitani es mehet tovabb a projekt?
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Az biztos, hogy csak akkor ülhetnek be az űrhajósok, ha biztonságosan ítéli meg az űrügynökség. Ha pedig biztonságos, akkor sikeres a teszt.
@imrezol4 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Koszi a valaszt. Annyival arnyalnam a kepet, hogy bar a mindennapi eletben egyszerubb ugy gondoldokni hogy a biztonsag az igen vagy nem lehet, de a valosag az mas. Te is utaltal ra a videoban (ha konkertan nem is mondtad ki), hogy olyan nincs hogy valami tuti biztonsagos. Az van hogy a jelenlegi tudas szerint mennyi az esely a sikerre (vagy kudarcra). A NASA aktualis elvarasa ez az 1:27x-hez. Biztos vagyok benne hogy a valasztasok elott nem fognak olyan dontest hozni, ami ennel nagyobb kockazattal jar, hanem odazzak a dontest (ha csak nagyobb kockazatu megoldasok allnak rendelkezesre). A valasztasok utan a jelenleg elkepzelheto 2 valasztasbol a kisebb kockazatut valasztjak (Starliner vs Dragon Crew). Akar meddig ugye nem maradhatnak fent. A NASA mar jelenleg is biztosan kiszamolta hogy szerintuk a kulonbozo megoldasok milyen kockazattal jarnak (bar el tudom kepzelni hogy ezek a szamok folyamatosan valttoznak az aktualis infok alapjan, kerdes valtoztatnak a Starliner vs Dragon Crew kerdesen). Szamomra a nagy kerdesek ;-) Van-e esely belathato idon belul Dragon Crews urruhat csinalni nekik (ugy hogy biztonsagosabb lesz tole a visszateres) Ha a Dragon Crewt valasztjak a visszatereshez, hogy sakkoznak a meglevo dokkolo helyekkel
@100nestz4 ай бұрын
El kellene halasztani a Mars missziót úgy 100 évvel. Maholnap elindulni a Marsra olyan, mint ha egy pedálos Verhovinával neveznénk be a Párizs Dakar rallira
@jacekasztai544 ай бұрын
Musk bácsi biztos megmondja, hogy "nna akkor látjátok...kihúzlak titeket a szarból...pótoljátok csak ki a pénzünket a Boeing-éhez... vagy kapjunk kizárólagosságot, és mindenki más megy a levesbe" 🤔
@tamasbakos72684 ай бұрын
Mikor tér vissza a STARLINER?
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
kzbin.info/www/bejne/m6HFn2iQeMicnrc
@tomszájer4 ай бұрын
Alapból nem értem , hogy miért nem akartak szabvány dokkolási portot és űrruha csatlakozást? Annyira mindenki a saját ötletét tartotta jónak , hogy önfejű módon jártak el. Ez a legnagyobb gond, amit csak okozni lehet.
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
@@tomszájer A dokkoló portból egyfajta van, az ugyanaz mindkét járműnél
@KanariKid4 ай бұрын
Na jó mégis maradt kérdésem amire nem találtam a választ a videóban: Ha lehagyták a ledokkoló szoftvert, akkor hogy fog visszatérni emberek nélkül?
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
@@KanariKid Nyilván feltöltik rá! Ha jól tudom, ezen már túl is vannak.
@KanariKid4 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Durván proaktív vagy. Köszi rekord gyors választ. 🫶
@tiborpasztor33244 ай бұрын
Azért az is érdekes lene, hogy minehez hol vannak az oroszok. Ha valóban vészhelyzet lenne (ha csak már, most is nem az van), megkérnék-e őket, hogy hozzák le azt a két amerikait.
@jakabgipsz47884 ай бұрын
Az oroszok jót röhögnek a saját moduljukban, miközben idelenn maximumon a ruszofóbia...
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Nincs vészhelyzet, veszélyhezet van, nem ugyanaz. Ha vészhelyzet lenne, akkor pedig a Crew-8 űrhajójával jönnének vissza.
@messziroljott15164 ай бұрын
jó lett :)
@bagoistvan31824 ай бұрын
12:09 ... engemet meggyőztek. Mintha a Benny- Hill show űrhajós változatát néznek.... Apropó ha a Brendon telefonálna Putyin nak akkor Vlagyimir Vlagyimirovics megkérhetné a Csillagváros szabóságát hogy Peggy számára készítsenek egy Sokol- típusú szkafandert...ugyanis tutti megvannak a hölgy méretei a papírok között hiszen majdnem egy évig repült orosz űrhajón. Butch nak pedig majd küldenek egyett az SpaceX től...😂😂😂... kész röhej az egész.
@peterhirku17484 ай бұрын
🙄🤔🚀😉👍
@ZeliPeti4 ай бұрын
10:32 jobb alsó sarokban, az egy Nema stepper? 😂😂😂😂
@Pancsher4 ай бұрын
Azt a részét nem értem, hogy miért hélium a semleges hajtógáz. Lehetne Nitrogén, vagy Argon amelyek sokkal nagyobb molekulák, igaz ez által a tömegük is sokszorosa a héliumnak. Megint jön a hasznos teher témakör?
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Igen, a tömeg mellett az egyszerű kezelhetőség is szerepet játszott, de a tömeg volt a legfontosabb tényező. Egy liter sűrített nitrogén ugyanis több, mint háromszor nehezebb, mitn egy liter folyékony hélium.
@Pancsher4 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Azért az érdekes, hogy a hordozórakétákra több tonna festéket rátolnak, a szállított tehernél meg dekékkal szórakoznak. A Starship pl. nincs lefestve, gondolom nem véletlenül.
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
@@Pancsher Nincs festve az Atlas-V rakéta sem, állagóvó bevonata van, ami párszor 10 kg. És nem dekákról van szó, héliumból is több, mint 100 liter van a fedélzeten.
@Feco_H4 ай бұрын
Talán a forráspontok miatt. Hélium: -268,93 °C, Nitrogén: -195,8 °C, Argon: -185,8 °C. A világűr −270 °C fokos. A héliumon alig kell fűteni valamennyit, hogy nyomást fejtsen ki.
@peterszalai66804 ай бұрын
17:35 -nél a liftben a fekete ruhás egy ninja?
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Ők a SpaceX nidzsái!
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Ők a SpaceX nidzsái!
@bobibobi8964 ай бұрын
Ez a "meghódítjuk a világűrt" című műsor eléggé gyerekcipőben jár. Ahogy látom a "kapitalista verseny" nem igazán tesz jót az egésznek.
@jakabgipsz47884 ай бұрын
Nem hóditunk meg mi lóf...t sem.
@petermohacsi65694 ай бұрын
Naa ezek meghódították a Holdat? Nem tudom ,,,gondolkozom rajta,,😂
@zoltantoth26744 ай бұрын
Nem értek valamit a hélium gázt milyért nem helyettesítik magasnyomású szivattukkal ?
@FenrirVarg4 ай бұрын
Azért, mert a világűrben vannak, ahol nincs gravitáció. A szivattyú sem tud dolgozni, ha nem jut el hozzá az anyag, mert a tartály másik végében lebeg.
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Ez csak az egyik (nagyon fontos) ok! A másik, hogy a szivattyú nehéz, nagyon precíz tervezést és tesztelést igényel, ráadásul mozgó alkatrész, aminek bírnia kell az űr viszontagságait, ahol könnyen tönkremehet. Ahogy mondtam; a legegyszerűbb, ha nyomással továbbítjuk a folyadékot.
@TheDroberto874 ай бұрын
Mert drágább, nehezebb és kockázatosabb megoldás. Előny nélkül.
@lvjkahvlwertfg4 ай бұрын
@@FenrirVarg most ha kicsit belegondolsz, a gravitációt a nagy nyomású gáz jelenléte sem pótolja, ha nincs valami elválasztó mechanikai határfelület a kettő között :)
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Természetesen van; ezt meg lehet oldani egy dugattyús módszerrel, vagy akár egy, a tartály teljes egészében kitöltő zacskó-szerű hártyával is.
@szolgalatikli99234 ай бұрын
Most nem azért,de már gyakorlatilag űrturizmusnak kellene lenni a mai technológiával.😂 Nem hazudgálni. Valahogy én sem hiszem már el ezt a 69-es Holdra szállást. Nem értem a mai napig, de valaki világosítson már fel,hogy miért nem megy fel legalább egy pár dollármilliárdos a Holdra? Hiszen lazán megtehetnék így 50 év után.
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
@@szolgalatikli9923 Egyszerű egymilliárd dollár ehhez kevés. Hozzávetőleg 30-40 milliárd dollárba kerülne egy teljes projekt. Keress olyan embert, akinek van ennyie! Sok sikert! ;)
@szolgalatikli99234 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Elon Musk, Bill Gates, Putyin XD soroljam még?
@iiikkk84464 ай бұрын
Nézz már utána mennyibe került mai árfolyamon a holdprogram!! A nemzetközi kb töredéke évente!
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
@@szolgalatikli9923 És szerinted ők majd minden pénzüket ebbe rakják bele, egy olyan programba, ami az egvilágon semmilyen hasznot nem hoz? Belerakják, és pápá 40 milliárd dollár? Te ezt komolyan járható útnak tartod? Ez komolyan egy valódi érv? Néha a fejemet tudnám a falba vágni, amikor az ilyen demagóg dumákat olvasom.
@szolgalatikli99234 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Szerintem lenne rá szponzor rendesen.... Mielőtt falba vágnád a fejed. Hisz ez a NASA nak is jó reklám lenne. Nem kell ehhez diploma.
@janospani4 ай бұрын
Kár hogy egy szó sem esik arról hogy az összetett propulziós rendszerért alapjában a Rocketdyne felelős, mint beszállító.... Kb annyira alapos így az egész cirkuszolás, mintha a A320-321NEO-k Pratt&Whitney hajtóműproblémáiért az Airbust szapulnák, de ez valamiért nem része a médiahájpnak. A Boeing most a bulvár ügyeletes hangármacskája. Lehet rugdosni gondolkodás nélkül ;)
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Ha a Boeing építi be az általa megfelelőnek vélt alkatrészeket, majd az egészet saját maga is teszteli és kijelenti a NASA-nak, hogy a rendszer megfelelően működik, akkor (majdnem) teljesen mindegy, ki gyártja az alkatrészt. A Boeing válalta a felelősséget az űrhajósok biztonságáért, amit most nagyon úgy néz ki, hogy nem tud megfelelő szinten garantálni.
@nygabor4 ай бұрын
Ha a Golfod megáll az autópálya közepén, akkor a VW-nek panaszkodsz, vagy az alkatrészt gyártó Bosch/Valeo/Intel/akármi beszállítónak?