Jeżeli bym zechciał, to mógłbym jeszcze wrócić do rzeczy, które widziałem w La Brea (np. kilka słów o wilkorach poopowiadać)warto to robić? Podobają Wam się takie odcinki?
@taw3e87 жыл бұрын
zrobisz coś o fizyce kwantów?
@AntlerMoth007 жыл бұрын
Bardzo się podobają :-)
@MisterKanki7 жыл бұрын
Tak, z chęcią posłucham o wilkorach materiału Twojego autorstwa :)
@lilianaciesielska53517 жыл бұрын
Uwaga! Naukowy Bełkot Bardzo jestem ciekawa i z chęcią bym ciś takiego obejrzała
@diablo45206267 жыл бұрын
Ewolucja to wspaniały temat. Opowiadaj o wszystkim co widziałeś w La Brea. A co do odcinka to brakowało porównań, tj. jak opowiadałeś o różnicy mastodonta z ówczesnymi słoniami i w tle przewijał się szkielet mastodonta to brakowało mi trochę zdjęcia ze szkieletem słonia żeby optycznie porównać. Odcinek jak zawsze profesjonalny. Ps. Fajna muzyczka w tle :D
@patrycjaj66347 жыл бұрын
Jestem dumna z tego, że mamy na polskim KZbin takich twórców jak ten, którzy propagują naukę
@slawomirlech9506 жыл бұрын
Patrycja J propaguje GMO, a ta zabija pszczoły.
@slawomirlech9506 жыл бұрын
@Wiktor Kowalski rośliny GMO wytwarzają więcej pestycydy niż naturalne rośliny, dodatkowo są odporne na pestycydy, stąd dostają więcej oprysków. Natomiast pestycydy jak sama nazwa wskazuje, zabijają owady.
@slawomirlech9506 жыл бұрын
@Wiktor Kowalski Ależ oczywiście:D, a popryskaj pszczołę muchozolem, z pewnością nic jej nie będzie, bo muchozol zabija tylko muchy, a innym owadom nic nie robi.
@slawomirlech9506 жыл бұрын
@Wiktor Kowalski badania naukowe mówią, że pestycydy zabijają pszczoły Proszę znaleźć pod tym tytułem, tutaj mam blokadę na wklejanie linków. A common pesticide decreases foraging success and survival in honey bees
@frogonthebikeheh4 жыл бұрын
@@slawomirlech950 Dlatego pestycydy normalnie stosuje się w nocy, a nie w dzień, kiedy te zbierają miód.
@WojBot7 жыл бұрын
Więcej takich odcinków o prehistorii i ewolucji :) Pozdrawiam
@tadeksznuk84417 жыл бұрын
zgadzam się!
@a.sz.68746 жыл бұрын
Lubię takie wtrącane ciekawostki "plotkarskie", np że Cuvier wyśmiał poglądy Lamarka na pogrzebie... Merytorycznie odcinek też bardzo mi się podoba. Oby tak dalej!
@Shaderon7 жыл бұрын
Jedne z niewielu klarownych źródeł informacji. Właśnie oglądam, ale już wiem, że będzie to kolejny wartościowy odcinek ;) Dobra robota
@svdspl85707 жыл бұрын
w 100% się zgadzam
@slawomirlech9506 жыл бұрын
*Ale zapomniał o najważniejszym aspekcie, wszystkie masowe wymieraniu były zawsze po ochłodzeniu klimatu, nawet człowiek o mało nie wymarł w czasie zimiy nuklearnej po wybuchu superwulkanu, badania DNA pokazują, że przetrwało nas tylko kilka tysięcy.*
@frogonthebikeheh4 жыл бұрын
@@slawomirlech950 Spokojnie, człowiek tak szybko nie wymrze, *pasożyty* jest ciężko wyplenić
@lukzombi84137 жыл бұрын
Właściwie to w kwestii zalążków teorii ewolucji można wspomnieć o Demokrycie. Ten grecki filozof pierwszy dokonał spostrzeżenia że człowiek hoduje różnego rodzaju rośliny i zwierzęta które w naturze nie występują, lub które nie miały by szans dłużej przeżyć bez człowieka. Stworzył koncepcje mówiącą o tym że potomstwo przejmuje pewne cechy rodziców, a co więcej - rośliny i zwierzęta również temu podlegają, a zatem to człowiek był odpowiedzialny za powstanie zwierząt i roślin hodowlanych. Niestety jego poglądy wyśmiał Arystoteles który stwierdził np. że gdyby ojciec utracił by rękę to dziecko powinno urodzić się bez ręki. Demokryt był nadzwyczajnym geniuszem który wywnioskował również istnienie atomów, niestety jego poglądy zostały zapomniane na 2000 lat :(
@GenderWoman6665 жыл бұрын
Z tego co kojarzę, spory wkład miała tu kościelna propaganda Arystotelesa. On miał przy okazji seksistowskie poglądy i paru "mędrców" kościoła z niego czerpało.
@smiercpieknychsaren7 жыл бұрын
Ten kanal daje człowiekowi tyle możliwości rozwoju... Sama jestem w szkole artystycznej i wiedza zdobyta właśnie dzięki Tobie inspiruje mnie i juz nie raz była tematyką tego co robiłam. Dziękuję i czapki z głów!
@kofeMW7 жыл бұрын
Pomijając merytoryczną część zakochałem się w ścieżce dźwiękowej. Świetna muzyka! A wracając do samej treści, stoi na najwyższym poziomie. Dziękuję i czekam na więcej. Pozdrawiam.
@konkursinframundo7 жыл бұрын
Słonie nie mają kłów, lecz ciosy czyli przekształcone siekacze. Tak poza tym - jak zawsze super ciekawie i ekstra merytorycznie. :)
@Zolzulia7 жыл бұрын
Świetny materiał, świetne wykonanie... Klasa sama w sobie :D!
@ojciecmorales69727 жыл бұрын
Kurczę, z każdym odcinkiem widzę, że coraz to różniejsze instytucje wspierają Twoją działalność co mnie niezmiernie cieszy. Dawka wiedzy, którą przekazujesz jest ogromna i cieszę się, że Twoja praca jest doceniana ;) oby 1mln subów wpadł jak najszybciej ;)
@sebastians76707 жыл бұрын
BRAWO !! Rewelacyjna robota !!. Jestem dumny, że na Polskim youtube mamy kanały na tak wysokim poziomie :) Pozdrawiam ;)
@Lu_R7 жыл бұрын
Uwielbiam twój program. A! I lubię twój typ rozrywki ;) Ten odcinek był naprawdę interesujący. Z naszej perspektywy to coś logicznego, że gatunki wymierały więc nigdy się nie zastanawiałam nad tym, że kiedyś ludzie mogli myśleć inaczej i że ktoś musiał do tego wszystkiego dość. Naprawdę niesamowite!
@filipsutkowy44427 жыл бұрын
Dawno nie zaglądałem na kanał i muszę przyznać, że teraz odcinki są piękne z tymi nowymi animacjami
@igor225117 жыл бұрын
Dawno nie było żadnych Twoich filmów, aż zacząłem oglądać archiwalne materiały. nagle cyk i jest nowy odcinek! Od razu banan na twarzy. Świetną robotę wykonujesz Dawidzie.
@krzysztofbalinski29297 жыл бұрын
Okres mojej podstawowej, elementarnej edukacji to lata 66/79... nie pamiętam żeby jakikolwiek nauczyciel mówił do mnie w ten sposób i o takich rzeczach, w szkołach działy się inne rzeczy i o inne rzeczy chodziło w programach nauczania. Niestety, to samo można powiedzieć o dzisiejszej sklerykalizowanej do granic szkole... Za chwilę wrócimy do wersji, że kości mamuta na Syberię trafiły niesione falami biblijnego potopu. Zgroza... Brawo za ten odcinek (jak za wszystkie które do tej pory obejrzałem).
@janusznosacz9516 жыл бұрын
Krzysztof Baliński wtf?
@MStonawski7 жыл бұрын
Dawidzie, jeden z najciekawszych odcinków. Mam pytanie - sugerujesz, na początku odcinka, że możemy żyć w okresie (może początkowym) kolejnego wielkiego wymierania. Czy możesz coś więcej o tym powiedzieć? Czy są gdzieś materiały - może filmy dokumentalne o tym mówiące? Czy mógłbyś nagrać o tym odcinek? Ja wiem, że to byłaby pewnie trudna rzecz do opowiedzenia... ale to naprawdę bardzo fascynujące. Chętnie bym się coś więcej o tym dowiedział.
@R2rMoos7 жыл бұрын
Polecam materiał Scifuna pod tytułem "Cykl zagłady".
@mateuszmyszka61947 жыл бұрын
Jak zwykle niesamowity odcinek,mam propozycje na odcinek lub na całą serie.Substacje psychotropowe bardziej mi chodzi o narkotyki,amfetamina,heroina,metaamfetamina,kokaina itp,jak dziala,zmiany w organizmie po przyjeciu jak i po odstawieniu,skutki uboczne przyjmowania krotkotrwale jak i dlugotrwale i jak takie przyjmowanie dziala na nasz organizm tak jak i fizycznie jak i psychicznie
@agatacogiel25667 жыл бұрын
Nauka do egzaminu < nowy Naukowy Bełkot. Wybór jest prosty. Kolejny świetny film, uwielbiam.
@michag24327 жыл бұрын
Jeden z nielicznych kanałów , który potrafi mnie zaciekawić
@kupkazpupci34147 жыл бұрын
Przepotężna wiedza i profesjonalizm wykonania jak zawsze 😊
@X_Kosa7 жыл бұрын
Bardzo podoba mi się nowy format z tą muzyką na początku materiału nadaje to bardziej swojski klimat jakby się oglądało program na Discovery ^^ Oby tak dalej i czekam na kolejny materiał.
@sirmthas34807 жыл бұрын
Trafiłem tu pierwszy raz...i wydaję mi się, że zostanę na długo😉
@xccxcc7 жыл бұрын
Dawid uwielbiam Cię! Robisz super robotę!
@Jlikesabaton7 жыл бұрын
Szukałem niedawno informacji na bardzo podobny temat. Dzięki, fajnie się ogląda twoje filmy.
@over66867 жыл бұрын
Świetny film , chętnie obejrzał bym cos jeszcze o wymarłych gatunkach lub o masowym wymieraniu , liczę na więcej :D
@arkadiuszerdukant12337 жыл бұрын
Super odcinek, chodź jestem informatykiem a w głowie mam tylko 0 i 1 to uwielbiam oglądać Twoje materiały. Gdyby nie Ty nie wiedział bym tylu ciekawych rzeczy
@skopany7 жыл бұрын
Jak zwykle super materiał
@bartoszwiecha11397 жыл бұрын
Kiedy widzę nowy odcinek naukowego bełkotu cieszę sie jak dziecko w urodziny.
@teluris11307 жыл бұрын
I jak zwykle 20 minut gadania o jakichś dinozaurach. Jak ja to uwielbiam.
@alzw1007 жыл бұрын
Uwielbiam Pana, chociaż zawsze po filmie uświadamiam sobie jak mało wiem
@MiKWNieznane7 жыл бұрын
Przez przypadek trafiłem na ten kanał ale zostanę chyba na dłużej:) SUB dla Ciebie!!!
@agab.22007 жыл бұрын
A wczoraj pomyślałam sobie "dawno nic nie było na naukowym bełkocie..." 😉 bardzo ciekawy film ☺
@ucjapawowicz27857 жыл бұрын
Jako student geologii, zmuszony do nauki podstaw paleozoologi, jestem z ciebie dumna, merytoryczny materiał :-) pozdrawiam :-*
@Slawomir8487 жыл бұрын
Tak długo czeka sie na każdy Twój odcinek ;)
@mko35307 жыл бұрын
Świetny, rzeczowy i merytoryczny film... Super!
@Artur-vk9zy7 жыл бұрын
Chciałbym zaproponować temat na odcinek : Świadomość, co nauka o niej mówi, jak tłumaczy powstanie, czym prawdopodobnie jest itp.
@Fitomek7 жыл бұрын
Mr Asper Polecam tworczosc Davida Hawkinsa w tej kwestii :)
@michaswat14607 жыл бұрын
Mr Asper a ja polecam jeszcze prof. Vetulaniego ;)
@GenderWoman6665 жыл бұрын
@@michaswat1460 Vetulani był spoko i sporo go na YT :D
@JaneRoland6 жыл бұрын
Memiczny uśmiech mastodonta. Kocham język polski :D
@Sara-pi6kg7 жыл бұрын
Akurat powinnam uczyć się do egzaminu z mechanizmów ewolucji... oh wait... :D O wiele przyjemniejsza forma przyswajania wiedzy od wertowania notatek
@Wujek_MarSon7 жыл бұрын
To nie jest kwestia wiary, to jest kwestia dowodów :) P.S: Film jak zawsze dobry ;)
@niewiem46947 жыл бұрын
Nie chcę ci psuć światopoglądu, ale wszystko co cię otacza to kwestia wiary. Nic nie jest prawdą wszystko jest dozwolone. Pozdrawiam
@premul157 жыл бұрын
@Nie wiem. Owszem jeśli chcesz się zamykać we własnej głupocie i niewiedzy to prawda wszystko jest kwestią wiary, ale jeśli jesteś człowiekiem rozumnym i żądnym wiedzy to twoje poglądy i wierzenia powinny zejść na boczny tor.
@niewiem46947 жыл бұрын
ShadeX OHAH nawet nauka jest wiarą wszystko co cię otacza to wiara. Kiedyś ludzie mieli mocne dowody na to że ziemia jest płaska albo że wszystko kręci się wokół ziemi, a nadal to była nauka. Z dzisiejszego punktu widzenia nauki płaska ziemia albo układ geocentryczny to brednie. Nauka to tylko skomplikowane wyliczenia opierające się na naszych możliwe że prymitywnych zmysłach. Jeśli zatem mimo to wierzysz w każdą naukową przesłankę i nawet nie zastanawiasz się nad jej podważeniem to moim zdaniem nie różnisz się niczym od wierzących.
@premul157 жыл бұрын
Trochę się nie zgodzę ponieważ nie ważne jak bardzo będę wierzył w to że jestem delfinem, delfinem się nie stanę. No właśnie tak średnio z tymi dowodami bo jedyne jakie były to w stylu "Bóg stworzył płaską ziemie a jak chcesz dalej dyskutować to stos tam czeka" i to nie była nauka tylko poglądy kościoła który jak już wiemy z perspektywy czasu z nauką ma mało wspólnego.Z 4 zdaniem się zgadzam. Oraz ostanie to także jak najbardziej prawda lecz kto powiedział że bezgranicznie wierze tylko głupiec nie przyjmuję do siebie tego że się myli i każdy człowiek chcący poszerzyć swoje horyzonty będzie musiał się przygotować na to że nie zawsze fakty idą zgodnie z jego przekonaniami.
@niewiem46947 жыл бұрын
ShadeX OHAH chociaż tyle Dobrze. Bo historia pokazuję że jak naukowiec zdobędzie tytuł to mało przyznaje się do błędu np w tym filmie sam naukowy bełkot mówił o naukowcach którzy nie zgadzali się z teorią ewolucji. Podobnie może być dzisiaj. Dobrze że się zrozumieliśmy.
@radziokaras7237 жыл бұрын
Najlepszy kanał, a więc i kolejny filmik na najwyższym poziomie 😀
@morela767 жыл бұрын
"Podróżujący korpus żołnierzy francuskich" haha. Masz poczucie humoru
@phdwd29887 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Tak ciekawy, że aż postanowiłem napisać komentarz, czego zazwyczaj nie robię
@Dzaga752 жыл бұрын
Słonie, mamuty, mastodonty i wszelkie słoniowate posiadają ciosy a nie kły.
@Portmonet7 жыл бұрын
Jak zawsze super odcinek, Dawid!
@audytorium8817 жыл бұрын
Twój kanał jest naprawdę extra. Zastanawia mnie jednak temat czy istnieje szansa, że kiedykolwiek stworzymy substytut ludzkiej krwi działajacy tak by krwiodawstwo przestało być potrzebne. Może kiedyś coś o tym nagrasz. Pozdrawiam.
@hannazachacz6946 жыл бұрын
Jak zawsze świetnie, tylko mogłabym się doczepić jednej kwestii: Linneusz nie zaproponował binominalnego nazewnictwa, tylko je utrwalił i upowszechnił, bo było ono stosowane już ponad sto lat przed nim :p
@StrawberrySpring7 жыл бұрын
Nie mogę się doczekać momentu, w którym odtworzymy mamuta. Po co, pytasz, a po to, by się z tego uczyć, zachwycać się jego majestatycznym pięknem no i chociażby dlatego, że możemy. :) To będzie niezwykły triumf nauki prowadzący do większego dobra. Odtworzone gatunki wszelkiego typu mogą służyć rozwojowi medycyny, zgłębianiu teorii ewolucji, Twojej ukochanej chemii, biologii i wielu innym dziedzinom. Poznamy ich naturalny wygląd, bez snucia domysłów. Odtwarzanie gatunków to rozwój i szansa w jednym. Nigdy go nie dyskredytuj.
@michalpasek8217 жыл бұрын
Witam bardzo spodobał mi się odcinek i bardzo zaciekawił mnie temat masowego wymierania mógłby Pan zrobić o tym odcinek?
@tutiTD2 жыл бұрын
Haha już wiem, skąd Walaszek wymyślił huczsrajamimińskiego kreta, oddychającego glebą, który po wyjściu na powierzchnię dusi się.
@jatessmysg27817 жыл бұрын
Rozjaśniasz w głowie dziatwie i dziadkom. I dzięki za wiedzę w przystępny sposób podaną. I wiesz dobrze ze łykniemy wszystko co się pojawi na twoich kanałach bo to dobre jest ❤
@ukaszsember65017 жыл бұрын
Przywrócenie Mamuta do życia może wydaje sie szalonym pomysłem, ale był by to pierwszy krok do stworzenia parku jurajskiego;) Jestem pewien ze w przyszłości ludzka ciekawość pchnie nas do takiego wydarzenia
@maciejszymanski23865 жыл бұрын
Pojedź kiedyś do Morynia, tam są mamuty i inne gatunki fauny plejstoceńskiej. Niektóre są w parku nad jeziorem, ale znacznie więcej znajdziesz w knajpie na rynku, i są żywi :)
@koprolity7 жыл бұрын
Czyli Noe jednak za małą arkę zbudował.
@diablo45206267 жыл бұрын
XVI, XVII wieczne głowy kościoła mogły pozmieniać troszkę biblię i by w mik wytłumaczyli te zaginione gatunki np. sposobem o jakim napisałeś. XD
@viruzer7 жыл бұрын
ktos wierzy jeszcze w bogów?
@BartekJestem257 жыл бұрын
Viruzer W bogów to nie wiem, ale w Boga to ktoś na pewno...
@gosiaj56717 жыл бұрын
Widocznie te wymarłe gatunki nie podobały się bogu i je skazał na wymarcie. Proste ;)
@iN1ko7 жыл бұрын
Gosia J Z całą pewnością tak było :)
@aleksandramaria70167 жыл бұрын
Kiedy mówiłeś od dinozaurach, dinozaur z gatunku gołębi wleciał mi w okno xD Film jak zwykle ciekawy
@tajemniczykleon80327 жыл бұрын
Trochę niedosyt, za krótki odcinek. :) BTW, dobra muzyka...
@martynalab9 ай бұрын
Dzięki za odcinek 🤍
@annamucha3086 жыл бұрын
Q&A: ostatnio zaintrygowało mnie zjawisko zwane hipnozą. Czy z naukowego punktu widzenia jest to w ogóle możliwe? Oczywiście film jak zwykle świetny :)
@GenderWoman6665 жыл бұрын
Zajrzyj na Śmiem Wątpić :)
@maedst3987 жыл бұрын
Podoba mi się opis. Ciekawe co my w dzisiaj uważamy za głupotę, a w przyszłości będą już wiedziały nasze dzieci.
@pallek7 жыл бұрын
@Uwaga! Naukowy Bełkot Jest szansa na film o Lamarcku i porównanie jego koncepcji do innych teorii ewolucji? Wg mnie niesłusznie odrzuca się w całości jego wizję. W ogromnym skrócie jego poglądy można sprowadzić do swierdzenia, iż używany organ się rozwija, a nie używany zanika. W przypadku człowieka mamy kilka przykładów: mięśnie nie używane zanikają (potwierdzenie: osoby starsze, leżące, astronauci), mózg obumiera szybciej w przypadku braku aktywności (osoby starsze, które po przejściu na emeryturę pozostają aktywne umysłowo są w dużo lepszej kondycji niż osoby bierne, np. oglądajace tylko TV), zdolności seksualne mężczyzn (jeśli z wiekiem ograniczy się kontakty seksualne to "zaoszczędzone siły i energia" nie zostaną "odłożone na później", a wręcz przeciwnie - mogą prowadzić do problemów z potencją. Całość mocno wiąże się z produkcją hormonów, na zasadzie jest zapotrzebowanie to organizm produkuje). ps. Zapraszam na mój kanał. Pierwszy materiał już jest :) Chętnie przeczytam co o nim myślicie.
@astralmelody38607 жыл бұрын
myślałam o tym niedawno! świetny odcinek :D
@bronmalera96914 жыл бұрын
Jak my ludzie wyginiemy to się Ziemia zaraz lepiej poczuje.
@volt13097 жыл бұрын
Łapka w górę i oglądamy :)
@lightwin887 жыл бұрын
Odpowiadając na pytanie z końca programu: Po co mielibyśmy przywracać do życia wymarłe gatunki? Otóż na większą skalę faktycznie nie ma powodu, żeby masowo wywlekać z zaświatów nieistniejące już gatunki zwierząt czy roślin- jedyną korzyścią tu mogło by być polepszenie komfortu życia nam współcześnie żyjącym ludziom- z jakichś względów większość ludzi czuje się komfortowo z myślą, że gdzieś na świecie żyją jeszcze Tygrysy Bengalskie, a wiadomość o ich wytępieniu była by niewątpliwie smutnym wydarzeniem dla świadomej części świata. Analogicznie- przywrócenie nieistniejącego gatunku do życia, to wydarzenie pozytywne. Ale to tyle. Większych korzyści z tego tytułu brak. Natomiast jednorazowe przywrócenie do życia jakiegoś gatunku- niech będzie, że tego mamuta- to wielkie wyzwanie dla świata nauki i pole do rozwoju na bardzo wielu płaszczyznach. Należało by to zrobić choćby po to, żeby udowodnić, że się da. A jak się już uda, to przebadać, pomierzyć, rozmnożyć i wypuścić- niech sobie żyje. Tyle już naingerowaliśmy w ten świat, że naprawdę jeden gatunek mamuta w XXI wieku już bardziej tu nie namiesza :)
@JG-ix1gw7 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Nurtuje mnie jednak jedno pytanie. Jeśli znamy tempo w jakim gatunki wymierają, to czy jesteśmy w stanie określić jak szybko powstają nowe? Przy założeniu, że tempo wymierania jest większe, to po pewnym czasie różnorodność gatunkowa drastyczne spadnie, aż w końcu wszystko wymrze. Jednak taki rozwój sytuacji wydaje mi się mocno nierealny. Co determinuje powstawanie nowych gatunków, a przede wszystkim, na tempo ich powstawania? P.S. Czekam na opis innych gatunków. Wilkorów także. Pozdrawiam!
@Romczy7 жыл бұрын
Co do prędkości powstawania nowych gatunków, to ciężko jest jest dać jednoznaczne tempo. Wszystko zależy od ilości i intensywności czynników wywołujących zmiany w gatunkach. Oczywiście nie można przesadzić z owymi "czynnikami", gdyż gatunek może nie nadążyć za zmianami i wyginąć. Odnośnie pytania "czy wszystko wymrze"? Pomijając ultra ekstremalne zmiany na planecie jest to mało możliwe. Podczas poprzednich wymierań ginęło 70-80% gatunków. W ich miejsce ewoluują nowe, gdy wolna przestrzeń biologiczna jest zasiedlana przez potomków tych gatunków, którym udało się przetrwać.
@heze46 жыл бұрын
podobno mutacje za to odpowiadają, a więc wymagany jest silny czynnik zewnętrzny który by ten proces napędzał. a daleko szukać nie trzeba.
@pawepiotrowski55956 жыл бұрын
Przywrócenie mamuta to rozwój techniki, nauki i z pewnością opłacalny bo ludzie chcieliby go zobaczyć :)
@DINN1217 жыл бұрын
Szacunku do samego siebie daje łapkę górę
@wea84404 жыл бұрын
przeczytałam "umierania" , przez 5 minut zastanawiałam się o co tutaj chodzi...czas spać :D
@Miki-rx2wj6 жыл бұрын
Czyli stwierdzenie, że nasz gatunkowy świat coraz bardziej dąży do zmniejszenia liczby gatunków, by one jak najlepiej się przystosowywały do sytuacji, jakie w danym momencie występują jest poprawne? Bardzo kojarzy mi się to wszystko z dzisiejszymi komputerowymi symulacjami ewolucji, w których pewne proste, mało złożone układy poruszających się obiektów, poprzez selekcje tych najlepszych jest cały czas udoskonalana w nowych to generacjach, można szybko zauważyć w tych symulacja, że pewne metody gatunków przestają być w pewnym momencie na tyle efektywne na tle innych, że po prostu wymierają. Uważasz to za słuszne porównanie? I co z nowymi gatunkami, istnieją jakieś? Kiedy zaczęły gatunki tracić na liczebności i jak długo w historii ziemi się one rozszerzały?
@MsCoocks7 жыл бұрын
uwielbiam twoje filmy ❤️❤️
@albanianseal3 жыл бұрын
Świetna czołówka :)
@thedior91897 жыл бұрын
Jeżeli gatunki ewoluują by dostosować się do środowiska w którym żyją to czy ewolucja zwolni lub całkowicie nie będzie miała miejsca w sytuacji gdy my ludzie dostosowujemy środowisko pod siebie?
@mirosawde20824 жыл бұрын
Przepraszam ale co oznacza dwukrotne zgięcie i wyprostowanie palców środkowych i wskazujących obu rąk?Czy to cudzysłów,nawias czy może zwiastun sarkazmu?W UNB widziałem to wielokrotnie i nieco mię to intryguję.
@ukaszjanuszewski76477 жыл бұрын
Dobra nutka na wejściu!
@szadicsb6 жыл бұрын
Jak ma się wymieranie do powstawania/wydzielania się gatunków? Na drodze ewolucji powstają nowe zwierzęta i rośliny, ale czy dzieje się to równie szybko jak wymieranie? Czy grozi nam znaczne zubożenie ekosystemu, czy raczej nieustanna zmiana?
@eslee_alien5 жыл бұрын
Wrzesień 2019 i cały film przerywały mi reklamy Ancestors: The Humankind Odyssey, całkiem ładne połączenie.
@Haniii987 жыл бұрын
Kolejny świetny odcinek :)
@tentaclesberry90453 жыл бұрын
Dla mnie ten szkielet mastodonta jest bardzo przerażający, ta czaszka wyglada jak jakiegoś potwora z gry
@oliwiastencel36087 жыл бұрын
Super odcinek, tylko dlaczego taki krótki❤️😭
@jakulamatata77747 жыл бұрын
Jak wytlunaczysz proces ewolucji w aspekcie np. Wytworzenia sie oczu u zwierzat. Mianowicie, gdzie sa slady organizmow posrednich, np z jednym okiem, albo polowa oczu ? Przeciez nie bylo tak, ze rodzi sie kilka organizmow bez oczu, I nagle jeden z tym narzadem.
@aaltonenritmo51807 жыл бұрын
99% gatunków jakie istniały niekoniecznie musiała wymrzeć. Znaczna część z nich po prostu wyewoluowała i zmieniła wygląd i budowę ciała.
@aaltonenritmo51807 жыл бұрын
A poza tym, okresy masowych wymierań i różnego rodzaju katastrof, to okresy w których ewolucja niesamowicie przyspiesza.
@GenderWoman6665 жыл бұрын
Lol, nie jestem pewna, czy wiesz, co piszesz. Żeby te gatunki wyewoluowały, to te, z których się one wyodrębniły, musiały wymrzeć, jeśli nie żyją do dziś. Może powtórz sobie jeszcze raz, na czym ten proces polegał :) (bez obrazy, po prostu węszę mały mistejk)
@PiotrekB-907 жыл бұрын
Super odcinek.
@missiek280519957 жыл бұрын
Uwielbiam te filmy, chociaż tęskni mi się za "słowem na sobotę" i towarzyszącymi podkładami dźwiękowymi. A w kwestii mamutów, to tak hipotetycznie można by stworzyć "park jurajski"(mamuci) w Rosji np :)
@orzech71157 жыл бұрын
Mały techniczny przytyk. Wpinając np mikrofon czy cokolwiek innego wejsciem analogowym na topie budy wyajesz sygnał na zniekształcienie przez sygnały lecące przez całego pc. Wpinaj w moba albo karte ;)
@karoltrzeszczkowski95677 жыл бұрын
Odpowiedzi na pytanie po co wskrzeszać mamuta udziela Park Plejsoceński na Syberii. Mamut zadeptywał i wyrywał drzewa przez co utrzymywał tundrę na wiecznej zmarzlinie. Teraz rosną tam lasy, które ją nagrzewają powodując uwalnianie się uwięzionego pod lodem CO2 przyspieszając globalne ocieplenie. Odtworzenie Mamutów spowolni globalne ocieplenie.
@michachudzikowski13347 жыл бұрын
Lepiej nie zastanawiać się "dlaczego" przywracać lub nie mamuty, gdyż można dojść do wniosków, że cała nauka może być bezsensowna. W tej chwili nie mamy pojęcia czym jest samo życie, materia, siły. W łańcuchu założeń i wniosków zawsze dojdziemy do tych niewiadomych. Niemniej jednak coś robimy, gdyż działanie uważamy za "lepsze" od braku dociekliwości.
@kubakubinski81267 жыл бұрын
Musisz zrobić część drugą skupiającą się na poszczególnych gatunkach (wilkory, lwy czy inne leniwce) :D
@kotkawmuszce44337 жыл бұрын
To intro xD
@idekpas3607 жыл бұрын
Najlepszy w tym roku.
@ehuahuahuahue7 жыл бұрын
Dawidzie! Dziwi mnie pytanie "po co" z Twoich ust - czyż nie od zawsze "bo możemy" (bądź "bo chcemy spróbować") nie stanowiło jednego z katalizatorów rozwoju nauki? A patrząc bardziej romantycznie - zważywszy na ilość gatunków, jakie zabiliśmy, czy nie byłoby pięknie choć raz któremuś to życie przywrócić?
@naukowy.belkot7 жыл бұрын
+ehuahuahuahue Ja nie twierdzę, że nie powinniśmy. Nie mam zwyczajnie w tej kwestii zdania. Są argumenty za i przeciw i zwyczajnie wolałem zostawić otwarte zakończenie. Równie dobrze mógłbym zapytać "dlaczego akurat mamut?". Bo opcji w teorii jest mnóstwo.
@martynaturek26367 жыл бұрын
Świetny materiał :)
@512Eti5 жыл бұрын
Hej, przypadkiem nie jest to tak, że dopiero w czasach informacji możemy określać mniej więcej tempo wymierania. Ciekaw jestem ile w przeszłości geologicznej ziemi jest gatunków wymarłych, których nie ma w zapisie kopalnym. Czy przypadkiem nie jest możliwe to, że tempo wymierania gatunków jest teraz w normie?
@xyzxyz63587 жыл бұрын
Świtny film! Najlepsze ostatnie zdanie Pozdrawiam!
@idekPL6 жыл бұрын
A ogólnie co myślisz o aktualnym utrzymywaniu gatunków przy życiu? Istnieją aktualnie gatunki tak jak powiedziałeś Bliskie wyginięciu. Ale w sumie to jest naturalny proces (przy czym człowiek go przyspieszył).
@magorzataklimkowska26497 жыл бұрын
świetna muzyka!
@wj5000z7 жыл бұрын
Spytam krótko: gdzie kaczka?
@naukowy.belkot7 жыл бұрын
+Bartosz O fak...
@magnetowiewiorka7 жыл бұрын
Podbijam pytanie, żądamy kaczki w następnym odcinku
@orchidee72257 жыл бұрын
Bez kaczki jak bez ręki 🤣
@GenderWoman6665 жыл бұрын
@@naukowy.belkot A ja mam pytanie jako krótkowidz, co ta kaczka ma na piersi, jakiś napis czy broszkę? (Chodzi mi o czarny znaczek, którego nie dowidzę na filmach, bo stoi za daleko kamery...)
@GenderWoman6665 жыл бұрын
@ere peo Przyjrzyj się na innych filmach, zawsze w kadrze jest żółta kaczuszka :)
@Majeranek-uy1hy7 жыл бұрын
..... a np. coś o ewolucji człowieka ??? ile lat wstecz jesteśmy w stanie określić naszych przodków ? kim byli nasi przodkowie np. w jurze albo w karbonie ?
@vilgefortzvilgefortz80886 жыл бұрын
Cześć. Oglądam Cię od jakiegoś czasu i dziękuję za bardzo ciekawe filmy. Chciałem zapytać, czy mógłbyś kiedyś w stanie nagrać coś typu "czy Bóg istnieje?". Wiadomo, że nie mógłbyś jednoznacznie tego stwierdzić, niezależnie w co wierzysz, bo ludzie z jednej lub drugiej strony barykady nie zostawiliby na tobie suchej nitki.. ale chodzi mi bardziej o spojrzenie na ten temat z naukowego punktu widzenia.. np. jeśli da się klonować ludzi to czy taki klon miałby duszę, jeśli byśmy przyjęli że Bóg istnieje? Albo jeżeli Boga nie ma to skąd wziął swój początek cały wszechświat.. co było przyczyną wielkiego wybuchu? Myślę że to byłby świetny film. Pozdrawiam :)