No video

Výchovný řez ovocných stromů aneb jak správně ostříhat mladý stromek.

  Рет қаралды 52,450

Sadař Valouch

Sadař Valouch

3 жыл бұрын

Výchovný střih v prvních letech je důležitý pro budoucnost stromku. Správný řez mu zajistí prosperitu a výhody do budoucna.
Polopřirozená neboli pyramidální koruna je pro polokmeny či vysokokmeny ideální, ať už pro Jabloň, Hrušeň, Slivoň, tak také pro meruňky, třešně i ořešák.
Co se termínu týče, tam volíme únor nebo březen, kdy má stromek živiny ukryté v kořenech a to u všech ovocných druhů. Často doporučovaný termín řezu v květu nebo po sklizni u slivoní, meruněk a třešní by mladý stromek oslabil odebráním spousty živin.
Pro více ovoce navštivte mé další stránky.
Facebook : / sadarvalouch
Instagram : / sadar.valouch

Пікірлер: 51
@denisa_celesta
@denisa_celesta Жыл бұрын
Perfektni video. Velmi srozumitelne pro laiky. Moc diky. Umite opravdu vyborne vse vysvetlit.
@irinfo1426
@irinfo1426 Жыл бұрын
Prvé Výborne video..začínam to chápať👌
@katerinabenackova7763
@katerinabenackova7763 9 ай бұрын
Moc děkuju! ❤ Díky vám jsem se odvážila říznout do naší švestky. Skvělý videa!!
@matusvanuga4112
@matusvanuga4112 3 жыл бұрын
Skvele! zasvatili ste ma trosku do toho! Nech sa Vam dari! a este vela tak poucnych videi uvitam... :)
@karelcihak4824
@karelcihak4824 3 жыл бұрын
Děkuji za užitečné informace
@luboskarelverner7549
@luboskarelverner7549 2 жыл бұрын
pěkně ukázáno
@hanasasinkova6857
@hanasasinkova6857 Жыл бұрын
Moc pěkné video, se to snad i naučím
@CudraMakar
@CudraMakar Жыл бұрын
Super! Moravaaaaa!
@ondyvond
@ondyvond 3 жыл бұрын
Super videa
@stefanixish
@stefanixish 10 ай бұрын
skvelé videjko len som chcel počuť, že do 4 rokov sa buduje prvé poschodie stromčeka a až potom pustím stromek do druhého poschodia a zakracovanie kostrových konárov si raz robil na vnútorný púčik a inokedy na vonkajší púčik ,mam dotaz že či by sa nemalo robiť zo začiatku zakladania prvého poschodia len na vnútorný púčik, inak som výsostne spokojný
@janmarek3396
@janmarek3396 2 жыл бұрын
Konečně video, kde je to pěkně a polopatě vysvětleno, jako pro debily. Takže to dokážu pochopit i já😀😀 Chtěl bych se zeptat - platí stejné principy i pro sloupovité jabloně?
@milans8174
@milans8174 2 жыл бұрын
Dobrý den, čerstvě jsem teď v říjnu koupil slivoň a zasadil. Kdy byste mi radil ji zakratit a jak? Děkuji.
@miroslavtrojan2778
@miroslavtrojan2778 3 жыл бұрын
Dekuji za video. Konečně jasné a srozumitelné vysvětlení. Kdy myslíte ze je nejlepší čas na rez? Konkrétně jabloně. Dekuji.
@sadarvalouch750
@sadarvalouch750 3 жыл бұрын
u takto mladých právě teď :)
@ladamlada3669
@ladamlada3669 3 жыл бұрын
Dekuji moc! Konecne pekny polopaticky navod! Chci se zeptat, co delat, kdyz mam nove sazene jablone, kterym chybi terminal? (Byl ustrizen v prodejne bohuzel) maji jen 4 kosterni vetve
@sadarvalouch750
@sadarvalouch750 3 жыл бұрын
S té nejvýše postavené kosterní větve která rostla pod terminálem si udělejte terminál nový, nechejte ji delší a ty 3 zbývající do stejné roviny. že bude ten nový terminál bude vyhlí do boku nevadí. něco s toho naroste kolmo nahoru a srovná se to. nebo druhá možnost je zastřihnout je v jedné rovině a vytvořit dutou korunu, ta je ale náročnější na budoucí údržbu, o výhodách a nevýhodách tohoto tvaru mluvím v jiném videu.
@user-zb2pp7zw6o
@user-zb2pp7zw6o 6 ай бұрын
U toho řezu na vnitřní očko se to dělá tak, že až vnitřní očko proroste a naroste 10 - 15 cm, tak se vrchol zaštípne, ale výhon se odstraní až příští jaro. Tím zaštípnutím dostane ten druhý pupen signál a začne bujněji růst, ale už si zachová směr a neroste nahoru. Takže jedno to není. Pokud blízko kmenu řežu na vnější očko, tak to kousek odskočí do boku, ale hned zase nabere růst nahoru. A takto je to potom každý rok. Vnější očko používám ve chvíli, kdy je koruna již otevřená.
@jaroslavverosta3681
@jaroslavverosta3681 3 жыл бұрын
Ahoj, skvělé video, gratuluji.Potřeboval bych radu, Mám 4 letou slivoň a po jarním řezu narostlo spoustu nových větví a jsou 1,5 až 2m velké přírůstky.Mám to v srpnu zakrátit o 1/3 , nebo až o 1/2 , nebo počkat až zase na jaro?.Děkuji za odpověď a zdravím od Židlochovic. Jarek
@sadarvalouch750
@sadarvalouch750 3 жыл бұрын
Ahoj, díky :) nechal bych to až na jaro. U tak dlouhých přírůstků bych střihl až o tu polovinu.
@michaljenicek2884
@michaljenicek2884 3 жыл бұрын
Diky za priklady a hlavne paradni komentar. Ani priliz rychly, ani priliz strucny. Pekne. Prosimte vsiml jsem si, ze nezamazavas balzamem. Ma to u strihu takovychto mladych stromku cenu? Popr. tam kde si predchazel velkou ranu ponechanim pahylu, bylo by ekvivalentni reseni strihnout vetsi ranu (bez docasneho pahylku) a zamazat?
@sadarvalouch750
@sadarvalouch750 3 жыл бұрын
Osobně nezamazávám až na nějaké výjmky nic. Jak z časových dúvodů, tak proto že se to i tak bezproblémově hojí, takže by to pro mě bylo neefektivní. Obecně je ten dočasný pahýl je lepší. Zavalí se to potom rychlej než sebelíp zatřená velká rána.
@petraosvaldova2371
@petraosvaldova2371 3 жыл бұрын
Dekuji za hezke a zrozumitelne video. Rada bych se zeptala, do jakeho veku stromku je potreba vykonavat vychovny rez. A kdy je vhodne prestat zakracovat kosterni vetve a polokosterni vetve, nebo se zakracujou porad, nebo je to podle prirustku, nebo mam brat ohled na "hierarchicke" postaveni vetvi (treba kdyz polokosterni vetve prerustaji hlavni kosterni vetev, zakratit ji)? Dekuji.
@sadarvalouch750
@sadarvalouch750 3 жыл бұрын
Je to otázka jen prvních pár let, minimálně tak 5, pak záleží na jednotlivém stromu, u vysokokmenu na semenáči bude ten výchovný řez delší než u zákrsků..a zakracování, jak říkáte, podle přírůstků, jak začne rodit tak se růst klidní, takže už není třeba. Ta hierarchie mezi větvemi nahoře už se nějak řešit nemusí, kostra je daná a ty menší, at si rostou jak chtějí. Řešil bych jen to aby nějaká kosterní nepřevišovala nebo naopak nezaostávala.
@dzonko1
@dzonko1 3 жыл бұрын
Dobry den, dakujem za skvele videa a mnozstvo uzitocnych rad, ktore nam velmi pomahaju. Chcel by som Vas poprosit o radu a sice minuly rok som na dvore zasadil zelenu ringlotu na slabsie rastucom podpniku wavit, spicak. Len som ju zastrihol dost vysoko a teraz ma sice krasne 4 kostrove konare a strednik, ale korunka je az vo vyske cca. 170cm. Chcem sa spytat, ci to takto mozem nechat, ci ten podpnik zvladne takto vysoko zapestovanu korunku. Vopred Dakujem.
@sadarvalouch750
@sadarvalouch750 3 жыл бұрын
Dobrý den, těší mě že vám mé videa pomohli :) Pokud vám to tak vyhovuje, tak to tak nenchejte, stromku to vadit nebude, s tím že bych nechal déle kůl aby se nevyvrátil, druhá možnost by bylo fiknou stromek v půlce a založit novou korunu, ale to mi příde zbytečné, vavit roste prý o půlku mín než myrobalán což si myslím že se na 170cm ještě dá, pokud nemáte nějakou vyloženě špatnou půdu kde by vyrostl málo. :)
@martinasustkova4389
@martinasustkova4389 3 жыл бұрын
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, z jakého důvodu se nechávají ty malé větévky, proč se neřežou pryč? (15:23) A také do kdy je možné provádět výchovný řez u ov.stromků (broskvoň, slivka, jabloň). Děkuji!
@sadarvalouch750
@sadarvalouch750 3 жыл бұрын
Dobrý den, odstraňováním by se ty vetve vyholovaly, ty malé už moc nenarostou takže nebudou prekážet, nahodí jen pár listů, tvoří obrost na kterém budou v budoucnu plody. Dá se to dělat dokud stromky nezačnou rašit, takže někdy do konce března. S tím že čím dřív se to udělá tím víc stromek naroste, protože pozdeji pak má už víc mízy ve větvých které bysme dali pryč.
@martinasustkova4389
@martinasustkova4389 3 жыл бұрын
Děkuji moc! Ještě bych se ráda zeptala na třešeň - platí tam nějaké jiné zásady než obecně u ovocných stromků? Jiný čas řezu.. nechat ji jvíc hustou...? Na zahradě máme totiž jednu tak 15letou, na kterou skoro nikdo nešáhl a je to teda pěkný prales :D Ale někde jsem zase slyšela, že třešně mají být husté... tak se chci zeptat odborníka, děkuji moc! :)
@sadarvalouch750
@sadarvalouch750 3 жыл бұрын
@@martinasustkova4389 mladé všech druhů stříhám teď, a v zakládání korunky se taky nijak neliší, nevidím důvod ji dělat nějak hustší, spíš naopak protože u hustších korun se plodnost logicky dřív přesunuje nahoru, jinak u třešní má někdy terminál tendenci přerůstat kosterní větve, na to je treba dát pozor, a kdyžtak ho více krotit, jinak se to neliší.
@terrordrome9764
@terrordrome9764 Жыл бұрын
24:36, ahoj, dalo by sa aj tak, ze pri vybere toho terminalu namiesto 3 rán by sme si vybrali ten konarik co je vlavo (mali by sme tak len 1 ranu) a potom ho nejako vyviazali na urcitu dobu az spevnie aby rastol kolmejsie ? Aj ked si tam zmienil ze by si to tam spravil na zahnov pahyl.
@sadarvalouch750
@sadarvalouch750 Жыл бұрын
Ahoj, dalo by se, těch možností je vždycky víc :)
@sadarvalouch750
@sadarvalouch750 Жыл бұрын
Ahoj, dalo by se, těch možností je vždycky víc :)
@deniswolf1213
@deniswolf1213 Жыл бұрын
Tie stromky su v drenazkach ,alebo chranickach ? Funguje to proti zvery ? Nejake negativa ?
@sadarvalouch750
@sadarvalouch750 Жыл бұрын
Dobrý den, jsou to drenážky, Velice zřídka se stane že si stím nějaký srnec pohraje a stromek může poškodit, ale to asi jako každou ochranu, pokud se člověku nechcou stavět kolem stromků klece. Občas pod tím obrústá kmínek což se blbě stříhá když se musí nařezaná trubka rozevřít. Ale ve výsledku je to za mě dobré, je to rychle hotové a poměr cena/výkon taky fajn 😄
@deniswolf1213
@deniswolf1213 Жыл бұрын
@@sadarvalouch750 vyzera to jednoduchsie ako robit klietku z pletiva , ohladom financii to vyjde + - v mojom pripade rovnako ,ale ak to funguje a nema to vacsie negativa ,tak som nasiel riesenie. Zakladam sad na 0,5ha a s tymto sposobom by to mohlo byt jednoduchcie 👍
@terrordrome9764
@terrordrome9764 2 жыл бұрын
Ked sa povie , ze jablon rodi na 2 ročnom dreve, znamena to ked zmladzujem strom, tak z výhonu, letorostu, alebo vlku vyrastie az za 2 roky plod? Teda záleží aj na odrode.
@sadarvalouch750
@sadarvalouch750 2 жыл бұрын
Nová větev bude plodit třetím rokem svého růstu, první rok naroste šlahoun, druhý se rozvětvý a třetím rokem už zakvete z malých větviček.
@terrordrome9764
@terrordrome9764 2 жыл бұрын
@@sadarvalouch750 teraz mam dilemu, či je lepšie robit u stromov cca 30 rokov starych, prehustenych radikalny zmladz. rez na 2x alebo to tomu stromu zobrat hned všetko naraz.
@sadarvalouch750
@sadarvalouch750 2 жыл бұрын
@@terrordrome9764 Silnější řezy starších stromů je často lepší rozfázovat, to by ale mělo záležet spíš na vitalitě stromu, tedy podle toho jestli zvládne odebranou plochu nahradit naráz. Při rozumném řezu 30 letého stromu by na měm mělo zůstat dost květních pupenů, takže by ste se nemusel strachovat o přílišnou ztrátu úrody. Pokud ale plánujete nějaké brutální sřezání, tak to vám nemohu u 30 letého stromu doporučit.
@alcazvedava711
@alcazvedava711 3 жыл бұрын
Děkuji, a zajímal by mně řez sloupovitých ovocných stromků.
@sadarvalouch750
@sadarvalouch750 3 жыл бұрын
díky za tip, sloupovku mám ale jen jednu, takže k tomu nemám moc co říct, každopádně tam jde o jakési zakracování postraních větévek aby z toho nevyrostl strom s obyčejnou korunou, no na internetu snad najdete podrobnější info :)
@alcazvedava711
@alcazvedava711 3 жыл бұрын
@@sadarvalouch750 Díky. Moje sloupovky jsou ok. Ovšem sousedka mně pozvala, abych jí ořezala dvě třešně (sloupové). Myslela jsem, že omdlím. On jí je už asi pět let řezal nějaký umělec tak, jako normální stromy. Ani jednou jí nezaplodily. Všechny větve valí nahoru, spodní vyrůstají asi metr nad zemí, a kmen je silný asi 12-15 cm v průřezu. Tak poraďte: Má to s nimi vzdát, nebo s tím mám zkusit ještě zabojovat?
@sadarvalouch750
@sadarvalouch750 3 жыл бұрын
​@@alcazvedava711 ono nevim do jaké míry jsou ty sloupovité novinky opravdu sloupovité, ( krom jabloní) , příde mi to jen jako reklamní tah..tak by se dalo prodat uplně všechno, sloupový smrk, vrba...:D :D aspoň to vyplívá z toho mála co sem viděl, kdy údajné sloupovky peckovin vypadaly a větvily se uplně stejně jako normální. Jinak z té třešně bych se určitě nesnažil znovu vytvarovat jen jeden sloup, to by bylo moc brutální, budto pokud má nějaký ten sloupovitý charakter růstu tak bych těch os nechal víc a ty už bych udržoval jako sloupky, nebo pokud roste normálně jako jiné třešně tak bych ji střihal normálně jako každý jiný strom :)
@alcazvedava711
@alcazvedava711 3 жыл бұрын
@@sadarvalouch750 Díky za rady, ať Vám to pěkně roste.
@lukaskocarek7358
@lukaskocarek7358 3 жыл бұрын
@@alcazvedava711 problém je v tom, že sloupovité stromky krom Jabloní, kteří to mají dány geneticky neexistují:) Je to pouze způsob řezu, většina jich je štěpována na slabě rostoucích, nebo zakrsajících podnožích. Pokud chcete sloupovité ovocné stromky, musíte řezat a řezat, jak v zimě, tak hlavně v létě (letní řez)
Zmlazovací řez slivoní, Švestka Domácí díl 2. ukázka střihu
38:27
Domácí pizza - cesta za dokonalou pizzou je téměř u konce #442
21:38
IQ Level: 10000
00:10
Younes Zarou
Рет қаралды 11 МЛН
Ouch.. 🤕
00:30
Celine & Michiel
Рет қаралды 26 МЛН
Я обещал подарить ему самокат!
01:00
Vlad Samokatchik
Рет қаралды 9 МЛН
НРАВИТСЯ ЭТОТ ФОРМАТ??
00:37
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 8 МЛН
MERUŇKA - jarní řez od výsadby po zmlazování přestárlých stromů
1:14:46
Jan Urbánek - pěstitel
Рет қаралды 275 М.
Výchovný řez ovocných stromů od výsadby do 3 let
32:09
Plodná zahrada
Рет қаралды 50 М.
Opravný výchovný řez zanedbaných ovocných stromů
24:03
Sadař Valouch
Рет қаралды 43 М.
Zmlazovací řez slivoní, Durancie Díl  2. ukázka řezu
27:04
Sadař Valouch
Рет қаралды 8 М.
JABLONĚ - úprava po nesprávném řezu
42:27
Jan Urbánek - pěstitel
Рет қаралды 262 М.
Jak prořezat 5 let zanedbávanou jabloň?
13:19
Thespis
Рет қаралды 73 М.
Šittův řez aneb jak na meruňky? Radkův sad
25:08
BOTUR
Рет қаралды 17 М.
IQ Level: 10000
00:10
Younes Zarou
Рет қаралды 11 МЛН