Váralja - XIII. századi vára 3D-ben

  Рет қаралды 4,000

szstbotw

szstbotw

Күн бұрын

A több, mint 1000 főt számláló Váralja nevét a község határában álló Várfő-hegyről, más néven Török-dombról kapta, amely a környék egyik legmagasabb pontja, ezen a Völgységi-patak völgyéből meredeken kiemelkedő csonkakúp alakú hegycsúcson (kb. 90 méter) egy kisméretű - jelenleg terasszal övezett - vár állt, a lakóterület kb. 11-15 x 30 m. A hegytető alatt, 7-8 m-rel lejjebb 15 m széles terasz fut körbe, itt lehetett az alsóvár palánkkal kerített védelmi rendszere. A vár a D-i oldalon közelíthető meg, valószínűleg a középkorban is itt lehetett a feljáró út.
A Tolna megyei várkutatási program keretében 1994-1995-ben feltárták a védett területet és kutatóárokkal átvágták a teraszt (Miklós Zsuzsa régész, Egyed Endre grafikus). Ennek eredményeként tisztázódott a vár kora, alaprajza, valamint az erődítés módja.
A vár középpontjában állt a 7 x 7,5 m alapterületű, kő alapozású lakótorony. Körülötte helyezkedett el a gazdasági udvar: kemence, tároló gödrök és minden bizonnyal kisebb felszíni építmények, amelyek elpusztultak. A hegytető peremén futott körbe a szintén kő alapozású körítő fal. Miután a vár építőanyagát szinte teljesen elhordták, nem dönthetõ el, hogy a torony és a körítő fal felmenő fala kőből vagy téglából épült-e. A felszínen és az ásatás során is találtunk kő és téglatöredékeket, amelyek ezekből származhatnak. A leletanyag zöme kerámia (fazék-, korsó-, kancsó-, bogrács-, csésze-, palack-, fedőtöredékek). Ezeket kiegészítik a vas-, bronz- és üveg használati tárgyak. A leletek alapján a vár használata a XIII. század második felére tehető.
Váralja-Várfőn tehát - az Árpád-korban jellemző - kisméretű vár állt. Teljes feltárásával megismerhettük lakóterületének berendezését és erődítésének módját is. Az erődítményben ezek szerint a lakótorony mellett a tulajdonosnak és családjának mindennapi életéhez szükséges objektumok (sütőkemence, tároló gödrök és feltehetően a felszínre épített kisebb melléképületek) helyezkedtek el. Építtetője, tulajdonosa ismeretlen, de minden bizonnyal azonos a falu birtokosával. Az ásatási megfigyelések szerint a vár pusztulását ellenséges támadás és tűz okozhatta.
A film a vár és környezete XIII. század végi állapotát tükrözi. Felhasználva a - Bonyhádi - Szekér József László tanár és helytörténész ez irányú útmutatásait, segítségét.
• Felhasznált irodalom: A Szekszárdi Béri Balogh Ádám Múzeum és a Wosinszky Mór Múzeum Évkönyvei Gaál Attila (szerk.) : 20. (Szekszárd, 1998) Miklós Zsuzsa: Váralja-Várfő XIII. századi vára
Sümegi Gyula Székesfehérvár 2024

Пікірлер: 1
@Sargis-tq5hz
@Sargis-tq5hz 3 ай бұрын
Великая Киликия страна лвов
Castle Expert's top ten MEDIEVAL CASTLES
15:01
Shadiversity
Рет қаралды 467 М.
Or is Harriet Quinn good? #cosplay#joker #Harriet Quinn
00:20
佐助与鸣人
Рет қаралды 61 МЛН
哈莉奎因怎么变骷髅了#小丑 #shorts
00:19
好人小丑
Рет қаралды 49 МЛН
Sicambria - Atilla király városa - Buda Vára
14:49
Hun Atilla
Рет қаралды 83 М.
Janyavár (Anyavár) a középkorban (15 -16. század) 3D-ben
5:04
A Budavári Palota 1714-1905 // digitális rekonstrukció
5:12
Budapesti Történeti Múzeum
Рет қаралды 76 М.
Pilisszántó titkai
28:06
Misztikus Magyarország
Рет қаралды 236 М.
Nógrád vára - 3D Rekonstrukciós kísérlet XVII. század
4:12
TDM Rétság Nyugat-Nógrád Megyei
Рет қаралды 10 М.
Élet Érzés Kalaznó - sváb házat újítanak fel
10:43
Tolnatáj Televízió
Рет қаралды 10 М.
What's inside the Titanic?
22:15
Jared Owen
Рет қаралды 14 МЛН
SzekerJozsef
7:55
Réka Máté
Рет қаралды 65
Szigligeti Vár
15:38
Pazirik Studio
Рет қаралды 63 М.