Рет қаралды 16,945
С изключително и демонстративно чувство на безнаказаност работят секционните избирателни комисии (СИК), в които видяхме фрапиращи примери на погазване на правилата. Това сподели в предаването "(О)позиция" изборният наблюдател Стоил Цицелков от "Обединение за честни избори".
"Това, което виждаме на камерите, е начинът, по който те са свикнали да правят избори. Нагло чувство, че можеш да погазиш правилата, защото не очакваш, че ще бъдеш санкциониран, защото ти работиш за тези, които би трябвало да те санкционират", разказа Цицелков. Неговата оценка е, че практически нито една СИК не спазва правилата по точката на закона.
Това води до проблеми дори с машинното гласуване, където се забелязват случаи на огромни разлики между гласовете, записани в паметта на устройствата, и тези, които СИК-овете са написали на ръка в протоколите. Като пример даде секция в българското консулство в турския град Бурса, където машината е запазила 72 гласа за АПС и нула за "Възраждане", а ръчният протокол съдържа обратното - 76 машинни гласа за "Възраждане" и нула за АПС. Той допусна възможността в подобни случаи да става въпрос за грешки, но предупреди, че това не бива да служи като оправдание за злонамерените манипулации.
Във връзка с предстоящото оспорване на вота, той посочи, че е налице голям консенсус в България, че изборите не се провеждат по добър начин. Конституционният съд ще реши по каква процедура да се проведе проверката на резултата, обясни изборният наблюдател, като изтъкна, че най-безболезненият вариант изглежда е съдът да овласти Централната избирателна комисия (ЦИК), която разполага с експертиза и администрация, да свърши работата.
Според наблюдателя е възможно отварянето на чувалите с бюлетините да донесе изненади, като се окаже, че има много по-голямо разминаване в отчетените резултати. "На партии са им дописвани гласовете и когато нямаш представител в СИК, шансът твоите гласове да не са отчетени е огромна", констатира той.
Що се отнася до проблема с купения вот, Цицелков отбеляза, че това явление се капсулира в зони, където живеят най-бедните общности в страната. По думите му, политически и социално-икономически проблеми не могат да се преборят с технически промени в Изборния кодекс. От името на "Обединение за честни избори" той призова поправки в кодекса да се правят само при условие, че се създаде стабилно правителство.