Tak třikrát sláva konečně bude místo v dílně 😂 funguje parádně to se musí nechat 👍🏻
@CoMiPrisloZCiny2 ай бұрын
Ano, jeden vergl odjel, dalších čtyřistapadesátosm zbývá :))
@radoslavmichalkopera2 ай бұрын
Ahoj. Myslíš, že nápad ako dorovnať ten bočník, zoškrabávaním nožíkom alebo pilníkom, je dobrý? Ja som to tak robieval. Maj sa pekne.
@CoMiPrisloZCiny2 ай бұрын
Ahoj. Nemyslím si. Průměr 1.2mm je pro 10A životní minimum.
@Zek2052 ай бұрын
@@CoMiPrisloZCiny A teplota pri tech 10A je jaka?
@CoMiPrisloZCiny2 ай бұрын
@@Zek205 To nevím. Mám zdroj do 5A
@cenbac50802 ай бұрын
Ahoj ,bočníky se klasicky dorovnávají podle etalonu štípacíma kleštěma zmáčknutím. Stejně tyto nejmíň kvalitní budíky jsou pouze orientační a vubec bych si s tímto nelámal hlavu. Jestli není jednodušší koupit rovnou 10A 50V Voltmetr a ampermetr v jednom a ještě to krásvě svítí číslicama z externího napájení ,nebo z obvodu .
@CoMiPrisloZCiny2 ай бұрын
Ahoj. Jednodušší to bezpochyby je, ale tady se mi víc líbí MP 40
@cenbac50802 ай бұрын
@@CoMiPrisloZCiny Ale s přesností tyto opravdu vůbec nekamarádí. Proto nechápu tu kalibraci vůbec. To je stejný ,jak chtát kalibrovat cívku na staré vadasce. Rozsah měření napětí: 0 až 100 V (00.0-99.9 V) Rozsah měření proudu: 0 až 10 A (0.00-9.99 A) Přesnost měření napětí: 0,1 % Přesnost měření proudu: 2 % Výška číslic: 0,28" LED (7 mm) Napájení: 4-30 V/15-20 mA Vstupní odpor voltmetru: 281,7 kΩ (naměřeno) Bočník ampérmetru: 75 mΩ Barva: černá Rozměry otvoru v panelu: 45,5x26,5mm Váha: 15g Toto je za 50Kč uplně jasný a svítí to ještě ty číslice. Nemusíš odečítat slepej ručky ,který jsou nepřesný. To prodávají v číně.
@CoMiPrisloZCiny2 ай бұрын
@@cenbac5080 Chci se pohybovat ve známé toleranci a rozdíl 1,95A a 2A opravdu nepoznám. Ale dokážu rozeznat 1,85A a 2A. Při kapacitním testu si například nastavím 6A a chci aby ručička byla na rysce. Když poteče 5.95A je mi jedno. Když poteče 5,8A tak ten rozdíl poznám a upravím hodnotu zátěže. Prostě pohyb ve známé toleranci a nechci aby mi ampérmetr lhal.
@George64552 ай бұрын
jejda, takový reostaty používáme v práci, v regále mám i fungl nové 😊
@CoMiPrisloZCiny2 ай бұрын
Tak si jich važte. Další neseženete :)
@dadadavidovic68772 ай бұрын
Ahoj Fando. Závěr dobrý, všechno dobrý.
@CoMiPrisloZCiny2 ай бұрын
Ahoj. Výsledek se počítá :)
@karelendler8682 ай бұрын
Dobrý, ale osobně bych prostě ztenčil bočník pilníkem. Zvlášť, když jich mám v zásobě pytlík a nemusím se o něj tedy bát.
@CoMiPrisloZCiny2 ай бұрын
Ztenčení není dobrý nápad. Bočník má průměr 1.2mm a to je na 10A tak akorát.
@miroslavkucera28342 ай бұрын
Průměr nebo průřez? Jen ze ty ostatni vodice mas cca 1mm2 tak klidne piluj. Jinak krabka k cemu? Tohle jsem tvoril tak na zakladce, jen ty mp40 se schanely blbě
@CoMiPrisloZCiny2 ай бұрын
@@miroslavkucera2834 Průměr. Průřez jsem nepočítal. Ostatní vodiče jsou měděné. Tam je proudová zatížitelnost vyšší. A jsou to 1,5mm2. No a krabičku to má proto, že jsem nechtěl dělat díry do historického kousku.
@karelendler8682 ай бұрын
@@CoMiPrisloZCiny Při ztenčení bočníku na 22 miliohmů by byla ztráta při 10 A 2,2 W. Takhle tam máš cca 3,6 W.
@CoMiPrisloZCiny2 ай бұрын
@@karelendler868 Splašila se Ti desetinná tečka
@NikiBretschneider2 ай бұрын
Tady ty bočníky nesedí nikdy. Pokud už na ně dojde, beru o něco větší a prostě na ně do vhodných míst připájím „napěťové“ vývody. Jedním začnu, ten druhý najdu tak, aby mi výchylka odpovídala. Když toho bočníku zbývá moc, dá se to ustříhnout. Upřímně, když je větší, dá se zakrátit na požadovaný odpor. Průšvih nastane když je menší, protože to není jak prodloužit. Dát dva do serie je dobré řešení, dotáhnout to na hodnotu seriovým rezistorem na měřáku vzhledem k mechanickému provedení taky. Hledat na tom odbočku by byl v té krabičce děs. Ještě bych udělala jinou věc - nechala bych tím jít větší proud nějakou delší dobu, občas se najde bočník, který je současně velkým cestovatelem, no a jak se zahřeje, tak mu ucestuje odpor a to je pak víceméně na dvě věci. Čím přesnější měření, tím větší je tohle problém, že by se našel kus, který by cestoval přespříliš k maličkému ručičkáči není moc pravděpodobné, nicméně tyto bočníky byly hodně uhnuté, takže bych čekala nečekané.
@CoMiPrisloZCiny2 ай бұрын
Řeknu kolegovi ať vyzkouší
@oldadajbych81232 ай бұрын
Ahoj, myslel jsem si, že používání ženského rodu u Ampéru je záležitost mladších ročníků, ale protože jsme asi tak stejně staří (já elektroprůmyslovka v devadesátkách), tak mě překvapilo, že to taky používáš - "dvě Ampéry, jedna Ampéra". Takže to možná bude spíš geografický. Opravdu by mě zajímalo, kde se to vzalo. Až během posledních let to slyším na youtube.
@CoMiPrisloZCiny2 ай бұрын
Ahoj. Jsem Středočech a školy v Praze. Každopádně mi dvě Ampéry jdou z pusy lépe než dva Ampéry. A jak by to bylo 0,5A půl Ampéra ? Nejsem jazykozpytec :)))
@Vladynko12 ай бұрын
V slovenčine je jednotka prúdu - mužského rodu. Ak pozerám a počúvam videá na YT z CZ produkcie, viac krát ma už napadlo, že prečo alebo od kedy je to v češtine rodu ženského? A že či som náhodou niečo počas mladosti a spoločného (CS) štátu prehliadol. Preto že mám načítaných článkov v češtine viac, ako napozeraných videí na YT, mal som vždy pocit, že to je rovnako v CZ aj SK jazyku - Ampér - mužský rod ..... Každý z nás používa nespisovné výrazy.... Ale aspoň mám teraz istotu, že som si myslel a pamätal správne.
@Vladynko12 ай бұрын
@@CoMiPrisloZCiny Áno, aj v SK je to hovorovo pól Ampéra. Aj keď výraz "pól" je tiež asi nespisovne , preto že správne by asi malo byť : "pol" alebo polovica ..... Pól môže byť kladný alebo záporný....Je to zložité tak ako všetko na planéte. Ale inteligent pochopí....
@Nakolezestodoly2 ай бұрын
Jednotka je pojmenována po francouzském matematikovi a fyzikovi Ampèrovi (1775-1836). Takže Ampér je francouzské příjmení. Ampér byl chlap, takže rod mužský. Možná je pro Čechy potřeba za vším vidět ženskou, ale Ampéra je naprostý nesmysl. Pokud nevěříte, nahlédněte do wikipedie. cs.wikipedia.org/wiki/Amp%C3%A9r