„Lietuva, Latvija, Estija moderniaisiais laikais: kada (ar) klestėjo Baltijos šalių vienybė?“

  Рет қаралды 10,351

Valdovų rūmai

Valdovų rūmai

Күн бұрын

Paskaitą skaito dr. Algimantas Kasparavičius (Lietuvos istorijos institutas).
Terminas „Baltijos valstybės“, kurio turinys geopolitiškai apima šiaurrytinę Baltijos jūros pakrantę, t. y. tris tautas ir valstybes (Lietuvą, Latviją, Estiją), istoriniu požiūriu palyginti visai naujas ir jaunas. Beveik iki pat Pirmojo pasaulinio karo Europoje pabaigos (1914-1918) Lietuva geopolitiškai niekada nebuvo priskiriama prie vadinamųjų Baltijos valstybių. Mat jau nuo Lietuvos valdovų Jogailos ir Vytauto laikų (XIV a. pabaiga - XV a. pradžia), o ypač po Liublino unijos (1569) Europos geopolitiniame žemėlapyje Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė funkcionavo kaip jungtinės Lenkijos ir Lietuvos valstybės - Abiejų Tautų Respublikos (lenk. Rzeczpospolita Obojga Narodów) - dalis, jos santykis su Baltijos jūra, o juo labiau jūrinės valstybės statusu ir turiniu, buvo gana komplikuotas. Taigi tiek kultūrinė-civilizacinė, tiek ir politinė Lietuvos / lietuvių tapatybė iki XVIII a. pabaigos ir netgi iki XIX a. vidurio (1863-1864 m. sukilimo) vystėsi palaikant išskirtinai glaudų ryšį su Lenkija. Kitaip tariant, katalikiškos Lietuvos / lietuvių civilizacinis vektorius bent jau nuo Liublino unijos, o ypač po 1791 m. gegužės 3 d. Valdymo įstatymo (lenk. Ustawa rządowa) priėmimo, kada revoliucinėmis priemonėmis pradėta formuoti jau daugmaž geopolitiškai vienalytė Lenkijos valstybė - Lenkijos Respublika (lenk. Rzeczpospolita Polska), buvo tvirtai nukreiptas į pietvakarius, į katalikišką Lenkijos Karalystę.
O nacionalinio-aristokratiško valstybingumo Viduramžiais ir Naujaisiais laikais nesukūrusių latvių ir estų principiniai civilizaciniai vystymosi vektoriai tuo laiku buvo bent keli ir kitomis kryptimis. Maždaug iki XVI a. vidurio latvių ir estų etninės teritorijos (tautos) sudarė vokiškos Livonijos konfederacijos dalį. Konfederacijai subyrėjus, nuo XVI a. šeštojo-septintojo dešimtmečio šios žemės pateko Danijos, Švedijos bei Lenkijos ir Lietuvos Respublikos valdžion. Taigi, didieji civilizaciniai šių tautų vystymosi vektoriai iš pradžių buvo nukreipti į Vokietiją ir vakarus, o vėliau - į šiaurę ir tik nežymiai - į pietvakarius. Tokia geopolitinių vektorių konfigūracija gerokai nulėmė ne tik latvių ir estų konfesinį palinkimą į protestantizmą Naujaisiais laikais, bet ir tuomet šių nesavarankiškų tautų kultūrinę-civilizacinę tapatybę, kol po Rusijai pergalingo Šiaurės karo su Švedija XVIII a. šios teritorijos keliais etapais buvo įjungtos į Rusijos imperijos sudėtį, o jų vystymosi kultūriniai-civilizaciniai vektoriai dar kartą pakoreguoti.
Taigi, išskyrus Livonijos nominalią (de facto autonominę) priklausomybę Abiejų Tautų Respublikai (1583-1794), formaliai daugmaž vienoje geopolitinėje erdvėje - Rusijos imperijos valdžioje ir jos politiniame žemėlapyje - Lietuva, Latvija ir Estija atsidūrė tik pačioje XVIII a. pabaigoje. Tačiau Rusijos ir Europos kultūrinėje-politinėje refleksijoje principinė skirtis tarp Lietuvos iš vienos pusės bei Latvijos ir Estijos iš kitos praktiškai ir toliau išliko ir tęsėsi iki XX a. pradžios. XIX a. politinėje literatūroje, spaudoje ir viešajame diskurse Lietuva ir toliau liko traktuojama kaip istorinės Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Abiejų Tautų Respublikos tam tikras politinis palikimas. Kai kuriais atvejais ar tam tikromis progomis dargi kaip istorinis politinis subjektas su aliuzija į tam tikrą jo istorinį suverenitetą (1914 07 20 caro Nikolajaus II manifestas dėl Rusijos įstojimo į karą aplinkybių). Abiejų Tautų Respublikos sunaikinimas ir Lietuvos įjungimas į Rusijos imperiją Sankt Peterburge buvo traktuojamas kaip „istorinio teisingumo atkūrimas“ ir geopolitinių grėsmių imperijai prie jos vakarinių sienų pašalinimas. Rusijos elito diskurse katalikiška Lietuva iki pat Pirmojo pasaulinio karo kultūriškai, civilizaciškai buvo matoma kaip erdvė, kurioje dominuoja ne rytų slavų (stačiatikių) valstybingumą reprezentuojanti visuomenė. Politinė teritorija, kuri dėl fragmentiškos bendros kovos su vokiečių ordinais ir Aukso orda iš dalies artima, tačiau kartu ir aiškiai svetima.
Po sudarytos Ništato taikos (1721) ir vėliau į Rusijos imperijos valdžią patekę Kuršas-Kurliandija, Lifliandija ir Estliandija Rusijos imperijoje turėjo visai kitokį istorinį krūvį. Šie kraštai buvo traktuojami tik kaip karo grobis - savo laiku iš vokiečių, danų, švedų valdžios atimtos teritorijos. Taigi, per visą XIX a. Rusijos imperijos valdžion patekusi Lietuva tos pačios carinės valdžios kultūriškai, civilizaciškai ir politiškai gana aiškiai buvo skiriama ne tik nuo Lenkijos Karalystės žemių ir visuomenės, nuo „iskonno“ Rusijos teritorijų, bet ir nuo vadinamųjų Baltijos gubernijų (rus. Остзейские губернии; iš vok. Ostsee - Baltijos jūra) - Kurliandijos, Lifliandijos, Estliandijos.
Paskaitoje bus aptariama termino „Baltijos valstybės“ kilmė ir raida, analizuojami veiksniai, lėmę Lietuvos priskyrimą prie jos šiaurinių kaimynių - Latvijos ir Estijos.

Пікірлер: 37
@alvydasalvydas448
@alvydasalvydas448 6 ай бұрын
Smagiai desto istorija ,lengva ir idomu klausytis aciu Algimantui Kasparaviciui!
@algirdasbaronas4684
@algirdasbaronas4684 6 ай бұрын
Labai įdomu, daug man negirdėtų faktų...ačiū talentingam istorikui...
@karinavalenti
@karinavalenti 6 ай бұрын
Kaip svarbu žinoti istorija... Visi išvardyti istoriniai momentai yra aktualus ir šiandien. Ačiū profesoriui ❤
@stasesergedaite2703
@stasesergedaite2703 5 ай бұрын
Nežinoma istorija,l.gera sužinoti,ačiū.
@Mindaugas1978
@Mindaugas1978 6 ай бұрын
Vivat, Algimantai !
@elenas.9264
@elenas.9264 6 ай бұрын
Tai bent įžvalgos. Nuostabu. Ačių!
@IrenaČepulienė
@IrenaČepulienė 6 ай бұрын
Ačiū,,,,❤
@almitamikuziene6742
@almitamikuziene6742 6 ай бұрын
❤- visada puiku klausytis istiriko Kasparavičiaus..- sovietmečiu Lietuvos istirija mokykloje gėdingai buvo tik retkarčiais ir ta klastijama..-kaip puiku išgirsti ir perduoti savo vaikams- deja, šiandien mokyklose vėl panaši situacija..- gėda..gėda nežinoti savo šaknų!- jums ačiū!
@nemunas.
@nemunas. 6 ай бұрын
Visai ku ku,gaila
@nemunas.
@nemunas. 6 ай бұрын
Kokia madam istorija? Istorija jusu ar musu?
@nemunas.
@nemunas. 6 ай бұрын
Po 30 metu buvusiuos respublikos tipo nepiklausomybes?Debilam,ne jums?kodel mano mokesčiai 40.5 proc??o dabar ponia,kur siuloma prievarta 4%jums tika gynybai teritorijai 300x300 km,??
@bernardaspetraitis383
@bernardaspetraitis383 6 ай бұрын
Kokio ,,istiriko"?
@kazimierasstirbys7375
@kazimierasstirbys7375 6 ай бұрын
​@@nemunas.O tu ka siūlai? Neginti?
@Rasa-tf6ot
@Rasa-tf6ot 2 ай бұрын
Labai įdomi laida ačiū
@Oberschutzee
@Oberschutzee 6 ай бұрын
50:15 Meluoji, neatidavė
@WNordic
@WNordic 5 ай бұрын
🇱🇹❤️🇱🇻❤️🇪🇪
@brataz88
@brataz88 5 ай бұрын
Dėkui už laidą labai
@VaniaLietuvis
@VaniaLietuvis 6 ай бұрын
😂 kur tą laisvė? Lansberg,šimon ir dar visokių iškrypėlių, gal jaų išsirenkam normlų E.Vaitkų, už laisvą mūsų Lietuvėlę..❤🎉
@bernardaspetraitis383
@bernardaspetraitis383 6 ай бұрын
Lietuvėlą
@alinisbalinis1059
@alinisbalinis1059 6 ай бұрын
Suski,jei ne Labzbergis dar tebegarbintum raudo fašistinės cccp skudurą...nors didelė tikimybė kad tebegarbini
@kazimierasstirbys7375
@kazimierasstirbys7375 6 ай бұрын
Vaitkus ir Vaišvila abu tokie. Zanūdos,kokiu reikia paieškoti.
@Oberschutzee
@Oberschutzee 6 ай бұрын
vaitkolakis🤮
@martynasnarmontas2374
@martynasnarmontas2374 5 ай бұрын
Tu gal galva persisviesk su tuom vaitkum,uz ji ti degradai gali balsuoti
@nijolec3430
@nijolec3430 5 ай бұрын
Puiki paskaita, padėka ir pagarba talentingam istorikui ir organizatoriams.
@Oberschutzee
@Oberschutzee 6 ай бұрын
nusišnekėjo...
@tautilis
@tautilis 2 ай бұрын
Tai galėjote tada Medvedevą ar Putiną kviesti jeigu jau taip…
Priešas - liežuvis. Edmundas Jakilaitis kalbasi su Remigijumi Žemaitaičiu.
45:45
Politika. Edmundas Jakilaitis
Рет қаралды 42 М.
Lietuvos istorija nuo Liublino unijos iki XVIII a. pabaigos
49:26
Virtuali edukacinė biblioteka
Рет қаралды 23 М.
Running With Bigger And Bigger Lunchlys
00:18
MrBeast
Рет қаралды 68 МЛН
Шок. Никокадо Авокадо похудел на 110 кг
00:44
Inside Out 2: BABY JOY VS SHIN SONIC 3
00:19
AnythingAlexia
Рет қаралды 6 МЛН
Lietuvių tautos valstybinės sąmonės raida. 1 dalis.
40:31
OPOZICIJOS TELEVIZIJA
Рет қаралды 3,9 М.
Paskaita „Vilniaus pilių Gotika“
1:26:27
Valdovų rūmai
Рет қаралды 157