Доброго мирного дня! Якби 3 роки назад я подивилася б це ваше відео, то не мала б проблем, які потребували багато часу та коштів і звісно, що від бездумного підсипання попелу постраждали кущі винограду, малини і т.д. Дякую, що розкриваєте помилки.
@ViktorVitomskiy7 ай бұрын
Будь ласка.
@yaroslavnychyporchuk60277 ай бұрын
Так, звичайна реакція нейтралізації. Я теж, свого часу, наступав на ці граблі :)))
@РусланЛевицкий-е2у7 ай бұрын
Доброї ночі. Шість років назад, я також бездумно вносив попел на свій виноградник, земля слаболужний суглинок Ph десь в районі 7,5. А потім почався масовий хлороз по листу. Тепер я зовсім попел не вношу на виноградник. Я десь дивився, не пам'ятаю, що оцет погано впливає на мікрофлору землі. Ви краще розберіться з цим питанням щоб не нашкодити рослинам. Халявний попіл не означає що він буде корисний. Тепер у мене є Ph метр від гарного виробника (перед цим були дешеві китайські, не рекомендую їх купляти, краще тоді лакмусовими папірцями), полив роблю не прямо із скважини, а наповнюю кубковий бак води, додаю пару відер переброженої та проціженої курячого посліду, потім лимонною, азотною кислотами понижаю Ph із 7,5 до 6 воду, потім додаю 1-2 кг NPK (наприклад нітроамофоска), далі по 100-200 гр. залізного купоросу, магнію, та десь 30 гр цинка( бо лист деформований, і на деревах так звана "розеточність" є.). Із за лужної землі погано засвоюються та блокуються залізо та цинк. Далі беру зі шланги та поливаю кущі. Якщо у Вас Ph землі та води в районі 5,5-6,5 то це дуже гарно, у Вас не має бути проблем із засвоюванням мікроелементів в цьому діапазоні створені найкращі умови. Ще на початку травня показують нічне пониження температури, переживаю щоб не було приморозку, тому поки ще не нормую виноград, почекаю ще тиждень а там видно буде що робити. Чи знімати зі шпалери на землю та чимось вкривати в разі чого. Не знаю. Будем чекати ще. Успіхів.
@ViktorVitomskiy7 ай бұрын
Дякую! Навзаєм!
@ВоваАпончук-н5у7 ай бұрын
Дякую за дуже цікаве і повчальне відео)
@octanefun-90487 ай бұрын
Вітаю. Я в минулому році також "здогадався" додати попілу під кущ, провів експеримент. Листя пожовтіло або скоріш світло салатове стало. Оприскав чимось з вмістом заліза (вже не пам'ятаю) і пройшло. Але цієї зими зайнявся цим питанням. Виявилось, що грунт лужний. При чому так само як ви дивився по верхньому шару спочатку. А виявилось що верхній шар грунта кислуватий, тому навіть легкий мох ріс. А низ лужний. Пробував лакмусовими папірцями спочатку заміряти. Потім купив "прибор", не самий дешевий, але він всеодно погоду на Марсі показує. То краще не витрачати гроші. Короче перечитав купу форумів і вирішив, що найкраще добриво - вносити органіку. В моєму випадку доступний компост. Він має таку властивість, що вирівнює РН до нейтрального. Дуже багато не даю, а перемішую в великій посадковій ямі. Таким чином і грунт рихлиться, бо в нас "сірі лісові підзолисті грунти", судячи по схемам грунтів в моєму районі. Вирішив для себе - краще компост, ну можливо трохи нітромофоски (але вона ж все ж підкислює трохи грунт, як будь яке неорганічне добриво).
@АнтонінаКрижанівська7 ай бұрын
Інформація корисна! Не знала! Дякую, що поділилися!🌱🌱🌱
@LeonidGaponenko-l1l7 ай бұрын
Дякую за повчальне та дуже корисне відео
@olegklebanyk7 ай бұрын
Дуже коресне відео. Дякую Вам.
@Roman._.K7 ай бұрын
Дякую дуже корисна інформатція
@Piter19767 ай бұрын
Вік живи,вік учись.Теж не знав.
@Hutor_123as11rt7 ай бұрын
Героям Слава! Слава ЗСУ! Що сказати, молодець, це дуже важлива і цікава інформація. Щиро дякую Вам, дай Боже Вам і всім здоров’я, миру та Божого благословіння!
@ViktorVitomskiy7 ай бұрын
Навзаєм!
@ПапаН-я9ъ7 ай бұрын
Дякую!!!! Слава Україні 👍🇺🇦👍
@ViktorVitomskiy7 ай бұрын
Героям слава!
@ДмитроГерман-з8д7 ай бұрын
Дякую Вам за Ваші коментарі,за науку
@гуртНесумуйТарасПитлик7 ай бұрын
Дякую!!!
@valentinavalentina27497 ай бұрын
Спасибо.
@olenayermak30347 ай бұрын
Дякую за поради! Все як ви розповіли.. в минулому році був такий плачевний досвід..
@Demon2378aa7 ай бұрын
Я делал золу с уксусом под сливу и впервые был с плодами( за 7 лет) сбрасывала урожай, тоже смотрел этого блогера! Благодарю Дякую❤
@yuriibugagachikovich23157 ай бұрын
Что за блогер?
@НінаОмелянчук-к3з7 ай бұрын
Дуже дякую
@СтепанСоболь-н6у6 ай бұрын
Від попелу я відмовився і під картоплю і під часник і під виноград не сиплю. Правильно заливати попіл кип"ятком - тоді буде витяжка. Для підкислення є спеціальні підкислювачі...
@Orest_Tsis7 ай бұрын
Дякую.
@ОлександрСуліменко-виноград7 ай бұрын
На винограднику грунт повинен бути кислим і Ви правильно підкислюєте розчин попелу.( З Вашою кислотність грунту) Але бувають випадки коли кислотність дуже висока 3...3,5, тоді якраз лужний розчин трохи рятує ситуацію. Тому, перед будь-якими діями, перевірте початкові дані. ( Це якраз те що Ви говорили про хлороз, бо вже обробляють хелатом заліза, а температура то низька....)
@ViktorVitomskiy7 ай бұрын
Дякую.
@Leon-827 ай бұрын
Дякую !!! Якраз збирався як звик підживлювати розчином попелу з карбамідом тепер - врахую Вашу інформацію, бо в минулому році прийшлось боротися з хлорозом (хелатом заліза) так і не вияснивши причини
@andreyagafonov37 ай бұрын
Купіть Ph метр. Лакмусова бумага то дуже неточно. Тепер ще. Ви маєте кислий грунт і коли нетралізуєте лужнність попелу , то нічого не змінюєте в ph своєї землі. Вона як була кислою, так і лишилась, а вам треба, щоб вона була 6-7 PH. Вам треба лити не стакан уксуса, а трохи менше. Скільки точно лити, якраз і підкаже ph метр.
@ViktorVitomskiy7 ай бұрын
Дякую за пораду!
@rimserg7 ай бұрын
Як казав колись мій дід: що занадто, то не здраво. Це стосується не лиш попіля, а й різних сила силенних підкормок, котрі вносять бездумні виноградарі.
@ViktorVitomskiy7 ай бұрын
Так і є,все треба робити помірковано.
@ЮрийДекуш-э8р29 күн бұрын
В золі калію дуже мало на жаль. Зола тільки на кислих грунтах .
@semenovich3667 ай бұрын
Дід правду говорить, красавчик!
@ВадимБорисенко-х1е7 ай бұрын
Героям Слава !
@ViktorVitomskiy7 ай бұрын
Смерть ворогам!
@НаталіяФедорук-у7ъ7 ай бұрын
Доброї ночі. Хвощ любить кислі грунти. В мене кислий грунт і хвоща стільки, що страшно. На одній половині поля розсипали попіл постійно і картина зовсім інша. А там де не сипали, то капец😢. Жду наступного відео!
@ОлександрСуліменко-виноград7 ай бұрын
Доломіт, вапно, попіл знижують кислотність, але не перестарайтесь, виноград любить кислий грунт в розумних межах😊
@НаталіяФедорук-у7ъ7 ай бұрын
Дякую вам за відповідь!
@alexandrnm43437 ай бұрын
👍
@МихайлоБерезюк-в3ю5 ай бұрын
Дякую п.Віктор. І в мене такаж ситуація булаяк і в вас. Думав що магнію мало.Шклянку це 250 чи 150 гр. І якщо по листу витяжкою з попелу і оцет чи незашкодить?
@ViktorVitomskiy5 ай бұрын
250 і по листу також
@СергейСкалыга-х3ъ2 ай бұрын
Хвощ росте на закислених грунтах
@vladimir_fen7 ай бұрын
🖐🤝👍
@ВолодимирШелест7 ай бұрын
Коли будете відправляти саджанці
@ViktorVitomskiy7 ай бұрын
Після свят
@ІванДанильчук-л8т7 ай бұрын
Чого я побачу щось корисне тільки після того як зробив,садив вегетуючі саджанці,і бездумно підсипав попелу пригощі пі кущ,і що тепер,надіюсь не сильно зашкодить
@ВасильПришляк-г2п7 ай бұрын
Оцетом досить дорого підкислювати воду , більш ефективно щавлевою кислотою
@ViktorVitomskiy7 ай бұрын
За щавлеву не знаю...
@Vynohrad247 ай бұрын
Я правельно зрозумів кислотність розчину має бути така сама як і грунту, щоб було добре засвоєння всіх елементів?
@vitaliyl817 ай бұрын
Трохи не так. Для того щоб були доступні всі елементи, кислотність розчину повинна бути 6,5-7. Якщо будуть сильні відхилення в ту або іншу сторону, будуть блокуватись корисні речовини різних груп. Тому якщо у вас грунт 8, то ви можете його просто підкислити водою з кислотністю 5, чим переведете в доступну форму добрива з землі. Так само якщо у вас в землі 5, треба чимось підняти лужність, наприклад доломітовим борошном, або попілом. І для того щоб підняти лужність його треба досить багато внести, щоб нашкодити дорослому кущу, так як його коріння знаходиться глибоко і на великій площі, це більш стосується молодих саджанців.
@Vynohrad247 ай бұрын
@@vitaliyl81 А якщо в мене чорнозем, як зрозуміти чи мені потрібно вносити підживлення під кущ, а якщо потрібно то як забагато? Дякую.
@vitaliyl817 ай бұрын
@@Vynohrad24 Доцільність підживлення визначається віком і розвитком куща. Якщо кущ молодий (перший, другий рік) і ви при посадці закладали в лунку поживні речовини, то підживлювати починають на третій рік. Підживлювати починають якщо наявні прояви хлорозу на листях, якщо кущ слабо росте, або з невеликої площі ви знімаєте багато винограду. Ці речовини, що ви зняли з урожаєм, бажано повернути кущу. Так само якщо кущ жирує, то підживлювати не можна зовсім. Кількість залежить від віку куща. Калій, кальцій і фосфор накопичується в грунті і використовується за потребою рослиною. Надлишок не шкодить. Азот використовується рослинами майже в повному обсязі, причому ще і випаровується. Тому зазвичай починають або тільки азотом підгодовувати, або вносять комплексним. Єдине що треба уточнити, якщо це молодий кущ, можна або розчинити і підлити, або гранули під кущ покласти, якщо це дорослий кущ, то треба не тільки під кущ, а і між кущами і рядами, так як коренева система там велика. Кількість досить умовна, зазвичай за рекомендаціями на упаковці.(приблизно на молодий кущ кристалічного добрива 1 ложка столова, на дорослий 5 річний 3 ложки розкидати навколо куща і засапати в землю) Бажано ще органіка якась. Коров'як або курячий послід розвести водою. Там багато і поживних речовин і бактерій, які покращують грунт і вивільняють речовини з нього. Гарних врожаїв)
@Vynohrad247 ай бұрын
@@vitaliyl81 гарно дякую все зрозумів, вам також гарних врожаїв.
@igorsh56117 ай бұрын
Доброго дня В мене питання В батьків ріс виноград на паркані років п’ять Настав час реконструкції подвір’я паркан зняли зробили нову огорожу і нову арку Нажаль поки не було огорожі молодий собака перегриз два великих рукава З трьох Залишилося один рукав товщиною 40 мм і від нього один вузол великий з залишками пагонів там відросла 4-5 пагонів І є ще один рукав20 мм той вижив нормально І ще один 40 мм з залишками пагонів і також 4-5 пагонів Що тепер робити??? Кущ то дорослий а по факту пагонів відросла не більше 15 шт Це буде нормально чи він зажирує ???? Як правильно поступити щоби не втратити цілий рік
@ViktorVitomskiy7 ай бұрын
Вітаю! Залишайте всі пагони,які проснуться.В процесі вегетації будете бачити,якщо буде жирувати,залишайте пасинки на всіх пагонах,а верхи пагонів прищепніть,щоб в ріст йшли пасинки.Кущ не підливайте і не підживлюйте.А цуцик голодний був?😀
@igorsh56117 ай бұрын
@@ViktorVitomskiy молода сучка дратхар вона надто активна і в центрі всіх подій А тут залишили її саму і нова не досліджена територія Це справа мабуть була з десятка хвилин добре що живності немає а то поскладала би їх всіх на купку Хороший песик любимо її А і ще одне такі великі ран кущу не зашкодять Де можна ми спиляли зріз пилкою але є і пожовані частини ????
@serhiy96527 ай бұрын
А відео як не допустити хлорозу, однозначно буде корисним!
@serhiy96527 ай бұрын
Це ви зараз вносите цю настоянку під кущі? Зазвичай калійні добрива вносимо у другій половині вегетації, для визрівання лози... хіба ні?)
@vitaliyl817 ай бұрын
думаю просто зараз хто топить пічку, у того і попілу багато, і його треба десь дівати. Я теж так роблю) Калій і кальцій з землі нікуди де дівається, він використовується рослиною за потребою, це тільки азот може випаровуватись і використовуватись одразу в повному обсязі.
@ViktorVitomskiy7 ай бұрын
Ні,я буду робити це в середині літа.
@БогданГуз7 ай бұрын
Хороші відео,але дуже слабкий звук
@ViktorVitomskiy7 ай бұрын
Буду виправлятись...
@den4ik6887 ай бұрын
Скажіть чи можна уже щеплювати?
@ViktorVitomskiy7 ай бұрын
Якщо пагони виросли хоча б на 50-60 см.
@webhouse50887 ай бұрын
На підщепі ви маєте на увазі такі пагони?в мене чубуки заготовлені з осені?дякую ,я новачок в виноградарстві.
@ViktorVitomskiy7 ай бұрын
@@webhouse5088 Завтра буде відео
@ViktorVitomskiy7 ай бұрын
@@webhouse5088 так на підщепі
@igorsarakutsa97537 ай бұрын
++++++++++++++++++++
@sergiootamas27757 ай бұрын
Можливо, цікаве відео, але звук... Дуже тихо. Чіпляйте петличний мікрофон, поважайте своїх глядачів!