Pěkně vysvětleno, dík. S noži to mám jako se zbraněmi... klídek, čajík, pohoda, vydat si na to čas, být trpělivý. Jako když čistím pušku.
@zdenekerl62882 жыл бұрын
Dobrá rada pro výběr super
@ujovko24935 жыл бұрын
Palec hore! Stručne a jasne vysvetlené. Ďakujem. Ja ťahám obyčajnú Tescomu aj na 5000 na dohladenie. A končí na hrubej látke. U nás je kuchynský nôž ostrý vtedy, keď krája cibuľu na milimetrové plátky bez toho, aby ťa štípali oči. Vtedy nemá zúbky a netrhá.
@kiaceed59663 жыл бұрын
A pak s tím něco manželka rozkrojí na porcelánovém talíři (samozřejmě s finálním zatlačením a několikerým tahem tam a zpět přímo na porcelánu) a je vymalováno.
@trymheim4 жыл бұрын
Zdravím,poučné video. pracuji 10 let jako vedoucí oddělení v oddělení výroby nožů,ale používáme úplně jiné broušení,kotouče,pasty atd. Chtěl bych se naučit brousit i tímhle typem broušení.Hodně sleduji kanál Burrfection,to je pro mě absolutní profesionál. Tak dávám odběr a jdu sledovat další Vaše videa. Hezký den :-)
@ooOVitorinoXOoo2 жыл бұрын
Můžu se zeptat v jaké firmě děláte? :)
@trymheim2 жыл бұрын
@@ooOVitorinoXOoo To není důležité 🙂
@michaldevera2493 жыл бұрын
i mistr se podívá , je to dobře vysvětleno hlavně ty tvrdosti ,rak kouknu na další videa
@zoot3r4 жыл бұрын
Veľmi poučné. Ďakujem.
@romanvlcek27564 жыл бұрын
Super video pro začátečníky ,jde vidět že tomu rozumíte a víte o čem mluvíte díky
@irajose52533 жыл бұрын
sorry to be so off topic but does someone know of a method to get back into an instagram account? I was stupid forgot my login password. I would appreciate any assistance you can give me!
@greysonvan26373 жыл бұрын
@Ira Jose instablaster :)
@irajose52533 жыл бұрын
@Greyson Van i really appreciate your reply. I got to the site through google and I'm in the hacking process atm. Seems to take quite some time so I will get back to you later with my results.
@irajose52533 жыл бұрын
@Greyson Van It worked and I now got access to my account again. I am so happy! Thank you so much you saved my ass !
@greysonvan26373 жыл бұрын
@Ira Jose Glad I could help :)
@lukavsky57713 жыл бұрын
Dobrý den, prosím mohl by jste mi říct kde koupím nůž na domací používání za 200-300kč aby měl tvrdost zmíněných 55 HRC? Nemůžu najít nic podobného, děkuji
@martinmelo9844 жыл бұрын
Pozdravujem, vedeli bi ste mi poradiť niečo na brúsenie mäsiarskych nožov, aké majú uhly a ako dodržať ostrie? Ďakujem Inak super info. pre začiatočníčkou
@petrtoth11943 жыл бұрын
Supeeeeer!
@renehaltof45774 жыл бұрын
Jak nejlépe brousit lovecké nože ??
@sah.alfa.suteh. Жыл бұрын
Nazdar.. Ako to napísať.. Za mňa dokonalé video ale hlavne vysvetlenie.. Dávam ti odber s upozornením.. Zároveň si ukladám toto video so všetkých svojich zoznamov.. Nože sú moje druhé ja.. Rezivost, ostrosť a obzvlášť brúsenie je pre mňa jednou z priorít.. 👌 Mám aj lacné nože ale aj drahšie.. Teda dva kuchyňaky jeden zubatý na chleba cca 100 e.. Kus.. Mám ich asi 8 rokov.. Brutalita :) strašne však záleží ako ich na ostrím.. 👌 😈 Ručne sa už po rokoch akoby dokážem trafiť do toho správneho uhla.. Ale skôr nie vždy :) ten zubatý akože na chleba mi bol úplne zbytočný 😂 Nevadí 😏 ale ten taký hlavný je niečo neskutočné.. Úplne mi to dalo inú úroveň myslenia o ostrí noža :) keď sa mi podarí ho idealnejsie nabrusit, tak tie naj mäkšie paradajky narežem ako papier :)
@sah.alfa.suteh. Жыл бұрын
Akurát cca pár týždňov mi YT ukázal typi na brúsenie.. Teda ako si spraviť brusnu sadu domáci.. 👌 😈 V samotnej podstate stačí len niečo s čím dokážeš udržať správny uhol brusenia.. Najjemnejšie mám asi tak tri tisícku.. Do teraz mi však stačilo to kvázi brusne pero z LIDLa za 2 eura.. Zrnitosť netuším.. Písali že diamant.. Jasne že od toho je to asi ďaleko 😂 ale doteraz som s tým bol spokojný.. Týmto tvojim videom si mi však dal iný pohľad na vec. 👌 😈
@cryzzzone89054 жыл бұрын
Chtěl bych se zeptat co byste doporučil za kameny pro začátečníka na kuchyňské nože z AUS8-A 1000/3000 ? A od jaké značky třeba ?
@vitamanik4 жыл бұрын
V této konfiguraci, kde udávaná ocel je "not best, not terrible" bych to nechal jak píšete u 1000/3000 (popř. 800/3000) a pokud začínáte, asi bych šel do Ceraxu.
@cryzzzone89054 жыл бұрын
vitamanik dekuji za odpoved ano začínám ale radši si necham poradit než zbytečne vyhodit peníze za nějaký kámen který bych nevyužil
@petrobdrzalek24504 жыл бұрын
Dobrý den brousil jste již nože TAMAHAGANE třívrstvá čepel s jadrem VG-5 (s tamahagane ocelí je společný v zásadě jen název firmy). Brousit hodlám cerax 1000/3000. Děkuji P.Obdržálek
@vitamanik3 жыл бұрын
Zatím jsem neměl to "štěstí" :-) Asi jako v každém, kdo má trochu povědomí o slově tamahagane, ve mě použití pro název nože a pojaponšťování donekonečna produkce nevzbuzuje mnoho důvěry :-) Stejně jako popis firmy, která je u nás na trh uvádí, pojmy jako "hřeb a ostří se sbíhají ke špici pro maximální využití řezné síly", nebo "bezprecedentní tvrdost 61 Hrc". Netvrdím, že ty nože nejsou dobré, ale tenhle "Horst" style není můj šálek kávy.
@miroslavzeman74744 жыл бұрын
Pěkné video plné užitečných rad. Jsem bývalý kuchař a vím, že mít ostrý nůž je velmi důležité. Bohužel v mém okolí není kde si nechat nože nabrousit a když jsem to někde zkusil byl jsem zklamaný. Mám profi kuchařské nože z materiálu čepele: Speciální francouzská ocel s obsahem 0,50% C, 14,50% Cr, 0,70% Mo, 0,12% V. Tvrdost min. 52 HRc. ( toto udává výrobce ). Uvažuji o tom že si budu nože brousit sám a váhám co si koupit, zda brousky, brousící systém od KMFS nebo nějakou kombinovanou brusku. Nejvíce se mi líbí systém od KMFS. Prosím o radu jako naprostý laik v broušení . Děkuji
@vitamanik4 жыл бұрын
Přesnou odpověď vám nedám, nicméně, u brusných přípravků a sad to dává tím větší smysl, čím obtížnější je čepel na broušení - tzn. čím větší faseta, kratší čepel ap., jako jsou bojové a zavírací a bushcraftové nože. Zrovna u kuchyňských nožů mi dávají větší smysl kameny, protože se brousí poměrně dobře. Ono i většina uživatelů, která začínala na těchto sadách, je časem odloží a přechází na kameny. Složení oceli, jaké uvádíte a údaj výrobce... při poměrně nízkém obsahu uhlíku a nadlimitním obsahu chromu pro oceli označované jako korozivzdorné, je patrné, že se jedná o poměrně bezúdržbové nože, jejichž tvrdost nebude pravděpodobně nijak vysoká. Ale pokud začínají opravdu někde u 52 Hrc, tak by to bylo pro uživatele již trochu tristní, za uspokojivé bych označil tvrdosti od 56 Hrc, optimální min od 58 Hrc. Brusné sady nezatracuji, nicméně je nepoužívám a nemám s nimi zkušenost, u kuchyňáků bych se ale v každém případě klonil k brusným kamenům a broušení volnou rukou.
@milanhalbi59095 жыл бұрын
Ahoj, mám 1000 cerax a jsem spokojen, díky za radu. Dolešťuji to kůží a pastou. Jako "problém" vidím tu tvrdost nožů, která se těžko bude zjišťovat, jelikož ne každý výrobce jí u výrobku sděluje a pak ta pravdivost taky nic moc :-)
@vitamanik5 жыл бұрын
O a ta tvrdost se dá do značné míry odhadnout, popřípadě "vycítit" po zvuku, při použití a hlavně při broušení, z použitého materiálu... Ortodoxní Japonec, který má jádro z oceli od Hitachi, tam máš téměř jistotu, že nebude pod 61 a nad 64. U nerezové Tescomy máš zase jistotu, že se nedostane nad dejme tomu 57. Na kamenech je ten odběr taky rozdílný. To jde s praxí.
@milanhalbi59095 жыл бұрын
Praxi věřím, ale co my bez praxe? :-) Zkusil jsem objednat tyhle, tak pak dám vědět :-) www.aliexpress.com/item/32796215912.html?spm=a2g0s.12269583.0.0.6e2f39b38W3LOV
@MartinCucka5 жыл бұрын
@@milanhalbi5909 Asi je ještě doma nemáte, že? Dost by mě totiž zajímala kvalita těchto nožů
@jiricabadaj83975 жыл бұрын
Ahoj .mohl bych dotaz ,jaký kámen a zrnitost by jsi doporučil na dláto? Z vysoce legované Mn-Cr oceli 59 HRc. Děkuji za odpověď a díky za video.
@vitamanik5 жыл бұрын
Ahoj, co se zrnitosti týče, to záleží spíše na tobě, jak jemné ostří potřebuješ, jak často brousíš, jak poškozené dláta ap. Nicméně co se týče druhu kamene, jelikož budeš brousit relativně malé plochy, potřebuješ kameny z těch tvrdších, abys nezarýval při nerovnoměrném tlaku na kraje a ostří. Tzn. ideálně něco od Sigmy, Shapton ap. Vyhnout se měkčím kamenům s krémovou (jílovou) matricí.
@martinstepanek97984 жыл бұрын
Video je prima ale velmi bych oceňil i pár rad pro nás zelenáče a uplné začátečníky k broušení zavíracích nožů pomocí kamene.Moc dík.
@ooOVitorinoXOoo4 жыл бұрын
Jaký názor máte na brousky belsky?
@vitamanik4 жыл бұрын
Osobní zkušenost nemám, nicméně podle 5ohi co vím, tak se jedná o brusivo postavené na keramice, tedy kdo neochutnal ty nejrychlejší kameny, může na tom bez problémů brousit, počítat lze s dobrou tvarovou stálostí a trochu menším odběrem, nicméně bez diskuse s tím nabrousit půjde. Kdo už se začal pohybovat v kamenech, pro toho to význam nemá.
@ooOVitorinoXOoo4 жыл бұрын
@@vitamanik děkuji za odpověď, nakonec jsem objednal cerax 1000 1kg který jste doporučoval v dalším videu. Tak jsem zvědavý na něj snad budu spokojený :D no hlavně musím trénovat... Děkuju za videa jsou pro mě hodně přínosné.
@ooOVitorinoXOoo4 жыл бұрын
Tak už je doma, už jsem na něm brousil a musím říct že naprostá paráda ! Proti mému starýmu belskymu brousku to je 100 a 1, nechápu že jsem na tom mohl brousit dřív :D určitě si do budoucna pořídím aj jemnější. Jde jít z ty 1000 rovnou na 5000 nebo spíš 3000? Nejlíp nějaký univerzální brousek. Koukám se na Suehiro rika 5000
@vitamanik4 жыл бұрын
@@ooOVitorinoXOoo No vidíte, a kjsou lidi, kteří - dokud to nezkusí - jsou schopni nadávat, že melu kraviny a stačí jim co mají :-) Co se týče přechodu z 1000 na další, tak pokud se jedná pouze o ostří a žádné větší plochy, doporučil bych Shapton Kuromaku 5000. Pokud něco universálnější, tak jak říkáte, Rika atd.
@kiaceed59663 жыл бұрын
Hudba v pozadí?
@vitamanik3 жыл бұрын
Opravdu nevím, nějaká frekvenční chill-out hudba na spaní z youtubu, nebo něco podobného.
@hejnymarian Жыл бұрын
Před 35 lety nás učili na karborundum 150 a 320😂 a jako finální břidlici a ocel😊 a jak to vidím dnes aby mě nůž šel do masa?pomalobežka,kámen 400,600,břidlice, finál Dickoron poliš extra
@nikdybosch57505 жыл бұрын
Ahoj, na jakém kameni resp. zrnitosti ostříš/dokončuješ moritaku? Já na přírodním kameni z Japonska a přijde mi, že nevydrží dlouho "holit"...Jestli nemám jít do nižší zrnitosti? Dík za případnou odpověď...
@vitamanik5 жыл бұрын
Na to nejsem schopný odpovědět, neznám v podstatě žádné proměnné, nemám jak posoudit. Možná jen doporučím zkusit opravdu poctivě dobrousit předposlední krok a decentně dokončit na naturálu. Ale Moritaka je finišovatelná bez problému co se syntetiky týče i kolem 8-10 000 gridu. O jaký kámen jde?
@nikdybosch57504 жыл бұрын
Ok. Díky za odpověď. Jde o shohonyamu z oblasti kyoto, konkrétní důl nevím.
@michalandrys86333 жыл бұрын
Prosim mam zavirak ganzo FH 41 z D2.Nevim cim to brousit.Jinak bezne brousim obic brousek 2 hrubosti.Mam ho uz 15let.Ani nevim co to je, za vyrobre.Mam i malej keramickej.S nim dokoncuju svuj japonsky nuz.Ale z D2 nemam zkusenosti.
@jankuchynka81814 жыл бұрын
Kde se daji takove kameny koupit?
@swapnilmule39225 жыл бұрын
Name of the second knife from left? Thanks...
@vitamanik5 жыл бұрын
Bastard :-) No, it is custom work from sword master Pavel Bolf
@jokasro3 жыл бұрын
It's nakiri. ...if you were interested in blade shape type.
@mireknovacek96805 жыл бұрын
Zdravím, ty kameny jsou lepší než broušení šmirglpapírem?
@vitamanik5 жыл бұрын
Pro mě osobně zásadně, hlavně je to dost jiná technika, kámen neuhne, je relativně tvrdý, především garantuje zrnitost v průběhu broušení, na rozdíl od brusných papírů a pláten.
@crocus49783 жыл бұрын
@@vitamanik No papír se dá přilepit na rovný podklad a pak vyměnit a ta cena,ta je neporovnatelná! .=)
@vitamanik3 жыл бұрын
@@crocus4978 Jistě, rozumím. Pokud chci nějaké zaručené vlastnosti kamene, který si vyberu, pak jsou vlastnosti také neporovnatelné. Ne všechny kameny pouze "brousí" :-)
@sternvonleitmeritz78355 жыл бұрын
Zdravím, Vaše videa sleduji velice rád a těším se na další.Měl bych dotaz ohledně výběru kamene - mám kuchyňský nůž z uhlíkovky Aogami 1 a zatím ho brousím pouze na Cerax 1000. Chci koupit další kámen a váhám zda mi bude stačit něco s gritem 3000, nebo bude vhodnější ten Shapton 5000. Nůž používám spíše na řezání, než krájení tlakem.Díky za odpověď
@vitamanik5 жыл бұрын
Zdravím. Aogami1 bude kalená minimálně na 60 Hrc, spíš výše, tedy výsledný brus bude výrazně jemnější, než na měkčích nerezích při použití stejného kamene. Je to o osobních preferencích, např. Sigma 3000 je supr kámen pro agresivní ostří, nicméně na takový materiál mi to příjde příliš agresivní a již ne zcela vhodné, i z hlediska životnosti ostří. Myslím, že shapton 5000 je zajímavý kompromis mezi jemným a agresivním ostří. Nicméně tenhle materiál snese i jemné broušení a není problém jít na 6-8000, otázka je, jestli už jste takové ostří měl, takový žiletka má také něco do sebe :-) Asi bych pod 5000 nešel. Resp. je opět rozdíl kámen od kamene podle účelu, Sigma je extrémní břeh, jiné kameny se ve stejné hrubosti projeví menší agresivitou. Takže i v té 3000 by šlo balancovat. Shaptonem 5000 určitě nejde nic zkazit, je to výborný kámen. Zbytek bude o zkušenostech a nalezení preference.
@sternvonleitmeritz78355 жыл бұрын
Mockrát díky, pořídím Shaptona 5000 - ostatně jste ho doporučoval i v jiném vašem videu :-)Už se těším na objevování možností tohoto kamene.
@janmadliak30454 жыл бұрын
Ďakujem sa skvele vysvetlenie. Aký Máte názor na diamantové kamene?
@martintaus22123 жыл бұрын
Diamant ubírá materiál, pozor i na diamantové ocílky! Nejlepší jsou přírodní kameny, na doleštění kůže. Já se diamantům vyhýbám, funguje to skvěle, ale je to "žrout" ocele.
@janmadliak30453 жыл бұрын
@@martintaus2212 super. Diki moc za info.
@martintaus22123 жыл бұрын
@@janmadliak3045 Není zač. Je to hezká práce, když se to povede, Mám syntetické kameny grid 1000, 3000, 5000, a od kamaráda z Japonska přírodní kamínky, ale ty jsou na uhlíkaté čepele, na nerezu hrozně ubývají. Je to něco podobného, čím se brousí japonské meče Mám v merku nůž uhlíkatý, ale momentálně není volných cca 5000,- kaček. O to je třeba se starat, ale nabrousit se to nechá na žiletku. Ať se daří, je to krásný řemeslo.
@frantazelmont97507 ай бұрын
Brousit nůž co používá manželka/přítelkyně v kuchyni na tisícovce, to je na tejden dovolený.
@svobyk855 жыл бұрын
Určitě rozvést. Jak poznat ostrý nůž jak jste říkali,jak docílit řezivější ostří a všechno s tím spojené. Baví mě vaše videa a váš přehled
@ujovko24935 жыл бұрын
Všeobecne ostrie na menší vrcholový uhol lepšie preniká do materiálu, ale je náchylnejšie na poškodenie. Japonci stále režú plátky a preto potrebujú také nože. Nože s väčším vrcholovým uhlom ostria sú odolnejšie a na bežné rezanie vyhovujú. To je európsky spôsob brúsenia. Okrem toho, ak je ostrie hladké, teda "nemá" zúbky, preniká ľahšie. Ja to skúšam ťahom hrany nechta po ostrí. Jemne!
@miroslavelias79514 жыл бұрын
Ty kameny nhradí i ocilku?
@Myshacc3 жыл бұрын
Samozřejmě.. spousta lidí ani ocílku nepoužívá a radši to přetáhne hnedka na kameni. Nehledě na to, že ne všechny nože je vhodné brát na ocílce..
@hradeckapekarenska54684 жыл бұрын
Ahoj, co by jsi mi doporucil jako naprostemu zacatecnikovi, nuz frd. Dick premium plus 21 cm, a zda udrzovat ocilkou a keramickou nebo diamantovou, diky moc!
@Myshacc3 жыл бұрын
F.Dick Dickoron, úplná paráda
@_JamesHowlett_5 жыл бұрын
Proc je TAIDEA tak spatna? :)
@rigormortis55594 жыл бұрын
proč vůbec používat kameny? není lepší smirek a kus kůže?
@vitamanik4 жыл бұрын
Tady jde spíš o filosofický přístup. Kdo to dělá "jen tak", tak to může stačit. Jde to i tak, ale asi se nedá říct, že je to lepší. Já bych těch smirků už spotřeboval kamion, jednak, u smirku dochází podobně jako u diamantu k vylamování nejhrubšího abraziva nejdříve, a tak se mění v podstatě jeho hrubost během opotřebení. Kámen mi garantuje zrnitost i rovinatost.
@rigormortis55594 жыл бұрын
@@vitamanik osobně mám japonský kámen a kůži...kámen mám 1000/4000 a jednoduše nezbyly peníze na finišovací tak proto ta kůže ale osobně se děsím dne kdy budu muset nechat kámen srovnat a spíš popřemýšlím o přípravku na smirek, jelikož dosáhnu na jiné tvary čepelí a lepší průchod materiálů jelikož si můžu kdykoliv dovolit jinou hrubost. Nevidím moc rozumné tlačit na sílu jenom kameny ale spíš si vyzkoušet všechny metody a na srovnávání/broušení a finiš použít co mě vyhovuje
@petedea625 Жыл бұрын
Ked budes vediet nabrusit pravu japonsku katanu, az potom mozes povedat, ze vies brusit. Noze ktorych brusenie sa konci na kameni 1000, alebo 3000, nie su noze, ale atrapy nozov.
@vitamanik Жыл бұрын
Nevím, že bych něco z toho tvrdil, nebo netuším, co o mě víte, ale v každém případě se jdu stydět do kouta. Vy tady ale asi nejste proto, abyste něčím přispěl k věci, či?.... Já samozřejmě neumím skoro nic. A čo to také ta katana? Budu rád, když mi dáte odkaz na nějaké své práce, ať mám měřítko. Děkuji a mějte se krásně.
@petedea625 Жыл бұрын
@@vitamanik Ach tak, netusil som, ze niekto brusne kamene zbiera len tak, na okrasu. Ja len tak, aby si niekto nahodou nemyslel, ze ked ma brusne kamene, tak vie aj brusit. Lebo brusit vie len ten, ktory dokaze nabrusit pravu katanu.