Vlastnosti včelího nástavku, popis, materiál, konstrukční zásady, pro začínající včelaře 18.4.2023

  Рет қаралды 17,700

Bioúly

Bioúly

Күн бұрын

Пікірлер: 23
@romanlipa2693
@romanlipa2693 Жыл бұрын
Další super video. Belinka se neloupe, stejně jako jakákoliv jiná olejová lazura. Je to proto, že narozdíl od akrylátu nevytváří vrstvu na povrchu (která by se loupala), ale pomocí ředidla v oleji se natáhne sušina dovnitř do dřeva. Tekutá složka se odpaří a sušina zůstane a chrání dřevo zevnitř. Já osobně používám Lusonol od colorlaku, je ještě kvalitnější, ale princip je stejný. Veškeré vybavení nakupuji jedině od domestavu, kvalita je oproti jiným výrobcům na uplně jiné úrovni. Ikdyž musím říct, že s rozšířením sortimentu se objevily drobné kvalitativní neduhy, které dřív nebyly. Třeba na rámku občas chybí sponka nebo je uvolněný suk v madle, naprasklý rám mřížky atp. Blbosti co si sám snadno opravím, ale minulé roky jsem nemusel. Stále je domestav top.
@petrpomikalek8598
@petrpomikalek8598 Жыл бұрын
Těší mě. Když už si nechám udělat cinkovaný spoj, tak si nechám udělat i zabudovaný falc do stěny nástavku. Falc proti bočnímu dešti. p.p
@evasustekova1046
@evasustekova1046 Жыл бұрын
👍👍🇸🇰
@ZoZivota
@ZoZivota Жыл бұрын
Parada, parada, parada, uz som zhliadol Vase vsetky videa aj dozadu.... okrem cmelakov ;)
@lexk3170
@lexk3170 Жыл бұрын
Zdravim opet Milan. Vase videa su velmi poucne ci uz pre profesianalnych vcelarov ale aj pre zaciatocnikov. Sledujem vas pravidelne a divim sa tomu kde na to beriete cas ze okrem vcelarenia sa venujete aj poucnym videam pre nas vsetkych co vas radi sledujeme. Srdecna vdaka Lex.
@janmiklanek7403
@janmiklanek7403 Жыл бұрын
Takéto zaťažovanie nástavku /na hranu/sa vo včelárení nepoužíva. Pýtam sa: Prečo mi to pripadá ako naložiť na osobné auto betónový panel. To sa nehodí a teda ani nerobí. Ani autom trvale nejazdíte na 2 bočných kolesách. A nesedíte na hrane auta po jeho rozpáčení a vylamovaní karosérie a potom si na ňom zhupnete? Alebo áno? Ak chcete zvýšiť tuhosť nástavku v kútoch, tak priložte plochý typový plechový rohovník zhora na vrchný rám. A potom zo spodu na spodný rám. A nerezový rohovník je lacný a bežne dostupný. Upravíte to za 5-10 minút s niekoľkými drevo skrutkami s domácou vŕtačkou. Je dostupný nerezový aj pozinkovaný. Je mi z toho smutno. A ten zdôraznený nápis slovensko?Je to náhoda alebo omyl? /Nedáte ešte väčší nápis?/ Bolo treba na nástavku páčiť vopred vypáčené a lámať izoláciu aj opláštenie ako sa láme odpad? Niekto by už čakal ešte drvič a kontajner na odpad. Len samé negatíva. Pýtam sa? Ani tisíc rokov to bez ponižovania ešte stále nejde?/. Prebúdzate vo mne takéto otázky. Ale takéto úle sa robia od cisára pána aj u vás v Čechách už 100 rokov a fungujú. Takýto slovenský teplý úľ vám zásoby v čase dlhšieho ochladenia podrží. A je podstatne ľahší na manipuláciu.Takýto úľ stál pred 2 rokmi 50 eur.Je to stále nízko nákladový úľ. "Je to iná váha." V ňom potrebujete o 50-70% cukru menej. A bez zlučovania rodín dosiahnete na jednu pôvodnú rodinu ten istý medný výnos. Preto sa ani u Vás v Čechách včelári hromadne takýchto úľov nezbavujú? Mnohí, čo skúsili studený úľ ho komorujú. T.j. zateplujú ho!!! Prečo asi???? Bežne sa komorujú aj polystyrénové a polyuretanové úle.To je bežne na You tube. Aké budú výnosy, ak na poliach zavládne repka ktorá nemeduje? A bude repka 0,0 kg výnos. A táto sa stále rozširuje. A cukor bude násobne drahší? Stále sa totiž zdražuje. Je mi z tohto povedaného smutno. Ako to máme vidieť? Ten spôsob jednania ale bolí. Alebo to radšej nevidieť? Nech to nebolí? Je mi ľúto Vášho mnohého dobrého a úprimného úsilia a Vašej veľkej obetavosti, že sa práve týmto dostáva u mňa nechtiac do tieňa. Nebolo by lepšie sa baviť o tom ako obstáť v historických premenách, čo na nás už naplno prebiehajú? Ako dobrí priatelia?
@janmiklanek7403
@janmiklanek7403 8 ай бұрын
Takýto "nehodný" úľ sa vyrába vo veľkom na rôzne rámikové miery v sériach min. po 300 ks aby bol cenovo dostupný pre každého. Lebo je obľúbený a včelári ho kupujú a často odoberajú aj osobne u výrobcu. Je možnosť výroby úľa aj na atypický rámik. T.j. môže sa vyrábať na všetky rámiky. Úľ bol doplnený na zvýšenie rohovej pevnosti kovovými rohovníkmi. Je teplý a z ľahkého dreva a preto má veľmi nízku váhu. A preto je tak obľúbený.
@jarmiladvorska2827
@jarmiladvorska2827 Жыл бұрын
UPOZORNĚNÍ: Autor měl v minulosti video, čím natírá úly.. Belinka samozřejmě. Ale objevily se komenty, že v belince výrobce uvádí, žev barvě jsou nežádoucí látky, které odpuzují hmyz. Proto nejsou vhodné pro včely. Každý by měl mít svůj rozum a nedělat vše podle autora, který neřeší barva vs včely. Dále úchyty, tedy pro mě , mé prsty je lepší uchopení jednině masivní lišta. Do vyfr. otvorů se mi prsty namáhají a je to masakr pro mé prsty. Proč falc? Protože dřevo precuje a časem vzniknou mezi nástavky mezery a profukují- nežádoucí pro včely. Měla jsem hafo nástavků od různých výrobců a vždy mezera časem vznikla. Možná by to šlo řešit přístřeškem, aby nevznikaly mezery mezi nástavky, nevím... Voda je sviňa. v době léčení mezerami unikají "léčebné" látky ve formě plynu. Já mám nástavky zateplené, atest na potraviny. Mám mezi izolací dole a nahoře dřev. rám, takže nelze si takový nástavek zničit=odštípnutý roh. V takových úlech mám pro své včely daleko větší komfort, tedy konstantní tepelnou pohodu a včely mi rychlejí jdou do síly než v tenkostěnných. Zimuji na 5 ti nást. 42x17. Všech 5 nást. plné včel, všechny uličky obsazené. V létě mám 3x NN plodiště a 5 a více NN medník. Mám včelín, palubka 2cm + zatep. úly, tyto včelstva jsou o několik týdnů vpřed, než těch 50-60 včelstev, které mám venku v tenkostěnných. Ve včelíně mám 30 včelstev zateplených. a výnost je dost znát vůči tenk. úlů. Řešila jsem roky zateplený vs nezateplený. Nakonec se mi v mé praxi ukázalo, že v zatep.. mám vyšší výnosy a lepší včely než v tenk. úlech. Samozřejmě "dědkovské" palubkové úly jsou přežitek a těžké úly. Můj nást. má menší hmotnost, jak dřevěný 42x17. Další výhoda zateplených je, že i slabá včelstva ocení zateplený úl a rozjedou se a dají dobrý výnos. Očka v úlech?? V žádném případě. Na jaře včely potřebují teplo a vy si to drahocené teplo pouštíte očky do háje. Člověk musí občas zapnout mozek :-). Přeferuji strop, který "dýchá". Očka jsou nesmysly lidí, protože v přírodě tomu tak není. Dobrý včelař ví, že není jedno mít studenou nebo teplou stavbu. Ví, že pro včely je nejlepší studená, více si načtete v dobrých literaturách a na lepších kurzech mimo ČR.Autor jen prodává na YT reklamní video. Kdyby si vyzkoušel včelaření v zateplených 10 let, bude mluvit jinak. ALe chápu, nemůže nabízet to ,co sám nevyrábí, ale dělat reklamu na své výrobky.
@janmiklanek7403
@janmiklanek7403 Жыл бұрын
Počet jarných mrazivých dní každý rok narastá. Tento rok ich bolo v marci 23 .Teplý úľ rozhoduje o jarnom raste rodiny, znáške a jej uchovaní. Nad otužovaním plodu mrazivým vetrom cez dnové sitá a prievanom od nich k očkám sa treba zamyslieť. Mrazom t.r. usmrtené larvy na sitách už niečo hovoria. Ku včelám patrí teplo. V mnohom súhlasím a preto nepokračujem. Až tu bude už zavádzaná repka bez nektáru všade, potom padnú rekordy vo výnosoch na polovicu a všetko bude iné. A všetko zmení ešte aj niekoľkokrát drahší cukor a jarné mrazy k tomu. Ale aj dane. Už teraz prichádza iná včelárka doba.
@PetrNový-i9x
@PetrNový-i9x Жыл бұрын
Dobrý den, chci se zeptat, když mluvíte o zateplených úlech, ale nemáte palubkové, které používáte? Tvrzený polystyren něco jako od Lysoně nebo co používá Sedláček?
@radkazcech6899
@radkazcech6899 Жыл бұрын
Co si myslíte o nástavcích s tloušťkou 20mm místo 25mm? Jsou vhodné pouze i pro část úlu s plodem nebo jen jako medníky?
@biouly6260
@biouly6260 Жыл бұрын
Zdravím vás, 25mm nebo 20mm pro včely stejné, pro včelaře pouze větší pevnost (25mm), 20mm zase lehčí. Co se týče tepelných vlastností je to stejné včelám je to jedno. Tloušťka nástavku od 20 do 30mm, pod 20mm je problém s pevností, nad 30mm s váhou. Milan
@radkazcech6899
@radkazcech6899 Жыл бұрын
@@biouly6260 děkuji
@janmiklanek7403
@janmiklanek7403 Жыл бұрын
Krajné plásty po zime Vám pravdivo odpovedia. Jasne to vidíte na mnohých videách. Ak zateplíte alebo zúžite je to iný svet.
@petrpomikalek8598
@petrpomikalek8598 10 ай бұрын
Hm, falc falc... Ten, když je dobře vytaženej, tak nepřimačkává nástavek tolik včely. Když zavřu úl. S pozdravem p.p.😁😁😁
@Rado-bq3pf
@Rado-bq3pf Жыл бұрын
Dobry den Milan, nemohol by si prosim Ta natocit aj video specificky o co sa tyka tych varroa dno (dnach, spodky) ktore pouzivas na Tvojich ulinoch? Raz tam mas taku drevenu mriezku a inokedy ju nevidiet. Ako tieto dna pracuju, ake maju funkcnosti? Zaujimave veci priatel !! Pozerame Tvoje videa uz od zaciatku. Vdaka!
@bretislavskola1582
@bretislavskola1582 Жыл бұрын
Falc je tam z důvodu bezpečné přepravy a aby silný vítr nerozházel celý úl.
@zuban222
@zuban222 Жыл бұрын
Dobrý den, měl bych dotaz k té borovici vejmutovce. Jestli jsem to správně pochopil, tak je, stejně jako akát, na seznamu těch asi 80 nejhorších invazivních druhů a nesmí se v EU pěstovat. Jak jí teda sháníte, nebo je to nějak jinak?
@hyperdiscomama
@hyperdiscomama Жыл бұрын
Stačí do G, zadat "Borovice vejmutovka řezivo"
@biouly6260
@biouly6260 Жыл бұрын
Zdravím vás, shání se špatně, vše se domlouvá rok dopředu. Na skladě ji nikdo nemá, akorát Domestav. Milan
@Honza698
@Honza698 Жыл бұрын
á moc nechápu tu potřebu komentovat něco, když jsem ani nevěnoval čas tomu, abych pochopil co tím konkurence myslí. Do ostatních výrobců se navážíte, přičemž řeknete A ale neřeknete B. Nebo jste to B ani nepochopil. Ano... včela přežije i v krabici od banánu, ale je rozdíl jestli máte plastový úl nebo dřevo. Vy to na těch 9 včelstvech doháníte extrémně cukrem, ale pokud máte 500 včelstev, tak už poznáte, jestli jsou včely v plastu nebo ne. A tak by se dalo pokračovat dále a dále... když jsou všechny ty věci na nástavku zbytečné a navíc a drahé, tak proč vaše nástavky stojí stejně? Neměly by stát půlku?
@branislavsjoqvist6118
@branislavsjoqvist6118 Жыл бұрын
Super popisane vysvetlene, zaujimave bolo ked ste ten Slovensky ul rozobral myslel som ze je vyrobeny pevnejsie..
@janmiklanek7403
@janmiklanek7403 Жыл бұрын
Takéto zaťažovanie nástavku /na hranu/sa vo včelárení nepoužíva. Pýtam sa: Prečo mi to pripadá ako naložiť na osobné auto betónový panel. To sa nehodí a teda ani nerobí. Ani autom trvale nejazdíte na 2 bočných kolesách. A nesedíte na hrane auta po jeho rozpáčení a vylamovaní karosérie a potom si na ňom zhupnete? Alebo áno? Ak chcete zvýšiť tuhosť nástavku v kútoch, tak priložte plochý typový plechový rohovník zhora na vrchný rám. A potom zo spodu na spodný rám. A nerezový rohovník je lacný a bežne dostupný. Upravíte to za 5-10 minút s niekoľkými drevo skrutkami s domácou vŕtačkou. Je dostupný nerezový aj pozinkovaný. Je mi z toho smutno. A ten zdôraznený nápis slovensko?Je to náhoda alebo omyl? /Nedáte ešte väčší nápis?/ Bolo treba na nástavku páčiť vopred vypáčené a lámať izoláciu aj opláštenie ako sa láme odpad? Niekto by už čakal ešte drvič a kontajner na odpad. Len samé negatíva. Pýtam sa? Ani tisíc rokov to bez ponižovania ešte stále nejde?/. Prebúdzate vo mne takéto otázky. Ale takéto úle sa robia od cisára pána aj u vás v Čechách už 100 rokov a fungujú. Takýto slovenský teplý úľ vám zásoby v čase dlhšieho ochladenia podrží. A je podstatne ľahší na manipuláciu.Takýto úľ stál pred 2 rokmi 50 eur.Je to stále nízko nákladový úľ. "Je to iná váha." V ňom potrebujete o 50-70% cukru menej. A bez zlučovania rodín dosiahnete na jednu pôvodnú rodinu ten istý medný výnos. Preto sa ani u Vás v Čechách včelári hromadne takýchto úľov nezbavujú? Mnohí, čo skúsili studený úľ ho komorujú. T.j. zateplujú ho!!! Prečo asi???? Bežne sa komorujú aj polystyrénové a polyuretanové úle.To je bežne na You tube. Aké budú výnosy, ak na poliach zavládne repka ktorá nemeduje? A bude repka 0,0 kg výnos. A táto sa stále rozširuje. A cukor bude násobne drahší? Stále sa totiž zdražuje. Je mi z tohto povedaného smutno. Ako to máme vidieť? Ten spôsob jednania ale bolí. Alebo to radšej nevidieť? Nech to nebolí? Je mi ľúto Vášho mnohého dobrého a úprimného úsilia a Vašej veľkej obetavosti, že sa práve týmto dostáva u mňa nechtiac do tieňa. Nebolo by lepšie sa baviť o tom ako obstáť v historických premenách, čo na nás už naplno prebiehajú? Ako dobrí priatelia?
Deset zásad včelaření podle Milana 18.4.2023
32:08
Bioúly
Рет қаралды 46 М.
А я думаю что за звук такой знакомый? 😂😂😂
00:15
Денис Кукояка
Рет қаралды 5 МЛН
黑天使只对C罗有感觉#short #angel #clown
00:39
Super Beauty team
Рет қаралды 7 МЛН
How to Fight a Gross Man 😡
00:19
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 19 МЛН
What type of pedestrian are you?😄 #tiktok #elsarca
00:28
Elsa Arca
Рет қаралды 37 МЛН
3/24 Odběr měli Langstroth v praxi - ukázka z měli, že plodují atd.
16:23
Včelařství Sedláček
Рет қаралды 9 М.
VYTÁČÍME MED - jak dopadlo naše druhé medobraní
31:08
Šťastní lidé
Рет қаралды 24 М.
Jarní ošetření včelstev
17:15
Včelí farma a stolařství Roštín, Ing. Pavel Buřinský
Рет қаралды 16 М.
Přelarvování, chov matek při matce 20. dubna 2023
21:42
93/23  Povídání o úlech 1/X Kdy začít, stanoviště, způsob včelaření, ...
18:26
Zavíječ voskový v akci a boj s ním pomocí ozonu
34:16
Vidlák
Рет қаралды 12 М.
А я думаю что за звук такой знакомый? 😂😂😂
00:15
Денис Кукояка
Рет қаралды 5 МЛН