Рет қаралды 2,252
clic.ly/sloven... Miestna časť Ružomberka - Biely Potok je východiskom do jednej z najnavštevovanejších slovenských osád Vlkolínec - mimoriadne pozoruhodnej oázy ľudovej architektúry, ktorú zapísali do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Osada, ktorá sa po prvý raz spomína v roku 1376, ako jediná obec na Slovensku nie je narušená novou výstavbou a predstavuje unikátny urbanistický celok pôvodných ľudových stavieb. Na základe komparatívnej štúdie ICOMOS (Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla) bola vyhodnotená ako najlepšie zachované sídlo tohto typu v Karpatskom oblúku. Pôvodne to bola osada drevorubačov, pastierov a poľnohospodárov. Vlkolínec je typickým príkladom dvojradovej ulicovky s dlhými dvormi. Osada sa približne v strede rozdeľuje na dve ulice. Jedna z nich vedie k barokovo-klasicistickému rímskokatolíckemu Kostolu Navštívenia Panny Márie z roku 1875, druhá smeruje strmším terénom pod úpätie vrchu Sidorovo (1 099 m). Zdroj: Vydaveteľstvo DAJAMA
V strede osady stoja dva najčastejšie fotografované objekty Vlkolínca - zrubová dvojpodlažná zvonica z roku 1770 stojaca na kamennom podstavci a zrubová studňa z roku 1860. K chráneným objektom osady patrí 45 dreveníc s hospodárskymi dvormi z 18. storočia. Jedinečným bol spôsob ich úpravy. Dvakrát ročne ich pretierali modrou, ružovou a bielou vápnovou farbou.
Typickým príkladom vlkolínskeho domu je roľnícky dom - jedna z expozícií Liptovského múzea v Ružomberku. Objekt vybudovaný v roku 1886 sprístupnili verejnosti v roku 1991. Jeho zachované pôvodné vnútorné členenie a zariadenie interiéru sú verným obrazom spôsobu života obyvateľov osady na konci 19. a na začiatku 20. storočia. Ostatné objekty v pamiatkovej rezervácii Vlkolínec sú obývané, žije tu 30 obyvateľov, takže návštevníci sa musia uspokojiť len s pohľadom na ich exteriér.
Vlkolínec je súčasťou Národného parku Veľká Fatra. Prechádza ním cyklistická trasa a majitelia viacerých dreveníc poskytujú možnosť ubytovania. V lete zaujme z viacerých podujatí napríklad „Nedeľa vo Vlkolínci“, ktorá sa koná vždy začiatkom augusta.
Neviete, čo s voľným časom? Kam s deťmi na výlet? Radi spoznávate regióny Slovenska? Práve preto som sa rozhodol vytvoriť na you tube kanál pod názvom - SLOVENSKO ZDOLA, ktorý by mal poslúžiť záujemcom o cestovanie po našej vlasti.
A čo je obsahom tohto kanála?
TIPY NA VÝLETY PO SLOVENSKU: SAKRÁLNE PAMIATKY, HRADY A ZÁMKY, ZRÚCANINY, MESTÁ A OBCE, PRÍRODNÉ ZAUJÍMAVOSTÍ, TURISTIKA, KÚPANIE, KÚPELE, ARCHITEKTONICKÉ ZAUJÍMAVOSTI, MÚZEA, GALÉRIE, POTULKY NA BICYKLI, ĽUDOVÉ TRADÍCIE, FESTIVALY, VÝSTAVY.
Dôležitá poznámka!
Slovensko zdola nie je kanál na profesionálnej úrovni. Je tvorený jednou osobou (natočenie, spracovanie, atď.) na amatérskej úrovni. Som jeden z vás - turistov, cestovateľov, milovníkov prírody, prechádzok, atď. A prečo to píšem? Dostávam (chvála Bohu nie veľa) pripomienok k tomu, že prečo to takéto dokumenty robím, keď to neviem. Uznávam a ešte raz opakujem: Ja nie som profesionál a mojim cieľom nie je uverejňovať video na Hoolyvodskej úrovni, dronmi a inými špičkovými zariadeniami dnešnej doby. Na to sú určené elitné skupiny v oblasti cestovného ruchu so štábmi, režisérmi, atď.
Záverom: Takže, pozerajte moje videa na you tube Slovensko zdola pohľadom turistu - amatéra!!! Ďakujem pekne za pochopenie.😀😀😀 Staňte sa odberateľmi kanála Slovensko zdola clic.ly/sloven... clic.ly/sloven...