Díky za rozšířené vzdělání, tohle jsem vůbec nidky neslyšel ani neviděl v chodu. A Austrálie působí úsměvně, ale pokud to funguje proč né...jen tak dál.
@ludek56102 ай бұрын
Díky za pohlazení technické duše- na tyto Vaše a podobná videa je radost se dívat .Poklona všem mistrům řemesel,kteří se brzy stanou také historiií, homo sapiens technicus odchází a nastupují generace MOBILOIDUS DEMENTIS.
@BruselskySluzebnik2 ай бұрын
Předpokládám že komentář píšete z mobilusu. 🤔🤭
@fankofanko90642 ай бұрын
Zdravím a pozdravuji. Diky , že si nas vzal na tento výlet. Sice jsem ne všechno pochopil , nicméně to je velmi zajímavé. Kam se hrabou solary. Ještě jednou díky a žij blaženě 🎉
@david67czcb2 ай бұрын
Super, pěkné video. Vůbec jsem nevěděl, že se takové čerpadlo používalo v hlubinných dolech.
@Nasetraktory.2 ай бұрын
Díky za video krásný mechanizmezeček. To je výzva to vyrobit. Vzhledem k tomu, že píst chodí ve válci letmo a těsní ho jen lojová šňůra, tak jako demonstarční kus stačí "nařezat a svařit pár trubek a koleček"
@iwans87192 ай бұрын
Механізм, дійсно, цікавий. Щонайменше тим, що забезпечував питною водою без жодної електрики.
@JR-fz2mu2 ай бұрын
Díky. Pěkné.
@jozueelizeusraboni4997Ай бұрын
Konečně -zajímavé i poučné video
@karelkyselka3582 ай бұрын
Luxusní jako vždy
@Jawar902 ай бұрын
Zdar hezkej vejlet, zajímavá technika. Je to sice trošku mimo tvůj obor ale stálo by to za to navštívit starou vodní elektrárnu na Čenkově Pile, (u Kašperských Hor - Srní) já to mám relativně kousek a přez to jsem tam už dlouho nebyl ale i jako dítě jsem byl nadšenej. Ty staré mašiny jsou krásný. Jen to tam asi předně chce zavolat a domluvit prohlídku. Když bys měl v plánu na mašině zajet na šumavu od tebe asi hoďka cesty a třeba zrovna tam dej vědět rád bych tě poznal a přidal se na prohlídku 😉
@PatrikRokl2 ай бұрын
Jsem mile překvapen, co jsem se v tomto videu naučil. Líbí se mi jak je to úsporné na vodu.
@filipstanek37512 ай бұрын
Zkonstruovat něco takového mě láká, přemýšlím nad tím už docela dlouho, protože na zahradě mám pramen který docela dost kolísá, na jaře dává dost vody ale jindy v létě velice málo (letos byla výjimka, máme tu dost mokro tak tekl stabilně cekem dost). Říkal jsem si že bych tam zkusil udělat trkač ale ten není moc vhodný na změny průtoku tudíž bych se o něho musel více starat. Ale vodosloupcový stroj by tyto problémy s nestabilním průtokem kompenzoval, napadlo mě řešení s vodním kolem a k němu přes klikovou hřídel dát píst co by vytlačoval vodu. Ale řešení s pracovním válcem se mi líbí o něco víc, hlavně kvůli kompaktním rozměrům o proti kolu. Navíc si říkám že takovýto stroj by se dal z části i vytisknout na 3D tiskárně (pro malé průtoky a malé výtlačné výšky, což je můj případ). A nebo se držet stejné konstrukce jako má ten australan jen místo pneumatiky použít nějaký jiný měch (menší)
@rd3d_pumpy2 ай бұрын
Já už s tím experimentuji po chvilkách docela dlouho, ale udělat ten třícestný ventil a přepínání pomocí kladiva je náročnější, než jsem si myslel. A je třeba hned do začátku říci, že to bude náročnější na výšku spádu. Odhaduji, že 1m stačit pro chod nebude. Spíše 2-3m a více. Ale to je zatím teoretická rovina. Kvůli složitosti bude i větší cena. Mlýnské kolo s plunžrem je mnohem jednodušší varianta.
@filipstanek37512 ай бұрын
@@rd3d_pumpy tak ona je to v podstatě klasická hydraulika, učivo základní školy, čím větší bude pracovní válec a čím menší bude válec vytlačující vodu, tím by to teoreticky mělo zvládat menší spád (menší vstupní tlak) a zároveň by to mělo mít větší výtlak ovšem na úkor dopravovaného množství.... Ten mechanismus s hřebeny a kladivem sice vypadá pěkně ale na konstrukci je zbytečně složitý, šel bych jednoduší cestou (tudíž i méně nákladnou na výrobu) u výtlačného válce by teoreticky měli stačit dvě zpětné klapky, tam netřeba mechaniku, u pracovního válce to chce jen ventil který upustí tlak vody aby se to celé mohlo začít plnit znovu (v podstatě mi leží v hlavě ten jednočinný mechanismus australana). To by nemusela být až taková věda. Ovšem pokud se mechanismus dělá dvoučinný tak už je to komplikovanější, co se vyhnout třícestnému ventilu tím že se tam dají dva dvoucestné, to je na výrobu podstatně snazší.
@Titanicloveboat2 ай бұрын
Myslím návrh tvého samočinného čerpadla rad bych to skusil mál velký prútok ale malý spád
@Titanicloveboat2 ай бұрын
Dá se nekde stáhnout návrh somočinného čerpadla a vytlačit si to ?
@rd3d_pumpy2 ай бұрын
@@Titanicloveboat Někde jsem narazil na trkač, ale to je spíše taková sranda, běžný 3D tisk ty tlaky nevydrží. A já si tiskl turbínku s pístovím čerpadélkem. Ale taky spíše sranda.
@Titanicloveboat2 ай бұрын
Myslím návrh tvého samočinnýho čerpadla ten 4 pokus chtel by sem to skúsiť mám velký prútok ale malý spád
@Titanicloveboat2 ай бұрын
Myslím návrh tvého samočinnýho čerpadla ten 4 pokus chtel by sem to skúsiť mám velký prútok ale malý spád
@michalsedy5472 ай бұрын
Hmm tak o tom jsem nikdy neslysel. Ta pneumatika vypadala jako nejaky fake..asi bych tam hledal poradne ale, kdyz trkace se prosadily a toto podobne reseni se najednou objevilo. Diky ta rozsireni obzoru
@rd3d_pumpy2 ай бұрын
@@michalsedy547 Já té pneumatice věřím, že funguje. Autora nějaký čas sleduji a i fyzikálně by to mělo fungovat. Není v tom žádná zázračná věc.
@Nasetraktory.2 ай бұрын
@@rd3d_pumpy fungovat to bude
@Georgy-118112 ай бұрын
Jak může čerpadlo, které pro svoji činnost spotřebuje víc vody než kolik jí vyčerpá, pracovat v dolech? Je to stejné, jako známý Cimrmanův problém s horníky, kteří se postupem času hromadili v podzemí. Fungoval by to jenom tehdy, když by tlak pracovní vody byl mnohem větší než tlak čerpané vody, ale takové podmínky určitě nejsou běžné.
@Kolbendanken2 ай бұрын
protože dědičná štola
@rd3d_pumpy2 ай бұрын
Přesně, dědičná štola. Poháněla to povrchová voda, čerpala se důlní voda. Vše pak vytékalo samospádem dědičnou štolou, která ústila někde z boku kopce.
@Georgy-118112 ай бұрын
@@rd3d_pumpy Samozřejmě. Dědičná štola, tam kde to podmínky umožní. Ale existovaly i hlubinné doly. Vertikální šachty a chodby, vše pod úrovní terénu.
@stanislavelbl23362 ай бұрын
Romane jsem unavený,proto video nechám na pak včetně reakce 😩
@rd3d_pumpy2 ай бұрын
@@stanislavelbl2336 Jen si odpočiň, to nikam neuteče.
@eetwebcz2 ай бұрын
Naprosto nechápu, jak může čerpadlo vytvořit takový tlak, když písty chodí letmo ve válci.
@rd3d_pumpy2 ай бұрын
@@eetwebcz Taky jsem na to koukal. Ale funguje to.