No video

Vojenský újezd Boletice (Military Region and Training Area Boletice, Czech Republic)

  Рет қаралды 11,096

tvarmycz

tvarmycz

Күн бұрын

vojenskeujezdy
Vojenský újezd Boletice
1. Historie: Vojenský újezd Boletice byl založen a vznikl původně jako vojenský výcvikový prostor Boletice v roce 1947, jako vojenský újezd byl následně ustanoven v roce 1950. V souladu se smlouvou o podmínkách dočasného pobytu sovětských vojsk na území ČSSR ze dne 16.10. 1968 byla ve výcvikovém prostoru dislokována menší jednotka Sovětů. Zůstaly zde po ní paneláky, které v současnosti slouží jako ubytovna a bytové jednotky.
2. Geografie: Vojenský újezd Boletice leží na území Jihočeského kraje, kde zaujímá prostor o výměře 21 949 ha. Celý je součástí okresu Český Krumlov a tvoří přibližně 14 % plochy tohoto okresu a je plošně jeho největší obcí. Území VÚ Boletice se dělí na osm katastrálních území: Arnoštov, Boletice, Jablonec, Maňávka, Ondřejov, Polná, Třebovice, Uhlíkov. Nejvyšším bodem je vrchol Lysá ve výšce 1225 metrů. Českokrumlovská vrchovina zaujímá jižní a jihovýchodní část území. Méně výrazným celkem je Boletická vrchovina, do okolí rybníka Olšina zasahuje Olšinská kotlina. Střední část vyplňuje vrchovina podobných charakteristik; nejvyšší svahy spadají dosti strmé do Lhenické brázdy (relativní převýšení místy dosahuje až 250 m). Geomorfologickou zvláštností je i plochá krajina typu holorovina na rozvodí Puchéřského potoka a potoka Olšina, ležící v nadmořské výšce kolem 1000 m, která velmi připomíná (i vegetační mozaikou) šumavské pláně.
3. Kulturní památky: Na území vojenského újezdu se nachází sedm státem evidovaných kulturních památek: kostel sv. Mikuláše (sídelní útvar Boletice); kaple (sídelní útvar Boletice, Stará Huť u Hodňova); mohylník, archeologické stopy (sídelní útvar Boletice); mohylník, archeologické stopy (sídelní útvar Boletice, Polná na Šumavě); výšinné opevněné sídliště -- hradiště, archeologické stopy (sídelní útvar Boletice); kostel sv. Martina (sídelní útvar Polná na Šumavě); jiná vodohospodářská stavba -- rybářská bašta (sídelní útvar Polná
na Šumavě, hráz Olšinského rybníka).
4. Ekologie: Území Vojenského újezdu Boletice bylo po desetiletí odtrženo od ostatních částí kraje, je to oblast výrazně poznamenaná činností armády, dlouholetou destrukcí původních sídel a životního prostředí. Na druhé straně, některé části vojenského prostoru zůstaly z hlediska přírodního prostředí vzácně zachovány. Proto přes 50% území bylo zahrnuto do ochranného režimu Národního Parku Šumava, do CHKOŠ (Chráněná krajinná oblast Šumava), do Natury 2000, EVL (Evropsky významné lokality), mezi prvky ÚSES (území ekologické stability) atd. Na území se vyskytuje rys ostrovid a dále celá řada vzácných zástupců hmyzu a ptactva.
5. Obyvatelstvo: Obyvatelstvo je soustředěno ve čtyřech sídelních útvarech (Boletice, Polná na Šumavě, Třebovice a Květušín) a samotách (Otice, Křišťanov). Žije v nich 310 lidí (z nich třetinu tvoří Romové). Mezi obyvatelstvem panuje 50% nezaměstnanost, přibližně stejný počet obyvatel prostoru za prací vyjíždí.
6. Působení AČR: Jedinečností vojenského újezdu je typický horský a zalesněný terén, velmi dobrá úroveň vybudovaného logistického zázemí pro cvičící vojska a nově vybudovaná letecká střelnice. Rozmístění výcvikových zařízení ve VÚ Boletice umožňuje výcvik více jednotek současně na všech střelnicích, což zvyšuje velkou kapacitu a efektivnost výcviku jednotek. Vhodné terénní podmínky a další výcviková zařízení umožňují kvalitní přípravu jednotek vysílaných do zahraničních misí a speciálních jednotek. Cvičiště jsou po celý rok využita průměrně z 90 % a celkový počet cvičících za rok se pohybuje kolem 55 tisíc.
Výcviková zařízení:
• Součinnostní střelnice Třebovice
• Střelnice pro speciální výcvik Jablonec
• Střelnice bojových vozidel Podvoří
• Pěchotní střelnice Otice
• Cvičiště boj o osadu Ondřejov
• Řidičské cvičiště Kovařovice a Dolany
• Vodní cvičiště Loutka
• Ženijní cvičiště Pražačka
7. Budoucnost: Ministerstvo obrany ohlásilo v roce 2011 úmysl vyčlenit z Vojenského újezdu Boletice 12 % jeho území. Konkrétně vyčleněnit všechny sídelní útvary a jejich obyvatele (budou buď přičleněni k okolním obcím, nebo vzniknou jako samostatné obce). Dále vyčlenit již dříve zpřístupněné prostor, kteréy AČR k výcviku nepoužívá. Nedojde k rušení pracovních míst a nebude omezen nijak výcvik vojáků AČR nebo příslušníku IZS.

Пікірлер: 2
@ivanathonova7177
@ivanathonova7177 11 жыл бұрын
JA v Boleticích bydlim :(
@miroslavtravnicek4521
@miroslavtravnicek4521 4 жыл бұрын
ja tam taky bydlel asi v roce 1987
Zdeněk Izer: Všechny Bačovské vtipy 😅😂🤣 /1
8:36
Zdeněk Izer Fans
Рет қаралды 214 М.
Running With Bigger And Bigger Feastables
00:17
MrBeast
Рет қаралды 131 МЛН
Кадр сыртындағы қызықтар | Келінжан
00:16
The Giant sleep in the town 👹🛏️🏡
00:24
Construction Site
Рет қаралды 19 МЛН
Srpen 1968 očima pplk. v. v. Petra Mrázka
10:20
tvarmycz
Рет қаралды 1,4 М.
Zaniklá krajina vojenského výcvikového prostoru Boletice
4:39
Miroslav Čábelka
Рет қаралды 19 М.
Balistická ochrana vojáka
7:52
tvarmycz
Рет қаралды 44 М.
Ruční zbraně
8:44
tvarmycz
Рет қаралды 33 М.
Výběrové řízení k 601. skupině speciálních sil
5:16