VRM - Co to je a jak to funguje

  Рет қаралды 17,501

milanfon

milanfon

Күн бұрын

Dneska si dáme jedno vysvětlovací video ohledně VRM. VRM je jedna z klíčových součástek při napájení procesoru a ostatních součástek, takže je dobré o tom vědět, co nejvíce.
----------------------------------------------------------------
Facebook: AfromanTV
Web/fórum: milanfon.cz

Пікірлер: 51
@romantus9767
@romantus9767 6 жыл бұрын
Milane, prej základní znalosti :D chemii i fyziku dávám dobře, dokonce jsem na polovodiče dělal prezentaci do hodiny (hodina fyziky R.I.P.), musel jsem si to pustit dvakrát abych to plně pochopil :D
@Panzertank123
@Panzertank123 6 жыл бұрын
Víc typů těchto videí!
@ob0273
@ob0273 6 жыл бұрын
Tak to jsem zvědavej, každopádně předem děkujuu
@M100MM
@M100MM 6 жыл бұрын
Btw ty civky jsou zalité z důvodu rušení/stínění a teké chlazení... Cívka vytváří elektromagnetické pole, které by se mohlo indukovat do jiných části na desce....
@Jurawood
@Jurawood 5 жыл бұрын
Nějak se do toho počítání úbytku napětí, odporu a podobných lineárních věcí zamotáváte :-) Nefunguje čistě náhodou VRM prostě jako každý jiný spínaný zdroj, nebo stepdown měnič? Čili přes PWM.
@dan2800
@dan2800 6 жыл бұрын
proč se nepoužívá třeba více vrm ve serii třeba 3x např. z 12v na 8v pak na další vrm z 8v na 4v pak na další vrm ze 4v na napětí pro procesor nebo taky proč se nepoužívá napájení procesoru 3,3v na vrm a pak napětí pro procesor
@milanfon
@milanfon 6 жыл бұрын
Protože existuje věc zvaná účinnost. Na každém stupni by ti tam vznikali teplotní ztráty. Stejně jako zdroj má i tranzistor svoji účinnost. Při sériovém řazení se ti účinnost násobí, takže by to bylo něco ve stylu 70% ze 70% ze 70% a to už tedy uznej, že je lepší mít jen jeden stupeň s trochu horší účinností. Navíc teplotu ti neurčuje napětí, ale proud a ten je při sériovém zapojení stejný.
@thekreyzn8127
@thekreyzn8127 6 жыл бұрын
ahoj jako vzdy super bude nekdy vydeo jaka deska z370 ma nejlepsi automaticke taktovani? dekuju
@milanfon
@milanfon 6 жыл бұрын
To je věc, která nikoho nezajímá. Automatický OC je věc, kterou nikdo u profesionální recenze nechce a navík každý ví, že tyhle věci fungují strašně.
@thekreyzn8127
@thekreyzn8127 6 жыл бұрын
?????????????????
@vjakovendeta5833
@vjakovendeta5833 8 ай бұрын
Super prezentace dobře Ty!!! Odběr
@Martin18109
@Martin18109 6 жыл бұрын
Milane? nechceš to vzít za Hartmanna pls? :D
@milanfon
@milanfon 6 жыл бұрын
Copak, dozvěděl jsi se za tohle video víc jak za celý školní rok? XD
@Martin18109
@Martin18109 6 жыл бұрын
ne to ne, já tohle umím od Kaddyho. Ale určitě víc jak od Hurtmanna :D
@GOMPLYX
@GOMPLYX 5 жыл бұрын
@@milanfon *Já jo* 😂😂😂
@Bossik13
@Bossik13 6 жыл бұрын
woow ! super práce, super video vzal jsem si z toho snad hodně :) díky
@VeldaCZE
@VeldaCZE 6 жыл бұрын
Díky :) Sice základku ještě nemám, ale chápu to.
@Ajrocket
@Ajrocket 6 жыл бұрын
Super video :)
@ztracen1134
@ztracen1134 6 жыл бұрын
Milane jenom takový detail když se pořádně zakoukám na ten zdroj, tak dolním levém rohu toho zdroje to trochu zrní ne ?
@komentakom2967
@komentakom2967 6 жыл бұрын
Ahoj Mám důležitou otázku a byl bych ti moc vděčný kdyby jsi na ni odpověděl. Chci si koupit novou grafiku. Od začátku obměňovat počítač. Bohužel jsem přišel na to, že 1070 ti potřebuje PCI 3.0 moje základní deska, kterou časem taky vyměním, má PCI slot 2.0... jak se to dá řešit a jinak musím kupovat nový procesor a základní desku abych si mohl vyměnit grafiku?
@milanfon
@milanfon 6 жыл бұрын
PCI-e je dopředu i zpětně kompatibilní, takže to neřeš. Jen pravděpodobně nebudeš mít dostatečné silný procesor, aby ti utáhnou tu grafiku.
@komentakom2967
@komentakom2967 6 жыл бұрын
milanfon ten planuji vyměnit samozřejmě později. Nedokážu najednou uvolnit z rozpočtu 30 000 Kč, že ano..... Ještě jednou ti děkuji. Já jsem už ani nedýchal když jsem čekal na odpověď. Už už jsem se bál. Protože teďka má stará MSI R9 380 odchází- škrábe, vrčí nevím ani jestli ji ještě v servise pomohou...😶 Takže ještě jednou díky díky moc.
@Rumzomg
@Rumzomg 6 жыл бұрын
informacni hodnota super, ale ten projev a vyslovnost....
@proffo_
@proffo_ 6 жыл бұрын
Nejsem teda elektrotechnik ale něco už umím a máš tam spoustu chyb, ve vysvětlování jak fungují polovodiče a taky ty tranzistory tam nejsou jako odpor ale jako jakýsi vícesynchronní měnič napětí, kdyby to fungovalo jako odpor tak by se muselo protopit 90% elektrické energie co tam protéká což se snad neděje ne? To by procesory museli být hodně úsporné, nebo by museli přestat platit zákony zachování energie.
@Ajrocket
@Ajrocket 6 жыл бұрын
Ahoj, jak se jmenuje ten program, jak jsi podle toho měřil ty části z wooden case?
@furtnespokojenej3143
@furtnespokojenej3143 6 жыл бұрын
Milane, pořiď si konečně nějaký mikrofonovy port... ten tupý zvuk z dálky je hroznej ;)
@simorx580
@simorx580 6 жыл бұрын
11:23 prečo f? nemala tam byť perioda T?
@simorx580
@simorx580 6 жыл бұрын
btw mam na b350 doske take male fľaky na doske, neda sa to zotrieť a vyzera to ako "mastnota" ale nie je to mastné je to nebezpečné?
@milanfon
@milanfon 6 жыл бұрын
A není f náhodou 1/T ? :D Je to přeci jedno a to samé. Jinak ty fleky nic nejsou, ale asito bude něco z výroby.
@albertnavara7700
@albertnavara7700 6 жыл бұрын
Taková menší chybka na čase 4:44 Je to trochu zavádějící, ale elektrony "jdou" od mínusu do plusu narozdíl od proudu který teče od plusu do mínusu. Ja vím že tohle je trochu složitější téma, ale pokud by se chtěl někdo přiučit tak se můžete jít podívat na český kanál Viaexplore. Chlapík tam pěkně rozebral diodu, unipolární i bipolární tranzistory a pár dalších součástek.
@albertnavara7700
@albertnavara7700 6 жыл бұрын
Tohle video to taky krásně zobrazuje i s pěknou animací :) kzbin.info/www/bejne/babOdX6MfdOUmZY (tranzistor i dioda)
@milanfon
@milanfon 6 жыл бұрын
Hele o tomhle vím, ale ještě jsem neviděl nikoho to aplikovat při vysvětlování funkce polovodiče, takže jsem to radši nechal takto, abych se do toho náhodou nezamotal :D
@rhalgas1
@rhalgas1 6 жыл бұрын
Elektrony jsou proud. To že se směr proudu kreslí od plusu k mínusu je jen vžitá konvence. Ničemu to při výpočtech nevadí. Ve skutečnosti ale elektrony, a tedy i proud teče od toho mínusu k plusu.
@tobiaspisarovic5034
@tobiaspisarovic5034 6 жыл бұрын
Bude mi fungovať táto zostava? AMD RYZEN 7 2700X ASUS TUF X470-PLUS GAMING MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC Seagate Barracuda HDD 3TB EVOLVEO T3 čierna SilverStone Strider Essential 80Plus ST70F-ES230 700W Fractal Design Dynamic GP-12 biely ADATA Ultimate SU800 256 GB Na procesor SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024 G.SKILL 16 GB KIT DDR4 2400 MHz CL15 Flare X for AMD
@komentakom2967
@komentakom2967 6 жыл бұрын
Piso dobrá sestava, jednoduše si to můžeš zkontrolovat na Alze. Začneš si to dávat do nějakého seznamu a ono to to časem nabídne seznam pro sestavení počítače. K sobě dáš jen součástky, které pasují. Popřípadě ti to doporučí náhradu.
@luko6539
@luko6539 5 жыл бұрын
Ano ale základní znalosti? Lajkovi to nic nedá a profík se nato koukat asi nebude. Neber to zle, videa máš dobré, ale tohle je asi trocha mimo.
@tomkocur
@tomkocur 3 жыл бұрын
Uf. Kopec nepresnosti a niektore podstatne veci nie su vysvetlene. Podstatnejsie ako tu vysvetlovat elektronove prechody by bolo lepsie vysvetlit pracovnu krivku tranzistora a nasledne na nej vysvetlit, preco su pouzite prave MOSFET tranzistory a preco sa tranzistory nepouzivaju v linearnom rezime (kde by fungovali ako odpor). - takze v skratke - CPU potrebuje na napajanie povedzme 1,4V a v maxime zerie napriklad 70W, teda 50A. Napajacia kaskada teda musi vytvorit ubytok 10,6V. Ak by tranzistor fungoval v linearnom rezime, teda ako odpor, tratilo by sa na nom 10,6V*50A=530W tepla. Je jedno na kolko tranzistorov by sme to rozdelili, stale by sme vytvarali 530W tepelneho vykonu. Preto je ovela efektivnejsie fungovat v spinanom rezime, kedy tranzistor funguje len v plne zapnutom (maximalny prud, nulovy napatovy ubytok) a v plne vypnutom (plny napatovy ubytok, nulovy prud) rezime. Ked budeme tieto stavy striedat v spravnom pomere, na vystupe dostaneme napatie ake potrebujeme. Je ale samozrejme nutne, aby sa vedel tranzistor rychlo prepnut medzi tymto stavmi a v tomto su najlepsie prave MOSFET. Na vystupe z takehoto tranzistora mame samozrejme obdlznikovy signal (impulzy), ktorymi sa "nabija" cievka. Kondenzatory nasledne sluzia na vyhladenie napatia na vystupe z tej cievky. Cim vyssia frekvencia sa pouzije, tym mensia staci indukcnost na cievke aj kapacita v kondenzatore. Kondenzatory su potom dalsia zaujimava problematika. U elektrolytov sa da dostat slusna kapacita za malo penazi, lenze maju vyssi parazitny odpor (ESR), ktory ich spomaluje. Preto ked su pouzite elektrolyty, tak jedine Low-ESR typy. Vacsina novych dosiek ma uz skor kondenzatory s tuhym dielektrikom, ktore maju ESR o rad az dva nizsie. Vidiet tiez mozme tantalove kondenzatory (tie sa pouzivaju hlavne u masin na priemyselne nasadenie), ktore vedia mat este nizsie ESR a maju vyssiu zivotnost, su ale podstatne drahsie. Kedze kondenzator len filtruje vystup z cievky, prebit sa neda, navyse vystupne napatie si ustriehne driver (ten integrac, ktory to vsetko riadi).
@milanfon
@milanfon 3 жыл бұрын
Ano, když se na to video koukám po pár letech, tak se taky chytám za hlavu.
@luko6539
@luko6539 5 жыл бұрын
Nechápu pro koho tohle video je?
@milanfon
@milanfon 5 жыл бұрын
Třeba pro lidi, kteří se něčemu chtějí přiučit?
@samohraje2433
@samohraje2433 6 жыл бұрын
nie je to záhul pre mosfety.. tých mosfetov tam je viac a je tam rozdelený výkon medzi ne... čiže keď žere nejake CPU 150W napr. pretaktovany Intel tak si každý mosfet potiahne zhruba 10A čo je máličko.. a ešte je to tam robené frekvenčne čiže tam je ešte menšia záťaž na ten mosfet , ale každopadné tepelný výkon mosfetov sa sčítavajú dokopy aby sa mohol použiť vhodný chladič na VRM... u tých veľmi High end dosiek bývajú chladiče aj na cievkach
@b0rdy497
@b0rdy497 6 жыл бұрын
Druhý monitor ( ͡° ͜ʖ ͡°) na to nemám peníze :D
@FundelPlayers
@FundelPlayers 6 жыл бұрын
Maťátko v akci :D
@Panzertank123
@Panzertank123 6 жыл бұрын
0:37 no, tak za měsíc :D
@marekhonek6986
@marekhonek6986 6 жыл бұрын
Milane, chápu, že asi nejsi elektrotechnik, ale víc chyb jsi ve vysvětlování tranzistorů a polovodičů nasekat nemohl...
@milanfon
@milanfon 6 жыл бұрын
Elektrotechnik právě jsem, takže by mě zajímalo, kde jsem podle tebe udělal chyby.
@lukaskriz7945
@lukaskriz7945 6 жыл бұрын
Taky jsem elektrotechnik, a taky by mě to zajímalo.
@radekrehor5238
@radekrehor5238 5 жыл бұрын
Ta Chmutovská průmka se na tobě podepsala 😂😂
@milanfon
@milanfon 5 жыл бұрын
No jo, už tady pomalu dělám Hartmanovi výukový materiál zadarmo 😂
@radekrehor5238
@radekrehor5238 5 жыл бұрын
@@milanfon 😂😂😂
@pavelbastl2586
@pavelbastl2586 2 жыл бұрын
chodim do 4verky xd a chapu
Test NEJLEPŠÍ PC SESTAVY za 40 tisíc! [+ SOUTĚŽ]
32:22
Co všechno umí USB-C? Víc než si myslíte!
11:30
milanfon
Рет қаралды 88 М.
So Cute 🥰 who is better?
00:15
dednahype
Рет қаралды 19 МЛН
Une nouvelle voiture pour Noël 🥹
00:28
Nicocapone
Рет қаралды 9 МЛН
coco在求救? #小丑 #天使 #shorts
00:29
好人小丑
Рет қаралды 120 МЛН
AMD Steam Machine 2 is coming for Nvidia RTX 5000 & PS5 Pro | Cut Down Yields
9:41
Podle čeho vybírat zdroje?
8:15
milanfon
Рет қаралды 44 М.
Vše co potřebujete vědět o Linuxu! od milanfon - Reakce
35:37
Linux pro začátečníky
Рет қаралды 1,6 М.
Doufám, že tohle vám SMARTY neprodává!
25:19
milanfon
Рет қаралды 29 М.
JAK NA SSD? - Zima 2016/17
8:07
milanfon
Рет қаралды 20 М.
Jak správně přetaktovat AMD Ryzen a co k tomu potřebujete
13:13
Možnosti při taktování grafických karet
13:39
milanfon
Рет қаралды 22 М.
Jak by vypadala PC sestava podle vás?
10:03
milanfon
Рет қаралды 57 М.
HDMI nebo DisplayPort? Co použít?
6:50
milanfon
Рет қаралды 97 М.
So Cute 🥰 who is better?
00:15
dednahype
Рет қаралды 19 МЛН