Рет қаралды 2,203
Šta je prvo na šta pomislite kada čujete da neko ne može da zatrudni? Šta su vas prvo o čemu su vas ispitivali kada su čuli da imate poteškoće da ostanete u drugom stanju?Uglavnom se neplodnost i nemogućnost začeća vezuju za lošu regulaciju reproduktivnih hormona. Bez hormona ništa - kažu stručnjaci. Isto tako kažu da su hormoni odgovorni za mnoge funkcije u našem organizmu. I jesu, naravno, vrlo važni za proces potpomognute oplodnje i začeća, zato im posvećujemo dosta pažnje.
Od “modernih” bolesti, najzvučnija poslednjih godina svakako je insulinska rezistencija. Sigurni smo da su mnogi od vas radili OGTT sa insulinemijama. Šta je zapravo insulinska rezistencija? Da li je svaki nepravilni pad insulina problem i zahteva terapiju i kakvu terapiju? Najvažnije pitanje je svakako, da li mi to možemo da sprečimo i lečimo? I kako to da uradimo? O tome smo razgovarali na Radionici u Centru za vantelesnu oplodnju.
Na naša pitanja odgovarao je prof. dr Đuro Macut, endokrinolog, načelnik odeljenja i zamenik direktora Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Kliničkog centra Srbije i redovni profesor interne medicine na Medicinskom fakultetu u Beogradu.
Moderator diskusije je Sandra Jovanović, predsednica Udruženja Šansa za roditeljstvo.
Šansa za roditeljstvo: sansazaroditel...
Centar za vantelesnu oplodnju: besplatan nacionalni broj: 0800 333 030
Instagram: #sansazaroditeljstvo
Kontakt: +38161/624-5224
Udruženje Šansa za roditeljstvo je udruženje zainteresovanih građana koji se zalaganjem zauzimaju za poboljšanje uslova vantelesne oplodnje u Srbiji.
Trudimo se da delujemo na više frontova - da informišemo i edukujemo ciljanu grupu, da aktivno i aktivistički utičemo na promene u sistemu kako bi uticali na nadležne službe da se stvore svi potrebni uslovi za poboljšanje kvaliteta i uslova lečenja neplodnosti u Srbiji.
Bavimo se isključlivo problemom neplodnosti jer svaki 6. par u Srbiji ima problem sa začećem.
Naš slogan je: Da nas dvoje bude barem troje!