Uvod u digitalnu fotografiju #4 - Ulična fotografija

  Рет қаралды 12,390

Vudemn

Vudemn

Күн бұрын

Пікірлер: 32
@Vudemn
@Vudemn 6 жыл бұрын
Javite šta biste još hteli da čujete ili vidite kad je u pitanju fotografija, ostaju mi još portreti od planiranih, a onda bih možda mogao da se fokusiram na neke specifične stvari :) TIMELINE: Uvod: 00:00 Istorija ulične fotografije, teorija i primeri: 00:53 Tehnički detalji i lično iskustvo: 9:53 Deset saveta za početnike: 14:19
@sorcererserbia1968
@sorcererserbia1968 6 жыл бұрын
Komercijalna fotografija...stock fotografija, nešto više o stock sajtovima
@therealtrynottolaugh2627
@therealtrynottolaugh2627 6 жыл бұрын
Fotografija poznata kao "Rucak na oblakoderu" en.wikipedia.org/wiki/Lunch_atop_a_Skyscraper 1932 god. izgradnja Rockerfeller plaze takodje izradjena u Njujork-u. Fascinantna i veoma specificna fotografija, pomeni je ako do sad nisi. Postoji ceo serijal tih fotografija koje mozes da pogledas na netu i na osnovu njih sastavis pricu. Mozda cak i fotografije koje su vezane za nastanak Givenchy brenda koje su nastale u Parizu i bile prekretnice mode i odevanja. Pozdrav!
@Vudemn
@Vudemn 6 жыл бұрын
Hvala na podsetniku, ta fotka mi je skliznula s uma, a i gledao sam u ovom videu da se fokusiram na poznate autore :) I vidiš, mogao bih i da pravim seriju videa o određenim stilovima, epohama i sličnim grupacijama sa analizom, to nije loša ideja!
@etet4784
@etet4784 5 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/eZ3Ig4pjrb2mgKs Na ovom linku mozes pogledati fotografije nekih od najvecih fotografa ikad. Neke od njih si pominjao u svojim klipovima a na osnovu fotografija se moze zakljuciti zasto oni i jesu najbolji od najboljih i ako nisu mogli da koriste blagodati digitalne fotografije. Sve su to veliki majstori i pravo je uzivanje gledati te fotografije. Oni su imali samo analogne fotoaparate, sa samo jednom fokusnom tackom, sa fiksnim objektivima i bez mogucnosti da menjaju iso vrednost. Pokusajte da zamislite sebe u takvoj situaciji a da vam pri tome gotografija bude pravilno eksponirana, kompozicijski korektna i dobro fokusirana. Iz videa se jasno moze zakljuciti da negde od 70-tih na ovamo nista novo u fotografiji nije "izmisljeno". Svi samooponasaju te velike majstore koristeci savremeniju tehniku. Moj prelog je da napravis jedan klip o tim velikim majstorima i sta ih je to cinilo velikim. Imam i pitanje :) Gde mogu da pogledam tvoje fotografije? Pokusao sam sa Vudemn ali nisam nista pronasao.
@vladimirgrabovica2510
@vladimirgrabovica2510 2 жыл бұрын
Bravo majstore
@MilanPetkovic
@MilanPetkovic 6 жыл бұрын
Odlican video, kao i ceo serijal. Pokrio si dosta stvari za jako kratko vremena, samo nastavi :)
@gunicsvetpzar
@gunicsvetpzar 3 жыл бұрын
Pozdrav,veoma je zanimljivo kako izlažeš sve ono što je bitno za fotografe.Zanimljivo je i meni iako sam više decenija fotoreportet.Trenutno radim sa Nikonom D-610 objektiv 24-120 i 50/1,8 ...Evo da se javim jer mi je zanimljivo da slušam koliko široko ide tvoje izlafanje.Bravo👌📸
@RokzMaster
@RokzMaster 2 жыл бұрын
donekle si dobro ispričao, plusić za video.
@mladenberisic4147
@mladenberisic4147 6 жыл бұрын
napokonnn
@МилошКавић
@МилошКавић 6 жыл бұрын
U posljednje vrijeme sam se poceo zanimati za fotografisanje i srecom pronasao tvoj kanal. Uvijek sam na fotografisanje gledao kao stvar koja nam daje jednu kreativnu notu i koja nam pruza slobodu. Sada na ovo vise gledam kao strast. Jeste da sam ja jedan najobicniji laik koji se zapravo nije ni poceo baviti fotografisanjem, ali u skorijoj buducnosti planiram cim steknem uslove za to, izuzetno mi se svidja tvoj pristup, toliko studiozno posmatras fotografisanje sto i te kako utice na moj stav prema fotografisanju. Odgledao sam ove tvoje klipove u vezi sa fotografisanjem, ali dosta stvari su mi i dalje nepoznate koje ti naravno mogu biti tema za naredne klipove. Nakon svih ovih navedenih osobina fotoaparata, detalja i faktora koji uticu na fotografiju i dalje nemam predstavu koje to osobine ima objektiv, a koje osobine ima tijelo fotoaparata. Recimo sada kada bih kupovao aparat shodno nekoj namjeni, ja ne bih znao kupiti odgovarajuce tijelo i odgovarajuci objektiv. Ono sto svi govore da je objektiv mnogo vazniji to sam razumio, ali i dalje ne razumijem sta to nudi objektiv, a sta tijelo. U onom videu sto si objasnjavao pejzaznu fotografiju izuzetno mi se svidjela uvodna spica. Moze li u ovom serijalu da se nadje klip kako snimati sa DSLR? Kada kupim fotoaparat dosta bih ga koristio za snimanje. Shodno svrsi i namjeni interesuje me kakve osobine tijelo fotoaparata i objektiva treba da budu na nocne uslove, jer pogotovo bih volio snimati i praviti fotografije u nocnim uslovima? Vidio sam da se po komentarima spominje broj okidanja pri kupovini fotoaparata. Kako to utice na vijek fotoaparata, odnosno kvalitet fotografija? Malo sam ovaj komentar oduzio, ali gledajuci tvoje klipove postao sam sve vise i vise znatizeljan i inspirisan, a tebe vidim kao nekog izuzetno kompetentnog da to objasni na najbolji nacin kao sto si dosad odradio, a ja kao laik sve shvatio.
@Vudemn
@Vudemn 6 жыл бұрын
Hvala na podršci, dobrim zapažanjima i komentaru :) Pa da probam da odgovorim na sva tvoja pitanja: - Mnogo je teško ući u čitavu priču o fotografiji ako sam nemaš opremu za fotkanje, sve te tehnikalije zapravo postanu jasnije kad imaš fotoaparat u rukama i kada ga koristiš. Dakle, teorija ima smisla jedino kad se primeni u praksi. - U suštini, važno je i telo i optika - ali optika duže traje. Zato se i drže cene objektiva, jer ne postoji nešto veliki napredak. Recimo tek posle 20 godina Canon izbaci novi model objektiva, a on u odnosu na prethodnik ima samo mala poboljšanja u vidu stabilizacije slike, tišeg motora, boljeg autofokusa. Samo staklo je uglavnom isto. Telo ima dosta elemenata koji mogu biti značajni: najpre postoje crop senzori i full-frame kamere. Prvi imaju manji senzor, a on upija manje svetla, zato su full-frame fotoaparati bolji noću, i šum im je mnoogo manji na velikim ISO brojevima. Nemoguće je razdvojiti telo od objektiva po važnosti, ali u kombinaciji oni nude ono što vidimo: bolja optika donosi veću oštrinu, ali telo nekad zna da ograničava da optika iznese ono što može. - Tu da se nadovežem na noćnu fotografiju: potrebno je imati telo koje relativno dobro funkcioniše noću, dakle da na velikim ISO vrednostima ne stvara veliki šum, i potrebno je imati objektive koji imaju veliki otvor blende. Tu su prime objektivi odlični, mogu da idu recimo do 1.8 ili 2, što je korisno jer to znači da upijaju mnogo više svetla nego drugi modeli koji imaju 3.5-5.6 otvore. Opet, zavisi šta te zanima kad je u pitanju noćna fotografija, ako bi fotkao sa stativa onda imaš stabilnost za duže ekspozicije (od sekunde ili više), ali ako bi fotkao iz ruke morao bi da dižeš ISO i smanjuješ shutter speed. Mada noćna fotografija je često i lov na svetla, tu treba dosta paziti na izvore svetla i obraćati pažnju na to najviše. - Verovatno ću u jednom trenutku odraditi i video o tome koji parametri su najbolji za snimanje s DLSR-om, uskoro treba da nabavim novo telo pa bi bilo dobro s njim isprobati to - I za kraj, ako sam odgovorio na sve, pitanje povodom broja okidanja je bitno zato što svaki fotoaparat ima određen životni vek shuttera, zatvarača. Na modelima iz srednje klase u pitanju je brojka oko 100 hiljada. To je ipak mehanički element, a mehanizmi uvek imaju vek trajanja. Naravno, kada se zadesi da se shutter pokvari, ne znači da ne može da se popravi, ali ipak to zna da košta po par stotina evra. Nekome se isplati, ako je platio telo par hiljada evra, nekome je bolje da uzme novi fotoaparat. Ali sto hiljada je zaista mnogo, ne treba biti štedljiv kad je u pitanju fotkanje. Mislim da do te brojke doguraju ljudi koji fotkaju svakodnevno i fotkaju proslave i venčanja, npr. Ja sam ipak gledao da tražim novi model koji ima ispod 20k, jer to znači da ipak nije previše korišćen, i da ću ja moći da ga koristim barem nekoliko godina :) Ako imaš još neka pitanja, slobodno se javi, rado ću da odgovorim na sve što te zanima. Pozdrav
@МилошКавић
@МилошКавић 6 жыл бұрын
@@Vudemn Hvala mnogo na ovom iscrpnom odgovoru. Ti si kroz prethodne video klipove odlicno objasnio ove tehnikalije tako da sad imam kakvu takvu predstavu sta svaka opcija radi. U sustini odabir dobrog kompleta se svodi na brojne kombinacije osobina tijela i objektiva u odnosu na namjenu fotoaparata. Za pocetak bice mi sasvim dovoljan i onaj osnovni objektiv sto se dobije uz tijelo fotoaparata. Usput da kazem da su ti one pejzazne fotograije jedne od najljepsih koje sam ja ikad vidio. Potpuno sam neobjektivan i pristrasan kada kazem ovo jer je za mene Tirol jedno od najljepsih mjesta na svijetu.
@dmitar8544
@dmitar8544 6 жыл бұрын
super su ti klipovi,pomogao si mi jako oko puno stvari . 😁👍
@franjopavkovic2732
@franjopavkovic2732 3 жыл бұрын
Dobar si
@Gameriously
@Gameriously 6 жыл бұрын
Sledeci put fokus check! :D
@ekspresija101
@ekspresija101 6 жыл бұрын
dobar klip, edukativno, interesantno. nastavi.
@svetozargunic1299
@svetozargunic1299 2 жыл бұрын
Lepo
@maksasmr9446
@maksasmr9446 5 жыл бұрын
Tebra jel mozes nesto da pricas o fotokameri lumix fz 82/80
@franjopavkovic2732
@franjopavkovic2732 3 жыл бұрын
Jel imas instagram?
@kkkkk5275
@kkkkk5275 6 жыл бұрын
Ajde hvala Bogu
@admirabozic816
@admirabozic816 5 жыл бұрын
Jel moze video za kameru Nikon B 500
@Vudemn
@Vudemn 5 жыл бұрын
Nažalost, ne radim recenzije, ima toga već dosta po netu, no taj model je odličan za početnike, ima dobar zum i neke modernije funkcije poput wifi-ja, što je uvek korisno.
@netalikofficial5988
@netalikofficial5988 4 жыл бұрын
Jedno pitanje, da li je kod nas dozvoljeno fotografisati na ulici bez dozvole? da li mogu da ga nadrljam? xD
@Ocatisinfan
@Ocatisinfan 3 жыл бұрын
Ma smijes
@jandric_
@jandric_ 5 жыл бұрын
Preko dana šum se ne stvara, naravno ma otvorenom. Sve je super samo gazi!
@etet4784
@etet4784 5 жыл бұрын
Ok, brzo razmisljas i govoris, moze se iz tvojih klipova cuti dosta zanimljivih stvari. Uglavnom je sve tacno i radi se o stvarima koje mozes naci svuda po netu. Ocigledno si i ti kao i vecina ljudi koji se bave fotografijom to znanje pokupio s neta. Ne kazem da je to lose, samo su to vec svima poznate stvari, moras to sto izneses kroz teoriju pokazati i prakticno ako imas ambiciju da te vise ljudi prati. Budes nekad i kontradiktoran u stvarima o kojima govoris ali ok, niko nije savrsen. Ono sto ti najvise zameram je sto mi precesto zvucis kao neki stock fotograf. Mnogo se lozis na taj perfektan fokus i na fotografije bez suma. Fokus mogu i da shvatim ali toliko insistiranje da je sum nesto lose me malo nervira. Nikakav sum pa cak ni promasen fokus ne mogu umanjiti vrednost dobre fotografije i ovde ne govorim o stock fotografijama. Najveca vrednost dobre fotografije je prica koju ta fotografija prica i emocija koju u sebi nosi. Podeseticu te da su neke od najpoznatijih fotografija na svetu pune suma a mnoge od njih i potpuno pogresno fokusirane ali to ni malo ne umanjuje njihovu vrednost. Danasnja fotografska oprema je toliko "savrsena" da fotografije koje se njom naprave izgledaju kao da su od plastike, ali vecina takvih fotografija nema dusu, nema nikakvu umetnicku ni bilo kakvu drugu vrednost pa sve da na njima nema ni jednog zrna suma i da je u fokusu bas svaka dlaka na mudima nekog pauka. Nadam se da ne zameras zbog ovih malih kritika, ipak mi se svidjaju tvoji klipovi, tvoja energija i tvoj temperament pa cu nastaviti da te pratim.
@Vudemn
@Vudemn 5 жыл бұрын
Ćao, hvala na praćenju! :) Da se obazrem na par stavki u tvom komentaru, najpre - znanje koje imam pokupio sam sa neta, tačno, ali isto tako i iz dosta knjiga koje su pisali fotografi, i drugi teoretičari o fotografima. Baš bih rekao da ono o čemu pričam nije ni blizu stock fotografiji, i to je zapravo nešto čime se nikad nisam bavio, niti me zanima. Kada pričam o fokusu, uglavnom mi je cilj da pokažem ljudima kako da pravilno utilizuju fokus, tj kako da ga ubodu - to ne znači da potenciram da fotografija bude kristalno čista - sve je do osobenog stila, u šta nisam zalazio, jer bi to opet bilo iz mog ugla. Fokus nije ključan, ali je bitan, i bez obzira što postoje fotografije koje su značajne zbog ostalih elemenata kao što su priča, setting, kadar itd - ipak je bolje imati pored svega i uboden fokus osim ako ne ide u korist samoj fotografiji da bude blurovana, jelte. A i kao i za sve u fotografiji (i bilo kojoj delatnosti/umetnosti), najbolje je poznavati pravila izuzetno dobro da bi posle mogao da ih prekršiš, zar ne? Šum je loša stvar, po difoltu. Nek bude ovo za sad subjektivna stvar, ali bih rekao da može da bude i potpuno objektivno. Moramo najpre da napravimo distinkciju između veštački dodatog graina, i noise-a, tačnije šuma koji nastaje pri velikim ISO vrednostima. Grain koji se doda u postu daje drugačiji šmek fotografiji, od šuma koji se pojavljuje kada digneš ISO na 6400 ili na višim vrednostima. Naravno da na kraju stoji činjenica da ni najbolja oprema ne može načiniti dobrog fotografa, i retko kada sam u videima potencirao da ljudi treba da nabave skupu opremu, već upravo da rade sa onim što imaju. Još jednom, hvala na komentaru i praćenju, pozdrav!
@etet4784
@etet4784 5 жыл бұрын
@@Vudemn Nisam ja mislio nista lose kada sam rekao da mi nekad zvucis kao stock fotograf, samo sam hteo da naglasim da se u stock fotografiji insistira na tome da fotografija bude apsolutno bez suma a ti si vise puta insistirao na tome da je sum nesto lose. Ja ovde ne govorim o sumu koji se dodaje u obradi, to je drugi par rukava. Posto kazes da se ne bavis stock fotografijom i da je ne volis, onda cu te zamoliti da mi objasnis zasto je sum losa stvar? Ne govorim ja ovde o jako visokim ISO vrednostima 6400, 12800 u tim situacijama je fotografija uglavnom unistena. Ja govorim o vrednostima 400, 800 itd. Kakav god da imas fotoaparat i optiku, sum ce postojati kad se koriste i te vrednosti ISO i ako se mozda ne vidi na prvi pogled. Sto se mene tice, takav sum, cak i kad je vidljiv, ne utice lose na kvalitet i vrednost fotografije, posebno ako se radi o crno-beloj fotografiji. Ne govorim sve ovo da bih polemisao s tobom, ti ocigledno znas puno vise od mene o fotografiji, govorim ovo kako bih ljude koji tek pocinju da se bave fotografijom a koji nemaju neku kvalitetnu opremu, ohrabrio da ne odustaju od fotografije samo zato sto je sum nesto lose i sto ce im fotografije biti lose zato sto se na njima primeti malo suma. Pozdravljam te, samo nastavi a ja cu nasaviti da te pratim, podrzavam kad se slazem s tobom i mozda malo kritikujem kad se ne slozim :)
@Vudemn
@Vudemn 5 жыл бұрын
@@etet4784 Nije problem u šumu, koliko u povećanju ISO vrednosti po sebi. ISO je osetljivost senzora na svetlo, što znači da je to u suštini dizanje ekspozicije u samoj kameri. Postoje neka testiranja koja su htela da pokažu kako je isto u postu povećati ekspoziciju za određenu vrednost, nego preko ISO-a, ali to je poprilično kontroverzno - ISO to mnogo bolje čini u samoj kameri. Dakle, šum je nuspojava osetljivosti senzora na svetlo, a samo povećanje ISO-a dovodi do promene vrednosti boja koje mogu izgledati neprirodno (u nekim slučajevima). Naravno, sve je to i dalje stvar ukusa - dokle god se koristi sa znanjem šta svaka od tih vrednosti predstavlja. Viđao sam fotografe koji bezobzirno koriste visoke ISO vrednosti, ali takođe znam i ljude koji po difoltu - baš za uličnu fotografiju - drže ISO na 2000, i njihove fotke izgledaju odlično. Tako da razumem šta si hteo da kažeš, i možda u videu nisam to dovoljno pojasnio, svakako ohrabrujem ljude da koriste raspoloživu opremu jer dobro kadrirana fotka sa dosta šuma je zasigurno bolja od loše kadrirane bez šuma, zar ne :) Nadam se da ćemo voditi dalje komunikaciju kad se budem vratio sa novim videima o fotografiji, dotad, uživaj.
@nikolateos5298
@nikolateos5298 5 жыл бұрын
Previše teorije, malo praktičnog.
@Vudemn
@Vudemn 5 жыл бұрын
Zvučaću kao dosadni profan, ali smatram da je ovde teorija od izuzetnog značaja. A za praktični deo ponudio sam ovde osnove, što je u sklopu samog naziva serijala. Biće još videa gde ću davati konkretne praktične savete, međutim, šta je konkretno problem kod ulične fotografije? To što ja mogu da dam savete koje sam ja lično pokupio i koje su odredile moj način fotografisanja, i time bi ljudi išli ka toj liniji, praveći fotke na sličan način. Ipak je najpoželjnije da se svako suoči s uličnom fotografijom lično, samo sa tim teorijskim znanjem, i da vidi u kom pravcu želi da ide, da stvori svoj stil.
13 Smartphone Photography tips & tricks
18:26
Jamie Windsor
Рет қаралды 1,2 МЛН
When Cucumbers Meet PVC Pipe The Results Are Wild! 🤭
00:44
Crafty Buddy
Рет қаралды 62 МЛН
Как Я Брата ОБМАНУЛ (смешное видео, прикол, юмор, поржать)
00:59
Uvod u digitalnu fotografiju #1 - Osnove
31:11
Vudemn
Рет қаралды 64 М.
7 SIMPLE photography TIPS I wish I knew EARLIER
18:33
Nigel Danson
Рет қаралды 2,4 МЛН
MALA ŠKOLA FOTOGRAFIJE 8./ KOMPOZICIJA I KADAR FOTOGRAFIJE  / Pravila fotografije
19:48
Uvod u digitalnu fotografiju #3 - Pejzaži
38:49
Vudemn
Рет қаралды 15 М.
Kako odabrati svoj prvi fotoaparat | Marko Daniel | Halogenid Podcast
8:37
Kako sam fotografisao MESEC ?
15:32
Mudja
Рет қаралды 274 М.
Canon EOS R100 - moj prvi aparat
13:05
Benchmark
Рет қаралды 6 М.
Koji fotoaparat odabrati?
6:26
Avanture Gorana Šafareka
Рет қаралды 2,7 М.
Foto edukacija: Što je blenda i kako se koristi - vlog 160.
11:41
When Cucumbers Meet PVC Pipe The Results Are Wild! 🤭
00:44
Crafty Buddy
Рет қаралды 62 МЛН