No video

VVP Ralsko - Letiště Hradčany (dokument o historii a současnosti letiště)

  Рет қаралды 108,426

Opravdové příběhy

Opravdové příběhy

Күн бұрын

Dokumentární film o vzniku, historii, ale i současném stavu letiště Hradčany, které bylo dlouhá desetiletí součástí vojenského výcvikového prostoru Ralsko.
V dokumentu jsou použity video materiály natočené v roce 2007, fotografie CMA - Společnosti pro výzkum historického podzemí, informace ze stránek vrtulnik.cz a dalších.
www.podzemi-cma.cz, www.vrtulnik.cz, www.expozice-ra..., www.mimon.cz, www.letiste-hra....
Podrobné informace o dokumentu najdete na adrese www.poznamkovyb...

Пікірлер: 66
11 жыл бұрын
Děkuji, určitě jsem vynechal řadu jmen a momentů. Jak už tomu tak bývá, řada informací se objevuje až v reakci na dokument, což vytváří závazek abych se v budoucnu k tomuto tématu vrátil.
11 жыл бұрын
Ano, je to bohužel důsledek nerozhodné politiky, kdy se vlády nedokázaly rozhodnout co vlastně s letištěm dělat. Zájem zahraničních investorů o zachování letiště byl, ale nerozhodnost vlády je nakonec znechutila. Letiště přístupné prakticky je, teoreticky by se na ně nemělo vjíždět autem, ale to byla vždy pouze teorie podpořená značkou "Zákaz vjezdu".
12 жыл бұрын
Jo, jen za těch pět let co jsem tam nebyl se hodně změnilo, natož za třináct let. Je to čím dál tím smutnější pohled. Letiště je jediné, které ještě sem tam drží. ÚLy jsou holt skoro věčné :)
@josefsvasek7560
@josefsvasek7560 11 жыл бұрын
sloužil jsem u 47 Pzlp,při shlédnutí tohoto filmu, začínám být nostalgický ale krev se mi začíná vařit - protože za to jak to nyní vypadá, nemůžou jenom Rusáci, ale celá vládní garnitura od doby pádu soc.
11 жыл бұрын
Díky :) Vytápěná letištní plocha je podle mě pouze mýtem. Led a sníh se odstraňovaly daleko jednodušším a nenáročnějším způsobem. Když bylo nejhůř, stačilo přidělat na nákladní automobil vyřazený proudový motor, namířit jej na plochu a pojíždět. Odmrazení bylo dokonalé a oproti vytápění plochy i v celku levné :-) Podobná zařízení se používají i dnes. Stačí si vyhledat například Odmrazovací zařízení OZ-88.
@LadislavAlexa
@LadislavAlexa 10 жыл бұрын
To může být krásná, nouzová přistávací plocha. :)
@kubistv10.
@kubistv10. 4 жыл бұрын
To asi jo
@LamkillerPlayMann
@LamkillerPlayMann 12 жыл бұрын
Smutný konec ještě smutnější éry. Škoda ho, souhlasím, že v letišti mohl být značný potenciál. Současný stav je opravdu ubohý. Zanedlouho zůstane pouze letiště s úly. Školy, kino a ostatní zázemí již drží pohromadě pouze silou vůle, nádraží jsem málem ani nenašel. V oblasti Bělé pod Bezdězem začaly rozsáhlé demolice všech budov. Posledním památníkem jsou bunkry na střelnici pro řízení palby. Jsou však zatopeny. Paneláky jsou přestavovány na bydlení pro čer... tedy vlastně nepřizpůsobivé občany.
10 жыл бұрын
Miroslave děkuji za upřesnění, máte pravdu. Pro souvislost jen uvedu co jsem původně netušil, totiž že letecký benzín se používá pro zážehové pístové motory, zatím co pro motory reaktivní je používán právě letecký petrolej. Pro představu, rozdíl je podobný jak plést si benzín a naftu. Od chvíle kdy armáda začala používat letouny s reaktivními motory tedy benzín nebyl na pořadu dne.
@ondrejcap312
@ondrejcap312 11 жыл бұрын
V té době v Hradčanech žila snad jen jedna civilní česká rodina. Bydlení tam nebylo nic moc, stálý hluk a vibrace od letadel. Také se tam dost kšeftovalo hlavně se tam sehnal velmi levný benzín a různá elektotechnika z bývalého SSSR. Pokud se tam podívám tak se asi nebudu stačit divit co zbylo z funčního letiště. Kdyby se dala ukrást dráha tak už by tam asi taky nebyla. O mé práci na letišti tady psát nechci to asi pochopíte. Mimořádných událostí tam bylo docela dost.
@ondrejcap312
@ondrejcap312 11 жыл бұрын
Při příjezdu do Hradčan od Doks byl po levé straně obchod a proti rybník. Za rybníkem vpravo byla asfaltová cesta a přístup na letiště. Tam jsme měli buňky jako základnu a ve druhém úlu dílnu. Na konci dráhy byly gumové sítě na zachycení letadla. Byl jsem svědkem kdy pilot nezvedl Miga 21 a do sítí vjel ty ho zachytly a zastavily až těsně u hlavní silnice mezi Doksy a Mimoní. Pak se 3 dny vůbec nelétalo. Rád bych se tam podíval. Vy tam býváte? Rostly tam houby, nikde už jsem tolik nenašel.
@albundy2696
@albundy2696 4 жыл бұрын
Ondřej Čáp v kterých letech jsi tam sloužil ? Já tam byl v 68, to se tam teprve chystalo předání Rusům. Vezl jsem od tud tatru 141 a dva vleky na letiště Přerov..
@Spitzberg1945
@Spitzberg1945 11 жыл бұрын
OK, byla to taková moje drobná poznámka badatele, kdbyste se tomu chtěl do budoucna věnovat, třeba podobnou prezentací - filmečkem, tak doporučím nějaké premeny. Letiště za války mělo sice krátkou, ale docela dost zajímavou historii. Na samém konci to bylo vlastně jedno z mála letišť odkud se ještě operovalo na podporu bojových jednotek na frontě... Jinak ještě jedno letiště v tom prostoru bylo na Hvězdově, zřejmě na podporu vzletů bitevních letadel Kummerského letiště.
@winekiss1
@winekiss1 9 жыл бұрын
Super zpracování.. Stručné a jasné informace.. Perfektní.. Škoda jen, že nelze dohledat dobové fotografie, jak to tam tenkrát vypadalo :/
@rtkv1p3r46
@rtkv1p3r46 5 жыл бұрын
Fotky se vyhledat dají a není jich málo.
@tomastrangos4637
@tomastrangos4637 3 жыл бұрын
Úchvatné video ✌️⭐👍👨‍✈️
11 жыл бұрын
To jsou zajímavé dobové informace, díky. Taková mimořádná událost se jen tak nevidí. Mimochodem, v jaké pozici, mohu-li se zeptat, jste na letišti působil? Já už jsem v Hradčanech zase několik let nebyl, měl jsem pocit, že je lépe ušetřit si zklamání z pokračující devastace. Ale podívat se tam by neměl být problém, možná že bych tam i někdy opět po čase mohl vyrazit :-) Houby už ale asi nebudou v intenzitě co bývaly. Teď je tam lidí celkem dost.
@ondrejcap312
@ondrejcap312 11 жыл бұрын
Měl jsem tu příležitost na letišti pracovat v roce 1986. Zažil jsem každodenní létání MIGŮ a letiště bylo plně funkční. Mám z letiště dobré vzpomínky. Po shlédnutí dokumentu je mi docela úzko. Když už tam letiště bylo tak se nemělo nechat spustnout a je to důsledek vládní garnitury. Když to sovětská vojska opustila bylo vše plně funkční. Rád bych se tam podíval a zavzpomínal na minulost. Je toto letiště volně přístupné?
@mineador
@mineador 6 жыл бұрын
Ano bohužel úplně každému i vandalům.
@zipiks9652
@zipiks9652 11 жыл бұрын
Výborný dokument! Děkuji. Docela by mě zajímalo jak je to s tou vytápěnou letištní plochou?
@michalkratkochvil7105
@michalkratkochvil7105 6 жыл бұрын
Video jako dokument se mi libi, co se mi ale nelibi je onen smutny konec...
12 жыл бұрын
Díky :-) Skladeb je tam několik, takže pro konkrétní skladbu specifikuj čas. Obecně je to interpret Parov Stelar.
@smashrulezzz6446
@smashrulezzz6446 3 жыл бұрын
Pěkný dokument! Politiky bohužel zajímá vždy vlastní prospěch a prospěch jejich vlivných přátel. Nejen toto místo je smutným důkazem.
@ondrejcap312
@ondrejcap312 11 жыл бұрын
Plocha vytápěná nebyla. Na odmrazování a sušení plochy se používali speciální nákladní automobily.
11 жыл бұрын
Divit se bohužel opravdu budete, i před několika lety zbývala pouze torza budov a dnes to nebude o nic lepší. Cokoli kovového, elektroinstalací počínaje a překlady konče bylo ukradeno. Pokud by se vám chtělo, napište mi na boucek@izitra.cz. Jakékoli detaily z doby provozu jsou velmi zajímavé a na mnoho pamětníků člověk logicky nenarazí.
@Spitzberg1945
@Spitzberg1945 11 жыл бұрын
Dokument není vůbec špatný, ale dost mě vadí, že není v dokumentu zmíněno jmeno plukovníka H.U. Rudela....
12 жыл бұрын
No, ono je otázkou kolik z budov vlastně ještě dnes stojí, na některé bych byl moc nesázel už tehdy. K řadě z nich už rozhodně nevedou žádné cesty, protože panely už dávno zmizely. Nebýt toho, že železobeton se rozebírá dost špatně, asi by tam už nestály ani úkryty.
@petersojak945
@petersojak945 6 жыл бұрын
Veľmi dobré, ale je mi z toho smutno. Škoda, že sa niečo nezachránilo, aspoň ako technické pamiatky. Napriek tomu je to dôkaz o sile bývalej čsl. armády (i keď tam boli nakoniec Rusi). Myslím, že terajšia česká a slovenská armáda môžu len ticho závidieť.
@harrry444
@harrry444 5 жыл бұрын
...k otevírání a zavírání ÚLů slouží lanový naviják. Obsluha velmi jednoduchá. Napájení el.proudem ze sítě. Jinak stíhačky a vrtulníky létají na letecký petrolej/kerosin/ a ne na benzín. Benzín se používal ve starých typech vrtulníků/Mi1 a Mi4/
@albundy2696
@albundy2696 4 жыл бұрын
harry harryson za mých let se to nazývalo elerix...
@kubistv10.
@kubistv10. 4 жыл бұрын
Mě napadlo že by z toho mohli dělat dopravní letiště že by to mohli opravit a bylo by to docela dobrý Mohlo by se to využít a mohli by tam hrozně hrozně hrozně hrozně lidí tak třeba tam přiletí nevím třeba tam přiletí ani taxík nebo Autobusem pojedu do Liberce na Ještěd
@miroslavkrnac9673
@miroslavkrnac9673 10 жыл бұрын
Snád len jedna pripomienka - v bunkroch sa skladuje letecký petrolej a nie benzín. V tých časoch sa tankoval PL-4. neskoršie PL-5
11 жыл бұрын
No tak ona je otázka, kdo by jinak chtěl zrovna tam bydlet. Jde o pár paneláků u kterých není v zásadě nic kromě letiště na straně jadné a silnice na straně druhé. Současné využití vidím jako celkem rozumné a logické. Nádrazí vyloženě ne. Ono šlo o vlečku, která se následně v rámci areálu tuším větvila. Větší přesuny se odehrávaly z Bělé pod Bezdězem.
11 жыл бұрын
Майкл поблагодарить вас и я ценю это.
@TDjQuiet
@TDjQuiet 9 жыл бұрын
Mohu se zeptat co to je za přenosný reflektor?Díky
12 жыл бұрын
Parov Stelar - Psychadelic Jazz
@TDjQuiet
@TDjQuiet 8 жыл бұрын
Název první písničky prosím.Díky
@155deni1
@155deni1 8 жыл бұрын
Letos jsem se tam byl podivat a nektere budovy uz tam nejsou. Je to velka skoda....
@rombra4870
@rombra4870 8 жыл бұрын
+Honza Lišák Zajímavý dokument….Jen doplním, že v sedumdesátých letech tam (kromě několika tisícovek vojáků CA) sloužilo dvacet vojáků ČSLA, kteří tam zajištovali chod kotelny a ČOV. Měl jsem tu možnot být jedním z nich a rád na ty roky vzpomínám, neb jsem měl „pohodovou vojnu vyplněnou houbařením a lovem ryb).
11 жыл бұрын
Ano, takové využité měly nekteré ÚLy už v době natáčení.
@_johny_compass
@_johny_compass 6 жыл бұрын
Skoda, ze si to armada neprebrala, dopustili jsme (tehdejsi politicka garnitura v divokych 90') devastaci vybudovaneho letiste s kompletnim zazemim. A rozkrast vse a kompletne znicit... je mi z toho smutno
6 жыл бұрын
Ona armáda moc nevěděla co by s tím dělala a ani na udržování celé řady areálů, které se najednou uvolnily, neměla lidi ani finanční prostředky. V podstatě nikdo moc nevěděl co s tím. Bylo to jako by se najednou uvolnilo hned několik měst se špatně postavenými bytovkami, a s ropnou havárií všude kolem. Ale ano, tehdejší vlády se na tento problém dokonale vykašlaly. Existovali vážní zahraniční zájemci, jenže když ani po dvou letech nebyla smlouva ani ve výhledy, tak odešli jinam. Nicmémě, abych byl spravedlivý, tak musím říci že o těchto zájemcích, nabídkách a jednáních nevím ani zdaleka vše, neznám detaily, takže možná byla chyba i jinde.
@_johny_compass
@_johny_compass 6 жыл бұрын
@ slysel ksem o zajmu nejake svycarske firmy/podnikatele, nevim co je na tom pravdy Chapu, ze se penize po rozpadu sssr potažmo československa museli asi investovat jinam atd. Rusila se cela rada letist coz byl nevyhnutelny krok vzhledem k velikosti armady. Presto me mrzi proc zrovna toto letiste vcetne prilehle vojenskeho prostoru zustalo nevyuzite, s minimalnimi naklady mohlo skvele slouzit. Dnes mame vrtulnikovou zakladnu v namesti, kde je ale pomerne malo letovych dnu vzhledem k nestabilnimu pocasi na vysocine, a navic vzhledem k rozmisteni VVP ne uplne vhodne situovane.
6 жыл бұрын
Ano, myslím že šlo o nějaké konsorcium firem, ale detaily mi teď nenaskakují. Největším zájemcem byl tuším Rolls Royce, který měl zájem vybudovat opravnu leteckých motorů. Tam bylo jednání velmi zdlouhavé, clá vláda tam tuším dvakrát přijela autobusem, zájemcům naslibovala rychlé jednání a potom z toho nebylo nic. Je ale možné, že začaly hrát nějakou roli i místní zájmy, nevím jak se třeba v Mimoni stavělli k myšlence, že jim tam budou burácet velká dopravní letedla, případně že začal po pár letech existovat u části armády zájem že by se komplex neměl prodávat, ona ani armáda není jednotná a jsou v ní různé frakce. Část armády tehdy příliš nespolupracovala s novou vládní mocí, část už ano. Zkrátka na přesnou odpověď by to chtělo detailně zmapovat tehdejší situaci. Prostor sám byl myslím nevyužitelný. Kvalita řady staveb byla velmi špatná a zásadní problém byl v tom, že tyto stavby nebyly legální takže se jejich převod na kohokoli hned na začátku zkomplikoval. V katastru prostě neexistovaly. Takže tam se ani celkem nedivím že to dopadlo jak to dopadlo. Letiště je ale rozhodně škoda, tam bylo z právního hlediska méně problémý, byť i tam byla řada staveb které právně neexistovaly, ovšem jak říkám, nevím jaké všechny vlivy tam hrály roli.
@keryep
@keryep 11 жыл бұрын
Dnes se v úlech skladuje posypová sůl jako statní rezerva..
12 жыл бұрын
Ono zase nebejt "zlatejch komunistů" tak v oblasti hradčanských rybníků stále mohla být vyhlášená rekreační oblast a ne hromada ruin. To si nevybereš :-)
@schleichpodkovicka9675
@schleichpodkovicka9675 7 жыл бұрын
já v Hradčanech bydlím
@michalkratkochvil7105
@michalkratkochvil7105 6 жыл бұрын
... jeste se chci vyjadrit k vyhrivane draze. Nechapu, jak nad tim nekdo muze spekulovat ve smyslu zda byla nebo nebyla!? Odpoved je preci hrozne jednoducha!!! Jsou-li pod drahou nejake tepelne rozvody (potrubi, atd.) byla vyhrivana. Paklize tam nic neni, vyhrivana nebyla! Jsem si jisty, ze pokud tam rozvody nejsou, tak to neni z duvodu jejich ukradeni!!! Pro lajky bych to osvetlil asi tak: zanate rozvody vodniho podlahoveho topeni? Tak asi tak nejak se vyhriva i vyhrivana draha. Pribizne. Neni to zadna veda.
@rtkv1p3r46
@rtkv1p3r46 5 жыл бұрын
Potrubí pod drahou je je vidět v mezeře vedle betonu
@rigbyplayingairsoft451
@rigbyplayingairsoft451 5 жыл бұрын
Mě by nevadilo kdyby se vrátilo do rukou armády👍
5 жыл бұрын
Jen nevím co by s tím armáda dělala. Nechtěla to už na začátku devadesátých let a teď myslím ještě o něco méně ;-)
11 жыл бұрын
Díky za nabídku, rad ji využiji. pošlete mi prosím na sebe kontakt na boucek@izitra.cz
@yrkapictured
@yrkapictured Жыл бұрын
super! tady tady trocha historie PREROV-BOCHOR kzbin.info/www/bejne/e5eYgYKPfcRmnKM
@user-fn3fi3id3p
@user-fn3fi3id3p 3 жыл бұрын
Вопрос,не ужели нельзя было использовать объекты после вывода-а получилась помойка.
@user-mp6fj2jw1t
@user-mp6fj2jw1t Жыл бұрын
Служил 88-90гг.
@pajin888
@pajin888 12 жыл бұрын
jako malej sem tam jezdil k tetě a strejdovi .měli barák hnedka u rybnika,krásná krajina ale celej den a noc rachot od stíhaček.v lese jezdili tanky že člověk musel bejt na pozoru když sme šli na houby.ted když nato koukám jak to tam dopadlo co stim naši politici udělali ,zlaty komunisti
@user-sg7om8sy2l
@user-sg7om8sy2l 11 жыл бұрын
Мне стыдно...
@infernomedia4741
@infernomedia4741 5 жыл бұрын
Михаил Кондратьев vy za to přece nemeuzete !!!
@urbexaparanormalhk4596
@urbexaparanormalhk4596 8 жыл бұрын
tady je moje vydeo byli jsme tady 25.3.2016 kzbin.info/www/bejne/m4fOdnSQfN6cbZI
Válečná tajemství Sauersacku
30:03
Roman Rezek
Рет қаралды 166 М.
Jaderné sklady Ralsko
17:30
Roman Rezek
Рет қаралды 61 М.
Look at two different videos 😁 @karina-kola
00:11
Andrey Grechka
Рет қаралды 14 МЛН
123 GO! Houseによる偽の舌ドッキリ 😂👅
00:20
123 GO! HOUSE Japanese
Рет қаралды 5 МЛН
Zombie Boy Saved My Life 💚
00:29
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 8 МЛН
Hrad Grabštejn - 2. díl (2/3) archeologické výzkumy
31:09
Historie v terénu
Рет қаралды 16 М.
Děsivá místa: ÚDOLÍ SMRTI - Podzemní továrna Rabštejn
25:41
Tajemno a záhady
Рет қаралды 237 М.
VESNICE MEZI DRÁTY - Maříž, nejpodivnější vesnice v Československu
28:10
Hrad Houska
25:50
Patrik Uhlíř Video
Рет қаралды 567 М.
ČESKOSLOVENSKÝ GULAG - vězeňský tábor Vojna
28:30
Tajemno a záhady
Рет қаралды 287 М.