Поляки большие эстеты,у них это наверное на генетическом уровне создавать вокруг себя красоту в мелочах. Глаз радуется когда едешь по польской глубинке и видишь добротные дома с ухоженными приусадебными участками, общественными территориями с массой интересных фишек, ну а про уютные гостиницы и кафе вообще молчу. Желаю дальнейшего процветания полякам,а Вам Лерочка всех благ и крепкого здоровья!Ваши видео выше всех похвал,все очень интересно и познавательно!
@pinkzaja2 жыл бұрын
@@kseniakolesnik7670 Кожен бачить те, що йому подобається.
@Quinnstown2 жыл бұрын
@@kseniakolesnik7670 u ciebie na wsi (czy gdzie tam żyjesz ) pewnie jest sterylna czystość ?Echhh kompleksy kompleksy kiedy się ich pozbędziecie ?😎Pozdrawiam
@kseniakolesnik76702 жыл бұрын
@@Quinnstown Po prostu nie rozumiem, robią piękno dla ludzi dookoła, widać, że wydaje się mnóstwo podatków, ale sami ludzie po prostu wyrzucają śmieci na ulicę. Nie rozumiem dlaczego?
@oksanadidur45972 жыл бұрын
@@kseniakolesnik7670 Вы сначала разберитесь ,кто именно выбрасывает .Это могут быть совсем не поляки .
@kseniakolesnik76702 жыл бұрын
@@oksanadidur4597 ну починається... Заїхали до війни, вже було так. Не треба зараз починати "байку" що це наші "понаїхали" і таке влаштували...
@piotrkorzeniewski85392 жыл бұрын
Lubię Pani filmy i lubię Ukraińców. Niedawno rozmawiałem ze znajomymi z Ukriany, którzy skarżyli się, że zapłacili mandat za rozbicie namiotu w Karkonoskim Parku Narodowym 🤣 Nie mogliśmy się dogadać. Ja mówię: "Ale to park narodowy!" A oni: "U nas też są i można tam żyć i palić ogniska." Ja: "W parkach narodowych palicie ogniska?" Oni: "I autem można wjeżdżać." Ja: "Ale przecież to park narodowy! Świętość!" W końcu ci znajomi powiedzieli, że Polacy są niewolnikami prawa, że zamykamy na noc wodospady (Kamieńczyk w Szklarskiej Porębie) I pobieramy opłaty za wstęp. Powiedziałem, że ktoś musi o to dbać, a przecież nie będzie tego robił za darmo, itd. Ta dyskusja trwała jeszcze sporo czasu 🤣 Nie chciałem wtedy tego mówić, żeby ich nie obrazić, ale pomyślałem, że w Polsce pierwszy Park Narodowy powstał 250 lat temu, jeszcze w czasach królewskich. I że dzięki temu, że pilnujemy tych miejsc jeszcze one są... W Ukrainie jest dużo "dzikich miejsc", turystyka nie jest rozwinięta, a i tak słyszy się o nielegalnych wycinkach lasu. Pomyślałem też o tym, że Polacy płacą chętnie tych parę złotych, bo wiedzą na co te pieniądze idą. Płacimy też podatki, żeby mieć ładne drogi, ładne szkoły i takie skanseny jak ten w filmie. Ukraińcy muszą się jeszcze dużo nauczyć 😉 Pozdrawiam ❤️
@vhnr34332 жыл бұрын
Chyba nie słyszałeś o wycinaniu Puszczy Białowieskiej, Tatrzańskiego Parku Narodowego czy wypalaniu Biebrzańskiego Parku Narodowego. Bory Tucholskie i Puszcza Notecka praktycznie już nie istnieją. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia satelitarne i Ukraina w stosunku do Polski wygląda jak enklawa zieleni.
@piotrkorzeniewski85392 жыл бұрын
@@vhnr3433 Oczywiście, że słyszałem. Ukraina wygląda zielono, bo jest 2 razy większa od Polski, a ludność głównie zamieszkuje miasta. Ale skala nielegalnej wycinki jest tam o wiele większa niż w Polsce. Kiedy odzywają się tacy mądrale jak ty, którzy muszą koniecznie sobie coś udowodnić, zawsze zastanawiam się czy odpowiadać. Ja nie twierdzę, że żyjemy w idealnym państwie, ale tym bardziej Ukraina nie jest idealna.
@ДочьЦарская-р1у2 жыл бұрын
Здравствуйте, не только украинцам, но и другим нациям, культурам. Ваше отношение, просто учит на месте, завораживает, удивляет, восхищает. С огромным удовольствием смотрю все Лерыны видео, очень интересно, назидательно. Огромная благодарность за проделанную работу.
@svetlanacohen69432 жыл бұрын
Я украинка и полностью с вами согласна.
@Сигизмунд-с2й2 жыл бұрын
Хахаха, всё верно, Украина - страна полной анархии.
@jurekgrzybowski29292 жыл бұрын
Mieszkam w Chrzanowie. Bardzo mi się podoba, że Pani reklamuje moje rodzinne strony. A w skansenie jest drewniany kościół, w którym pobrali się mój dziadek i babcia. Dawno temu, kiedy kościół stał gdzie indziej. Serdecznie pozdrawiam
@janwozniak3222 жыл бұрын
Łatwo Panią polubić. Ukrainie życzę dobrej przyszłości. Ukraińskim żołnierzom, życzę żołnierskiego szczęścia. Może ten świat jakoś jakoś wybrnie ze swojej głupoty. "Ruskiego mira" nie życzę. Pozdrowienia Pani Lero!
Всё очень нравится. Смотрю все твои выпуски, Лерочка. Узнаю много нового, живу в Польше уже почти год, всё жду свою карту побыта. И... Наслаждаюсь Польшей!!!
@dareczek632 жыл бұрын
16:01 taki budynek nazywa się stodoła i służy do przechowywania siana, które potem zużywa sie w gospodarstwie do karmienia krów. Te pionowe otwory z boku służą wentylacji aby siano nie psuło się. Dziś kiedy coraz mniej ludzi na wsi posiada krowy takie stodoły często po przebudowie pełnią zupełnie inną funkcję.
@escueladk2 жыл бұрын
Dokładnie. Oprócz siana kiedyś przechowywano też skoszone, ale niewymłócone zboże. Dawniej koszono je kosami, potem kosiarkami, ale trzeba było zwieźć je do stodoły i wymłócić. Potem w stodole pozostawała słoma, którą gospodarz co kilka dni wykładał pod bydło w oborze. Krowy robiły co trzeba 😉 i był obornik, czyli gnój, przez wielu do dziś uważany za dużo lepszy nawóz niż te sztuczne. Od kiedy zboże koszą kombajny i od razu młócą, a słomę zbijają w wielkie bele już nie wykorzystuje się stodół do przechowywania słomy. Jeśli dobrze widziałem to tylko te środkowe drewniane drzwi były rzeczywiście drzwiami. One były na obie strony. Z jednej strony wjeżdżał wóz z sianem czy zbożem, a z drugiej wyjeżdżał. Te dwa boczne drewniane wypełnienia są chyba w tym budynku „ślepe” i się nie otwierają.
@slawekilas97702 жыл бұрын
@@escueladk Dokładnie. Postęp techniczny powoduje to, że takie obiekty stają się niepotrzebne. Ja pochodzę ze wsi. Gospodarstwo typowe - samowystarczalne: dwie krowy, żeby było mleko, śmietana i twaróg, kilkadziesiąt kur - jajka - wiadomo i mięso, dwie, trzy świnie i koń. W stodole siano, owies i żyto a w kopcach za stodołą ziemniaki. Ot, taki typowy wiejski obrazek. Dziś już go niestety nie ma. Nie ma gospodarza bo zmarł a brat, który przejął ojcowiznę stodołę wyburzył...pewnie ten sam los czeka oborę i stary dom. Cóż począć - takie jest życie...
@wojciechsowinski33922 жыл бұрын
@@slawekilas9770 cóż, za stodołę czy inne budynki gospodarcze też trzeba płacić podatki. Jak się niczego nie uprawia a budynek niczemu nie służy i tylko zagraża bezpieczeństwu to się go rozbiera. W nowoczesnych gospodarstwach mimo wszystko jakieś stodoły dalej funkcjonują. Może na mniejszą skalę i zależy od profilu działalności ale jednak są. Ważne żeby rolnik dalej chciał być rolnikiem, bo jak tylko tam mieszka, a jeździ do pracy etatowej do miasta to po co mu stodoła?
@slawekilas97702 жыл бұрын
@@wojciechsowinski3392 Brat pobudował garaże i warsztat bo na roli nie pracuje ale ma inną działalność. Potrzebował miejsca na nowe budynki za które też płaci podatki a do miasta do pracy nie jeździ...
@robertjakubczak94372 жыл бұрын
@@escueladk Skrzydła w stodole nazywały się sąsieki
@architecture33472 жыл бұрын
Очень интересно. А еще мне нравится запах в таких музейных домах. Надеюсь я скоро тоже там побываю.
@ireneuszpyrak9612 жыл бұрын
Piękny skansen jest w miejscowości Tokarnia i zaraz obok jest zamek Chęciny. W skansenie jest drewniany kościół, 3 oryginalne wiatraki, dworek szlachecki i wiele innych fajnych budynków. Z wież zamku jest świetny widok na okolicę
@rafanowacki22602 жыл бұрын
16.14 - Stodoła - budynek gospodarski przeznaczony do przechowywania zboża, słomy, siana itp.
@rafazielinski79972 жыл бұрын
Świetnie się to ogląda. Zwykły Polak znajdzie tu spojrzenie z trochę innej, a jednak ciekawej perspektywy, a obcokrajowiec po prostu mnóstwo informacji na temat życia w Polsce. Gratuluję pomysłu ze zwiedzaniem okolicznych wiosek.
@lianam32622 жыл бұрын
Спасибо ..все так : Люди - они и живут - по- Людски. Это уже записано на генетической уровне .Просто Люди - уважают себя и - других Людей. Вот и - вся Большая Разница : между Людьми и ..теми ..кому даже через 100 лет не догнать такого уровня как в Польском селе - по ... "разным давним и глубоким причинам ".а главное - здесь жили - живут и - будут жить ЛЮДИ .Вот и вся разница .
@эдуардзалесский-у5й2 жыл бұрын
Люди любят жизнь и от того у них все хорошо!Дай Бог нам так жить и верить!
@zalina042 жыл бұрын
Ваші відео завжди дуже цікаві, після них є над чим порозмислити. Ви надихаєте, дякую❤
@gduniec2 жыл бұрын
Fajny odcinek. Jeżeli lubisz takie muzea to zapraszamy do Lublina. Mamy tu olbrzymie muzeum wsi lubelskiej. Wiele domów wiejskich, kościół, cerkiew, stary cmentarz, wiatrak, rynek z małego miasteczka, a nawet dworek szlachecki. Wszystko do zwiedzania i oglądania od środka. Stare sklepy, restauracje, poczta, apteka, itp. Nawet most, rzeka i stawy :) Poczujesz się jak 150-200 lat temu. Kury, kaczki, kozy, konie - jak na starej polskiej wsi. Min kilka godzin oglądania - trzeba mieć czas i miejsce na zdjęcia i filmy. Polecam. 😉
@barbaravonallwoerden75782 жыл бұрын
A gdzie konkretnie jest to muzeum wsi lubelskiej?
@greygreenn87792 жыл бұрын
Kiedyś byłam tam)
@gduniec2 жыл бұрын
@@barbaravonallwoerden7578 moje odpowiedzi znikają :) szukaj pod hasłem Skansen Lublin
@barbaravonallwoerden75782 жыл бұрын
Dziekuje ☀️👍bardzo, Fryta.Jak będę w tamtych stronach, z pewnością nie przegapie.Pozdrawiam serdecznie.
@apnakupyna21082 жыл бұрын
Добрые Люди ценят и уважают свой труд, и чужой. Неважно, дом это или клумба, бабушкина вышивка или фотографии сделанные дедом.
@laigle12852 жыл бұрын
Bardzo miła emisja. Mam dwóch polskich dziadków. A twój program wprowadza mnie w Polskę. Mój pradziadek pochodzi z Warszawy: Nova Babice, jeśli się nie mylę. Dziękujemy za wszystko, co robisz! Очень приятная эммиссия. У меня два польских деда. И ваши раззсказы заставляют меня открыть для себя Польшу. Мой прадед из Варшавы: Нова Бабице, если я не ошибаюсь. Спасибо за все, что вы делаете!
@cousteau27632 жыл бұрын
Pewnie chodzi o Babice Nowe. Wieś leżąca obecnie tuż za zachodnią granicą Warszawy. Kilkanaście minut spacerem od Kampinoskiego Parku Narodowego. Fajne miejsce na wypad rowerowy albo piesze wędrówki.
@mariach.692 жыл бұрын
Masz polskie pochodzenie, to musisz wracać do kraju swoich przodków .
@laigle12852 жыл бұрын
@@cousteau2763 Mam cztery pochodzenie: polskie, litewskie, rosyjskie i żydowskie, urodziłem się na Łotwie i mieszkam w Belgii !!! Fajna jak sytuacja.
@laigle12852 жыл бұрын
@@mariach.69 Mam cztery pochodzenie: polskie, litewskie, rosyjskie i żydowskie, urodziłem się na Łotwie i mieszkam w Belgii !!! Fajna jak sytuacja. 🙂
@jozeffurman93432 жыл бұрын
@@laigle1285 Dobre 😁 jak mało kto nadajesz się na obywatela UE😄😄
@АлександраКузовлева-с3к2 жыл бұрын
Лерочка, спасибо! С удовольствием смотрю Ваши видео, хотя реально в Польше была несколько часов проездом, но мне очень интересно. Снимите, пожалуйста, видео про люблинский музей, о котором говорилось в комментариях. Конечно, если будет возможность.
@НаталіяГаркуша-е7и2 жыл бұрын
Так, Лєра, дякую, чудовий формат! В Україні, в Ужгороді, теж є Закарпатський музей народної архітектури та побуту, який стоїть просто неба. В ньому зібрані пам'ятки старовинного закарпатського села. Нам дуже сподобалось. Таке відчуття, що ти торкаєшся історії.
@jerzyjagielski94142 жыл бұрын
Ten garaż z dużymi drewnianymi drzwiami, to stodoła. Wjeżdżało się konnym wozem wyładowanym np sianem i rozładowywało się to siano, albo słomę na boki. W ten sposób robiono zapasy na zimę. Pozdrawiam serdecznie🦔
@escueladk2 жыл бұрын
Z tymi nakrętkami to chyba jest tak, że one są z innego tworzywa niż sama butelka (jeśli to butelka po wodzie, coli). To tworzywo da się łatwo ponownie wykorzystać (np na nowe nakrętki) dlatego jest cenne dla firm recyklingowych i opłaca się trochę zainwestować, żeby było osobno segregowane. Stąd różne akcje i zbiórki na wózki dla niepełnosprawnych. Mały wysiłek, a korzyść dla wielu ludzi, w tym tych najbardziej potrzebujących.
@Tomasz_Zawadzki2 жыл бұрын
Лера я заметил что в последнее время в деревне кроме пожарной есть ещё такая штука которую можно на русском назвать кружок сельских хозяек.
@yakeosicki89652 жыл бұрын
Да. По-польски это «koło gospodyń wiejskich - кружок сельских домохозяек». Красивая и старая идея существует в тысячах деревень. Они культивируют местные традиции и готовят блюда региональной кухни.
@user-pom1182 жыл бұрын
Украинцам есть чему поучиться у наших польских друзей!
@ewaksiazek36882 жыл бұрын
W Polsca na wiach i w miastach jest dużo starych domów, nie tylko z lat 50, 60, czy 70 tych, ale nawet przedwojennych lub jeszcze starszych. Większość jednak jest odremontowana, a właściwie remontowana systematycznie, mają nowe dachy, nowe okna,drzwi, są ocieplone i otynkowane, więc często wyglądają jak nowe. Buduje się, a zwłaszcza budowało wtedy solidnie i nadal bardziej opłaca się remontować i modernizować budynki niż je burzyć i stawiać nowe.
@grazynagrabowska5242 жыл бұрын
Po co wy się tłumaczycie? Pomyslcie!!!!!!!
@yakeosicki89652 жыл бұрын
Отправляйтесь в деревню Zalipie - Залипье, это самая красивая деревня. Вы будете потрясены. Это 114 км от Кракова.
@Maestro-19702 жыл бұрын
Спасибо . С большим удовольствием посмотрела, формат нравится
@zibizibi30302 жыл бұрын
Stodoła służy do robienia zapasów siana i słomy na zimę oraz przechowywania plonów i sprzętów gospodarczych a także jest to miejsce spotkań towarzyskich sąsiadów i zakochanych 😀
@piotroowinski43712 жыл бұрын
Moja Matka często powtarzała mi maksymę: Jak cię widzą, tak cię piszą. W czym rzecz ? Otóż ludzie najczęściej oceniają po wyglądzie. Nieporządek i brud w otoczeniu, ubraniu, wyglądzie jest odbierany negatywnie. Zatem dbanie o wygląd jest obowiązkiem tzw. porządnego człowieka. Czyste ubranie, zadbane gospodarstwo, działka to norma, obowiązek. Przynajmniej dla tych, którym zależy na pozytywnym wizerunku. Z drugiej strony, nie można osądzać tylko po wyglądzie, bo często można się grubo pomylić. Pod "pozłotą" może kryć się śmierdzące szambo. Na szczęście większość ludzi dba o siebie i otoczenie, bez podtekstów. Bo tak ich wychowano, bo tak trzeba i tak być powinno. Wszystkiego dobrego. Chwała Ukrainie.
@markmal84792 жыл бұрын
Z tym "śmierdzącym szambem" to mocno przesadziłeś, zwłaszcza przy tym poetyckim słowie 'pozłota'.
@BeaKcrochet2 жыл бұрын
Girl, I love to watch your videos, it is so easy to fall in love with your enthusiasm, and your fresh view of our old ways... I wish you all the best!
@vhnr34332 жыл бұрын
21:41 Obok biurka nauczyciela poduszeczka z grochem do klęczenia. Taki przyrząd pedagogiczny. Рядом с учительским столом лежит подушка с горошком для стояния на коленях. Такой педагогический прием.
@mpingo912 жыл бұрын
Fantastycznie leczył dysgrafię i dyskalkulię!
@yakeosicki89652 жыл бұрын
@@mpingo91hahahaha
@robertjakubczak94372 жыл бұрын
Jeszcze powinien być stojak z rózgami i pomieszczenie zwane kozą to dobrze leczyło z nadpobudliwość ruchowej i gadania nie na temat. Moja nauczycielka była postępowa i urzywala drewnianej linijki ewentualnie piórnika też z drewna i chwała jej za to, przez długie lata miała zawsze ode mnie bukiet kwiatów w podzięce za dobre wychowanie 🇵🇱
@januszsados20102 жыл бұрын
16:10 to jest "stodoła" - wiejskie pomieszczenie na słomę, na zboże , różne narzędzia , no ogólnie, rzecz niezbędna w gospodarstwie rolnym.
@2mek992 жыл бұрын
16:15 to stodoła. Zazwyczaj bywały całkiem drewniane. To magazyn na zboże. Czasami wymłócone a czasami jeszcze w snopkach. W czasie żniw nie zawsze był czas na młócenie zboża. A czasami słoma była potrzebna przy hodowli zwierząt więc potrzebna była cały rok.
@adamslodowy8882 жыл бұрын
Zboże ok, ale w rozumieniu - snopki zbożowe, ponieważ stodoła nie była magazynem na ziarno zbożowe. Typowym magazynem na zboże był spichrz. Głównym zadaniem stodoły było przechowywanie słomy /do czasu młocki zboże w snopkach/ i siana. Słoma była głownie wykorzystywana na podściółkę dla zwierząt, a później jako nawóz na pole. Oczywiście mogło się tam znaleźć wydzielone miejsce na ziarno, ale to była raczej funkcja dodatkowa i poboczna.
@piotrsupski51822 жыл бұрын
Hej Lera.Kolejny bardzo ciekawy,pouczający vlog podróżniczo-edukacyjny.Lubię oglądać twoje vlogi z tego względu,ze pokazujesz Polskę oczami Ukrainki,nie oczerniasz, nie cukrujesz po prostu mówisz jak jest.Podoba mi sie to,ze zaglądasz do małych wiosek ,o których nikt nie słyszał by ukazać ich piękno całemu światu.Tak trzymaj.Pozdrawiam.Slawa Ukrainie!
@markmal84792 жыл бұрын
Proszę po przecinkach i kropkach robić spację, czyli przerwę, bo wtedy łatwiej się czyta i jest to zgodnie z nasza pisownią. / Pozdrawiam.
@signumtemporis99732 жыл бұрын
@@markmal8479 Nie,to nie jest wymóg pisowni,a maniera wymyślona na potrzeby internetu,w żaden sposób nie uzasadniona. Jeśli komuś"źle się czyta" znaki przestankowe, oznacza to,że jest prawdopodobnie idiotą.
Jak zwykle ciekawa wycieczka na wieś i równie interesujący komentarz. Ma pani do tego talent.
@staan.b2 жыл бұрын
Na park etnograficzny potocznie mówi się skansen (od oryginalnego skansenu w Sztokholmie). W okolicy Krakowa polecam skanseny w Tokarni (na trasie do Kielc), Zubrzycy Górnej i Nowym Sączu - jest tam też całkiem ciekawe "miasteczko galicyjskie"
@leechunk70652 жыл бұрын
В рівненській області в багатьох селах поштомати бачив, чудове відео!
@dobrotutest2 жыл бұрын
Мы живём в селе на севере Польши. У нас есть только небольшой магазинчик и пожарная часть. Больше ничего нет. Ездим в город, чтоб пойти в супермаркет или в аптеку.
@callforlove23612 жыл бұрын
Лерочка видео суперские. Дякую. Кстати, покажи как в Польше живут студенты в общагах в универах и колледжах и сами универы или школы, было бы интересно, посмотреть корпуса
@mpingo912 жыл бұрын
19:54 Super chata! Od razu bym w takiej zamieszkał. Jedynie dach bym zmienił. :D
W Nowym Sączu jest Miasteczko Galicyjskie. Myślę, że tam też by Ci się spodobało. Pozdrawiam.
@romangilewicz10562 жыл бұрын
to stodoła czyli Сарай tam sie chroniło użątek zanim został wymłócony, a potem słome i siano. Miejce to często słuzyło do amorów na sianeczku sianie, na sianie kochanie😀 a dawniej, jak nie było toalet, to sie chodziło."za stodołę"
@piotroleszczuk40142 жыл бұрын
Jak swatali młodych to istotne było ile rodzice mają morgów za stodołą. Wielkość stodoły również świadczyła o bogactwie gospodarza.
@Дарина-к4м6ь2 жыл бұрын
У меня квартира в барачном 2х эт доме 1946г постройки (пленные немцы строили, по слухам😂)
@andrzejharacz53112 жыл бұрын
A mnie się podobało!! Jak i za każdym razem:))) Jeżeli to dla ciebie ciekawe zrób filmy o Ochotniczych Strażach Pożarnych i Kołach Gospodyń.
@patrykzerski75972 жыл бұрын
Pozdrawiam Lerę. Ładnie Ci wyszedł ten filmik. W Polsce na wsiach, zwłaszcza w zachodniej bywają też stare domy, no są to już domy murowane, mają one po 200 lat i ludzie dalej tam mieszkają. Polska ciągle się zmienia, dążymy do tego aby w każdej wsi był wodociąg i kanalizacja, a w domach centralne ogrzewanie, toaleta i łazienka. Niestety zdarzają się domy gdzie tego nie ma, nie wiem ile procent może 1 do 2 procent. Podobał mi się Twój filmik i Twoje podejście do tematu.
@markmal84792 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny, interesujący film. / Serdecznie pozdrawiam.
@alexivanov4392 жыл бұрын
Рекламы в Польше ( очень близко у дорог ) - это уже лет 35 - ужасное явление !!! Но , ничего не меняется ..!
@krzysztofkrupa4755 Жыл бұрын
Super filmik o polskiej wsi. Więcej takich ciekawych filmików ze wszystkich regionów Polski. Miłego spokojnego popołudnia. 😊😊😊😊
@woodzimierz96212 жыл бұрын
Сьогоднішнім вбранням ти чітко влучила у свій персональний стиль. Так тримати.
@ЛюбовьАлексеенко-и2у2 жыл бұрын
Молодцы поляки благодарность им за всё
@danutajakubowska86922 жыл бұрын
I jeszcze jeden komentarz. Powstanie skansenu - muzeum etnograficznego, nie było inicjatywą mieszkańców wsi, którą Pani odwiedziła. Powstał jako oddział zamiejscowy muzeum w Chrzanowie. Rozbudowywał się przez lata, stopniowo, aż wyodrębniony został jako oddzielna jednostka , muzeum wsi podkrakowskiej. Proszę namówić męża na wyjazd do Zatora do Energylandii, bo są tam także atrakcje wodne, baseny, zjeżdżalnie itp
@Petero32 жыл бұрын
Хорошо, что Польша не зависела от России и СССР с 1918 до 1939 - избежала период самых жестких репрессий и централизации/индустриализации, и поэтому сумела сохранить ламповые маленькие городки и людей, предки которых жили в них наверное столетиями. Вот они и хотят не уезжать, а делать себе и соседям уютно.
@алексн-д9ш2 жыл бұрын
Полностью согласен с Вами. Слушаю Автора и так веет этим совком на протяжении уже многих поколений. Эти постоянные отсылы, а у нас в городе с населением...., а у них в селе ... Почему в селе нельзя жить не хуже, чем в городе? Во всём цивилизованном мире жители сельской местности живут нормально. И только там живут по другому, где совки уничтожали и морили голодом миллионны сельчан, чтобы строить Мариуполи и плавить сталь. И далее из этой стали делать танки, которыми идти в завоевательные походы. И эта совковая идеология не находила места для обычных человеческих потребностей, начиная от цветочков и зелёненький травки и заканчивая врачом в селе.
@czilout2 жыл бұрын
@@алексн-д9ш W tym momencie dużo ludzi z miast przenosi się na wieś by budować swój dom a nie w tym miejskim zamieszaniu. Do miasta jezdzimy na zakupy i do pracy ;-)
@marekkwapisiewicz26752 жыл бұрын
W latach 1918-1939 Polska przeżywała intensywną industrializację, po wojnie też. Ale dotyczyła ona miast, a nie wsi.
@AI_Iskra2 жыл бұрын
@@алексн-д9ш в Украине всех головой в детстве роняют? Сталь плавили еще и для того, чтобы самолеты делать, которых в Украине сейчас нет. Нет собственного производства. Вот такая "прогрессивная" страна, где ничего нет. И вооружений нет, поэтому защитить себя не можете. Приходится с протянутой рукой по миру бегать.
@алексн-д9ш2 жыл бұрын
@@AI_Iskra ничего. С миру по нитке, голому рубашка. Нашлись добрые люди, помогли. Поэтому, мокшанские оккупанты уже получили по зубам, получат ещё. И будете вы бежать до самых российских ебеней. И далее будете там гнить и пожирать друг друга гораздо интенсивнее, чем было при совке.
@AndreVado2 жыл бұрын
Nareszcie mogę dać lajka Trajkotko :) A ostatni lajf to trzeba szybko zapomnieć, bo po prostu tak sobie wyszedł - i technicznie i wizualnie. Dbaj o siebie i powodzenia Lera :) PS. A a nie wiesz, gdzie Lena z Cużaków jest, bo ostatnio tylko jej mąż nadaje...
@neuroticat40262 жыл бұрын
Ktoś z jej rodziny zmarł, dlatego teraz nie pojawia się na filmikach.
@AndreVado2 жыл бұрын
@@neuroticat4026 Dzięki za info.... współczuję.
@Злата-н5ъ7т2 жыл бұрын
Етнографічний музей супер класний.
@elenashamatava46312 жыл бұрын
Интересно про музеи!
@tikr354 Жыл бұрын
Спасибо , очень заряжаешь своей энергетикой познавательной❤
@галина-ч3п2щ16 күн бұрын
В Беларуси красивее
@аннаболоненкова2 жыл бұрын
У нас в Украине есть почтоматы от Новой Почты.
@ЭленМир-б9п10 ай бұрын
Наприклад - село в Чернігівській обл., Носовський р-н. Село від електрички 10км - в ньому в центрі є магазин, а уже в середині є пункт "Нової пошти" з номером. Звичайна Укрпошта теж є. Але Нова пошта ставить не окремі поштомати, а як би під наглядом щоб було в магазині продуктів. Щиро дякую за розповіді про села Польші ))
@grzegorzbuchalski81392 жыл бұрын
2:40 jest Pani wyjątkowa
@rsikor19712 жыл бұрын
Przez Wygiełzów przebiega droga z Krakowa na Śląsk i do Oświęcimia. Dużo busów jeździ z Krakowa do Oświęcimia właśnie tą drogą. Pozdrawiam.
@ktotoanonimnyj75002 жыл бұрын
Спонсорство лучше начинать от 100к подписчиков. А так видео интересные. Буду жить в Польше, обязательно проспонсирую :)
@mirrorless_mirror2 жыл бұрын
Отличный формат!
@danutajakubowska86922 жыл бұрын
Pani Leroy, ten dworzec w Chrzanowie jest tymczasowy z powodu remontu torów kolejowych i mostów. Do Wygielzowa z Krakowa można wygodniej dojechać minibusem, po waszemu marszrutką, która dojeżdża do Babic, zaraz obok skansenu. Proszę obserwować stronę skansenu, tam są informacje o licznych atrakcjach i imprezach, jakie są w skansenie. Te duże parkingi przygotowane są dla osób, które przyjeżdżają na te imprezy.
@danutajakubowska86922 жыл бұрын
W Babicach jest bardzo dobra przychodnia, gdzie przyjmują lekarze specjaliści i o dziwo, terminy przyjęć nie są tak odległe, jak w innych miejscach.
@markmal84792 жыл бұрын
Pani Leroy >>> Pani Lero!
@danutajakubowska86922 жыл бұрын
Oczywiście! Przepraszam, ale smartfon tak sobie poprawił, a ja nie umiem tutaj edytować.
@ЭнейМазепа2 жыл бұрын
Здравствуйте! Интересный формат, может уговоритте местного жителя на интервью-как зарабатывают, как отапливают, есть ли канализация, куда вывозят мусор,платят ли костелу, служат ли в армии?
@marekkwapisiewicz26752 жыл бұрын
Ludzie na wsiach często mają pracę na etacie, np. kierowca tira, nauczyciel, operator w fabryce, magazynier, sprzedawca, przedstawiciel handlowy. Żeby utrzymać się z pola lub sadu trzeba mieć duży areał i zainwestować w nowoczesne gospodarstwo. Zwykli mieszkańcy wsi najczęściej oddają swoją ziemię w dzierżawę profesjonalnym rolnikom, dzięki czemu mają oprócz pracy dodatkowe źródło zarobku.
@marekkwapisiewicz26752 жыл бұрын
Część wsi ma kanalizację, pozostali muszą mieć szambo i opłacać wypompowywanie przez firmę zajmującą się przewozem szamba do oczyszczalni.
@marekkwapisiewicz26752 жыл бұрын
Śmieci podlegające recyklingowi jadą do firm, które pakują je i odsprzedają jako surowiec. Śmieci zmieszane i nienadające się do recyklingu jadą na wysypisko lub do spalarni.
@marekkwapisiewicz26752 жыл бұрын
Kościołowi płaci się, ile się chce. W wojsku służą ci, którzy chcą.
@marekkwapisiewicz26752 жыл бұрын
Ogrzewanie na wsiach najczęściej jest gazowe, na pellet lub na ekogroszek. Co raz mniej jest domów na tradycyjny opał. Nowe domy najczęściej są budowane pod ogrzewanie pompą ciepła zasilaną fotowoltaiką - takie domy najczęściej w ogóle nie mają pieców.
@wizz80222 жыл бұрын
16:30 to stodola gdzie zebrane z pola zboze bylo skladowane
@alexanderbielinski16872 жыл бұрын
Bardzo ciekawe. Dzieki
@iaroslavdavydiak64392 жыл бұрын
Ми з України в Energylandia їздили, дуже круто. Схоже на Heide park в Німеччині
@czilout2 жыл бұрын
HYPERION is coool ;-)
@piotrkoziara2 жыл бұрын
Dziękuję za wspólną wycieczkę.
@hiropr42 жыл бұрын
Даже в областных центрах в Украине не всегда можно найти почтомат, например в городе Сумы только в двух Приват Банках я лично видел, по крайней мере 3 года назад так было. Думаю что до сих пор это не так популярно как в Польше. 🙂
@agnieszkapiasecka41242 жыл бұрын
@Lera, dobrze zwrócić uwagę na to, że to nie jest zwykła straż pożarna a Ochotnicza Straż Pożarna. W Ukrainie dopiero to rozwijamy. U nas w Polsce to ponad 100 lat tradycji.
@markmal84792 жыл бұрын
Jakie dziwne zdanie, pisane przez Polkę o polskim nazwisku. Oto ono: (cytat) "W Ukrainie dopiero to rozwijamy." Kim są ci MY? Czy jest Pani istotnie Polką? Po Polsku od wieków mówimy i piszemy NA Ukrainie.
@agnieszkapiasecka41242 жыл бұрын
@@markmal8479 spieprzaj trollu.
@MrArvius2 жыл бұрын
Под Закопане множество сел с деревянными домами )))
@woodzimierz96212 жыл бұрын
Безпека на дорогах, це вимога і стандарт Унії Европейской. Країни члени Унії мають обов'язково дотримуватися безпекових стандартнів.
@izabela50972 жыл бұрын
Fajny film. Mam trochę lat i siedziałam w takich ławkach, kiedy zaczynałam szkołę podstawową :-)
@nail_diary2 жыл бұрын
А зачем крышки собирают и почему с бутылками не выкидывают ?
@monikakacprzak47212 жыл бұрын
To jest inny rodzaj plastiku - robią z niego granulat, a z niego jakieś inne rzeczy. Pojemniki stawiają różne fundacje.
@kazimierzkowalski98652 жыл бұрын
Witam. A to nie jest na zbiórki dla niepełnosprawnych?. Kiedyś nakrętki zbierali na wózki
@monikakacprzak47212 жыл бұрын
@@kazimierzkowalski9865 fundacje to sprzedają i kupują różne sprzęty.
@vhnr34332 жыл бұрын
Najłatwiej przetworzyć miękki, grubościenny plastik. Butelki PET to bardzo cienki i lekki plastik. Za tonę nakrętek (ok. 500 000 sztuk) można otrzymać od ok. 500 do 1 000 zł. Standardowe serduszko ma 250 kg. Specjalistyczny wózek inwalidzki kosztuje kilkanaście tysięcy złotych. Takie jedno metalowe serduszko kosztuje kilkanaście tysięcy złotych. Gdyby 100% produkowanych w Polsce nakrętek przetworzyć w ten sposób to można otrzymać fundusze na 700 wózków.
@alena4962 жыл бұрын
Привет. Расскажи про польские секонды, очень интересно. Какие посоветуешь?
@ZdzislawWolski2 жыл бұрын
Hm świetnie z uśmiechem na ustach pięknie opowadasz , dzięki Tobie rusze w polske zobaczyć to o czym mówisz własnymi oczyma Pozdrawiam Serdecznie . Хм, с улыбкой на устах вы прекрасно описываете, благодаря вам я поеду в Польшу, чтобы увидеть то, о чем вы говорите, своими глазами.
@lera_vinogradova2 жыл бұрын
Я рада, что мои видео поощряют поляков возвращаться в Польшу после годов жизни в эмиграции
@ZdzislawWolski2 жыл бұрын
@@lera_vinogradova Dziękuje
@Olga_Glagoleva_PL2 жыл бұрын
Лера, скажите, пожалуйста, на что вы пишите звук?
@symulacrumorlando2 жыл бұрын
Życzę Ukraińcom, by po zakończeniu wojny odbudowali swój kraj wg europejskich standardów, a sowieckim pozostałościom dali nowy charakter. Ciepłe pozdrowienia!
@signumtemporis99732 жыл бұрын
Ja sobie życzę wiecznej młodości i zdrowia. Można sobie czegokolwiek i będzie to bardziej prawdopodobne,niż powodzenie tego bantustanu.
@dariuszkrupicki59592 жыл бұрын
ten budynek to stodoła :)
@2mek992 жыл бұрын
Takie stare, drewniane są całkiem popularne. Ludzie remontują stare albo budują nowe w takim stylu.
@mpingo912 жыл бұрын
Także demontują, przewożą w drugi koniec polski i składają na nowo, by w nich żyć.
@woodzimierz96212 жыл бұрын
16:02 то не гараж, то стодола.
@user-lg9xp7yo4h2 жыл бұрын
Классное видео
@wawxx24352 жыл бұрын
drobna korekta, jesli idzie o paczkomaty InPost. Dzisiaj podchodzi się ze smartfonem do paczkomatu, wciska na nim otwórz skrytkę. Odpowiedź Twoja na: jesteś "Gotowy", naciśnij Tak, In post mówi: otwórz skrytkę z lewej kolumna x poziom y. I po sprawie. I pytanie: czy na dzisiaj kónczymy? Tak.
@cousteau27632 жыл бұрын
Z tymi kontenerami na ubrania to u nas też różnie bywa. Niektóre firmy najmują je od PCK i służą prywatnym interesom. Ale na kontenerze jest nadal znak Czerwonego Krzyża więc ludzie wrzucają tam ubrania myśląc że trafią one do potrzebujących.
@markmal84792 жыл бұрын
Proszę nie używac skrótów, bo cudzoziemcy mogą nie wiedzieć czym jest PCK. Lepiej użyć pełnej formy.
@wacekkarcz32052 жыл бұрын
Pozdrawiam z Krzeszowic pod Krakowem.😁😁Mam na imię Wacek.😁😁😁
@ludwikwalczak68012 жыл бұрын
Muzea etnograficzne to osobny obszerny temat, warto je zwiedzać przy okazji podróży po Polsce.Każdy region takie ma.Na mnie duże wrażenie zrobiły b.duże muzea wsi koło Lublina i w Olsztynku.W m.et. w Sierpcu Wajda zekranizował jeden z najważniejszych poematów Adama Mickiewicza napisanych wierszem p.t.Pan Tadeusz.Życzę dobrej pogody i kolejnych ciekawych wycieczek.Pozdrawiam.🙂Uśmiech za uśmiech.
@annaskorodelova38892 жыл бұрын
Дякую, була в такому музеї в Ужгороді. Була вражена церквою 16в.
@alexgor26602 жыл бұрын
В Крыму таких почтаматах нет, очень бы хотелось, поскорей )))
@elenashamatava46312 жыл бұрын
Почтоматы есть в Харьковской обл. От Новой почты.
@lera_vinogradova2 жыл бұрын
Это круто! Удобная штука
@psychologianiestacjonarna65582 жыл бұрын
Той старий гараж - це стодола, сарай. А дірки в стінах - щоб солома й сіно провітрилися
@domicelabury45602 жыл бұрын
To miasto w którym wysiadłaś z pociągu nazywa się CHRZANÓW.
@liudmilakyreeva3446 Жыл бұрын
Спасибо
@supreme33762 жыл бұрын
Mariupol da się odbudować ale szkoda ludzi
@symulacrumorlando2 жыл бұрын
Dokładnie. Domy i ulice się odbuduje jeszcze piękniejsze, ale to co okupanci zrobili z mieszkańcami woła o pomstę do nieba...
@_ESAUL_2 жыл бұрын
Интересно узнать о велоинфоструктуре Кракова.
@Akopov42 жыл бұрын
Ой, я тоже боюсь таких аттракционов. Я знаю что в Кракове на воздушном шаре можно полетать. На воздушном шаре я бы попробовал.
@ilarion4ik2 жыл бұрын
на счет автомобилизированность: это вынужденность, а не любовь к авто. Kasia Gandor сняла видео на эту тему, там как раз подробнее расказывается об этой проблеме
@wacekkarcz32052 жыл бұрын
Wspaniałe.😁😁😁
@mirrorless_mirror2 жыл бұрын
В украинских селах наврядли есть почтоматы, а в городах сейчас распространено. В Киеве много, более того, даже Новая Почта частенько ставит в новостроях в каждом подъезде для жителей.
@marekzet4822 жыл бұрын
8:33 W Polsce nauczyciele zarabiają bardzo słabo. To jeden z najgorzej zarabiających zawodów jaki można mieć. Aktualnie w całej Polsce są problemy ze znalezieniem chętnych do pracy nauczycieli.
@escueladk2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film. Dziękuję. Udanej i bezpiecznej podróży do Lwowa.
@agnieszkapiasecka41242 жыл бұрын
reklamoza to problem w Polsce. Np. na Słowacji tego nie ma bo jest zakaz. Przez to krajobraz jest estetyczny. Może być afisz na elewacji konkretnie sklepu informujący, że on tam jest, ale nie te wszystkie billboardy w dodatku oczywiście oświetlone całą noc.