Tak při prvním záběru mne napadlo ,, panenský týnec" , ale taková chyba nepřipadá v úvahu. Znovu název a pak mne napadlo ,, zvířátka pana Krbce a strašidlo Ruprecht, ale ti byli na Kulíkově.". Ještě jsem si vzpomèl na povídku ,, o rytíři Zbyňkovi a ktásné Johance" . Ale ta je spíše od trempského ohně, takže co s tím? Takže opravdu je tam ktrásně, přidávám mezi svá příště a Vám kluci děkuju za hezké video. Děláte to opravdu od srdce. Fakt díky.👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👏👏👏👏👏❤❤❤❤❤
Жыл бұрын
Pravda, podobnost s Panenským Týncem je minimálně vizuálně velká, ale konec konců v Týnci už jsme byli :-) Každopádně velké díky :-)
@badaxebadaxe2248 Жыл бұрын
Důvodem "zániku" bylo nejspíš prosté hospodaření. Pauláni nebyli asi nijak skvělí hospodáři a z modliteb klášter nepostavíš. Možná si i ukousli moc velké sousto stavbou kostela. Založení kláštera bylo obvykle dáno donací, tedy darem půdy, ze které měly jít "důchody" na stavbu a později na provoz. Kromě toho mohl donátor i po nějaký čas přispívat finančně. Zde nejspíš nebyl dostatek peněz, takže to postupně vzdali a odešli do "mateřského" kláštera. Obvykle to bývalo tak, že z nějakého kláštera se vyčlenila skupina mnichů, ti na pozvání donátora odešli na nové místo a tam založili filiální klášter. Je otázkou, odkud tam pauláni přišli, v jejich mateřském klášteře by o tom mohlo být víc zpráv. A samozřejmě pokud ta zakládající skupinka neměla dobrého organizátora a znalce hospodářství mohl být docela problém s financováním a stavbou. To je mnohem pravděpodobnější než nějací lapkové. Ostatně i to vyprávění jak se původního majitele biskupa Jetřicha Mindenského všichni báli a tak se hrad nestal ničí kořistí je dost komické. V době Karla IV byl v zemi klid a přepady hradů a domácí války se nevedly. Prostě silný král je zatrhl. Jak to bylo později s dobytím hradu je otázka, Rožmberkové z cizího hradu jistě nebyli nadšeni, ale podobných míst bylo spousta, spíše se jim v době vzpoury proti Václavu IV hodilo hrad zničit. On to nebyl žádný hrad z pohádky, byl relativně malý, což jste viděli sami, posádka byla jen minimální v řádu třeba deseti mužů, takže dobytí bylo spíš akcí v řádu dnů, možná i jen hodin. A smlouva pak byla už jen stvrzením stavu který existoval. Král ani Rožmberk v tom místě hrad nepotřebovali.
@zdenekjuracka9470 Жыл бұрын
Opět velmi zajímavá reportáž děkuji
@tomzdarsky Жыл бұрын
Děkuji za další video od Vás .
@milenastebrova2871 Жыл бұрын
Úžasné video opět dávám 100000x palec nahoru Milena.
@jitamaxova406 Жыл бұрын
"rozbourané království"....mockrát jsem okolo jela do Českých Budějovic.....a je tam KRÁSNĚ
@PiXELPM Жыл бұрын
Děkujeme za ty zakuklené dary!!! Ten merch, se nám vskutku povedl!
Жыл бұрын
Velmi :-)
@jiso523210 ай бұрын
Ještě existuje třetí verze, kupodivu publikovaná. Tou měla být návštěva mimozemské civilizace, po které pauláni z kláštera utekli. Vzhledem k tomu, že tato verze neobsahuje časový rozpor, na rozdíl od těch dvou uvedených ve videu, je z nich vlastně nejpravděpodobnější 😉
@ruzenasimekova2825Ай бұрын
Zaujimave video❤
@jurajmezo975 Жыл бұрын
Ďakujem
@etalon745 Жыл бұрын
Kdysi hodně dávno jsme tam jeli odněkud z okolí Lipna. Žádné mobily ani GPS, pěkně podle mapy. Jeli jsme už nějakou dobu, po divné silnici bez čar a patníků, tak se ptám kamaráda s mapou: "jak že si říkal, že se jmenuje ta příští vesnice?" Na to on: "Boletice, proč?" Naštěstí se tam nic nedělo tak to prošlo 🙂
@kirkhammett1638 Жыл бұрын
dobrá práce!!!jako vždy!
@chlupatejdedek Жыл бұрын
Máte skvělé videa 😊
@frantisekvavra90 Жыл бұрын
Martine super video, kdy jste tady u nás na jihu byli?
Жыл бұрын
V pondělí 8. května
@frantisekvavra90 Жыл бұрын
@ no ještě se říkalo, že ta tajná chodba vede do kláštera ve Zlaté Koruně, nebo, že je ve zdech kuklova zazděná jeptiška.......
@davidsuchanek79783 ай бұрын
Jen aby o naší době neříkali že mi jsme nevytunelovali tunel kudy dokážou projet dva vlaky proti sobě.Nebo že takový takové tuneli nebyli ošvem je to jen pověst někdo řekne.
@postapo-tvczechrepublic9204 Жыл бұрын
Navštívili jste Malou farmu co tam natáčela ČT? Jak to tam dnes vypadá?
Жыл бұрын
Na takové výlety při natáčení bohužel není příliš čas, jsme rádi když stihneme natočit co je potřeba :-)
@danasevcikova6097 Жыл бұрын
❤
@danielurban9383 Жыл бұрын
Ta mikina je boží tu chci. To je nová klece?
Жыл бұрын
Ano. Nová kolekce. Když si jí člověk obleče, tak si všude řekne: Ale je tady krásně.
@lokomo41 Жыл бұрын
Mě zdálo že Martin lehce zamyslel jestli při tom natáčení je krásně, že by těžký den?
Жыл бұрын
To ne. Jen je třeba udělat dramatickou pauzu. Ale je pravda, že Martin pořád na něco myslí. Na blbosti. A třeba si zrovna uvědomil, že ještě není přihlášen na kurz aromaterapie, který si zatím neudělal.
@oldrichcavnicky3481 Жыл бұрын
Proč by si sedláci pronajímateli torzo kláštera? Nebo to bylo pevně navázané na půdu?
@badaxebadaxe2248 Жыл бұрын
Založení kláštera byla samozřejmě i donace na jeho výstavbu a údržbu. To bývalo normálně darem půdy, často lesní a neobdělávané, kterou pak měli klášterní poddaní zvelebit. Byl to běžná způsob jak klášter udržovat. Je pravděpodobné, že se zde Rožmberkové spletli a volba řádu paulánů nebyla šťastná. To co třeba skvěle zvládaly cisterciáci možná pauláni jako v podstatě žebravý řád, nemuseli zvládnout. Ale je i možné, že prostě v místě nebyly podmínky na udržení hospodářství kláštera a pokud v klášteře nebyl dobrý správce, nezafungovalo to. A samozřejmě minimálně část půdy byla vázána k danému klášteru, takže ta snaha ji získat byla logická.
Жыл бұрын
Pan moderátor zdá se býti skrytou studnicí humoru. Mohla by s ním být sranda po pěti pivech 😅
Жыл бұрын
I po jednom :-)
@Anton.Novaku Жыл бұрын
Moc děkuji za skvělá videa a též za to že jste zavítali i takový kousek od nás.. Bydlím u Netolic na Grejnarově, též zajímavé místo, třeba o něm také jednou vyjde díl.. Nebo třeba o Kratochvíli či Schwarzenbergském dvoře který mám též za humny.
@jankolecek5988 Жыл бұрын
Googlewhite... Hmm, zajímavé 🙂
@badaxebadaxe2248 Жыл бұрын
Hodně slabý pokus o vtip. Název je "Kugelweid" což je německá složenina, nakonec zakladatel hradu byl asi německy mluvící a dobová móda ve jménech byla němčina, a slovo Weide je výraz pro pastvinu. Kugel ve staré němčině není až tak jasné, může jít o kruh, ale i o přenos z latiny "cuculum" tedy kapuce.
@jankolecek5988 Жыл бұрын
@@badaxebadaxe2248 Nadřazený jazyk je mě bohužel úplně cizí. Proto jsem tam slyšel to, co jsem napsal. O síle/slabosti vtipu nechme rozhodnout lidový soud (palečky).
@badaxebadaxe2248 Жыл бұрын
@@jankolecek5988 Tam je ten problém, že jednak se ve středověku u nás angličtina prakticky neobjevila, druhý pak je :-) že se v té době vlastně nepoužívala ani v Anglii. Normanská šlechta mluvila v 13. století ještě francouzsky a "lid sprostý" pak nějakou formou původního jazyka, což byla někde gaelština jinde sasština. Angličtina je vlastně (stejně jako čeština) poměrně pozdní forma. No a do třetice v tom 13. století asi gooogle nebyl ani v hospodě po třetím mázu :-) Samozřejmě hlasování lidu je asi nejlepší :-) i když si nejsem jist, jestli jsem vám ten jeden hlas co tam momentálně je nedal já :-) zvukomalebně je to hezké :-) ale historicky zavádějící, proto jsem se ozval. On Kuglvait nebyl významný hrad nikdy, to že ho tam zakládal církevní hodnostář by mohlo vést k úvaze, jestli okolní půda nebyla nějakým způsobem "církevní" i když tehdy pustá. Ale to se dnes už zjistit nedá, takže je to jen úvaha.
@tomolsa444 Жыл бұрын
Nuuuuuuuuuuuudaaaaaaa
@x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x Жыл бұрын
Hele, nějakého zoomerského feacka nutí rodiče dívat se na zajímavá videa. To jsem moc rád.