W co i jak inwestować? 3 zasady lokowania pieniędzy

  Рет қаралды 122,630

Marcin Iwuć

Marcin Iwuć

Күн бұрын

Пікірлер: 108
@krzysztofolczyk3465
@krzysztofolczyk3465 2 ай бұрын
Super że to mówisz o tym drugim źródle kapitału żeby dodatkowo zarabiac
@Colly998
@Colly998 5 жыл бұрын
Bardzo lubie Pana materialy. Daja mi duzo wiedzy, otwieraja oczy i przede wszyskim sa interesujące. Dobrze sie Pana slucha, ma Pan piekny glos i mowi Pan konkretnie, przez co uwaga słuchacza jest cały czas skupiona na tresci:)
5 жыл бұрын
Bardzo dziękuję :)
@olafstr
@olafstr 2 жыл бұрын
Pamiętam Panie Marcinie jak spotkałem się z Pana słowami po raz pierwszy w 2019 roku w materiale pod tytułem jak walczyć z konsumpcjonizmem wydanym przy współpracy z ING. Materiał zmienił moje życie, ale nie zostałem wtedy Pana fanem. Niedawno nie wiem jak znów trafiłem na Pana materiały i myślę, że tym razem zostanę już z nimi do końca mojej finansowej drogi. 😊 Dziękuję
@archer6455
@archer6455 4 жыл бұрын
Piątka , coraz bardziej lubię Twój kanał 👍
4 жыл бұрын
Cieszę się bardzo :)
@nemobiznesmaker834
@nemobiznesmaker834 4 жыл бұрын
Genialne te Twoje filmiki nie moge sie doczekac kolejnych ...
@piotrektrzeciak8811
@piotrektrzeciak8811 5 жыл бұрын
Jesteś uroczym człowiekiem.
@Tennouseijin
@Tennouseijin 5 жыл бұрын
A mnie interesuje zagadnienie inwestowania... w siebie i swój osobisty dobytek. Jak również w samodzielną działalność gospodarczą. Mało się o tym mówi, a przecież zanim zainwestujemy na giełdzie, warto porównać inne formy inwestycji - w końcu każde działanie w którym poświęcamy jakiś zasób (nie tylko pieniądze, ale również czas, wysiłek itd.) w celu uzyskania jakichś korzyści w przyszłości, to inwestycja. Inwestycją może być pójście na studia albo udział w kursie szkoleniowym. Inwestycją może być zakup energooszczędnego sprzętu AGD, aby mniej wydawać na elektryczność. Inwestycją mogą być panele słoneczne na dachu, aby mniej wydawać na ogrzewanie wody. Inwestycją może być docieplenie mieszkania, aby mniej wydawać na ogrzewanie. Inwestycją może być samochód który pali mniej benzyny, albo rower - pytanie co oszczędzi więcej czasu, a co więcej finansów. Inwestycją może być książka, ebook, czytnik ebooków, aby się dokształcać - a docelowo lepiej zarabiać, mniej wydawać, lepiej zarządzać pieniędzmi. Inwestować można też w swoje zdrowie, aby np. lepiej się odżywiać i dbać o kondycję, aby w przyszłości mniej wydawać na leczenie. Inwestycją może w końcu być alarm antywłamaniowy, czy ubezpieczenie, nie poprzez przynoszenie zysków czy oszczędności, ale poprzez minimalizowanie strat w warunkach ryzyka. Wreszcie można inwestować w prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą - jest to jak się domyślam inwestycja obarczona sporym ryzykiem, ale również z potencjałem ogromnych zysków dzięki temu, że w inwestycję wkładamy nie tylko pieniądze, ale również czas, wysiłek, wiedzę i umiejętności. I rozumiem czemu mało się o tym mówi... w końcu wiele z tych zagadnień jest bardzo ciężko opisać liczbowo, a co gorsza sytuacja każdej osoby będzie się mocno różnić, więc coś co dla jednego będzie dobrą inwestycją, dla drugiej osoby może być fatalną. Trudno tu o ogólny opis na wysokim poziomie abstrakcji, czy o proste rady, wnioski i podpunkty. Ale w ostatecznym rozrachunku, decydując w co zainwestujemy pieniądze, należałoby rozważyć wszystkie te opcje.W końcu może się okazać, że np. wymiana ogrzewania w mieszkaniu ma dużo większą stopę zwrotu niż jakiekolwiek inwestycje na giełdzie i powinna wziać priorytet ;) (albo odwrotnie)
5 жыл бұрын
Oczywiście - inwestycja w siebie jest bardzo ważna. Niestety - nie każdy kurs czy nawet studia to inwestycja z dodatnią stopą zwrotu. Czasami tracimy tylko czas i pieniądze. Przy takim inwestowaniu też trzeba zrobić dobra analizę :)
5 жыл бұрын
Cześc, może pomyślisz o dodaniu napisów dla osób niesłyszących :) Wsród nas są tez takie osoby zainteresowane poprawą czy zwiększeniem finansów. Daj znać, czy to zrobisz. Coraz więcej kanałów idzie w dodawanie napisów, taki trend obecnie. Pomyśl :)
@marianna1813
@marianna1813 5 ай бұрын
Świetny pomysł, ja chętnie dodam za Pana -Panie Iwuć, tylko proszę mi dać dostęp. Mogę to zrobić do 15.08.
@TheBodzio17
@TheBodzio17 5 жыл бұрын
Super Porady, pozdrawiam Grzegorz
5 жыл бұрын
Dziękuję Grzegorz :)
@vespersubutex1987
@vespersubutex1987 Жыл бұрын
Nie zgodzę się - ratownik medyczny zarabia grosze a ratuje ludzkie życie - przeciętny piłkarz zarabia w porównaniu krocie choć kopie tylko piłkę- zawody opiekuńcze bez których ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie społeczeństwa są źle wynagradzane a prezesi banków sowicie choć nikt ich nie potrzebuje - to jest postawienie świata na głowie właśnie przez to że wszystko kręci się wokół mamony.
@praktyczneaspektyhodowlikr7810
@praktyczneaspektyhodowlikr7810 4 жыл бұрын
WITAM , jestem jako nowy . Super kanał
@janek5994
@janek5994 4 жыл бұрын
Świetny materiał!
@robertbielanski8332
@robertbielanski8332 5 жыл бұрын
Tak jak mówisz, warto wcześniej mieć odłożoną określoną ilość pieniędzy i dopiero później inwestować. Często ludzie inwestują wszystkie oszczędności i nie wytrzymują emocjonalnie gdy np wartość portfela spada i sprzedają ze stratą. Albo okazuje się że nagle potrzebują te pieniądze na bieżące wydatki i również wychodzą stratni bo akurat w tym danym momencie wartość akcji spadła. Później rodzą się frustracje i niezadowolenie. Do tego warto jeszcze trzymać się określonych strategii.
@darekkaczanowski1966
@darekkaczanowski1966 5 жыл бұрын
2019 rok, to może być rok dużych spadków, ale nie sądzę, aby to był ostateczny dołek. Optuje , że nie ujrzymy żadnych istotnych wzrostów cen mieszkań przed 2030 rokiem. mówię o średnich cenach. Argumenty przedstawionej poniżej, o których notabene nie mówi rząd, tylko jak mantrę powtarza o konieczności wprowadzania coraz to kolejnych programów zachęcających do inwestowania (czytaj: zadłużania się praktycznie na całe życie) w mieszkania i nieruchomości. Wszelki agencje rządowe wręcz zarzekają się że idą wzrosty na rynku nieruchomości i inwestycja w nieruchomości jest najlepsza formą lokowania kapitału . 1) wahania cen dość dobrze pokrywają się z liczebnością populacji 25-26-latków. W 2008 roku było ich najwięcej prawie 700 000. Żaden późniejszy rocznik nie jest tak liczny - co więcej, za 10 lat 25-latków będzie ok. 2x mniej niż w 2008 roku - to oznacza duuużo mniejszy popyt na "pierwsze mieszkanie" - i to nie tylko chodzi o kupno, ale również o najem. 2) wahania cen są odwrotnie proporcjonalne do liczebności populacji 75-latków, bo śmiertelność i związane z tym "zwalnianie mieszkań" wpływa na podaż. w tym wieku umiera najwięcej osób - a pokolenie obecnych 75-latków jest o 15% mniej liczne, niż być powinno (II wojna światowa) - dlatego to pokolenie dotychczas zostawiało po sobie nienaturalnie mało mieszkań, co nie było w stanie zaspokoić nawet połowy potrzeb rynku. Młodzi ludzie bez mieszkań w spadku "po pradziadkach" szli na rynek pierwotny... Tuż po zakończeniu IIWŚ nastąpił potężny wyż demograficzny, ze szczytem w 1955 roku. Obecni 60-latkowie, to bardzo liczna grupa, będąca właścicielami sporej części rynku nieruchomości. To są ludzie dla których mieszkania (2 miliony) budował Gierek, to są też właściciele setek tysięcy PRLowskich "klocków" i willi z początków transformacji ustrojowej. 1) 2) Co będzie za 15 lat? Co się stanie z milionami mieszkań i domów, gdy zacznie umierać 800 000 starszych osób rocznie, a równocześnie będzie tylko 300 000 25-latków wchodzących w danym roku w dorosłość? i tak będzie przez kilka lat, rok po roku - to musi wygenerować potężną nadpodaż, która będzie rosła i rosła - w najbardziej skrajnym scenariuszu, o 250 000 mieszkań rocznie. Czy w takich warunkach ceny będą rosły? Raczej będą spadać dalej... nie wiem, kto te mieszkania kupi - może samorządy, aby zasilić zasób lokali komunalnych, lub na preferecyjny wynajem? Możliwe hipotetyczne scenariusze, optymistyczne :) : Jeżeli przyjmiemy, że Polska jest naczyniem zamkniętym to powyższa sytuacja się po prostu sprawdzi. Pytanie czy Polska jest naczyniem zamkniętym. Faktem jest iż wraz ze starzeniem i bogaceniem się społeczeństwa wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników niewykwalifikowanych, fizycznych i do opieki nad starszym
@elwagrudka
@elwagrudka 3 жыл бұрын
That didn't aged well - jak to mówią ;)
@krzysztofolczyk3465
@krzysztofolczyk3465 2 ай бұрын
Panie Marcinie może byś zrobił taki odcinek gdzie można dodatkowo więcej zarobić , albo jak zarabiać onlahn ???
@janek5994
@janek5994 4 жыл бұрын
Świetnie się Ciebie słucha:)
@krzysztofolczyk3465
@krzysztofolczyk3465 2 ай бұрын
A co zrobić żeby pracować po godzinach i więcej zarabiać tylko naprawdę więcej a nie grosz?
@kamilkurzynski7734
@kamilkurzynski7734 Жыл бұрын
Gdzie ulokować swoją poduszkę finansową mieszkając w niemczech waluta (euro) ?
@elektrux2293
@elektrux2293 5 жыл бұрын
Raty 0% to akurat bardzo dobra sprawa. Bo tak czy inaczej musisz oszczędzać na planowany zakup, a konieczność zapłacenia raty świetnie do tego dyscyplinuje, no i możesz z wymarzonego zakupu korzystać już. A co do pamietania jaki problem ustawic w banku stale zlecenie. A jak oszczędzasz mając cały czas dostęp do pieniędzy to zawsze kusi żeby wydać na jakąś niespodziewaną, pilną sprawę, albo tym razem nic nie odlożyć.
@michaewelina7983
@michaewelina7983 5 жыл бұрын
Nie ma rat 0%, zawsze odsetki są wliczone w cene, jeśli dobrze poszukasz to znajdziesz sprzęt o niemalże identycznych parametrach do zakupienia za gotówke w cenie niższej o około 20% niż raty zero procent. To samo z darmową dostawą, nie ma takiego czegoś.
@elektrux2293
@elektrux2293 5 жыл бұрын
@@michaewelina7983 Czemu piszesz o prawie identycznych parametrach, gdyby to była prawda o odsetkach wliczonych w cenę, to należałoby mówić o takim samym a nie zaledwie podobnym sprzęcie.
@michaewelina7983
@michaewelina7983 5 жыл бұрын
@@elektrux2293 Bo zmieniają jedynie kondensator na dwa spełniające taką samą funkcje i nazywaja to już inną wersją. Technicznie mają racje, prakatycznie jest to ten sam sprzęt. (miałem tak z laptopem fujitsu) Także nie chodzi o "zaledwie podobny" tylko spełniającym takie same funkcje przy tych samych podstawowych parametrach. Tak w kwestii ścisłości. Nikomu nic nie wmawiam wierzcie w co chcecie, sam to stosuje. Za laptopa na raty 0% w Currys w cenie 500 funtów, wydałem 370 funtów + przesyłka 30F u konkurencji, ale trzeba było się naszukać. ( tu akurat sprzęt był identyczny)
@hoobz.d
@hoobz.d 4 жыл бұрын
@@michaewelina7983 jeśli raty 0% są już wliczone w cenę, to dlaczego z tego nie skorzystać? Kupując od razu za gotówkę i tak płaci się taką samą cenę. Można więc powiedzieć, że kupujący za gotówkę od razu również płacą odsetki od tych rat. Wolę kupić w dużym sklepie trochę drożej na raty 0% niż w Januszex sp. z o.o. dlaczego? Bezproblemowa obsługa gwarancji i pewność co do towaru. Ostatnie przypadki wtop typu Bestcena tylko w tym uświadczają.
@murbank1
@murbank1 5 жыл бұрын
W wielkim skrócie....zamiast kupic kolejne buty....kup akcje CCC....zamiast kolejne spodnie lub sweter...kup akcje LPP....zamiast spalic wegiel kup akcje Bogdanki....zamiast zaciagac drogi kredyt lub odkladac na lokacie kup akcje PEKAO SA , ING i PKOBP itd....zamiast drogie mieszkanie najpierw mniejsze skromniejsze...a za nadwyzke akcje deweloperow, którzy te mieszkania luksusowe sprzedają innym....itd....A swoje marzenia konsumpcyjne realizują z dywidend jak się uda lub tez te dywidendy inwestuj w dokupywanie odpowiednich akcji dobrych firm, rozwijających się firm...a marzeniami zyj jezeli oczywiście nie wygrasz w totka mln USD, albo daj je realizować Twoim dzieciom …...i wnukom.....jeżeli Twoje inwestycje były trafne....
@jstruziu22
@jstruziu22 4 жыл бұрын
He he dobre , coś w tym jest . Nie możemy całego życia podpozadkowywac tylko i wyłącznie zarabianiu pieniędzy i odkładanim wszystkiego na jutro. Są na tym świecie ludzie , którzy są tak skrajnie biedni , że mają tylko ...pieniądze.
@marekstarzecki8566
@marekstarzecki8566 5 жыл бұрын
milo cie sluchac
@krzysztofolczyk3465
@krzysztofolczyk3465 2 ай бұрын
Mądre rzeczy mówi dzień dobry chciałem się zapytać co zrobić jak po prostu kredyty przewyższają zarobki czy wszystko inwestować w kredyty zostawić tylko 500 1000 zł na życie czy po prostu inwestować 1000 zł 500 zł a resztę spłacać kredyt?
@jstruziu22
@jstruziu22 4 жыл бұрын
Świadome inwestowanie to też w pewnym sensie spekulacja , dlatego że nawet jak nam się wydaje że przewidzielismy wszystko i tak na końcu może okazać się że jednak nie tak miało to wyglądać. " Chcesz rozsmieszyć Boga , powiedz mu o swoich planach"....
4 жыл бұрын
To prawda, ale jednak układając odpowiednio swój portfel zwiększasz swoje szanse na zyski bez względu na sytuację rynkową. Opisuję dokładnie skład takiego portfela w mojej najnowszej książce.
@krzysztofolczyk3465
@krzysztofolczyk3465 2 ай бұрын
Podpisz proszę czy mogę się z tobą skontaktować telefonicznie czy wyrażasz taką zgodę, Dziękuję??
@mamalinakrk
@mamalinakrk 3 жыл бұрын
Interesują mnie obligacje indeksowane inflacją, ale kompletnie nie znam się na nich. Czy są jakieś materiały na ten temat?
@grzegorzdziwinski3965
@grzegorzdziwinski3965 2 жыл бұрын
Witam. Mówisz że jeżeli inwestujemy w akcję to najlepiej na długi okres czasu. Jako dokładnie okres masz tutaj na myśli?
@krzysztofolczyk3465
@krzysztofolczyk3465 2 ай бұрын
Mówiłeś to na tym odcinku że można się z tobą skontaktować telefonicznie czy to dalej jest temat aktualny mogę sobie pozwolić o telefon do ciebie żeby porozmawiać
@stachumistrzu562
@stachumistrzu562 3 жыл бұрын
Dlaczego w Biblii jest zdanie- "Błogosławieni Ubodzy w Duchu albowiem do nich nalezy Krolestwo Niebieskie." Jest krolestwo ziemskie to materialne, widzialne, odczuwalne; ale jest tez krolestwo niebieskie - krolestwo ducha, krolestwo dobra, krolestwo nastawienia do czlowieka; do zycia; krolestwo niematerialne; krolestwo teraz ale apogeum w przyszlosci; krolestwo nadziei; poswiecenia; krolestwo serca; itd....co czlowiek to inaczej to zdefiniuje; pieniadze sa wazne bo to jest ludzka praca; gospodarnosc; ale tez jest wazne to nieuchwytne co dotyka ducha czlowieka; ducha antyrozwodu; ducha celow wyzszych;
@kasiar1314
@kasiar1314 4 жыл бұрын
Ja na razie swoje pieniądze zainwestowałam w kryptowaluty, zastanawiam się jeszcze nad surowcami. Zaczęłam w systemie xtb i raczej przy nim zostanę. Demo tam tez jest całkiem spoko, wiele sie mozna nauczyć.
@MankindDiary
@MankindDiary 4 жыл бұрын
Patrząc na obecnie wykręcane wyniki przez kryptowaluty, pozostaje winszować zysków! :)
@lukaseq09
@lukaseq09 5 жыл бұрын
Chętnie posłuchałbym więcej o ETF-ach
@marciniwuc2021
@marciniwuc2021 5 жыл бұрын
Cześć luk AS - opowiedzieć o tym w takiej formie będzie trudno, ale napisałem o ETF na blogu: marciniwuc.com/co-to-jest-etf-01/
@lukaseq09
@lukaseq09 5 жыл бұрын
@@marciniwuc2021 Dzięki! Zabieram się do lektury :-)
@ogrodnictworok
@ogrodnictworok 4 жыл бұрын
jesli mowiac juz o emeryturach to warto przeczytac raport ONZ i innych instytuacji zajmujacych sie demografią. Jesli chodzi o Polske to jestesmy juz od dobrych kilku lat w glebokim kryzysie demograficznym. przy zalozeniu dzietnosci na tym poziomie jakim mamy to juz w ok. 2035 roku bedzie nas juz ok 1 -1,5mln mniej niz dzis( mowimy tylko o urodzeniach w kraju bez emigracji) spoleczenstwo sie starzeje a juz w tych latach przy zalozeniu ze nie bedzie zdecydowanej reformy emerytalnej to juz w tych latach szacuje sie wielki kryzys ZUS(dzis juz jest kiepsko). przy dalszych zalozeniach prognozowych to przy tych samych urodzeniach ok 2050-60 roku bedzie nas ok 32 mln lub kilka procent mniej. takze IKE ma sens i warto to przemyslec( zwlaszcza ze kapital jest dziedziczny i nie przepadaja) a w ZUSie nic nie dostana wasze dzieci gdyby odpukac cos sie stalo.
@krzysztofolczyk3465
@krzysztofolczyk3465 2 ай бұрын
@monikarossali6486
@monikarossali6486 Жыл бұрын
👍
@PanAM88
@PanAM88 4 жыл бұрын
Pod koniec 2020 kazda lokata i konto oszczędnościowe nie mają sensu, oferując 0,01%, wiec równie dobrze cały kapitał możesz sobie wsadzić w szufladę.
@nataliajurczak196
@nataliajurczak196 3 жыл бұрын
Cześć! Czy masz podpowiedź gdzie warto ulokować swoje oszczędności zarabiając w euro? Przeprowadziłam się do Holandii rok temu i planuje tutaj zostać na stałe.
3 жыл бұрын
To, w jakiej walucie zarabiasz, niczego nie mówi. Musisz najpierw zaplanować swoją strategię inwestycyjną, definiując m.in. jakich zysków się spodziewasz, jakie straty akceptujesz, jakie klasy aktywów ccesz mieć w portfelu i po co. Dopiero potem dobierzesz instrumenty we właściwej walucie. Polecam Ci serdecznie lekturę Finansowej Fortecy - ta książka otwiera oczy na to, w jaki sposób zaprojektować własną strategię.
@kamilkurzynski7734
@kamilkurzynski7734 Жыл бұрын
Strategia oczywiście jest bardzo ważna ale wymiana waluty euro na zł i lokowanie poduszki finansowej w ike chyba nie ma sensu żyjąc za granicą? Ja też mam z tym właśnie problem 🙃
@Pebek077
@Pebek077 5 жыл бұрын
Witam, Proszę o instrukcje dotarcia na live,bo 3 raz błąkałem się od yt do fb (zapisałem się tydzień temu na Fb)
@marciniwuc2021
@marciniwuc2021 5 жыл бұрын
Bardzo proszę Marcin. Kliknij w poniższy link i zaznacz "Wezmę udział" - wtedy Facebook wyśle Ci stosowne powiadomienie: facebook.com/events/487348128460606/
@Pebek077
@Pebek077 5 жыл бұрын
@@marciniwuc2021 Miałem tam odkliknięte zainteresowany i kożystałem z tego linku. Powiadomienia nie dostałem,może dlatego, że używam FB LITE... sprawdzę 5 marca ;-))
@marciniwuc2021
@marciniwuc2021 5 жыл бұрын
@@Pebek077 W razie czego możesz po prostu wejśc na stronę bloga na Facebooku - tam będzie na pewno :) Oto link: facebook.com/finansebardzoosobiste/
@Pebek077
@Pebek077 5 жыл бұрын
@@marciniwuc2021 Z racji kontynuacji tematu, przyznam, że wczoraj live nie poszedł mi z linka. Udało się dopiero gdy syn wszedł na FB z kompa i przesłał mi link po msg. Może za tydzień pójdzie mi lepiej. Pozdrawiam, fajny psiak ;-)
@nezow1188
@nezow1188 5 жыл бұрын
Marcinie, kilka razy natknąłem się na Twoje filmy w internecie, były to jakieś prelekcje na których całkiem ciekawie mówiłeś. Z racji, że Cię zapamiętałem i wiem, ze jesteś gościem od finansów to mam do Ciebie prośbę. Czy możesz po ludzku wyjaśnić o co chodzi w podatku PIT? Szukałem w google i na YT ale nie natrafiłem na źródło w którym było by to jasno wyjaśnione. Jestem jeszcze uczniem (w szkole coś tam było o tym picie) i nigdy nie rozliczałem się z tego podatku i nie rozumiem o co w nim chodzi. Załóżmy, że zarabiam 2500 zł brutto czyli na rękę dostaje 1808 zł. I co teraz? Podatek PIT jest opłacony z mojej pensji brutto? Czy może powinienem pomnożyć 1808 zł * 12 miesięcy = 21696
@marciniwuc2021
@marciniwuc2021 5 жыл бұрын
Cześć Nezow - nie dziwię się, że masz z tym problem. Szczególnie, że jeszcze jest kwota wolna od podatku, koszty uzyskania przychodu itp. Wrzuć swoje dane do tego kalkulatora, a dokładnie zobaczysz, jak to wygląda: www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
@Kicekpicek
@Kicekpicek 5 жыл бұрын
@@nezow1188 Rzuć okiem na wpis jakoszczedzacpieniadze.pl/optymalizacja-podatkowa-etat-jak-placic-mniej-podatkow - tam trochę znajdziesz. Ogólnie PIT (czyli podatek dochodowy od osób fizycznych) możesz poznać czytając: www.e-pity.pl/pit-podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych/
@Kicekpicek
@Kicekpicek 5 жыл бұрын
Dla Twojego przykładu powyżej - jeśli przez rok zarabiałeś co miesiąc 1808 zł to razem w ciągu roku 21696 PLN. Od tego odejmujesz kosztu uzyskania przychodu (KUP) - na przykład 1335 (kwota z jednej umowy) a później kwotę wolną od podatku 3091 PLN. Czyli masz 17270. I od tego liczysz podatek czyli 18%. Dodatkowo na etacie pracodawca na bieżąco w każdym miesiącu opłaca kawałek Twojego podatku, stąd na koniec roku może się okazać, że w PIT nie masz żadnych dopłat (ani zwrotów) podatku - po prostu pracodawca na bieżąco opłacał tyle, ile powinien i nie musisz nic więcej oddawać. Przy czym jest więcej składników, które obniżają podatek - składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, można odliczać wydatki na internet, dzieci, darowizny czy oddawanie krwi. Składników jest więcej. Stąd tak jak Marcin zauważył - nie ma dokładnej odpowiedzi na Twoje pytanie póki nie zna się więcej danych :)
@Kicekpicek
@Kicekpicek 5 жыл бұрын
I jeszcze jedna uwaga. Póki nie rozliczasz sam PIT albo nie pomagasz w tym np. rodzicom, możesz poczytać mniej więcej jak to wygląda, ale kwoty i prawo co roku może się zmieniać, więc podatek należny w jednym roku niekoniecznie będzie taki sam rok później nawet jeśli umowa się nie zmieniła i cały czas jest 2500 brutto.
@Farmingtoon
@Farmingtoon 2 жыл бұрын
14:20 32:25
@DrakontheGamer
@DrakontheGamer 5 жыл бұрын
Marcinie, czy te 10 letnie obligacje, które stanowią część Twojej poduszki finansowej są płynne? Czy można je odsprzedać przed terminem wykupu? Pozdrawiam.
@kazimierzkaz60
@kazimierzkaz60 5 жыл бұрын
Ze zdjęcia wnioskuję że 10 letnie obligacje no to trochę zbyt długo
@pawejedrasiak3983
@pawejedrasiak3983 4 жыл бұрын
Michal nie masz racji. Obligacje mozesz odsprzedac innej osobie fizycznej. Spisujecie umowe, idziecie do PKO i obligacje sa przepisywane z rachunku na rachunek.
@krzysztofolczyk3465
@krzysztofolczyk3465 2 ай бұрын
😮
@monikarossali6486
@monikarossali6486 Жыл бұрын
😮
@julieexon5307
@julieexon5307 5 жыл бұрын
A co jeśli ktoś jest młoda osoba i ma cos odlozonego i nie potrzebuje zbyt dużo wydawać?
5 жыл бұрын
Czy masz już oszczędności pozwalające przeżyć 6 miesięcy bez pracy? (bez dochodu) - czyli tzw. finansową poduszkę bezpieczeństwa?
@julieexon5307
@julieexon5307 5 жыл бұрын
@ znaczy póki co mieszkam z rodzicami więc zarabiam w wakacje a nie wydaje praktycznie nic
@pawejedrasiak3983
@pawejedrasiak3983 4 жыл бұрын
kup obligacje skarbowe indeksowane inflacją, w ostatecznosci lokaty promocyjne
@Chorson
@Chorson 4 жыл бұрын
@@julieexon5307 to ile ty masz lat
5 жыл бұрын
Proponuje inwestować w srebro i złoto. Szczerze mówiąc to oszczędzać w srebrze i złocie. Oczywiście wersja fizycznego kruszcu. Niski próg wejścia bo już od 80 zł możemy stać się posiadaczami kruszcu 🙂 Jeżeli ktoś jest zainteresowany tą formą inwestycji zapraszam na kanał.
@newworldstream1259
@newworldstream1259 4 жыл бұрын
co do obligacji panstwowych to nie ma gwarancji ze wg za nie kase kiedys dostaniesz xD
@luklu1563
@luklu1563 5 жыл бұрын
💪
@testerrtestowwyyy3941
@testerrtestowwyyy3941 5 жыл бұрын
👌
@wadam-mj8dm
@wadam-mj8dm 5 жыл бұрын
Hej Marcin:) Jak zwykle dobry film:) Marcin, fundusz awaryjny wraz z funduszami celowymi tj. np. opal, remont, itp. I jeszcze do tego początki poduszki bezpieczenstwa trzymam na jednym koncie oszczędnościowym rozpiuje to sobie w Excelu co o tym sądzisz? Może to zły pomysł? I jeszcze jedno, mówiłeś że swoją poduszkę trzymasz na kontach oszczędnościowych i lokatach. Co robisz jak na przykład kończy się promocja oprocentowania? Pozdrawiam:)
@marciniwuc2021
@marciniwuc2021 5 жыл бұрын
Cześć wadam 3010 - bardzo się cieszę, że jesteś moim stałym gościem na YT :) Moim zdaniem spokojnie możesz trzymać to na jednym rachunku rezerwowym, a podział rozpisywać sobie w Excelu. To nawet pozwala często skorzystać z wyżej oprocentowanych lokat czy kont oszczędnościowych. Grunt, aby nie wydać funduszu awaryjnego na sprawy, które nie mają nic wspólnego z awarią :)
@hadziuk8382
@hadziuk8382 5 жыл бұрын
Dziesiecioletnie obligacje przy pisowskich "fachofcach" też lubię hazard, ale w tym wypadku to wolałbym po prostu obstawić u buka😀
@24novanova
@24novanova 5 жыл бұрын
🙂
@moostekpoolski2536
@moostekpoolski2536 4 жыл бұрын
Dostajesz jedną akcję o wartości do 100 USD/EUR/CHF/GBP, którą możesz sprzedać po miesiącu. Konto darmowe. Co zrobić?
@PePeN83
@PePeN83 8 ай бұрын
😆😆😆😆😆
@telewlzor
@telewlzor 5 жыл бұрын
jestem zbyt zajęty zbieraniem wody z podłogi, żeby zakręcić kurek
@Gracek2118
@Gracek2118 4 жыл бұрын
Jak nie zakręcisz kurka to praca się nigdy nie skończy
@macziq
@macziq 5 жыл бұрын
warto odkładać ale z czego ? trzeba najpierw mieć dobre zarobki, to porady dla bogatych rozrzutnych ?
@przemysawjastrzab291
@przemysawjastrzab291 5 жыл бұрын
Aniu, z góry zakładasz że nie możesz oszczędzać. Ja zaczynałem generować kapitał od 50 zł miesięcznie. Od czegoś trzeba zacząć. Najtrudniejszy jest pierwszy krok, z czasem pomoc z inwestycji będzie coraz większy. Polecam zacząć od jakiegoś rachunku oszczędnościowego :)
@michaewelina7983
@michaewelina7983 5 жыл бұрын
Jeśli na prawde nie jesteś w stanie odkładać,( tzn robisz budżet, zastanawiasz się nad KAŻDYM zakupem, nie marnujesz rzeczy które kupujesz) znaczy to że musisz zacząć więcej zarabiać bo osiągnęłaś swój limit oszczędnościowy. Za ciebie nikt nic nie zrobi, zoriętuj się jak można zarabiać więcej, co nalezy zrobić. Jeśli na prawde chcesz zmienić swoją sytuacje to wyjdziesz ze strefy komfortu i podejmiesz trudną decyzje. Większość ludzi poprostu lubi sobie ponarzekać ale nie poszuka na prawde innej pracy, nie zrezygnuje z przyjemności i nie zaciśnie zębów biorąc się za robote. Nie znam twojej sytuacji ale dam ci uniwersalną rade która pomoże każdemu: Siądź w spokoju sama i pomyśl czego na prawde chcesz, potem wejdź na internet i szukaj odpowiedzi (nie 5 min na googlach tylko do moment aż znajdziesz merytoryczną i wyczerpującą odpowiedź). Najgorsze jest to gdy ludzie sami siebie okłamują typu :"palę bo lubie","nie wyjade bo się boje","nie będę oszczędzać bo ciężko pracuje i mi się należy". Powodzenia życzę.
@macziq
@macziq 5 жыл бұрын
Ewelina Michał no może dałoby radę po 50 odkładać a jak się co jakiś czas traci prace albo choruje to już ciężka sprawa
@pawejedrasiak3983
@pawejedrasiak3983 4 жыл бұрын
Anna szukaj stabilniejszej pracy, czasami lepiej zarobic mniej, ale miec prace stabilna.
@kamilaszalanska4570
@kamilaszalanska4570 4 жыл бұрын
warto poczytac bogaty ojciec, biedny ojciec ;)
@jakubpodlesny9631
@jakubpodlesny9631 5 жыл бұрын
Doprawdy? "Pieniądze ciężko i uczciwie na ciebie pracowały" Nie chodzi o potępienie społeczne takich działań, tylko o składnię!
@krystianysik2978
@krystianysik2978 5 жыл бұрын
w diamenty
@dawid3311
@dawid3311 4 жыл бұрын
Pierwsza zasada to: Nie inwestuj cudzych pieniędzy!
@rosinskitomasz9427
@rosinskitomasz9427 5 жыл бұрын
kds
@adambury8992
@adambury8992 5 жыл бұрын
Jeszcze kryptowaluty to aktywa
5 жыл бұрын
Słusznie :)
@Adiielauter
@Adiielauter 3 жыл бұрын
Twoje łyki wody są bardzo namiętne…
@stachumistrzu562
@stachumistrzu562 3 жыл бұрын
a jakby wszyscy ludzie na swiecie mieli tylko dochody z kapitalu to ktoby pracowal -ROBOTY? ;D wszystkich zadan nie mozna zlecic robotom i powinno sie prace szanowac; jak czlowiek nie uszanuje bo juz jest bogaty i patrzy z gory, to zawsze uszanuje BOG, Jezus ktory urodzil sie w szopie bydlecej ;O ze tak ostro powiem ; ale jest krolem wszechswiata :O
@arektube1976
@arektube1976 4 жыл бұрын
Zbędne nudnawe wstępy no i te nie paskudne głośne przełykanie wody co kilka chwil. Tematyka ok
@annaanielska
@annaanielska 4 жыл бұрын
Oglądam ponad 9 minut i nadal nic nie wiem na temat filmiku. Cenię wiedzę prowadzącego, ale ględzenie nie na temat jest brakiem szacunku do widza!
@katarzynawieniawska318
@katarzynawieniawska318 4 жыл бұрын
Vlog jest z lajwa, więc czas w którym czeka na zgłoszenie się ludzi przeznacza na pogadanke.
@monikarossali6486
@monikarossali6486 Жыл бұрын
👍
@RM-cy6mg
@RM-cy6mg 7 ай бұрын
😮
20 minut na finanse. Co wtedy robić?
20:44
Marcin Iwuć
Рет қаралды 46 М.
Inwestując w ETF'y też możesz popełnić błędy!
17:43
Giełda Inwestycje Trading
Рет қаралды 49 М.
БАБУШКА ШАРИТ #shorts
0:16
Паша Осадчий
Рет қаралды 4,1 МЛН
Какой я клей? | CLEX #shorts
0:59
CLEX
Рет қаралды 1,9 МЛН
36 Monate Blackrock Sparplan: Das ist mein Ergebnis! 📈
8:54
Wladimir Knoll
Рет қаралды 1,2 М.
Jak mądrze zaplanować wydatki? #wtorekzfinansami
19:24
Marcin Iwuć
Рет қаралды 70 М.
Dlaczego wydajemy pieniądze na bzdury?
18:03
Marcin Iwuć
Рет қаралды 119 М.
5 bolesnych błędów finansowych, które popełniłem
37:07
Marcin Iwuć
Рет қаралды 510 М.
10 kroków - skuteczny plan dla Twoich pieniędzy #wtorekzfinansami
19:20