Linux Mint 22 Xfce - mocne strony

  Рет қаралды 2,380

Wasz Informatyk

Wasz Informatyk

Күн бұрын

Пікірлер: 57
@TutecPL
@TutecPL Күн бұрын
Wasz Informatyku Drogi, tworzysz jeden z kilku (w mojej ocenie w pierwszej dziesiątce) najlepszych kanałów na YT. I chociaż na chwilę obecną nie interesuje mnie Linux Mint, to ogląda się to świetnie. Kompletne odstresowanie. Gratuluję i pozdrawiam! 🙂
@Mateusz-Kwiatkowski-PL
@Mateusz-Kwiatkowski-PL Күн бұрын
Przy zmianie motywu należy zaznaczyć "Ustaw pasujący motyw Xfwm4, jeśli taki istnieje".
@Alex_95706
@Alex_95706 2 күн бұрын
Super poradnik
@krzysztofjarzyna2820
@krzysztofjarzyna2820 Күн бұрын
Wielkie dzięki Panie informatyku właśnie takiego kanału mi brakowało gdyby coś takiego istniało 20 lat temu już dawno bym się wyniósł z Windowsa znaczy się zarówno mówię o kanale jak i o dystrybucji kłaniam się i 👍👍👍
@MWi399
@MWi399 Күн бұрын
Przekonałeś mnie mistrzu. Najbliższym czasie zmienię interfejs na Xfce.
@genesis2303
@genesis2303 2 күн бұрын
Z tematami/stylami na KDE jest też czasem tak, że jak się wylogujesz i zalogujesz to coś co nie działało w pełni potem już działa po ponownym zalogowaniu, strzelam że w XFCE może być podobnie, więc nie skreślajcie styli w których wszystko nie działa od razu, czasem warto zajrzeć do opisu stylu na stronie bo mogą być jakieś dodatkowe instrukcje. Sam siedzę na MX pod KDE, ale rodzinie stawiałem właśnie miętówkę na maszynie do przeglądania internetu, działało elegancko, ale fakt byłem zaskoczony ile mogę zmienić. W międzyczasie winda 11 nie dość że pcha obowiązkowe śledzenie, bo już im brakuje danych do szkolenia modeli AI to jeszcze zabrali mi cholery możliwość paska zadań po prawej co katapultowało mnie właśnie na KDE rok temu i nadal żre mniej ramu niż na Windzie nawet jak sobie poustawiałem wszelkie style przezroczystości rozmycia widgety i inne bajery. Tylko ze sterownikami do mojej wysłużonej klawiatury z makrami było ciężko, pierwszy miesiąc trzeba się przemęczyć, a potem to się człowiek męczy kiedy się przelogowuje na Winde jakie tam jest wszystko toporne i ograniczone. Nawet coś takiego jak zmiana pulpitów wirtualnych, na Windzie ctrl+shift+strzałka, zmienić jest ciężko trzeba by szukać skryptów autohotkey (dlatego kocham makra pod lewym małym palcem) i ustawiać je na autostart, na praktycznie każdym Linuxie zmieniasz jak chcesz te skróty, bo są normalnie dostępne w systemie, głośność to samo na windzie autohotkey i kombinowanie ze skryptami vbs, na Linuxie ustawiasz jak człowiek, skrót zmiany utworów to samo, dałem sobie windows+a/s poprzedni następny bliziutko pod lewą bez pokracznego brykania, w Linuxie mogę mieć wszystko pod lewą ręką, w Windzie to trzeba na głowie stawać, żeby to tak zorganizować.
@zibiaszek
@zibiaszek Күн бұрын
Świetny materiał. Jak zwykle świetny. Ja przesiadłem się na Minta ok rok temu. Później próbowałem kilku innych dystrybucji, aby finalnie wrócić do Minta i teraz już totalnie odzwyczaiłem się od pieprzonego Windowsa. Etap odwyku był krótki i z dnia na dzień dawał duuuuużo radości - duży w tym udział Twoich poradników. Są naprawdę świetne. Dziękuję. Pozdrawiam.
@sp-rom
@sp-rom Күн бұрын
2:33 - w Cinnamon też jest podział widoku na dwa katalogi, z menu Widok -> Dodatkowy panel (trochę z d* nazwa) lub klawisz F3
@Piorun1
@Piorun1 Күн бұрын
Super odcinek dzięki ❤
@616homer
@616homer 2 күн бұрын
Jak mawiał klasyk, podoba mnie sie...
@ThomasNowak-h3h
@ThomasNowak-h3h 2 күн бұрын
Xfce ma więcej mocnych stron. Na przykład ma modularną budowę, więc jak np. nie chce się korzystać z jakiegoś elementu systemu, np. systemowego menedżera okien albo plików, to można zainstalować inny. I to będzie się porządnie integrowało z resztą systemu. Bardzo dobre w Liinuxie Mint Xfce jest menu z aplikacjami (odpowiednik menu Start w Windowsie), tzw. Whisker. Można je konfigurować do woli, będą ikony w układzie siatki lub listy, z różnym rozłożeniem elementów itd., można sortować aplikacje - moim zdaniem to najlepsze mnenu tego typu w Linuxie ( o Windzie nawet nie wspominam). Wyszukiwanie plików nie pokazuje wyników z Internetu tylko lokalne pliki, co lubię. Wiatraki w komputerze nie pracują jak wariaty, jest naprawdę cicho, Samo Xfce nie obciąża procesora. Do tego Xfce jest stabilne, bugi rzadko się zauważa - wiem, że Plasma KDE ma wielu fanów, bo to ciekawe środowisko, ale sypie błędami właściwie na okrągło, a testowałem kilka razy na różnych dystrybucjach. Do regularnej pracy wybierałbym więc Xfce. A jeśli chodzi o "toporność" Xfce, to sprawa względna. Może wyglądać obłędnie dobrze. Nie ma w nim normalnie animacji, ale za to jest przyjemny efekt bardzo szybkiego pojawiania się okna z aplikacją, np. Thunar, monitor systemu itd. startuje błyskawicznie (przeglądarki internetu i ciężkie aplikacje spoza Xfce niekoniecznie, ale raczej nigdy nie trwa to za długo). Domyślny menedżer okien nie ma więc animacji, ale jest np. opcja powiększania ekranu dla słabowidzących, półprzezroczystość okien przy ich przesuwaniu jak się to ustawi itd. A jak się chce animacji, to Mint Xfce oferuje jeszcze drugi wbudowany menedżer okien, osławiony Compiz. Thunar, menedżer plików (a nie jak zacny autor filmu twierdzi menedżer okien) to rewelacja. Bardzo szybki, lekki, umożliwia podgląd grafik w panelu bocznym, wyszukiwanie według wzoru, można spersonalizować wygląd na różne sposoby, np. przez dodanie dalszych ikon przy okienku ze ścieżką do pliku. Można kolorować przestrzeń wokół plików, które chce się w Thunarze wizualnie wyróżnić itd. itd. Osobiście wolę Thunara i od Nemo i od Delfina KDE, i od innych podobnych narzędzi. Rozpisałem się, ale to dlatego, że Xfce (zwłaszcza w wersji Linuxa Mint czy MX Linuxa) jest bardzo dobre, ale na pierwszy rzut oka może sprawiać takie sobie wrażenie. Kiedyś używałem Linuxa Mint Cinnamon, ale teraz wolę właśnie wersję Xfce.
@adambrodawka
@adambrodawka 2 күн бұрын
i pozamiatane...
@Arachnos-pl
@Arachnos-pl Күн бұрын
Mam problem z bootloaderem po instalacji Mint22 przy dualboot z Win10. Z Win11 zresztą też. Nie widać go wogóle, brak możliwości wyboru, po kilku sekundach po prostu uruchamia się linux. Przy Mint21.3 nie ma tego problemu, próbowałem instalować kilkukrotnie, także z Ubu24.04.1 jest to samo co z M22. Szukałem w necie rozwiązania problemu ale do tej pory nie znalazłem. Może Pan jest bardziej zorientowany w czym jest problem?
@Karti200
@Karti200 2 күн бұрын
Sam z praktyki preferuje wersje z Cinnamonem jako default (ale ostatnio dogrywam i tak KDE - mam nadzieje, że Mint kiedyś dostanie oficjalny release z KDE). Ale oczywiście jest to super sprawa od zespołu za Linux Mint, że dają użytkownikowi łatwy wybór, pod jakie DE chce ktoś użytkować. Fajnie widzieć kogoś na "Polskiej Scenie Tech KZbin'a" kto dobrze potrafi przedstawić Linuxa dla nowych osób i udowodnić, że TAK, da się użytkować z tego systemu bez wymuszonego użytkowania terminala
@JackNormal777
@JackNormal777 Күн бұрын
www.youtube.com/@SwiatLinuksa
@grzegorzabramowicz7794
@grzegorzabramowicz7794 Күн бұрын
bardzo przydatny poradnik
@pab1onas
@pab1onas 12 сағат бұрын
Fajny poradnik. Sam się ciągle od Linuxa odbijam od dobrych 20 lat chociaż cały czas mam w kompie drugi dysk z zainstalowaną jakąś dystrybucją obok windowsa. Obecnie Ubuntu najnowsze (nie pamiętam numerka). I mimo, że baaardzo rzadko odpalam ten system to uwielbiam oglądać wszelkie linuxowe poradniki :) Leci subik.
@kubawojciechowski2010
@kubawojciechowski2010 23 сағат бұрын
Bardzo fajny film
@jarekjaroslawpl
@jarekjaroslawpl Күн бұрын
Możliwość podziału okna menedżera plików na dwa niezależne jak i zmiana nazwy wielu plików istnieje też domyślnie w KDE Plasma - Dolphin.
@Thunderaspl
@Thunderaspl 14 сағат бұрын
Dobry poradnik. Kilku rzeczy dowiedziałem się. Czegoś nie znałem. Ot taka konfiguracja. Jestem na etapie przechodzenia z Windows. Ciekawi mnie jedna rzecz. Skoro system jest na tyle otwarty w celu konfiguracji to czy jest możliwość w menadżerze plików zmienić tło okna? Dać inny kolor, lub sam obrazek? W Windows są programy do zmiany. Oczywiście zewnętrzne.
@Czarkoff
@Czarkoff 2 күн бұрын
14:17 to wynika z tego że są to motywy zrobione dla GTK+ pod GNOME które są zawsze aktuskne. Niestety co by nie powiedzieć pozytywnego o wydajności Xfce to jednak jego rozwój i kompatybilność UI w porównaniu do MATE czy GNOME albo Cinnamon kiepsko wypada.
@Wojna-1
@Wojna-1 2 күн бұрын
14:15 - mi się wydaje ze zaznaczenie opcji "ustaw pasujący motyw Xfwm4, jeśli taki istnieje" rozwiązuje problem bo kiedyś sobie na wirtualnej maszynie sprawdzałem i działało.
@Yoh98
@Yoh98 Күн бұрын
Na szybko sprawdzając to taki doc był już w xfce 3 w 1999r., pierwszy MacOS nie wiem czy go miał ale nawet jeśli to wyszedł w 2001r. czyli tak, było to szybciej w xfce niż w macu. Xfce w Mincie jest już jakoś tam wstępnie skonfigurowane co jest na duży plus, jak próbowałem podejść do surowego xfce to miałem dosyć jeszcze zanim udało mi się cokolwiek skonfigurować. Dużą zaletą xfce jest to, że jest to bardzo lekkie środowisko graficzne.
@tomaszpatecki4210
@tomaszpatecki4210 Күн бұрын
Ten Linux to nawet fajny jest. Trzeba będzie czas znaleźć na niego, bo Windowsy 11 mnie nie interesują.
@tommyboss7
@tommyboss7 Күн бұрын
Nasz informatyk może zrobiłby film o systemie QUBES OS !!!!!! O ile to nie problem :)
@mamah1970
@mamah1970 2 күн бұрын
xfce super, lubię i też każdemu bym polecił, ale od wielu lat używam kde i się cieszę, delfinek przebija tunara. reszta też daje się podobni konfigurować a według powszechnie obowiązująej wiedzy jest to nieporównywalnie lepiej. może mógłby Pan Mój Szanowny Informatyku pokazać również coś z KDE? no i na koniec: btw ja jusing arch :)
@buhdab
@buhdab Күн бұрын
Jedno mnie irytuje w xfce, jak zwiększyć margines dla kursora myszki przy zmianie wielkości okna. Na start w xfce trzeba kursorem trafić prawie idealnie w krawędź okna... w cinnamon jest to bajecznie proste do zmiany... tak wiem można wcisnąć alt i ppm, ale to tak samo jak ze wspomnianym filmie shifcie. @Waszinformatyk jest na to jakiś patent?
@WaszInformatyk
@WaszInformatyk Күн бұрын
Temat okienek z grubymi krawędziami ;-)
@mrazqr
@mrazqr Күн бұрын
przytrzymać lewy alt na klawiaturze i prawym przyciskiem myszy przeciągnąć
@buhdab
@buhdab Күн бұрын
@@WaszInformatyk przetestuje ;) być może w nastepnej wersji to poprawią :) btw. w okienku menedżera programów margines jest dużo większy... taka ciekawostka
@mechaty
@mechaty Күн бұрын
Dziękuje , za kolejny przydatny filmik. Pozdrawiam.
@Jacek..
@Jacek.. Күн бұрын
24:12 Owszem i ja np. używam od lat totalcommandera i min. wielokrotnej zmiany nazw, więc takie bajery nie robią na mnie wrażenia. Jak sam na początku powiedziałeś - tego typu menedżer plików to obowiązkowa pozycja na liście programów. Zatem co z tego, że jest to wbudowane w xfce, i generalnie co z tych wszystkich funkcji Thunara, skoro i tak używać będzie ktoś double commandera itp? A nawiasem mówiąc jeśli się zachwala jakąś wersję środowiska graficznego, to wypadałoby pokazać różnię na korzyść w porównaniu do innych środowisk a nie tylko porównywać da Windowsa. Windows ma swoje zalety i wady tak jak Linux, z tym, że w Windowsie jest więcej zalet niż wad.
@andrzejbo1
@andrzejbo1 14 сағат бұрын
90% użytkowników PC używa ich do grania. Wszystkie te opcje konfiguracyjne są mega fajne, ale ostatecznie zawsze dochodzimy do bariery "gry, które nie działają". Oznacza to, że trzeba mieć dwa komputery, albo dwa systemy w jednym komputerze. Pozdrawiam.
@Siventus
@Siventus Күн бұрын
Świetny materiał 😊 Niestety mi chyba Linux nie jest pisany. Używam komputerów od 2000 roku i co kilka lat robię "próbę linuksa". Niestety za każdym razem coś jest nie tak, coś nie działa jak powinno. Zwłaszcza teraz, gdy od kilku lat pracuje na laptopach. O ile sam system sprawia wrażenie dopracowanego, to po prostu nie umiem go doprowadzić do porządku w temacie wsparcia różnych sprzętów. Wcześniej był problem z tym, że karta graficzna nie była w stanie sprzętowo wspomagać oglądania filmów i po prostu je rwało, teraz wifi działa tylko w standardzie 2.4 GHz i nie mogę znaleźć info jak przełączyć na 5 GHz na mojej karcie sieciowej, bo generalnie zawsze coś nie działa i albo trzeba grzebać głęboko w necie jak to uruchomić, albo w ogóle się nie da na razie... Także ze wsparciem sprzętowym bywa różnie I to jest duży showstopper dla mnie
@Polskie.przerobki
@Polskie.przerobki Күн бұрын
1:14 nie trzeba Shift + LPM na windows wystarczy kliknąć scrollem
@WILUsprawdza
@WILUsprawdza Күн бұрын
Nie mogę sobie poradzić z prostą sprawą. Na monitorze pulpit jest ładnie dopasowany po instalacji, ale na TV o kilka procent wystaje poza TV. Jak wyrównać obraz w moim 12 letnim lapku? Idzie po integrze Intela przez HDMI. W KODI da się wyrównać, zmniejszyć obraz wyrównując do wyświetlacza, ale w systemie nie znajduję tej opcji.
@emiver7892
@emiver7892 17 сағат бұрын
U mnie w Zorin, w ustawieniach Display jest Adjust for TV.
@s.g.4205
@s.g.4205 2 күн бұрын
witam
@qskocz2883
@qskocz2883 Күн бұрын
Wszystko sobie możesz ustawić i wyregulować a hasła nie można pominąć ! Taki cudowny tem Lx a wyboru nie pozostawia. Dlatego właśnie go nie używam.
@muczin
@muczin Күн бұрын
31:34 "Killer app" - nice.
@mcmc5240
@mcmc5240 Күн бұрын
Xfce jest super, szkoda że tak niedoceniany.
@a-53
@a-53 2 күн бұрын
jest F3 masz takie same (trzecia minuta)
@piotrstosik9309
@piotrstosik9309 2 күн бұрын
I było by pięknie gdyby czytał mój dysk a nie wywalał bladu bo chciałem się przesiąść się na stałe z Windows
@foxxxy4963
@foxxxy4963 2 күн бұрын
Powiem tak. Wszystko jest lepsze od Gnome. No chyba ze masz ekran dotykowy.
@Gike-
@Gike- Күн бұрын
Ja bardzo lubię gnome, jak poustawiasz skroty klawiszowe to jest super wygodne
@Czarkoff
@Czarkoff 2 күн бұрын
Mówi się Tunar- h jest nieme
@mamah1970
@mamah1970 2 күн бұрын
po polskiemu nie ma nieme, a języki zagramabiczne zostawmy zagramanit, sorka dziele klawiature z kotem a on slabo uimie w literki chioc suie bardzo stara
@kacpermajka5039
@kacpermajka5039 Күн бұрын
KDE, Cinamon, Deepin DE >>> XFCE
@sp-rom
@sp-rom Күн бұрын
24:24 - w Cinnamon też jest masowa zmiana nazw plików
@zibiaszek
@zibiaszek Күн бұрын
Jaki sposób? Pozdrawiam.
@sp-rom
@sp-rom Күн бұрын
@@zibiaszek w taki sam jak pokazano na filmie, zaznaczasz kilka plików klikasz prawym i wybierasz "Zmień nazwę..."
@Mr_Majestyk
@Mr_Majestyk Күн бұрын
taaaaa... oglądam sobie i myślę, jak to skomentować żeby nie powiało banałem? brak komentarza nie wchodzi w grę, bo mnie nasz Wasz Informatyk pobudza do kreatywności ...upraszczając muszę bo się uduszę aż tu nagle 💣💥 nagroda! no, no... (po raz kolejny zostałem zaskoczony) postuluję, żeby od teraz w każdym filmie była taka nagroda, może być na końcu mnie tam nie przeszkadza
@andrzejrad8327
@andrzejrad8327 Күн бұрын
Jakoś nie było problemu zainstalować TUNAR w Cynamonie.
@WITSON2010
@WITSON2010 Күн бұрын
Szkoda że nie ma gotowego Linuxa do grania ze instaluje go, loguje sie w aplikacjach np steam i gram.. albo strony na której klikamy jakie programy maja już być po zainstalowaniu linuxa i tworzy nam iso linuxa z tymi programami..
@JackNormal777
@JackNormal777 Күн бұрын
Chyba są. Piszę chyba bo takich nie używam i nic konkretnego nie przychodzi mi do głowy. Raczej używam AchLinux bo lekki i bez zbędnych rzeczy (CachyOS). Instalując ArchLinuxa dorzucam steam, heroicgameslauncher i system dorzuca co potrzebne. Można grać. Heroicgameslauncher obsługuje GOG, Epic i PrimeGaming.
Tech News - "zielona" energia Microsoftu
16:40
Wasz Informatyk
Рет қаралды 1,2 М.
Poradnik instalacji Linux Mint 22
25:21
Wasz Informatyk
Рет қаралды 6 М.
отомстил?
00:56
История одного вокалиста
Рет қаралды 6 МЛН
大家都拉出了什么#小丑 #shorts
00:35
好人小丑
Рет қаралды 97 МЛН
АЗАРТНИК 4 |СЕЗОН 1 Серия
40:47
Inter Production
Рет қаралды 1,4 МЛН
Dlaczego procesory Intela palą się?
16:52
Wasz Informatyk
Рет қаралды 9 М.
Linux from Scratch
2:35:42
Titus Tech Talk
Рет қаралды 176 М.
Wykład z Uniwersytetu Stanforda dla przyszłych miliarderów
16:04
Wasz Informatyk
Рет қаралды 126 М.
Hyprland Rices and COSMIC First Look
2:43:03
Titus Tech Talk
Рет қаралды 17 М.
The Linux Experience
31:00
Bog
Рет қаралды 1 МЛН
Windows 11 LTSC - czy to jest najlepszy WIndows?
27:48
Wasz Informatyk
Рет қаралды 10 М.
1.2 PURE TECH, SEKCJA SILNIKA, ANALIZA USZKODZEŃ
21:15
Profesor Chris
Рет қаралды 181 М.
отомстил?
00:56
История одного вокалиста
Рет қаралды 6 МЛН