Piękna robota. Teraz jak zrobię koło zębate do mojego rewolweru to będę wstydził się je pokazać bo z założenia to ono miało raczej działać a nie wyglądać chociaż z drugiej strony w porównaniu do tego co kupiłem na Allegro jako półfabrykat to myślę że moje wykonane w amatorskich warunkach będzie piękne hehe
@MarekSiedlaczekAMS19 сағат бұрын
Dzięki, cieszę się, że się podoba! Śmiało wrzucaj swoje wykonanie, na pewno przekażesz przy tym sporo wiedzy - jak zawsze, chętnie zobaczę!
@AdamMaszynotwor14 сағат бұрын
@MarekSiedlaczekAMS oooo kom działa :)
@AMScncWizards12 сағат бұрын
Dzięki, cieszę się, że się podoba! Śmiało wrzucaj swoje wykonanie, na pewno przekażesz przy tym sporo wiedzy - jak zawsze, chętnie zobaczę!
@zbigniewkindlarski815219 сағат бұрын
Nie widziałem pomiarów bicia wieńca zębatego w stosunku do otworu tak jak w realnych warunkach pracy gdy koło jest na czopie. Przy obróbce obwiedniowej bazą jest otwór a cały wieniec obrabia się w jednej operacji bez przemocowania. Wszelkie deformacje są niwelowane w takiej obróbce. W tym przypadku otwór z wpustem i wieniec powinny być wycięte z jednego zamocowania z większej średnicy przygotówki. Mostki mogły być rozłożone na wierzchołkach zębów i usunięte przez zeszlifowanie w ostatniej operacji. Takie moje spostrzeżenia. Każdy jednak robi jak uważa i uważa jak robi. pozdro
@AMScncWizards12 сағат бұрын
Jak najbardziej masz rację - istnieje wiele metod wykonywania kół zębatych, a ja pokazałem jedną z nich, korzystając z WEDM. Sposób, który proponujesz, jest jak najbardziej do zrealizowania i ma swoje zalety. Być może w przyszłości wykonamy takie koło zębate, pokazując krok po kroku metodę, którą zaproponowałeś. Dzięki za cenne uwagi!
@nikus19894 күн бұрын
Tło muzyczne jest zdecydowanie za głośne. A przy obróbce powinno w ogole go nie być. Pzdr.
@MarekSiedlaczekAMS4 күн бұрын
Dzięki za sugestie! Pozdrawiam
@Jackall373 күн бұрын
Jaka chropowatość powierzchni Ra i Rz? Unikałbym trzymania śruby mikrometrycznej tej średnicy nie za plastikowy uchwyt, w dodatku gołymi rękami, bo przy φ125 mm zmiana jej temperatury o 6 °C daje już 0.01 mm błędu, a jeśli to koło ma być naprawdę precyzyjne, to jest to spora wartość.
@AMScncWizards12 сағат бұрын
Dzięki za komentarz i zwrócenie uwagi na szczegóły - to zawsze cenne w precyzyjnych pomiarach! Jeśli chodzi o chropowatość, uzyskaliśmy Ra na poziomie ~0,35-0,4 oraz Rz 1,8-2,8. Co do trzymania mikrometru, masz rację - zgodnie z dobrą praktyką najlepiej trzymać mikrometr za część termoizolacyjną, aby zminimalizować wpływ ciepła dłoni na pomiar. W praktyce jednak wpływ punktowego ogrzania na taki wymiar nie jest aż tak znaczący, jak mogłoby się wydawać. Aby rzeczywiście doszło do zmiany 0,01 mm w wyniku ogrzania, cały mikrometr musiałby równomiernie zwiększyć temperaturę, i to troszkę więcej niż o 6°C. Trzymanie mikrometru w rękach podgrzewa go jedynie lokalnie, a dostarczona energia jest zbyt mała, aby zmienić temperaturę całego mikrometru w krótkim czasie, w jakim wykonuje się pomiar. Dlatego przy takim uchwycie wpływ na wynik jest w zasadzie pomijalny. Jeszcze raz dzięki za komentarz i cieszę się, że temat wzbudził zainteresowanie!
@MarekPaszek7 сағат бұрын
A nie dało by rady tego po prostu wyfrezować? trzeba by w dolinie dodać promień, ale on chyba by nie przeszkadzał zbytnio?