Weiss: Máme pocit, že EU má něco dodávat, ale nejsme ochotni evropským institucím dát pravomoci

  Рет қаралды 3,448

Český rozhlas Plus

Český rozhlas Plus

Күн бұрын

Пікірлер: 20
@IvanSleziak
@IvanSleziak 17 сағат бұрын
Ďakujem za rozhovory ako je tento! Je veľmi málo rozhovorov, ktoré sa vedú v rovine nesúhlasu a ešte k tomu na tému EU, jej smerovania a pod... je škoda, že tu nebolo viac politiky a menej ekonomiky, ale stále, ďakujem za tieto rozhovory - u nás na SK také nemáme vôbec a u vás ich vidím najčastejšie práve tu!
@janmatena6961
@janmatena6961 16 сағат бұрын
Bylo to strašné už od začátku, ale doposlouchal jsem to přesto až do 4 minuty, kde : "Stát dává podnikům impulz a ukazuje jim kterým směrem jít, a to je směr, který bude víc konkurenceschopný." To nám ukazovali komunisté od sjezdu ke sjezdu, a furt nic. I tito novodobí slibují, že od zítřka budou nařizovat pokrok už zcela neomylně. Příčinou úpadku nepochybně bude, že hloupí podnikatelé špatně a neochotně realizují jejich moudrá nařízení :=).
@petrlazar5240
@petrlazar5240 Күн бұрын
Jakou logiku si má zvát experta na zahraniční politiku a pak s ním řešit ekonomiku?
@jakubport7361
@jakubport7361 Күн бұрын
Evropská unie je hlavně ekonomická organizace. Decentralizovaná politika je to co nás odlišuje od komunistů a Evropská komise by na to neměla zapomínat.
@Zugzwang.19
@Zugzwang.19 Күн бұрын
@@jakubport7361 jenze to je ten problem. Mezinarodni ekonomika je o politice a diplomacii. A pokud EU nedame nastroj, tak nemuzete ocekavat vysledky. To je jako se snazit nekam dojet autem bez kol - jako jasne, posedite si, klimoska pojede, muzete si poslechnout i radio, ale do cilove destinace se zrejme nedostanete.
@Zugzwang.19
@Zugzwang.19 Күн бұрын
Ano, přesně tak to je. Na věci, které by EU měla dělat jí nedáme pravomoce a pak si stěžujeme, že dělají jen nedůležité věci. Což objektivně často jsou skutečně kraviny, ale tak, když nic jiného dělat nemohou. Jediné logické a funkční řešení je federace - na které se státy (čti lidi) nikdy nedohodnou.
@Imperialmusicfan
@Imperialmusicfan Күн бұрын
Prave. Porad se jen nadava jak je EU neschopna a jak nedokaze konkurovat USA a Cine. Jak by taky mohla s ohleldem na to jak odlisne funguje Cina jako stat a na silu americke ekonomiky. To by opravdu musela byt snaha o mnohem vetsi integraci a posileni pravomoci EU, ale staci se podivat jaky problem je jen prosadit zavedeni jednotne meny. Zaroven spis roste podpora nacionalismu. To je pak opravdu tezke se bavit a nejake konkurenceshopnosti.
Күн бұрын
@@Imperialmusicfan Čím více centralizace, tím více prosperity? Myslel jsem, že to je obráceně. Decentralizace, deregulace, konkurenční prostředí.
@Imperialmusicfan
@Imperialmusicfan Күн бұрын
Asi jak v cem. Pokud se bavime o ekomicke konkurenceschopnosti (nebo treba bezpecnosti) tak bez toho, aby se co nejvice sjednotili podminky na spolecnem trhu a vytvorilo co nejlepsi jednotne prostredi pro dalsi rozvoj, nepujde. Klidne s tim muze byt spojena i urcita deregulace a odstraneni prekazek, to se podle me nevylucuje.
@Zugzwang.19
@Zugzwang.19 Күн бұрын
To neni o centralizaci nebo regulaci. To je o unifikaci a spolecnem postupu. Staty typu USA, Cina nebo Indie nikdy nebudou vyjednavat (jako sobe rovnym) se staty jako CR, Slovensko atd. To jsou staty o velikosti okresniho mesta u nich doma. A nejde o nejaku pohled z vrchu (i kdyz asi trochu taky), ale proste se jim to nevyplati. Ale kdyz misto trhu s 10 miliony lidi budou jednat s trhem o 500 milionech lidi, tak uz je to pro ne zajimave. Jenze na to, aby mohli nejdriv jednat s EU jako celkem musime celek byt a mit k tomu nastavena pravidla a urady. Zatim nejsme schopny se ani dohodnout mezi sebou, natoz udelat smysluplne a funkcni stanovisko pro jine staty.
Күн бұрын
@@Imperialmusicfan Moc mi to, co zde tvrdíte, nedává smysl. Nebo to možná jen nechápu. Pokud nám jde o prosperitu (nebo konkurenceschopnost, to je ve výsledku asi to stejné), tak bychom podle vás měli mít více jednotné právní prostředí, čehož je docíleno plošnými jednotnými regulacemi trhu. Když si představím, co konkrétně tato myšlenka znamená, tak mi z toho vychází představa, že českému trhu nejvíce pomůže, když nabídne podnikatelům to stejné jako například Itálie, Řecko nebo Španělsko z pohledu regulací trhu a nejde tolik o míru regulací, jako právě o shodu těchto regulací. Odhlédněme od toho, že jediný způsob, jak EU sjednocuje tyto regulace, je zaváděním minimálních nikoliv maximálních možných regulací a daní. Moc mi to nejde dohromady s teorií komparativních výhod, kdy jedna společnost na daném území těží z hospodářství dlouhodobě budovaného jedním směrem, zatímco jiná společnost na jiném území těží z něčeho úplně jiného. Centralizace (unifikace) tyto výhody podle mě nabourává. Potřeboval bych ale asi také vysvětlit, proč českému trhu více pomůže, když bude mít stejné regulace jako zbytek EU (byť klidně uvažujme, že se ty regulace nezvětší, zůstanou stejné jako nyní a zbytek unie se nám přizpůsobí), než kdybychom se vydali cestou bez ohledu na regulace jiných ekonomik regulace své ekonomiky postupně rušit a uvolňovat tak trh, což je za mě vždy nejlepší cesta k prosperitě a konkurenceschopnosti.
Как Я Брата ОБМАНУЛ (смешное видео, прикол, юмор, поржать)
00:59
Why no RONALDO?! 🤔⚽️
00:28
Celine Dept
Рет қаралды 101 МЛН
Accompanying my daughter to practice dance is so annoying #funny #cute#comedy
00:17
Funny daughter's daily life
Рет қаралды 25 МЛН
Kecy a politika 190: ODS čeká tah Martinem Kubou
49:18
Kecy a politika
Рет қаралды 20 М.
LIBOR BOUČEK: Byl jsem na vrcholu, teď už svůj výkon musím obhajovat
31:50