W pierwszym roku zimowalem z wentylacją górną. Z 4 rodzin została mi jedna. Odbudowałem pasiekę i teraz zimuje na dzwon. W daszkach zamykam otwory co tworzy mi poduszkę powietrzną między powalką a daszkiem. Ciepło idzie do góry więc nie wypuszczam go. Jak im potrzeba to wydmuchają sobie dołem. Nie ma wilgoci i jest gitara.
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Bardzo cenny komentarz 🌷. Dziękuję
@Knox87 Жыл бұрын
Nie ma za co. 😊 Jednak w pszelarstwie nie ma jednego idealnego rozwiązania. A gdzie dwóch pszczelarzy tam trzy zdania a głos jeden.😅 Pozdrawiam.
@Lapa_dla_skali3 ай бұрын
Bardzo przydał by się filmik pokazujący jak na chwile obecną powinien wyglądać poziom czerwiu w ulu. Co jeśli mamy go za mało bo na przykład za szybko zalałem ul pokarmem? jaka powinna być prawidłowa ilość aby nie trzeba było łączyć rodzin. Czy zalewanie ula oznacza całkowite zahamowanie matki w czerwieniu na zimę ?
@arkadiuszd.j4001 Жыл бұрын
Witaj Aniu. Jestem za opcją tzw." Dzwona" . Pozdrawiam.
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Dziękuję za komentarz 🌷 cenny .
@kodexkodex-xn6vq Жыл бұрын
a z izolatorami też tak można wentylację ustawic na tzw dzwon gora zamknięta a dół otwarty ?
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Tak można. Obie metody dobre
@kodexkodex-xn6vq Жыл бұрын
a jak się to ma do tego że kłąb musi w pierwszej fazie zejść jak najniżej żeby miał jak najdłuższa drogę pokarmową do góry a jak zostawimy otwarty dół w początkowej fazie to kląb uwiaze się u góry?
@annakmiecik331 Жыл бұрын
@@kodexkodex-xn6vq Jeśli ramki nie będą pełne to nie będzie długiej drogi. Dajemy pół korpus jako poduszkę powietrzną i to pomaga uwiązać kłąb niżej.
@wojatek Жыл бұрын
Czy w przypadku izolacji matek podczas zimowli stosuje Pani zatwory ?
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Zazwyczaj nie. Tylko podczas karmienia ze względu na budowanie dzikiej zabudowy
@1kcal915 Жыл бұрын
Tylko "dzwon", inne metody to sposoby na spracowanie zimowej pszczoły i zwiększony osyp. Kiedy będzie zimno, to już nie zdążą zakitować tych pająków, tylko ścisną się w kłąb i będą w nim aż się nie ociepli. Otwierając wentylacje z góry praktycznie nie ma znaczenia, z czego ul jest zrobiony. Może być nawet z tektury, to bez znaczenia bo całą i jedyną izolacją cieplną są same pszczoły. Będą szybciej krążyć w kłębie i oczywiście więcej jeść, więcej pracować i więcej będzie ich się wycieńczać i opadać. To że wyjdą z zimowli będzie ich sukcesem, że udało im się przezimować pomimo tego co im pszczelarz zafundował. Również przeciąg, to sposób na schorowane pszczoły, ponieważ ich układ odpornościowy w obniżonej temperaturze jest poddany supresji, a później dorosłe owady są nośnikami wszelkich patogenów, które później są przekazywane larwom.
@aleksanderszymanowski1042 Жыл бұрын
Może być "dzwon", "odwrócony dzwon", a nawet "termos". Ważne żeby nie było przeciągów i para wodna miała gdzie się podziać.
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Zimuje tak od lat. Nie mówimy o przeciągu tylko o wentylacji. Pszczoły jeśli im wieje bardzo szybko zamykają pajączki jeśli nie propolisem to potrafią woskiem. Jest jeszcze ciepło spokojnie zrobią sobie dogodne warunki.
@annakmiecik331 Жыл бұрын
@@aleksanderszymanowski1042 Sedno sprawy 😊
@1kcal915 Жыл бұрын
Wentylacja to przeciąg, sorry, ale tu jest myślenie ludzką miarą. Pszczoły nie są podłączone do elektrociepłowni, nie mają piecyków, którymi mogą sobie grzać i dostarczać do środka ula MW energii cieplnej. Wtedy można sobie zrobić wentylacje, bo ilość energii traconej wraz z powietrzem jest mała w stosunku do tego co zaabsorbowały ściany ula i plastry. Zresztą w domu też nie robisz wentylacji ciągłej, tylko krótką intensywną, aby wymieniło się powietrze, bo wtedy pomimo pieców, elektrociepłowni i tak będzie zimno. I tak jest w ulu, który ma niedobór ciepła wytwarzanego przez pszczoły. Każda dziurka to ucieczka ciepła. Kolejne mitologia zabijająca pszczoły przez wentylację, to walka z parą wodną. Walcząc z wilgotnością wysusza się pszczoły. A co stanie się z podsuszoną pszczołą - spadnie na dno, domrozi się od aluminiowej siatki i już tam zostanie. Ta odparowana para wodna ma dużą pojemność cieplną i stabilizuje temperaturę. Wydmuchując ją bo to same ZŁUO uzyskuje się tylko dwie rzeczy - wychładza, oraz wysusza się pszczoły. Osuszone powietrze wyciąga wodę z nich, a biedaczkom chce się pić i nie mają skąd tej wody uzupełnić. Przez wychłodzenie dodatkowo zabija się pszczoły, które przypadkowo odpadły od kłębu i wpadły w strefę zimna, gdzie już zostały. One nie odpadły, bo się spracowany, tylko po pszczelemu "potknęły" się i spadły, a jak są osłabione przez utratę wody, to jeszcze łatwiej im się to zdarza. W warunkach jakie im fundujecie nie mają już szans na powrót i dalszą pracę w kłębie. Jeśli pszczelarz nie pomoże im umrzeć inaczej, to spokojnie dożyją do marca. A ile pszczoły produkują ciepła - kilo pokarmu na miesiąc. A ile ucieka przez ul bez wentylacji - z kupnych poli i styro ~3kg pokarmu na miesiąc przy różnicy pomiędzy temperaturą zewnętrzną kłębu a temperaturą powietrza 15 stopni. Przez wręgi ucieka prawie połowa.
@krzysztofkowal2504 Жыл бұрын
Izoluje matki i zimuje w następujący sposób : dennica osiatkowana otwarta , a nad kłębem zamknięte 3 pajączki a dwa z tylu ula (zabudowa ciepła ) otwarte . I tak już 11 lat .
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Dziękuję za komentarz, bardzo cenny 🌷.
@kazicekkazicek5827 Жыл бұрын
niech Pani jeszcze powie coś na temat bananow dla pszczół- - pośmieje się razem z Panią
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Wszystko już powiedziałam to nie jest śmieszny temat ale warto się uśmiechać. 😊🌷 Ciąg dalszy będzie w momencie kiedy możemy podać banany jeśli ktoś ma taką chęć.
@kazicekkazicek5827 Жыл бұрын
@@annakmiecik331 to w takim razie poddaje się i alternatywnym przelarstwem nie bedę się fascynowal. powodzenia.
@PasiekanamniszkuPasiekanamnisz Жыл бұрын
Musze pochwalić, dobra decyzja z tą wentylacja. Tak jest w dziupli, tam jest b. dużo świeżego powietrza całą zimę Kajetan Warat, Wrocław Obiechów Uniwersytet Przyrodniczy.
@buniabunia2322 Жыл бұрын
Gdzie jest w dziupli "góra" otwarta???
@annakmiecik331 Жыл бұрын
@@buniabunia2322 Wszystko zależy od dziupli, kłody w niektórych mają dwa wyloty w innych trzy lub jeden. Jeśli coś im przeszkadza kituja, są pod tym względem fenomenalne. Obserwując różne rodziny, każda rządzi się swoimi prawami. Jedne robią bardzo szczelnie inne mają przeciąg. Wszystko zależy jak ułożą cyrkulację w środku. Dlatego wczesne rójki mają swoje możliwości, kituja, woskują i układają zapasy, głodniaki tylko liczą na przetrwanie nie wybierają miejsca i wielkości do roku tylko uciekają. 🧡🥂
@PasiekanamniszkuPasiekanamnisz Жыл бұрын
@@buniabunia2322 W dziupli nigdy plastry nie są zrobione od ściany do ściany Kajetan Warat, Wrocław Obiechów Uniwersytet Przyrodniczy
@piotrpisanko2800 Жыл бұрын
Hej
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Hello 😊
@kazicekkazicek5827 Жыл бұрын
Dlaczego usuwa Pani komentarze????- nie po Pani mysli..... żenada
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Nigdy nie usunęłam żadnego. Nie mam z tym problemu. Wypowiedzi świadczą o osobach, które piszą więc po co mam usuwać?
@kazicekkazicek5827 Жыл бұрын
@@annakmiecik331 no tak.... nie dośc,ze usuwa-komentarze . ktory widniiał i zniknąl- to jeszcze kłamie i się wypiera.....
@annakmiecik331 Жыл бұрын
@@kazicekkazicek5827 No taka kłamczucha ze mnie i jeszcze umiem czarować Pan widział a Ja nie. Z Pana też czarodziej,widzi Pan to co Ja nie wiedziałam. Super, zazdroszczę 🧡
@kazicekkazicek5827 Жыл бұрын
na koniec dodam dla scislości- to ja wystawiłem komentarz 2 dni temu , wiec nie maiłem przewidzenia@@annakmiecik331
@annakmiecik331 Жыл бұрын
Proszę powtórzyć komentarz, może jest pod innym filmem.