Taki film powinien być pokazywany w każdym turystycznym rejsie samolotowym do krajów rozwijających się. Obowiązkowo, zaraz po instrukcji ewakuacji.
@domq90023 жыл бұрын
Albo oprócz instrukcji ewakuacji, bo trzeba wiedzieć jak się ewakuować.
@ROBERTHUNTv133 жыл бұрын
?
@Stachu4543 жыл бұрын
@@domq9002 Przecież tak napisał "zaraz po instrukcji ewakuacji"... czyli najpierw film o ewakuacja potem film o żebraniu. Czego nie rozumiesz?
@Stachu4543 жыл бұрын
@@piotrekjerzynski3435 Ten film to gówno? Czemu???
@xlanaxminodax31513 жыл бұрын
@@piotrekjerzynski3435 tak jak ty
@Ucayali2673 жыл бұрын
"Pozwol uprzejmie, ze ci pomoge, bo utoniesz - powiedziała małpa odkładając rybę na drzewo." Dzięki za ten materiał!
@nadzieja93873 жыл бұрын
Czyj ten cytat? 😊
@AnimaVilis3 жыл бұрын
@@nadzieja9387 , Alan Watts "Umysł ponad umysłem".
@kumir_3 жыл бұрын
@@tvp0.pl0 a czemu Ona ma cokolwiek robić? Ona to Kaja a nie matka Teresa...
@krak-e8m Жыл бұрын
Nie dawać nigdzie z kilku powodów😮😮😮
3 жыл бұрын
Gdy film się zaczynał i były pokazane komentarze innych osób, powiedziałem do żony - "też nie wiem co złego jest w tym kupowaniu zeszytów. Zobaczymy, czy mnie przekonają..." I przekonali! Już rozumiem dzięki!
@krystynakoppel93443 жыл бұрын
A mnie nie przekonuje wysyłanie pieniędzy do organizacji których nie znam tak 100%towo gdyż wiem że wielkie filantropijne niby organizacje to największe ścierwa na tym świecie, które grasują po Afryce i lepiej kupić im jedzenie czy zeszyt niż coś o wiele gorszego:(
@HappyMan643 жыл бұрын
Prawda jest taka, że Afryce nie da się pomóc w humanitarny sposób. Jedyna słuszna droga to skłócenie tamtejszych plemion i wywołanie lokalnej wojny. Nic tak nie motywuje do rozwoju, jak konkurencja, co zostało już wielokrotnie zweryfikowane przez historię. Wysyłając darmowe przedmioty czy fundusze, w żaden sposób nie motywujemy tych ludzi do cięższej pracy, tylko utrwalamy w nich mentalność europejskiego bezdomnego, nie zamierzającego nic zmienić w swoim życiu, ze względu na świadomość, że i tak uda mu się wyżebrać pieniądze, aby przeżyć następny dzień.
@nuschpl3 жыл бұрын
@@HappyMan64 mowa o konkurencji jest właśnie w 3:12 gdzie silniejsze dzieci zabierają słabszym co jest efektywne z punktu widzenia ich wzbogacenia redystrybując dobra z innych kontynentów i zachęcając do pracy, która służy będzie służyć temu społeczeństwu dopóki ktoś nie wytnie jej fundamentu. Powstanie jakaś zbliżona do korpo struktura gdzie te silniejsze dzieci będą zbierać podatki od słabszych a ktoś tam dalej wywoził np. z Zanzibaru do Tanzanii kontynentalnej, do 'kuzynów' czy z powrotem sprzedawał turystom. Może to być też rodzaj waluty jak 'karteczki' czy różne żetony w przedszkolu w latach 90-tych który uczy jednak zaradności i przedsiębiorczości. Z drugiej strony jeżeli ktoś odetnie 'źródełko' z Europy czy USA to cała struktura tej 'korporacji' się przeorganizuje np. zmieniając działalność na bardziej mafijną bo jest zbudowana na fundamencie że żeby coś dostać nie trzeba dać wartości temu światu za pieniądze a wystarczy zabrać pieniądze komuś kto je ma.
@Alexaa35321193 жыл бұрын
@@HappyMan64 tam jest pełno regionalnych wojen i co, widzisz jakąś poprawę? Logika z dupy.
@kamilagacioch74163 жыл бұрын
@@HappyMan64 dlatego jestem przeciwna wspomaganiu nieporadnych ludzi tak jak w tym przypadku
@danielp99383 жыл бұрын
Takie informacje powinny być udzielone w każdym biurze podróży !!!
@ROBERTHUNTv133 жыл бұрын
" nie dokarmiać idiotów" tak ?
@BormannPL3 жыл бұрын
Takie informacje dorośli ludzie myślący powinni wiedzieć od dawna, bo też Ameryki nikt tu nie odkrywa
@rigbyrigbone54073 жыл бұрын
As an African I could not have said it better myself, I subscribed to this channel because of the thoughtfulness behind the creative process. Thank you very much for the good work you do. I do wish I could read and speak Polish though, sounds like an expressive language.
@mamamuminka37963 жыл бұрын
Posiadasz piękną umiejętność przekazania jakiegoś trudnego tematu i pokazać mało popularny pogląd nie urażając tym nikogo a jednak okazując emocje. Naprawdę szacun 👊
@gracekovitz45453 жыл бұрын
lll
@kolemsietoczyy3 жыл бұрын
Trzymam kciuki za duże zasięgi tego filmu, bo patrząc czasem na zachowania celebrytów to aż witki opadają..
@ShittiHkitty3 жыл бұрын
@@evanovak7761 w tym wypadku jest jedyna słuszna droga i widzimisię turystów tego nie zmienia. A dorośli niestety są gorsi od dzieci bo mimo masy argumentów uparcie stoją przy swoim choć nie mają racji, więc najwyraźniej trzeba ich prowadzić za rączkę i tłumaczyć wszystko jak krowie na rowie bo nie dociera inaczej.
@dawids4873 жыл бұрын
@@evanovak7761 Ale jesteś odklejona od rzeczywistości, pewnie względny dobrobyt zaślepia tobie obiektywne postrzeganie świata.
@matsumikoyamashi80953 жыл бұрын
@@evanovak7761 a jak ty naświetliłabyś problem pychy białego człowieka, który jedzie do Afryki by poczuć sie lepiej ze samym sobą bo obdarował "nieszczęśliwe" afrykańskie dzieci? Obiektywna informacja, której podanie wymaga czasu i środków zasługuje, przynajmniej w moich oczach na wynagrodzenie w takiej czy innej formie. Jeśli przyczyniam się tym do tego, że Globstory będzie produkowało więcej tak dobrych filmów, poruszających kontrowersyjne sprawy, to robię to z wdzięczności i doceniania, a nie dlatego, że ktoś mi karze, czy tego ode mnie wymaga. Nic na tym nie tracę.
@JanKowalski-ms6qn3 жыл бұрын
@@evanovak7761 Przeczytałem twoje wpisy i sądzę, że nic nie zrozumiałaś z tego filmu.
@RobertoEscobar3 жыл бұрын
Morał taki z tego filmu ze ci wszyscy co zbierają kase w necie by życ sobie za użebrane nie powinni jej dostawać i Patronajt jest jedynym wielkim złem !!!!!!!!!!! Chcecie podróżować robić morały o nie dawaniu kasy to jej nie zbierajcie obłudnicy ! zaróbcie :P
@ametyst20143 жыл бұрын
Nie traktujmy dzieci z Afryki jak pieski, którym możemy kupować różne zabawki, smakołyki a jako ludzi takich samych jak my więc każda decyzja ma znaczenie i wpływa na rozwój, postawę życiową dorosłego człowieka i takie społeczeństwo zamiast się rozwijać nigdy się z ubóstwa nie podniesie
@marti1603 жыл бұрын
Amen. Pamiętajmy o tym tu w kraju również. I głosując w wyborach!
@urszulapanasiuk48923 жыл бұрын
To prawda, jepiej dać wędkę niż rybę...
@angeline30203 жыл бұрын
Też tak myślę.
@MiChiW-bl7evАй бұрын
To społeczeństwo nigdy się nie rozwinie, i jest to nieusuwalną konsekwencją istnienia rządów, państw i granic. Zachęcam do szerszych przemyśleń, jak bardzo te zamknięte kontenery na zasoby ludzkie, zarządzane przez różne strefy wpływu na rzecz polityków, niszczą życie ludu, podtrzymując podziały między nami, generując nierówności rozwojowe, ciągłe konflikty i zagrożenia wojną. Nie potrzebujemy rządów i podziałów, a wręcz potrzebujemy ich eliminacji, by wreszcie móc żyć wspólnie, spokojnie współpracując nad przyszłością, w której nikt nas nie będzie traktował jak pionki.
@kacprosPL3 жыл бұрын
wkurwia mnie to, ze nigdy nikt nie zobaczy takich materialow w szkole, tylko trzeba szukac takich rzeczy na wlasna reke
@KJ-wg5jo3 жыл бұрын
No nie wiem :P u mne w szkole w liceum moja nauczycielka od geografii nam ładnke tłumaczyła ten problem :) że nalezy dawać wędkę nke rybkę.
@polishhunter6578 Жыл бұрын
Fajnie wytłumaczone, bo rybę zje tylko raz natomiast wędką złowi w życiu wiele ryb i jeszcze coś będzie robił @@KJ-wg5jo
@tadziokuczynski3 жыл бұрын
Miałem 2 takie przygody, że gdy nie dawałem długopisów, to rzucano we mnie kamieniami. To psuje przyjemność podrózowania, poczucie bezpieczeństwa i to popsuł mi ktoś kto przedtem długopisy dawał. Dlatego jestem za rozdawaniem, ale kupuj tam od lokalsów pamiątki, żywność która da sie przewieść a rozdawaj tu w Polsce znajomym.
@RIXIKON3 жыл бұрын
Dobrze, że ten który Cię kamieniem rzuca jest niewinny xD Pierdolone usprawiedliwianie chuligaństwa, "BO ONI TO CIENSZKIE ŻYCIE MIELI, WIĘC MOGĄ"
@tadziokuczynski3 жыл бұрын
@@RIXIKON To były dzieci, to zawsze rodzi wątpliwość świadomej winy i wpływu innych.
@anastazjaserce90553 жыл бұрын
Nie obwiniaj tego, co długopisy dawał. Przecież mogli nimi pisać w szkole, nie rzucać w ciebie kamieniami. Jak nie chcą tych rzeczy, to niech nie biorą!
@wotanodyn40143 жыл бұрын
@@RIXIKON Gdyby Pani robiąca filmik nie miała ochroniarzy, zostałaby rozszarpana. hahahahahahaha
@konradpawlik15073 жыл бұрын
@@anastazjaserce9055 Wyłącz internet albo naucz się logicznie myśleć...
@katebrygida69353 жыл бұрын
Pozwolę sobie powiedzieć - jest to jeden z najlepszych materialów, ktore widziałam.
@ROBERTHUNTv133 жыл бұрын
A ja pozwolę sobie powiedzieć , że nie do końca....
@Mgr.PiotrKogut3 жыл бұрын
zaiste.....
@artisans8373 жыл бұрын
Wow I didnt know this sort of thing happens I am glad i travelled when young but not now it is a good video to let people know about this I think its not good to do this and discourage others because it gives Western Society bad image which we already have worst..
@justynad.46123 жыл бұрын
To jest najlepszy material o tym problemie, jaki powstal. Sama mieszkalam przez kilka lat w Angoli i zawsze sie zastanawialam dlaczego ludzie z polnocy tak bardzo wszystko musza upraszczac i porownywac. Prawda jest taka, ze to nam z bogatych krajow wydaje sie, ze oni sa biedni, bo porownujemy Afrykanczykow do siebie i wmawiamy im ze oni sa biedni i musza sie wydostac z Afryki aby godnie zyc. Oni tam sa szczesliwi. To my jestesmy nieszczesliwi i bardzo wiele moglibysmy sie nauczyc od Afrykanczykow, ale zamiast tego probujemy ich zmieniac i mowic jak maja zyc.
@damiantchomas95413 жыл бұрын
Taka prawda... pozdrawiam
@brakslow51313 жыл бұрын
Dokładnie oni tam mają slonce i cudowna pogodę a my szaruge deszcz nawet latem stres i pracę całymi dniami. Pogoń za niczym.
@juliepop29623 жыл бұрын
Bo my z zachodu wszystko bezmyślnie porównujemy, wypłycamy, zrównujemy do wcześniej narzuconych nam wzorców mało kto bierze pod uwagę że np rodzina z Benin może mieć inne potrzeby od rodziny z Berlina, a przecież w naszych zachodnich państwach też są rodziny ze zróżnicowanymi potrzebami,stylami życia. Znam wielu ludzi z różnych zakątków świata również z Afryki i oni nigdy nie mówią że ich ciocia z Benin czy Sierra Leone żyje w skrajnej biedzie i wymaga natychmiastowej pomocy, mówią za to o więziach które łączą ich z rodziną o tym co lubią robić gdy są tam wśród rodziny. Brak nam w tym świecie zdrowej empatii myślenia: hej ten człowiek jest taki jak ja może wybierać czy chce się dziś kąpać czy nie tak jak ja 😉 Dziękuję Globstory za tą misję którą wykonujecie zmuszając ludzi do myślenia ✌️❤️
@matsumikoyamashi80953 жыл бұрын
Odnoszę wrażenie, że to Afryka obdarza przybyszów z północy a nie odwrotnie..
@renataszczepocka3 жыл бұрын
dokładnie tak. miałam okres w życiu, kiedy mieszkałam w innym miejscu, dużo mniej rozwiniętym niż zachód. wiele się tam nauczyłam. przede wszystkim recycling wszystkiego, i tego, że człowiek tak naprawdę niewiele potrzebuje. wróciłam jako minimalistka.
@krzysztoflewandowski55553 жыл бұрын
Pierwszorzędny materiał, pomagać trzeba nie tylko z sercem ale i z głową! wszystko co robimy przynosi określone skutki...
@RobertoEscobar3 жыл бұрын
Morał taki z tego filmu ze ci wszyscy co zbieraja kase w necie by życ sobie za użebrane nie powinni jej dostawać i Patronajt jest jedynym wielkim złem !!!!!!!!!!! Chcecie podróżować robic morały o nie dawaniu kasy to jej nie zbierajcie obłudnicy ! zaróbcie
@krzysztoflewandowski55553 жыл бұрын
@@RobertoEscobar Drogi Roberto E !Po co od razu obrażać ludzi Wielkim Złem ??? Są tacy którzy mają swoją pasję i tacy którzy ich w tej pasji wspierają , gdzie tu korelacja między życiową biernością , konformizmem ,roszczeniowa postawą . do której mogą prowadzić idiotycznym zachowanie turystów , a poznawaniem świata , ludzi ,innych kultur?.Kompletnie nie ma tu logicznego powiązania..
@AnkaSoul3 жыл бұрын
@@RobertoEscobar Drogi Roberto, Patronite funkcjonuje by realizować pasje ludzi, którzy potem dzielą się tym z drugimi. To po prostu inna forma sponsoringu. Spójrz, proszę na telewizję : płaci się abonament, dostaje dotatcje z ministerstwa, szuka się inwestora. Na tej zasadzie funkcjonuje Netflix, teatry i inne przedsięwzięcia. Na wiele indywidualnych projektów nie ma dotacji, a chcemy i musimy się rozwijać. U Ciebie też kiedyś może pojawić się potrzeba uzyskania kasy poprzez 'internetową zrzutkę'. Na Twój super pomysł! Życzę szczęścia!
@Ewelina25013 жыл бұрын
@@RobertoEscobar Gratuluję braku umiejętności logicznego myślenia
@jolantaszym9413 жыл бұрын
Przypomnijcie sobie, że podobnie bywało i w Polsce. Od lat 90-tych pojawiały się już cygańskie mafie żerujące na żebrzących. Pamietam, jak wielkie zdziwienie wywołał u mnie widok młodej cygańskiej dziewczyny, która miała w stawach biodrowych tak wykręcone nogi, że idąc kolana miała z tyłu Tak mnie to zafscynowało, że poszłam za nią....a kilkaset metrów dalej ona i inni zdeformowani także dzieci na wózkach...zostali załadowani do jednego vana.
@blebleh6663 жыл бұрын
I jeszcze jak kiedys slyszalem wazna uwage w temacie "biednych krajow" : "pomoca na biede nie jest wysylanie im zboza Tylko kupowanie ich zboza"
@pirx0 Жыл бұрын
a najsmieszniejsze jest że oni tam nigdy nie uprawiali pszenicy ryżu ,czy soi,to czemu ich teraz skarmiają nimi? zyeboza jakaś ,nic dziwnego że im tylko pierdolenie w głowie i produkcja nowych murzynków
@andrea85033 жыл бұрын
Dobry program. Wszędzie gdzie o tym mówię zaraz czytam, że jestem "potworem bez uczuć" :))) Ludzie to robią dla siebie, żeby poczuć się lepiej jacy są dobrzy a fundacje po to, żeby zarabiać. To jest biznes.
@arturl60573 жыл бұрын
Bo na sierotkach i dobroczynności od setek lat robi się najlepsze pieniądze i dorabia majątków.Co ? nie dasz? (Głośno) Patrzcie ludzie ,co za sukinsyn ,na uchodźców, bezdomnych , powodzian nie chce dać!!! Granicy nie chce otworzyć !!!( niepotrzebne skreślić).
@pewienkurczak45813 жыл бұрын
Świat dokarmia głodującą Afrykę od 40 lat, w tym czasie liczba ludności zwiększyła się 3 razy a nadal wszyscy są biedni i głodni. Zachód nadal nie połapał się, że coś nie pykło.
@TheEmpress1853 жыл бұрын
Dokładnie.Edukacja,wspomaganie rozwoju technologii,tworzenie miejsc pracy,a nie rozdawnictwo
@andrzejkaftanowicz69693 жыл бұрын
Skoro świat ich karmił, nie musieli pracować, to co mieli robić, jak nie dzieci???
@paulap62063 жыл бұрын
Afryka to ogromny kontynent, mega zróżnicowany więc nie ma sensu wrzucać wszystkich do wora głodni i biedni. A do tego bardziej martwią mnie próby przeszczepienia na ich grunt "naszej" wiary, co też się wiąże z dzietnością i brakiem należytej, obiektywnej edukacji.
@mcz10373 жыл бұрын
@@TheEmpress185 Właśnie! Edukacja to największa broń, której możesz użyć by zmienić świat"!
@pawmal19883 жыл бұрын
@@paulap6206 że co ? Przecież misje chrześcijańskie prowadzą mnóstwo szkół. Jak można kierować stereotypami w takim stopniu XD. Gdyby nie zakonnice w wielu obszarach wielkości naszych województw nie byłoby komu czytać i pisać XD. Wyczuwam ojkofobie, szkoda, że nie wspomniałaś nic o Islamie i wpływu tej religii na Afryke
@RudyPlecak3 жыл бұрын
Wybuchłem śmiechem widząc Boba Dylana. Fajny przykład pomocy pokazali Chłopaki w podróży. Niemiec założył warsztat samochodowy i szkoli tam lokalną młodzież. Niektórzy już otworzyli swoje warsztaty.
@matsumikoyamashi80953 жыл бұрын
Sposób "na wędkę". Genialne!
@krystynarakowiecki25583 жыл бұрын
Właśnie tak powinna wyglądać pomóc. Nauczyć ich pracować samodzielnie, a robić za nich.
@margplsr31203 жыл бұрын
@@krystynarakowiecki2558 to dzialaj , w Polsce mozesz wolontaryjnie sie udzielac tez
@krystynarakowiecki25583 жыл бұрын
@@margplsr3120 Wlasnie to robie, Tobie tez polecam.
@zielonazebra75513 жыл бұрын
👏👏👏👏 Odważnie powiedziane, że ''pomagając'' często karmimy własne ego. Uwielbiam wasze filmy ❤
@sebastianmajewski66013 жыл бұрын
Nie widzę w tym nic odważnego tylko prawdziwego.w 100% ,tylko i wyłącznie karmimy swoje ego.jeśli myślisz inaczej to siedź dalej w bańce wyidealizowanych bąbelków.
@ikaewa99343 жыл бұрын
@@sebastianmajewski6601 Nie mierz innych swoją miarą.
@sebastianmajewski66013 жыл бұрын
@@ikaewa9934 żyj dalej w swojej bańce mydlanej łykając ścieme którą przejęłaś od kogoś podobnie naiwnego
@ikaewa99343 жыл бұрын
@@sebastianmajewski6601 Jakiś dziwny jesteś. Napisałam żebyś nie wrzucał wszystkich do wora, w którym sam się już kisisz. Może jesteś człowiekiem który coś robiąc dla innych oczekuje wdzięczności czy też rewanżu. A może przyjmujesz pomoc i jestes wkurzony bo wydaje Ci się że ta druga strona oczekuje rewanżu, lub może słowo dziękuję nie może Ci przejść przez gardło. Wyluzuj trochę i zajmij się czymś pożytecznym-dla siebie samego. Może tu leży Twój problem:że nienawidzisz samego siebie. Dlatego w tak durny sposób oceniasz ludzi, których na oczy nie widziałeś...
@sebastianmajewski66013 жыл бұрын
@@ikaewa9934 i to ja jestem dziwny🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣wybacz,nie gadam z płaskomógowcami.w realu i owszem,ale przez sieć to jest jałowa gadka szmatką jak twoja wypowiedź.
@okocimskie_piwerko3 жыл бұрын
Super Materiał. Teraz pomnóżmy to przez 30 lat i spójrzmy na roszczeniowe nastawianie osób przybywających do Europy z Afryki. Sami sobie przez "dobroć" kręcimy na siebie bata. "dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane"
@szaptor50693 жыл бұрын
Mnie intersuje, że jakoś ludzie kochają pomagać biednym dzieciom w Afryce, ale po swojej okolicy się nie rozejrzą, bo przecież nie będzie czym się pochwalić
@thisishuhwow3 жыл бұрын
magiczny kolor skóry
@agata27543 жыл бұрын
Dokładnie. Większość w ogóle jeździ tam jak do ZOO... pooglądać przez chwilkę, mieszkając w luksusowym hotelu... jak można tak poniżać ludzi i w dodatku się tym szczycić...
@riviera5373 жыл бұрын
Ile jest organizacji w Polsce, osób niepełnosprawnych, miejsc, które pomagają w rozwoju…można pomagać regularnie;) Tylko czy wtedy na SM będzie się czym pochwalić? Mam podobne odczucia co Ty
@hellgavampenstein99063 жыл бұрын
Dokładnie
@sonikwro3 жыл бұрын
Bo to egoizm a nie pomoc.
@paulmonde68963 жыл бұрын
Kiedys gdzies widzialem czy czytalem wypowiedz pewnego Afrykanczyka : "Nie oplaca mi sie nic produkowac bo moje produkty nie beda w stanie konkurowac z darmowymi produktami z Caritasu". Daje do myslenia.
@anastazjaserce90553 жыл бұрын
dlatego sklep pantinki z lokalnymi wyrobami jest super sprawą i na pewno w nią nie rzucają kamieniami!
@VX-453 жыл бұрын
@@anastazjaserce9055 nie do końca mi odpowiada Patinka, z jednej strony fakt ma sklep, ale z drugiej strony jednak posiada swój prywatny basen w mieszkaniu, na wyspie która generalnie przez turystykę i zachodni kapitalizm ma problemy z zasobami wodnymi i siecią sanitarną
@anastazjaserce90553 жыл бұрын
@@VX-45 ooo, tak, ma mały basen, wczesniej wielkie. Nie wiedziałam o takich kłopitach... Ona ma nie mieszkanie a dom, bardzo piekny. Moim zdaniem za duzy na nią. W Polsce jest 29 mkw. na osobę. Ale kto bogatemu zabroni. Ona jest taka zadbana, że nawet gdybym ja na depilacje, kosmetyke, fryzjera itp. wydawała 2000 pln mies. to bym taka ładna nie była ;) A ja tyle ogólnie zarabiam.
@anastazjaserce90553 жыл бұрын
A dzis spytalam, co sie robi ze starymi okularami, bo co 2 lata mogę zmienić, gdy pogorszyła mi sie wada. I optyczka mowila, że nie przyjmują, że wysyłają niektórzy do Afryki! To w Afryce nie ma optyków?! PS Ja przynajmniej mysle, pytam. Miliony Polaków składuje 30 par w szafce i już. Używają jednych, reszta leży
@VX-453 жыл бұрын
@@anastazjaserce9055 Można jakiś kontakt do Ciebie? Niestety YT nie pozwala mi na udzielenie odpowiedzi w komentarzu...
@zosiag.45293 жыл бұрын
Uwielbiam, że nie robisz tego pod publikę, ale realnie czuję "misję" oglądając Twoje filmy! Oby jak najwięcej ludzi zobaczyło ten materiał
@RIXIKON3 жыл бұрын
Nie pod publikę 400 tys subsrybentów... Po co te biadolenie, jedzie pod publikę i to ostro, publikę która myśli, że robi to z dobroci serca a nie dla nich i takich jak Ty jest kilka milionów, którzy to oglądają.
@johnsmith-nv4sb3 жыл бұрын
Jeszcze nie obejrzałem, ale już wiem, że to będzie wartościowy film. Niedawno czytałem artykuł o którymś z państw Afryki (sory, nie pamiętam już o jakim) i tamtejszych nowych producentach ryżu. Zaryzykowali, pobrali kredyty i powoli zaczęli wychodzić na swoje. Jednak tam gdzieś daleko, któraś z organizacji pomocowej doszła do wniosku, że jest w tym państwie taka straszna bieda i trzeba pomóc tamtejszym mieszkańcom. Zakupiono bardzo dużo ryżu chińskiego i rozdawano wszystkim kto chciał. Już niepotrzebny był ryż miejscowy, za który trzeba było płacić. Producenci zbankrutowali i sami stali w kolejce po "darmowe " jedzenie. Raczej drugi raz nie posłuchają, by brać sprawy w swoje ręce
@edytazmudzka3 жыл бұрын
Może uda ci się znaleźć ten artykuł? Chętnie bym przeczytała!
@Thea._3 жыл бұрын
Ja czytałam coś bardzo podobnego ale o rozdawaniu butów w efekcie czego większość szewców straciło źródła dochodu. Niestety takich historii da się znaleźć całe mnóstwo.
@tomek83543 жыл бұрын
Ciekawe, czy była to tylko nieprzemyślana akcja tej organizacji, czy przykład na to, że niektórym zależy, aby Afryka była biedna... Obawiam się, że prawda mogłaby nas przerosnąć.
@milly45493 жыл бұрын
Czy przypadkiem w książce „głód” Caparros nie ma narracji, ze ta bieda i głód w takich krajach występuje za pozwoleniem zachodu? Pełno narzuconych regulacji na korzyść północy, brak sprawczości tych krajów żeby samemu się z tego wygrzebać, bo ciagle są pod butem wpływowych ludzi z zewnątrz.
@johnsmith-nv4sb3 жыл бұрын
@@edytazmudzka to najprawdopodobniej było w Angorze. Wersja papierowa
@andrzejzakrzewski1843 жыл бұрын
Szacunek za podjęcia się tak trudnego, ale także bardzo ważnego tematu. Film dobrze i przyjemnie przygotowany. PS. Masz super głos do opowiadania.
@WonderfulWorld3163 жыл бұрын
Really glad that you have tackled this sensitive topic. It is a real problem in many countries, I was overwhelmed when I first visited a third world country and felt that the little help I could give is not enough and as a result I felt bad... I have learnt since exactly the things you have mentioned: investing in the local economy and gently discouraging the begging habits when possible. As tourist we are responsible to have some knowledge of the places we visit and behave/treat the locals with dignity and not with Western superiority and not as shallow Instagram materials. I really like your documentaries and looking forward to more! 😊 Stay safe!
@crecheshaw3 жыл бұрын
ITS NOT SENSITIVE THE ANSWER MAY BE SENSITIVE TO SOME🤭🌬💯🙏🏿👋🏿
@ShaniaHalliwell3 жыл бұрын
Jedyna dobra forma pomocy Afryce to zostawić ją w spokoju. Każda ludność, nawet ta bardzo zacofana, wypracuje swój własny system polityczny i dystrybucji dóbr.
@foxxy13653 жыл бұрын
Dać się jej rozwinąć w swoim tempie
@xVirginiasWolf3 жыл бұрын
@@foxxy1365 alez! To nie na reke reszcie swiata zeby Afryka stanela o wlasnych nogach
@beatak.79723 жыл бұрын
Oj, nie zgadzam się z tym komentarzem. Wystarczy spojrzeć na własne, polskie podwórko. Gdybyśmy nie wstąpili do UE i nie brali wsparcia unijnego, pewnie byśmy rozwijali się we "własnym" tempie jeszcze dziesiątki lat. Jako osoba dojrzała wiekowo pamiętam lata 80-te, kiedy włosy myło się np. szamponem do mycia samochodów, kiedy na półkach naprawdę stał tylko ocet. Nie było zwykłego mleka w proszku dla niemowląt, dostawało się przydział na pieluchy, kocyk i kilka ubranek dla dziecka. Pamiętam też radość z paczek z "luksusowymi" zabawkami, ubrankami, żywnością i ... dżinsami, które od czasu do czasu przysyłali nam dalecy krewni z USA. Pomaganie to nie jest zaspokajanie własnego sumienia, to po prostu dobro. Pomagajmy Afryce, ale mądrze. Moja rodzina to robi. Córka nawiązała sporo znajomości podczas podróży do Afryki kilka lat temu. Długo były to tylko pozdrowienia, pytania co słychać. Po wybuchu pandemii w ubiegłym roku, kiedy stanął ruch turystyczny, odezwał się chłopak z Gambii, bardzo zawstydzony, z prośbą o parę dolarów, ponieważ jego rodzinie kończy się żywność. Potem wszystko dokumentował i informował co zrobił z pieniędzmi. Odezwał się też przewodnik z Tanzanii, który wprowadził córkę na Kilimanjaro, który ze względu na brak turystów został bezrobotny i nie miał za co opłacić czesnego w szkole swojego 7-letniego synka. Co kilka miesięcy robimy rodzinną zrzutkę i pomagamy.
@monikasorpresa41073 жыл бұрын
@@beatak.7972 Ja pamiętam lata '80 zupełnie inaczej : skromnie, ale zdrowo, radośnie... Zwykła rodzina robotniczo - chłopska i zwyczajne spokojne życie.
@karolinawarno64443 жыл бұрын
Ale zanim to nastąpi, mnóstwo ludzi zazna nieszczęścia. Nie mówiąc o tym, że Afryka nie zostawi Europy w spokoju i tysiące, a może i miliony ludzi będą próbowały się tu przedostać, bo nie będą chcieli czekać na to aż ich kraj "wypracuje swój własny system".
@revann3 жыл бұрын
"Chyba nie ma sensu robic czegos po to aby po prostu nakarmic swoje ego" przeciez 95% ludzi robi to tylko wlasnie w tym celu :D
@fluffybunny52383 жыл бұрын
czy nie ma sensu, to bym się nie zgodziła
@revann3 жыл бұрын
@@fluffybunny5238 Czyli, ze jest sens karmić swoje ego? :D
@fluffybunny52383 жыл бұрын
@@revann jest sens robić coś dobrego dla innych, nawet tylko po to by nakarmić swoje ego. A nawet w tym nie ma nic złego, skoro sprawia to, że czujesz się dobrze. Owszem, wygląda to słabo jeśli jest to jedyny cel, dlaczego pomagasz, ale każda pomoc ma znaczenie
@piotrc9333 жыл бұрын
Nie jest ważne co Tobą kieruje a jakie są tego efekty. Najgorsze żeczy działy się na świecie wtedy gdy ktoś chciał "dobrze zrobić"
@baltazargabka_3 жыл бұрын
Ego trzeba podkarmić ale zdrowo i tak żeby nie przytyło. Prawda też niestety jest taka, że ludzie często nie widzą prawdziwej motywacji swoich działań i chętnie znajdują jakieś bardziej "wzniosłe" wyjaśnienie.
@cryzcryz23453 жыл бұрын
Ten film powinien dotrzec do mas. Pomaganie jest trudne. Jedno wiem, cicha i madra pomoc jest najbardziej satysfakcjonujaca. Pozdrawiam z Yorkshire.
@MrsMagdalenaKamila3 жыл бұрын
Najistotniejsza informacja: pracuję na zmywaku w UK 👍
@margplsr31203 жыл бұрын
@@MrsMagdalenaKamila a ty wróżbita Maciej , że wiesz gdzie ta osoba pracuje? ja znam tylko polskich informatyków w UK. Chociaż na ulicy z piwem jakiś polskich dresów też się widziało ale ich nie znam. I co to za zgadywanie czyjegoś zawodu? zazdrościsz?
@margplsr31203 жыл бұрын
pozdrawiam z Trójmiasta . Też prawdopodobnie się przeprowadzimy do UK. Żałuję, że tego człowiek wcześniej nie zrobił.
@cryzcryz23453 жыл бұрын
@@margplsr3120 ja mysle, ze on/ona napisala/a o sobie. Dlatego nie reaguje :)
@cryzcryz23453 жыл бұрын
@@margplsr3120 jesli macie british passport, settled status albo dobry zawod by starac sie o wize pracownicza to jak najbardziej. Ja stwierdzam, ze to byla jedna z moich najlepszych decyzji.
@mmoon81593 жыл бұрын
Świetny materiał. Zamiast rozdawać obcym dzieciom prezenty, lepiej zapłacić ich rodzicom za towar lub usługę i po prostu traktować tych ludzi jak ludzi - a nie jak zwierzęta w interaktywnym zoo.
@kamilagacioch74163 жыл бұрын
Mieszkam w Niemczech i mam sasiadke ktora choruje i niestety zyje z malego zasilku. Podrzucam jej raz w tyg. owoce bo wiem ze jej na nie nie stac... i nie robie po to by zaspokoic swoje ego.... pani za kazdym razem bardzo dziekuje i wyglada na zadowolona
@justynagum97453 жыл бұрын
Nie umiałam nigdy przekonać rodziców, że dawanie przez nich artykułów szkolnych podczas wakacji w Egipcie nie jest najlepszym pomysłem. Mam nadzieję, że ten materiał pomoże :D
@wonnasasanka3 жыл бұрын
Tutaj jest to fajnie przekazane. Bo też nie można na kogoś naskoczyć, że źle robi dając zeszyty czy coś innego, bo to jednak wynika z chęci zrobienia czegoś dobrego. Po prostu ludzie nie są świadomi jakie to przyniesie efekty.
@monika33533 жыл бұрын
i jak? pomógł?
@anastazjaserce90553 жыл бұрын
@@monika3353 Bogaci nie po to mają miliony, żeby słuchać innych w życiu. ;p
@artbuildbuildingservices71302 жыл бұрын
No tak lepiej dać na wirtualna adopcje zwierzaka w Zoo:)))) Pozdrawiam serdecznie
@karolinap92743 жыл бұрын
Ale sztos! Moi wszyscy ulubieni podróżnicy których obserwuję na jednym filmie! ❤️ Dzięki za to co robicie, mam nadzieję, że co poniektórzy po obejrzeniu filmu ogarną się!
@marianpozoga17183 жыл бұрын
Brawo.
@panipro46693 жыл бұрын
Kaja poziom Twoich filmów zawsze był wysoki, ale ostatnio tego poziomu mógłby Ci pozazdrościć niejeden dziennikarz. Mega wartościowy materiał! Mam nadzieję, że wielu osobom otworzy oczy. Pozdrowienia!
@jakubguch10553 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał. Ludzie muszą wkońcu pojąć fakt, że pomoc którą zwykle niesiemy może nieść więcej złego niż dobrego.
@maciejzalewski8103 Жыл бұрын
Szukałem informacji dotyczącej zjawiska dotyczącego organizacji, a mianowicie tego jak fundacje pomagające państwom w Afryce niszczą lokalne rynki producentów. Jednak cieszę się, że trafiłem również na ten film. Super Robota Dziewczyny! 💪🌍🔥
@kriss9853 жыл бұрын
Brawo wkoncu ktoś mówi jak jest. Nie cierpię "pomocy" celebrytów którzy i tak wiecej mają z tego dla siebie niż sami pomogą .
@adamuspolonius12043 жыл бұрын
W końcu "Ktoś" 😉 mądrze poruszył temat... "od wieków" zastanawiałem się właśnie nad tym tematem. A Ty wprost i tak doskonale przekazujesz to ludziom. Dzięki za ten film. POZDRAWIAM 😀
@lucykomarek81413 жыл бұрын
Wielkie brawa. Film jak zawsze świetny! Oby trafił jak najszerzej , a w szczególności do influencerów i celebrytów! :-)
@monikad.94873 жыл бұрын
Znakomity materiał, trafiłam przypadkiem, ale będę tu wracac:) Mądre, dobre podejscie, jasno przedstawione, to cenne.
@doriahern52263 жыл бұрын
This is a very important and hardly ever mentioned point about visiting such places. I agree completely with this lady's point of view and have experienced similar degrading experiences in Africa and India. The relationship created by the begging and the expected giving is degrading to both visitor and children and/or adults. I completely connect with the sentiment of one of the ladies who came upon the girls playing innocently on the beach. As she gazed upon them, the scene was idyllic until they saw her and then it deteriorated quickly. Yes, pretty lady, build true respectful relationships that benefit both giver and receiver if that is what occurs organically.
@AgnieszkaMPVlog3 жыл бұрын
Byłam w Indiach z kiloma osobami i tak zawieźliśmy przybory szkolne, ALE po uprzednim ustaleniu z dyrekcją szkoły co jest potrzebne i wszystko przekazaliśmy dyrektorowi. Na moim kanale jest wywiad z Dr Anilem Guptą oraz jego żoną Zuzanną, którzy prowadzą szkołę dla ubogich dzieci w Agrze, dosłownie kilka kroków od Taj Mahal. Wspaniali ludzie, kochane dzieciaki, które niesamowicie miło nas ugościły w szkole. Pozdrowienia!
@monikam99873 жыл бұрын
Podoba mi się kierunek twórczy, w którym podążasz. Jest to zdecydowanie dużo więcej niż kolorowe obrazki z egzotycznego świata.
@Katiaamster3 жыл бұрын
Kaja jesteś najbardziej empatyczna i Kochaną vlogerka podróżnicza 💚
@kingasylwia033 жыл бұрын
Cieszę się, że o tym mówisz, ten materiał zasługuje na szalenie wysokie zasięgi!
@wajolak773 жыл бұрын
Kiedyś Afryka kojarzyła mi się przede wszystkim z ogromnym smutkiem. Od 15 lat poznaję coraz więcej ludzi z różnych rejonów Afryki i co mnie uderzyło, to to że ci ludzie uśmiechają się, śmieją o wielekroć częściej niż Europejczycy 🙂 Zgadzam się, pomagać trzeba z głową, like i sub za poruszenie tego drażliwego tematu👍
@pirx0 Жыл бұрын
moze mają chorobe kuru? to jest jak sie wyjada mózg zakażonego wirusem zmarłego przodka,masz na marginesie równo nasrane pod łbem
@mateuszkisielewicz65383 жыл бұрын
Merytoryka, ujęcia, montaż - jak zwykle wszystko na najwyższym poziomie! Jesteście najlepsi!
@JA-bj9tz3 жыл бұрын
Kilka lat temu kolezanka ktora na wolontariacie spedzila w afryce kilka miesiecy, otworzyla mi oczy na wlasnie ten problem. Opowiadala mi ze afrykańczycy wcale nie palą sie do zmian i edukacji i do tego by zyć lepiej, ze są leniwi bo biały przyjdzie da, wybuduje, itd itd. Oczywiscie nie mówila ze tak jest w całej afryce ale w tym rejonie w ktorym spędziła czas tak było. Hodować bydła nie, nauka jezyka edukacja nie bo za dziecka nauczyli sie tego o czym mowa w filmie. Poznala tam tez wspanialych ludzi ale mowila ze byla w szoku jak tam przyjechala.
@MultiJustaaa3 жыл бұрын
Jak pięknie mówisz i masz taka świetna dykcje , mogłabym tego filmiku wysłuchać jeszcze 10 razy !!
@70norbert3 жыл бұрын
Trafiłem tu przypadkowo. Ale tych 23 minut życia na pewno nie straciłem. Świetny film, głęboki i prawdziwy przekaz. Dziękuję Kai, Mateuszowi i Ewie. Myślałem, że takich dziennikarek już nie ma. Myliłem się.
@Felix-ee7ni3 жыл бұрын
O Jeżu, jakie to świetnie zrobione, jakie merytoryczne! Świetny scenariusz, genialne przykłady, idealne forma, mnóstwo informacji i oczywiście najważniejszy przekaz. Po prostu dziękuję
@doravilk3 жыл бұрын
może świat się nie zmieni, ale moje spojrzenie na ten problem jak najbardziej. czuję się bardziej świadoma, za co bardzo Ci/Wam dziękuję.
@poleslavus39323 жыл бұрын
Propsy za odczarowanie kilku mitów, choć nie wszystkim prawda się spodoba😁
@grzegorzkowalczyk64133 жыл бұрын
Film zasługuje na szeroki zasęg ,na to by trafić do jak największej ilości odbiorców, bo przedstawia ważny problem, o którym mało kto zdaję sobie sprawę. Brawo za ten materiał ❣❣❣ Mi też otworzył oczy.
@kamyk673 жыл бұрын
Niestety przede wszystkim należy walczyć ze swoim ego i poczuciem że się lepszym. Zrobić swoje, anonimowo i z pokorą. Bardzo słuszny materiał.
@anastazjaserce90553 жыл бұрын
a dlaczego walczyć z faktami? kaję i jej ziomków stać na edukację, podróżowanie, sprzęty, prąd, a innych nie stać. w Polsce także. Są gorsi i nawet n ie dogonią tych uprzywilejowanych.
@amelskoo3 жыл бұрын
Mnie to serce pęka, jak widzę potrzebujace dzieci..ale to co tu to bezczelne są..
@HCforLife13 жыл бұрын
jakim poczuciem ze sie jest lepszym? Wiekszosc bialych ludzi jezdzacych do afryki ma guild trip. Czuja sie winni afrykanczykom cholera wie co. A afrykanczycy maja zazwyczaj poczucie ze ludzie biali sa im cos winni. W ich glowach jest to tak mocno zakorzenione ze jedyna odpowiedz na brak dawania czegokolwiek jest agresja. Dlatego nie bede jezdzil w te rejony i dawal czegokolwiek na afryke. Musza nauczyc sie brutalnie - bez pomocy europejczykow te panstwa beda zmuszone do rozwoju. Ale proces ciezki bo jak beda zostawieni sami sobie to oczywiscie jeszcze bardziej beda europe winic.
@arkadiuszlechowski36643 жыл бұрын
Właśnie ci tak zwani cwelebryci lansują się na cudzej krzywdzie jacy to oni wspaniali.
@Karolina6662573 жыл бұрын
Byłam ostatnio ze znajomymi w Grecji. Idąc, widzieliśmy z daleka grupkę chłopaków ( ok 10 lat) na BMX. Ładnie ubrani, zadbani. Kiedy nas ujrzeli zebrali się w kółko i wysłali jednego do nas by żebrał... Tego właśnie uczucie tych dzieci rozdając im prezenty. Nie są biedni, ale i tak proszą o kasę
@adamkonczak98263 жыл бұрын
Świetna robota, do tego głos innych ludzi z środowiska fajnie to współgra :)
@oliwai13 жыл бұрын
Dziękuję za ten film😌 dodam, że pochodzę z miejscowości graniczącej z Niemcami i pamiętam, że w latach 90. przyjeżdżający na wakacje Niemcy rozdawali nam, umorusanym wiejskim dzieciom, cukierki i czekolady. Pamiętam, że rodzice nie byli zachwyceni, ale dla nas dzieciaków to było wspaniałe wydarzenie i tylko wypatrywaliśmy kolejnych samochodów. Dodam też, że z drugiej strony ja jako dziecko miałam pudełko, do ktorego wkładałam kawałki upieczonego ciasta czy inne smakołyki i prosiłam mamę o wysłanie ich do Afryki. Taki obraz Afryki z głodującymi dziećmi to właściwie był jedyny prezentowany w tv obraz (to było jakieś 30 lat temu i chyba niewiele się zmieniło).
@beatak.79723 жыл бұрын
Bardzo dobry komentarz. Jakoś łatwo krytykować zachowania dzieci i dorosłych w Afryce, a jak szybko zapominamy o własnym podwórku. Pamiętam dary przysyłane z zagranicy i rozdawane przez PCK , czy w kościołach, pamiętam pazerność i wybrzydzanie, a nawet handlowanie nimi. Polskie dzieci też bywały niezadowolone z darów i potrafiły ,, kopnąć,, darczyńcę. Dla mnie i wielu innych to była radość oraz możliwość zjedzenia dobrego masła (u nas było na kartki), żółtego sera itp. Mandarynki, pomarańcze, banany jadłam dwa razy w roku (jeśli miało się szczęście wystać w długiej kolejce, nieraz kosztem omdleń). W powszechnej sprzedaży pojawiły się mniej więcej 20 lat temu, czyli niedawno. M.in. dzięki pomocy innych państw jesteśmy tu gdzie jesteśmy. Młode pokolenie może zwiedzać świat i zastanowić się jak pomóc Afryce. Nigdy nie chciałabym wrócić do swojej biednej, szarej, czasami głodnej młodości.
@wiolawiolasia76693 жыл бұрын
To powinno być puszczane w każdej szkole 😍😍😍 tak mądrze poruszyliscie ten temat że nie może być inaczej. Kaja i Mati na parę prezydencką ..... Świata!! 😄💪😍❤️
@RobieMVPAplikacjeKarolBocian6 күн бұрын
Rozdawanie darów w Afryce często: - Niszczy lokalny rynek 🛒 - Uzależnia od pomocy 🚨 - Wzmacnia stereotypy biedy 🌍 - Nie rozwiązuje problemów u podstaw ❌
@saszajoga3 жыл бұрын
Taki film powinien zobaczyć każdy, od podróżującego po Afryce, po spacerowicza, okrążającego swoją dzielnicę. Dzięki za ten film👍
@Kina13 жыл бұрын
Super wartościowy materiał 🙂 uwielbiam Twój kanał 😊
@olejniczakphotography3 жыл бұрын
Brawo Kaju, potrzeba takich materiałów, edukują one młodych ludzi i tworzą solidne podstawy na później. Do starszych turystów trudno jest dotrzeć, ponieważ zazwyczaj nie ogarniają tych rzeczy, czy też internetów. Młode pokolenie ma tą możliwość i tak jak je ukształtujemy dziś, takie będzie jutro. Jeszcze raz, super robota.
@polskanakolach3 жыл бұрын
Przypomina mi się scena z filmu "slumdog, milioner z ulicy" - żebrające dzieci i oślepienie chłopca by mógł więcej uzbierać.
@blanche_w49063 жыл бұрын
To chyba najlepszy vlog jaki ostatnio zobaczyłam. Gratuluję! Trudne tematy są po to, żeby je podejmować, powodzenia :)
@oliwias.12493 жыл бұрын
Ten film powinien trafić do jak największej ilości osób! Ludzie często postępują źle z niewiedzy, dobrze Kaju, że uświadamiasz ❤️
@magodziana3 жыл бұрын
Otworzysz oczy wielu ludziom tym cennym materiałem! Teraz zupełnie inaczej postrzegam misję pomagania potrzebującym w Afryce i innych, biedniejszych zakątkach świata. Kaju, tak długo miałam przerwę od regularnego oglądania Twojego kanału (i innych subskrybowanych kanałów), że dziś chyba zacznę nadrabiać zaległości na Globstory!!
@marekkrysiak89383 жыл бұрын
Kaja, Mati, od tygodni nie widziałem bardziej wartościowego materiału na YT. Tak trzymajcie!!!
@snufkinwannabe52213 жыл бұрын
@@evanovak7761 oo znowu "Pani", za dużo czasu w życiu co nie? 😉
@patrycjaz87783 жыл бұрын
Ale miło zobaczyć tyle znajomych twarzy! I to w tak wartościowym contencie :)
@Zuuzaankaaa3 жыл бұрын
Tak to jest, bo prawdziwą niesprawiedliwością społeczną jest to, że bogaci biali mogą sobie wozić tyłki po świecie, podczas gdy większość ludzi cierpi ubóstwo. I chociażby dlatego, ze zwykłej przyzwoitości, pchanie się do takich miejsc, bo „trzeba zwiedzać świat” jest zwyczajnym świństwem. Jak chcesz poznawać świat, to się tam przeprowadź. Mieszkaj z lokalsami, pracuj jak oni za grosze, głoduj, jak nie ma jedzenia, poczuj, jak to jest, kiedy nie możesz iść do dentysty. A jak nie chcesz, to siedź na tyłku tam, gdzie masz swoje wygody i nie poniżaj innych za pomocą swoich pieniędzy.
@aahimsaa3 жыл бұрын
Bardzo mądry film. Dziękuję za mówienie o tym głośno. Dodam, że te same zasady obowiązują w naszym kraju i pomocy biedniejszym u nas. Wszystkiego dobrego
@taktoperz3 жыл бұрын
Jak zwykle świetny film. Uwielbiam Twoje trzeźwe spojrzenie na mechanizmy podróżowania. Dajesz mentalną wędkę i zmieniasz perspektywę ;)
@ZBRODNIEPROWINCJONALNE3 жыл бұрын
Dzięki za ten film
@Perypetie3 жыл бұрын
Szkoda, że nie da się dać miliona łapek w górę. Super materiał i cała prawda! Udostępniajcie, może choć trochę TO się zmieni.
@agnieszkawojarskaart92683 жыл бұрын
Jeden z najbardziej wartościowych kanałów podróżniczych, jesteś wspaniałą reporterką, odważną i inteligentną podróżniczką. Dziękuję i pozdrawiam
@andyfink44193 жыл бұрын
Świetny materiał, znowu. Dotykasz coraz częściej ważnych tematów, a nie jak... się umyć w rzece...
@malvibee3 жыл бұрын
A ja odniosę się do Stambułu. W Stambule dzieci często "grzebią" w śmietnikach i "wyjadają" resztki jedzenia z koszów na śmieci. Przechodziłam kiedyś obok takich dzieci i zrobiło mi się ich szkoda. Pomyślałam, że wrócę i coś im kupię ewentualnie dam im jakieś pieniądze. Kiedy wracałam po 30 minutach, te same dzieci siedziały na trawniku niedaleko kosza na śmieci razem z jakąs dorosłą kobietą (może była to ich matka, która zmusza ich do żebrania) i w najlepsze śmiały się i bawiły, bynajmniej nie wyglądały na głodne i bezdomne. Kiedy zobaczyły z oddali nadchodzących turystów, szybko podbiegły do kosza, otworzyły reklamówkę z resztkami jedzenia, na ich twarzach pojawił się smutek i cierpnienie; w najlepsze udawały, że po prostu wyjadają resztki wyrzuconego jedzenia. W Stambule jest sporo żebrających dzieci, w komunikacji miejskiej, na skrzyzowaniach ulic sprzedających wodę, chusteczki higieniczne. Zazwyczaj to dorośli zmuszają ich do żebrania, bo właśnie brudne dziecko, w dziurawym swetrze wzbudza współczucie. Konsekwencje dokładnie takie jak opowiedziałaś w tym filmie. Dziękuję Ci za ten film!
@kstepn3 жыл бұрын
🤯
@onintravel28673 жыл бұрын
Marzy mi się telewizja w której oglądał bym tak mądre programy jak twoje filmy ❤️
@juliepop29623 жыл бұрын
Mi również ✌️
@paulmonde68963 жыл бұрын
Jestem 84 rocznik. Mialem to szczescie doswiadczyc takiej telewizji :)
@margplsr31203 жыл бұрын
to tu masz telewizję - na youtube jest wiele wartościowych osób - warto ich wspierać
@asdqwemnb13 жыл бұрын
Proszę: www.arte.tv/de/
@sirjareq3 жыл бұрын
Jakże często okazuje się, że jak wniknie się w jakiś temat prawda okazuje się całkiem odmienna od popularnego spojrzenia. Dzięki za wnikliwe omówienie zagadnienia 👏
@katarzynasowka54503 жыл бұрын
Dziękuję za ten film, coś mi uświadomił.
@shczebel3 жыл бұрын
Świetny materiał. Dziękuję, że mogłam go zobaczyć!
@galaktykaluizy48773 жыл бұрын
Bardzo dobry i mądry film. Dziękuję Wam i wszystkim Twórcom, którzy uczestniczyli w tym projekcie. Zawsze serce rośnie widząc, jak ludzie się jednoczą w słusznej sprawie :)
@szajmahanbor81373 жыл бұрын
Mój świat się zmienił od tego filmu. Dziękuję ❤
@radek.jankowski3 жыл бұрын
Dobry materiał. Zawsze jak jesteśmy w podróży to staramy się żyć wśród lokalsów. Oczywiście zazwyczaj jest to nieco lepszy standard, ale codziennie rano kupujemy pieczywo u lokalnych. Staramy się jadać tam gdzie jedzą oni jadają. Często wzbudza to zainteresowanie ale i szacunek.
@olganoga86153 жыл бұрын
Świetny film. Bardzo zdrowe, rozsądne podejście. Fajnie, że ktoś próbuje odczarować Afrykę i (często!) szczęśliwych, zaradnych ludzi.
@lhard123l3 жыл бұрын
Ale masz piękny, głęboki, radiowy głos! Przecudowne się słucha
@rodo29213 жыл бұрын
Po prostu mądry i wartościowy film.
@WedrowneMotyle3 жыл бұрын
W końcu wyłożone kawa na ławę o co chodzi. Jest też jednak ważne "wąskie gardło" w przekazywaniu informacji na ten temat. Ponieważ wciąż mamy trochę znajomych w biurach podróży czy trampingowych i dzielimy się często opowieściami o klientach takich wycieczek, przeraża, że dla niektórych to wciąż oczywistość wziąć trochę cukierków do Afryki czy Azji. Co gorsza, często są to osoby z pozoru dobrze wykształcone. Ergo - branża turystyczna na etapie turystycznych kierunków studiów - to miejsca to pokazywania takich filmów lub chociażby abstraktów z nich. By potem tłumaczyć po prostu swojemu klientowi. Na pierwszym kontakcie.
@mscigniewzoc76693 жыл бұрын
Dziękuje wam za ten film. Wielu z nas wiedziała, że tak jest od dawna i to nie tylko w kontekście rozdawania darów. Zrobienie "dobrego uczynku" zgodnie z naszym sumieniem nie oznacza zawsze pomocy. Bardzo fajnie, że taki film powstał i tak dobrze zrealizowany.
@2beabea73 жыл бұрын
Już mój ś.p. dziadek mawiał: "kozie pomagali, aż jej ogon urwali" ;)
@annarzepiela84263 жыл бұрын
zaden film o podobnej tematyce nie zainteresował mnie jak ten! Bardzo mądre treści, dające do myślenia..
@Wuwetol3 жыл бұрын
Przydałoby się żeby nasi miłościwie rządzący obejrzeli ten materiał. Może to by im pomogło zrozumieć że pomoc pomocy nie równa, a od rozdawania słodyczy psują się zęby ;) Również te metaforyczne. Bardzo dobry i ważny materiał.
@katarzynagorzynska43683 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał! Jestem oczarowana merytoryka, montażem i jakością :) 👏
@274Maggie3 жыл бұрын
Fantastyczny film, mądry i potrzebny, każdy kto wybiera się na egzotyczne wakacje powinien go zobaczyć, oby dotarł do jak największej liczby ludzi i otworzył oczy, że pomaganie nie jest proste :)
@lejlaradosna33823 жыл бұрын
Jaki masz piękny głos! Do tego mówisz ważne rzeczy. Tym krajom niedźwiedzią przysługę oddały takie koncerny jak Nestle. Mają wiele dzieci na sumieniu.
@009haker3 жыл бұрын
Proszę o częstsze filmy, każdy jest mega wartościowy, pozdrawiam :)
@psmoczynski3 жыл бұрын
Jesteś niesamowita, masz dar, mówisz pięknie, chce się słuchać
@MrGreenhere3 жыл бұрын
Świetny odcinek - w 100 procentach zgoda - rozszerzyłbym samą optykę na żebractwo jeszcze o wszystkie stolice lub turystyczne miejsca (nawet i te europejskie) i nie tylko żebranie przez dzieci ale i dorosłych - rozdawanie pieniędzy tylko pogłębia problemy w danym miejscu związane przede wszystkich z bezpieczeństwem i edukacją mieszkańców.
@isabelladasiak80653 жыл бұрын
dokładnie, obojętnie czy Litwa albo Francja bez przerwy dorośli ludzie przychodzą żebrać
@magdalenakalbarczyk58573 жыл бұрын
Świetny film i bardzo potrzebny bo niestety nasi rodacy nie mają świadomości szkodliwości takiego rozdawnictwa. Przekonaliśmy się o tym w tym roku będąc w Kenii, kiedy byliśmy jedynymi osobami (wśród spotkanych przez nas Polaków) które nie przywiozły i nie rozdawały nic lokalnej ludności. Co ciekawe, chyba bardziej budziło to zdziwienie i posądzenie o skąpstwo u naszych rodaków niż Kenijczyków. Myślę więc, że rozdawanie cukierków czy przyborów szkolnych to nie tylko sposób na zaspokojenie swoich wyrzutów sumienia, ale też próżne zachowanie w stylu "przecież nie mogę być gorszy niż inni - skoro inni dają to ja też muszę bo jak to będzie wyglądać...".
@4alvar3 жыл бұрын
Fajnie to wyjaśniliście. Wartościowy materiał. Pozdrawiam.
@hilliwonka3 жыл бұрын
Jest Pani fantastyczną dziennikarką, świetnie się Pani słucha, ma Pani przecudowną barwę głosu oraz tembr głosu. Temat, który Pani poruszyła dał mi dużo do myślenia, zawsze czułam, że takie zachowania są złe, ale nie potrafiłam tak merytorycznie tego opisać, fakt, czasem "biały zbawca" ma dobre intencje, ale w dalszym ciągu jest tym lepszym, mądrzejszym "Panem", który ucisza wyrzuty sumienia, niestety też bywam "białym zbawcą", czego nie lubię i próbuje tego unikać, a Pani materiał jest mądry, przekazany w prosty sposób i uczący. Pozdrawiam serdecznie. Powodzenia w dalszym edukowaniu "białego Pana".
@anteiii3 жыл бұрын
Nigdy wcześniej nie pomyślałam na ten temat. Dziękuję za uświadomienie mnie, i zapewne wiele innych osób. Oby takich osób jak ty było więcej.