Bardzo fajnie się to ogląda. Oby więcej takich naukowych filmów!🔥
@abs19792 жыл бұрын
Miłego dnia życze wszyskim którzy to czytają i całej ekipie WWIT 👍
@TheTomachawk2 жыл бұрын
bardzo dobry odcinek, mądry, super robota :)
@Andrzejek-uq1vb Жыл бұрын
3:20 W samochodach osobowych (również tych z homologacją ciężarową), w motocyklach i quadach faktycznie są hydrauliczne hamulce. Ale samochody ciężarowe i autobusy mają hamulce pneumatyczne też wykorzystujące prawo Pascalla. Różnią się jednak czynnikiem roboczym (w hydraulicznym jest płyn hamulcowy, w pneumatycznym sprężone powietrze) oraz tym, że blokują koła gdy układ pneumatyczny ulegnie dekompresji do ciśnienia niższego niż robocze (co zdarza się gdy układ ulegnie awarii). W definicji prawa Pascalla piedziałeś o cieczy. To trochę za mało powiedziane, bo to prawo fizyki dotyczy również gazu. Żeby nie komplikować definicji to dopowiem, że ciecze i gazy w fizyce są nazywane płynami.
@89tunerr2 жыл бұрын
Zasady działania 4x4 i jego rodzaje 🤦♂️👍👍
@cabormaster2 жыл бұрын
bardzo fajny filmik dla osob mniej ogarniajacy te elementy, Brawo
@aytee_papi2 жыл бұрын
ten filmik "naukowy" znacznie lepszy niż pierwszy jest progres, jest dobrze! haha
@Prezes_9372 жыл бұрын
Kolejny super odcinek tak trzymać
@AC1301-f8f2 жыл бұрын
Dzięki za odcinek Pozdro
@AdamSzymansky2 жыл бұрын
Super film
@szymonwarzybok90732 жыл бұрын
Super content! Oby nie ostatni :)
@mioszkapitan25122 жыл бұрын
super materiał, może teraz skrzynia biegów
@karolkusztal71922 жыл бұрын
dawaj wiecej takich filmów
@jkbski2962 жыл бұрын
Więcej takich odcinków
@adamigo1112 жыл бұрын
Povagowani super mają takie odcinki
@iwo19792 жыл бұрын
wreszcie jakiś "mądry" odcinek. bo już miałem dosyć tych gniotów i chciałem odsubskrybować.
@kubamirek15432 жыл бұрын
taka ciekawostaka: w wywrotkach budowlanych dalej strosuje sie bębny na wszystkich osiach (przednich też) poniewaz nie dostaje sie do srodka brud pył błoto itp. Dodam z własnej autopsji ze takie bębny sa szalenie skuteczne ;)
@mychevy_732 жыл бұрын
1:50 jak to co? Odpowiadam: dzikie emocje i adrenalinę, skąd ja to znam 😆
@MrGlorian102 жыл бұрын
Mała niescisłość jest. Ciekawe właśnie jest to, że wielkość klocka nie wpływa bezpośrednio na siłę hamowania , bo siła tarcia między klockiem a tarcza nie zależy od powierzchni klocka tylko od sily nacisku i współczynnika tarcia ( wzor ze szkoły podstawowej ). Tutaj bardziej chodzi o to żeby ten klocek mógł " znieść " wiecej .
@rolnikrolnik12 жыл бұрын
a hamulce pneumatyczne w ciężarówkach i autobusach?
@T1000-Terminatrix2 жыл бұрын
W tarczy pływającej chodzi o to żeby miała ruch na boki względem osi obrotu, żadnych owalnych otworów tam nie ma bo i po co ...? Proszę ludzi nie wprowadzać w błąd !!!
@cibyt_2 жыл бұрын
może to głupie pytanie ale o co chodzi z pojemnością silnika?
@mucha41212 жыл бұрын
Zrobicie filmik o skrzyni biegów i sprzęgle?
@xvolti55852 жыл бұрын
Co się stało z odcinkiem z wczoraj bo był przez jakiś czas odcinek gdzie na miniaturce był nissan Skyline gtr i nissan pulsar gti r?
@Wheelwithit2 жыл бұрын
To starszy odcinek o najlepszych Nissanach. Znajdziesz na kanale :)
@franciszekchmielowie2 жыл бұрын
A gdyby tak zrobić odcinek bardziej szczegółowy poświęcony doborowi klocków do tarcz hamulcowych?! Czyli bolączka większości użytkowników aut "daily"
@randomclips1602 жыл бұрын
Siemanko zrobicie coś tego typu ale o drift'cie?
@spidershott12 жыл бұрын
Zabrakło tarcz nitowanych. Dwu elementowa ale nie pływająca. Przykład bmw f20/f30 340/345mm Jako ciekawostkę dodam, że w dwu/cztero tloczkach do wymiany klocków nie trzeba odkręcać zacisków
@FIGL3Rmoto2 жыл бұрын
Dlaczego hamulce w samochodach rajdowych tak charakterystycznie piszczą? Czym to jest spowodowane
@T1000-Terminatrix2 жыл бұрын
Kiedyś lataliśmy po wsi Audi V8 co miało padnięte servo od hamulcy, to powiem, że ze 180km/h żeby się zatrzymać to nie tak łatwo było 😂🤣😂
@marcinrogala61242 жыл бұрын
Jest jeszcze hamulec elektryczny. Potocznie górski
@mariusztv43398 ай бұрын
Po 39 latach życia dowiedziałem się jak działają hamulce w aucie :)
@shadowx31252 жыл бұрын
Dzisiaj na fizyce miałem o typach energii
@lambos1232 жыл бұрын
Hamulce bębnowe wygląda na na bardziej skomplikowane w budowie
@darekp_022 жыл бұрын
o coś ciekawego w końcu
@hubertusdj18592 жыл бұрын
To może teraz czemu w autach ciężarowych hamulcowe są pneumatyczne a nie hydrauliczne 🤭
@DamianCS22 жыл бұрын
Lubię mondre odcinki
@dominojahas2 жыл бұрын
W Volvie 940GL 2.4TD R6 kombi, miałem seryjnie dwutłoczki przód + wentylowane tarcze, i nie p@#dziel farmazonów że to zbytek, auto dosłownie dęba stawało ;)
@Karoryfelzeberkowynakosciach2 жыл бұрын
I do tego każdy tłoczek miał osobny obwód hydrauliczny :)
@rafamarszaek52052 жыл бұрын
Mówisz o tym że tarcze czy bębny się grzeją. A klocki?! Klocki się nie grzeją nieee 😂 poprawę skuteczności hamulców zaczyna się od lepszych klocków, tarcz a nie wymiany na większe tarcze 😂😂😂 przykładasz wielką wagę do tarcz. A to nie tarcze są kluczowe w całym zespole a klocki! Zeszklona powierzchnia klocka równa się obniżenie współczynnika tarcia. Generalnie cały film to powielanie mitów! Polecam zapoznać się z materiałami na brakeparts.pl może co nieco rozjaśni. Bo to co tu gadasz to po prostu powielanie mitów. A fakty są zupełnie inne...
@mikam922 жыл бұрын
Jeszcze dodam że nawiercenia i nacięcia na tarczach nie służą do chłodzenia tylko głównie do odprowadzenia gazów powstałych podczas tarcia.
@rafamarszaek52052 жыл бұрын
@@mikam92 dokładnie tak jak piszesz. Nacięcia jeszcze w jakimś stopniu usuwają zeszklona powierzchnię. Ale to nie jest ich głowne założenie a raczej pożyteczny skutek uboczny tak to nazwę. Ale co typowy jutuber wie? Jak widać nie wiele. To tylko pitolenie po to by hajs z YT się zgadzał. A ludzie to łykają bo przecież ma tyle subskrybcji itd...
@jakubowczarczyk29602 жыл бұрын
Właśnie tych informacji mi zabrakło, rola klocków kompletnie została zepchnięta na drugi albo trzeci plan, a przerabiając u siebie układ hamulcowy doszedłem do wielu informacji gdzie każdy raczej skupiał się na klockach, a nie tarczach. Chociażby bardzo popularny błąd jak zakładanie klocków "ceramicznych" do tarcz nawiercanych/nacinanych. Bardzo mi też brakowało informacji o jakże ważnym, a z reguły pomijanym płynie hamulcowym. Generalnie odcinek na plus, jednak bardzo pobieżny.
@rafamarszaek52052 жыл бұрын
@@jakubowczarczyk2960 generalnie moim zdaniem jako kogoś kto na codzien zajmuje się układami hamulcowymi to co było na tym filmiku to jakieś dno totalne. Codziennie tłumacze klientom dlaczego to nie tarcze grają pierwsze skrzypce a klocki. Jakie klocki do jakich tarcz i dlaczego? Po co są nawiercane tarcze lub nacinane i nacinane i nawiercane. Po co klocki są ścięte. Dlaczego jedne mają podkładki natywibracyjne. Dlaczego jedne montuje się na sucho a inne z pastą...
@papryk922 жыл бұрын
Prawo Paskala- kto skręcił ten rozpala ;)
@iPiotrek2 жыл бұрын
0:50 1500zł szkoda calkowita a auta nie kupisz w tej cenie wiec 3-4k ale helpfind tez nie podejmuje sie tego bo za malo do uzyskania i nie mow ze pare stowek tez ich satysfakcjonuje bo tak nie jest !!!!
@jakubk35952 жыл бұрын
Prawo czyli abstrachuje już się skończyli
@falcosaker2 жыл бұрын
Są też hamulce z układem pneumatycznym.Pływające tarcze teraz juz kapuje.
@prawo_pascala1852 жыл бұрын
Dlaczego nie o mnie chodzi? Hahaah
@jankanownik50292 жыл бұрын
Trochę błędów. Między hamulcami na linkę a hydraulicznymi były jeszcze na ciegla, zreszta do dziś można je spotkać w małych traktorach czy różnego typu maszynach .po drugie hamulce bębnowe do dziś są stosowane w nowych ciezarowkach w wersjach budowlanych więc nie są archaiczne a w niektórych sytuacjach mają przewagę. Kolejne to do pseudo tuningowcow. Hamulce ceramiczne są bardzo skuteczne pod warunkiem że są gorące, w normalnym samochodzie jeżdżący po normalnych drogach są bardzo słabe, nawet niebezpieczne .pomysl zanim je założysz, zreszta wyczynowe opony to samo .
@kapitan_wedel8622 жыл бұрын
trzecii
@lechlechowiecki94802 жыл бұрын
zróbcie amfibie @@@@
@MrLumo892 жыл бұрын
Super odcinek z którego nic nie wynika... Nic ciekawego nie przekazaliście. Taki odcinek o niczym.... Proponował bym sprawy techniczne zostawić innym kanałom
@jacekd12302 жыл бұрын
Wydałeś parę tysi na większe tarcze i się nic nie zmieniło?