Why hryvnia is called hryvnia (Ukrainian currency)

  Рет қаралды 9,243

Interesting Coins

Interesting Coins

7 ай бұрын

Доброго дня, шановні глядачі.
Сьогодні декілька фактів про гривню.
Факт №1.
Чому гривня називається «гривнею». Назва походить від прикраси з золота або срібла у вигляді обруча, який за часів Київської Русі носили на шиї (тобто - на «загривку»). Слово "гривна" має корінь із санскритським griiv'aa - "потилиця". Частіше за все це були м'яко закруглені обручі, з кінцями у вигляді голівок левів, прикрашені кольоровою емаллю.
Карбування власної валюти, златників та срібляників, на українських землях започаткував київський князь Володимир Великий. Ці монети - перші державні документи, що зберегли зображення тризуба - знака київських князів.
Факт №2
Перше згадування «гривні» у значенні грошової одиниці при здійсненні торгових операцій або сплаті данини зустрічається в «Повісті минулих літ».
Нагадаю, “Повість минулих літ” - це літопис, створений у Києві на початку ХІІ століття. Це перша у Київській Русі історична та літературна пам'ятка. У первісному вигляді літопис до нас не дійшов, але був переписаний на початку ХV століття і зберігся в кількох копіях
Факт №3
Як виглядали первісні гривні. Це були довгасті срібні зливки. Їх з часом почали рубати на дрібніші частини. Так і з’явилися рублі - від слова «рубати».
Факт №4
Історики вважають, що гривні перестали виготовляти після монгольської навали на Київ в 1240-му році.
Що краще - монети чи купюри?
Купюри швидко зношуються. Одна банкнота іноді не витримує і року. А монета служить до 20 років. Але відмовлятися від паперових грошей поки не збираються, адже їх друк набагато дешевше карбування монет.
А тепер декілька кумедних фактів
Хто зображений на купюрі 1 гривня?
На купюрі номіналом 1 гривня художник Василь Лопата зобразив самого себе. Річ у тім, що портрет князя Володимира не зберігся, тому митець намалював «схожу» до князя людину.
Найбільш уважні громадяни підмітили, що історичні особистості на купюрах мають деякий портретну схожість з самим художником - Василем Лопатою. На пряме запитання про причини такого явища Василь Іванович не раз з посмішкою відповідав, що будь-який художник підсвідомо в кожному портреті зображає себе.
Хто ж зображен на купюрі 10 гривень?
На 10-гривневих купюрах зображений не Іван Мазепа, як підписано, а Пилип Орлик. Портрети Мазепи, які збереглися, дуже відрізняються між собою, тому що довгий час з подачі Петра І Мазепа вважався зрадником і був піддан анафемі. Брати-художники Олександр та Сергій Харуки запропонували кілька варіантів портретів гетьмана Мазепи, та серед них випадково опинився портрет Орлика. Його й затвердили.
Як могли називатись копійки?
Якщо в 1992 році з назвою гривня суперечок було не багато, то копійки могли мати й іншу назву. Серед варіантів були: різаний та сотий. А у традиції Русі монети взагалі мали назву «шаги». Однак, зупинилися все ж на звичній для нас назві.

Пікірлер: 18
@user-rq9po2zv4k
@user-rq9po2zv4k 5 ай бұрын
Дякую вам за працю
@Korytsia_recipe
@Korytsia_recipe 7 ай бұрын
Все чую вперше! Так, а Мазепу десь під шаром фарби в якогось художника відшкребли, ))Проте це вже не похибки, це вже заміни, це все якщо прямо - обман! Але ганьба нам, українцям, що ми цього не помічали... ДЯКУЮ сердечно це дуже, надзвичайно цікаво, пізнавально і трішки шокуюче))) А я то думаю, чому в музеї під Батьківщиною матір, ні Володимир, ні Хмельницький, та ніхто, не схожі на зображення на коштах))) Вам теж безпечних днин, ціквах тем, та часу на нові сюжети! 💙💙💛💛
@InterestingCoinsUA
@InterestingCoinsUA 7 ай бұрын
Дякую, пані Надія за запальний коментар! Все буде Україна!
@sergeykokhan7566
@sergeykokhan7566 6 ай бұрын
Треба повернутися до назви ШАГ або ШЕЛЯГ замість московської назви «копійка»
@i_want_to_be_free74
@i_want_to_be_free74 7 ай бұрын
Зображення гетьмана Івана Мазепи на десятигривневій купюрі є недостовірним. Так вважає чернігівський історик Сергій Павленко. Науковець багато років досліджував, як насправді виглядав український гетьман, і таки, як вважає сам, встановив найбільш достовірну зовнішність Мазепи.... "Сучасники бачили гетьмана невисоким на зріст, худорлявим, довголицим, з білими кучерями на голові, з довгими обвислими вусами, тонкими білими руками та бородою", - так коротко описує українського гетьмана чернігівський історик. 80% тих зображень Івана Мазепи, які на сьогодні відомі, є фальшивими - вважає Сергій Павленко. Починаючи з 2003 року, науковець активно займався пошуками найбільш достовірного портрету українського гетьмана. Ця версія теж доволі інтригує....
@InterestingCoinsUA
@InterestingCoinsUA 7 ай бұрын
Дякую, пані Любов за додаткову цікаву інформацію. Це дуже приємно, коли твої підписники надають тобі новий поштовх для пошуку!
@i_want_to_be_free74
@i_want_to_be_free74 7 ай бұрын
@@InterestingCoinsUA завжди будь ласка...
@user-hr9oj8bh2j
@user-hr9oj8bh2j 5 ай бұрын
Зображення гетьмана Івана Мазепи на десятигривневій купюрі є недостовірним. Так вважає чернігівський історик Сергій Павленко.
@user-mz6rz5dj1z
@user-mz6rz5dj1z 6 ай бұрын
Гривну скандинавы носили на шее до прихода в Киев..
@user-ti1zf6ez8c
@user-ti1zf6ez8c 10 күн бұрын
В давнину гривнею називали вагу срибла в чотириста з лишним граммив.
@user-kr9om1iv1u
@user-kr9om1iv1u 4 ай бұрын
Нужно було вводити -карбованець,а гривня повинна дорівнювати -100 або 1000 карбованців.
@vavilondr2151
@vavilondr2151 4 күн бұрын
Там в не далеком прошлом в1726году штамповали монеты с двуглавым орлом и название "ГРИВНА" которые находили металлоискатели даже в Сибири,так что при чем здесь Украина или она украла название денежной единицы
@InterestingCoinsUA
@InterestingCoinsUA 4 күн бұрын
Вибачте, але це Росія зазвичай краде, або, як зараз кажуть "паралельно імпортує", бо така її природа.
@user-hh9qu2ge9d
@user-hh9qu2ge9d 5 ай бұрын
Евреи которые чеканили деньги по всему миру, изображали себя на монетах, так и повелось....
@user-mv8ui6vu3i
@user-mv8ui6vu3i 27 күн бұрын
скільки можна розповсюджувати кремлівську брехню про рубання гривні ?!!!
@InterestingCoinsUA
@InterestingCoinsUA 27 күн бұрын
Дякую вам за уважний перегляд і зворотній зв'язок. Якщо можете навести матеріали наукових досліджень, що підтверджують ваші слова, з задоволенням зробимо спростування.
狼来了的故事你们听过吗?#天使 #小丑 #超人不会飞
00:42
超人不会飞
Рет қаралды 65 МЛН
The delivery rescued them
00:52
Mamasoboliha
Рет қаралды 7 МЛН
I Need Your Help..
00:33
Stokes Twins
Рет қаралды 158 МЛН
When someone reclines their seat ✈️
00:21
Adam W
Рет қаралды 20 МЛН
10 цікавих фактів про банкноту  1000 гривень
5:36
Про Україну!
Рет қаралды 249 М.
Пробні монети України, які не затвердили
5:43
Про Україну!
Рет қаралды 26 М.
Квіти ... і жінки
0:50
Interesting Coins
Рет қаралды 66
Ай ай ай 🤣🌶️
1:00
Dragon Нургелды 🐉
Рет қаралды 1,4 МЛН
Ouch 😨 Use this tool to keep toothpicks safely
0:41
Cool Tool Shorts
Рет қаралды 23 МЛН
ЛУЧШИЙ РОБОТ-ПЫЛЕСОС #neatsvor
0:29
Kan Andrey
Рет қаралды 2,3 МЛН
Sebastian vs Mom 😱 WHAT?!
0:20
AnnaTwinsies
Рет қаралды 7 МЛН