👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane: jaksiewybudowac.pl/ 👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach: quatro-domy.pl/ 👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować": Strona: blog.poradnik-budowlany.com/ 👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce" Strona: www.budowawpraktyce.pl/
@danos1066 Жыл бұрын
Wszystko zależy od potrzeb. Budowałem samodzielnie dom parterowy, dzięki wiązarom - mogłem zrezygnować ze ściany nośnej wewnątrz, mogłem nie robić stropu, więźba postawiona w 8 godzin, dobre drewno jakościowo, wszystko bardzo równe co miało znaczenie dla późniejszego krycia blachą na rąbek. Uważam, że przy parterowym domu więźba prefabrykowana to lepsze rozwiązanie pod każdym względem.
@krystianlemkowski Жыл бұрын
Jak najbardziej się zgadzam. Krystian
@pki212710 ай бұрын
Dla Ciebie i twoich potrzeb (szybkość wykonania więźby, powtarzalność wymiarów, blacha na rąbek) była najlepszym rozwiązaniem. Nie znaczy to, że dla kogoś innego również będzie najlepszym rozwiązaniem.
@tomkotomas5335 Жыл бұрын
Co do fixów warto dodać, że ich plusem są lepsze parametry cieple oraz to, że więcej światła wpada do pomieszczenia. Jest to oczywiście spowodowane lepszym stosunkiem powierzchni szklenia do powierzchni ramy (zwłaszcza w porównaniu z oknami dwuskrzydłowymi)
@krystianlemkowski Жыл бұрын
Bardzo słuszna uwaga :)
@Valdezgg1232 ай бұрын
Dowiadywałem się w firmach robiących więźby prefabrykowane, że wiązary przy poddaszu użytkowym są jak najbardziej możliwe. Dolny pas wiązara musi być wzmocniony ze względu na większą konieczną nośność (będzie to konstrukcja stropu). A ścianę kolankową można wbudować w wiązar, ma ona postać takiej małej kratownicy. Mówię tu o w miarę rozsądnej wysokości ścianki kolankowej czyli około 1-1.5m. Jeden konstruktor dziwił sie, że nie jest to powrzechnie wiadome i można nawet zbudować 3m ściankę kolankową (oczywiście zależy to od rozpiętości takiego wiązara).Taki wiązar w stosunku do wiązaru trójkątnego kosztuje około 30% więcej.
@krystianlemkowski2 ай бұрын
Jest to możliwe, ale mocno zmniejsza powierzchnię poddasza.
@pawe2630 Жыл бұрын
Co do prefabrykatów i poddasza, to spotkałem się z opcją prefabrykowanych ścianek kolankowych + na to wiązary kratowe z podwyższonym sufitem. Może okazać się sensowne jeśli komuś się spieszy, lub chce w miarę szybko dobudować piętro do starego domu. Pytanko. Kiedy podcast odnośnie pokryć dachowych? Interesuje mnie wasza opinia i doświadczenie związane z blachą na rąbek stojący w domu parterowym. Znalazłem wiele złych opinii w internecie odnośnie hałasu, falowania czy wyglądu i zastanawiam się czy odpuścić temat, czy dać temu szansę.
@krystianlemkowski Жыл бұрын
Może nagramy coś o pokryciu dachowym, lista tematów nam się wydłuża :)
@maciejswiderski4340 Жыл бұрын
Hej, A co sądzicie o ociepleniu na krokwiowym? W kontraście do "tradycyjnego" między krokwiowego? Pozwala na lepsze połączenie ocieplenia pionowego z dachowym? Warta zachodu opcja?
@krystianlemkowski Жыл бұрын
To bardzo dobre rozwiązanie, ale mało popularne. Dlatego decydując się na nie trzeba wybrać dobrego projektanta, który wszystko przeliczy i dobrego wykonawcę.
@pawedunal3477 Жыл бұрын
Dołączam do pytania o podcast w tematyce pokryć dachowych, interesuję mnie temat dachu solarnego.
@krystianlemkowski Жыл бұрын
Kolejny szeroki temat do podcastu :) Możesz napisać, co dokładnie Cię interesuje? Krystian
@pawedunal3477 Жыл бұрын
@@krystianlemkowskiporównanie dachu solarnego do opcji dachu z dachówki, blachy+ fotowoltaika
@krystianlemkowski Жыл бұрын
@@pawedunal3477 rozumiem - myślę, że będziemy o tym jeszcze rozmawiać.
@mariuszbakun2626 Жыл бұрын
Wiązary prefabrykowane mają jeszcze jedną zaletę: zazwyczaj opierają się na obrysie wieńca (na ścianach zewnętrznych) - nie potrzeba słupów i innych podciągów podtrzymujących dach w środku domu.
@krystianlemkowski Жыл бұрын
Bardzo słuszna uwaga!
@101_procent_sukcesu Жыл бұрын
Panowie, dziękuję za materiał. Niespodzianka że nie wspomnieliście o więźbie CNC. Padły słowa że przy więźbie tradycyjnej "się nie da". Co prawda więźba CNC to co prawda nie jest w pełni prefabrykat i potrzebny jest standardowy montaż, ale Wasze słowa nt więźby tradycyjnej zabrzmiały jak gdybyśmy przy więźbie tradycyjnej byli skazani na fachowców docinających krokwie, robiących zaciosy itd. z czym ciężko się zgodzić. Taka więźba, podejrzewam, sporo ułatwia zmontowanie dachu osobom, które chciałyby jak najwięcej wykonać na budowie własnymi siłami i które chcą mieć pewność co do jakości wykonania.
@krystianlemkowski Жыл бұрын
Faktycznie nie poruszyliśmy tego tematu, to jednak ciągle nisza w naszym budownictwie. Podobnie jak więźby stalowe, z dźwigarów klejonych i wiele innych... Krystian
@vincenty41Ай бұрын
Panie Krystianie wspominacie często, że nie ma potrzeby impregnacji sezonowanego drewna na więźbę. Czy tyczy się to też desek na deskowanie? Zakładamy, ze deski również są wysuszone. O ile nie mam wątpliwości, że takie drewno nie ma w sobie szkodników, to obawiam się, czy nie pojawią się one przez tych kilkadziesiąt lat używania domu. Czy impregnację takich desek można traktować w kategorii "nie zaszkodzi", czy jest to absolutnie zbędne, a nawet szkodliwe?
@krystianlemkowskiАй бұрын
Szczegółowo opisałem ten temat tutaj: www.budowawpraktyce.pl/b043-wiezba-dachowa-cz-2-2-drewno-laczniki-i-wykonanie/
@adammatuszak56633 ай бұрын
Czy murłata jest obowiązkowa, czy można przytwierdzać wiązary bezpośrednio do wieńca? I jakie są wady i zalety obu rozwiązań?
@krystianlemkowski3 ай бұрын
Murłata nie jest obowiązkowa. Służy do wypoziomowania więźby dachowej i dawniej była konieczna, w czasach gdy nie dało się kotwić konstrukcji bezpośrednio do betonu, albo do muru z cegły. W dzisiejszych czasach nie ma ona już żadnego uzasadnienia.
@harionplll Жыл бұрын
Powiem szczerze, że świadomie w domu parterowym wybrałem strop lany. Główne powody jaki mnie do tego skłoniły to: większa akumulacyjność cieplna i izolacyjność akustyczna, mniejsza szansa na popełnienie błędów związanych właśnie z izolacją stropu (porównując do podwieszanych sufitów). Nie wiem czy mam racje ale może nie będę żałował :) Zastanawiam się czy w takiej sytuacji też jest możliwość zastosowania prefabrykatu? Czy przy stropie betonowym przy nieużytkowym poddaszu raczej to nie bedzie oplacalne?
@krystianlemkowski Жыл бұрын
Oczywiście w takiej sytuacji też da się wykonać więźbę prefabrykowaną, ale prawdopodobnie nie będzie to opłacalne.
@marcinkruk9808 Жыл бұрын
Witam.My właśnie stoimy z dylematem takim jak ty.Akurat chcemy z Żoną dom parterowy i tylko taki ale mamy problem jaki wybrać strop drewniany czy betonowy? W sensie betonowy to nie znaczy, że monolit bo to już bez sensu ale zastanawiam się nad terivą, bądź Filigran.Możliwe, że Filigran wyjdzie drożej ale ma jedną zaletę o której mało kto wspomina a mianowicie jest od spodu bardzo gładki czyli na upartego zostawiłbym tak i nic nie robił a poza tym nawet taka struktura byłaby ładna no i wiadomo odchodzi tynkowanie.Owszem przewody elektryczne to też nie problem bo przy nieużytkowym poddaszu na górze mogłaby iść sieć wiadomo to też ocieplić trzeba ale to chyba i tak lepsze ocieplić styropianem jak przy drewnianym pieprzyć się z celulozą czy zwykłą wełną ale na samą myśl zaczyna mnie swędzieć! Poza tym jak piszesz beton lepiej akumuluje ciepło a poza tym odpukać gdyby zerwało dach to przynajmniej mam sufit jeszcze i to betonowy,na upartego daję folię budowlaną aby przetrwać najgorsze i dalej działam a przy drewnianym czy wiązarach dupa zbita wszystko leci do środka.Ja wiem,że to zdarza się raz na milion ale jednak wolałbym spać spokojnie.Suma summarum jak policzymy wiązary,wełnę acha trzeba przecież zrobić stelaż z regipsami i żeby zaoszczędzić to zapewne musiałbym robić sam a teraz przy dziecku to praktycznie nie ma czasu.Chyba pójdę w betonowy i zrezygnuję z komina a to już zaoszczędzę kilkanaście tysięcy bo prawdopodobnie będzie pompa ciepła lub gaz a z nim nie będzie problemu bo rurę sobię wywalę przez ścianę i nie ma problemu.Coś doradzisz kolego dobrze mówię czy głupoty?
@krystianlemkowski Жыл бұрын
@@marcinkruk9808 Właśnie na temat tego wyboru był cały podcast i padły tam odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania. Moim zdaniem strop betonowy w domu parterowym to zbędna komplikacja.
@pki212710 ай бұрын
@@krystianlemkowski Strop betonowy w parterówce to komplikacja? Rozumiem że wykonanie sufitów podwieszanych podwójnie płytowanych, wszystkie związanie z tym uszczelnienia, wykonanie odpowiednich połączeń tych sufitów ze ścianami, wykonanie ocieplenia pomiędzy wiązarami jest łatwiejsze? Dużo więcej błędów można popełnić przy takim rozwiązaniu niż przy tradycyjnym stropie żelbetowym. Są dwa plusy wiązarów - są wykonane z suszonego drewna przez co trzymają wymiary oraz znacząco przyspieszają etap wykonania dachu. Jeśli ktoś chce się wprowadzić w kilka miesięcy, to jest to wybór dla niego, jednak u większości ludzi budowa rozłożona jest na 1-3 lata, więc dla nich będzie to obojętne, a zalety stropu monolitycznego są niezaprzeczalne.
@krystianlemkowski10 ай бұрын
@@pki2127 ja to widzę inaczej, dla mnie ważniejsze są inne aspekty. Po prostu w budownictwie są różne sposoby aby uzyskać ten sam efekt.
@UniiFAN Жыл бұрын
Nie było.mnie od początku. Czy wykonanie wiązarów z certyfikowanego drewna c24 własnoręcznie może przysporzyć jakichś problemów o których mogę nawet nie pomyśleć?
@pawe2630 Жыл бұрын
Jak posiadasz halę z piłą wielkoformatową i przede wszystkim prasą pneumatyczną o nacisku kilku ton, to nie.
@krystianlemkowski Жыл бұрын
Jest to wykonalne, ale nie w takiej technologii jak w zakładach prefabrykacji. Tam łączy się elementy na płytki kolczaste - nie dasz rady zrobić tego w domowych warunkach. Można natomiast łączyć elementy w inny sposób: na zakład, za pomocą nakładek z blachy perforowanej lub sklejki, i przy użyciu zwykłych gwoździ, wkrętów lub śrub. Wymaga to jednak precyzyjnego dostosowania projektu, a w szczególności obliczenia i narysowania wszystkich detali połączeń. Krystian
@katarzynarajska6110Ай бұрын
Proszę mi powiedzic , będę budował dom Parterowy dach koperta , prefabrykowany , strop jak w projekcie , też znalazłem pana który buduje taki sam Dom ale dach będzie miał tradycyjny i strop betonowy , proszę mi powiedzic czy podcAs mocnego wiatru czy mój dach ,(strop) będzie strzelal ?
@krystianlemkowskiАй бұрын
Pierwszy raz słyszę o czymś takim jak "strzelający" strop.
@katarzynarajska6110Ай бұрын
@@krystianlemkowski witam Serdecznie , chodzi mi o to ze ciezar dachowki , moze powodowac ze taki dach prefabrykowany bedzie w jakis sposób pracowal (strzelal) czy naprawde mozna zaufac takiemu dachowi prefabrykowanemu , i co z tym idzie sufitowi podwieszanemu bo o niego tu chodzi , czy on może jakieś odglosy wydawac czy cala konstrukcja podczas wichury itp
@krystianlemkowskiАй бұрын
@@katarzynarajska6110 wiązary prefabrykowane nie mają prawa wydawać żadnych odgłosów pod żadnym obciążeniem.
@katarzynarajska6110Ай бұрын
@@krystianlemkowski myśli Pan Że to rozwiązanie jest dobrym rozwiązaniem i pomysłem
@krystianlemkowskiАй бұрын
@@katarzynarajska6110 jak najbardziej tak.
@MaderaProjekt8 ай бұрын
Panowie teoretycy dywagują. Certyfikaty są teoretyczne. Są różne drewna do różnych zastosowań
@katarzynarajska61104 ай бұрын
Witam szukam tego linku , by skorzystac z usługi by pan wybudowal za mnie , bo mnie to wszystko przeraza , gdzie jest i jak nazywa sie ten link bym mógł bem sobie zobaczyc jak ta usluga wyglada
@krystianlemkowski4 ай бұрын
Zapraszam tutaj: www.quatro-domy.pl/
@przemek31188 ай бұрын
A więźba dachowa cięta na CNC nie trzeba cieśli gotowe otwory montażowe . Projekt jak w IKEA ?
@krystianlemkowski8 ай бұрын
Też dobre rozwiązanie.
@marcinkruk9808Ай бұрын
Witam.Gdzie mogę uzyskać wszelkie informacje aby złożyć taką ofertę na wykonanie więźby?Jestem w Wrocławia.
@makromikro2737 ай бұрын
Kiepskim samochodem też jeżdzi się do pierwszego wypadku. Do tego czasu zas, było wszystko w porzadku. Podobnie jest z budową - słaby materiał nie wytrzyma ekstremalnych obciążeń i może dojść do katastrofy budowlanej, kosztownej naprawy i etc.
@Piotrek-rb7xu3 ай бұрын
Więźba tradycyjna ale certyfikowane drewno a nie prosto z lasu . wiązary dobre na garaż
@rezystor19909 ай бұрын
Przestańcie kreować rzeczywistość wg własnego światopoglądu a kierujcie się faktami. Nie można powiedzieć jednoznacznie że rekuperacja jest droższa zawsze i że właściwie to wszystko jedno jaka ta wentylacja będzie bo każda działa. Otóż nie! wentylacja grawitacyjna działa tylko w tedy kiedy ma "na to ochotę" i z wydajnością jaką chce. Po za tym dzisiejsze budynki względnie są szczelne i wentylacja nie działa bo okna kupione bez nawiewników bo trzeba za to dopłacić.. Mity na temat rekuperacji biorą się tylko z powodu niekompetencji instalatorów i lament że głośne że zimno że drogie tyle że to nie cecha wentylacji mechanicznej a cecha instalatora partacza...