Jeszcze odbywały się msze trydenckie, wg starego rytu, tyłem do wiernych, przodem do Najświętszego Sakramentu ukrytego w tabernakulum. Piękny ołtarz. Jakże ciężkie lata mają ci ludzie za sobą i przed sobą także. Najmłodsi w tym filmie mają teraz ok 80 lat. Piękny film.
@V1kt0rS08 ай бұрын
msza trydencka jest bardzo ładna, ale obecnie mało kto potrafi Pater Noster. A co dopiero całą mszę? Byłem, widziałem ale mało co zrozumiałem.
@MaDu_196711 ай бұрын
Świetny film szczególnie dla młodzieży. Przynajmniej można zobaczyć jak niegdyś wyglądały tradycje świąteczne, bo teraz to tylko Last Christmas z radia i wszędobylskie mikołaje. Już nawet kolęd niektórzy nie znają...
@mx2ra11 ай бұрын
A to już młodzież zdecyduje czy "szczególnie dla niej"
@ZygmuntKiliszewski11 ай бұрын
Ja uważam, zgodnie z Tradycją Naszych Przodków, że "Bez Boga ani do proga" (!). Życzę Szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w Nowym 2024 Roku 🎄🎆.
@vip488311 ай бұрын
@@ZygmuntKiliszewskinasi przodkowie to byli słowianie a nie okupanci z Watykanu.Chyba ,że Światowida masz na myśli ?
@elzbietarakusz242110 ай бұрын
@@vip4883Światowid ze Zbrucza.
@agusiamalusia542510 ай бұрын
@@vip4883 nasi przodkowie to Chrześcijanie...
@addwadi465911 ай бұрын
Świetny materiał, fajna pamiątka dla babci która poznała kilka osób występujących w filmie :)
@1435TVLive10 ай бұрын
napisz proszę nazwiska tych ludzi z filmu. Może ustalimy kiedy się urodzili i kiedy zmarli. Jest to szalenie ciekawe. Szczególnie te babcie które mogą mieć 70-80 lat. Więc urodziły się w latach 60 i 70 XIX wieku.
@konjoo76010 ай бұрын
Naprawdę? Opowiedz coś więcej. Czy co to widzimy w filmie pokrywa się z ówczesną rzeczywistością? Babcia pewnie wtedy była małą dziewczynką.
@addwadi465910 ай бұрын
@@konjoo760 @1435TVLive Nie wypytywałem o szczegóły no ale góral z 6:52 nazywany był Columbus. Jedna z dziewczynek występujących w kadrach niedawno zmarła. Co do ówczesnej rzeczywistości, w filmie życie wygląda trochę sielankowo, jednak ówczesna rzeczywistość dla większości wiązała się z biedą oraz ciężką pracą.
@richi661610 ай бұрын
Napisz cos wiecej , o tych ludziach , znajomych babci. czy zostali w wiosce Istebna , czy wyjechali do Ameryki. Zgodnie z goralskim zwyczajem , aby tam zarobic pracujac. Wrocic i kupic ziemie i zbudowac dom.
@Hellbii66611 ай бұрын
Film i muzyka złoto. 🥇
@zdzisawdyrman423511 ай бұрын
Rok 1947 krótki okres pomiędzy II WŚ a wprowadzeniem stalinizmu. Wtedy jeszcze takie filmy tolerowano. Ładnie się ogląda te stare zwyczaje.
@hansolo200011 ай бұрын
Świetna uwaga ,rzeczywiście był to czas pomiędzy
@annakubacka11 ай бұрын
Za rok tego filmu by już nie zrobiono,a na pewno nie w takiej formie .
@mariuszmichaek558611 ай бұрын
Ten czas, gdy Stalin jeszcze nie dowiedział się, że Churchill planował inwazję na ZSRR już w lipcu 1945r., co Stalin uznał za zdradę i wprowadził terror wobec wszystkiego, co Zachodnie.
@1435TVLive10 ай бұрын
nie było takie pewne, że komuniści się utrzymają. Szczególnie, że partyzantka mocno walczyła po lasach i komuniści zobaczyli prawdziwe wyniki wyborów referendum z 1946 roku. Później wyborów z 1947 roku. Także w tym roku "zachód" ostatecznie zdecydował pozostawienie Polski w rękach ZSRR.
@konjoo76010 ай бұрын
Film kręcony był raczej jeszcze w 1946r. Ostatnie ujęcia dopiero w 47. Jednak pod koniec seansu lekko i nienachalnie zajechało propagandą.
@zakapiorprl11 ай бұрын
Prosimy o więcej takich filmów, dziękuję za wrzucenie tego materiału przypomniał mi on pewnevtradycje która kultywowała moja świętej pamięci mama z żywiecczyzny. Pozdrawiam i wesołych świąt.
@waldekprezner417211 ай бұрын
Piękny film, 👍, piękny czas,moi dziadkowie górale. Z Żywiecczyzny,
@hanskloss12010 ай бұрын
Istebna to Beskid Śląski
@dorotadzieniszewska77738 ай бұрын
W latach 70-tych jeździłam z Wrocławia do tych miejscowości na obozy wędrowne, pamiętam te chaty,kościoły i szkoły w których nocowaliśmy bez kuchni,bez wody i latryny na zewnątrz.Cudowne wspomnienia
@boguslawahalemba678310 ай бұрын
Achhhh jaki to wspanialy, cenny filmik.. To cudownie ze mozemy poznac stare tradycje.. To fascynujace.. Dziekuje ❤️ 😊
@wojciechdankowski22410 ай бұрын
Stare tradycje i dziś przekazujemy innym pokoleniom. Czytamy Biblię i prosimy o zdrowie dla wszystkich. Dzielimy się chlebem bo opłata nie mamy ale Święta Bożego Narodzenia mamy jak tutaj na filmie. Jedyne co to są inne potrawy ale bez przesady. Mamy również także i wolne miejsce dla wędrownika,bezdomnego a może jeszcze ktoś.Zawsxe jesteśmy całą rodzina❤. Życzymy Wam Wszystkim Szczęśliwego Nowego 2024.Roku. Zdrowia i dużo miłości bliskich i wśród przyjaciol...
@anastasiahoncharenko513610 ай бұрын
Bardzo fajnie było tradycjie świąteczne, bardzo miło to wiedzieć
@ciociakrysia490610 ай бұрын
w tym filmie mamy dla młodych pokolen, przekaz wiary , tradycji, w rodzinie, i košciele na chwałe Boža..
@waldizestuttgartu597111 ай бұрын
kiedys wiara w Boga i Kazde Swieta byly inne od tego co teraz widzimy, to co widzimy na tym filmie bylo robione bylo kultywowane w calym kraju
@elzbietarakusz242110 ай бұрын
Piekna historia. 2 Swieta po 2WS. Bardzo dziękuję ❤
@anmakatarzina461115 күн бұрын
Wspaniały głos narratorai wymowa❤
@filipkononowicz20711 ай бұрын
Super film 😉
@danusiadanusia263510 ай бұрын
Ale piekne wspomnienia ,az sie lezka zakrecila,takie bywaly tradycje bylo biednie ale wesolo.
@marysiamd557310 ай бұрын
Cała armia Akowców siedziała w więzieniach i cierpiała za Polskę wolną i suwerenną!!
@ChristophorosSedinum11 ай бұрын
Czasy kiedy Bierut paradował w procesjach kościelnych... Nawet rękę kapłana z monstrancją podtrzymywał.
@zakapiorprl11 ай бұрын
Dokładnie.
@elzbietarakusz242110 ай бұрын
Mam nadzieję że Bierut was wtedy nie skrzywdził
@MarcinWloszczyk7 ай бұрын
bardzo cenny film i wprowadzenie.
@prosto145510 ай бұрын
Piękne i wzruszające.Ciekawe jak odbiera to dzisiaj rodzina widząc swoich przodków .Czy nadal kultywuje tradycję?
@JacekKrenz-yx4xx11 ай бұрын
Jeśli to faktycznie było nagrywane w 47 roku to naprawdę bardzo dobrej jakości były już kamery bo nie raz widać nagrania z lat 90-tych gdzie jakoś jest tragiczna.
@1435TVLive10 ай бұрын
wszystkie nagrania realizowanio na taśmie 35 mm będą miały dobrą jakość. Tylko wszystko zależy od telekina. Zaś nagrania z lat 90 XX to były początki kamer cyfrowych do użytku amatorskiego i niestety jakość materiałów bardzo odbiega. W latach 90 XX wieku także profesionalne materiały nagrywano na taśmach 35 mm ;)
@MichalMania10 ай бұрын
@@1435TVLiveZgadza się. Taśmy filmowe (pozytywy i negatywy) - czyli nośniki analogowe - można skanować cyfrowo teoretycznie z nieskończoną rozdzielczością i to ta rozdzielczość skanowania decyduje na ile pikseli (liczba skończona) podzielimy obraz złożony z nieskończnej liczby punktów (obraz analogowy) - od tego zależy dokładność odwzorowania. Natomiast zapis cyfrowy to skończona ograniczona liczba pikseli odwzorowujących nagrany obraz dlatego nagrania cyfrowe z końca lat 80. i z lat 90. są kiepskiej jakości, gdyż rejestrowane były w rozdzielczości na współczesne standardy bardzo niskiej, dlatego wtedy skalowanie tych materiałów powiększa tylko istniejące piksele, a nie zwiększa ich liczby.
@fideasu36909 ай бұрын
To że film z tamtych lat tak dobrze wygląda to też w sumie nic niezwykłego - technologia filmowa miała już wtedy 50 lat rozwoju za sobą. Dlaczego późniejsze filmy wyglądały gorzej - nie wiem, ale strzelałbym że może chodzić o jakość materiału i sprzętu w późnym PRL. Rolę gra też przechowywanie nagrań, złe warunki mogą zniszczyć najlepszą taśmę.
@loganwolverine929411 ай бұрын
Witam, W tym magicznym wieczorze,, 🌟🎄 Życzę całej załodze Wytwórni i prowadzącym ten kanał, Dużo Zdrowia, Radości z każdego dnia, Trwania w tym co się Tworzy, jak również tego co Najlepsze dla Waszych rodzin, by w ten magiczny wieczór i okres Świat Bożego Narodzenia niczego Wam nie brakowało na kolejny okres,, Jak również dla Wszystkich subskrybentów i osób ogladjacych Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i dla Was również wszystkiego Najjj Pozdrawiam 🎄🎄🌟🎅
@formozaformoza40338 ай бұрын
Jeju 47 rok,cenny film 👍🏼👏🏼
@stypa17172 күн бұрын
Swietne! Tylko ze ta muzyka grzeje troche za glosno we tle....
@janeczek166 ай бұрын
Piękny film :)
@zbigniewrogalski28827 ай бұрын
Świetny odcinek
@marysiamd557310 ай бұрын
Jezu Ufamy Tobie❤❤
@piotrs888 ай бұрын
Piękne 😂♥️🇵🇱🌲👍 Pozdrawiam 😊
@KamilChlebio11 ай бұрын
Taka kiedyś mięliśmy piękna kulturę i tradycję... A teraz tylko płacz i płać😢
@vivatessin10 ай бұрын
Każdy musi sam wybrać czy będzie kultywował tradycję przodków, czy wybierze Pepco, Action i zupki chińskie. Nikogo nie można winić za jego wybór, bo nie są to łatwe decyzje, wygoda jest bowiem silną pokusą.
@KamilChlebio10 ай бұрын
@@vivatessin zgadzam się, ale i każdy ma prawo wyrażać swoją opinię i to też uczyniłem. Nie obrażając ani nie oceniając nikogo. Wszystkiego dobrego!
@Marek-z8b4 күн бұрын
Jak teraz oglądam tv to tylko słyszę święta święta kupuj to czy tamto a dopiero początek listopada Jakie to święta i dlaczego to już nikt w tych reklamach nie wspomni KASA KASA I TYLKO KASA W TYM SWIECIE SIE LICZY
@JanKowalski-gu7cj11 ай бұрын
Prastary zwyczaj Słowian. Szczodre Gody..........
@wieslawazielonka685410 ай бұрын
Właśnie. 😊
@Neo...10 ай бұрын
Inni ludzie inne obyczaje. Dzis przez zly przyklad z gory. Zly przyklad ksiezy spowodował ze ludzie odsuneli sie od kosciola.
@SirBukos11 ай бұрын
❤
@MałgorzataChrostek-t1x10 ай бұрын
Wśród wielu pobożnych praktyk widać dużo pogańskich zwyczajów które dotrwały do naszych czasów i nie są potępiane To jest to czego już dawno nie powinno być Mogą istnieć tylko jako dziedzictwo kulturowe Anię pozwalanie w kościele katolickim. Pozdrawiam Perła
@janbieniek618110 ай бұрын
To przecież KK przejął święto pogańskiego Rzymu "Sol Invictus" i zaadoptował je na chrześcijańską Wigilię.
@ewas.23908 ай бұрын
Msza święta trydencka i żadnych bab na ołtarzu. Ludzie, do czego myśmy dopuścili.
@mbro88811 ай бұрын
Górale i lata 40...
@henrykgwizdecki135911 ай бұрын
He he 😂
@Sameszimanochy11 ай бұрын
To chyba żywieccy nie podhalańscy
@hanskloss12010 ай бұрын
Śląscy
@magdasala966610 ай бұрын
Piekny film ❤❤❤ Bardzo wzruszający! Tylko jeden fakt z fimy mnie zastanawia kiedy lektor mowi o 12 potrawach na wigilijnym stole! Skąd w goralskim biednym domu miałoby się, aż tyle znaleźć?
@annagalas10210 ай бұрын
Liczyło się wszystko, chleb, miód, mleko, kluski, mak, kapusta etc.
@robertg214310 ай бұрын
No i dziewczęta raczej pulchne jak na 2 lata po wojnie... Bidy nie widać.
@mariaexl319410 ай бұрын
Tak wlasnie bylo u nas tez,pamietam.W Andrzejki lejemy do tego czasu olow.Juz mamy prawie 80 lat.Jest wesolo.😂😂😂
@katarzynalada321810 ай бұрын
Cały rok tak jedli, żyli, oszczędzali aby godnie przeżyć święta. Zresztą na wsi jedli to co mieli hreczka gołąbki z kaszy gryczanej, pierogi z ziemniakami, pierogi z kaszą gryczaną, pierogi z kapustą, fasolę jedli, barszcz z fasolą, miód, orzechy, kapustę z grochem, ryby, chleb.
@grzegorztoczek649710 ай бұрын
17:34 stara msza
@Izabela-e6v10 ай бұрын
Prawdziwa Msza ❤
@MichalMania10 ай бұрын
Zwana mszą trydencką. Praktykowana do Soboru Watykańskiego II.
@wandawoosowicz91910 ай бұрын
@@MichalMania praktykowana nadal w wielu miejscach
@MichalMania10 ай бұрын
@@wandawoosowicz919 Tak, ale do soboru watykańskiego II była praktykowana wszędzie, a po nim chyba nawet na jakiś czas częściowo zabroniona w powszechnym użytku (na publicznych mszach) i dopiero ileś lat temu (kilkanaście? kilkadziesiąt? - chyba przez Jana Pawła II - jeśli dobrze kojarzę) została przywrócona i jest z powrotem znowu uznawana i traktowana na równi z posoborową.
@wandawoosowicz91910 ай бұрын
@@MichalMania przywrócona przez Benedykta XVI. I, niestety nie jest uznawana na równi z nową. Może być tylko odprawiana w wyznaczonych kościołach. "Zawdzięczać" to należy Franciszkowi pierwszemu i jego Traditionis custodes😕
@solaris36211 ай бұрын
Moje okolice. Dziś te wsie to pensjonaty, domy wczasowe, restauracje z bali, wszystko nastawione na turystów.
@nynus11111 ай бұрын
Na kasę
@Marek-bv6lf11 ай бұрын
@@nynus111 Z czegoś trzeba żyć...
@ankap.10 ай бұрын
Muszą z czegoś zyc.
@fideasu36909 ай бұрын
Dawne czasy zawsze mają swój urok, ale na serio to raczej mało kto chciałby się w nie przenieść.
@beegee963910 ай бұрын
♥️🇵🇱🇵🇱🇵🇱♥️
@pawe389510 ай бұрын
I Msza Trydecka
@Murmeniusz10 ай бұрын
A potem pobudowali betoniaki i nauczyli Polaków mieszkać w betonowych klatkach, nie mieć aspiracji na lepszy byt.
@PRLcafe10 ай бұрын
Piekny film. Zauwazcie , zadnego rzyda wsrod producentow i ekipy.
@jankowalski-th9sk14 күн бұрын
,1947 rok Rzeczypospolita Polska nazwa zmieniona 1949 roku. Monety wybijanie w 1949 toku widnieje Rzeczypospolita Polska ale orzeł już nie ma korony. Za komunizmu wieś przyspieszyła w rozwoju i nowoczesności
@peterkonkolowski839710 ай бұрын
Ta muzyka na początku to jak na pogrzebie , i jakby kolęd wtedy nie było albo Stalin zakazał .
@jarekjarecki968410 ай бұрын
Piękny film, pokazuje wspaniałe chwile z rodziną, tak powinno być. Mnie urzekło jak senior rodziny snuł opowieści, reszta rodziny wokół niego. Dziś każdy w telefonie, jedynie babcia zerka z łezką w oku
@fideasu36909 ай бұрын
To chyba kwestia rodziny, w mojej większość wigilii to zawsze są rozmowy przy stole. Opowieści też są ich częścią 😊
@danek1980111 ай бұрын
Wtedy to Bierut klękał na mszy, jak mówił Półkownik Kwiatkowski
@wandawoosowicz91910 ай бұрын
Ciekawe, czy ten ksiądz "zdążył" dożyć czasów, gdy musiał uczyć się novusa?😕
@yournightmare999910 ай бұрын
Kiedyś to byli prawdziwe czasy a dzisiaj dopiero jest prawdziwa bieda
@wandawoosowicz91910 ай бұрын
😁
@zapadka28410 ай бұрын
Tak samo myślę,czasy i tempo życia zabiera prawdziwy sens
@thebigcheese81699 ай бұрын
chyba cię zbyt rozpieszczono
@maciejnajlepszy6 ай бұрын
Propaganda nie byłaby sobą, gdyby nachalnie nie tłumaczyła jak to wszystkie chrześcijańskie "przesądy" mają korzenie magiczno - pogańskie. Niemniej, relacja ze starej Mszy bezcenna.
@aniaania395210 ай бұрын
Perła!
@Rs....38510 ай бұрын
Być może film został odtworzny cyfrowo
@betagama11 ай бұрын
👍😃🇵🇱☘️🕊️🕊️❄️🌠❄️🌠❄️🌠
@studnieprywatne679411 ай бұрын
Mam ten film 😂 niestety ❤
@UrszulaWąsik8 ай бұрын
Może, fabrykę aut tu gdzie stary znicz otworzyć, a te butelki i Huty jedna u typ, Men, starczy i tak piją na umur, to butelki wymieniać
@Artur_L_73_10 ай бұрын
Lanie wosku, układanie buta i.t.p, nie ma nic wspólnego z Kościołem to są zabobony
@PRLcafe10 ай бұрын
A dzisiaj nam wprdja świece w sejmie…chryste , i lewica placze jak dobry gresiek wygasża
@mariaexl319410 ай бұрын
Lepiej nie ogladaj takich filmow,i nie pisz komentarzy ,bo to swiadczy o tobie ze jestes prymitywny i niedouczony.😢
@UrszulaWąsik8 ай бұрын
Ta. M gdzie mój syn pasuje, a gdzie znicz parking dla wykonanych aut, tu tyłu kierowców może się za trudni a ą
@lilijajakubina8 ай бұрын
Modlitws Polski za swoich Zmyrlich w Ukrainskich Grobach 1947 latach zanedbanem Zwentage gdy nema poriadkowane grobe.i Robiczti dobre sprawe bluskim swlim sosiadowem
@pwalk416011 ай бұрын
Piękne tradycje ale jednak cieszę się że to przeszłość
@ewas.23908 ай бұрын
Tak i sprzedali duszę za kasę unii europejskiej. Kupić wykształconych trudniej, więc kupili Polską wieś, ostoję narodu. Teraz zamiast kopnąć w zad unię , wychodzą na protesty i wołają o więcej dotacji. Krok za krokiem, za kasę zabrali im wszystko, a oni nawet nie zobaczyli.
@maciejnajlepszy6 ай бұрын
Tylko czekać, aż to wszystko walnie.
@DominikSitarek10 ай бұрын
a w ktorej to wiosce byl nakrecony ten dokument?
@bartomiejjuroszek94410 ай бұрын
Istebna
@UrszulaWąsik8 ай бұрын
Młodzież w butach nie za bardzo chce pracować jedna wystarczy
@jandec680011 ай бұрын
TO były biedne ale dobre czasy ludzie byli sobie przyjaźni a obecnie się nienawidzą żałosne POLACY 🙈🇵🇱
@coorier11 ай бұрын
nie było demokracji a wiec powodów do kłótni
@Rames.11 ай бұрын
Tak było przyjaźnie, że po wojnie w obawie przed złodziejami bydła, ludzie spali w stajniach/oborach z widłami w rękach.
@Napoleonchomik11 ай бұрын
@@Rames.Do tego jeszcze przygnębienie po niedawnej utracie bliskich 😥😢😞 Nie jedna osoba płakała wtedy przy stole zamiast się cieszyć z obchodzenia świąt z bliskimi 😞😞
@przemeks774011 ай бұрын
Myślę że grupowo możemy uznać ciebie za żałosnego . Polaku ?
@piotrwarszynski79711 ай бұрын
@@Napoleonchomik nie bez przyczyny w filmie pokazano w wieczór Andrzejkowy 6 panien a tylko 1 kawalera. Wielu młodych mężczyzn zginęło na wojnie.
@tfr63982 ай бұрын
polski chłop zawsze był ciemny
@karolinakowalik972010 ай бұрын
pogaństwo w najczystszej formie
@UrszulaWąsik8 ай бұрын
Żółty też nie muchy Cc się kleją
@pawelpawel26811 ай бұрын
Super film szczególnie że górale byli z Niemcami. W nsdap
@mourdebars11 ай бұрын
ci z Zakopanego, Goralenvolk, nie z Beskidów, a i to raczej niechętnie, trzeba im przyznać.
@janzgormysyny583010 ай бұрын
@@mourdebarstylko Krzeptowski był Góralem, Szatkowski,Weder,Cukier nie byli nawet z Podhala. Taki to był goralenvolk.
@mariaexl319410 ай бұрын
Tylko gorale ???Sprawdz,pozniej pisz.!!!!😮
@UrszulaWąsik8 ай бұрын
Co tam Słychać, w sklepie typ, Rowery, może jakaś hulaj noga ekekt, by się znalazła, koszyk z tyłu, siodełko i pomarańczowa ciemniejszy kolor, dobrze widać jak się jedzie, ciemnogród, tu nic nie ma
@MW-qo7gb8 ай бұрын
Propagandowy komentarz tamtych lat. Tak
@nonconformist420810 ай бұрын
Propagandowy film , żadnych nawiązań do Świąt Bożego Narodzenia , przedstawiono to raczej jako świecki zwyczaj ( z wyjątkiem wizyty w kościele , to chyba miała być " pasterka"). Z opowiadań mojej babci zupełnie inaczej na wsiach wyglądały te " święta".
@MichałPawełczyk-w3m10 ай бұрын
Zgadza się...
@krystynakucaa369010 ай бұрын
Komuna całą gębą.😢😮
@mirdallke29 ай бұрын
pekny materiał ale pdsumowanie wietrzy rozprawanie sie z tradycja - zakaz mówinie gwara i wysmiewnie strojów ludowych
@UrszulaWąsik8 ай бұрын
Jasne mnie nie interesują typ zielony lub jasno pomarczowy ani granatowy, a już w cale Kremowy
@agnieszkaleszczynska993310 ай бұрын
Gdzie tu Wiara w prawdziwego Boga Stwórcę Nieba i Ziemi ?A zabobony ,tradycje i wróżby Jaką sprzeczność ma Naród słowiański wywodzący się z pogaństwa i wierzenia w gusła ,drzewa itp..To jest fundament dzisiejszej religii niektórych Polaków Patrzeć i słuchać Mi się nie chce na tą ciemnotę .Stwórca Pan Bóg Wszechmocny to nie tradycja i bzdurne ludzkie wymysły które przez dziesiątki lat zagościły w Polskich domach Nie ma czym się chwalić taka ciemnota Wiedza jest kluczem Prawdy a dotrzeć można do Niej w mądrej księdze którą jest Biblia
@barbarakolodziejczak675010 ай бұрын
Okultyzm😮
@j0hny81011 ай бұрын
I pomyśleć, że niektórzy do dzisiaj wierzą w te głupoty zabobońskie xD
@pinutka11 ай бұрын
Co do jednego masz rację - głupota jest ponadczasowa. Teraz to wierzą w ocieplenie klimatu, a jeszcze nie tak dawno w pandemię.
@witoldwitoszekrecords325311 ай бұрын
Masz zbyt wygodne i bezproblemowe życie. Gdybyś żył w tamtych ciężkich czasach czułbyś się jak na łasce bożej, tzn. poczułbyś jak mało bo od Ciebie zleży, a jak wiele od Boga. Dobrobyt oddala od wiary, bo daje złudzenie samowystarczalności.
@witoldwitoszekrecords325311 ай бұрын
@@pinutkaZmiany klimatyczne są faktem, a nie głupotą i o tym wiedzą wszyscy przynajmniej trzydziestoparolatkowie jak ja, którzy pamiętają zimy z lat 90-tych, czy z wcześniej.
@Murmeniusz10 ай бұрын
Teraz nie ocieplenie klimatu, tylko zmiany klimatyczne. Bo teraz za oknem nic nie wskazuje ocieplenie klimatu @@pinutka
@maciejnajlepszy6 ай бұрын
@@witoldwitoszekrecords3253 Nawet, jeśli są zmiany klimatyczne to przyczyną jest grzech, a nie poziom CO2 w atmosferze (już nie mówiąc, że bez CO2 nie ma życia).
@MarioGon-y5r10 ай бұрын
Fajny film
@monika__10593 ай бұрын
I na próżno......
@rafamazur50539 ай бұрын
Fajny dokument Tylko straszny gorąc mieli w tej chałupie chyba .