Przyjemnie jest słuchać polskiej terminologii. Jako pasjonat jestem wniebowzięty oglądając za darmo tego typu materiał w rodzimym języku, będący na tak wysokim poziomie.
@kokosbeats2 жыл бұрын
Fenomenalne intro :)
@0dB-pl2 жыл бұрын
Dziękuję, też mi się podoba, jak rzadko kiedy :-)
@dinocool60672 жыл бұрын
Naprawdę, można sporo się nauczyć o dźwięku i jego realizacji, właśnie na tym kanale w języku Polskim. Nawet, jeżeli się nie jest realizatorem, kompozytorem muzyki. To można przyswoić wiedzę, jak poprawnie słuchać muzyki we własnym zaciszu. Dodać lub odjąć barwę, lub słuchać bez korekcji, a żeby brzmiało naturalnie i przyjemnie dla ucha.. Pozdrawiam bardzo serdecznie!
@CzystyJakLza2 жыл бұрын
o to, to!
@prodxaint2 жыл бұрын
Na prawdę złote informacje.
@krzsztfstrwsk2 жыл бұрын
chyba się zaraziłem 0dB :-) pozdrawiam!
@0dB-pl2 жыл бұрын
Nic nie szkodzi, tego nie trzeba leczyć :-) Pozdrawiam.
@maciejwilk6267 Жыл бұрын
Pierwsze sekundy filmu pomogły dziękuję bardzo :)
@robertbylica49052 жыл бұрын
Dzięki za ten kanał. Pełna profeska i merytoryka.
@ThePipismart2 жыл бұрын
Mistrzowskie intro!!!
@tklicki11 ай бұрын
Dziękuję za wszystkie Pana filmy!
@szymonwieczorek26672 жыл бұрын
Kupę lat oglądam szkolenia ang i de z zakresu omawianego tutaj... Szczerze mówiąc z reguły wiem o czym Pan mówi (nawet bardzo)... Ale to bylo bardzo uogólnione jak u daltonisty... Ok, no widzę ale teraz wiem co!!!. Polecam każdemu. Genialnie zaprezentowane tematy... Wow
@adrianrybczynski91052 жыл бұрын
W szkole na lekcjach muuuu-zyki takie materiały były by 11/10
@janstankiewicz51452 жыл бұрын
Witam Pana serdecznie !!! Fantastyczny film otwierający szeroko oczy !!! Większość ludzików nie rozumie tego co Pan mówi ale mogą posłuchac pańskiego wykładu i może coś tam im zostanie w głowach. Ukłony i proszę o więcej z tymi pasmami !
@koshe43882 жыл бұрын
Kciuk w ciemno,pozniej obejrze :D
@sebastianfiolka6164 Жыл бұрын
Przystepnosc i profesjonalizm .Swietny kanal.Pozdrawiam.
@thevicol2 жыл бұрын
Fajna ta stronka! Ja akurat rzadko korzystam z przemiatania na podbiciu. Słucham sobie czy gra dobrze. A jak nie to zastanawiam się co mnie wk... irytuje i próbuję ustalić na słuch jakim tonem mi to pasmo właściwie gra. Potem dopiero odpalam eq, ustawiam wąskie wycinanie i przemiatam podejrzany zakres aż to ''coś'' umilknie. W tym miejscu dopiero 1/3 roboty jest wykonana. Pozostaje ustalić o ile dB wyciąć i jak szeroki ma być filtr. I to jest właśnie najtrudniejsze... Korekcja przechyłowa - przepotężne narzędzie. Zwykły stockowy tilt w formacie JS w Reaperze na przesterowanych gitach potrafi kompletnie zrebalansować brzmienie przy ustawieniach rzadko wykraczających poza 1dB.
@0dB-pl2 жыл бұрын
O tak, na przesterowanych gitarach korekcja przechyłowa robi znakomitą robotę nie niszcząc struktury sonicznej i, co ważne, fazowej.
@KAUSIcovers2 жыл бұрын
Hej. Fajnie że trafiłem do Ciebie. Takiej wiedzy mi brakowało na polskim YT. Sam zajmuję się od niedawna produkcją coverów na swoim kanale, którec wykonuje w pełnych składach . I cały czas się uczę. Oj dobrze że tu trafiłem. Zostaję kolego u Ciebie 😊👍🎸
@0dB-pl2 жыл бұрын
Super! Dziękuję za komentarz i pozdrawiam.
@dawidjankowski83607 күн бұрын
@@0dB-pl ja tam wolę same basy jak dudnia
@Esterr2 жыл бұрын
można tak się bawić tysiącem kropek eq przesuwając je w nieskończoność, ten materiał pokazał ze może wystarczyć jedna. :D jak zwykle świetna robota! jeśli dałoby radę zrobic ukłon w stronę początkujących wokalistów nie posiadających idealnej adaptacji akustycznej, tworząc film dla tej (dosyć szerokiej) grupy twórców byłoby malinowo. pozdrawiam
@0dB-pl2 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz. No to postaramy się, żeby było malinowo :-)
@2Tomsi Жыл бұрын
Chcesz być Smolastym, czy chcesz z niego zrobić Krawczyka😁
@karlonehouserecords2 жыл бұрын
zawsze cos nowego, w sumie niedawno wpadłem na to i filtr przechyłowy wykonywałem ręcznie. Fajnie że moja teoria znajduje potwierdzenie, dzięki takim materiałom czuję się coraz pewniej. Tak na prawdę pierszy raz widzę jakiś poradnik na ten temat. Naprawdę wartościowy kanał.
@0dB-pl2 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz. Filtracja przechyłowa fascynuje mnie od lat. Zebrałem na ten temat mnóstwo materiałów (głównie z publikacji z lat 50. XX wieku), zrobiłem kilka układów prototypowych i wciąż nie mogę wyjść z podziwu nad genialnością tej koncepcji.
@jarosawcichocki23837 ай бұрын
Jak zwykle Dobry Temat:) Pozdrawiam
@ToHerbiarz2 жыл бұрын
Przejrzyście, na temat. Świetny materiał!
@maciejbuat8365Ай бұрын
Dobry wstęp 😂👍. Pozdrawiam.
@GadesChannel2 жыл бұрын
Co za intro! :D Bardzo dobry odcinek, teraz czekam na dalszy ciąg dotyczący bardziej skomplikowanych instrumentów - ludzkich głosów ;)
@0dB-pl2 жыл бұрын
Och, te ludzki głosy - co jeden to inny... Owszem prześledzimy niebawem moją koncepcję pracy w tym kontekście :-)
@GadesChannel2 жыл бұрын
@@0dB-pl O, i to jest coś, co chciałem usły... eee, przeczytać :) czekam zatem w dalszym ciągu :)
@noriakiii6375Ай бұрын
Rewelacyjne nutki pozdrawiam
@bogdankarczewski2 жыл бұрын
Super! Dzięki:)
@szymondworski Жыл бұрын
Fajnie się Pana słucha. Ech, gdyby nasze wykłady na inżynierii dźwięku na PG były choć trochę zbliżone do tego co Pan prezentuje... Pozdrawiam.
@czasdobry2 жыл бұрын
dziękuję!
@Mit_Ari2 жыл бұрын
Świetny materiał ! :) dziękujemy
@baz0k2 жыл бұрын
Świetne materiały, trzymam kciuki za rozwój kanału!
@6r0k3n5t3ps2 жыл бұрын
Konkretnie
@PeJotPe2 жыл бұрын
Bardzo przydatny materiał, popieram przedmówce, EQ na wokal tez można by było omówić, zdrawiam.
@mareksabkowski65832 жыл бұрын
Jak zwykle - super pomocny materiał. Dziękuje.
@p666el Жыл бұрын
11:05 tak Aphex Twin podobnie twarz zrobił w jednym numerze widoczną w spectrum.
@Kowalus2 жыл бұрын
Intro wymiata !!!:)
@wilek76492 жыл бұрын
Super się tego słucha
@bzynek682 жыл бұрын
Świetny i bardzo zrozumiały wykład. Dzięki i pozdrawiam!
@xfunktion2 жыл бұрын
"I zasmażka" 💗💗💗💗 Tylko ja i moja przyjaciółka tak mówiliśmy. I nikt więcej. Ciekaw jestem ilu ludzi wie/pamięta skąd to się wzięło. Ottóż ja wiem. Ale nie powiem 😁 P.S. Niektórych bardzo technicznych rzeczy nie rozumiem. Ale słucha się Pana jakby Pan opowiadał najlepsze baśnie, więc nie ma znaczenia, czy się rozumie, czy nie 😛 no i super poczucie humoru, pozdrawiam.
@0dB-pl2 жыл бұрын
A już myślałem, że nikt tej zasmażki nie pamięta, ott co! Pozdrawiam.
@CzystyJakLza2 жыл бұрын
nie wiem o co chodzi, ale u mnie babcia robiła zasmażkę do zalewajki 🤣😅
Popieram! Takie regularne przypominanie sobie pasm bardzo ułatwia życie.
@mateuszkowal892 жыл бұрын
Kolejny dobry materiał. Pozdrawiam serdecznie!
@0dB-pl2 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz. Pozdrawiam!
@esersound12 жыл бұрын
Super materiał!
@arkpoland49352 жыл бұрын
Dzięki nie muszę chodzić na studia ❤
@0dB-pl2 жыл бұрын
🧐😀
@Radical_Middle Жыл бұрын
tak, kiedyś na sound-checku majstrowałem z mikrofonem przy centrali i młodzian przyszedł usiadł i kiknął. myślałem że go... pozdrawiam.
@leszekkeszel4970 Жыл бұрын
👌
@BartekEVH2 жыл бұрын
Średnio dobrze jest mówić ludziom jakie f, bo uczą się tego na pamięć, gdyż niezbyt dobrze to słyszą. A to działanie trochę na ślepo. Ja mówię, zawsze słuchaj i polegaj na swoich odczuciach i słuchu, zwłaszcza gdy robisz własną muzę. :)
@jakubszymanski15582 жыл бұрын
Z drugiej strony mając porady jest się do czego odnieść, co kwestionować i co zmieniać. Nie wiedząc nic, ciężko ruszyć do przodu mając do dyspozycji equalizer i poradę - działaj na słuch, tak jak czujesz
@BartekEVH2 жыл бұрын
@@jakubszymanski1558 to prawda, przydaje się oczywiście, byle tylko nie robili sobie ściągawki, a potem jechali wg niej na sztywno. :) A ja tak działam od 30 lat polegając tylko na słuchu z dobrym skutkiem. :)
@0dB-pl2 жыл бұрын
To jest zawsze bardzo kontrowersyjny temat. A do tego jeszcze dochodzi umiejętność powiązania częstotliwości z konkretnymi nutami - wtedy wiele rzeczy w głowie się otwiera. Sądzę że kluczem do sukcesu jest taki inteligentny miks wyczucia, wiedzy, umiejętności i smaku. Tak czy owak, onegdaj opracowałem taką tabelę częstotliwości różnych instrumentów, odczuwalności pasm itd. Była dołączana jako plakat do EiS, a teraz jest opublikowana wraz z książką Macieja Znamierowskiego www.taniaksiazka.pl/elektroakustyka-w-praktyce-estradowej-maciej-znamierowski-p-1565245.html
@BartekEVH2 жыл бұрын
@@0dB-pl zgadzam się, mix wyczucia i danych naukowych jest czymś najlepszym, to fakt. Mam tą tabelę, przydatna sprawa także, żeby niejako widzieć wstępnie, gdzie instrumenty mogą na siebie zachodzić..
@pralkatv34852 жыл бұрын
Zajmowałem się kiedyś zagadnieniami akustyki pod kątem hałasów przemysłowych. Wysłuchałem tego filmu do samego końca. Bardzo ciekawy materiał. Pozdrawiam.
@xfunktion2 жыл бұрын
Chodzi o to, że jakiś Przemysław growlował? I tym się zajmowałeś?
@pralkatv34852 жыл бұрын
@@xfunktion o to to :)
@marcinz33432 жыл бұрын
@@xfunktion Tak, to właśnie jest hałas przemysłowy.🤣
@adamkurdziel60362 ай бұрын
Redaktor Master mister oj.........
@beatcrushofficial2 жыл бұрын
haha początek wymiata :D niestety ale w większości tutorialach mówią właśnie takim językiem :) co sprawia, że ciężko pojąć korekcje (przynajmniej na początku) pozdrawiam
@0dB-pl2 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz. W sumie w takim sposobie przekazu znajduje swoje odzwierciedlenie intuicyjno-artystyczne podejście do kwestii korekcji. Które samo w sobie nie jest złe, ale nie może być jedyną, bezdyskusyjną metodą pracy. Wynikającą zresztą z lęku przed bardziej wnikliwym przyjrzeniem się tej kwestii.
@beatcrushofficial2 жыл бұрын
@@0dB-pl dokładnie jest tak jak Pan napisał 🙂 i później ludzie mają w sobie blokady bo za dużo jest tych pojęć, częstotliwości i samych wtyczek 🙂 a wystarczy dobrze dobrać brzmienie i skupić się na jednym EQ 🙂 z mojego obecnego doświadczenia wynika również że lepiej jest ujmować nic dodawać
@wolus732 жыл бұрын
13:10 a co w przypadku gdy instrument gra szerzej niż jedna oktawa.... w szczególności gdy wyznaczamy punkt na grupie i strumentów...? Jak wtedy określić ten punkt?
@0dB-pl2 жыл бұрын
W takich sytuacjach za punkt podziału trzeba przyjąć najwyższy ton podstawowy, który raczej nie będzie przekraczał 1 kHz. Zastosowanie filtrów przechyłowych daje wówczas możliwość efektywnego rozjaśniania lub ściemniania danej grupy instrumentów. Nie bez przyczyny korekcja typu Baxandall (Bass/Treble) jest właśnie "zamocowana" na osi 1 kHz.
@wolus732 жыл бұрын
@@0dB-plDziękuję
@noriakiii6375Ай бұрын
Gdzie Pan Kupił taki fotel?
@PatrickMeker Жыл бұрын
Proszę pana to jakie to częstotliwości?
@malinadas2 жыл бұрын
A cos na temat mixu? Można poprosic:)
@0dB-pl2 жыл бұрын
Wszystko w swoim czasie. Co tydzień zawsze jest jakiś materiał w ten czy inny sposób związany z miksem. To bardzo złożone zagadnienie już choćby z uwagi na mnogość gatunków muzycznych i typów produkcji.
@Adam_Adamsky Жыл бұрын
Zwiększyć 120 Hz?? Chyba odwrotnie. Nic bardziej nie działa mi na nerwy, niż właśnie bucząco-dudniące okolice 100-120 Hz. Tak jak z solą w zupie - ma być, ale tylko odrobina i ani o szczyptę za dużo.
@andrzejniedzwiadek78032 жыл бұрын
Kozak odcinek. Chciałbym zobaczyć co masz do powiedzenia o transjentach może by zrobić cały odcinek na ten temat ? :D
@0dB-pl2 жыл бұрын
Transjenty, powiadasz Pan. Czyli skumulowane, szerokopasmowe sygnały o charakterze impulsowym, na które nasz słuch jest szczególnie wyczulony w kontekście poziomów, przesunięcia fazowego i ich relacji do sygnałów wybrzmiewających? Proszę nie otwierać puszki z Pandorą... A tak poważnie - zapisałem na liście sugestii Widzów, która z dnia na dzień staje się coraz dłuższa, co już zaczyna mnie przerażać w kontekście tego, ile ZUS wyliczył mi lat do przeżycia :-)
@eddiemr6952 жыл бұрын
Z moich doświadczeń i w studio i na live widzę tylko jedno: przesadza się z ilością korekcji, nie skupiając się przy tym nad proporcjami w miksie. Brak dostępu do zaawansowanych korektorów naprawiłby niejeden miks studyjny czy live. Wtedy statystyczny gałkowy skupiłby się na heblach, a brzmienie, dzięki temu triumfalnie by odżyło xD.
@0dB-pl2 жыл бұрын
To trafna obserwacja. Wiele osób od razu zakłada, że każda rzecz wymaga korekcji. I w przypadku współczesnych, zbudowanych na elektronice miksów studio/live trochę tak jest, bo każde ze źródeł jest nienaturalne i rozpycha się łokciami po wszystkich pasmach. Podczas gdy takie np. skrzypce, nigdy nie mają ambicji zabrzmienia tak jak wiolonczela, same w sobie brzmią cienko, ale w kwartecie smyczkowym to już potęga. Tam jest niewiele miejsca na korekcję. To dotyczy niemal wszystkich akustycznych źródeł. Z kolei współczesne elektroniczne produkcje można przyrównać do syntezy subtraktywnej - mamy szeroko brzmiące źródła, które trzeba potem ukształtować filtrami i poukładać względem siebie.
@Maiamo1112 жыл бұрын
Z tymi pasmami to wiecznie przechlapane jest. Jak kręcić żeby nie zepsuć... Ciężki kawał chleba
@lipek35082 жыл бұрын
A czy pokaże Pan jak pracować z wokalem na RX9?
@0dB-pl2 жыл бұрын
Teraz właśnie pracuję nad materiałem, w którym RX będzie pełnił główną rolę. W czwartek pierwszy odcinek.
@adampietryga32642 жыл бұрын
Bardzo wartościowy materiał! Mam pytanie jeśli można. Gdzie mogę znaleźć jakieś podstawowe wiadomości na temat nagłaśniania imprez szkolnych? (sala gimnastyczna, przedstawienia, apele - obsługa power miksera, ustawienia dźwięku, kolumn, mikrofonów itp.) Bardzo liczę na Pana wskazówki. Pozdrawiam serdecznie!
@0dB-pl2 жыл бұрын
Polecam znakomitą książkę także wykładającego ze mną na ADiRD Macieja Znamierowskiego: ksiegarnia.pwn.pl/Elektroakustyka-w-praktyce-estradowej,909324041,p.html
@adampietryga32642 жыл бұрын
@@0dB-pl Bardzo Panu dziękuję za tak szybką odpowiedź i pozdrawiam serdecznie!
@adampietryga32642 жыл бұрын
Książka już zamówiona!
@RafyoMusic Жыл бұрын
Dość ciekawe rzeczy tylko szkoda, że przekazane skomplikowanym językiem. Momentami miałem problem z wyłapaniem co autor miał na myśli.
@rafirafal2 жыл бұрын
Jak zwykle ciekawy odcinek. Posiadam izotope rx9.1, czy jest w tym programie opcja aktualizacji do nowszej wersji 9.3? Czy aktualizacje sa dodatkowo platne?
@0dB-pl2 жыл бұрын
Te mniejsze są bezpłatne, zaś aktualizacja odbywa się za pomocą iZotope Product Portal. Radzę się zastanowić przed przejściem na 9.3 w przypadku maka innego niż M1, bo pojawiają się problemy z kompatybilnością VST2, który to format jest stopniowo wycofywany z większości produktów audio.
@alek84102 жыл бұрын
PANIE TOMKU, MAM PYTANIE. CZY OZONE ZASTĘPUJE FABFILTER ? TWORZĘ, WIĘC SZARPNĄŁEM SIĘ NA OZONE 10, MYŚLĘ, ŻE TAK. KURDE, UWAŻM PANA ZA OSTATECZNĄ WYROCZNIĘ, NIGDY NIE SŁYSZAŁEM TAK PROFESJONALNIE WYPOWIADAJĄCEGO SIĘ GOŚCIA. SZACUNEK. ZNALAZŁEM TĘ STRONĘ JAKBYM ZNALAZŁ DIAMENT. POWAŻNIE, SIEDZĘ PO NOCACH I NADRABIAM WIEDZĘ, POZA TYM MA PAN ŚWIETNY, USPOKAJAJĄCY GŁOS, WIĘC SŁUCHAM PANA NAWET, KIEDY JESTEM Z BOKU I NP. GOTUJĘ. FILMIKI OGLĄGAM PO KILKA RAZY, NIEKTÓRE DO PRZESADY.
@BoogieBMWE342 жыл бұрын
a jak wygląda dzisiaj kwestia jakości realizacji nagrań w Polsce ? Jeszcze całkiem niedawno muzyka realizowana brzmiała źle po prostu, zła korekcja, przeładowane pasma, zero powietrza, Pamiętam, jak bardzo różnił się materiał zespołu Atmosphere wyprodukowana przez jakiegoś brytyjskiego producenta. Czy mamy sie już dzisiaj czym pochwalić ?
@0dB-pl2 жыл бұрын
Wydaje mi się, że mamy doskonałych realizatorów na najwyższym poziomie, czego przykładem jest fakt, że wielu z nich robi też produkcje dla zagranicznych artystów. Pamiętam nawet czasy, gdy funkcjonowały studia wyłącznie zajmujące się miksami dla Niemców, Szwajcarów i Austriaków. Głównie dlatego, że były tańsze niż tamtejsze, ale przecież nikt nie chce, by były gorsze. Przyczyn, jeśli w ogóle można mówić o czymś takim, upatrywałbym jednak w świadomości artystów i producentów. Wciąż funkcjonuje chęć robienia "na bogato, na tłusto i na głośno", a przecież trzy dobrze dobrane instrumenty zawsze zabrzmią lepiej niż dwadzieścia. Przyznam, że nie jestem na bieżąco z polskimi produkcjami i z rzadka śledzę, co się dzieje, ale wskazałbym na utwory Bokka, jako wyjątkowo ciekawe. Generalnie chyba najlepiej się dzieje po tej bardziej alternatywnej stronie muzyki.
@BoogieBMWE342 жыл бұрын
@@0dB-pl Ja mam zupełnie odmienne wrażenia, jako osoba spoza drugiej strony stołu mikserskiego... To raczej nasze zespoły wysyłały materiał do miksu i masteringu np do Szwecji, bo u nas jakośc produkcji była dość mizerna. Kuriozum było wynajęcie do nagrań solowych legendarnego studia PUK przez B.Kozidrak, efekt pracy naszych realizatorów był wręcz żenujący. Mam nadzieję że sytuacja uległa poprawie i nie da się już na ucho rozpoznać, czy produkcja jest z Polski czy nie, bo jeszcze dekadę temu można było to zrobić bez problemu.
@noriakiii6375Ай бұрын
Co to werbel?
@wdkbeats2 жыл бұрын
Ja tam lubię 200Hz na basie :)
@0dB-pl2 жыл бұрын
Ja też! Mam ze dwa takie basy, które grają tam bardzo cieplutko. Ale bywają sytuacje, że trzeba przyciąć bo wchodzi w gitary i wokal :-)
@stefan_kraweznik2 жыл бұрын
Lubię się często bawić tym generatorem częstotliwości: vincent.burel.free.fr/download/index.htm Download: vincent.burel.free.fr/download/generator_standalone2.zip
@0dB-pl2 жыл бұрын
Każdy bardziej rozbudowany generator funkcji może się okazać bardzo ciekawym narzędziem do tworzenia dźwięków. W końcu są one rdzeniem każdego klasycznego syntezatora. Polecam też MOscillator (www.meldaproduction.com/MOscillator), w którym można automatyzować parametry.
@eremas Жыл бұрын
Uwzgledniaj audiobooki i podkasty.
@tomaszadamowicz86512 жыл бұрын
Mistrzuniu. Szanuję bardzo kanał i kocham go oglądać, ale kzbin.info/www/bejne/iGqUko2fbclsoM0 to mnie bardzo mierzi....
@0dB-pl2 жыл бұрын
OK, racja - czasem jak się mówi z głowy, to tak wychodzi. Tym bardziej, że sam za to karcę studentów. Z PRZECIWNĄ/ODWROTNĄ/ODWRÓCONĄ BIEGUNOWOŚCIĄ!!! Tak powinno być. Fazę można przesuwać, a odwracać tylko biegunowość.
@jerzy1306Ай бұрын
szkoda czasu na takie dywagacje.wg.mnie spectrum dżwieku to bajer dla głuchych