Wieczór Barbary Chojnackiej, autorki książki "Życie artystyczne w Bydgoszczy w latach 1920-1939"

  Рет қаралды 78

muzeum bydgoszcz

muzeum bydgoszcz

Күн бұрын

Prezentujemy fragmenty spotkania autorskiego Barbary Chojnackiej i promocji książki „Życie artystyczne w Bydgoszczy w latach 1920-1939”. Wydarzenie zorganizowane przez Dział Nauki i Literatury Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy 20 grudnia 2023 r. w sali audiowizualnej (ul. Gdańska 4).
Zaprezentowana książka jest pierwszą monografią poświęconą życiu artystycznemu i środowisku plastycznemu Bydgoszczy w dwudziestoleciu międzywojennym, skupiającą się na sztukach plastycznych.
W kolejnych rozdziałach, w ujęciu chronologiczno-problemowym, zaprezentowano działalność najważniejszych instytucji i towarzystw opieki nad sztuką oraz związków i ugrupowań plastycznych, określających specyfikę kształtującego i zmieniającego się życia artystycznego. Przedstawiono szkolnictwo artystyczne (Państwowa Szkoła Przemysłu Artystycznego), dynamiczną działalność wystawienniczą Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, kulturotwórczą rolę Muzeum Miejskiego, zwłaszcza w odniesieniu do lokalnego środowiska artystycznego, funkcjonowanie powstających w Bydgoszczy związków i ugrupowań artystów, działalność Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i Rady Artystyczno-Kulturalnej. Ostatni z rozdziałów stanowi uzupełnienie bydgoskiego życia artystycznego o zjawiska pozainstytucjonalne, m.in. początki prywatnego kolekcjonerstwa.
Narodziny i dynamiczny rozwój nowego, lokalnego ośrodka sztuki przywołują artyści, zarówno znani, zapisani na kartach historii (Antoni S. Procajłowicz, Jan Wysocki, Jerzy Rupniewski, Karol Mondral), jak i zapomniani (Wacław Gromek, Kazimierz Lipiński, Kazimierz Z. Rafiński).
Książka wypełnia lukę w badaniach nad sztuką polską międzywojnia, przyczyniając się do uzupełnienia artystycznej mapy kraju. Publikacja obejmuje nowe, nieznane dotychczas materiały archiwalne i ikonograficzne, w istotny sposób wzbogacając wiedzę o bydgoskim środowisku artystycznym, a w szerszym kontekście o relacjach i kontaktach pomiędzy ośrodkami artystycznymi w całej Polsce.
W publikacji istotną rolę odgrywają zagadnienia kulturotwórczej roli Muzeum Miejskiego, z przedstawieniem działalności wystawienniczej i kolekcjonerskiej w dziedzinie sztuki. W związku z tym książka została włączona do programu obchodów 100-lecia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Dr Barbara Chojnacka, starszy kustosz, kierownik Galerii Grafiki i Rysunku, przedstawi kulisy pracy przy przygotowaniu publikacji o życiu artystycznym w Bydgoszczy w czasach II Rzeczypospolitej, skupiającej się na sztukach plastycznych - malarstwie, rzeźbie, grafice i rysunku.
Publikacja książki została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Miasta Bydgoszczy w ramach obchodów 100-lecia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Пікірлер
Podcast Vorbitorincii 70. Bună iriseara, prieteni!
3:28:11
Vorbitorincii
Рет қаралды 133 М.
Brawl Stars Edit😈📕
00:15
Kan Andrey
Рет қаралды 58 МЛН
NA ŻYWO | Lawendowa mafia - gość specjalny ks. Dariusz Oko
2:14:35
Konferencja  Znalezione w archiwum
2:27:50
Dom Kultury
Рет қаралды 176
Gajusz "Kaligula" - Potwór czy ofiara? | 12-41 n.e.
3:22:57
Podcast Mroczne Wieki
Рет қаралды 819 М.
Najciekawsze PREMIERY POPKULTUROWE 2024
3:45:19
Bez/Schematu
Рет қаралды 99 М.
OPOWIESC WIGILIJNA
19:34
Szymon Zin
Рет қаралды 34 М.
Wiec Donalda Trumpa w Pensylwanii - jak wyglądał, o czym się mówiło?
2:47:25
Cosmin Popa: Ce istorie îți doresc eu ție
3:22:27
Vorbitorincii
Рет қаралды 209 М.