No video

Wielkie ściółkowanie 2 - liście, słoma, agrowłóknina, tektura

  Рет қаралды 45,049

W Szumilesie

W Szumilesie

5 жыл бұрын

Porównuję efekty po pół roku od ściółkowania agrowłókniną oraz słomą z kartonami. Tym razem dodaję kolejne elementy do tego eksperymentu jakim jest naturalna, niezbyt czasochłonna walka z chwastami. Ciekawe co z tego będzie? :)

Пікірлер: 113
@kuflowemocne6859
@kuflowemocne6859 5 жыл бұрын
W moich okolicach słoma to nie problem dużo osób ją oddaje za frajer . Mi ostatnio przypomniało się że na pewnym ugorze za dzieciaka widziałem jak sąsiad wywalał starą słomę i poszedłem sprawdzić czy jeszcze tam coś jest . Znalazłem duże złoże próchnicy z 15 letniej słomy . Jak przyleciałem do domu to ciągnik, przyczepa i ogień . Naładowałem całą przyczepę d-732 i jeszcze jest tam na 3 kursy . Załatwiłem sobie jeszcze 10 letnie bele żytnie idealne do ściółkowania truskawek . Pozdro 😉
@kolorek100
@kolorek100 5 жыл бұрын
zazdroszczę... ;)
@permaku
@permaku 5 жыл бұрын
Świetne porównanie i specjalne podziękowanie dla p. Agnieszki za upór.
@haneczkahaneczka3091
@haneczkahaneczka3091 5 жыл бұрын
Dziękuję za to doświadczenie , dużo się uczę od pana , szykuję się do założenia po powrocie z zagranicy ogrodu permakulturowego 🙂
@ZDRADUS
@ZDRADUS 3 жыл бұрын
To dokładnie tak jak ja! 🙂 Też mieszkam za granicą i oglądam Szumilas, a za razem uczę się żebym po powrocie do Polski mógł założyć własny ogród 🙂
@nna.j
@nna.j 5 жыл бұрын
Kiedyś położyłam zwykłą agrowłókninę pod truskawki, bo miałam problem ze skrzypem. Nie dała rady chwastom . Wszystko rosło pod nią, tak, że się podniosła. Teraz, po wysianiu gorczycy, a po jej ścięciu, położeniu kartonów i słomy, problem skrzypu jakby zniknął. Nie miałam też ślimaków. Tylko sąsiedzi ślą mi dziwne uśmiechy, patrząc na moje dziwactwa.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Sąsiedzi zawsze wiedzą lepiej ;)
@krystynahaat3435
@krystynahaat3435 5 жыл бұрын
Nareszcie zrozumiałam jak jest różnica i co dają kartony. Rewelacja. Bardzo dziękuję. Załatwiam kartony i jedziemy. świetny film.
@moonbird9542
@moonbird9542 5 жыл бұрын
Fantastyczny filmik!! Skorzystam z pomysłu i sobie tak wyściółkuję bo mam właśnie kawałek ziemi ktorej chcę a raczej muszę dać odpocząć!. Dzięki za pomysł ...dzwonię do bratowej czy z marketu załatwi mi kartony, po słomę już dzwoniłam😃 buziaki całej rodzince 😘😘😘😘
@janinakowalski3135
@janinakowalski3135 5 жыл бұрын
Dobre te Twoje filmiki, bo mogę przemyśleć co ja robię źle, i się czegoś nauczyć przez doświadczenia innych. Nie mam słomy, ale mam hektar łąki i duuużo liści, bo mam ful drzew wokół sadyby. No to się wykorzysta to, co mam. Zrębki na wierzch i powinno być oki. Ogród marzenie. Też czekam na pogodę i idę.
@piotrbeczek9855
@piotrbeczek9855 5 жыл бұрын
ściółkowanie jest najlepsze :) Pozdrawiam
@marekmgm8050
@marekmgm8050 5 жыл бұрын
super porównanie juz sie nie moge doczekac jak sam spróbuje super kanał więcej takich odcinków pozdrawiam
@Ewelina1932
@Ewelina1932 5 жыл бұрын
Ja stosowałam kartony przykryte zrębkami brzozowymi-efekt super. Natomiast z agrowloknina mialam to samo-wszystko rosło..
@kolorek100
@kolorek100 5 жыл бұрын
Super filmik, właśnie jestem na etapie wyboru ściółkowania, dla mnie tektura i słoma wygrywa :) Dzięki za te eksperymenty, ciekawa jestem następnych :) Pozdrawiam.
@ameleeeq
@ameleeeq 5 жыл бұрын
Ja wyściółkowałam klombik liśćmi (tylko na zimę) i na suchą wiosnę jak powiało to niestety, liście u mnie, u sąsiada i chyba jeszcze w sąsiedniej wsi były :D Nawet polewanie nic nie dało, bo zbyt szybko obsychały. Słoma natomiast zleżała (ściółkowałam grządki obok) trzymała się ładnie gruntu, bo była bardziej oblepiona ziemią i nie fruwała. Za to słoma totalnie świeża (zmoczona nawet) rozpierzchła się jak liście. I goniłam tak z dwa tygodnie z grabiami..
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
U nas jakoś nawet przy dużych wiatrach tej ściółki tak nie podwiewa. Może przy gruncie trochę mniej wieje, ale faktycznie nie wszędzie da się tak ściółkować jak duży wiatr występuje :/
@pawelaco
@pawelaco 5 жыл бұрын
Dobre rady, super. Owocnej pracy.
@Gamingpro-rn3ys
@Gamingpro-rn3ys 2 жыл бұрын
Zawsze podobają się twoje pomysły a efekty mówią same za siebie 💕
@bernadetakwasna1262
@bernadetakwasna1262 2 жыл бұрын
Ja ściółkowałam kartonami a na to świeżo koszona trawa, pięknie pod spodem pracowały dżdżownice nie wiem ile chwastów odbije bo to było w ubiegłym roku. Najlepszy efekt odchwaszczający dało dwuletnie składowanie blachy przeznaczonej na remont dachu gleba pod spodem super czysta.
@jerzynawrot590
@jerzynawrot590 5 жыл бұрын
ja używam folię do okrywania kiszonek jest 100 szczelna na wodę , światło i UV wytrzymuje ok trzech lat stosowałem ją na powierzchni do 200 m2 taka rolka kosztuje w sklepie internetowym ok. 350 zł .przyciskam workami foliowymi wypełnionymi ziemią tak po 15 kg worek/ worki po kleju atlas lub torfie ,pojemniki 5 litrowe wypełnione wodą .zaczynaliśmy jesienią okryty ugór do wiosny .po zdjęciu duża trawa nie była przegnita do końca i trzeba było kilkakrotnie przejeżdżać na krzyż glebogryzarką spalinową .następnego roku folia leżała cały rok i wszystko pod nią było pulchne i wilgotne, prawie pod siew trzecie pokrycie oczywiście w nowym miejscu ten sam ugór wysoka trawa i trochę trzciny , ta folia porwała się w marcu na dwie części ale ziemia jest czyściuteńka i pulchna w sam raz pod ziemniaki czy warzywa siane. tu link do foli przykładowy budujesz-potrzebujesz.pl/folie-ogrodnicze/235-folia-kiszonkarska-pryzmowa-czarna-6x33.html
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Dzięki za info. Obawiam się tylko czy te wszystkie nieprzepuszczalne materiały nie zabijają zbyt wielu organizmów tlenowych w glebie. W wolnej chwili chętnie zgłębię temat :)
@SzalonyFarmer
@SzalonyFarmer 5 жыл бұрын
radze ogarnac z ktorej strony najczesciej wieja wiatry i sa najsilniejsze, wtedy w ta strone zaczac prostopadle rozwijac wluknine, ostatni pas zasypac z jednej strony by nie lapal wiatru. I tak sadze,ze ta szmata nie nadaje sie na pole chyba, ze calkowicie zasypac czyms
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Myślałem żeby beton wylać ;)
@joannaklemm4176
@joannaklemm4176 3 жыл бұрын
Nie za długo jestem właścicielką zaniedbanej działki ale się uczę pilnie bo interesują mnie te no fig nowinki. Więc jedno wiem że żeby załatwić nieuprawiane ziemię z jej uporczywymi chwastami to trzeba położyć gruby nieprzepuszczający powietrza plastik, plandekę itp. z doświadczenia już wiem że b. Szybko zdusi to chwasty choć ich nie wyczyści. Powodzenia
@sebastiankondracki4553
@sebastiankondracki4553 5 жыл бұрын
Świetny filmik wrzucam na FB
@lawendOgrod
@lawendOgrod 5 жыл бұрын
Agro daje rade, ale żeby była pod nia na ugorze goła ziemia, to u mnie trzeba 2 lata. Jak się przyszpili dobrze, to nie lata nic. No i nie tymi badziewiastymi kołkami, bo one faktycznie nie nadają się do niczego (ja z drutu do spawania co się w prętach na kg kupuje takie U szpilki zrobiłem). Najszybsza metoda (co nie znaczy, że ekologiczna) to czarna gruba folia budowlana. Ja tym tępiłem pokrzywy, które taki miały system korzeniowy, że nie szło wbić łopaty. Trzeba wykosić, wygrabać i przykryć. Jak słońce przystawi, to upali najbardziej oporne chwaściory. Tektura i słoma najlepsza chyba faktycznie, bo fajne pruchenko się robi. Sama słoma - obawiam się nie da rady i Ci tam poprzerasta. Ostre papryki swego czasu grubo słomą ściółkowałem i pod koniec sezonu sporo tego powyłaziło niestety.
@ostoja2004
@ostoja2004 6 ай бұрын
Spoko 👍
@ilonaj.1191
@ilonaj.1191 5 жыл бұрын
Za Pana przykładem w ubiegłym roku wyściółkowałam kartonami i słomą i chwastów nie ma , poza wykiełkowanym gdzieniegdzie zbożem, które łatwo usunąć. Natomiast na pasek przy ścianie domu położyłam podwójnie złożoną agrowłókninę i przysypałam sporą warstwą kory i podbiał (z nim mam problem) zaczął wychodzić. Stawiam więc na ściółkowanie. Jak najwięcej takich doświadczeń. :-))
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Super. Cieszę się że komuś się to przydaje :)
@DX100HHH
@DX100HHH 5 жыл бұрын
Teraz ściółkowanie szyszkami!
@izabelaczubek3384
@izabelaczubek3384 Жыл бұрын
Pod włókniną będzie rosło. Jeżeli przysypałby Pan trocinami albo korą, to już wtedy tak nie rośnie od spodu. Natomiast zacznie rosnąć od góry. Na chwasta nie masz Pan metody. Jeszcze coś: odłonięta włóknina zacznie się rozkładać za parę lat. Pozdrawiam:)
@kuba6720
@kuba6720 5 жыл бұрын
Zabawne sa Wasze filmy zawsze poprawiaja mi humor. Maja tez oczywiscie walor poznawczy. Mialem podobne doswiadczenie z agrowloknina. Myslalem ze wykonczy podagrycznik. Okazuje sie ze woda, wiatr itp. osadza z czasem ziemie i rosna na niej radosnie chwasty, ktore zreszta rosna tez pod agrowloknina (nawt po dwoch latach choc byly wyblakle i nieszczesliwe). Podsumowujac, dyskusyjna metoda, nie polecam. Metody ze sloma natomiast jeszce nie probowalem. Pozdrawiam serdecznie
@misiowa37
@misiowa37 5 жыл бұрын
Świetny pomysł sama tak zrobiłam
@gruzlica
@gruzlica 5 жыл бұрын
Naprawde dziekuje z calego serducha za Twoje filmy ;) bardzo mi sie podoba pomysl walki z chwastami poprzez sciolkowanie. W tym roku testuje kartony u siebie i zobaczymy czy na bieszczadzkie trawska zadziala :). Napewno nie zaszkodzi, w koncu to same odnawialne materialy (kora, kompost/torf, sloma). Ale mam pytanie, sciolkowac mozna tylko na wiosne i jesien, czy mozna sprobowac w lecie? Czy to ma jakis sens?
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
ściółkować można zawsze choć czasem są chwilowe minusy. Wczesną wiosną rozrzucona świeżo ściółka powoduje dłuższe odmarzanie ziemi, ale jeśli ściółkowany kawałek może leżeć nieużywany jakiś czas to niczemu to nie szkodzi. My ściółkowaliśmy na jesieni i teraz na wiosnę. Zanim przyszły mrozy zboże wykiełkowało ze słomy a po zimie wszystko padło więc mamy praktycznie czystą słomę. Za to na wyrzuconych liściach żołędzie wykiełkowały. Wystarczy obserwować czy coś nam niepotrzebnego nie wyrasta :)
@przemekaftyka
@przemekaftyka 2 жыл бұрын
Przede wszystkim trzeba zadbać o to żeby wiatr działał na naszą korzyść czyli żeby jeszcze dociskał tą agrowłókninę/tkaninę czyli najbardziej należy zabezpieczyć brzegi żeby tam nie było prześwitów... Ziemia jest całkiem dobrym rozwiązaniem tutaj bo z czasem trawa i chwasty to usztywnią na tyle, że ciężko to potem zerwać... ;-p Drugi poważny błąd to brak przygotowania podłoża pod nią... Trawa i chwasty podnoszą agrowłókninę i efekt jest właśnie taki jak widać... Grubość też ma znaczenie i ja nie kupuję już cieńszej niż 100g/m2 ;-p Jeśli się nie chce przekopywać to tylko kartony i słoma/inna wysuszona materia organiczna...
@agnieszkab5068
@agnieszkab5068 5 жыл бұрын
U nas agrowloknine taka gruba przywalilismy długimi dechami i nie fruwała, chwasty nie odbijają ale ta słoma też fajne rozwiązanie 👍
@januszpietryka3061
@januszpietryka3061 5 жыл бұрын
Agrotkanina czarna EXTRA GRUBA PP UV 100g/m2 mam ją i nie ma żadnego ziela a pod włókniną też rośnie :-)
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Domyślam się że słabiutką mamy tę agrowłókninę ale taką akurat mieliśmy. Może przetestujemy coś lepszego jeszcze :)
@lordfazos3238
@lordfazos3238 5 жыл бұрын
Moim skromnym zdaniem agrowłóknina nie służy ograniczaniu chwastów jak powszechnie się przyjęło, tylko do ogrzewania ziemi pod uprawy takich roślin jak np. borówka amerykańska, po to by lepiej rozbudował się system korzeniowy. Jak chcesz udusić chwasty mniej ekologicznymi sposobami, to pozostaje folia, np kiszonkarska - taka czarna, albo czarno biała. Tylko trzeba ją tak rozłożyć by nie było dostępu powietrza z żadnej strony, czarną stroną na zewnątrz. Zwłaszcza przed zimą można coś takiego zrobić - by z kolei śnieg jeszcze dokładniej przycisną folię do ziemi. Natomiast latem ponoć dobra jest przezroczysta folia do tuneli foliowych, zasada ta sama co przy czarnej, tyle że chwasty nie uduszą się, ale ugotują - oczywiście jeśli nie zabraknie słońca.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Z tym że chciałem by chwastom odciąć tylko słońce i aby w glebie zachodziły procesy butwienia czyli rozkładu tlenowego. Jak damy folię to może wszystko gnić. Na razie zostawiliśmy jeszcze kawałek tej agrowłókniny. Zobaczymy efekty za jakiś czas.
@Astryld
@Astryld 5 жыл бұрын
Szpilki lepiej kupić z kolcami na boki wtedy trzymają się, ja takich używam. Zimę z silnymi wiatrami bez problemu wytrzymały.
@Milson44
@Milson44 5 жыл бұрын
U mnie na dwa trzy razy większej powierzchni agrowloknina daje rade, nie lata. Trzeba tylko wbijać szpilki zaraz przy końcu tak aby wiatr nie miał żadnej możliwości dostać się pod włóknine. Wbijanie w środek czy około pół metra od końca nie ma sensu ;)
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Tak też wbijaliśmy. Co metr minimum. Do tego kamienie również dosyć gęsto teram mamy. Tak czy siak podwiewa i zwija co jakiś czas ;/
@rafamackowiak8904
@rafamackowiak8904 4 жыл бұрын
Wilgoć to podstawa a procesy gnilne to natura
@Majkaxx
@Majkaxx 2 жыл бұрын
Witaj :) z tego co wiem to agrowłóknina do ściółkowania musi mieć większą gramature. Ja w tym roku będę testować agrowłóknine pierwszy raz, gramatura 100. Przed położeniem chwasty zostały usunięte, agrowłóknina wkopana w ziemie. Zobaczymy co z tego wyjdzie ;) Pozdrawiam!
@mieczyslawjablonski8222
@mieczyslawjablonski8222 Жыл бұрын
Może czarna folią wysciolkowac,pozdrawiam.
@2011waldek
@2011waldek 5 жыл бұрын
Na tą agrowł. Trzeba zrębki albo słomę. To jest technologia do izolowania chwastów przy szybkim zakladaniu ogrodów
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Właśnie ktoś napisał że dał korę i chwasty tak przerosły że nie da się agrowłókniny zdjąć.
@2011waldek
@2011waldek 5 жыл бұрын
@@WSzumilesie nie wiem co powiedzieć. Coś poszło nie tak:(
@2011waldek
@2011waldek 5 жыл бұрын
może grubsza by musiała być
@tomaszpotocki7250
@tomaszpotocki7250 5 жыл бұрын
Mam na rabacie agrotkanine 70g, nieduży kawałek. Ziemię pod nią dałem wolną od chwastów tj. usunąłem ile się dało. Za ściółkę robią kamyki ozdobne około 3cm warstwa. Narazie przez 3 lata mam spokój, czasem przy samej roślinie coś się pokaże ale usuwam od razu. Czy agrotkanine, czy agrowłóknine trzeba ściółkować jeśli chce się mieć jako taki efekt no i niestety dobrze wcześniej pozbyć się rosnących chwastów, chociaż przekopać. Tyle z własnych obserwacji. pozdrawiam 👋 Testy spoko👍
@maxsraks8900
@maxsraks8900 4 жыл бұрын
a co Pan myśli o połączeniu tych dwóch metod? Słoma i reszta użyźnia i daje składniki ziemii a agrowłóknina daje ciepło i owoce roślin nie są w piasku.
@MrMarekja
@MrMarekja 5 жыл бұрын
Witam, fajny filmik, miałem w tunelu foliowym agrowłoknine i powiem szczerze że też nie jestem z niej zadowolony, w tym roku spróbuję z kartonami i słomą tylko czy nie jest już za późno, myślę przekopac ziemię z obornikiem na to karton i słoma i wtedy pomidory i Papryka, będzie to dobry pomysł?
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Jeśli może to trochę poleżeć to nie trzeba wcale przekopywać. Wystarczy skosić nisko i zostawić te chwasty czy trawę a później na to ściółkować. Ewentualnie jak trzeba z obornikiem zmieszać ziemię to dobrze płytko glebogryzarką wszystko pomieszać.
@MrMarekja
@MrMarekja 5 жыл бұрын
@@WSzumilesie ziemię mam teraz czystą bo to jest w tunelu już któryś rok obornik dałem dzisiaj by trochę podsilic a słomę chce zamiast włókniny by chwasty nie rosły, wtedy kartony też trzeba dawać
@kiciabloguje3836
@kiciabloguje3836 5 жыл бұрын
Wiatr nie porwał tej słomy? Chce tez tak wysciolkowac jak ty ale boje sie ze bedzie wszedzie ta słoma.. Przeczytalam ze wczesniej sie namacza słome.. Nie wiem ;/. Mialam kiedys agrowłoknine i w niej sadzilam truskawki chyba była za cienka bo chwasty mi ją podnosiły bo miały za duzo światła.. Kompletna klapa ;l
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Słomę podlaliśmy i tylko tyle. Kilka źdźbeł zawsze gdzieś zwieje przy wichurze ale 99% zostało na swoim miejscu.
@LocoGrove
@LocoGrove 5 жыл бұрын
Ja po wieloletnim doświadczeniu z różnymi włókninami mam ich dość. Ta cienka którą masz rzeczywiście nie nadaje się do niczego, jeżeli dodatkowo się jej nie nakryje. Jak jest pokryta innym materiałem organicznym dość dobrze tłumi chwasty. Położona sama, nawet na dobrze uprawionym polu po pewnym czasie rozrywa się, chwasty przerastają już w pierwszym roku. Jak chcesz wyciągnąć chwasta to włóknina się rozrywa. Nawet jeżeli zastosujemy najdłuższe plastikowe gwoździe, to włókninę zwiewa szczególnie jak mamy głęboko uprawioną ziemię. Przy chodzeniu robią się dziury. Nieco lepiej wyglądają te grube włókniny, (plastikowe z wplecionymi zielonymi nitkami w rzędach co 40cm). Do nich również nie nadają się te plastikowe gwoździe, bo również włókninę przenosi wiatr i najlepiej zrobić swoje kotwy (kupić drut o średnicy 0,5-0,8cm, pociąć na kawałki co ~35cm i wygiąć końcówkę na długości ~10cm robiąc kąt prosty) Ta folia zwijana na zimę wystarczy na 4-5 lat, ale też niektóre chwasty jak perz, potrafią się przebić. Na truskawkach po kilku latach różne chwasty tą folię tak poprzerastały że prawdziwą mordęgą było jej wyrwanie z ziemi Jest też biała geowłóknina (ale najbardziej nieekologiczna) często stosowana przy budowach autostrad i z doświadczenia mogę powiedzieć że najlepiej hamuje przerost perzem. Ok. 8 lat temu zrobiłem poletko pod poziomki, wykopałem rów 2m x 6m o głębokości 40cm. na dnie i bokach wyłożyłem dokładnie siatkę przeciwko kretom, później położyłem białą geowłókninę, zasypałem ziemią, nakryłem ciemną agrowłókniną i posadziłem poziomki. W ubiegłym roku jeszcze wszystko fajnie funkcjonowało. Jedynie pojawia się kilka mało uciążliwych chwastów, które zasiały się z wiatrem Od wielu lat wybieram proste i praktycznie darmowe produkty, bo nawet wysuszone i otrzepane darnie, perz i inne chwasty są lepszym materiałem budującym żyzność gleby, niż te włókniny mniej lub bardziej plastikowe, przy których mamy dodatkową robotę na rozkładanie, ustawianie, wbijanie kotew, wycinanie miejsc na roślinki a korzyści średnie
@justynazholandii6835
@justynazholandii6835 5 жыл бұрын
Mam pytanko. Już takiej zlezalej słomy widzę nie zwiewa. Pamiętasz może jak było zaraz po włożeniu słomy. Rozwiewalo ja czy ładne w jednym miejscu leżała. Zakupilismy już 10 kostek słomy i tak się zastanawiamy czy nas sąsiedzi nie znienawidza jak po jednym wietrzyku będzie słoma u sąsiadów.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
My sypaliśmy świeżą słomę. Jedynie co to ją podlaliśmy obficie na początku i troszkę po niej pochodziliśmy ale tak bez przesady. Ułożyła się i tak już została. Być może pojedyncze źdźbła czasem gdzieś polecą ale u nas trudno to zauważyć na naszej ziemi. Kiedy wiaterek był i agrowłóknina powiewała to ze słomą nic się nie działo.
@justynazholandii6835
@justynazholandii6835 5 жыл бұрын
@@WSzumilesie dziękuję za odpowiedź. Dziś już jedną część polozylismy po czym z dziećmi zaczęliśmy po niej turlać. Zabawy co nie miara a słoma trochę uklepana haha. 😉
@robertrudnik8121
@robertrudnik8121 5 жыл бұрын
Kiedyś żona wyściółkowała pod iglakami agrowłókniną i przykryła korą aby było ładnie i chwasty nie rosły. Faktycznie jakiś czas było ładnie, później krety/ nornice zaczęły robić dziury, agrowłóknina zaczęła wystawać jej strzępy - po około 2 latach. Zacząłem wyciągać agrowłókninę - pod nią goła zbita gleba bez procesów próchniczych - fatalne wrażenie - wszystko niestety musiałem usunąć dałem zrebki drzewne i jest ok. - gleba rośnie pachnie.
@elapol5530
@elapol5530 5 жыл бұрын
witam, ja wysciołkowałam kartonami i korą w zeszłym roku w trakcje suszy aby zaizolować parowanie, dzisaj kartony jeszcze dają rade ale widze ze konczy sie ich izolacja, zwyczajnie przegniły. Mam pomysł aby glebogryzarką wszystko przekopać i na nowo zaizolować. rośliny świetnie dają sobie rade pod takim płaszczykiem.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
wystarczy jeszcze raz przykryć. Przejechanie glebogryzarką niszczy strukturę gleby i połączenia jakie się zdążyły w niej wytworzyć :)
@danny-im1te
@danny-im1te 4 жыл бұрын
Ja wykładam agrotkanine ale zanim ją położę przejeżdżam glebogryzarka i efekt zadowalający.
@piotrnhiuhuerfwhfih7677
@piotrnhiuhuerfwhfih7677 Жыл бұрын
Dopiero oglądam twój filmik ale zobacz sobie w necie temat permakultury . Agrowłóknina to porażka , twoje doświadczenie to pokazało pozdrawiam Piotr
@ewelinabeczek958
@ewelinabeczek958 5 жыл бұрын
👍
@ppatot
@ppatot 3 жыл бұрын
Cześć! Wiem, że stary film, ale może ktoś pomoże. Mam na działce gliniasta ziemię z potężnymi Kępami trawy takiej zwykłej, ale też bardzo twardego czegoś, co ma mocne korzenie i po ścięciu bardzo ostre okrągłe "lodygi". chciałbym ściąć wszystko taka kosą na żyłkę do ziemi zjechać obłożyć kartonami i zasypywac zrebkami. Teren jest nie jest całkiem równy. Powinienem to później glebogryzarka przejechać, czy wyrównać po prostu zrebkami?
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 жыл бұрын
Zależy co się chce osiągnąć na tym polu. Ja preferuję najpierw niszczenie chwastów i przejechanie glebogryzarką, a później wyściółkowanie.
@annaczerniak1989
@annaczerniak1989 5 жыл бұрын
Grzegorzu mój drogi agrowłoknine daje się na ziemię przekopaną i przygotowaną do sadzenia. Potem sadzisz roślinki i ściółkując korą zrębkami lub kamieniami. A chcąc wyczyść teren pod uprawy na jesień położyć folie czarną grubą i na wiosne masz czysto😊
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Taki mi pomysł ktoś podsunął więc postanowiłem sprawdzić :)
@piotrbec4867
@piotrbec4867 5 жыл бұрын
Zachecam do ściólkowania
@izaruszkowska1489
@izaruszkowska1489 4 жыл бұрын
A mam pytanko sciulkowanie sloma a liscmi co wtedy sadzic.widzialam filmik jak chinczycy podpalali tez liscie czy tak robic przed pierwszym wysiewem? Ucze sie dopiero a mam zamiar naturalnie uprawiac warzywka. Gdzie mozna zdobyc wiedze naszych pradziadow.jak Wruce do pl chcialabym juz zdobyc choc czesc wiedzy.a czy jest moze jakas warta ksiazka do kupienia.?z gory dziekuje za odpowiedzi😊.ps super filmiki
@WSzumilesie
@WSzumilesie 4 жыл бұрын
Jeśli chodzi o książki poświęcone permakulturze to jest tylko kilka: 1. Ogrody permakultury . Dotknąć ziemi 2. Permakultura Seppa Holzera 3. Ogród Gai 4. Rewolucja źdźbła słomy 5. Coś ma wyjść jeszcze Billa Mollisona chyba w przyszłym roku. Jeśli chodzi o palenie liści to nie słyszałem o tym. Pewnie chodzi o swego rodzaju odkażenie ziemi i zaprawienie nasion przy sadzeniu. Ja bym raczej tego nie robił. Co do nasadzeń to jak dla mnie nie ma sztywnych reguł. Już wielokrotnie w naszym ogrodzie robiliśmy inaczej niż "trzeba" ;)
@izaruszkowska1489
@izaruszkowska1489 4 жыл бұрын
@@WSzumilesie tak wlasnie geniusz Fukuoki.bardzo dziekuje
@gemciu83
@gemciu83 5 жыл бұрын
Szpilkami mocowaliście ehhh jak już coś to tymi kołkami z ząbkami czy tam uszami by opór stawiały przed wyrwanie, aczkoliwek i tutaj czasem potrafi łepek kołka odlecieć.
@pawelpawelczuk6469
@pawelpawelczuk6469 5 жыл бұрын
Witam czy te kartony aby są tak do końca zdrowe dla gleby? Ogladam was od jakiegos czasu, macie bardzo fajne filmy i dużo się dowiedzislem jako laik w dziedzinie ekologicznej uprawy. Co nieco też wiem o produkcji kartonu i mam lekkie obawy do jego stosowania. Włókna makulatury są bardzo krótkie i słabe tak więc w fabrykach dodawane są do nich różnego rodzaju polimery nie mówiąc o innej chemi żeby taki karton powstał... Moglbys sie wypowiedzieć co o tym myslisz?
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Nie znam materiału który mógłby zastąpić tekturę i spełnić jej funkcję, dlatego ich używam.
@aaabbb-sr8sk
@aaabbb-sr8sk 5 жыл бұрын
Dookola w ziemie zakopac, jak wiatr sie nie dostanie pod to nie podwieje...
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Zostawiliśmy tylko mały kawałek agrowłókniny aby dalej obserwować. Zobaczymy czy przyniesie lepszy efekt. jeśli nie to pozbywam się tego całkowicie.
@trueKurdebelek
@trueKurdebelek 2 жыл бұрын
Test by był bardziej sprawiedliwy jakbyś włókninę tez pokrył słomą.
@danutahachlica9318
@danutahachlica9318 5 жыл бұрын
W jakim miesiącu położyć te kartony i słomę trzeba to polać wodą? pozdrawiam.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Zależy ile jest czasu przed wykorzystaniem tego gruntu. My położyliśmy na jesieni zeszłego roku by w tym już coś posadzić, ale najlepiej jakby tak koło roku to wszystko leżało. Od czasu do czasu można podlać wodą jak jest such ale raczej wilgoć sama się utrzymuje. Na początku tylko podłaliśmy żeby się to wszystko ułożyło .
@danutahachlica9318
@danutahachlica9318 5 жыл бұрын
@@WSzumilesie dziękuję bardzo.
@januszpietryka3061
@januszpietryka3061 5 жыл бұрын
Grześ podpowiedz mi ja natomiast ściółkuję starymi dywanami układam odwrotną stroną i posypuję dla niepoznaki korą i lub sieczką. Leżą kilka lat świetnie się sprawdza ,ALE CZY TO JEST ZDROWE? :-) Posadziłem truskawki .
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Pytanie z czego dywan, czym farbowany itd. Czasem jak się ogląda filmy gdzie w biedniejszych krajach ci co farbują różne materiały tracą włosy, chorują i umierają przedwcześnie to nie trzeba być filozofem by domyślić się że te barwniki są trujące. Dywany są polecane w różnych źródłach. Jednak ich "skład" starałbym się kontrolować.
@januszpietryka3061
@januszpietryka3061 5 жыл бұрын
@@WSzumilesie Dzięki za odpowiedż ,truskawki które to posadziłem na persach zostawię dla szabrowników niech im pójdzie na drowie :-)
@jolabim6601
@jolabim6601 5 жыл бұрын
Pare lat temu tez polozylam ten czarny plastyk z dziurkami musialam wyrzucic nie ladne inie zdaje egzaminu nigdy wiecej caly czas walka pozdrawiam
@mariuszsiwkow3005
@mariuszsiwkow3005 4 жыл бұрын
Witam.CZY MOŻNA SCIULKOWACI POD OGÓRKI I CUKINIE
@WSzumilesie
@WSzumilesie 4 жыл бұрын
Można
@mariuszsiwkow3005
@mariuszsiwkow3005 4 жыл бұрын
@@WSzumilesie 👍
@mariuszsiwkow3005
@mariuszsiwkow3005 4 жыл бұрын
@@WSzumilesie 🖐
@filia1231
@filia1231 5 жыл бұрын
Pomidory pod tą agrowłókniną posadźcie! 😉
@agnieszkaj1397
@agnieszkaj1397 5 жыл бұрын
Tak, pomidorki i ogórki się sprawdzają na agrowł. w tym sensie, że pod pomidorkami nie wybija na wierzch zielsko (co nie znaczy ze zaginie pod spodem całkowicie) a ogóreczki ładnie dojrzewają. Na nic więcej u mnie się nie sprawdza.
@cortabloify
@cortabloify 5 жыл бұрын
Ma ktoś większe doświadczenie ze ściółkowaniem słomą? Chodzi mi o to czy nie pobiera ona za dużo składników (głównie azot) z ziemi potrzebnym do jej rozkładu i tym samym osłabia roślinę na której ją zastosowano.
@aniko_pl
@aniko_pl 5 жыл бұрын
U mnie agrowloknina (przykryta jeszcze kora by nie odleciała i miała mniej słońca) pięknie chwastami zarosla tak że nie da się jej zdjąć 🤦‍♀️
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
To już najgorsze co może być. Współczuję :(
@miejskiogr
@miejskiogr Жыл бұрын
Na pewno omijałbym karton bo jego warstwy się klei oraz wykonany jest z przerobionej makulatury czyli zawiera dużo metali ciężkich. Jak również nikt nas nie zapewni czy nie były dodawane do niego inne materiały.
@asiawziatek1914
@asiawziatek1914 5 жыл бұрын
Nie boisz sie slimakow w tej slomie?
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Nie. Jestem większy ;)
@lukaszsz1867
@lukaszsz1867 5 жыл бұрын
Na sloncu to upali
@171marela
@171marela 5 жыл бұрын
Kupcie 10-12 samochodów w komisie i postawcie na agrowłókninie.Nie odleci na 100%
@dawiddawid6050
@dawiddawid6050 5 жыл бұрын
jak chcecie to wam słomę oddam w kostkach
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Zawsze chętnie tylko ostatnio mamy bardzo mało czasu żeby zorganizować transport ;/
@dawiddawid6050
@dawiddawid6050 5 жыл бұрын
jak chcecie Lubelskie Obsza mogę dac nr tel ale priv
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
@@dawiddawid6050 Myślałem że gdzieś z okolicy. Dzięki ale my raczej z centrum to jak na przewóz słomy trochę daleko. pozdrawiam :)
@dawiddawid6050
@dawiddawid6050 5 жыл бұрын
okej pozdro !
@ewawolska6977
@ewawolska6977 5 жыл бұрын
Mam pytanko :-) Rozumiem, że jesteś "producentem" tej słomy (czyli masz tą słomę z własnej uprawy) Napisz proszę, czy można w jakiś sposób rozpoznać czy słoma była opryskiwana Roundupem ? Dziękuję.
@katherineyt1836
@katherineyt1836 4 жыл бұрын
Hej witajcie :) BARDZO PROSZĘ PRZECZYTAJCIE MÓJ KOMENTARZ Chciałam się z wami czymś podzielić, widziałam ten filmik wielkie ściółkowanie 2 i słyszałam co w nim mówiłeś, dlatego chciałam wam pomóc. Bardzo was proszę obejrzyjcie te filmy które wam podlinkowałam. BĘDZIECIE W SZOKU Ostatnio moi rodzice odkryli coś niesamowitego na temat upraw, SERIO nawet dla mnie jest to po prostu tak proste i oczywiste a jednak w obecnym świecie niesamowicie odkrywcze! Zachęcam, sami zobaczcie. Nie jest to długie ma 30 minut. gloria.tv/video/fxtffLqTMkck2WqtN2V1E9Pfz gloria.tv/video/pyzLYrvddcX72ScyZTNHt1VkZ gloria.tv/video/FAEnBLesdMeu32ui1heMuzzwA Jest to metoda Back to Eden czyli po polsku Powrót do raju i gość opowiada w jaki sposób już od 26 lat uprawia swój ogród w tak banalny, prosty a jednak dla nas, z odwrotnym sposobem myślenia, odkrywczy sposób. Naprawdę sami obejrzyjcie a po prostu będziecie w SZOKU :)
@michalmilewicz3743
@michalmilewicz3743 4 жыл бұрын
Włóknina powinna być obciążona zrębkami lub nawet koszoną trawą. Tak luźno leżąc nie ma sensu o czym sam się przekonałeś. Za dużo powietrza pod włókniną. Włóknina ta naturalna jest dobra tylko tutaj nie została dobrze wykorzystana. Pozdrawiam.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 4 жыл бұрын
Przysypanie włókniny organicznymi materiałami, zgubiłoby sens doświadczenia, które polegało na porównaniu agrowłókniny i materiałów naruralnych
Wielkie ściółkowanie 3 - jak wypada słoma i liście
7:24
W Szumilesie
Рет қаралды 24 М.
Wielkie ściółkowanie 4 - teren pod nowy sezon
27:49
W Szumilesie
Рет қаралды 54 М.
Они так быстро убрались!
01:00
Аришнев
Рет қаралды 2,9 МЛН
黑天使遇到什么了?#short #angel #clown
00:34
Super Beauty team
Рет қаралды 37 МЛН
Spot The Fake Animal For $10,000
00:40
MrBeast
Рет қаралды 211 МЛН
Ściółkowanie skoszoną trawą
9:03
Naturalnie o ogrodach
Рет қаралды 115 М.
Ściółkowanie - przykłady naturalnych materiałów
15:52
W Szumilesie
Рет қаралды 98 М.
Permakultura - sezon na liście rozpoczęty!
8:09
Permakultura od Zera
Рет қаралды 10 М.
Jaka folia przeciwko chwastom?
9:39
K&E GardenPasja
Рет қаралды 5 М.
Agrest na drewnie, pokrzywie i próchnicy
9:53
W Szumilesie
Рет қаралды 89 М.
Ściółkowanie sianem według metody Ruth Stout
3:26
Dolina Mgieł - siedlisko permakulturowe
Рет қаралды 27 М.
Они так быстро убрались!
01:00
Аришнев
Рет қаралды 2,9 МЛН