Bardzo przyjemnie się ogląda Pana filmy. Jak zwykle łapka w górę.
@motokrzysiu3 жыл бұрын
Dziękuję uprzejmie :)
@arninycz90343 жыл бұрын
jeden z najbardziej polecanych modeli tokarki
@arcturus56292 жыл бұрын
Spryciarz z Ciebie z tym wierceniem! Brawo! super patent!!!
@ts74513 жыл бұрын
Krzysztof 2 sprawy. 1. Załóż te osłonę na silnik. 2. Ja tam nie wiem do końca ale mnie uczyli. Na elektrycznym - zanim przewoda złapiesz zobacz miernikiem czy nie świeci. Na mechanicznym : profesor Rajmund który pół twarzy nie miał mówił - NIGDY ale to NIGDY nie zostawiaj klucza we wrzecionie. Podobało się - ciekawie do tego podchodzisz i zrobisz z tej tokarki perfekto. Zdrówka :)
@HermanOtto-wr2nn2 жыл бұрын
Witam słuszna uwaga na temat jaka by nie była tokarka nawet z luzami to zdolność tokarza a komentarze ja osobiście nie zwracam uwagi i toczę czy robię po swojemu serdecznie pozdrawiam i zostawiam łapkę w górę miłego dnia
@maciejm23483 жыл бұрын
Patent niezły na wiercenie ja zrobiłem oprawkę do imaka na wiertle z pełnego węglika śmiga aż miło 👍
@zbigniewjurczyk32 жыл бұрын
Witam.moze późno piszę ale też mam takiego tytanka. I robi robotę a nawet prawie na siebie zarobił. A szczególnie jak coś czasami potrzebne jest na wczoraj.tez gwintuje toczę stożki.pozdrawiam.
@Natalk_lalka123 Жыл бұрын
Hej planuje zakup mini tokarki ale na zabudowę warsztatową busa Renault Master. Czy mógłbyś mi coś doradzić w tej kwestii. Pozdrawiam
@baron958933 жыл бұрын
Z tymi tokarkami to zależy, ja kupiłem starego Tuba 32 w dobrym stanie ale jak sie coś z nim zacznie dziać to jedynie dzwonić po znajomego który na takiej przerobił 30 lat. Taki Tytan to prosta konstrukcja, sam ogarniesz mechanicznie co i jak.
@motokrzysiu3 жыл бұрын
No złotego środka nie ma :) Ale jak się jakiś staruszek trafi w dobrym stanie, to jakby znaleźć garniec złota. Niestety dużo starych maszyn zostało zaniedbanych i ich remonty to pracochłonny element zakupu takiej maszynki. Stoi u mnie TSB-20 i czeka na remoncik więc będzie o czym opowiadać. Powodzenia!
@krzysiekcvb26753 жыл бұрын
skąd bierzsz zlecenia?
@motokrzysiu3 жыл бұрын
Ludzie przychodzą i mi je przynoszą :) czasem dzwonią lub piszą. Kwestia zrobienia reklamy w okolicy - bez tego ciężko. Ale zanim ruch się zaczął, to trochę musiałem poczekać. Nie jest łatwo.
@JankoWalski-uo2br3 жыл бұрын
Twoja tokarka ma mechaniczną regulację obrotów . Dlaczego tak a nie falownik ? Nie widzę chłodzenia . Czy myślisz o jego zamontowaniu ? Czy twoim zdaniem podstawa (szafka) jest zbędna . Widziałeś jakiej jest ona jakości ?
@motokrzysiu3 жыл бұрын
Falownik pomimo płynnej regulacji obrotów ma sporą wadę - na niskich obrotach mamy taki sam moment obrotowy na wrzecionie (a nawet mniejszy) niż na wysokich obrotach. Przekładnia jak zmniejsza obroty to równocześnie zwiększa moment obrotowy wiec w całym zakresie prędkości wrzeciona jest do dyspozycji cała moc silnika. Dokładniej niedługo to wyjaśnię na jednym z filmów. Mam chłodzenie, ale rzadko korzystam z pompy - częściej butelka z pompką. Podstawa jest droga dlatego nie brałem, a jej jakości nie znam. Pozdrawiam!
@marcinklicikowski23663 жыл бұрын
Witaj jakbyś potrzebował jakiś części do tego tytana mam koła do gitary nie używane, śrubę pociągową nowa i taki e tam, poprostu przerobiłem na CNC osie posuwu mam z automatu
@motokrzysiu3 жыл бұрын
Mi raczej nie będzie to potrzebne, ale może ktoś, kto potrzebuje odnajdzie ten komentarz :) Pozdrawiam
@pawebaranowski57689 ай бұрын
Ja Panu napiszę że stworzył Pan fajny warsztat gdzie mało kto w ogóle może śnic o takim miejscu do pracy lub swojego hobby. Ps liczy się tokarz! Zdecydowanie.
@adventurebonsai9221 Жыл бұрын
Nie potrzeba silnika na trzy fazy do płynnej zmiany kierunku obrotów. Silnik indukcyjny z dwoma kondensatorami na 230 V idealnie się do tego nadaje.
@motokrzysiu Жыл бұрын
A próbowałeś zmienić kierunek obrotów zanim silnik się zatrzymał? Dzieje się ciekawa rzecz - silnik dalej kręci się w tym samym kierunku :)
@adventurebonsai9221 Жыл бұрын
@@motokrzysiu Właśnie silniki 230V indukcyjne z dwoma kondensatorami mają tę zaletę. To dla tego że posiadają podwójną cewkę przypisaną na kondensator. Owszem , mają miękki start ale w przypadku przełącznika bez zera, napięcie jest wciąż w silniku a jedynie następuje zmiana biegunów magnetycznych jakieś 200 ms, to nie to samo co start z bezruchu. Po za tym dynamiczna zmiana obrotów w tokarkach nie ma sensu zastosowania tak ze względów bezpieczeństwa jaki metodyki w obróbce tocznej. Nie wszystkie tokarki i twoja chyba również, nie są przystosowane do lewych obrotów. To dla tego że system łożysk jest stożkowy jedno kierunkowy. Daję konia z rzędem że jak trochę popracujesz na lewych obrotach to będziesz miał luzy na wrzecionie. Ogólnie bardzo fajne filmy i przyjemnie się ogląda.
@egzi3 жыл бұрын
Probowalem na takiej tokarce wykonac gwint z posowem 1,25mm. Czy ja cos robie zle, czy 4-kolowa tabela posuwow (ta dolna) jest z dupy? Jak pozakladalem kola z rozpiski to robi posow 4mm tak na oko, z przeliczania tez wychodzi mi kolo 3,9mm. Mam napisane A: 75, B:45, C:110, D:35.
@motokrzysiu3 жыл бұрын
Zgadza się, na kołach które podałeś posuw wyniesie 3,92857... mm/obr. Możesz sam dobrać koła - wzór na posuw: 3/4 * A/B * C/D. U mnie koła do tego skoku potrzebne są 3: A: 50, B,C: 110, D: 30. Na środkowej ośce załóż dodatkową dowolną zębatkę jako dystans. Pozdrawiam
@motokrzysiu3 жыл бұрын
A koła których użyłeś, nie pochodzą z tabeli gwintów metrycznych, tylko z tabeli gwintów modułowych :) Stąd całe zamieszanie!
@egzi3 жыл бұрын
@@motokrzysiu Dzieki za odpowiedz. To troche wyjasnia :P. No na trzech kolach z rozpiski mi sie w koncu zgadzalo, ale najpierw sie motalem kupe czasu na tej drugiej rozpisce. Dodam, ze jestem totalnie zielony, nigdy wczesniej nawet nie stalem przy tokarce, bawie sie nia dopiero kilka dni :)
@motokrzysiu3 жыл бұрын
Do usług, miłego testowania i pamiętaj o zasadach bezpiecznego użytkowania tokarki. Na mojej stronie jest tabelka pomagająca dobrać właściwy bieg w zależności od potrzebnej prędkości skrawania: 3dcarbon.com.pl/baza (walczę z certyfikatami, aby strona miała kłódeczkę przy adresie)
@egzi3 жыл бұрын
@@motokrzysiu Staram sie nie popsuc ani tokarki, ani siebie, filmiki pomagaja, sledze i sie ucze :). "Przygotowanie do pracy" bardzo sie przydalo, zmalpowalem tez ogolna koncepcje stolu. Tabela super przyda sie, widzialem wlasnie na ktoryms filmie, mialem szukac.
@koza2 жыл бұрын
masz zlecenia na usługi taką tokarką, na ratę za sprzęt zarobisz
@motokrzysiu2 жыл бұрын
Już dawno się spłaciła, a poza tym to za gotówkę kupione. Mam idealne roboty na taki sprzęt i większą tokarką tylko prądu bym zużył więcej. Fakt, teraz poluję na większą do większych prac. Ale do drobnicy ta sprawdza się. Zwłaszcza po zrobieniu skrzynki posuwów.
@koza2 жыл бұрын
@@motokrzysiu żadnej pracy się nie boje, jestem techniczny i od kilku tygodni rozważam zakup tokarki, dobrze jednak by było aby urządzenie troszkę na siebie zarabiało. Nie znam rynku usług, i zastanawiam się nad zapotrzebowaniem na usługi w mieście do 100 tyś os. Jak szukać klienta itd. Jak to u ciebie wygląda
@Dzon_Jacek3 жыл бұрын
👍
@igwmotivation17062 жыл бұрын
A skąd wiesz jaką głębokość ma mieć gwint w detalu? Robisz to na oko?
@motokrzysiu2 жыл бұрын
Taką samą jak wcześniej, więc rozwiercam i gwintuję do dobrze wyczuwalnego oporu.
@kamiljaje41233 жыл бұрын
Ciekawe co by mi majster powiedział jakby zobaczył że konika pcham supportem xD
@motokrzysiu3 жыл бұрын
Cytując klasyka: Bardzo dobra robota :)
@kamiljaje41233 жыл бұрын
@@motokrzysiu Krzysiu dokup sobie tulejke redukcyjną Mk i wyspawaj sobie uchwyt do wierteł żeby można było je montować w imaczku, W tedy masz mozliwość wlączenia posuwu przy wierceniu. Bo teraz przy takim drobnym wiertełku Ci to przejdzie w miękkim materiale, ale w końcu trafisz na coś twardszego :)
@motokrzysiu3 жыл бұрын
@@kamiljaje4123 takie coś też będzie :) bo to dobra metoda jest
@adamstryjak55602 жыл бұрын
po co tak kombinujesz? postaw konia za suportem, normalnie. Ten płaskownik zahacz za koniec uchwytu do wiertła i zaprzyj gilzą (korbką kręć aby się wszystko usztywniło) Konia nie blokuj bo podejdzie ci wiór i zrobisz kuku. Wiertło do ostrzenia i kapnij sobie emulsją. Patent z gwintowaniem to po pierwsze obroty za duże.... wiór ci podejdzie i będzie lipa, jak to aluminium to nie smaruj olejem bo olej podwyższa temperaturę. Trzeba było sobie na gwintowniku kreskę markerem zrobić i wbić oprawkę w konia i tyle. Porobisz ot sam zobaczysz, że to co pod publikę to jedno, a to co fachowe to drugie. Niema za co, tokarz z 20 letnim doświadczeniem.