Ja zastosowałem wymiennik entalpiczny i wilgotność podniosła się o około 10%. Nie ma sensu podgrzewać powietrza przed rekuperatorem powyżej 0*C ponieważ to są tylko straty, gdyż będzie wyrzucane na zewnątrz powietrze o wyższej temperaturze. Przy wymienniku entalpicznym można sobie pozwolić nawet na niższą temperaturę na wlocie do rekuperatora, około -5*C. Ja podgrzewam powietrze wlotowe do rekuperatora tylko aby nie zamarzał wymiennik przy ujemnych temperaturach. Ponadto im wyższa temperatura tym wilgotność względna powietrza jest mniejsza. Przy wilgotności około 60% licz na pojawieniem się grzyba na uszczelkach okien tam gdzie występują przedmuchy powietrza i para na szybach. Wiem przy nowoczesnych oknach 3 szybowych i ramkach międzyszybowych plastikowych może to nie występować. Akceptowalna wilgotność wynosi 40 - 60% więc nie wiem czego się boisz. Po prostu przyzwyczaj się do wilgotności 40%. Stosujesz różne bakteriobujcze ustrojstwa a ja proponuję zastosować porządne filtry na wlocie do rekuperatora. Ja w kanałach nawiewnych mam czyściutko a pracują już około 10 lat. Kanały to zwykłe rury stalowe, rekuperacja dorabiana. Zastosowanie nawilżacza to jest tak jakbyś nalewał wodę do sitka.
@liodiy17 күн бұрын
Ciekawa teoria, o jakich porządnych filtrach piszesz?
@ksawerydunikowski51517 күн бұрын
@@liodiy Takich które nie przepuszczają pyłów PM2,5. To jest praktyka a nie teoria. Pomiar pyłów 2,5 za rekuperatorem wynosi 0%.
@NieCodziennyMajsterkuje18 күн бұрын
korzystam z systemAira obrotowego... bardzo polecam: nie tylko wilgotność w domu (też jest obniżona ale i tak jest lepiej) ale też nie mam konieczności dogrzewania powietrza wchodzącego bo jeszcze go nie przymroziło na tyle :D w razie czego pisz z pytaniami jeśli masz o obrotówce, chętnie się podzielę :) trzym się, pozdr :)
@liodiy17 күн бұрын
Dzięki za odpowiedź, jakiej firmy masz rekuperator? Jaką wilgotność w domu trzymasz?
@NieCodziennyMajsterkuje17 күн бұрын
@@liodiy SystemAir Save VTR 300/B, mam pewne zastrzeżenia ale nie do samej konstrukcji tylko do wielkości, brałbym większy teraz, wilgotność zazwyczaj krąży przy 42-48%, czasem przy dużych mrozach spada bliżej 40%, ale sporadycznie
@tyramisiu18 күн бұрын
Zero zrozumienia fizyki. To nie rekuperator obniża wilgotność powietrza, tylko zasysane zimne powietrze ma mniej wody w sobie. W rekuperatorze wykrapla się woda z powietrza wyrzucanego z domu. Im powietrze jest chłodniejsze tym mniej gramów wody może w sobie skumulować, np. 100% wilgotności przy 10°C to około 10g wody w m3 powietrza, ale dla 25°C 100% wilgotności to już około 23g wody w m3 powietrza. Przy sprawnej wentylacji grawitacyjnej z taką samą ilością wymienianego powietrza będzie dokładnie taka sama sytuacja. Jedyna możliwość na podniesienie wilgotności w domu bez stosowania nawilżaczy to zastosowanie wymiennika entalpicznego lub obrotowego w rekuperatorze. Przy okazji odzysku wilgoci wzrośnie też sprawność rekuperatora. Podniesienie temperatury na wlocie nic nie da bo tej wody i tak nie przybędzie w powietrzu.
@GrzegorzPietrzak32118 күн бұрын
to nie człowiek zabija tylko nóż... zero zrozumienia kuchni... i może użył skrótu myślowego ale od razu "zero zrozumienia" ehhh
@tyramisiu18 күн бұрын
@@GrzegorzPietrzak321 masz coś w temacie do powiedzenia? Jak nie to gdzie indziej mądrzyj się.
@liodiy17 күн бұрын
Liczyłem że zabierzesz głos. Fizyka fizyką 🤣
@tyramisiu17 күн бұрын
@@liodiy daj znać, a nie będę zabierać głosu.
@liodiy17 күн бұрын
@@tyramisiu nie odbieraj mojego komentarza negatywnie, naprawdę się ucieszyłem 😄
@davidsanders905818 күн бұрын
W przeciętnym domu bez rekuperacji,po włączeniu ogrzewania wilgotność spada poniżej 30%,mało kto to mierzy i wszyscy żyją.
@liodiy17 күн бұрын
Właśnie nigdy nie zwracałem na to uwagi
@davidsanders905817 күн бұрын
@@liodiy Obecnie przy tej zgniłej wilgoci na zewnątrz,mam w chałupie 28% i tak pewnie było zawsze,ale w higrometry zaopatrzyłem się w tym roku ponieważ zostałem podtopiony.Latem ,gdy mamy wszystkie okna pootwierane,wilgotność jest nieco niższa od tej na zewnątrz,czyli od pięćdziesiątparę do sześćdziesiątparę.Na Twoim miejscu bardziej bym się obawiał tego,co lęgnie się w kanałach rekuperacji oraz przypadków pleśni w zakamarkach np.(pod meblami),bo takie przypadki już się pojawiają przy ogrzewaniu niskotemperaturowym i upartym zakańczaniu pętli grzewczych przed meblami.Pozdrawiam.
@liodiy17 күн бұрын
@davidsanders9058 tego się nie obawiam, mam obiecane pod meblami 🤣