witamina B12: cyjano- vs. metylokobalamina. Pod język czy w tabletkach?

  Рет қаралды 56,730

Pod Mikroskopem

Pod Mikroskopem

Күн бұрын

Пікірлер: 160
@galaxystern8518
@galaxystern8518 7 жыл бұрын
Ten Czlowiek wie wszystko..... jak Komputer..- Super i pozdrawiam .
@piaaip8254
@piaaip8254 5 жыл бұрын
Dziękuję, Panie Patryku, jest Pan nieoceniony i nieoceniony przez ludzi, którzy są niedouczeni, leniwi, za nic mają Pana tak ważne informacje. Witamina B 12 postawiła mnie na nogi, czuję się bardzo dobrze obecnie, co jeszcze trzy tygodnie było beznadziejnie, praca w nocy to duży wysiłek dla organizmu, pozdrawiam Was Serdecznie Panie Patryku i Pani Aneto,
@renataczaplicka962
@renataczaplicka962 5 жыл бұрын
Poziom Pana wiedzy jest zdumiewający cenię Pana bardzo
@zuzannaromet374
@zuzannaromet374 4 жыл бұрын
duża wiedza ale przekaz nie trafia do odbiorcy, poniewaz za dużo słów niezrozumiałych dla przecietnego słuchacza. O ile bardziej zrozumiały jest wykład dr Masteja na temat witaminy B12. Szkoda, bo młody człowiek chciałby wszystko przekazać a okazuje sie, ze to nietakie proste.
@annas5375
@annas5375 3 жыл бұрын
Bardzo przydatny materiał, dzięki! Szukałam właśnie odpowiedzi ile się wchłania przy podawaniu podjęzykowo.
@joannaklimkiewicz1500
@joannaklimkiewicz1500 5 жыл бұрын
Panie szanowny, przydało by się dokładniej prezentować wykład. Cyjanokobolamina doustna potrzebuje czynnika wewnętrznego żeby została przyswojona (tak wiem nie jest związana z białkiem), chociaż mówi się że potrzebuje go tylko wit B12 zawarta w pokarmach. Seniorom bardzo często zaczyna brakować tego czynnika z wielu powodów, helicobacter pylori, zapalenie zanikowe żołądka i wtedy dużo lepsza jest metylokobolamina podjęzykowa. Mamy bardzo dużo cukrzyków na Metforminie gdzie konieczna jest suplementacja, ale pacjentom sie o tym nie mówi. Podwyższone poziomy witaminy B12 mogą być markerem niewykrywalnego raka. Badanie poziomu B12 obecną metodą rutynową jest mało wiarygodne (nieaktywna B12), lepszym wskaźnikiem jest badanie MMA z ceną zaporową dla zwykłego emeryta. Oficjalne normy suplementacji B12 też są z księżyca wzięte i trzeba ludzi o tym informować
@MrKubuuu
@MrKubuuu 8 жыл бұрын
W końcu Anetka się pojawiła :) A film jak zawsze bardzo rzeczowy i konkretny,tak trzymać! Pozdrawiam!
@magorzataornawka3389
@magorzataornawka3389 8 жыл бұрын
Anetka? gdzie? :)
@MrKubuuu
@MrKubuuu 8 жыл бұрын
No jak to gdzie? Od 3:16 przechadza się po lesie ;)
@Antsunamun
@Antsunamun 8 жыл бұрын
Świetny filmik aż poleciałam do kuchni zobaczyć jaką formę b12 przyjmuje .
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
@Izabela Julia Witam serdecznie, odpowiedź brzmi: NIE. Witamina B12 nie wchłania się z okrężnicy, w miejscu zasiedlanym przez mikroflorę jelitową. Flora bakteryjna w pozostałych odcinkach przewodu pokarmowego jest uboga i nie wytwarza wystarczających ilości witaminy B12. Z kolei w produktach pochodzenia roślinnego witamina B12 nie występuje. W związku z tym, zgodnie z obecnym stanem wiedzy, weganie muszą suplementować witaminę B12, żeby utrzymać jej prawidłowe stężenie we krwi i wysycenie tkanek.
@izabelajulia2007
@izabelajulia2007 8 жыл бұрын
Bardzo dziekuje za odpowiedz:)tylko wobec tego dopytam,czy pozostanie przy spozyciu dobrej jakosc(produkcji wlasnej)jogurtow,kefirow i serow i niewielkiej ilosci jaj a rezygnacji z mięsa jest szansa na utrzymanie optymalnego wysycenia organizmu ta witamina(bez suplementacji)?Pytam poniewaz wiele ze znajomych kolezanek,ktore kiedys planuja macierzynstwo dosc beztrosko przechodzi na diete calkowicie rosilnna,ponadto argument ze ostre niedobory tej witaminy moze sie ujawnic dopiero po wielu latach zupelnie nie przemawia.Pozdrawiam serdecznie:)
@aanusiak1
@aanusiak1 5 жыл бұрын
Dziekuje za podzielenie sie niesamowita wiedza!!!!❤❤❤
@agatawillmann960
@agatawillmann960 5 жыл бұрын
Jestem na takim etapie, że jedynie Panu wierzę...Wygląda na to, że wszystko czego do tej pory się dowiedziałam, to jeden wielki kit...pozdrawiam i podziwiam za poziom wiedzy...👍
@MassacreOlsztyn
@MassacreOlsztyn 8 жыл бұрын
Kciuk w górę za formę i jakość wiedzy jaką dostarczasz do Internetu. :) Pytanie, skład jednego suplementu dostępnego w aptece to: 1 tabletka zawiera 5 µg witaminy B12 (cyjanokobalamina) i tutaj do zestawu dochodzi spora ilość sproszkowanych drożdży piwnych (370 mg). Drugi suplement zawiera 1000 mcg B12 (metylokobalamina). Z tego co wiem 1 mcg = 1 µg, więc różnica w ilości wydaje się być kolosalna. Jak to się przekłada na ludzki język i praktykę? :)
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Tak to się przekłada, że lepiej wybrać drugi suplement, o zawartości witaminy B12 1000 ug. Trzeba dodatkowo uwzględnić, że wchłanianie tej witaminy z przewodu pokarmowego jest słabe.
@ha-nawamo6684
@ha-nawamo6684 7 жыл бұрын
Czy B12 łaczyc razem z kwasem foliowym , czy niekoniecznie ?
@rafaes8589
@rafaes8589 4 жыл бұрын
O w plenerze😉 jak ładnie las ptaszki śpiewają 🐦 pozdrawiam
@krystynakolman4863
@krystynakolman4863 5 жыл бұрын
Patryk. Mądrego chętnie słucham a nie jak inni cwaniacy bez wiedzy.
@VenusPolNocy
@VenusPolNocy 8 жыл бұрын
hej, gratulacje 20 000 sub!
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Dziękuję! :)
@WaitingOnToday
@WaitingOnToday 7 жыл бұрын
Panie Patryku, a w jaki sposób myć warzywa/owoce?
@inka8354
@inka8354 4 жыл бұрын
@@WaitingOnToday wodą z octem, po czym spłukać samą wodą
@ewa860
@ewa860 8 жыл бұрын
Dzieki za duzo wiadomosci..
@halibie6248
@halibie6248 3 жыл бұрын
Wspaniale wyklad. 👏👍
@ukaszdwojak2308
@ukaszdwojak2308 2 жыл бұрын
Witam, bardzo cenna wiedza jak zawsze. Proszę o informacje z czego produkuje sie wit. B12 . pozdrawiam serdecznie
@12316313
@12316313 8 жыл бұрын
No niech Ona tam nie łazi bo mnie dekoncentruje i muszę przewijać. Pozdrowienia dla Anety.
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Nosz kurdę..5 złotych zgubiłam i szukałam w trawie..Pozdrawiam:)
@firstangie
@firstangie 8 жыл бұрын
Chętnie usłyszałabym Twoje zdanie na temat past do zębów z fluorem- czy lepiej stosować pasty z czy bez fluoru. Wydaje mi się, że fluor ma swoje wady i zalety. Czy mógłbyś nagrać filmik o tej tematyce? Dzięki za kolejny fantastyczny materiał, pozdrawiam Was!
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Na pewno będzie filmik na temat fluoru. Dziękuję za propozycję. Pozdrawiamy!
@firstangie
@firstangie 8 жыл бұрын
Świetnie! Dziękuję :)
@MsSturbuck
@MsSturbuck 8 жыл бұрын
Filmik jak zwykle na poziomie,dziekuje :) Mam pytanie-czy w przypadku kupna cyjanokobalaminy 'marka'ma wieksze zanczenie? Firm oferujacych suplementy jest cala masa i zapewne w niektorych przypadkach jakosc witaminy moze miec znaczenie.Jak to jest w tym przypadku?Czy warto wydac wiecej pieniedzy i kupic b12'renomowanych' firm?
@aleksandrad8045
@aleksandrad8045 8 жыл бұрын
Witam serdecznie, chciałabym się dowiedzieć czy skoro cyjanokobalamina jako forma aktywna i tak musi być przekształcona w metylo, to ta forma jest własnie jako jedyna biodostepna dla organizmu? i w jakiej formie jest mierzony jej poziom we krwi (adenozylo-, metylo-, cyjano- czy po prostu kobalamina)?- Skoro przy mutacji genu MTHFR jest problem z jej przekształceniem do formy metylo, to w takim razie odkłada się jej forma niezmetylowana? Byłabym wdzięczna za jakiekolwiek rozjaśnienie tego zawiłego dla mnie tematu :) Pozdrawiam
@IwonaKibil
@IwonaKibil 6 жыл бұрын
Zobaczyłam ten filmik i przeczytałam trochę komentarzy. Na Twoje pytanie mam odpowiedź u siebie kzbin.info/www/bejne/omnKZKV8oLOYbpI
@Zolek43
@Zolek43 8 жыл бұрын
Więc weganie się mylą i oszukują samych siebie ale szanuję ich za to, że nie jedzą zwierząt.
@Rozbujnik_Rumcajs
@Rozbujnik_Rumcajs 7 жыл бұрын
ALNiLAM nie oszukują siebie. zwierzęta hodowlane dostają witaminę b12 w paszy. Dlatego mięso ją zawiera. weganie i wegetarianie suplementują b12.
@aleksandramajewska2266
@aleksandramajewska2266 8 жыл бұрын
Witam, dzięki, że jesteście! Od dawna anonimowo ogladam Wasz kanał, ale tym razem temat szczególnie mnie dotyczy. Jestem w 26 tygodniu ciąży(prawie 3 trymestr). Nie jestem wegetarianką, z ciekawości wykonałam sobie badanie poziomu b12 i mój wynik to 170 pg/ml. Wiem, że to mało, ale tutaj znalazłam normy dla kobiet w ciąży: perinatology.com/Reference/Reference%20Ranges/Vitamin%20B12.htm i niby jestem w normie. Podobno w stanie błogosławionym poziom b12 może być fałszywie niższy o ok. 50% z powodu zwiększenia objętości krwi. Wynik MCV to 87,2, hemoglobina 10.9, hematokryt 33%, żelazo 150ug/dl Suplementuję b12 w postaci metylokobalaminy 500 mcg raz dziennie. Czy to dobra forma i dawka witaminy? Czy powinnam wykonać jakieś dodatkowe badania np. poziom homocysteiny? Czy pobudzanie produkcji kwasu solnego, przez np. picie łyżki octu jabłkowego rozpuszczonego w szklance wody przed posiłkiem, może zwiększyć wchłanianie tej witaminy? Trochę się tym marwię. Pozdrawiam.
@aleksandramajewska2266
@aleksandramajewska2266 8 жыл бұрын
Zapytam jeszcze czy warto wykonać badanie poziomu ferrytyny? Czy duża ilość żelaza może być zafałszowana przez to, że na kilka dni wstecz moja dieta była w nie bardzo bogata, mni. jadłam kaszankę dwa dni pod rząd?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Stężenie witaminy B12 i żelaza są prawidłowe. Stosowana dawka i postać witaminy B12 są również prawidłowe, w dolnych granicach normy. Oznaczenie żelaza powinno wykonać się na czczo, po stosowaniu "normalnej" diety prze 2-3 dni przed badaniem. Wysoka podaż żelaza w diecie mogła nieco zafałszować wynik. Mimo wszystko wyniki wskazują na niewielkiego stopnia anemię normocytową, nie znam pozostałych wskaźników krwi (MCH, MCHC). Norma hemoglobiny dla kobiet w ciąży wynosi > 11 g/dl. W takim przypadku najlepiej w diecie zwiększyć podaż kwasu foliowego oraz witaminy C. rzeczyywiście wskazane byłoby oznaczenie ferrytyny w celu oceny stężenia żelaza zapasowego w organizmie. Nie ma potrzeby oznaczania homocysteiny ani spożywania octu, tym bardziej, że ocet, nawet jabłkowy, nie jest zdrowy i może być szkodliwy, o czym mówiłem w jednym z moich filmów. Na wchłanianie witaminy B12 wpływ ma przede wszystkim czynnik wewnętrzny, tak zwany IF (Castla). Pozdrawiam!
@aleksandramajewska2266
@aleksandramajewska2266 8 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź! MCH 29 pq, MCHC 33g/dl. Lekarz twierdzi, że norma hemoglobiny dla 2 i 3 trymestru to 10.5, tylko ja jestem prawie na granicy(10.9). Czy to prawda, że jej obniżony poziom jest w ciąży fizjologicvzny i nie zawsze jest wskazana suplementacja żelaza? Suplementowałam kwas foliowy wg zalecen lekarza tylko do 15 tygodnia. Tak myślałam w sprawie octu, ale spotkałam się z różnymi opiniami.
@izabelajulia2007
@izabelajulia2007 8 жыл бұрын
Witam i jak zawsze serdecznie dziekuje za Twoja pracę:)Mam pytanie wobec tego,czy w prawidlowo funkcjonujacym organizmie ze szczegolnym uwzglednieniem zdrowej flory bakteryjnej na wszystkich odcinkach przewodu pokarmowego jest mozliwe utrzymanie idealnego poziomu wit.B12 po wykluczeniu produktów mięsnych z diety a w dalszej kolejnosci przejscie na calkowity weganizm (rowniez zrezygnowanie z jaj i przetworow mlecznych)?Pytam gdyz przy tak doglebnej i rzetelnej wiedzy moze rozwiejesz nie tylko moje wątpliwosci.Niestety dyskusja na ten temat,szczegolnie z osobami kopletnie nie orientujacymi sie jak funkcjonuje organizm a bedacymi zagorzalymi weganami szczegolnie z przyczyn etycznych(ktore oczywiscie szanuje i doskonale rozumiem)konczy sie bardzo emocjonalna dyskusja przewaznie bez rozsadnego argumentowania.Tamat jest teraz bardzo wazny i na czasie wiec prosilabym o rozwiniecie za co z gory z calego serca dziekuje:)
@leszekjagiello4057
@leszekjagiello4057 5 жыл бұрын
Dużo pan powiedział o cyjanokobalaminie i metylokobalaminie a o hydrokobalaminie która jest wstrzykiwana do mięśniowo to pan nic nie powiedział a to jest ważne proszę o komentaż
@kowalweap
@kowalweap 8 жыл бұрын
Witam, jak wiarygodnie sprawdzic, czy posiada sie pasozyty wywolujace szkody w ogranizmie i w przypadku ich posiadania, jakie kroki nalezy podjac, zeby je zwalczyc? Drugie pytanie; co Pan mysli odnosnie tego, ze po posilku powinno sie odczekac z popiciem od 1 do 2 godzin, w celu wchloniecia sie pokarmu, natomiast nalezy pic 15minut przed kazdym posilkiem. Pozdrawiam
@MonikaNWIATR
@MonikaNWIATR 6 жыл бұрын
Badanie kału na ob.pasozytow...stacje sanepidu ...
@elisabethg8538
@elisabethg8538 3 жыл бұрын
Dziekuje !
@kasia3903
@kasia3903 7 жыл бұрын
Mam dwa pytania ·w jakim stopniu wchłania się witamina B12 podana w zastrzyku? ·i czy jest znacząca różnica we wchlanianiu przy podaniu podskórnym a domięśniowym?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 7 жыл бұрын
Witamina B12 podana domięśniowo jest wykorzystywana w podobny sposób jak podana głęboko podskórnie. Wykorzystanie w tym przypadku przez organizm jest duże.
@MonikaNWIATR
@MonikaNWIATR 6 жыл бұрын
Olejowa forma i domiesniowe zastrzyki...
@pawkot49
@pawkot49 4 жыл бұрын
Zapomniał Pan powiedzieć, że roślinożerne biorą bakterie która produkuje b12 w ich ciele poprzez zjadanie roślin z ziemią w której są ww bakterie
@TheTilokStudio
@TheTilokStudio 8 жыл бұрын
Witam :) W sportach bardzo ważną rolę odgrywa dieta. Jednak wiele osób skupia się w dużej mierze na samej diecie, zapominając o ważnych czynnikach . Mam na myśli właściwe działanie flory bakteryjnej jelit, czy odpowiedni poziom zakwaszenia żołądka. Jako że jestem sportowcem, jestem w okresie budowania masy mięśniowej, spożywam dużo kalorii, węglowodanów, białka. Problemów dużych nie mam. Mniejsze bóle żołądka, jakieś wiercenie. Nie wspominając o gazach, bo to normalne, przy spożywaniu dużej ilości węgli. Ostatnio będąc u kolegi, zauważyłem że spożywa różne herbatki z roślin na właściwe funkcjonowanie flory bakteryjnej jelita, piję też sok cytrynowy. I wspomniał, że na masie w zeszłym roku wspomagał się różnymi enzymami. Dokładnie 'Super Enzymes' firmy NOW, która w ofercie ma mnóstwo enzymów. Stąd pytanie do Pana. Co poleciłby Pan spożywać mi, aby jelita dobrze funkcjonowały i takie tam. Jako że Pan ma ogromną wiedzę, stąd kieruję pytanie do Pana. Pozdrawiam. :)
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Wystarczą dobre probiotyki, na przykład Dicoflor 60 lub Biogaia. Pozostałe zalecenia mogą być tylko indywidualne, w zależności od tolerancji i zapotrzebowania. Enzymy nie wpływają na pracę jelit, a jedynie na trawienie pokarmu w dwunastnicy. Jednak enzymy dostarczane egzogennie mogą zmniejszyć ilość enzymów wydzielanych endogennie przez trzustkę, dlatego bez potrzeby nie polecam ich stosowania. Pozdrawiam
@TheTilokStudio
@TheTilokStudio 8 жыл бұрын
Dziękuje za odpowiedź. To pewnie kupię sobie Dicoflor 60. Tylko pytanie. Wskazane są 2 kapsułki. Pewnie będę stosował po śniadaniu i po obiedzie. Tylko takie codzienne stosowanie przez okres trwania masy, nie będzie miało jakiś negatywnych konsekwencji?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Możesz stosować 1 kapsułkę na dobę. Możesz nawet przyjmować na czczo - wtedy większa ilość bakterii zostanie doprowadzona do jelita grubego, ponieważ na czczo w żołądku jest mniej kwasu solnego, a w dwunastnicy - żółci, które niszczą bakterie probiotyczne.
@TheTilokStudio
@TheTilokStudio 8 жыл бұрын
Neti Aneti Rozumiem. Więc pewnie będę stosował jedną tabletkę dziennie przez okres budowania masy. Wielkie dzięki za odpowiedź. Miłego dnia. :)
@myfutureland
@myfutureland 7 жыл бұрын
A jaką formę tiaminy polecasz? Monoazotan, chlorowodorek czy jeszcze coś innego?
@cezarydobdob6629
@cezarydobdob6629 6 жыл бұрын
Z oddali zbliża się najceniejsza vit :-)))
@nikivable
@nikivable 8 жыл бұрын
Jakie fajne tło! Zabezpieczeni na wypadek kleszczy? :D Patryku, mam pytanie. Nie jest ono związane z powyższym tematem. Od kilku dni mam problem z gardłem. Boli, ale jakoś nietypowo. Nie drapie, ani nic jak zazwyczaj. A objawia się w taki sposób: - ból jakby nie tam, gdzie zawsze jak boli gardło i raczej ściskająco-dławiący, - boli przy połykaniu śliny - ból bardziej z przedniej strony, że tak powiem - boli przy dotykaniu szyi - boli gdy odchylam głowę do tyłu (mimowolnie podnoszę ramiona, żeby mniej bolało) - a już najbardziej boli jak leżę na wznak, chcę wstać i podnoszę wtedy głowę - ból nie jest ciągły, a pojawia się przy wspomnianych czynnościach. Może mnie przewiało? Nie wiem. Kilka dni temu byłam przeziębiona, tzn ani katar, ani gorączka, tylko ból głowy, nie jakiś silny, ogólne osłabienie i ból mięśni, na tyle byłam osłabiona, że nie poszłam do pracy, co się rzadko zdarza. Myślałam więc, że ból gardła to kontynuacja tego przeziębienia, ale nie. Jest inny niż zwykle i żadne tabletki na gardło nie przynoszą ulgi. Z dodatkowych, może istotnych informacji, od prawie 6 lat leczę niedoczynność tarczycy, wyniki w normie. % lat temu usg też nic złego nie pokazało. Za dwa miesiące zrobię ponowne usg tak profilaktycznie. Będę wdzięczna za odpowiedź, jeśli uda Ci się znaleźć chwilkę czasu. Ach i nie palę papierosów, alkohol sporadycznie, nie mam chrypki czy dysfonii, a także się nie uderzyłam w szyję czy coś. I nie mam migdałków od 10 lat. A może ktoś miał podobnie i sobie z tym poradził? :) Pozdrawiam serdecznie!
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Opisane objawy wskazują, że przyczyną bólu nie jest gardło ani zmiany zapalne w gardle, jednak dla pewności należy obejrzeć gardło i ocenić jego błonę śluzową. Warto także wymacać szyjne węzły chłonne. Mogą to być bóle pochodzenia mięśniowego. Ja bym obserwował jeszcze przez kilka dnia, a gdy nie będą ustępować, wykonał badanie morfologii krwi, OB i CRP. Pozdrawiam!
@nikivable
@nikivable 8 жыл бұрын
Neti Aneti Dziękuję bardzo za odpowiedź! :) pozdrawiam
@KonnanPL
@KonnanPL 2 жыл бұрын
Przyswajalność witaminy B12 jest niewielka. Wzięcie tabletki o dawce większej za jednym razem nie rozwiąże problemu.
@marylka55
@marylka55 8 жыл бұрын
Dziekuje za rzeczowe audycje, po prostu mialam szczescie, ze trafilam na twoja subskrypcje
@alicjaklug3588
@alicjaklug3588 5 жыл бұрын
bardzo pomocny filmik! !Mam pytanie-czy przy stanie zapalnym sluzowki zoladka mozna leczyc taki stan mimo wszystko lekkim roztworem wody z miodem i octem i pic z dwa razy dziennie np. i wtedy tez wytworzy sie samoistnie witamina b12, bo przywroci sie ponownie dobry stan sluzowki? czy lepiej bedzie kupic witamine b12 i tak leczyc to zapalenie,oraz mocne objawy niedoboru wit b12, w takze juz neurologicznym problemie spowodowanym wlasnie z powodu uszkodzonej sluzowki?poza tym czy w postaci doustnej nie powinno sie brac w ogole jeszcze kwas foliowy do tego i witamine b6,bo chyba witamina b12 potrzebuje tego towarzystwa?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 5 жыл бұрын
Ocet może tylko nasilić stan zapalny błony śluzowej żołądka i w tym celu się nie nadaje. Witamina B12 nie leczy stanów zapalnych żołądka. Do tego celu nadają się inhibitory pompy protonowej, o ich zastosowaniu musi zadecydować lekarz.
@Naimad44
@Naimad44 8 жыл бұрын
Witaj Patryku, a mnie interesuje inna sprawa. Czy w trakcie mówienia masz jakieś notatki ? Przygotowujesz się jakoś do takich wystąpień przed kamerą ? Zastanawia mnie to dlatego że oglądając już wiele twoich filmików, zauważam że operujesz całą masą skomplikowanych terminów medycznych, biochemicznych i nazw które jak sądzę mimo uprawiania zawodu nie wykorzystujesz na co dzień. Czasami posługujesz się nazwami które nie są ściśle związane z twoim obszarem pracy a mimo to doskonale i bezbłędnie wymieniasz ich nazwy (bez zająknięcia). Czy rzeczywiście masz pod sufitem super komputer czy jednak uspokoisz mnie i powiesz że masz jednak tam jakąś "małą samoprzylepną karteczkę" ? ;) Pozdrawiam
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Nie przygotowuję żadnych notatek ani niczego nie czytam. Nie miałbym czasu zapisywać to, co mówię. Poza nagrywaniem filmów mam jeszcze inne zajęcia i pracę ... Ponadto to, co mówię, nie zmieściłoby się na samoprzylepnej karteczce. Wiedza pochodzi z wielu lat nauki - studia i potem praca. Nie w tym nic nadzwyczajnego, jeżeli ktoś się uczy systematycznie ...
@muza9015
@muza9015 4 жыл бұрын
Podobno dużo witaminy B12 się się traci podczas obróbki termicznej, nawet od 97% , to pewnie dlatego dużo ludzi ma niedobór tej witaminy
@ironmuscles1576
@ironmuscles1576 8 жыл бұрын
Cześć, mam pytanie czy węzły chłonne mogą się powiększać od ciągłego macania tych węzłów. Mam taką malutką kuleczkę przesuwalną i nie bolącą i gdy ją nie macam przez 2 dni jest mniejsza a gdy znowu zaczynam dotykać minimalnie się powiększa. Jest to możliwe że od macania ?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Od macania się nie powiększają . Węzeł chłonny wielkości poniżej 1 cm nie budzi niepokoju onkologicznego. Czasami węzły ulegają zwapnieniu, stają się twarde i przesuwalne. W takiej formie mogą utrzymywać się do końca życia. Nie jest to groźne i nie wymaga żadnego leczenia.
@ironmuscles1576
@ironmuscles1576 8 жыл бұрын
Dzięki :)
@Ewelinkaka04
@Ewelinkaka04 6 жыл бұрын
Lekarze nie polecaja witamine b12 przy raku i po raku np.sutka. Jak to jest naprawdę?
@mathewwarjoysky7665
@mathewwarjoysky7665 5 жыл бұрын
cudo
@longliveutube
@longliveutube 4 жыл бұрын
Kto się boi cyjanków niech rozgryzie kilka pestek jabłek. Bardzo lubię.
@alicja8455
@alicja8455 2 жыл бұрын
Co daje jedzenie pestek jabłek,ja właśnie nie mogę odpuścić żadnej pestce,jem wszystkie tak mi smakują co to znaczy proszę o wyjaśnienie pozdrawiam serdecznie
@monikafrydrych7975
@monikafrydrych7975 2 жыл бұрын
👍
@US-iw3qd
@US-iw3qd 8 жыл бұрын
Czy przy mutacji genu MTHFR cyjanokobalamina może być w jakimś stopniu wykorzystana przez organizm? I czy w tym wypadku mimo wszystko lepiej suplementować się metylokobalaminą jeśli są niedobory? W ogóle przydałby się filmik zgłębiający kwestię tej mutacji. Medycyna alternatywna dosyć dużo trąbi ostatnio na ten temat. Pytanie brzmi, czy ma to faktycznie tak duży wpływ na zdrowie, czy próbują zarobić na suplementach wspomagających proces metylacji.
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Oczywiście, że cyjanokobalamina jest wykorzystywana przy tej mutacji. W tym przypadku lepiej spożywać metylofoliany niż kwas foliowy, w przypadku witaminy B12 nie ma znaczenia, czy przyjmujemy metylo- czy cyjanokobalaminę.
@agama3311
@agama3311 8 жыл бұрын
Podbijam prosbe o filmik nt mutacji genu mthfr. Tez ja mam i caly czas brakuje mi rzetelnej informacji na ten temat. Lekarze malo co wiedza,a niektore blogi,dietetycy twierdza,ze ma ona duze znaczenie min.w kwestii suplementacji wit.z grupy B. Rowniez slyszalam,ze nalezy suplementowac metylowane formy tych wit.w tym kw.foliowego. Jak to faktycznie jest? I czy znasz preparaty z takimi formami tych witamin na polskim rynku? Z gory dziekuje za odpowiedz.
@sebastianromanowski5509
@sebastianromanowski5509 7 жыл бұрын
Witam. Patryk mam pytanie.Od jakiegoś czasu, boli mnie lewa nerka, nie są to mocne bóle i częste, no ale są. Czy jest to jakaś oznaka do niepokoju. Bo przyznam szczerze, że zaczynam się trochę martwić. Proszę Cię o odpowiedź.
@podmikroskopem
@podmikroskopem 7 жыл бұрын
Nie możesz stwierdzić, czy ból pochodzi od nerki, czy mięśni albo nerwów. Wykonaj badanie ogólne moczu (koszt około 10 zł) i wszystko będzie wiadomo. Pozdrawiam!
@sebastianromanowski5509
@sebastianromanowski5509 7 жыл бұрын
Neti Aneti Dziękuję za poradę. Pozdrawiam
@MoMorwa
@MoMorwa 6 жыл бұрын
Witam serdecznie, Przyjmując witaminę w formie cyjanokobalaminy nie doświadczałam żadnych skutków ubocznych, po roku od suplementacji postanowiłam wrócić do suplementacji, tym razem farmaceuta polecił mi formę metylokobalaminy, po tygodniu od suplementacji stan mojej cery strasznie się pogorszył i pojawiły się bolące stany zapalne. Czym może być to spowodowane? Pozdrawiam
@BestDaron
@BestDaron 8 жыл бұрын
Dużo kleszczy nazbieraliście ? :) Pozdrowienia dla Anetki ♥ ♥ ♥
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Kleszczy brak. Pozdrawiamy również!:)
@longliveutube
@longliveutube 4 жыл бұрын
Proszę jasno wyłożyc jednostki mikrogramy i miligramy. Tutaj Pan raz pomylił się.
@michallesz2
@michallesz2 4 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/gn7Oc6GNZdGqY9k
@ladyangel2119
@ladyangel2119 8 жыл бұрын
niski poziom hemoglobiny przy jednoczesnym prawidłowym poziomie żelaza, czy to może być efekt braku wit B12?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Tak. Jednak w tym przypadku przyczyn może być dużo więcej - obfite krwawienia miesiączkowe, hemoroidy, krwawienie z przewodu pokarmowego. Warto zwrócić uwagę na wartość MCV, MCHC i MCH, które często wskazują, czy przyczyną jest niedobór witaminy B12. W tym przypadku MCV jest podwyższone.
@ladyangel2119
@ladyangel2119 8 жыл бұрын
dziękuję
@villcevin2839
@villcevin2839 5 жыл бұрын
Drogi Patryku... Przeczytałam wszystkie komentarze, wraz z odpowiedziami i nie znalazłam odpowiedzi, więc zapytam, z nadzieją, że odpowiesz, choć filmik dość stary... Ktoś tu zadał pytanie o rakotwórczość wit B12- zaprzeczyłeś. Ktoś inny zapytał o to, czy można brać przy raku piersi- nie odpowiedziałeś... To ja ponawiam pytanie i doprecyzuję (bo sama choruję i mam wątpliwości): istnieje pogląd, że w chorobach nowotworowych nie należy brać witamin z grupy B-zwłaszcza B12, bo (jak doczytałam) sprzyja procesom rozrostowym i może powodować szybszy wzrost nowotworu. Mógłbyś coś na temat napisać? Wiadomo Ci coś na ten temat? Będę wdzięczna... Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za ogrom wiedzy, którym się dzielisz. No i prostowanie różnych "guseł i zabobonów medycznych" :-)
@podmikroskopem
@podmikroskopem 5 жыл бұрын
Witamina B12 jest niezbędna do życia, więc czy szkodzi, czy nie szkodzi w chorobach nowotworowych, i tak trzeba ją dostarczać do organizmu. Witamina B12 wpływa na podziały komórkowe, ale głównie w układzie erytroidalnym w szpiku. Po podaniu doustnym wchłania się tylko ok. 1% podanej dawki. Wg mnie można stosować wit. B-complex, w tym B12, ale przyjęcie każdego leku/suplementu przez pacjentów onkologicznych, powinno być skonsultowane z lekarzem.
@villcevin2839
@villcevin2839 5 жыл бұрын
@@podmikroskopem Dziękuję za odpowiedź. Przekażę pozostałym zainteresowanym. 😊
@alicja7333
@alicja7333 5 жыл бұрын
A gdzie można kupić taką witaminę B12? Mam na myśli tą z cyjanokobalaminą?
@robertb3769
@robertb3769 7 жыл бұрын
Witam, mam poważny problem i bardzo prosiłbym w razie możliwości o wypowiedzenie się w tej sprawie. Ostatnio podczas badania krwi stwierdzono u mnie ANA Titre 80 (przepraszam nie wiem, jak się to pisze po polsku, bo mieszkam w Irlandii i nie znam tej terminologii medycznej w polskiej wersji). Również stwierdzono u mnie bielactwo nabyte i lekarz prowadzący, który stwierdził ze nie ma lekarstwa na te chorobę i wiąże jej powstanie z wynikiem badania krwi z pozytywnym ANA Titre 80, stwierdzając, że jest to choroba typu autoimmunologicznego. Czytam wiele na ten temat i okazuje się, że 90% osób, u których stwierdzono bielactwo mają niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego. W związku z tym w formie suplementu je spożywam. Czy istnieje możliwość (przy zastawania odpowiedniej diety, suplementacji, stylu zżycia itp.) obniżenia poziomu ANA? Jeżeli tak proszę o więcej informacji. Wiem, ze prawie nie istnieją żadne szanse na wyleczenie się z tej okropnej choroby, ale przynajmniej chciałbym wyeliminować czynnik ANA na jej rozwój. Czy jest to możliwe, proszę bardzo o informacje. Z góry dziękuję.
@TeBe1877
@TeBe1877 8 жыл бұрын
jaka dawka cyjanokobalaminy może doprowadzić do zatrucia? P.S Nie mam źródła do artykułu, ale gdzieś przeczytałem, że część ludzi nie przekształca cyjanokobalaminy do metylokobalaminy - czy to prawda?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Nie można zatruć się witaminą B12, także w formie cyjanokobalaminy - ilość powstałych w procesie przemian metabolicznych jonów cyjankowych jest bardzo niewielka, bez znaczenia klinicznego. Raczej nie spotkałem się z zaburzeniami metylacji kobalaminy, jeżeli takowe występują, to bardzo rzadko.
@joannaklimkiewicz1500
@joannaklimkiewicz1500 5 жыл бұрын
Nie zatrujesz się może cyjankiem jak pisze Mikroskop, ale niebezpieczne może być zbyt duże suplementowanie i za duże poziomy B12 w organizmie.
@patrycjawozniak8772
@patrycjawozniak8772 5 жыл бұрын
Czy b12 działa korzystnie na nerwice? Czy warto zakupić 1000 mcg B12 (metylokobalamina) czy lepiej dostarczać ją z pożywieniem?
@michallesz2
@michallesz2 4 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/gn7Oc6GNZdGqY9k
@krystekczystek5361
@krystekczystek5361 5 жыл бұрын
Badałem ostatnio poziom B12 we krwii i zastanawiam się, czy laboratoria wliczają do jej ilości także analogi tejże witaminy?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 5 жыл бұрын
W niektórych testach (RIA, ELISA) mogą występować reakcje krzyżowe, jednak podany dla danego testu zakres wartości referencyjnych uwzględnia te ograniczenia swoistości analitycznej testu. W innych testach problem ten został prawie całkowicie rozwiązany.
@rakunh1249
@rakunh1249 8 жыл бұрын
Czyli witaminy produkowane w jelitach przez prawidłową florę człowieka są w ogóle niewchłaniane?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Nie wchłania się witamina B12. Pozostałe witaminy wytwarzane przez florę jelitową częściowo się wchłaniają.
@rakunh1249
@rakunh1249 8 жыл бұрын
Neti Aneti A jakie to są witaminy? W internecie pojawiają się informacje od "witaminy z grupy B oraz K" do "wszystkie witaminy poza C" i sam już nie wiem jak bardzo miła jest ta flora jelitowa.
@ixsobio4538
@ixsobio4538 7 жыл бұрын
idealnym uzupełnieniem B12 jest napój z fermentowanego jęczmienia BIO IXSO. W procesie fermentacji wytwarza się naturalna, wegańska witamina B12. Na stronie www.ixso.pl obowiązuje akcja dzięki której możesz przez rok pić IXSO za darmo! Może warto sprawdzić? :D
@valdiz85
@valdiz85 6 жыл бұрын
Czy przyjmowanie podjęzykowe cyjanokobalaminy ma sens, jeżeli jej uaktywnienie się wymaga połączenie z jakimś czynnikiem w żołądku?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 6 жыл бұрын
Niektóre dane wskazują, że częściowo może się wchłaniać przez błonę śluzową jamy ustnej, ja jestem do tego sceptycznie nastawiony. Zapewne większość i tak zostanie połknięta i połączy się z czynnikiem Castle'a.
@pcyryl
@pcyryl 8 жыл бұрын
A w kontekście wegan beta-caroten monooxygenazy polimorfizmów. Zaburzenie zdolności zamieniania prewitaminy w witaminę A? Może być to problematyczne?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Nie spotkałem się, żeby weganie cierpieli na niedobór witaminy A, nawet w przypadku utrudnionej przemiany beta-karotenów. Chociaż nie jest to wykluczone. W takim przypadku pozostaje suplementacja witaminą A.
@pcyryl
@pcyryl 8 жыл бұрын
Coś jednak może być na rzeczy : www.sciencedaily.com/releases/2009/11/091118072051.htm
@lukazs15
@lukazs15 7 жыл бұрын
Czy niektóre suplementy B12 mogą nie działać właściwie, a powodować wysoki poziom tej witaminy w badaniach? Pytam, bo postępuje u mnie anemia (erytrocyty, hemoglobina i hematokryt spadają, a MCV wysokie ok. 94), poziom B12 pół roku temu - 632, teraz 732, a w międzyczasie badałem homocysteinę i wyszła 11,3. Ferrytynę mam wysoką, a niedoboru kwasu foliowego myślę, że nie mam, bo jem mnóstwo zieleniny i owoców. Czy to możliwe, żeby ktoś sprzedawał nieaktywną formę tej witaminy w suplemencie? Może zmienić suplement? Poleca Pan metylo czy cyjanokobalaminę? W jakiej formie? Wygląda mi na to, jakbym przyjmował jakieś nieaktywne analogi albo witaminę, która straciła właściwości w przechowywaniu i dlatego nie ma efektu, a w badaniu poziom wychodzi dosyć wysoki.
@podmikroskopem
@podmikroskopem 7 жыл бұрын
W takim przypadku spróbuj metylokobalaminę i jednocześnie zwiększ dawkę kwasu foliowego w postaci metafoliny oraz witaminę B6. W mutacji MTHFR może występować podobny obraz, chociaż nie jest to regułą.
@lukazs15
@lukazs15 7 жыл бұрын
Mógłby Pan skomentować: Moje wyniki badań w grudniu: RBC: 4,03; HGB: 13,1; HCT: 38,1; MCV: 94,5; MCH: 32,5; Homocysteina: 11,30. - Od tamtej pory suplementuję metylokobalaminę ok. 4 mg dziennie. Wyniki badań w marcu: RBC: 3,90; HGB: 12,3; HCT: 36,6; MCV: 93,8; MCH: 31,5; Homocysteina: 5,84; Ferrytyna: 184,3; Kwas foliowy: 7,87.
@romanjunkiewicz7744
@romanjunkiewicz7744 4 жыл бұрын
madrego lubie sluchac
@modnedodatki477
@modnedodatki477 6 жыл бұрын
Czy refluks żołądka ma wpływ na niedobór witaminy b12? Jeżeli tak to jak uzupełnić te witaminę w takiej sytuacji?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 6 жыл бұрын
Refluks żołądkowo-przełykowy nie ma wpływu na wchłanianie witaminy B12.
@modnedodatki477
@modnedodatki477 6 жыл бұрын
Pod Mikroskopem Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam :)
@katarzynad.4122
@katarzynad.4122 8 жыл бұрын
Którą wersją witaminy B12 (cyjano- czy metylo-) szybciej uzupełnię niedobory?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Tak naprawdę uzupełnienie niedoborów to kwestia dawki, a nie formy. Bioprzyswajalność obu form jest podobna, ze wskazaniem bardziej na metylokobalaminę.
@katarzynad.4122
@katarzynad.4122 8 жыл бұрын
dziękuję
@katarzynad.4122
@katarzynad.4122 8 жыл бұрын
1000fantomas dziękuję :-) a znasz może jakąś firmę, która wysyła to do Polski w rozsądnej cenie? znalazłam tylko w USA z wysoką ceną przesyłki
@katarzynad.4122
@katarzynad.4122 8 жыл бұрын
Neti Aneti Kolega polecił "patche" a szukając ich odkryłam, ze istnieje też witamina D w kremie :-) tu też mam niedobór, a taka forma stosowania wydaje się fajniejsza od łykania tabletek. Co myślisz o takim rozwiązaniu?
@katarzynad.4122
@katarzynad.4122 8 жыл бұрын
no właśnie z amazona kiepsko z wysyłka do Polski, ale na brytyjskim ebayu znalazłam
@Zbyszek-et3mi
@Zbyszek-et3mi 8 жыл бұрын
Czy to prawda że cyjanokobalamina jest rakotwórcza ? Gdzieś mi się to obiło o uszy , że lepiej stosować formę zmetylowaną bo cyjano jest kancerogenne ?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Nie. Jony cyjankowe są przekształcane w tiosiarczkowe i wydalane z moczem. Ich stężenie pochodzące z rozkładu cyjankobalaminy jest bardzo małe. Dla porównania, znacznie więcej anionów cyjankowych pochodzi z pestek jabłek i moreli, oraz amigdaliny, którą niektórzy nazywają "witaminą: B17.
@chryzantema3959
@chryzantema3959 5 жыл бұрын
@@podmikroskopem Czyli co? Jeść te pestki jabłek, czy nie jeść?
@andrzejtruten5106
@andrzejtruten5106 4 жыл бұрын
A co to zaa Pani tam przeszkadza😀
@Justine_Warsaw
@Justine_Warsaw 8 жыл бұрын
Czyli osoby, które jedzą mięso tez powinny sobie sprawdzić B12 ...
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Nie ma takiej potrzeby. nie jestem zwolennikiem oznaczania witaminy B12, poza grupami szczególnie narażonymi na jej niedobór (weganie, osoby po gastrektomii, osoby z zanikowym zapaleniem błony śluzowej żołądka). Pozdrawiam!
@Justine_Warsaw
@Justine_Warsaw 8 жыл бұрын
A osoby z Hashimoto? Owszem, powinny
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Miałem na myśli osoby z populacji ogólnie uznane za zdrowe lub bez współistniejących chorób, które zwykle nie przebiegają z niedoborem witaminy B12.
@Justine_Warsaw
@Justine_Warsaw 8 жыл бұрын
A ja miałam na myśli całą populację mięsożerców :) Niemniej dziękuję za odpowiedź! Również pozdrawiam
@ziarnkopiasku5
@ziarnkopiasku5 8 жыл бұрын
Wchłanianie b12 jest dość skomplikowane, wszystko wskazuje na to, że osoby od 50 roku życia (w tym mięsożercy) powinny suplementować tę witaminę.
@ukaszzus1495
@ukaszzus1495 8 жыл бұрын
Witam. Pytanie od mojej żony. Jest 10 dni po porodzie metodą naturalną, dokucza jej piekący ból przy oddawaniu moczu. Nie chcemy faszerować za bardzo organizmu lekami podczas laktacji. Co Pan poleca z bezpiecznych preparatów na ew zapalenie pęcherza?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Trzeba wykonać badanie ogólne moczu, a jeżeli w osadzie będą leukocyty lub erytrocyty, także posiew moczu. Najczęściej stosuje się preparaty z żurawiną, większe dawki witaminy C i rutyny, które działają moczopędnie. Wskazane są także zioła - mięta pieprzowa i nagietek.
@ukaszzus1495
@ukaszzus1495 8 жыл бұрын
Dziękuje
@PaulinaNazaruk
@PaulinaNazaruk 8 жыл бұрын
Niedobory b12 są bardzo częste przy hashimoto. Widzisz jakiś związek?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Nie, Hashimoto nie ma wpływu na stężenie witaminy B12 w surowicy krwi. Niedobór tej witaminy jest powszechny, więc większość osób z Hashimoto będzie miała stwierdzane niedobory. Niedobór nie oznacza anemii, bardzo często może przebiegać bezobjawowo lub tylko prowadzić do zwiększonego stężenia homocysteiny.
@LalaBuziak
@LalaBuziak 7 жыл бұрын
Ile wynosi norma jeśli chodzi o poziom homocysteiny ? (kobieta 29 lat)
@jarekkaniuk8546
@jarekkaniuk8546 5 жыл бұрын
A jakby....zjeść kał z powrotem heh to wchłonie się ta B12? 😂😂😂
@jolantalesniak3412
@jolantalesniak3412 5 жыл бұрын
Zjedz więc i zrób badania, opublikuj wyniki.
@shaokhan310
@shaokhan310 8 жыл бұрын
jaki Ty masz iloraz inteligencji ? ;o
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Myślę, że inteligencja ma się nijak do wiedzy:)
@shaokhan310
@shaokhan310 8 жыл бұрын
teoretycznie tak ale byle kto by takiej wiedz nie opanowal :)
@ajzfw
@ajzfw 8 жыл бұрын
czyli czytasz z kartki bez zrozumienia?:))))
@shaokhan310
@shaokhan310 8 жыл бұрын
masz racje, ale medycyna to nie jest np historia gdzie wystarczy wykuc ba "blache" tu trzeba umiec przetwarzac te informacje i rozumiec skomplikowane procesy zachodzące w rganizmie, ze tak ogólnikowo powiem, ktos mało inteligentny moze i moze wykuc to na pamięć ale nie potrafiłby rzeczowo udzielic odpowiedzi na pytanie dotyczące np zaleznosci pomiedzy jedna jednostka chorobowa a druga, chociaz nawet by obie znał, u mnie na uczelni jest wiele osob ktore potrafia sie nauczyc czegos na pamiec ale wystarczy inaczej sformuowac pytanie dotyczace tresci ktore znaja i juz nie potrafia odpowiedziec, pozdr
@fusy
@fusy 8 жыл бұрын
intelegncja to nawyk, bo gdyby tym nie byla to ludzie pierowtni któzy umieli tylko polować i płodzić nie przetrwali by. Aktualnie IQ to stopien opanowania umiejetnosci poruszania sie po swiecie instytucji. No ja mysle ze autor musi swietnie sie znac a to czy ma inteligencje to wlasnie wabik dla ludzi ogladajacych jego kanal.
@karina32175
@karina32175 6 жыл бұрын
Pozdrawiam bez bakterii.
@warsawnow
@warsawnow 8 жыл бұрын
Podejrzewam, ze mówisz merytorycznie, ale 70% z tego co mówisz, nie jestem stanie zrozumieć, bo nawet lekarz nie używa takiej terminologii . Czy możesz zacząć mówić tak abyśmy rozumieli treść?
@TeBe1877
@TeBe1877 8 жыл бұрын
dobrze mówi.
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Zapewniam, że większość moich Widzów, rozumie o czym mówię.
@pcyryl
@pcyryl 8 жыл бұрын
Wystarczy wiedza z chemii / fizyki na poziomie szkoły średniej by zrozumieć większość ;)
@warsawnow
@warsawnow 8 жыл бұрын
W 2 zadaniu mówisz, że Wit. B12 "odpowiada za prawidłowy proces erytrocytów, za proces dojrzewania erytroblastów w szpiku kostnym" - nie wiem o czym mówisz, a żyję na tym świecie dłużej niż Ty. Też jestem twórcą internetowym i mój komentarz ma podnosić Twoją jakość przekazu a nie ja obniżać. To co robisz jest super, ale dla mnie mało przydatne, może za komuny program "biogi" i "chemii" był okrojony w stosunku co jest terax. Pozdrawiam
@zuzannaromet374
@zuzannaromet374 4 жыл бұрын
@@podmikroskopem Troche skrpmnosci i wyobraźni nie zaszkodzi.
@piaaip8254
@piaaip8254 5 жыл бұрын
Korekta l niedoceniony!!!
@mumbi2736
@mumbi2736 7 жыл бұрын
przejdźcie na surowe jedzenie będziecie syntetyzować witaminę b12 stop wspierania koncernów farmaceutycznych i pseudobiznesów Oto artykuł o syntezie witaminy B12 za pomocą mikroflory w jelicie cienkim: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7354869. Powyższe linki pochodzą z witryny internetowej: www.ncbi.nlm.nih.gov. Są to linki do skróconych wyników badań.
@czosnekspontan
@czosnekspontan 8 жыл бұрын
dziekuje
10 objawów niedoboru witaminy B12, które MUSISZ znać
16:57
Marek Skoczylas
Рет қаралды 1,3 МЛН
NAJLEPSZY WYKŁAD O CHOLESTEROLU
29:13
SILVER TV
Рет қаралды 208 М.
VAMPIRE DESTROYED GIRL???? 😱
00:56
INO
Рет қаралды 8 МЛН
This mother's baby is too unreliable.
00:13
FUNNY XIAOTING 666
Рет қаралды 41 МЛН
How it feels when u walk through first class
00:52
Adam W
Рет қаралды 24 МЛН
Fake watermelon by Secret Vlog
00:16
Secret Vlog
Рет қаралды 26 МЛН
Niedobór B12 to nie tylko anemia.
46:25
Poradnik Gastrologiczny - lek. Marta Dobras
Рет қаралды 58 М.
NERWICA LĘKOWA - Czego o lęku nie powie Ci lekarz [Podcast #12]
21:04
Promentalnie | Wojtek Wiśniewski
Рет қаралды 364 М.
EDYTA GÓRNIAK DEMASKUJE CELINE DION I BEYONCE! PRAWDA WYCHODZI NA JAW
23:34
4 podstawowe czasy angielskie w 10 minut
12:16
Enlinado
Рет қаралды 1,3 МЛН
Czy warto  OSOCZE, KWAS w kolano?
8:18
Kamil Malinowski
Рет қаралды 10 М.
"Nagonka" medialna na masło i olej kokosowy. Czy słuszna?
11:17
Pod Mikroskopem
Рет қаралды 174 М.
VAMPIRE DESTROYED GIRL???? 😱
00:56
INO
Рет қаралды 8 МЛН