Sprowadzenie genezy wojny secesyjnej do walki o pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami niewolnictwa nie wyczerpuje tematu, skrajnie go upraszczając. Kwestia niewolnictwa nie była ani kluczowa, ani najważniejsza. Chodziło o rosnącą ekonomiczną przewagę północy. Północ była bardziej rozwinięta, a przemysłowo wręcz drastycznie przeważała nad południem, a zarazem to południe ponosiło większość kosztów utrzymywania Unii. Senatorzy ze stanów południowych kilkakrotnie próbowali sobie z tym poradzić metodami parlamentarnymi, ale bez powodzenia. Napięcie rosło i w pewnym momencie wybuch konfliktu był już praktycznie nieunikniony, a północ dążyła jedynie do tego, żeby pierwsze strzały oddało południe. Skutecznie, bo rzeczywiście pierwsze strzały oddali sprowokowani południowcy. Abolicjonizm w tym wszystkim był tylko wygodnym pretekstem. Charakterystyczne jest, co o niewolnictwie sądził Lincoln (zachowała się jego korespondencja), który stwierdził mniej więcej coś takiego: jeśli w celu utrzymania integralności stanów będzie trzeba znieść niewolnictwo, to je zniosę; jeśli trzeba będzie je zachować, to zachowam; jeśli trzeba je będzie znieść częściowo, to zniosę częściowo. W tej chwili historię tego, niezwykle dla Amerykanów ważnego, konfliktu sprowadza się do kwestii niewolnictwa, a tymczasem zniesienie niewolnictwa było jedynie skutkiem ubocznym tej wojny.
@atajzur29808 ай бұрын
kwestia niewolnictwa była kluczową kwestią reszta to dorabianie przez południowców ideologii do secesji i bajanie o jakiejś walce o niezależność ze złą północą
@rosomakzpodlatarni363613 күн бұрын
@@atajzur2980 Kwestia niewolnictwa była jak najbardziej kluczowa jednakże mówienie że reszta to zwykłe bajania to zwykła ignorancja wystarczy dokładnie obejrzeć film żeby zauważyć że partie demokratów i republikanów miały przeciwne zdanie nie tylko w kwesti niewolnictwa przykłady zostały podane w filmie czyli spór o cła i o władzę stanową pozatym Stany były wtedy dosyć nowym państwem i nie było tak dużego poczucia wspólnoty jak np dzisiaj dla wielu ludzi liczyło się głównie własne życie i dobrostan a nie dobro całego kraju a w dodatku róznice pochodzeniowe miały duży wpływ na idologie północy i południa południowcy to byli w większości arystokraci przyzwyczajeni do tradycji i uważania że własność prywatna jest święta (między innymi chodzi o postrzeganie czarnych niewolników jako rzecz lub własność którą można dysponować jak się chcę ale nie tylko) za to północ była bardziej modernistyczna i starała iść do przodu zapominając o tradycji i dawnych zwyczajach dążąc to coraz bardziej unowocześnionego społeczeństwa poza tym południowcy po prostu bali się że utracą majątek na który w dużej częsci pracowały pokolenia danych rodziń (oczywiście trzeba zaznaczyć że ciężka praca na polu i tym podobne zadania były wykonywane przez niewolników i było to pogwałcenie podstawowych praw człowieka) chciałbym tylko zaznaczyć że kwestia niewolnictwa była kluczowa ale nie była jedynym głównym czynnikiem secesji .
@tomaszrabczuk964110 күн бұрын
Przepraszam bardzo, ale to zwycięzcy piszą historię. Skoro od ponad 100 lat w USA jest narracja, że Północ walczyła z niewolnictwem to o to walczyła, a nie o władzę i pieniądze.
@dezerterCOD210 күн бұрын
@@atajzur2980 Rząd federalny chronił interesy zindustrializowanej Północy wprowadzając wysokie cła na towary z Europy. W związku z tym kraje europejskie wprowadzały cła na towary z USA - czyli głównie bawełnę uprawianą na Południu. Oczywiście historyjka o "wojnie z niewolnictwem" brzmi lepiej więc nic dziwnego, że ostatecznie ta wersja się utrwaliła.
@M_szescpiec8 күн бұрын
@@atajzur2980twój awatar wiele wyjaśnia xdd
@lelumpolelum85542 жыл бұрын
Film zasadniczo poprawny merytoryczne. Głównym problemem jest "kręcenie się" wokół niewolnictwa jako przyczyny wojny. To jest daleko idące uproszczenie. Wojna secesyjna tak się nazywa, bo jej przyczyną była SECESJA stanów południowych z Unii. Gdyby to była wojna o niewolnictwo, to nazywałaby się "abolicyjna" i wybuchłaby tuż po tym jak A. Lincoln wydałby, zaraz po objęciu urzędu prezydenta, akt emancypacji niewolników. Jak wiemy, tak się nie stało, Lincoln wyzwolił niewolników prawie dwa lata po pierwszej secesji. Poglądy na niewolnictwo były w tamtym czasie rzeczywiście jedną z osi sporu północy z południem, ale ważniejsze były kwestie gospodarcze, a w szczególności planowane cła na import z Europy. Autor wspomniał je w dwóch zdaniach, ale to za mało. To one napędzały główną oś sporu gospodarczego. Poważne były też spory polityczne - północ chciała ściślejszej unii i centralizacji władzy, większej unifikacji państwa, a południe nie chciało na to wyrazić zgody. To były przyczyny wojny. Niewolnictwo, że tak publicystycznie ujmę, to zwykły pretekst i opium propagandowe dla mas. Przypominam, że gdy ruch abolicyjny osiągał szczyty popularności, to na północy w wielu fabrykach pracowali niewolnicy, ale propaganda północy w złym świetle ukazywała tylko niewolnictwo południa ("Chata wuja Toma"). W tym samym czasie wielu farmerów z południa wyzwalało swoich niewolników. Tak więc próba ostrego skontrastowania - dobra antynieolnicza północ vs złe niewolnicze południe jest z gruntu fałszywe. Niewolnicze przyczyny wojny secesyjnej (jako jedyne i główne przyczyny) to bajka dla grzecznych dzieci.
@mlodynowka00792 жыл бұрын
+1
@robertcudny18392 жыл бұрын
Ludność Północy nie była przeciwna secesji. Wszystko diametralnie się zmieniło w momencie ogłoszenia przez Konfederacja 12% ceł na import. To byłoby ekonomiczne zabójstwo Unii. No i się zaczęło. Lincoln przygotował prowokację a Konfederacja odpowiedziała ostrzałem Fortu Sumter. O tym, że jedynym celem wojny było wyzwolenie niewolników wpaja się ludziom przy każdej okazji.
@lelumpolelum85542 жыл бұрын
@Casparus Hauser Prawda leży tam, gdzie leży. Rolą historyka jest docierać do prawdy, biorąc pod uwagę fakty, a nie wyobrażenia o nich. Publicystyczne i polityczne bon-moty zastawny publicystom i politykom.
@robertcudny18392 жыл бұрын
@Casparus Hauser Tak to się właśnie w USA odbywa przy jednoczesnym przemilczaniu niewygodnych faktów.
@michadebicki55052 жыл бұрын
Nie. Wojna secesyjna tak się nazywa, bo owszem, wybuchła z powodu secesji stanów południowych i ich ataku na federalny Fort Sumter, ale kwestia zachowania niewolnictwa była dla Południa sprawą fundamentalną, przy której nawet jeśli były jakieś inne przyczyny, to marginalne lub wywodzące się wprost z kwestii niewolnictwa. Wystarczy że przeczytasz akty secesji stanów południowych - w każdym zachowanie niewolnictwa to była wyłuszczona na samym wstępie sprawa (polecam nawet pobawić się w liczenie ile razy padło słowo "niewolnictwo" w dowolnym akcie secesyjnym - spoiler: mnóstwo razy). Jak przeczytasz wypowiedzi południowych polityków - zobaczysz w nich mnóstwo wtrętów o tym że Biblia jest święta i rzecze że czarny ma służyć białemu. Jak zobaczysz południowe ulotki propagandowe albo nawet pamiętniki zwykłych szarych obywateli - zobaczysz tam mnóstwo wizji tego że jak secesja nie wygra to Północ uwolni czarnych a ci zajmą się g*ałceniem białych kobiet. Prawdą jest że dla Północy niewolnictwo to była sprawa drugo- czy trzeciorzędna. Ale to właśnie Południe włożyło dużo energii w to żeby wynieść sprawę niewolnictwa na sztandary a Lincolna przedstawić jako rewolucjonistę. Jeśli to miało być opium dla mas to tylko dla południowych mas. Niewolnicza przyczyna wojny secesyjnej to nie jest bajeczka dla grzecznych dzieci - ten temat został milion razy przewałkowany przez historyków i nie pozostawia wątpliwości że owszem, Południe odłączyło się będąc przekonanym że mają swoją białą oazę gdzie czarni im służą a źli ludzie z Północy chcą im ją odebrać. To, że niewolnictwo NIE BYŁO przyczyną wojny secesyjnej to właśnie bajka południowców którzy po wojnie secesyjnej wiedzieli, że są stroną przegraną, przegraną także moralnie, bo dekady po zniesieniu niewolnictwa jego przywrócenie było niemożliwe i każdy, kto by publicznie mówił o niewolnictwie, byłby na straconej pozycji. Dlatego na Południu powstała propaganda lost cause która zaczęła mówić że tu wcale nie chodziło o niewolnictwo tylko Południowcy byli ludźmi miłującymi pokój i wolność a ci źli ludzie z Północy chcieli ich politycznie i gospodarczo zniewolić. Bo tak, Północ nie była tak dobra jak się to często przedstawia. Ale Południe to byli dosłownie rasiści węszący ciągle spiski które mają na celu im ten rasistowski ład obalić (co nie było aż takie głupie bo jeśli jesteś jedynym ponoć cywilizowanym państwem które ma niewolnictwo to nie ma co się dziwić że zewsząd nasiąkają idee abolicjonistyczne). Kwestie polityczne, centralistyczne, fiskalne pojawiały się w przestrzeni publicznej, ale to były drobne spory, kiedy niewolnictwo było kwestią fundamentalną, najważniejszą, od której wszystko się zaczęło i na której się skończyło. Ale lost causowa propaganda trzyma się mocno także w Polsce.
@strzalyZnikad2 жыл бұрын
To nie była wojna o kwestię niewolnictwa, a o natychmiastowe porzucenie przez Południe modelu gospodarczego (formacji niewolniczej) na rzecz uprzemysłowienia, na które Południe nie miało funduszy. Plus wojna celna Północy z Południem. Elity Północy same miały niewolników, ale o tym się nie mówi. Za to po stronie Południe walczyli Kolorowi i regimenty ludności rdzennej (Indianie). Dziękuję za materiał! ;)
@strzalyZnikad2 жыл бұрын
Mało tego, Jego Ekscelencja Jefferson Davis był zwolennikiem utrzymania Unii. Ale lojalność wobec Stanu przeważyła.
@gen_robert_lee2 жыл бұрын
brawo widze sa ogarnieci ludzie, szanuje
@gen_robert_lee2 жыл бұрын
@Derick Toorek jak powyzej, brawo widze sa ogarnieci ludzie, szanuje
@domeniarzdomeniarz60722 жыл бұрын
wszystkie te kwestie (światopoglądowe, gospodarcze) jednak miały swoje korzenie w niewolnictwie, więc o ile można się zgodzić ze stwierdzeniem ze przyczyny wojny były bardziej skomplikowane niż sama kwestia niewolnictwa, o tyle z całą pewnością gdyby na Południu nie istniało niewolnictwo to wojna by nigdy nie wybuchła.
@strzalyZnikad2 жыл бұрын
@@domeniarzdomeniarz6072 Byłoby to równoznaczne z tym, że na Południu nie istniałaby gospodarka, szczególnie jeśli chodzi o przemysł, taki jak go rozumiemy dziś. Ideologię do wojny dorobiono później.
@jarosawwaskowski13892 жыл бұрын
No właśnie-niby wszyscy wiedzą o co toczyła się ta wojna ale ten materiał w bardzo przystępny sposób przedstawił genezę i przebieg konfilku.Serdecznie polecam
@kamilkrajewski92512 жыл бұрын
Warto też dodać, że to właśnie wojna secesyjna przyczyniła się do narodzin okrętów pancernych, gdyż niepozorne i mniej liczne pancerniki konfederatów niszczyły bez problemu drewniane okręty unii. Fakt faktem unia też miała swoje pancerniki, ale to konfederacja była pionierem takiego rozwiązania.
@AEIOUY23468911 ай бұрын
Niedawno dowiedziałem się, że marynarka wojenna Konfederacji dokonała też pierwszego skutecznego zestrzelenia jednostki przeciwnika przy użyciu łodzi podwodnej.
@bobstone0 Жыл бұрын
Fajny materiał, lubię dynamiczne mapki, dzięki nim informacje pozostają na dłużej w pamięci.
@cisik992 жыл бұрын
Wszystkim, którzy twierdzą, że niewolnictwo nie miało nic wspólnego z secesją, polecam przeczytać choćby Cornerstone Speech Alexandra Stephensa czy też zarządzenia secesji poszczególnych stanów. Faktem natomiast jest to, że początkowo celem wojny było zachowanie jedności Unii, a rozwój wydarzeń pozwolił (nie wymusił, odsyłam choćby do takich książek jak "Team of Rivals", "Fiery Trial" czy "Abe. Abraham Lincoln in His Times") Lincolnowi na wydanie proklamacji emancypacji, którą przygotował na długo przed zapowiedzeniem jej po bitwie nad Antietam. I dopiero wtedy niewolnictwo stało się celem tej wojny, o czym sam Lincoln mówił w swojej drugiej przemowie inauguracyjnej. Mówił w niej też o tym, że być może wojna ta powinna trwać tak długo, aż każda kropla krwi przelana biczem, zostanie odebrana mieczem. Tak też mówienie, że Lincoln nie zgodziłby się z sądem, że niewolnictwo leżało u podstaw tej wojny, odbiega od tego, co znajdujemy w jego własnych słowach.
@zubenelgubenupi Жыл бұрын
Tak naprawdę, w tej wojnie nie chodziło o niewolnictwo, bo los niewolników był obojętny dla mieszkańców północy, a większość mieszkańców południa nie było właścicielami niewolników, więc też ich ta sprawa nie interesowała, tylko o to czy prawo federalna stoi ponad lokalnym prawem stanowym, czy nie. Konfederaci uważali każdy stan za niepodległe państwo. To było coś podobnego jak dziś w Europie, gdzie eurokraci chcieli by zbudować superpaństwo Stany Zjednoczone Europy, bez pytania ludzi o zgodę, no bo przecież oni wiedzą lepiej co dla nas dobre. Kto wie czy te zapędy nie doprowadzą do powtórki z historii w Europie. I znów czeka nas kolejna wojna, jak zwykle spowodowana przez niemieckie dążenia do panowania nad światem.
@pancytryna9378 Жыл бұрын
"większość mieszkańców południa nie było właścicielami niewolników," tyle że ta "mniejszość" będąca ich właścicielami to od 1/4, do 1/3 obywateli, czyli od cholery ludzi to raz dwa, praktycznie każdy stan w dokumentach secesji wskazywał na niewolnictwo, czołowi politycy CSA pozytywnie wypowiadali się o niewolnictwie, a wiceprezydent ogłosił niewolnictwo fundamentem nowego państwa
@DyneQ_12 күн бұрын
Gadasz takie niesamowite bzdury, że szkoda gadać jprdl
@annakepinska18285 күн бұрын
WOW! Kocham książkę Kolej podziemna, ale nie wiedziałam, dlaczego tam dokładnie niewolnicy uciekali na północ. Świetne wyjaśnienie całej tej historii oraz rozwoju USA. 😍😍😍😍😍
@styku34603 жыл бұрын
Mam nadzieję że twój kanał się rozwinie. Dzięki temu filmowi w końcu dowiedziałem się o co chodziło z wojną secesyjną. Wielkie dzięki
@gen_robert_lee2 жыл бұрын
ta jasne tyle ze szkoły, yt jest pełen ciekawostek o wojnie secesyjnej, polecam sie zagłebić bardziej
@borsuk37982 жыл бұрын
tak bywa, jak się nie chce czytać książek
@Bajlamoss2 жыл бұрын
Ja tak samo - w końcu dowiedziałem się jak to mniej więcej wyglądało, dzięki!
@xxcunninxx48822 жыл бұрын
@@Bajlamoss takich kanałów anglojęzycznych jest kilka które mają kilkanaście milionów subow
@Bajlamoss2 жыл бұрын
@@xxcunninxx4882 a są jakieś Polsko jezyczne?
@andrzejsoowiej29162 жыл бұрын
Temat wojny na film 2-3h. Autor zamknął szczegóły w 15min. Czytelnie i nie nudzi.
@folwark78582 жыл бұрын
Fajny materiał tylko nie możemy zapomnieć o paru czynnikach ta wojna miała podwójny charakter jednym było niewolnictwo ale drugim była autonomia Abraham Lincoln chciał centralizacji władzy a południe tego nie chciało i pierwotnie o to zaczęła się toczyć wojna niewolnictwo zostało dane jako cel sprawiedliwy co do 13 poprawki tak czarnoskórzy dostali wolność ale nic oprócz tego czasami zdążało się że trafiali na pola bawełny nie jako niewolnicy ale pracownicy i byli jeszcze gorzej wykorzystywani niż podczas niewolnictwa pragnę też zauważyć że dyskryminacja czarnych skończyła się jak dobrze pamiętam dopiero za czasów Martina Luthera kinga
@lordvader7722 жыл бұрын
No z tą wojną i wolnością czarnych to było chyba nie tak jak piszesz. Prawdziwą przyczyną wyzwolenia "czarnych" był rozwój technologiczny a co za tym idzie potrzeba siły roboczej do masowo powstających fabryk. Podobnie było w Europie. Można np. wysnuć anologię do Polski. USA- stany południowe( niewolnicza praca murzynów), Polska - szlachta ( niewolnicza praca chłopów na pańskich włościach którzy stali się tzw. wolnymi naimitami - początkiem klasy robotniczej. . Jedną z głównych przyczyn dyskryminacji czarnych nie były protest pod wodzą Lutera Kinga a polityczna potrzeba zasypania rowu nienawiści między białymi a kolorowymi mieszkańcami Ameryki w świetle prowadzonej przez amerykańskie elity polityki ekonomicznego i wojskowego podboju świata. Amerykanie chcąc dominować w świecie nie mogli sobie pozwolić na wewnętrzny konflikt między kolorowymi i białymi mieszkańcami USA. Trzeba było coś dać "kolorowym" aby chcieli walczyć i ginąć w imię interesów koncernów amerykańskich.
@MaccaveliPL2 жыл бұрын
To o Abrahamie Lincolnie pragnącym centralizacji to bzdura. Największymi zwolennikami centralizacji byli sami Południowcy wspierając Fugitive Slave Act 1850 roku.
@MaccaveliPL2 жыл бұрын
@@lordvader772 Porównywanie niewolników w USA do polskich chłopów to najwyższy level historycznej ignorancji.
@sergiuszwinogrodzki65695 ай бұрын
Tego komentarza nie da się czytać. Naucz się interpunkcji, błagam.
@Europemyhome Жыл бұрын
Ale swietny kanał historyczny...dzieki
@arturzawiski60443 жыл бұрын
Niewolnictwo początkowo w ogóle nie było zasadniczą przyczyną Wojny Secesyjnej. Wojna wybuchła ponieważ starły się dwie koncepcje prawno-ustrojowe państwa. Jedna zakładająca że USA mają być jednolitym państwem o systemie federacyjnym czyli Unią Stanów z jednolitym centralnym rządem (preferowana przez stany północne) oraz druga zakładająca że Stany Zjednoczone mają być luźnym związkiem odrębnych państw z odrębnymi rządami, parlamentami, konstytucjami itd. czyli Konfederacją Stanów (preferowaną przez stany południowe). Kwestia niewolnictwa wysunęła się pòźniej kiedy prezydent Lincoln aby uzyskać poparcie głównych państw europejskich tj. Wielkiej Brytanii i Francji zniósł niewolnictwo (oba państwa zniosły niewolnictwo w swoich koloniach w pierwszej połowie XIX wieku).
@karampuk19743 жыл бұрын
Chcesz żeby Ci usunęli wszystkie konta społecznościowe za mówienie jak było?
@kajetan58182 жыл бұрын
@@karampuk1974 Bez przesady, przecież to co on napisał nie jest kontrowersyjne. Demokraci i amerykańska Lewica uważają to co on napisał jako dobre .
@Lotman-yz9wp2 жыл бұрын
Dokładnie tak było i dokładnie to dzieje się obecnie w Unii Europejskiej - my jesteśmy Południem, kraje "starej Unii" północą a LGBT robi jako niewolnictwo.
@adambadam48702 жыл бұрын
@@karampuk1974 Powtarzanie basic-bitch konfederackiej apologii to nie "jak było"
@alchemist8252 жыл бұрын
Konfederacja była oparta ekonomicznie na niewolnictwie, sam Wiceprezydent konfederacji Stephens w 1861 (pierwszy rok wojny) powiedział, że powodem secesji jest niewolnictwo na południu. Stephens z tym stwierdzeniem wyprzedził Lincolna, który to w 1862 ogłosił emancypację niewolników. Sama proklamacja była już przygotowana długo wcześniej przed bitwą o Antietam. Niewolnictwo miało ogromny wpływ na wojne. Wiele lat po secesji południe nadal było najbardziej rasistowskie, więc wystarczy pomysleć, co by było gdyby wojna się nie wydarzyła.
@Botafogo____2 жыл бұрын
Ta wojna nie toczyła się o to kto chciał albo nie chciał niewolnictwa. Chodziło jak zwykle o "piniądz".
@martynas-kiba314717 сағат бұрын
I o większość.
@1920PB2 жыл бұрын
Mapka ze stanami skonfederowanymi jest trefna. Brakuje Maryland i Missouri, które choć szybko zajęte miały swoje brygady w armii konfederackiej, ba miały swoje gwiazdki na sztandarze bojowym konfederacji (13 gwiazdek dla każdego stanu, nie 11). Pod Gettysburgiem wojska CSA nie zostały pokonane, tylko zatrzymane, wycofały się po bitwie nie ścigane. Straty obu stron były porównywalne.
@01SSupras2 жыл бұрын
Gettysburg dla CSA był strategiczną porażką. Co do poziomu taktycznego, można się spierać, czy był to remis, czy przegrana Konfederacji, ja jednak optuję w przypadku bitew, gdzie strona broniąca utrzymała się, uznać, że to ona wygrywa taką bitwę. Straty były porównywalne, tylko że dla Konfederacji ten poziom strat był już nie do odrobienia.
@1920PB2 жыл бұрын
Ok., ale pokonanie wroga nie polega na obronieniu się przed nim, zwłaszcza, kiedy to USA były agresorem względem CSA. To jeszcze nie to samo. Ja z kolei optuję za adekwatnym językiem.
@Szyymonka10 күн бұрын
Kurde, naprawdę fajny filmik, leci subskrybcja
@bartomiejkuras6859 Жыл бұрын
Dzięki za świetny materiał. Zastanawia mnie jednak jedna rzecz, żona czytając Przeminęło z Wiatrem zwróciła uwagę że opisy w książce sugerowały iż czarni niewolnicy nie byli tak zadowoleni ze zniesienia niewolnictwa jak mogło się wydawać. Nie mieli co ze sobą począć i tuali się żeby przyjąć ich do pracy a z tym nie było tak prosto. Ciekawe jak to wyglądało naprawdę. Opisywne tam było dobre traktowanie niewolników.
@danield2819 Жыл бұрын
Oczywiście, że to nie było jednoznaczne. Obraz czarnego niewolnika jako tragiczny los wiecznie katowanego i maltretowanego wymyślili bolszewicy kierujący Hollywoodem mniej więcej od lat 50. XX w. Do dziś w USA zbierane jest żniwo tej narracji, gdyż jednej grupie rasowej skutecznie wmówiono, że jest najbardziej poszkodowaną na całym świecie.
@adamchomicz32532 жыл бұрын
Wspaniałe przedstawienie konfliktu. Czytałem o tym sporo, ale za sprawą prostych obrazków, mój również prosty rozum, poradził sobie i z poklejeniem tych wydarzeń. Dziękuje.
@kruzo86212 жыл бұрын
Natrafiłem na ten film przypadkiem przeglądając YT, no i muszę powiedzieć, że naprawdę. Wspaniałe zrealizowane filmy na tym kanale. Oczywiście jest kilka rzeczy do poprawy, ale ogólnie moje odczucia są bardzo pozytywne jako pasjonata historii😊 Oby ten projekt nadal trwał i życzę wytrwałości twórcy/om, bo jest tu duży potencjał.
@kotekprzewrotek2 жыл бұрын
Też przypadkiem i faktycznie kanał warty zainteresowanja
@vanhelsing70312 жыл бұрын
Nic nie dzieje się przypadkiem. Za ten "przypadek" odpowiada Y.T.
@szelf12 жыл бұрын
Świetnie. Nareszcie mam rzeczywisty obraz Wojny Secesyjnej. Biorąc pod uwagę, że mieszkam w Wielkiej Brytanii i, ze motorem napędowym niewolnictwa byli zamożni Anglicy. To mam okazję przyjrzeć się bliżej zasadom działania tejże klasy społecznej. A także klasie robotniczej, która jakby nie patrząc mimo wielu lat wciąż daje sie wykorzystywać. Tylko, że metody są zupełnie inne niż 150 lat temu :) Pozdrawiam i życzę sukcesów :)
@piotrgruszka37902 жыл бұрын
Nareszcie - krótko, prosto, rzeczowo i bardzo przystępnie pokazanym przebieg i geneza wojny secesyjnej - dzięki !!!
@rafit68862 жыл бұрын
Genialnie wytłumaczony przebieg wojny, o wiele lepszy niż opis z podręcznika
@planspontan10 ай бұрын
Obejrzałem film, napewno w tak krótkim czasie ciężko jest nakreślić całą historię, przyczyny i skutki, ale w każdym razie daje fajną ,,bazę” pod dalsze poszukiwania. Obecnie jesteśmy w Wietnamie i douczamy się wojny Wietnamskiej. Może pomysl żeby zrobić film o tej wojnie? Temat mega ciekawy
@DaMastah12 жыл бұрын
Nie dodałeś ważnej kwesti. Kilka stanów, w tym Virginia, dołaczyła do rebeliantów dopiero po tym gdy Lincoln ogłosił pobór żołnierzy w liczbie 75k do stłumienia rebelii.
@janpstrowski80262 жыл бұрын
Jak zwykle oberwali Indianie, Lincoln przyznawał (jak PiSdziele) ziemię ale nie swoją 👍za wstęp do armii
@bartoszchmiel40472 жыл бұрын
Super film. Tylko że tuż przed wojna secesyjną demokraci podzielili się na dwie partie demokratów i demokratów południowych
@rafalkowalewski-biblianasurowo2 жыл бұрын
Dziś południe popiera Republikanów a północ Demokratów. Odwrotnie niż kiedyś.
@vivienleto1292 жыл бұрын
Lektura "Przeminęło z wiatrem" nabiera teraz sensu. Dziękuję ślicznie za materiał, historia nie jest moją mocną stroną, a tak przejrzysty materiał ułatwia zrozumienie ✨💜
@camillo35912 жыл бұрын
lektura "przeminęło z wiatrem" zawsze miała sens ;)
@vivienleto1292 жыл бұрын
@@camillo3591 słuszna uwaga
@jakubszelag73452 жыл бұрын
Darmowa sila robocza
@pestkaproductions2 жыл бұрын
Zawsze brakowało mi wiedzy w tym temacie i nigdy nie miałem okazji się więcej o nim dowiedzieć. Dziękuję bardzo za tak treściwy film!
@Maczeta_-iz5qd2 жыл бұрын
Nie chciało Ci się, a nie że nie miałeś okazji ;)
@mhmhm711610 күн бұрын
Bardzo interesujący odcinek i ładna animacja, zostawiam like
@marekmarek4035 Жыл бұрын
Bardzo fajny filmik. Syntetycznie opisuje zagadnienie, tak dla łatwiejszego zapamiętania. Polecam świetny film "Grttysburg" z 1993 r. o tej bitwie. Wprawdzie trzeba nieco cierpliwości (trwa 4h 14 min.,) ale jak ktoś lubi filmy kostiumowe (tutaj mundury) oraz militaria i batalistykę, to warto oglądać.
@TheMycha02510 ай бұрын
Ja w szkole na historii zawsze chciałam uczyć się o dwóch rzeczach - o historii Stanów (ze względu na przewagę filmów amerykańskich) oraz o II Wojnie Światowej (ze względu na tą niedaleką odległość czasową, gdzie nasze babcie i dziadki były jej świadkami). Niestety historii USA nie było w programie nauczania, a na przerobienie chociażby I WŚ brakło nam w liceum czasu. Za to pierdoły o Mezopotamii czy Bizancjum to wałkowaliśmy przez cały semestr, a kończąc liceum byłam pewna, że obozy w Oświęcimiu były polskie, no bo przecież to polskie miasto... - tak oto uczyła mnie szkoła, dlatego stokrotne dzięki za taki filmik. Żałuję, że za czasów mojej nauki w szkole nie było neta...
@martynas-kiba314717 сағат бұрын
A o Polsce ani widu ani słychu.
@marzena37183 жыл бұрын
Jak zawsze konkretną dawka wiedzy w pigułce. Bardzo trudno jest w tak krótkim materiale ująć wszystkie fakty. Dlatego podziwiam za dobór treści i piękne ilustracje. Praca warta subskrypcji.
@gangun21262 жыл бұрын
Wiedzy??? Ty jesteś chyba z tych, którzy wierzą, że II w.św. wywołali Polacy napadając na gliwicką radiostację.
@remixedlobo21042 жыл бұрын
Chcesz o tym popisać na priv?
@jakubkamac67533 жыл бұрын
Bardzo fajny film, rzetelny, konkretny i dobrze zilustrowany.
@CiekawskiKot2 жыл бұрын
Świetny film. Do tej pory niby każdy coś tam słyszał o wojnie secesyjnej, lata temu grało się też w "North & South" na Amidze ;-), a tu wszystko zostało pięknie wyjaśnione.
@braborgbraborg91122 жыл бұрын
No właśnie nie zostało.
@tomaszkwiecien2752 жыл бұрын
Zawsze grałem Południem :-)
@grzegorzczerwinski9019 ай бұрын
Wojna secesyjna nie dotyczyła niewolnictwa! :) to był temat 3,4 lub pięciorzędny... to był wojna na tle gospodarczym i chodziło o cło ,które stany północne narzuciły wymianie handlowej z zagranicą (głównie Wlk. Brytanią ale nie tylko) później doszła "blokada morska" południowych stanów, stany południowe zamieszkane głównie przez bogatych angielskich farmerów chciały nadal handlować z europą bo czerpwały z tego profity, a stany północne głównie poprzez cło chciały wzmocnić wewnętrzny rynek. Tu jeszcze w grę wchodzą interesy bankieów europejskich którzy zostali pogonieni prze Lincolna który niechiał się zgodzić na zadłużenie społeczeństwa jak sam określił "na lichwiarski procent" :)
@danield2819 Жыл бұрын
Odnośnie niewolnictwa jako głównej przyczyny: zachował się dokument od Lincolna do rządu w Richmond, którym przedstawiona jest propozycja zachowania praw stanów niewolniczych w zamian za negocjacje pokojowe. Lincoln powiedział też, że gdyby był w stanie wygrać wojnę bez uwalniania JEDNEGO niewolnika, uczyniłby to.
@pawejacek74482 жыл бұрын
Dobrze wyjasnione.Przydałby się jeszcze krótki film o współczesnych konfederatach w USA.Poglądy,stany w których jest ich najwięcej,jaki ich procent zasiada w Kongresie.
@mikolasekz1232 жыл бұрын
No właśnie słabo wyjaśnione....
@pawejacek74482 жыл бұрын
@@mikolasekz123 Zawsze możesz nagrać samemu i lepiej objaśnić.
@mikolasekz1232 жыл бұрын
@@pawejacek7448 Po co jak już ktoś fajnie to objaśnił.
@jacekjohn2269 Жыл бұрын
W końcu rzeczowy wykład,można ogarnąć temat 👍
@arek3866 Жыл бұрын
Wszystko jasne bez sciemniania!!
@kacperpietrenko44772 жыл бұрын
Bardzo ciekawie i treściwie, szczegółowo, ale jednocześnie bez przeładowania informacjami. Dziękuję za wyjaśnienie i przypomnienie niektórych faktów!
@xKaBzAx Жыл бұрын
świetnie przedstawiony temat
@AUDI_RS2 жыл бұрын
Trzeba pamiętać że Karolina Południowa zgodnie z prawem wystąpiła z unii
@PrzemysawSoyga3 күн бұрын
Tak jak mówi w filmie.
@SuperMyster33 жыл бұрын
Zaaaajebisty filmik wielkie dzieki za twoja prace, wszyscy widzowie doceniają i polecają!!!!!!!!!!
@DonDef88PL2 жыл бұрын
Właściwie to można zakwestionować każdy przedstawiony tutaj pogląd. Po pierwsze część osób tutaj się wypowiadających nie jest dla mnie wiarygodnych, bo opierają się na wygodnych dla siebie źródłach, a moim zdaniem najbardziej wymierny byłby szczegółowy i względnie obiektywny opis osoby żyjącej w tym okresie, np w formie pamiętnika. Ja się nie wypowiadam, bo mnie tam nie było, a więc nie mogę wiedzieć o co w końcu chodziło w tej wojnie.
@zycieciekocha49452 жыл бұрын
Ale zwrot w partiach republikanie vs demokraci... dobrze wiedzieć!
@jannowak2352 Жыл бұрын
Kolego na początku XIX wieku Meksyk był tak słaby, że kilkuset wojaków "stanowych" zdobyło kilka fortów broniących granicy z Meksykiem na długości 1500 km i słaby Meksyk musiał zgodzić się na oddanie a nie sprzedaż połowy terytorium dzisiejszego USA, należącego wcześniej do Meksyku, na twojej mapie w kolorze zielonym czyli wtedy : Texas, Nowy Meksyk i Arizona. Ważne, że później terytoria te podzielono na kolejne mniejsze stany jak California, Colorado, Oregon, Waszyngton DC, Dakota płd i płn, itd. Ale i tak dobry przekaz. Po oglądnięciu Amerykańskich filmów dokumentalnych można dowiedzieć się więcej ale kto by tak dobrze znał j. Angielski... JA :)
@michalzywicki2342 жыл бұрын
super materiał
@danield2819 Жыл бұрын
Stany Unii, które miały niewolnictwo aż do końca wojny: New Jersey, Kentucky, Delaware oraz Maryland. W ich przypadku rzekoma „wojna o niewolników” niczego nie przyspieszała aż do rozstrzygnięcia. Niewolników w Delaware podobno było zbyt niewielu, więc nikt się nimi nie przejmował. Z kolei konfederacka Virginia oraz Tennessee uwolniły swoich niewolników zanim wojna się zakończyła. Także znowu zwycięzcy napisali historię 😉
@piotrmystkowski45413 жыл бұрын
Smuci mnie fakt że ten kanał ma około 600 subów
@GauchoC3 жыл бұрын
trzeba go wypromować
@dawidklucz8492 жыл бұрын
Czyli już ma 601
@Rycerz-Maryi2 жыл бұрын
Już prawie 4k, więc cierpliwości.
@jolafigiel9832 жыл бұрын
4006 jak już fidzii
@DjPrzeChuj2 жыл бұрын
Dałem suba, spodziewaj się 100k niebawem 🙃✌️
@gorgar60592 жыл бұрын
Nie, to niemożliwe! Ten najuczciwszy kraj na świecie przecież nie mógł w drodze wojny ukraść Meksykowi Kalifornii! To jakaś straszna pomyłka!
@DesideriusTheSerious2 жыл бұрын
Powiedział nikt nigdy.
@martynas-kiba314717 сағат бұрын
Wtedy się liczyły walki o ziemię, zwycięzca zabierał. Teraz też tak jest, ale są pieniądze zamiast walki.
@andrzejevski2461 Жыл бұрын
Łap suba mordeczko, świetny materiał. Mimo iż historią się nie interesuję, skucha się z zaciekawieniem.
@stanisawszczypua90768 күн бұрын
Doskonały materiał
@adambaranowski14032 жыл бұрын
SUPERRRR OPRACOWANIE I WYJASNIENIE
@tarnopolitanczyk41232 жыл бұрын
Jak to jest że republikanie i demokraci tak bardzo się zamienili? Dziś demokraci to głównie północ i zachodnie wybrzeże, a republikanie to południe. Zupełnie na odwrót. Wtedy demokraci popierali niewolnictwo a dziś to równościowcy, którzy w wielu przypadkach czarnych traktują lepiej od białych z powodów historycznych.
@internacjonalista58812 жыл бұрын
Jedna z przyczyn - po tym, jak w latach 60. prezydent Lyndon Johnson podpisał szereg ustaw równościowych i antydyskryminacyjnych, od Demokratów odpłynęli najbardziej konserwatywni południowcy, ale za to partię zaczęło popierać coraz więcej czarnoskórych.
@randallstevens54332 жыл бұрын
No kur*a, jakbym tam był. Super
@macwoz50092 жыл бұрын
Super się oglądało 💪
@cogoniema Жыл бұрын
Wbrew przedmówcom uważam, że to dobry materiał.
@jerzynawrot8871 Жыл бұрын
Super materiał. Pozdrawiam
@marcello65922 жыл бұрын
Ten kanał ma potencjał. Polecam
@Topper-Harley2 жыл бұрын
Świetny materiał. Masz fajny głos :) dobrze się słucha.
@lou3977 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał, leci subik
@radekduda16192 жыл бұрын
Super lekcja historii. Doskonale przekazania wiedzą. Świetna robota
@mucha1411782 жыл бұрын
Nawet dla opornych. Świetna robota
@moro96862 жыл бұрын
Film bardzo mi się podobał. Daję Suba:-)
@patrykdzej2 жыл бұрын
Super materiał, dostałem polecajkę od przyjaciela i nie żałuję, pozdrawiam i życzę rozwoju! ;)
@darthcaedus8813 Жыл бұрын
bardzo jasne wyjaśnienie, akurat to był fragment historii, który kojarzyłem tak sobie, wielkie dzięki za ten materiał i leci subik
@arek3866 Жыл бұрын
Tak wszystko jasne i bez sciemniania!
@pancytryna9378 Жыл бұрын
Wojna secesyjna i okres zaraz po niej, to, niestety, w zasadzie klucz do obecnego USA.
@bazejbazej4244 Жыл бұрын
poszedł subek
@zbyniurumek3235 Жыл бұрын
Jasno i prosto. Cieszę sie że odkryłem twój kanał. :)
@KonstancjaBystron3 ай бұрын
Super filmik❤❤
@tomizubi2 жыл бұрын
Kwestia niewolnictwa była jedynie jednym z wielu punktów które doprowadziły do wojny. Niewolnictwo już samo upadało, za bardzo rozwijał się przemysł. Nagle wielu murzynow było potrzebnych w fabrykach, nie na polach.
@MaccaveliPL2 жыл бұрын
Bzdura. Rok 1859 był najbardziej dochodowy dla plantatorów w historii USA. Dodatkowo, jeśli niewolnictwo samo upadało, to czemu w Konstytucji CSA zapisano zakaz znoszenia instytucji niewolnictwa i nazywano je kamieniem węgielnym na którym ten kraj się opiera?
@krzysztofg2276 Жыл бұрын
@@MaccaveliPL Ta jasne i co jeszcze?
@MaccaveliPL Жыл бұрын
@@krzysztofg2276 bardzo wiele rzeczy jeszcze.
@krzysztofg2276 Жыл бұрын
@@MaccaveliPL Jak np co? Może o demokrację i pokój, co?
@MaccaveliPL Жыл бұрын
@@krzysztofg2276 ale co o demokrację i pokój? Motywacje wojny secesyjnej są znane i nikt ich nie ukrywał. Południe walczyło o niewolnictwo a Północ o utrzymanie unii. Choć kwestia niewolnictwa u polityków Północy nie była w pierwszym roku wojny priorytetowa, to osoby decyzyjne były abolicjonistami i liczyły że zwycięstwo nad Konfederacją przyniesie wyzwolenie niewolników.
@szablotukpolski52012 жыл бұрын
Niezły filmik, brawoo :) w temacie polskich wojen i walk w XIX ... szablotłuk polski
@anetaparys-kepinska20262 жыл бұрын
Dużo czytałam o przyczynach tej wojny i naprawdę to jest jeden z najlepiej opracowanych materiałów na ten temat, polecam bardzo dobra robota
@sawomirjank54122 жыл бұрын
takim razie mało czytałaś, to już lepsze jest opracowanie Andrzeja Włuska.
@blackadder89602 жыл бұрын
Skoro tyle czytałeś, to nie przeszkadza Ci az tak duzy nacisk na to, ze materiał przedstawia ta wojne, jako wojnę o wyzwolenie niewolników??? Sadzę, ze jakby sam Lincoln obejrzal ten film to bylby lekko zmieszany, jak przedstawia się ten konfilt po 250 latach....
@rafapolanski40972 жыл бұрын
Ale to wszystko fajnie i klarownie wytłumaczyłeś. Dzięki bardzo 🙂
@IgorCincinnatus2 жыл бұрын
Duża dawka wiedzy. Dobrze się przygotowałeś do tematu. Oby więcej takich filmów na youtube.
@annakordja8456 Жыл бұрын
Super film
@dawidsulejrudnicki5055 Жыл бұрын
Czy ten dźwięk w 10:17 to klakson? Tak z ciekawości pytam. Bardzo ciekawy materiał - prosto i czytelnie wytłumaczone.
@sybor893 жыл бұрын
Świetny filmik!!!
@robertk8829 Жыл бұрын
był kiedyś taki ciekawy serial "Północ południe" przedstawiający losy wojny i tamte czasy
@tomektomek15912 жыл бұрын
To tez fajnie się oglądało dowiedziałem się o 2 rzeczach o których zawsze chciałem wiedzieć ocb
@wojciechmik8528 Жыл бұрын
Jak widać, gwarantowane przez konstytucję prawo do odłączenia się było warte dokładnie tyle samo, co identyczny zapis w późniejszej Rosji sowieckiej.
@ermin2248 Жыл бұрын
Konstytucja nie gwarantuje żadnego prawa do odłączenia się
@wojciechmik8528 Жыл бұрын
@@ermin2248 Bezpośrednio z tekstu konstytucji wynikało, że Unia była DOBROWOLNYM związkiem suwerennych państw. Zgodnie z ówczesnym, nieprecyzyjnym zapisem, stany południowe miały prawo wystąpić z Unii, a władze Unii, w oparciu o ten sam zapis, miały prawo ich secesję zakwestionować.
@grzegorzx96922 жыл бұрын
Świetny film.
@TAGJLG2 жыл бұрын
Nie do końca tak to wyglądało, że wojna secesyjna byla o niewolnictwo, ta piękna bajeczkę dopisano już po wojnie, a nieoficjalni niewolnicy w stanach żyli jeszcze w XX wieku, polecam "lekturę" kzbin.info/www/bejne/oGXOemWeaM6iqqM
@piekarzpaola2 жыл бұрын
Lost cause myth to neokonfederacka bzdura
@olasek79722 жыл бұрын
niestety nie trawie lewactwa które mi próbuje udowadniać ze czarnym się należą odszkodowanie za niewolnictwo, taki facet ma u mnie natychmiast zero respektu.
@DesideriusTheSerious2 жыл бұрын
@@olasek7972 Ogólnie też nie uważam, żeby komukolwiek należało się coś za coś co wydarzyło się w przeszłości i nie był tego naocznym świadkiem czy sprawcą. Dotyczy to zarówno odszkodowania jak i kary. Niemniej chciałbym, żebyś wyjaśnił jak to w końcu jest z tym chłopskim rozumem, który tutaj prezentujesz - jak Polacy jojczą o zabory, potop, Wołyń, II wojnę światową i komunę to jest gitara, a kiedy murzyni robią podobnie to już nie? Oczywiście drugi raz przypomnę, bo po kilku linijkach mogło umknąć - uważam, że zarówno jednym jak i drugim, a nawet trzecim (kogokolwiek sobie wymyślisz) należy się co najwyżej psi chuj, ale ciekawi mnie taka wybiórcza koncepcja sprawiedliwości.
@olasek79722 жыл бұрын
@@DesideriusTheSerious mój komentarz był wyłącznie o czarnych w Stanach, nie Polakach, do tego nic o chłopskim rozumie nie pisałem , nie mam wyrobionej opinii o tych roszczeniach Polskich, temat mnie ominął, za mało o tym wiem aby się wypowiadać
@ajantis.ilvastarr2 жыл бұрын
Bardzo fajnie wyjasniles ten temat! Grafiki co prawda dosyc podstawowe ale to nic. Zawartosc w zupelnosci to rekompensuje, a takie Paintowe grafy tez maja swoj urok 😊
@andrzeju15052 жыл бұрын
Piękne przypomnie napewno będę oglądał i słucha drugiej części bardzo interesująca wiedzą na temat USA
@historianazawolanie2 жыл бұрын
Dziękuje bardzo. Jest opcja zrobienia w przyszłości materiału o historii USA w dwóch częściach.
@przemekb.speedbike87632 жыл бұрын
Świetny materiał.
@mucha1411782 жыл бұрын
Fajny kanal. Zwiezle I jasno przedstawione fakty. Tak trzymać
@zbyszekgl55212 жыл бұрын
Spoko dzięki za film
@ciekawyswiata82562 жыл бұрын
materiał przedstawiony w bardzo przystępny sposób, dobra robota :)
@adamnowakowski3706 ай бұрын
Temat wyjaśniony, ale mi więcej pomogło przeczytanie "Przeminęło z wiatrem"..
@kalafior63992 жыл бұрын
Treściwie, przyjemnie i zrozumiale
@rafimoc7281 Жыл бұрын
Stany Południowe nie miały fabryk ,. to byly tereny rolnicze wielkich plantacji ,a zatrudnianie robotników spowodowałoby zmniejszanie sie niewolników na plantacjach i ryzyko domagania sie praw jakie maja inni robotnicy
@lenroking2 жыл бұрын
Więcej filmów proszę 😎
@grandhebi2 жыл бұрын
Trzymam kciuki z Twój kanał. Ciekawie opowiedziane. Trochę przeszkadzaja tzw girlandy w trakcie słuchania, ale można się ich pozbyć w szybkim czasie. Trochę ćwiczeń i samokontroli, uważności. Powodzenia
@leonardodicarpio29062 жыл бұрын
Spoko film.
@czeslawborkowski9952 жыл бұрын
Obecnie wojna secesyjna prowadzona jest na Ukrainie . Jednak w tej wojnie secesyjnej na Ukrainie państwa ościenne nie pozostają neutralnym obserwatorem tej wojny , a stają się stroną konfliktu. Ta wojna może również trwać wiele lat i może przynieść nieodwracalne zmiany w państwach ościennych , pogrążających się w kryzysie ekonomicznym, wywołanym polityką rządów w tych krajach, które całkowicie zagubiły się w meandrach politycznych i ekonomicznych obecnego wieku.
@grazynabregger13322 жыл бұрын
Poludniowa Partia Demokratyczna bronila niewolnictwa ???
@HM-co9rv2 жыл бұрын
Tak. Zaskoczony?
@piotrszczerbinski23382 жыл бұрын
Grecja starożytna to też demokracja dla tych co mieli prawa wyborcze... i niewolników
@lekorf4590 Жыл бұрын
Teraz z demokratów robią rasistów i ekstermistów XD a nie pamiętają o swojej przeszłości
@martynas-kiba314717 сағат бұрын
Bo pracę mieli i uznali, że to jest dobre dla gospodarki USA, ale tamci by musieli zapierd**ć. a północ miała lekkie prace i lepsze warunki. Bo jak ludziom się nie chciało robić w polu to automatycznie północ upadała.
@marcinnowak8865 Жыл бұрын
Sława południowcom! :)
@reearvieew Жыл бұрын
Oj Marcin... Dopóki nie było dostępu do internetu, tylko Twoje najbliższe otoczenie wiedziało, żeś totalny kretyn.
@piotrek74742 жыл бұрын
Generalnie jest tak ,że chodzi o kase. Gdyby było inaczej północ pozwoliła by południowym stanom na odłączenie. Tyle w temacie.