Reasumujac Pana wstep, o historii, to nie pamietam, kto to powiedzial, ale historia uczy, ze jeszcze nikogo niczego nie nauczyla. Swietny wyklad. Dzieki.
@adammagiera53634 жыл бұрын
Robert Gwiazdowski niedawno w swoim felietonie.
@poprostupatriota40864 жыл бұрын
Naprawdę dobre, pozdrawiam...
@mch22414 жыл бұрын
Hegel
@anonymous-dk1is4 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/iJWQqoKboLCAebc
@januszkawasaki43604 жыл бұрын
Już 30 lat temu mieli się zestarzeć.A żyje się m się coraz lepiej...no nie umierają już z głodu.
@pio77634 жыл бұрын
Przecież polska ma 1mln urzędników nierobów i ogromne ukryte bezrobocie tak na prawde pracuje połowa ludzi zdolnych do pracy. Wiec rezerwy są ogromne.
@Vladymir_Putin4 жыл бұрын
co gorsza w każdej firmie gdzie ludzie coś wytwarzają jest coraz więcej pracowników biurowych.
@tomekdolnik5214 жыл бұрын
Israel ma 100 procent nierob.... a jak stoi to wiemy wszyscy
@panjaca56974 жыл бұрын
@@Vladymir_Putin bo takie są przepisy. Wszystko jest robione pod jakieś procedury, ISO i przyszłe kontrole. W firmie której pracuję, kilkanaście lat temu wszystko załatwiało się na telefon, lub osobiście i sprawy szły szybko i tanio. Obecnie wszystko na dokument, kilkustopniowe zatwierdzanie tego dokumentu, archiwizacja itd. Jest mnóstwo ludzi w biurach, którzy wykonują nikomu niepotrzebną pracę, bo takie są procedury.
@albert34094 жыл бұрын
@@panjaca5697 No właśnie, to bezproduktywność i przesyt niepotrzebnych przepisów, która nas niszczy i blokuje nowe inicjatywy.
@anonymous-dk1is4 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/iJWQqoKboLCAebc
@homemadeprobiotics86354 жыл бұрын
Szokujące fakty, a jeszcze bardziej szokujące jest to, że rząd nic sobie z tego nie robi... Dziękuję, wiele mi się rozjaśniło!
@nitroprusydek76174 жыл бұрын
Rząd ma za ciebie dzieci robić? Nie boisz się że będą im rosnąć nosy jak bedą kłamać?
@sqelthed13214 жыл бұрын
rząd pierdolnie prawdziwą pandemię która wykończy starych, jak dżuma
@baszar244 жыл бұрын
Rząd? ... Lustro.
@sqelthed13214 жыл бұрын
@@baszar24 rząd światowy który już dawno istnieje, politycy to zwykłe pionki
@baszar244 жыл бұрын
@@sqelthed1321 Rząd światowy sprawia, że ludzie mają gdzieś boskie wartości? Czy może ludzie wybierają to co im serwowane? Schemat stary jak świat. Szukanie winnych na zewnątrz jest bezpłodnym poklepywaniem się po ramieniu. Na prawdę szkoda gadać, przesyt gadaczy i mędrków.
@haidowakumka21034 жыл бұрын
Liczby nie kłamią, ale ludzie kłamią na temat liczb.
@kantorprzemiany56644 жыл бұрын
''..bo tylko liczby interesują dorosłych...'' -z Małego Księcia.
@januszkawasaki43604 жыл бұрын
Ludzie kłamią na każdy temat ..XD
@melisa_melisa1234 жыл бұрын
Ale Pan ma wiedzę. Jestem pod wrażeniem każdego wykladu. Bardzo dziękuje. Ja należę do rocznika z wyżu demograficznego i tez nie mialam lekko. Ciezko bylo sie dostać do dobrej szkoly średniej, potem na studia i mimo wyzszego wykształcenia nadal mialam problem z praca, podobnie mój mąż. Nie wiadomo co lepsze. Moze gdyby rzadzili Polska uczciwi, dobrzy i zaangażowani ludzie byloby lepiej. Tak myślę ze potencjał wyżu nie został dobrze wykorzystany i uszanowany.
@BG-up3ss4 жыл бұрын
Potencjał został dobrze wykorzystany, weszliśmy do Unii i pokolenie wyżu wyemigrowało na Zachód polepszając swój byt. W Polsce wielu z nich popadało w patologię i alkoholizm.
@Kameraden-USA4 жыл бұрын
Gadające głowy Konfederacji ostatnio mocno się kompromitują. Od lat głosowałem i datkowałem na tą opcję. Miesiąc temu jeszcze byłem gotowy jak co roku odbić 1% pit i głosować na te opcje. W ostatnich tygodniach postawa Konfedereacji wobec bezmaseczkowego Brauna i politykowanie Bosaka i Winnickiego zraziły mnie bezpowrotnie. Prywatnie mógłbym zagłosować jeszcze za Braunem i Mentzenem ale napewno już nie Konfedereacja. Z obserwacji w ostatnim czasie raczej wynika że ten sentyment się szerzy.
@burysmok4 жыл бұрын
Naprawdę uwielbiam ten moment, gdy w moim feedzie pojawia się kolejne nagranie "Wolności w Remoncie", intelektualna uczta. Pragnę tylko zauważyć, że jako osoba wykształcona, płacąca już całkiem spore podatki, budująca nasz polski kapitalizm, a wychowana na wsi, bez jakiś specjalnych luksusów, nie sądzę, aby wulgaryzacja postaw zarówno moich jak i moich najbliższych była wynikiem siedzenia na kanapie z piwem przy netflixie, tylko smutną konstatacją na temat stanu naszego państwa oraz naszych elit. Byłbym wdzięczny za zarejestrowanie tego faktu, żeby nie było tak jak w Pańskiej przedmowie, iż mimo szczerych prób przewidywania przyszłości ciągle nam coś umyka, głupio by było gdyby umknęło i Panu. Pozdrawiam.
@RobertSmyka4 жыл бұрын
Wreszcie ktoś to zauważył, choć wydawałoby się, że każdy uczeń liceum winien umieć analizować piramidę demograficzną... :)
@adamkzuwitz1714 жыл бұрын
Po raz kolejny otworzył mi pan oczy na coś nowego
@BG-up3ss4 жыл бұрын
Pan Wróblewski otworzył mi oczy że koniecznością dla Polski jest imigracja siły roboczej z Państw Wschodniej Europy oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu.
@Lukasz_MW4 жыл бұрын
@@BG-up3ss tak dokładnie ale nie zapomnijmy o repatriantach że wschodu. Tysiące ludzie marzą tam o Polsce nie koniecznie tylko jako o kraju swoich przodków ale też bardzo dobrym miejscu do życia.
@sylwsmith12184 жыл бұрын
@@BG-up3ss Ludzie z bliskiego wschodu i z Afryki nie sa ani przyzwyczajeni ani nie maja tradycji pracy takiej jaka jest w Europie , przynajmniej ci w pierwszym pokoleniu , sama roznica klimatu ciagle jest im zimno ,a w zimie dodatkowo jest szybko ciemno , wplywa na to ze dostaja depresji , uciekaja w uzywki albo sie radykalizuja , ludzie z bliskiego wschodu dodatkowo sa nie wyksztalceni bardzo malo potrafia , zadko potrafia czytac i pisac , maja braki szczegolnie zaawansowana technika dla nich jest trudna do opanowania , nadaja sie do prostych prac na linii produkcyjnej ,ale nie chca tych prac wykonywac / maksimum co potrafia to prowadzenie taxi lub malego sklepu , punktu gastronomicznego /natomiast sprawy i konflikty rozwiazuja tak jak ich nauczono w ich krajach czyli przy pomocy noza , dodatkowo pogardzaja europejczykami za ta ze sa glupi / bo sa/ ze mezczynami rzadza kobiety co u nich jest niedopuszczalne
@piotrolszak25394 жыл бұрын
@@BG-up3ss Bzdury, tam też nie będzie zaraz ludzi. Trzeba płodzić dzieci nie oglądając się na innych.
@GreenRatel4 жыл бұрын
@@BG-up3ss Pan Wróblewski raczej odradza takiego rozwiązania. Nie wiem co oglądałeś.
@zvnhgtx40534 жыл бұрын
Kiedyś Mężczyzna pracował a kobieta była w domu wychowując dzieci, i NA WSZYSTKO STARCZYŁO. Dzisiaj dwoje rodziców pracuje i ledwo ich stać na JEDNO dziecko. A mamy z automatyzowany przemysł, Komputery, internet..... No to jak to jest?
@dianadiana65584 жыл бұрын
Bo nastał konsumpcjonizm. Wszystko wszyscy muszą mieć.
@FS-jy7jf4 жыл бұрын
A co to miara sukcesu? Co według ciebie jest sukcesem
@zvnhgtx40534 жыл бұрын
@@dianadiana6558 Masz racje, kiedyś dziecko to był kapitał, gwarancja życia na starość, a teraz rodziców oddaje się do domu starców , co mi się bardzo niepodoba, jak można być tak niewdzięcznym. Dzisiaj cenniejsze jest kilkanaście lajków na Facebooku pod zdjęciami z wakacji, przy drogim samochodzie.
@zvnhgtx40534 жыл бұрын
@@FS-jy7jf Sukcesem jest przeżyć życie w naturalnej harmonii , mieć czas na wypoczynek, na hobby, być dobrym uczciwym człowiekiem ,nie trzeba mieć wszystkiego najlepszego. Miliarderzy, sławni aktorzy, sportowcy też umierają i nie zabiorą NIC na tamten Świat.
@user-hv1eh1uc3d4 жыл бұрын
Niech Pan zrobi program o Premierze który podnosi podatki mówiąc : środki podatników są państwu niezbędne, by... ratować podatników.
@deflandre82864 жыл бұрын
Nie zrobi, bo pan Wróblewski jest w cichej komitywie z PiS.
@d..c..3 жыл бұрын
Panie Tomaszu, bardzo mi brakuje Wolności w remoncie. Ten kanał był dla mnie odkryciem roku. Mam nadzieję, że niebawem powróci...
@pavlootroy65534 жыл бұрын
Pytanie na dziś: - u kogo pożycza i zadłuża się cały świat? Bo chyba nie u kosmitów...
@m.blazko53544 жыл бұрын
Poszukaj ... klan Barucha ... ludzie ktorym Rockefeler i Rotshild czyszcza buty.
@Pati0014 жыл бұрын
@@m.blazko5354 dzięki za podanie ino.. Zaraz grzebie.. Pozdrawiam 🙂
@mateuszchwiejczak41034 жыл бұрын
no jasne, że u kosmitów.....
@mnkmaniek4 жыл бұрын
u Rzymian
@jerzykorkuz31304 жыл бұрын
Klik, klik.
@malin0174 жыл бұрын
Chcę się czegoś dowiedzieć wartościowego - wyłączam TV i słucham Pana Tomasza.
@dariakowalska54384 жыл бұрын
Polecam obejrzeć 12 minutowy filmik Szach mat dla ludzkości, filmik sprzed 7 lat, a opisuję dokładnie naszą dzisiejszą sytuacje - znajdziecie w google.
@Embrod4 жыл бұрын
Zawsze możesz w ogóle nie włączać tv 🤡
@malin0174 жыл бұрын
@@Embrod przeciwnika trzeba też znać.
@anonymous-dk1is4 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/iJWQqoKboLCAebc
@gopakos56044 жыл бұрын
To tylko potwierdza że Unia Europejska powinna się ścislej skonsolidować bo dane demograficzne Polski i innych krajów zachodnich są bardzo niekorzystne dla rozwoju i powiększania PKB. Tak jak większość krajów na zachodzie wie co je czaka i patrzą dalekowzrocznie tak nasz okropnie zaściankowy populistyczny i zacofany rząd patrzy tylko na to czy słupki poparcia się zgadzają i nie widzi problemu. Ten rząd to jest tragedia Polski. Po to tez powstała Unia Europejska bo ludzie zdają sobie sprawę z tego problemu i to jest najlepsze rozwiązania. Za to Pis jest totalnie słepy i skończy się tak że Polska będzie sama na zadupiu Europy ze swoim starym biedniejącymi i malejącym społeczeństwem.
@szybkilopez36324 жыл бұрын
Wystarczy pozbyć się glupich przepisow i nakazów a gospodarka uni wystartuje.
@czapmar4 жыл бұрын
Panie Tomaszu, ostatnie 2 minuty to najsmutniejsza prawda jaką powiedział Pan na kanale
@mindmybusynassm16454 жыл бұрын
Smotna prawda gdzie wygoda I swoboda wymazuje powoli pdstawowe wartosci jaka jest rodzina I w efekcie caly process spokojnego starzenia sie w rodzinnym domu . Chciales czy nie, systemove wartosci pomalu daja sie zauwazac.
@Zmiana_Pogody4 жыл бұрын
@@mindmybusynassm1645 Starzenie się we własnym domu z rodziną? Nie ma opcji. Starzy ludzie tak chorują, a medycyna tak podtrzymuje ich życie, że żadna prawie rodzina nie jest w stanie latami trzymać seniora w domu. Przede wszystkim psychika wszystkim siada, bo starsi ludzie panicznie boją się śmierci, manipulują członkami rodziny, wciąż starają się wszystkimi rządzić, zamiast grzecznie siąść na przyzbie i wygrzewać się w słońcu. Trzeba żyć teraz, a około 70ki popełnić samobójstwo. (Statystycznie rzecz ujmując podałam te „około 70”, bo niektórzy koło 65 mogliby się zwijać, a inni i do 100 lat potrafią być naprawdę mega wartościowymi ludźmi. Ogólnie nie można z tym czekać do czasu, aż się straci szansę na samodzielne samobójstwo, bo np. człowiek straci władze umysłowe lub zdolność do poruszania się.)
@czapmar4 жыл бұрын
@@Zmiana_Pogody nie rozumiem twojej wypowiedzi, to jakiś obłęd .
@anonymous-dk1is4 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/iJWQqoKboLCAebc
@Zmiana_Pogody4 жыл бұрын
@@czapmar Tak, sporo w tym mojego obłędu, masz rację. Ogólnie była to odpowiedź do komentarza FIGHT FOR TRUTH M, nie do Twojego, o procesie spokojnego starzenia się w domu.
@adke5004 жыл бұрын
Na koniec tylko brakło "... czego im serdecznie życzę", ale nie jest Pan na szczęście aż tak złośliwy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@fikimiki444 жыл бұрын
Za to ty jesteś typowym polaczkiem.
@adke5004 жыл бұрын
@@fikimiki44 xdd
@jadwigaciesla27574 жыл бұрын
Szkoda mi Rosjan mają tak wybitnych dr naukowców a umierają w wieku produktywnym
@GreenRatel4 жыл бұрын
@@jadwigaciesla2757 Wybitni doktorzy i naukowcy raczej nie umierają przedwcześnie. To się tyczy przeciętnego, szarego Rosjanina.
@nawenus4 жыл бұрын
To było dobre
@krisgren684 жыл бұрын
Jak zwykle bardzo mądre podejście do tematu...ale jakie to wszystko smutne. Pozdrawiam.👍
@project_marcopolo4 жыл бұрын
Architekci 🌍 przewidzieli wszystko...
@DarekPi4 жыл бұрын
Dosłownie kilka dni tu poruszałem w towarzystwie ten problem w dyskusji. Przedstawiałem argumenty bardzo zbliżone do Pańskich konkluzji. Niestety zostałem zgaszony tekstem "nie można brać matematyki pod uwagę w dyskusji o demografi, gdyż to jest społeczeństwo a prawda (sic!) nie jest obiektywna". Psze Państwa to są ręce 🙋♂️🙋♂️, A to są rece, które opadają 🤦🏻♂️🤦🏻♂️
@wiktorchudzynski15434 жыл бұрын
Rocznik ’82 - 5 dzieci, jedna żona, psa brak 😂
@towazne39474 жыл бұрын
Gratuluję. Z ciekawości: ile mieszkańców, ma Twoja miejscowość? Ja jestem rocznik '83 i rozważamy z mężem 3 dziecko, ale przedtem musimy zmienić mieszkanie na większe. Mam teorię, że to m.in. stłoczenie ludzi w miastach i absurdalnie wysokie ceny nieruchomości wpływają niską dzietność w Polsce.
@wiktorchudzynski15434 жыл бұрын
@@towazne3947 Dzięki! Mieszkam za granicą w małej miejscowości wypoczynkowej więc osiadłych na stałe jest może kilkadziesiąt osób. Zaś co do wpływu różnych czynników na dzietność to temat rzeka... pewne jest jednak, że jest źle i będzie jeszcze gorzej... :( Moim skromnym zdaniem główną przyczyną tak drastycznego spadku dzietności nie są trudności ekonomiczne małżeństw te obecne lub przewidywane a jest nią radykalna zmiana mentalna wśród ludzi planujących potomstwo. Kiedyś ludzie byli biedni i mieli po 5-8 dzieci i choć mieli mega ciężko dawali radę. Dziś ludzi stać na nieporównywalnie więcej, a często nie chcą mieć dzieci lub mają tylko jedno. Można nazwać to egoizmem lub rozsądkiem, nie zmienia to jednak faktu, że obecny stan rzeczy odbije się na nas wszystkich za 30 lat jak przejdziemy na emerytury. Dla naszego rocznika, w Polsce, stopa zastąpienia wynosi chyba ok 30% więc albo już dawno powinnismy wziąć sprawy w swoje ręce i inwestować z myślą o emeryturze w dobra materialne i/lub potomstwo :) albo upaść na kolana i modlić się o cud na stare lata ;) Pozdrawiam!
@artfoox08914 жыл бұрын
@@wiktorchudzynski1543 sprowadzanie dzieci na świat jako planu emerytalnego to największy egoizm, jaki istnieje. Jeśli dowiedziałabym sie, że jestem "tylko" zabezpieczeniem emerytalnym swoich rodziców, to bym uciekła na koniec świata i już by mnie na oczy nie widzieli. Nie można zrzucać winy na ludzi, którzy nie chcą sobie psuć jakości życia potomstwem, bo trzeba ratować system emerytalny. Winę trzeba zrzucać na sam system. System jest zły. Nie bezdzietni. Oni swoje płacą. I mają prawo odebrać.
@wiktorchudzynski15434 жыл бұрын
@@artfoox0891 nikt rozsądny nie posiada potomstwa „tylko” w celu „zabezpieczenia” swej przyszłej emerytury i nie taki był wydźwięk mojej wypowiedzi. Chodzi po prostu o to - co zostało już przebadane i udowodnione - że im mniej ludzi płacących składki tym niższe emerytury. A z tego że single płacą i chcą mieć niewiele wynika... ich składki pokrywają emerytury ich rodziców, a nie ich samych w przyszłości, natomiast nasze będą pokrywane ze składek naszych dzieci... wiec kto pokryje emerytury osób bezdzietnych? Pytanie jest retoryczne. Zaś to że system jest źle skonstruowany wszyscy wiedzą, tylko nie wiadomo jak zabrać się do jego naprawy aby nikt lub niewiele osób ucierpiało... przydałaby się porządna edukacja finansowa od szkoły podstawowej m.in w kwestii budowy zabezpieczenia emerytalnego na przyszłość... niestety mamy wyjątkowego pecha do ministrów edukacji...
@artfoox08914 жыл бұрын
@@wiktorchudzynski1543 Ci bezdzietni co nie wydadzą setek tysięcy złotych na wychowanie dzieci mogą inwestować na własną rękę. Ci, którzy tego nie zrobią, to będzie ich wina. Opieranie jakiegokolwiek systemu na demografii jest naiwne i głupie, bo demografia się zmienia i działa na zasadzie relatywizmu. Jeśli jakieś okoliczności na świecie doprowadziły do "górki" demograficznej, to nie ma bata, to się skończy źle dla pokoleń późniejszych (bo będą w dołku WZGLĘDEM górki). Opcje są dwie: dostosować system do demografii albo dostosować demografię do systemu. Na razie próbuje się to drugie. Ale to nigdy nie zadziała i doprowadzi tylko do paniki. Nikt nie jest taki głupi, żeby rodzić dzieci za ojczyznę i za ekonomię. Dzieci się chce, albo się ich nie chce. Jak się rodzi niechciane dzieci to zarówno z krzywdą dla rodzica, jak i z krzywdą dla dzieci. Rząd ma być dla ludzi i reagować, a nie ludzie dla rządu. To, że Polaczki głosują na debili i dają się kupić za 500 zł to już inna sprawa. A zabezpieczyć się na przyszłość każdy może. Informacji w książkach i internecie jest multum. A to, że zamiast wygooglać "jak oszczędzać na emeryturę?" i działać w tym kierunku wolą scrollować instagrama i facebooka, to już ich problem.
@pawellapinski49564 жыл бұрын
Zanim juz dzis bogate Chiny sie zastarzeja to nas juz nie bedzie
@robertborycki39064 жыл бұрын
CHRL jest sterowane przez partie,jesli ktos ma szanse na powsztrzymanie wymierania to wlasnie CHRL.
@pawellapinski49564 жыл бұрын
@@robertborycki3906 zupelnie sie zgadzam.Kiedys partia CHRL postanowila zeby kazda rodzina miala najwyzej 2 dzieci i tak bylo przez 20 lat. Teraz partia zauwazyla jak wielki to byl blad i juz tego ograniczenia nie ma.Tylko partia moze tego dokonac zeby chinczycy nie wymarli i da rade. Sadzac po tym co Chny osiagnely przez ten czas zachwiewa moja wiare w nasz pseudokapitalizm ktory jest ukrytym socjalizmem.Ostatnio nawet sie z tym nie kryje
@--T10004 жыл бұрын
@@pawellapinski4956 partia rządzi, partia radzi, artia nigdy cię nie zdradzi lecz natury nie oszuka i pójdzie w zapomnienie jak wszystkie ludzkie dzieła.
@Scflatroon4 жыл бұрын
15:00 Rosja ? A Indie ? Chyba pomija Pan wkrótce najlicznieszy naród świata!
@wingedsoldier33334 жыл бұрын
W Indiach administracja państwa jest słabo rozwinięta, ciężko ich wszystkich nawet policzyć, a co dopiero snuć plany demograficzne na 50 lat
@Scflatroon4 жыл бұрын
@Arkadiusz Wawrzyniak to dlaczego USA jest omawiane? To film o tym czy ktoś zagraża hegemonii USA i autor watpi w to podajac przyklad zlej demografii w Rosji i Chinach.
@GreenRatel4 жыл бұрын
@@Scflatroon Indie nie są materiałem na światowego hegemona. Słaby system edukacji, niskie średnie IQ, kraj w gruncie rzeczy pozszywany przez Brytyjczyków, podatny na działania zewnętrznych sił, prymitywny przemysł, duże braki w infrastrukturze, w stanie wiecznej wojny z Pakistanem. To będą drugie Chiny, ale bez boomu gospodarczego ponieważ nikt w nich nie zainwestuje bo inwestorów już po prostu fizycznie nie będzie między innymi z powodów podanych w powyższym filmie.
@Scflatroon4 жыл бұрын
@@GreenRatel ogólnie się z Tobą zgadzam też nie stawiam by Indie mogły w XXI w osiągnąć dominację. Moim zdaniem XXI wiek będzie należeć do Chin. W tym komentarzu nawiązywałem tylko do tego że autor filmu nie porad pierwszy stawia tezę "America first" i szuka dowód na jej poparcie.
@wingedsoldier33334 жыл бұрын
@@Scflatroon Absolutnie tak nie jest. W filmie o black live matter i o covidzie Wróblewski stwierdzał że Chiny gonią USA i wszystko wskazuje, że dogonią. Właśnie teraz używając prognoz demograficznych wysnuł coś odmiennego.
@marcinrichter43964 жыл бұрын
Dziękuję Panie Wróblewski i całemu zespołowi, który za Panem stoi. Dobrze posłuchać kogoś mądrego, oglądam regularnie i jestem wdzięczny za wartościowy kontent w internecie ! Takie inicjatywy zmieniają świat. Jestem zwolennikiem teorii, że wielkie koło zamachowe ewolucji jest o wiele potężniejsze, niż egoistyczne zapędy ludzkości i o ile dzisiaj możemy wycierpieć za błędy ludzi, którzy zgotowali ludziom ten los - to perspektywa długofalowa należy do natury i praw rządzących wszechświatem. Przed nami kolejny "threshold" samego życia. Powtórka z historii, gdzie o dominacji Państw decydowała ilość żołnierzy - powraca w realiach globalnej konkurencji ekonomicznej. Żadne Państwo (ani Chiny, ani Japonia, ani Niemcy, Rosja, Stany czy Izrael) nie przetrwa nowej rzeczywistości, bez ludzi w wieku produkcyjnym. Nie zapewni tego, ani 500+, ani dochód podstawowy(czy to trend, który wynika z tej wizji, lobbowany powoli przez think-tanki wielu Państw?), ale zrównoważony rozwój zapewniający dobrobyt, edukację i bezpieczeństwo obywateli. Czy wielkim kołem zamachowym oraz progiem dla dalszej ekspansji życia okaże się nasz podstawowy, niezwyciężony instynkt rozrodczy? To samo co dało przewagę pierwotnym elementom życia (rna, dna, komórka) ustawi do pionu ludzkość za pomocą zwykłych procesów demograficznych ? Wygląda na to, że nasze medyczne osiągnięcia - zwielokrotnienie średniej długości życia, zminimalizowanie śmiertelności noworodków i matek przechodzi w kryzys podobny do koniunktury gospodarki wolnorynkowej i wygra ten kraj, który będzie potrafił rozmnażać swoich obywateli - jeśli nie zaczną uprawiać chowu klatkowego i indoktrynacji, to droga do tego (jak pokazują statystyki i badania w innych krajach, które próbowały zapobiegać kryzysom demograficznym) jest bardzo trudna - trzeba być dobrym, dbającym o wykształcenie, szanującym obywateli i wolność Państwem. Optymistyczne (nie dla Polski, ale dla gatunku)
@gimauarich.27534 жыл бұрын
Politycy powinni oglodac Pana programy --- szcsgolnie ten jest wazny
@happy_keats4 жыл бұрын
Nie martw się, oglądają na pewno.... tylko robią z tą wiedzą, to czego Ty nie oczekujesz. Niestety... taki kraj i beznadziejny układ.
@dobrawodazoteciekawostki81613 жыл бұрын
Im będzie więcej aborcji i LGBT, a mniej potomstwa tym statystyczny polski wyborca będzie coraz starszy i będzie chętniej wybierał konserwatyzm. Aktualnie statystyczny Polak ma ponad 50 lat. Jeżeli lewica chce być skuteczna, to powinna mieć jakieś propozycje dla ludzi starszych. Może ich chwalić za oszczędność i daleko idący recykling, musi jednak na to wpaść. Aktualnie lewica jedzie po seniorach nie bacząc na demografię wyborcow i zakopuje się politycznie. Sama nie popieram żadnej partii, stwierdzam tylko fakty.
@andrzejjackiewicz78384 жыл бұрын
CHIŃSCY STARUSZKOWIE DZIĘKI TAI CHI ZACHOWAJĄ ZDROWIE I BĘDĄ MOGLI ZAPIERNICZAĆ DO ROBOTY, PODCZAS GDY W POLSCE "SŁUŻBA ZDROWIA" POWYKAŃCZA EMERYTÓW I RENCISTÓW
@krzysztofkrzesowski40654 жыл бұрын
To Chiny sie starzeja a zachod znalaz genialnyl sposob na odmlodzenie spoleczenstwa.
@magdap284 жыл бұрын
Mam lat 30 i 0 dzieci. Większość moich znajomych nie ma dzieci, głównie z powodu cen mieszkań. Drugim czynnikiem są godziny jakie muszą poświęcić pracy, trzeci jest nowy: niepewności związane z covid (nie chodzi tutaj o zdrowie, a raczej zapowiadany kryzys ekonomiczny). W moim rodzinnym domu było 8ro dzieci i to był jakiś koszmar.
@BetiMai4 жыл бұрын
Pokolenie Y w znacznej mierze odkładało posiadanie dzieci na rzecz osiągnięcia jakiegoś poziomu, który pozwoli wychowywać dzieci w lepszych warunkach, niż sami zostali wychowani... To też czas wciągania w korpo życie i luzowania głębszych więzi rodzinnych i społecznych. Wydaje mi się, że osoby urodzone po 90' jeszcze bardziej odkładają takie decyzje.
@Karol334 жыл бұрын
Rozróżnijmy to co ludzie mówią (czytaj: usprawiedliwiają się) od tego co faktycznie leży u praprzyczyny. Moim zdaniem: - młodzi Polacy chcą poziomu życia Niemca czy Amerykana, bo w serialach, filmach czy na wycieczkach zbudowali takie oczekiwania i spodobało nam się takie życie - reklamy nakręciły konsumpcjonizm i powtarzają nam od dziecka "jedząc/pijąc/korzystając z ..... będziesz wspaniały/szczęśliwy" itp co dalej nakręca spiralę potrzeb własnych - nasze pokolenie jest utylitarne, my pytamy "po co MI to?" może poszukiwanie tej odpowiedzi wykształciły nas reklamy, które zawsze tą odpowiedź mają? Może rodzice rozpieścili sporą część naszego pokolenia? - wreszcie skuteczna i powszechna antykoncepcja, ale to akurat oczywiste Sam brak mieszkania nie jest przyczyną. Jeszcze 40 lat temu ludzie żyli "na kupie" z dziadkami, rodzicami i swoimi dziećmi i było to zupełnie normalne. Teraz to zwyczajny obciach. Moi rodzice mieli dziecko w 1981r i mieszkali we trójkę w pokoju 8m2 (nie żeby chwalili sobie te czasy). Nasze pokolenie nawet nie chciałoby aby ich dziecko miało taki mały pokój dla siebie. Nasze oczekiwania się diametralnie zmieniły! Nieproporcjonalnie do finansowych możliwości! Stąd " nie możemy sobie pozwolić na kolejne dziecko" albo jeszcze bardziej uszlachetnione "nie moglibyśmy finansowo zapewnić kolejnemu dziecku dobrej edukacji".
@magdap284 жыл бұрын
@@Karol33 U mnie w domu było 8 dzieci, ojciec alkoholik nie potrafiący poradzić sobie z rzeczywistością i matka w ciągłej depresji, albo nerwicy próbująca opłacić wszystkie rachunki i mieć za co kupić chleb, kawałek mięsa by ugotować zupę. Dodatkowo "wsparcie" kościoła i rodziny: "wracaj do męża", "wybacz bliźniemu " itp. Tak, wzrosła nasza świadomość i to bardzo dobra rzecz moim zdaniem. Antykoncepcja - na szczęście!!! Szczególnie na wypadek gdybym trafiła na takiego partnera jak mój ojciec, który miał tyle dzieci by" żonę przy sobie zatrzymać". Nie wyobrażam sobie wychowywać dziecka w otoczeniu moich rodziców. Ich własne zapłaciły wystarczającą cenę: lata w terapii (czas i pieniądze i nie tylko). Dziękuję Bogu, że moim źródłem wiedzy i informacji nie byli tylko rodzice, rodzina i ksiądz. Dzięki temu i antykoncepcji nie muszę skazywać moich ewentualnych dzieci na dorastanie w wśród moich rodziców. Tak długo, jak nie będzie mnie stać na 2 pokojowe mieszkanie (przynajmniej), to nie będę miała dziecka. I nie, nie muszę mieć najlepszego samochodu, nie muszę jeździć na egzotyczne wakacje (choć te potrafią być tańsze niż krajowe), czy kupować samych markowych ubrań. Tak, chcę móc dobrze zjeść (trochę przyjemności w życiu się należy ;) i chyba to nie są zbyt wygórowane oczekiwania, zwłaszcza kiedy nie ma się żadnych nałogów) i zapewnić dziecku odpowiednią opiekę i edukację, być dla niego wsparciem, a nie liczyć, że system to dziecko wychowa (to się często źle kończy).
@kekfrankos774 жыл бұрын
Zawsze jest poważnie, ale dzisiaj było bardzo poważnie. Może puszczę ten odcinek żonie :)
@grzegorzl69874 жыл бұрын
Powodzenia 👍może da się przekonać na proces produkcji
@grzegorzl69874 жыл бұрын
@Zapach Chleba pisałem do konkretnej osoby. Ogólnie? No cóż..... Może to przemilczmy bo ja już tracę nadzieję
@dorotalaskowska9624 жыл бұрын
@Zapach Chleba a w 2021 będzie jeszcze mniej urodzeń i w 2022 też, bo ludzie nie wiedzą, czego się spodziewać...
@anonymous-dk1is4 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/iJWQqoKboLCAebc
@wszedypawel5194 жыл бұрын
W Anglii miasta straszą starymi ludzmi
@matipach4084 жыл бұрын
A Polki współczynnikiem urodzeń, przegoniły wszystkie inne nacje w UK
@lukwoszczu64784 жыл бұрын
@@matipach408 Niekoniecznie w narodach patriarchalnych narodowość dziedziczy się jako tako po ojcu, spory procent tych dzieci nie ma ojca polaka...
@matipach4084 жыл бұрын
@@lukwoszczu6478 spory, to znaczy jaki? Są jakieś dane na ten temat?
@matipach4084 жыл бұрын
To co mówisz, o dziedziczeniu narodowości w narodach patriarchalnych , to jakiś bełkot, oderwany od rzeczywistości.
@lukwoszczu64784 жыл бұрын
@@matipach408 Dziedziczenie " narodowości " po ojcu wynikało z tego że podczas wojen kobiety były elementem zdobycznym tak jak inne dobra, później utarła się taka tradycja. Tłumaczył mi to bynajmniej tak "znajomy" Turek, jego syn ( matka polka ) miał być przede wszystkim turkiem i muzułmaninem. Statystykę podam ci w linku jak znajdę artykuł, czytałem go parę lat temu chodziło o 1/3 czyli 33% miało ojca nie polaka.
@janm.67144 жыл бұрын
jedna zasadnicza uwaga.WYKSZTAŁCENIE.Prosze porównać kraj gdzie mamy 100% ludzi z wykształceniem,gdzie nie wymagana jest inteligencja (czyli matematyka ,fizyka itp) i drugi kraj gdzie jest tylko 10% ludzi wykształconych w dziedzinach gdzie jest ścisle (bezwzglednie) wymagana,reszta z wykszt. podstawowym .No iteraz porównać rozwój takich krajów....Wnioski są oczywiste i logiczne.Czemu nikt tego nie używa ,mówiąc o wykształceniu?Nie procent ekonomistów,socjologów,historyków,językoznawców,kulturoznawców,aktorów,śpiewaków itp bajkopisarzy,a procent fachowców in science.
@MichalBoczkowskiHediUp4 жыл бұрын
Super materiał. Zdrówka !
@przejackop954 жыл бұрын
Podziwiam Pana za tak olbrzymia wiedzę i za łatwość przekazywania jej
@DanielDaniel-xn5ul4 жыл бұрын
Roboty będą zastępować ludzi
@waldemarkowalewski62714 жыл бұрын
W Chinach zniesiono zasade 1go dziecka. Od zdaje sie 5ciu lat nie ma kar finansowych za posiadanie kilkorga dzieci
@rzeczpospolitatrojganarodo11724 жыл бұрын
Ale i tak ludzie preferują jedno dziecko
@menowski4 жыл бұрын
@@rzeczpospolitatrojganarodo1172 Dokładnie. To że zniesiono prawo nie oznacza że nagle każdy będzie chcieć mieć 2+ dzieci. Z tego wiem, zniesienie tego prawa poprawiło "dzietność" w bardzo niewielkim stopniu. W obecnych czasach trzeba namawiać ludzi by mieli dzieci, a i to zazwyczaj daje żadne/nikłe efekty. Widać to po naszym 500+, ale najbardziej to widać na przykładzie Japonii gdzie programów socjalnych mających poprawić dzietność społeczeństwa jest ogrom a efekty są zastraszająco małe. W takich już czasach żyjemy ... większość co żyje sam/z partnerem/partnerką ma ciężko z przeżyciem do kolejnej pensji, a co dopiero z dzieckiem, nawet z pakietami wspomagającymi.
@191281marlboro4 жыл бұрын
@@menowski Mam 3 synow, zaden nie bym robiony bo jest 500 plus. A i tak powiedz tak szczeze co to jest 500 zl na dziecko ?! To jest nic. No przy dzisiajszych cenach to jest zalosnie malo. Ovojetnie czy to jest z mopsu czy to by byl zwrot podatku dla pracujacych rodzicow to sa smiesznie male pieniadze. Na inne bzdury rydzyka wydaje sie miliony, na pieski kotki "sztuke" jak namalowane dwie kreski na obrazie. Zarabiajac np 3 tys na reke plus 3 dzieci i zona z maluszkiem to te 500 plus nie spowoduje, ze ludzie majacy dzieci beda sie plawic w luksusie. Samo przedszkole to 500zl wzwyz a gdzie reszta?
@A-BYTE9410 ай бұрын
co z tego skoro 35 lat tego programu już zaszkodziło
@armbi42024 жыл бұрын
Jak co tydzień dziękuję!
@Lukasz_MW4 жыл бұрын
Kolejny świetny odcinek! A puenta niesamowita! 😏 Kiedy w końcu zajmiemy się naszymi rodakami i ich potomkami że wschodu - repatrianci marzą żeby tu żyć pracować i zakładać rodziny. Wystarczy im trochę pomóc na starcie... Plus imigracja z najbliższej zagranicy.
@mxsx99584 жыл бұрын
Dziękuję za ten podcast
4 жыл бұрын
Jedynym rozwiązaniem tego największego problemu XXI wieku jakie widzę jest likwidacja zusu i zmiana ustroju na monarchię.
@michaelbrick14404 жыл бұрын
Nie martwcie sie o chinczykow. Oni wiedza co robia lepiej niz Balcerowicz
@katarzynaskiba-gomuka4193 жыл бұрын
Panie Tomaszu serdecznie dziękuję za poświęcony czas I przekazywanie obiektywnej wiedzy z której czerpię wiedzę bez zakłamania i sluzeniu poprawności politycznej. Pozdrawiam
@EvilMaleficus4 жыл бұрын
Pan Tomasz jak zwykle napawa optymizmem. Świetny wykład.
@LukaszSkyWalker4 жыл бұрын
Super wiedza. Świetne podsumowanie. Dzięki!
@1973Galex4 жыл бұрын
Jak zwykle i niezmiennie - rewelacja panie Tomaszu. Cyfry mają to do siebie, że się z nimi specjalnie nie dyskutuje
@kowalsonRP4 жыл бұрын
Dlatego Chińczycy inwestują w Afryce, zaczną budować szkoły i pracownicy się znajdą. Trzeba pamiętać, że Chińczycy przewidują kilka ruchów do przodu, mogą realizować politykę zagraniczną ze stałym kursem.
@lisakaramba44414 жыл бұрын
Bez przesady zanim Chiny sie zestarzaja tun 100000 razy szybciej juz nie bedzie ani jednego polaka.
@kastorgelbau4 жыл бұрын
Jeden rabin powie tak, a inny powie nie.
@kalendarztelefonu78084 жыл бұрын
Temat bardzo ciekawy. Często zapominany. Ale niestety w materiale jest trochę półprawd czy... dziwnych danych. Pierwsze z brzegu przykłady. Półprawda: 4:00 "W 1960 statystyczna kobieta rodziła 5 dzieci. Obecnie 2,5". Tylko ile wtedy dzieci dożywało wieku produkcyjnego, a ile dzisiejszych dzieci dożyje swoich 18 urodzin? Dziwne dane. Ponoć w Rosji, ludzie mają nie dożywać emerytury. Od 15 lat w Rosji spada śmiertelność na 1000 mieszkańców (www.macrotrends.net/countries/RUS/russia/death-rate). Choć fakt, w ostatnim roku był wzrost. Średnia życia wzrasta z roku na rok. Choć ciągle są grubo poniżej średniej europejskiej. Populacja Rosji od kilku lat wzrasta (www.worldometers.info/world-population/russia-population/). Choć tu migracja z byłych republik Azji Centralnej mocno pomaga. Itd. itp. Chyba prowadzący nie przygotował się do tego odcinka
@frodrigo664 жыл бұрын
Nie zapominajmy że ilość to jakość sama w sobie
@tomasusmagnus34754 жыл бұрын
Dzisiaj zrobiłem 3 wielkie KU*Y, ale nadal to ku*a
@MortimerKadaver4 жыл бұрын
@@tomasusmagnus3475 Ale 3 tony złota, to coś innego niż złota obrączka.
@teodorwaszczak25094 жыл бұрын
@@tomasusmagnus3475 Jesteś nielogiczny... kupa to nie 3 kupy... Swoją drogą... przeżerasz się... Ile ważysz?
@horstsobota66304 жыл бұрын
Chiny , Rosja , ....demograficzny kłopot ale u nas super, dzietność 1,3 , i ciągła emigracja dzięki Rządowi w Warszawy, jeden wielki sukces. Kogo Chiny obchodzą ? Automatyzacja gospodarki chińskiej przyspiesza , jak widać po wskaźnikach. U nas minister chciał wysłać nauczycieli w truskawki - gdy pojawiają się na świecie roboty do zbioru truskawek. Kambodża i tyle!
@kewinj84314 жыл бұрын
Robi pan kapitalną robotę. Jak ja kocham tego typu kanały 😁
@MrCzarnm4 жыл бұрын
7.8 mld ludzi, postępująca automatyzacja. Problemem jest brak ludzi zdyscyplinowanych posiadających umiejętności przydatne do pracy. Bezużytecznej populacji ,przybywa myślę o ludziach w wieku produkcyjnym którzy do niczego się nie nadają.
@fuertesan4 жыл бұрын
Liczby nie kłamią ? Kłamią, kłamią... zależy skąd sie te liczby bierze i jak sie je przedstawia !!!
@remigiuszrybacki46284 жыл бұрын
Świetny materiał. Dzięki Panie Tomaszu
@Scflatroon4 жыл бұрын
Proszę spojrzeć na GDP per Capita Chiny rosną bardzo szybko nawet bez względu na liczbę ludności. Już dziś średnie zarobki są porównywalne jak w Polsce.
@vt70354 жыл бұрын
To nieporozumienie i pesymistyczne przewidywania. Po pierwsze Chiny już odeszły od polityki jednego dziecka i za kilkanaście lat będzie wzrost liczby pracowników. Po drugie dużo tak zwanych emerytów nadal pracuje. Po trzecie Chiny szybko rozwijają robotyzację gospodarki. A po czwarte są już dzisiaj hegemonem gospodarczym na świecie i wcale nie muszą nikogo gonić, to reszta świata chce doganiać Chiny, co słabo zresztą wychodzi.
@bzynkapatrycja4 жыл бұрын
Odcinek mega!
@xdlol593 жыл бұрын
Planuję mieć 4-6 dzieci, czuję się jak bohaterka XD
@adamplotagonart4 жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie udostępniam
@ukaszkozowski80054 жыл бұрын
Genialne!
@wodzimierzbeck88824 жыл бұрын
Gdyby tak pan Tomasz rządził w Polsce albo nawet całym światem to nikt nie chciałby iść do nieba, bo raj byłby na Ziemi.
@krystian63634 жыл бұрын
Bardzo cenię Pana vlogi, chciałbym żeby było ich więcej. Jeden z niewielu głosów rozsądku w tym pokreconym świecie 👍👍👍👍
@novob65164 жыл бұрын
9:30 widzę tu dwie pułapki takiego spojrzenia na sprawę, 1) to jest prognoza na rok 2040, a takie prognozy rzadko się sprawdzają, 2) wskaźnik osób z wyższym wykształceniem przestał wskazywać procent wykształconych osób. Obecnie wskazuje on tylko osoby które skończyły studia, a to nie to samo. Poziom kształcenia obniżył się tak znacznie, że obecny magister odpowiada maturzyście sprzed 50 lat. Proces obniżania poziomu kształcenia trwa nadal na co dostaliśmy kilka dni temu kolejny dowód w postaci nowych wytycznych MEN w spawie egzaminów ósmoklasisty i maturalnych. Od procentu osób kończących studia ważniejszy jest poziom tych studiów (co już nie tak łatwo sprawdzić i wrzucić w tabelki) oraz kierunki tych studiów. O tym w felietonie nie było mowy, a przecież dla rozwoju gospodarczego jest różnica jaki procent magistrów jest po kierunkach technicznych, a jaki po kierunkach typu gender. Podsumowując, na podstawie tylko tego jednego wskaźnika osób z wyższym wykształceniem faktycznie można wytworzyć sobie fałszywe wyobrażenie, że Chiny są/będą za Zimbabwe. Biorąc natomiast pod uwagę, że stały się liderem w dziedzinie nowych technologii stawiam tezę, że są nie tylko przed Zimbabwe, ale nawet przed USA o czym mówi na swoich wykładach dr Jacek Bartosiak.
@krzysztofk46514 жыл бұрын
Na dane spoko jak zawsze. Tylko kto slyszal o emeryturze w chinach???
@jant.1904 жыл бұрын
To fakt o czym twórca filmiku zapomniał. Tam emeryturę maja tylko służby mundurowe i urzędnicy, którzy też są zmilitaryzowani.
@kwiatfioka10754 жыл бұрын
W Chinach emeryt jak jest w więzieniu to się cieszy bo przynajmniej je 3 razy dziennie
@elafon564 жыл бұрын
W Chinach jest obowiązek opiekowania się starymi rodzicami. To już wiem dlaczego- bo brak emerytur
@Daniel-fo8rw4 жыл бұрын
Gdyby bylo mozna nie placic zusu bylbym pierwszy ktory stal by z wnioskiem pod drzwiami.
@krzysztofk46514 жыл бұрын
Zawsze mozna czarno robic i samemu zaijac sie inwestycja w swoja przyszlosc.;)
@tomottt81404 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał. Dzięki.
@malgorzatamiroslawakim71874 жыл бұрын
Serdeczne pozdrowienia i dziękuję bardzo za imponujące pouczające video,
@adamkzuwitz1714 жыл бұрын
O Indiach pan chyba zapomniał czy one też nie mają szans na stanie się światowym imperium?
@PiotrHermanSzpiegulpl4 жыл бұрын
Dużo by opowiadać. Ale wniosek jest jeden: nie mają.
@michabaltic88404 жыл бұрын
Niestety w tej kulturze liczy się posiadanie syna, córki często są "nienarodzone"
@VikingJeweler4 жыл бұрын
Polecam tam pojechać, to powinno wyjaśnić tą kwestię.
@johonybrawo74344 жыл бұрын
No to zagadka Covid-a rozwiązana ...
@halinabogusz68414 жыл бұрын
A może wspierać dzietność? Ciekawe czy ktoś jeszcze pamięta pewnego urzędnika którego zdanie o problemach demografii w Polsce spowodowało skandal medialny i natychmiastową dymisję ? A mówił facet prawdę
@PiotrHermanSzpiegulpl4 жыл бұрын
Bardzo niepokojące dane i wnioski. Bo może się okazać, iż jedyna droga do realnego wzbogacenia się Chin to podboje i aneksje oraz gospodarka oparta na pracy niewolniczej.
@eqramer4 жыл бұрын
@LUKASZ BOJ pkb per capita na poziomie Rumunii
@BG-up3ss4 жыл бұрын
@@eqramer Wysokie PKB per capita mają kraje o małej populacji jak np kraje skandynawskie. Wszędzie tam gdzie jest duża populacja siłą rzeczy PKB per capita jest niskie.
@BHBalast4 жыл бұрын
Albo inwestycja w technologię i robotyzacja produkcji.
@PiotrHermanSzpiegulpl4 жыл бұрын
@@BHBalast Może być. Choć szczerze w to wątpię, cy to wystarczyło ;-)
@PiotrHermanSzpiegulpl4 жыл бұрын
@@eqramer 14 godzin temu Ważniejszy jest wskaźnik szybkości obiegu pieniądza. PKB i PKB per capita tak naprawę mówią tyle, co nic ;-)
@Michaur4 жыл бұрын
Wspaniały wykład, a końcówka miażdży! 💪
@ragerage32384 жыл бұрын
Jestem w szoku jaka pan ma wiedze . Jak wiele sie nauczylem o swiecie sluchajac pana audycji- dziekuje.
@bonniebogdanska23484 жыл бұрын
JW.ORG. NADZIJA. ZYCIE. WIECZNE. TU=JANA. 17 ;3
@jakubjakub1884 жыл бұрын
Żadna wiedza wystarczy być na bieżąco w tematach z życia
@KvikDeVries4 жыл бұрын
Sekundę, znaczy Strajk Kobiet wziął się z asertywnych i roszczeniowych postaw osób nieuczących się i niepracujących, mieszkających ciągle u rodziców? To dość odważna teza ;)
@marcinwawa87xxx534 жыл бұрын
Pan Tomasz popełnia wiele śmiałych co równie głupich tez. Patrzenie na Chiny z perspektywy Europy jest nierozsądne. Tam reżim nakaże rodzić dzieci i będą je rodzić albo produkować w sztucznych macicach.
@AFuczynski4 жыл бұрын
Cala gospodarka ciagnie na mamusinych synkach ktory mamusia wszystko kupuje
@jm51734 жыл бұрын
Koleś odlatuje w kierunku prawackiego-szuryzmu i Maxa Kolonko. Na razie wali takie tezy między słówkami, niedługo będzie to główny temat odcinków. A potem zostaje tylko punkt Nemezis i zamknięcie się w schowku na miotły.
@KvikDeVries4 жыл бұрын
Poszukałem punktu Nemezis i, niestety, znalazłem... :)
@williammayer17214 жыл бұрын
As always very informative and interesting.
@pegazus2344 жыл бұрын
Demografia, robotyzacja. To czynniki, które będą prowadzić do zmniejszonej konsumpcji. W związku z tym, nasz obecny system oparty o konsumpcję już się wali. Wzrosty gospodarek, czy korporacji będą co raz rzadsze i płytsze. Kiedyś regulowały to wojny, po których wszystko było zerowane i gospodarki od nowa rosły. Pytanie, na jaki system gospodarczy zostanie zamieniony obecny? Czy postępująca komuna to ma być ten nowy system, gdzie konsumpcja przestanie mieć znaczenie?
@ada_gie95524 жыл бұрын
Film powinien mieć tytuł: "małe kłamstwa, kłamstwa i statystyki". Nie wiem skąd te gorzkie żale nad skutkami, należy się skupić nad prawdziwymi przyczynami, czyli okradaniu ludzi z owoców ich pracy! I najważniejsze, są przecież ludzie, którzy cieszą się i myślą: "wszystko idzie zgodnie z planem".
@A-BYTE9410 ай бұрын
co komuchu
@waldemarkowalewski62714 жыл бұрын
Wróżenie z fusów. Chiny wyspy pobudowały więc jest gdzie mieszkać. Już teraz usilnie twierdzą że są krajem rozwijającym się a są w pełni rozwinięte.
@wujekWONT4 жыл бұрын
ciekawy materiał, dziękuję
@pawelprusinski52514 жыл бұрын
Wkoncu dotkniety temat ktory jest kluczowy. Dzieki
@zabelnet4 жыл бұрын
Czy te namowy do nie zachodzenia w ciążę nie łączą się nieco z planami ograniczenia praw dziedziczenia? Dziękuję za kolejny program. Pozdrawiam
@mareksobkiewicz55124 жыл бұрын
Oczywiscie tak. Odwrocona hipoteka. Wlasnosc przechodzi na Bank a nie na skarb panstwa.
@moneypullaction4 жыл бұрын
Nastąpi tonizowanie wielu problemów, takich jak - niedobory słodkiej wody, kurczące się zasoby rolne (urbanizacja, energetyka), zanieczyszczenie klimatu, brak wystarczającej liczby mieszkań (postępująca urbanizacja, deforestacja), niedobory energii, szerzenie się chorób (sprzyjającym czynnikiem coraz wyższa liczba ludności), komunikacja (zanieczyszczenie), niższy popyt i podaż artykułów konsumpcyjnych (czystsze środowisko - logistyka), można wyliczać... Chwila wytchnienia dla planety. Odcinek wyjaśnił troskę Niemiec o inne kraje - przyjmijcie migrantów, wykarmcie, wychowajcie, wyedukujcie a my, Niemcy spijemy śmietankę jako efekt ciążenia do jądra.
@adamm60664 жыл бұрын
Kanadyjski rzad oglosil ze przyjmie w ciagu nastepnych 4 lat 1.2 milion emigrantow. O emigrantow walcza tez inne kraja. Ciekawy odcinek
@marekalibaba16384 жыл бұрын
Kanada ma plan osiągnięcia 100 milionów mieszkańców do końca stulecia. Oczywiście chcą to zrobić imigrantami.
@BG-up3ss4 жыл бұрын
@@marekalibaba1638 Od tego zależy w dzisiejszych czasach potęga krajów. Kto się nie otworzy na masową imigrację stanie się krajem trzeciego świata.
@SilverSurfeq19894 жыл бұрын
Do lekarza
@isensualsensei4 жыл бұрын
@@BG-up3ss im wiecej socjalu tym wieksza potęga?
@mariuszb21544 жыл бұрын
@@BG-up3ss to sobie zaproś do domu baranie
@007bolek4 жыл бұрын
Dziękuje za wiadomości które mówią jak jest . Pozdrawiam
@54sarian804 жыл бұрын
Automatyzacja zastąpi fizycznych, natomiast edukacja jest przyszłością bo to innowacyjność w technice i postępie.
@BHBalast4 жыл бұрын
Każdy generał przygotowuje się na wojnę która już była. Ciężko wymagać od ludzi niezwiązanych z branżą, żeby dostrzegli pełnię potencjału technologii, ona zmienia się na tyle gwałtownie, że ludzie nawet nie są w stanie sobie tego wyobrazić. Kto w 2000r. dostrzegał potencjał finansowy w sieci? Pytając się ludzi z ulicy, ilu z nich jest w stanie uwierzyć, że za 20lat większość ruchu samochodowego w miastach będzie autonomiczna? Co się nie zmienia to natura ludzka i tutaj trzeba uczyć się na błędach innych, trzeba jednak brać pod uwagę czarne łabędzie.
@zvnhgtx40534 жыл бұрын
@@BHBalast Lepiej wprowadzić "3 godzinny dzień pracy", ponieważ według badań najwydajniejszy pracownik jest przez te pierwsze 3 godziny. Oczywiście pewne branże będą musiały mieć wyjątki, ale chodzi idee, że praca ma być dodatkiem do życia , a nie całym życiem.
@grzegorzlitwinowicz19564 жыл бұрын
Bardzo smutne. Nie zastanawiajmy się tylko co rząd z tym robi, bo rząd za ciebie, widzu, dziecka nie zrobi. I wychowania też lepiej dla państwa za dużo nie powieżać.
@jacekbart49024 жыл бұрын
A co z postępem technicznym który przyniesie większe bezrobocie. W ciągu 15 lat połowa obecnie pracujących może być zbędna. Czy z nami leci pilot?
@lukwoszczu64784 жыл бұрын
Odpowiem ci na przykładzie miejsca gdzie pracuję, mowa tu o korporacji niemieckiej z baraży automotive z obrotami za 2019 rok ponad miliard euro. W 2009 roku jak przyjmowałem się do pracy firma posiadała jedną w pełni zautomatyzowaną linie produkcyjna, prędkość produkcji pełnego elementu była trochę niższa inż 5 osobowej grupy monterów. W 2019 liczba Lini automatycznych... nie wzrosła i wynoś dokładnie tyle co 10 lat wstecz... Zmiana była w pewnym sensie że co niektóre linie zostały unowocześnione i zamiast 5 pracowników potrzeba 3, nie zmierzyło to w żadnym razie zapotrzebowania na pracowników gdyż dodawano więcej projektów.
@jacekbart49024 жыл бұрын
@@lukwoszczu6478 jak nie będę miał pracy to się do ciebie zgłoszę. Potrzebuje tylko jakieś namiary o ile to nie problem..
@lukwoszczu64784 жыл бұрын
@@jacekbart4902 Pojedz do Częstochowy a będziesz wiedział o jakim zakładzie mówię... Tekst który napisałem miał ci uzmysłowić że tak zwana rewolucja o której mówisz... nie nastąpi tak szybko... nie w 15 lat.
@jacekbart49024 жыл бұрын
@@lukwoszczu6478 za 15 będą prawie same lub same elektryki śmigać. Wtedy wszystkie warsztaty serwisy i firmy produkujące części znikną. jak ci się wydaje ile ludzi obejmuje ten sektor na całym świecie....nie licząc innych branży.
@lukwoszczu64784 жыл бұрын
@@jacekbart4902 Za 15 lat jak dobrze pójdzie to elektryki morze będą stanowić 50% ogółu, jest to wariant optymistyczny ...
@piotrsh4 жыл бұрын
MAPAS? Nie jest unikalne dla Europy ani wcale nie jest takie nowe. Z tego co kojarzę na takich ludzi mówi się NEET (Not in Employment, Education or Training)
@SlawoKrk4 жыл бұрын
Bardzo Pan mądry, a mądrych ludzi się super słucha !
@walterkowalski7444 жыл бұрын
Przecież to idiota
@SlawoKrk4 жыл бұрын
@@walterkowalski744 uzasadnij
@mapetssss4 жыл бұрын
Uwielbiam Pana słuchać. Cieszy mnie bardzo konkretna, rzeczowa oprawa tematu, poparta właściwą literaturą. Otwiera Pan oczy na szerszy horyzont :)
@JanKowalski-bm3be4 жыл бұрын
Super komentator brak ściemy to lubię
@mateuszpajda84894 жыл бұрын
Polecam Pana kazdemu znajomemu. Dziekuje za tak wartosciowe materialy
@bornesulinowo3914 жыл бұрын
Ja zwykle perełka. Pozdrawiam.
@romannazimek43184 жыл бұрын
doskonale programy.Dziekuje.
@czupakabrabros4 жыл бұрын
A my co? Obniżyliśmy wiek emerytalny i pozamykaliśmy handel niedzielny, brawo.
@peter1200up4 жыл бұрын
"żondzo"socjalisty 🥴
@PolishSqurwiel4 жыл бұрын
Bo e niedziele bo mszy ma sie dzieci płodzić.
@aztekiumbot51894 жыл бұрын
Konkretnie! Warto było wysłuchać.
@enduroteamgdansk12404 жыл бұрын
Cały czas mnie zastanawia u kogo my jesteśmy zadłużeni u kosmitów?
@kubusfatalista16194 жыл бұрын
Właśnie przyszła pierwsza rata do spłacenia z InterGalactic Imperial Bank. Stąd całe to zamieszanie na Ziemi 🙂
@Karolprzemek4 жыл бұрын
Jak zwykle odcinek na wysokim poziomie merytorycznym!!
@SzczepanBentyn4 жыл бұрын
Ale rozwiązaniem nie jest więcej ludzi, prawda? Może należy jednak winić inflację?
@jacekkawior66934 жыл бұрын
inflacji nie ma, gdy nie ma ludzi, tak samo deflacji i całej ekonomii, permanentny deficyt demograficzny jest bardziej zabójczy dla gospodarki niż inflacja rządowej waluty - ludzie mogą uciec w materialne rzeczy.
@maczek70pl4 жыл бұрын
Inflacja jest celowym działaniem rządu , albo jakby to prawidłowo nazwać mafii przy korycie ;) Oni będą tylko zwiększać podatki co już mają w planie i nakręcać inflację !
@sewerynwisniewski59544 жыл бұрын
Dziękuję
@pksawicki4 жыл бұрын
a czy statystycznym Mapasem jest tez kobieta wychowujaca dziecko/dzieci, ktora nie pracuje?
@ewelinajansa93614 жыл бұрын
No właśnie też chciałam o to dopytać. Wydaje mi się, że tak, pamiętam z innych statystyk.... Pan Wróblewski mógłby to doprecyzować, bo jeśli tak jest, to to zupełnie zmienia obraz sytuacji.
@ewelinajansa93614 жыл бұрын
No i się wyjaśniło: tak, w tsj grupie są kobiety opikujace się dziećmi w większości nawet: oko.press/750-tys-mlodych-nie-pracuje-ani-sie-nie-uczy-leniwi-i-roszczeniowi-nie-to-panstwo-ich-zawodzi/