Děkuju za poznatky, já osobně mám jen ohřev TUV za "pár" korun, ale spokojenost. U tebe se mi nejvíce líbil ten naražený sud v rohu na terase ... 🙂
@woodyxur2 жыл бұрын
🍺
@olitelicka1833 Жыл бұрын
Souhals, za sud palec hore ! :D
@michalm3580 Жыл бұрын
přesně .. ten sud je pecka
@alesskalicky93888 ай бұрын
Díky moc za to, že jste se podělil o chyby, kterým se můžou lidé díky vašemu vyhnout. 👏👏👏👏👏👏
@Ondrej_E_2 жыл бұрын
Pri podobných inštaláciách sa človek spravidla nemá s kým poradiť, a preto je odkázaný hlavne na inštalačnú firmu, ktorú si vyberie. Potrebné skúsenosti potom získa až za prvé roky prevádzky, čo je drahé učenie sa na vlastných chybách. Je však vždy dôležité už vopred si stanoviť, pre aký účel tú fotovoltaiku chceme. Či len na odľahčenie spotreby zo siete, či hlavne ako zálohu pre prípad výpadku verejnej siete, alebo kvôli úplnému osamostatneniu sa od verejného odberu (tzv. ostrovný systém). Taktiež si odhadnúť, aké budeme mať na systém energetické nároky. A fakt, o ktorom sa nikde verejne nehovorí, je aj vlastná spotreba striedača, ktorý dokáže na jednu fázu mať odber až do 300W, čo samotné je za deň niekoľko kWh. U trojfázového je táto spotreba potom ešte väčšia, takže treba si to dobre zvážiť. Pre zabezpečenie chodu bežnej domácnosti stačí batéria 8-10kWh, čo sa mi aj potvrdilo. Keď som však nainštaloval aj tepelné čerpadlo, tak táto kapacita bola už nedostatočná a okolo polnoci už bývala batéria vybitá a bol som odkázaný na energiu zo siete. Preto som teraz batérie navýšil na 28kWh. Na leto keď sa nevykuruje, sú predimenzované a vybíjajú sa počas noci (klimatizácia, polievanie záhrady a pod.) tak na 80-85%, ale v zimnom období dokážu s rezervou zabezpečiť chod tepelného čerpadla počas celých 24 hod., pokiaľ boli nabité. Ďalšia výhoda je, že keď je menšia batéria nabitá na 100% a dom nemá nejaký väčší odber, výkon elektrárne sa znižuje a prichádzame tak o možné zisky, čo je škoda. Väčšia batéria sa nabije neskôr a tak sa dokáže lepšie využívať výkon panelov. Často uvádzaná alternatíva je posielať prebytky do TUV, čo si však tiež treba dobre zvážiť. Mne sa v praxi najlepšie osvedčuje ohrev TUV na cca 40°C a viac vyhriaty zásobník má aj napriek dobrej tepelnej izolácii za deň dosť veľké straty. Okrem toho ohrievať vodu odporovými telesami nie je práve to najekonomickejšie riešenie. Omnoho účinnejší je ohrev pomocou tepelného čerpadla. Ja mám 12 panelov s výkonom 4,2 kWp a teraz v lete mi dokážu za deň vyrobiť 20-25kWh, čo ani nestíham spotrebovať, lebo je to približne trojnásobok mojej dennej spotreby, a tak prebytky posielam do siete (virtuálna batéria). Denný rekord bol 27 kWh/24 hod, čo je myslím veľmi slušné. Pokiaľ nemám elektromobil, je takýto výkon pre domácnosť plne postačujúci aj s určitou rezervou pre slabšie mesiace. Ak by som však elektromobil zakúpil, bude potom potrebné navýšiť aj počet panelov. A posledná poznámka - ftv. systém je dlhodobá investícia, a preto sa určite viac vyplatí zainvestovať do kvalitnejších produktov a uprednostniť ich pred nejakými lacnými, s negarantovanými parametrami a životnosťou, ktoré nás okrem nepríjemných problémov môžu vyjsť v konečnom dôsledku nakoniec aj drahšie. Toľko niektoré z mojich skúseností, čo možno niekomu tiež pomôže pri výbere fotovoltaického systému, ktorý je vždy do určitej miery customizovaný podľa potrieb užívateľa.
@zdenekmastalir69102 жыл бұрын
No přiznám se, že mi ty vaše údaje moc nesedí. Máte baterii 28 kWh a elektrárnu 4.2 kWp, která má letní rekord 27kWh/ den. Nemáte tedy žádnou šanci mimo sezónu, kdy tu baterii údajně využíváte, tu baterii z FVE nabít. Pokud mohu poradit, přenastavte si na léto hranici nabíjení níže, aby vám nependlovala mezi 100% a 85%, ale třeba mezi 80-60%. Vydrží pak déle. A naopak v zimě dávám spodní hranici výš a ta pak pendluje dejme tomu mezi 50-70%
@Ondrej_E_2 жыл бұрын
@@zdenekmastalir6910 Dôvody na inštaláciu väčšej batérie som zmienil hore. Nie je cieľom, aby bola denne nabitá na 100%, ale aby mala kapacitnú rezervu pre prípad dlhších výpadkov a aby lepšie znášala vyššiu prúdovú záťaž. A vďaka za doporučenie, áno, teraz používam nastavenie min SoC 40% a pod túto sa batéria nevybíja (zatiaľ som sa sem ale nedostal) ale systém začne brať energiu zo siete (rezerva batérie pre prípad dlhšieho výpadku prúdu a zamračené počasie) a max SoC mám pri optimalizácii a zohľadnení životnosti batérie tak 75-80%. Bez zohľadňovania max. životnosti betérie sa táto nabíja do 100%. A či v budúcnosti pristúpim na navýšenie výkonu elektrárne na 9-10kWp inštalovaním ďalšieho stringu panelov, nechávam zatiaľ otvorené. Na streche nemám ďalšie vhodné miesto, takže by som ich musel inštalovať na zem ku plotu, a to ma zatiaľ veľmi neláka..
@zdenekmastalir69102 жыл бұрын
@@Ondrej_E_ Řekl bych, že zálohovat výpadek elektřiny baterií 28 kWh je už spíše o fandovství, než o nějaké racionální úvaze.(při dnešních cenách jen baterie naprosto šílených 677000!!! pokud by se použily RCT power battery, které autor videa má nainstalované) Pokud by BFU hledal pod tímto videem rady jak nadimenzovat FVE, tak zde v komentářích zjevně naráží hlavně na technické nadšence, které vůbec nezajímá kolik co stojí a zda se ty peníze někdy vrátí a následně se tváří, že tak to je vlastně správně a pokud firma navrhne řešení, které je z hlediska ekonomiky, aktuálního nastavení dotací a skutečných potřeb uživatele prakticky optimální, tak je následně osočena, že vlastně zákazníka napálila, protože mu neprodala 5x předimenzovaný ekonomický nesmysl. Z ekonomického hlediska jsou Vaše rady typu baterka 28 kWh, TUV přes tepelné čerpadlo na 40°C doslova šílené i když chápu, že srdce technika u toho možná plesá. A střídač co má vlastní spotřebu několik kWh denně? Na tom snad musí být štítek sdělano v CCCP. V Čechách je aktuálně situace taková, že za poplatek tuším 200kč /měsíc, může odběratel odebrat silovku zdarma ve stejném množství, které do sítě poslal. Nebýt dotací, tak drahé baterky nedávají téměř žádný smysl, maximálně tak nějaký základ na vyrovnávání špiček. Prakticky jediné na co by se měl BFU při aktuálních podmínkách soustředit je to, aby jeho přetoky byly zhruba ve stejném množství, jako energie odebraná ze sítě (plus nějaká rezerva) a aby to celé nestálo zbytečně moc peněz. Navíc zrovna RCT systém se velmi dobře rozšiřuje a když má Argos akci, což je každou chvíli, dají se panely koupit za cenu cca 10000kč/1kWp a mohu si tak elektrárnu za zlomek původních nákladů v pohodě navýšit.
@Ondrej_E_2 жыл бұрын
@@zdenekmastalir6910 Prísna ekonomická návratnosť fotovoltaického systému je pri dnešných cenách aj napriek dotáciám silne diskutabilná. Pre mňa je dôležitý pocit nezávislosti od verejnej siete, čo bol aj hlavný motív spolu s úmyslom vykurovania pomocou tepelného čerpadla a nezávislosti na dodávkach plynu. Tak som uvažoval už viac ako pred 2 rokmi a moje obavy sa žiaľ začínajú naplňovať. Regulátor aj striedač sa pri činnosti zahrievajú. Striedač je dokonca chladený zabudovaným ventilátorom. Spotreba počas činnosti mi vychádza okolo 300W podľa monitoringu systému, nehovoriac o účinnosti ukladania do batérie a čerpania z nej, kde sú tiež veľké straty, o ktorých sa taktne mlčí. S týmto sú konfrontované aj elektromobily, kde straty bývajú niekedy aj cez 20%, málokto to však prizná, lebo to dnes nie je "in". Ak by striedač pracoval s odberom okolo 300W povedzme 8-10 hod, denne, jeho spotreba sa dá ľahko vypočítať.
@zdenekmastalir69102 жыл бұрын
@@Ondrej_E_ Ve videu zmiňovaný RCT power má účinnost cca 98%, spotřeba energie (myšleno asi když nevyrábí) menší než 4W. Ve zbytku příspěvku jen potvrzujete to o čem mluvím. V komentářích se sešla parta nadšenců, kteří musí mít co největší výkony a co největší baterie bez ohledu na ekonomiku a vše ostatní považují za chybu. Pak sem nakoukne člověk, který očekává, že zdejší zkušení solárníci vychází z optimálního poměru cena výkon a odnese si z toho nesmysly typu, že vše pod 20kWp na panelech a 20kWh na baterkách je slaboučké řešení k ničemu. S těmahle parametrama pak nakráčí k realizační firmě a diví se, že mu tenhle sluneční Temelín spočtou na jedno mega.
@quadproficz2 жыл бұрын
vidis to, dotace je jen koule na noze. osobne povazuji dotace za nemoralni. nevybral jsem si dotace ani na automaticky kotel, ani FVE ani na Tč. a nemyslim si, že jsem to měl drahé. podle mého pohledu je dotace pouze vylobované zlaté vejce pro firmy, co to montují a omezení pro běžného člověka. proud si vyrobit můžeš, ale ne zas tak moc, to bys "nás" mohl přestat potřebovat. všechno je jen podvod a habaďůra na lidi. jinak docela hezky shrnuto (bohužel, a je mi te lito za tebe), a je krásný příklad toho, jak se to nemá dělat. možná nemám hezky vedené dráty v lištách, ale prakticky od 20.2. minimálně do půlky října jedu - pojedu jen na baterky. ostrovním elektrárnám - zdar!
@JaneKLX2 жыл бұрын
Videa o vaší fve jsem viděl jako jedny z prvních, kdy jsem začal hledat informace. Po shlédnutí jsem laik říkal, co je to amatérštinu, co to jako někdo zkouší ... ale až zpětně po několika měsících sosání informací jsem zjistil a dokázal ocenit, jak to máte opravdu vymyšlené, jednoduché, funkční dimenzované pro reálné použití ... a taky levné. Jste pro mě největší inspirací ohledně ostrovní fve a počítánm, že příští týden vás oslovím s poptávkou na takové ty drobnosti z eshopu jako jističe, ... . Zítra jedu pro panely, montážní prvky na střechu, ... doma už jsou epever 2x 8420, k tomu 3x 5kW epever invertor, 1x 3kW invertor ten samý, co máte vy a ještě zvažuju zakoupení jednoho invertoru LF 2,1 kW za cca 7000,- což mi přijde poměrně pěkná cena. Počítám, že levnější to už nebude a raději zainvestuju do tohoto, než aby to leželo někde na účtu. Takže opravdu velké díky za inspiraci a to i v té oblasti lidské morálky.
@quadproficz2 жыл бұрын
@@JaneKLX hezké prozření. jiní si stojí na vedení podstatně déle.
@vincentovaable2 жыл бұрын
@@quadproficz PP PP
@fanda7892 жыл бұрын
Tak je jasné,že každé dotace jsou cesta do pekla,ať jsou na cokoliv.Jejich zrůdnost se bohužel projeví až je pozdě.Lidé se nechají lehce nachytat a o to hlavně jde.
@Quickyprd2 жыл бұрын
Pozor, limit pro nepodnikavce je 20kWp. Ale pokud má být elektrárna legálně přifazována, tak max. je 10kW výkonu. ČEZ třeba se nyní řídí vykonem střídače. Čili k 10kW měniči můžete dát co jeho DS povolí, obvykle cca 15kWp. Asymetrický neznamená, že ten výkon umí poslat jej do jedné fáze. Obvykle je asymetrie do jedné třetiny výkonu. Čili třeba GW 10 umí dát do jedné fáze max 3,7kW. Výhoda je že to neděli mezi fáze. Svítí 3,7 dá do jedné fáze když je potřeba 3,7 a do zbylých dvou nulu. Dotace jsou ošemetné. Firma často navysi cenu tak, že zákazník ušetří jen max. pár desítek tisíc a dostane stavebnici se kterou je hromada byrokracie a omezení. A elektrárna by měla výkonem odpovídat spotřebě domu. Já mám FVE 3.7kWp 1F a b létě jsem z 90% soběstačný a ještě mám pretoky a naopak v zimě bych musel mít tak 10x větší výkon. Žádný plyn. Je. Trochu dřeva. Hlavní je mít úsporné bydlení a rodinu, potom teprve technologie.
@lubomirkovacik4205 Жыл бұрын
A nejlepší je 1f FV a 3f čerpadlo, voda pouze z vlastní studny a 3f sporák. Pak si člověk bez distribuce ani v létě neuvaří, i kdyby měl v bateriích 3 prdele kW. Naštěstí jsou i vařiče na 220v a voda u souseda.
@Quickyprd Жыл бұрын
@@lubomirkovacik4205 Půlka ploten jede na FVE fázy, tepelné čerpadlo mám 1F a kdybych byl fatalista, tak na přečerpávačku dám frekvenční měnič (ale v součtu jeden asi 5-6hodin ročně, čili nesmysl) a stále není třeba 3F systém...1F to tak krásně posílá všude a není třeba nějaká asymetrie.
@lubomirkovacik4205 Жыл бұрын
@@Quickyprd souhlas, až na to, že mi na to prostě nepojede 3f čerpadlo, takže jsem bez vody. Jinak jakej výkon máš ve FV?
@zdenekmastalir69102 жыл бұрын
Protože většina zdejších komentářů týkající se dimenzování FVE naprosto ignoruje ekonomické hledisko, tedy optimální poměr cena výkon, dovoluji si zde předložit můj osobní amatérský názor k dimenzování FVE z pohledu optimální cena/výkon 1) s jednou vyjímkou vás to to nevyjde levněji pokud si to postavíte sami bez dotace 2) ta výjimka je , pokud si sami zbastlíte ohřev TUV, pak vás to vyjde s novými komponenty odhadem tak na 50000. Pro většinu lidí je ohřev TUV hlavní položka ve spotřebě elektřiny, takže to dává smysl. Levné to ale je pouze proto, že ten měnič je pouze na ohřev a kvalitativní parametry neumožní jiné využití takto vyrobené elektřiny. Takže žádné fyzické propojení s ostatními rozvody v domě a už vůbec ne se sítí ČEZu 3) aktuální ceník ČEzu elektřina pro soláry umožňuje za paušál 200kč/měsíc odebrat zdarma silovou část ceny za každou kWh, kterou pošlete do sítě. Vše co pošlete navíc však posíláte zdarma. Jak dlouho tato výhoda vydrží je ovšem otázka, ale teď jsou karty takovéto Z bodu 3) tedy vyplývá, že se stačí podívat na fakturu a podle roční spotřeby Vám zhruba vychází , že na každý spotřebovaný megavat potřebujete cca 1kWp na panelech, 4) To co Vám vyšlo musíte přepočíst s ohledem na dotace, protože ty jsou nyní dle instalovaného výkonu na panelech a dle instalované kapacity baterie, takže vám nejspíš vyjde, že je levnější pořídit výkonnější zařízení než v reálu potřebujete. Ty dotace jsou tuším 10000 na každý kWp na panelech a 10000 na každý 1kWh na baterkách 5) přes všechny ty pohádky co vám valí do hlavy počítejte s tím, že v listopadu, prosinci a lednu to nevyrobí téměř nic. A z ničeho Vám ani tepelné čerpadlo nezatopí. Tedy pokud nemáte na střeše 300m2 FVpanelů a k tomu akumulaci do vody nebo do baterek. Klidně to někdo může vidět jinak, ale chtělo by to konkrétní argumenty , já mám například stejný měnič jako pan Tomáš, za červenec vyrobeno 1000kWh, z toho využito jen 180 a vůbec netuším, jak zdejší diskutéři ty svoje obrovské FVE využívají. Jen poznámka TUV ohřívám termikou, takže dejme tomu, že bez termiky bych z té vyrobené megawatty spotřeboval půlku.
@karlosk.7472 Жыл бұрын
Hezky shrnuto 👍
@richardpetrovic89417 ай бұрын
Toto su také rozprávky, uvidí sa po rokoch ako výhodné a zelené to je. Pretože toto je dlhodobá záležitosť a závisí na cene el. Ak bude taká vysoká ako je teraz tak pôjde celá eu do hája.
@branoster6 ай бұрын
dakujem za Tvoje postrehy 👍👍👍
@pavelslovak89282 жыл бұрын
Taky jsem si postavil fve sám, 17kwp, 20kwh baterie a vše jsem udělal na 1f. Je to ostrov s možnosti rozšíření na 30kpw a 60kwh baterii. Opravdu není problém mít okamžitou spotřebu klidně 8 - 10 kw. Trouba má 4kw, každá plotna indukce 2kw, do toho tři klimatizace, telka, pracka…..
@_s474n2 жыл бұрын
Copak je to presne za troubu, ze ma 4 kW. To neni jednofazova?
@Ondrej_E_2 жыл бұрын
17kWp je už pekný výkon. Koľko kWh Vám to vyrobí za rok?
@pavelslovak89282 жыл бұрын
@@Ondrej_E_ S tou výrobou nevím, je to o tom kolik jsem schopny spotřebovat, jelikož u ostrovu nejsou žádné pretoky do DS. Navíc to bude až v lednu rok co to provozuju. Zkoušel jsem z kamarádem nabijet EV a ten den jsem vyrobil 107kw(červen). Jinak únor 786kwh, březen 1330kwh, duben 1220kwh. Pak už jsem šel níž, není potřeba topit.
@Baterkar2 жыл бұрын
@@Ondrej_E_ teoreticky by to mohlo vyrobit 17 Mwh. Ale když není spotřeba, tak není ani výroba. Nedodává do sítě, tak to ani nespotřebuje, tedy to ani nevyrobí.
@fanda7892 жыл бұрын
@@pavelslovak8928 Na ten výkon je třeba už povolení,je nad 10 kwp.Jak dlouho trvalo vyřízení,když to nezařizovala firma?
@baloo6543212 жыл бұрын
I kdyz mate dotaci, tak muzete elektrarnu rozsirit. Jen musite dodrzet pomer vykon vs. baterie. Je potreba pozadat SFZP a vetsinou rozsireni povoli. Pokud se jedna o elektro auto za 10 let, tak pri dotaci nesmite zmenit konfiguraci po dobu 10ti let, pak uz muzete delat co chcete. A jak jsem psal predtim, tak rozsireni je mozne.
@saylllo2 жыл бұрын
🤣🤣🤣🤣🤣 Vysrať sa na celú dotáciu 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 - obmedzenie a udržiavanie závislosti na verejnej sieti😉😉😉😉 Mám vlastnú 58kwp a som 98% nezávislí
@orhoro61462 жыл бұрын
@@saylllo No dotace nejsou malé peníze, takže "vysrat" se na to je věcí názorů. Blbej kdo dává, blbější, kdo nebere.
@saylllo2 жыл бұрын
@@orhoro6146 2255€??? To sú naozaj šialene peniaze... Pri mojej obstarávacej cene je 58kWp je to menej ako kvapka v mori. 10kWp je absolútne k hovnu obzvlášť v zime. Ak by mi dali tých 2250€ ako príspevok k mojej 58kWp konfigurácii, súhlasím s dotáciou.
@user-kj8bo1lb5g Жыл бұрын
Děkujeme za objasnění vaší sqělé ekonomické situace.😎 To ale není předmětem diskuze
@lilolilo4440 Жыл бұрын
@@saylllo Daj sem ako funguješ v zime ,aké spotrebiče ,kúrenie ,či drevo ,uhlie ,plyn? Si nezávislý od siete daj sem náklady+ batérie . Nechám sa poučiť.
@rz63542 жыл бұрын
chyba byla hlavně stavět to z dotace a něco si předtím nezjistit. Celá dotace padne na marži a práci firem co to montuijou (naprosto stejně jako u kotlů). Lepší je si to zaplatit sám dát si na střechu klidně 20KWp panelů (ostrovní provoz + velká baterie se zálohou ze sítě). Není pravda že může být jen 10kWp v panelech - to jen v případě dotace a připojení do veřejné sítě.
@jankolar56122 жыл бұрын
Takhle jsem to kdysi chtěl taky, ale bohužel, každé řešení, kde není měnič přifázován přímo na DS, má zásadní omezení. Takže ona holt není jiná cesta než jít přes ten marasmus.
@BESTWEB12 жыл бұрын
Přesně
@ondrejglembek2 жыл бұрын
Diky za skvele postrehy.
@j.heinisch_jm2 жыл бұрын
zdravím. Podle mého názoru zvyšovat kapacitu baterie pro dobíjení auta mi nepřijde ekonomicky moc logické. V létě to teoreticky dobiji “přes oběd” ale podzim až jaro to nebudu mít moc šancí to každý den solidně dobít. A nabíjet baterii přes baterii mi také nepřijde moc efektivní. Spíše bych šel cestou zvýšením kapacity panelů ( zvýším si výrobu ve slabších měsících) a nabíjeni auta aplikoval přímo z panelů
@woodyxur2 жыл бұрын
Určitě navýšení kapacity je nejlepší. Pakliže i v létě zaměstnanec přijede domu ve večerních hodinách, tak moc možností nabíjet není. Určitě záleží hodně na tom jak běžná domácnost funguje v praxi.
@radeknovotny81002 жыл бұрын
Dobrý večer, osobně mám ony baterie Pylontech o kapacitě 21,6kWh(bruto), čili netto cca 19,5kWh. A cena byla za tyto baterie, plus kabely 243.500,-Kč. Tj. při cyklu 6000=117MWh. Takže papírově 2Kč/kWh. A za tuto cenu bych nabil i automobil. Dnešní den(30.09.22), výroba 11,5kWh. Včera však 31kWh. Takže za dva dny by se vyrobilo a nabilo auto na cca 200km. Při panelech o výkonu 8kWp. A to vše za 400tKč bez dotací. Každy den od západu do východu Slunce cca 2,5kWh. Ostatní mohu předat do auta (dejme tomu, s 10 procentní ztrátou..) Ikdybych dobíjel jen s baterií 13kWh denně, vyjde 100km asi na 30Kč. A to jde, ne? Mějte se fajn. Jo, a měnič je Deye. 10kW. R.
@user-kj8bo1lb5g Жыл бұрын
Čím dál víc, když sleduji podobná videa s upřímně míněnými radami a zkušenostmi, a následné diskuze, mě to odrazuje od podobných investic. Považuji se za bastlire amatéra, který je lecos schopen si udělat, s jednotlivými komponenty si hraji již delší dobu, ale čím dal, tím více mi celá záležitost nedává velký ekonomický smysl. Kdo má volných půl mega, ok, investice, kdy se peníze neznehodnotí, kdo je vyskumnik nebo hračička, ok výborná zábava, ale kdo tomu příliš nerozumí, může mít oči poněkud pro pláč. Něco sice dostane, ale otázka ekonomické návratnosti je silně diskutabilní. Podle mne je tato záležitost silně předčasná a proto drahá a značně zavádějící. Ale pro technologické hračičky a rozené výzkumníky, které netlačí pravidelné složenky je to ideální zábava.
@MultiTranceboy2 жыл бұрын
Děkuji za video !
@pavaeldr2 жыл бұрын
Upřímné video, díky. Jinak v čase 8:39 mluvíte o solárních panelech ale myslíte FVE panely. Je v tom rozdíl.
@lubomirkovacik4205 Жыл бұрын
Solární = sluneční, tedy jak FV, tak termika.
@JohnRoss72 жыл бұрын
Nejlepsi je ta pípa se soudkem ve verande
@marastursa33262 жыл бұрын
Vpadá to na dva soudky Plzně 😁😁
@serzal82 жыл бұрын
Dobry den dekuji. Mužů ještě prohlídku domu poprosit? Hlavně tu terasu jak mate řešeno a obývák (máme podobně dělaný)
@Baterkar2 жыл бұрын
Já jsem si udělal FVE 5Kwp výkonu jako ostrovní systém svépomocí, bez dotací, bez připojení na síť , za polovinu ceny než s dotacemi a stát mě může vlézt ....
@woodyxur2 жыл бұрын
Bohužel ne každý si troufne na stavbu svépomocí...
@ortler582 жыл бұрын
Jsi dobrý. Mohl bys s tím poradit?
@ortler582 жыл бұрын
Ta otázka je na baterkare
@Baterkar2 жыл бұрын
@@ortler58 Mohl. Jen chci říct, že já jsem to dělal před cca 4 lety. Nyní je cena FV panelů vyšší, než byla. A nahoru s cenou šly i jiné komponenty. Navíc je menší výběr.
@orhoro61462 жыл бұрын
Mě napadá, jestli by nešlo FV rozšířit spíše paralelně. Já vím, že to není asi nejlepší řešení, ale určitě nejjednodušší. Prostě přidat panely a další střídač, ale paralelně. Třeba na nabíjení toho auta. Tím se vlk nažere a koza zůstane celá.
@Passco6662 жыл бұрын
Chcel by som sa opytat ako je to u vas s dotaciami? Pretoze ked si kupim cely system sam FVE tak 3kWp ma bude stat cca 3500-3800 eur + robota autorizovaneho Elektrikara (Odhaujem ze cez 500eur). Avsak s dotaciami chcu za taky system cez 4500 eur.. cize plus minus soom na tom istom ci je to s dotaciami alebo nie a vnimam to ako podvod na zakaznika, s tym ze jediny kto sa nabalí su firmy co to vybavuju, inak by s dotaciami ma mal cely system stát najviac 3000 eur ale nie to tak. Mate to podobne aj v CZ?
@petrsoban24682 жыл бұрын
Je to úplně to stejné. Elektrárna od firmy s dotací zaplatíš 200 000,- a nic nemůžeš jediné plus to má že je to oficiálně připojené k DS, ale když si pořídíš ostrovní bez dotace tak tě taky přijde na 200 000,- takže asi tak...... PS. Jsem do své už nasypal 170 000,- bez dotace ostrovní a ještě pořizuji další baterku za 22 000,- né že bych musel, ale abych vydržel déle při výpadku jak jeden den kdyby bylo škaredě. (3600Wp v panelech a teď 7.8KWh baterka bude přidaných dalších 3,2KWh.)
@alien105cz2 жыл бұрын
Diky za info. Každá fve instalace je jina a ja budu urcite davat Victron , čistou činu nechci radeji si priplatim.Mam EV a budu davat rovnou 10KWP.
@JaneKLX2 жыл бұрын
No, co píšou lidé zasvěcení do FVE, tak Victron je dnes už jen drahá čína, které zůstala jen dobrá pověst prestižní značky a jsou lepší výrobci, kde ta kvalita za peníze Victronu opravdu je. Když jsem viděl u US uživatelů, jak stupidně mají udělaný silový vstupy bez šroubových špojů na některých verzích měničů a díky tomu i vyhořelý měniče, tak je to game over. Když jsem viděl u španělů, že například epever 10420 dává z identických panelů v identickém času o cca 15% vyšší účinnost než Victron 250/100, tak jsem se pousmál nad tou "nekvalitní čistou čínou" 🙂 Další věc, dávat Victron pro 10 kW na tři fáze, ... se všemi jejich fičurinami pro sledování, .... tak je fotovoltaika prakticky nevratná investice.
@_s474n2 жыл бұрын
Nevyhoda Victronu u MultiPlus 3000 je, ze je to 3000VA, tedy 2,4 kW.
@harso0012 жыл бұрын
Victron je samozrejme kvalitou a prevedením vysoko. Podelím sa o to, prečo som si ho nedal. Victron má zvlášť vstup a výstup, v mojom prípade by to znamenalo ťahať od elektromera ďalší kábel. Menič s príslušenstvom mám z priestorových dôvodov mimo domu. Victron sú 1f, čiže treba priestor pre 3 meniče pokiaľ chcem 3f inštaláciu. K Victronom idú tzv. nizkonapäťové batérie 12V - 48V. Ich výhodou je cena a to, že sa dajú dopĺňať postupne. Nevýhodou, že sa spájajú paralelne a teda sa tam pracuje s vyššími prúdmi, čo si vyžaduje kvalitnú a mohutnú inštaláciu. V neposlednom rade 3f inštalácia od Victronu 3x3kW alebo skôr 3x4kW násobne prevyšuje iné riešenia a tým nemyslím noname striedače z aliexpresu. Ak však niekto netrpí na priestorové, finančné alebo technické prekážky, nech ide do toho.
@_s474n2 жыл бұрын
@@harso001 jak jsem psal vyse, Victron Multiplus 3000 neni 3kW, ale 2,4 kW. Model 5000 je 5 kW. V prvnim pripade mi prijde 2,4 kW malo, v druhem pripade zase bude problem s pripojenim do DS. Proste tohle soudruzi nevychytali...
@zdenek69572 жыл бұрын
Myslím ze rozšíření fve je možné pokud chcete je možné jem je to spousta birokracie a pak hlavně ted vam to nikdo nepřipojí protože firmy dělají nove fve, kde jsou diky dotaci lepe honorováni.. Jinak jak říkáte 10kwp pokud to střecha umožňuje ideál....
@woodyxur2 жыл бұрын
Určitě je, ale ta birokracie a platit za úpravu stávajících uchycení panelů se ekonomicky nemusí vyplatit. Mnohdy je potřeba stávající úchyty odstranit a postavit nové, takže se pak platí za demontáž a novou montáž.
@beautifulcars59532 жыл бұрын
Pokud vím dotace vám z části pokryje jen cca 6 kWp, zbylé panely si platíte ze 100 % sám. Takže si musíte velmi dobře spočítat, zda se vám to vyplatí. Spíš myslím, že ne.
@lubomirkovacik4205 Жыл бұрын
@@woodyxur no tak řekl bych, že sundat panely 250W a nahradit je panely 400 a více Wattů není takový problém. A ty slabší panely využít třeba na ohřev Aku nádoby s nezávislým střídačem za pár korun. Něco takového mám zrovna v plánu
@lubomirkovacik4205 Жыл бұрын
@@beautifulcars5953 v ceně panelů bych problém neviděl, spíš v ceně baterie
@JaneKLX2 жыл бұрын
Díky za video a cenné zkušenosti. 6kW je nesmysl pro reálné použití a západoevropský konzumní způsob života. V sobotu ráno vstanem, zapne se pračka, do trouby se dá něco upést k obědu, k tomu běží lednice, mražák, televize, ... dám si ohřát vodu na kafe a jsem game over, pokud se sepnou zátěže v jeden čas. A to nepočítám třeba bojler, který by měl mít od rána prioritu pro nahřátí - cca 2 kW a dobíjení aku, které po pracovní noci dostaly hlad na elektriku 🙂Opravdu je to sranda dostat se okamžitě nad 6 kW. Jenže vám to nevadí, protože jedete s distribucí, vlastně ani nevíte, že jste přes limit a už platíte levnou českou elektriku vyrobenou za 50 halířů, ale účtovanou za xx nesmysl. Proto se většina lidí diví, když jim po pořízení předražené fve stoupne účet od distributora za dodanou elektriku. Je to paradox, ale je to tak. Nejhorší věta "kdybych byl býval" přišla velmi brzy. Stejně si tohle vezme k srdci jen málo kdo, protože mantra DOTACE je doslova zaslepující. Včera hezký čtení na aktuálně.cz "pouštět elektřinu z vlastní střechy do distribuční sítě nedává smysl". Je to reklamní článek značky ChargeUp, ale je opravdu věcný, stručný a výstižný a nakonec asi i pravdivý. Například vaše zjištění, že poměr kapacity aku by měl být cca 2:1 oproti výkonu panelů, jste si ověřil v praxi - 10 v panelech = 20 v aku. Ale proč vám tohle neřekla vaše prováděcí firma před instalací, je na zvážení. Česká birokratická pitomost o 3 fázích bude evidentně větší problém s postupem času. Většina světa jede na "jedné" fázi, kde je mnoho výrobců a bude jich čím dál víc. Ale ne každý se bude zaobírat asynchronním 3F zařízením pro země, kde žije zlomek zákazníků oproti těm, komu stačí 1F zařízení. A až vagíína Pekarová vyrazí opravdu na propagační návštěvu Thaiwanu, tak nám sem číňan už nedodá napřímo ani jeden panel a budeme to kupovat od nácků s jejich EU sparvedlivou marží, jako teď kupujeme ruský plyn, českou elektřinu, .... Otázka: Brání vám smlouva s distributorem vybudovat si k této fve oddělenou "ostrovní" elektrárnu? Pokud ne, proč nejdete touto cestou? Splitovat fve dedává moc smysl, ale v tomto případě bych to viděl jako rozumné - máte s fve už zkušenost, dokážete už poměrně jasně definovat svůj požadavek, mohl byste v tom být dost efektivní.
@zdenekmastalir69102 жыл бұрын
6kW je pro naprostou většinu lidí naprosto v pohodě, ta konvice a trouba asi neběží celý den a zbytek jsou maximálně stovky wattů. A pokud už se přes výkon FVE přehoupnete, tak od toho je tam ta baterka aby to vykryla a až se vám ta konvice za 3 minuty vypne, tak se zase hned dobije. A prioritu na bojleru? Leda by měl objem 20 litrů, On to má každý individuálně, ale fakt netuším, jak moc bych musel konzumovat, abych k 10 kWp potřeboval ještě 20 kWh baterku, když i ta 6kvW má ráno pořád ještě půlku k dispozici a to ji shora limituji na 80% Elektřina pro soláry aktuálně nabízí slevu 100% na silovku, takže pokud někomu nedává smysl mít silovou část ceny elektřiny 0, tak pak mu možná nedává smysl pouštět přebytky do sítě a raděj si koupí baterky za 200000.
@ondrejmarada17422 жыл бұрын
Ahoj, Mám vyjádření ze SFZP ohledně dodatečného rozšíření FVE . "Když dostanete dotaci na 10kWp a bude vyplaceno je možné rozšíření bez vracení dotace (je povinnost změnu nám oznámit)" Takže by to nemusel být až takový problém, jak se z toho často dělá.
@bubula15442 жыл бұрын
Je někde video jak velke jsou ty baterky a kolik váži?díky
@woodyxur2 жыл бұрын
Mrkněte na můj kanál. Mám tam ještě nějaká videa o fotovoltaice a jsou tam i záběry na technickou místnost s bateriemi. Systém mám od www.rct-power.com/en/solar-storage.html, tak tam najdete i fotky.
@bloodas1234 Жыл бұрын
Prosím tě a jak dlouho si povinný respektovat dotace?
@berkapavel Жыл бұрын
borec, co jsem to poptával říkal 7 let než do toho může člověk po dotaci hrábnout.
@TK-bk5tr2 жыл бұрын
Máte někdo prosím praktickou zkušenost s administrativou při rozšíření FVE? Mám panely 5kWp a 10kW střídač a chtěl bych rozšířit o další panely na cca 10kWp. děkuji
@saynomore96042 жыл бұрын
Pamatas na casy ked si sa pozeral do PC cennikov a priebezne doplnal vo svojom pocitaci novsiu a novsiu grafiku, viac RAM, HDD...? S odstupom casu si uznal ze si bol na tom zavisly. Ten isty efekt zazivaju ludia co vstupia do bubliny s fotovoltikou.
@beny68eos2 жыл бұрын
Pokud je střecha dostatečně velká je lepší jít rovnou do 20 kWp, vzít licenci, prodávat na Entri. Pokud nepadá DS neřešit baterky a ani backup. Vzít nějaký Ongrid 20 kW a hlavně neřešit dotace. Sám jste pochopil, jak vás to svazuje.
@woodyxur2 жыл бұрын
Problémem u většiny střech RD je právě prostor nebo nosnost. Samozřejmě u velkých staveb, podniků, bytových domů si myslím, že to dává určitě větší smysl, co píšete 🙂
@dadazizala52712 жыл бұрын
@@woodyxur nosnost? Tak to slysim prvne. Cozpak to neni rozlozene v plose? Neni to spise o tom, ze lidi mají hlad po dotacich? A celou dotaci sezere firma, myslim. Jenze to lidem nedochazi…
@woodyxur2 жыл бұрын
@@dadazizala5271 Každá střecha má nějakou nosnost a velké zatížení může být problematické v případě napadnutí sněhu. Nicméně 10kWp by neměla být zas taková zátěž. Hlad po dotacích je, ale dneska jsou všechny firmy předražené a ne každý je schopen si to instalovat svépomocí a riskovat neověřené čínské panely - běžné firmy instaluji především německé panely.
@dadazizala52712 жыл бұрын
@@woodyxur německu se dělají nějaké panely? Riskantní mohou být spíše měniče, než panely, myslím.
@robertl.56452 жыл бұрын
Dobrý den, nejsem odborník, ale Vaše myšlenka mě zaujala, mohl byste prosím nějak osvětlit v čem by byla výhoda řešení bez dotace, bez baterií a backupu a to jak z ekonomického hlediska tak z hlediska využití výkonu? Jak by takové řešení mohlo fungovat u rodinného domu např. v noci nebo s pořízením el. auta. Děkuji moc
@martinstary83972 жыл бұрын
Zdravím nemáte někdo video nebo foto z konkrétního grafu z s popisem panely střídač baterie a využívání fve aplikace fve aktuální spotřeba , výroba dobíjení /vybíjení baterie aby se dalo spočítat momentální spotřeba vlastní fve ( mněniče) díky za tip👍
@hankakucavikova2732 жыл бұрын
Ale ráno se dobíjí baterie, takže nejvýhodnější je podle mně jih, a když nejde jih tak část východ, část západ.
@JaneKLX2 жыл бұрын
Zkuste se dívat na východ slunce. zjistíte, že v létě vychází skoro na severu a na jih se dostane docela za dlouho a dává smysl mít panely na východ a západ, protože ráno, když jsou "všichni" v práci, ve škole, ... tak se v klidu nahřeje bojler, dobijí se aku, nahřejete si vířivku ... a když přijdete odpoledne domů, tak jak říká ve videu, dává největší smysl mít panely na západ a sklon střechy nehraje až takovou roli. Takže v létě, než dojde slunce na jih, máte aku plné a bojler 160l je nahřátý. Naopak v zimě vychází slunce skoro na jihu a pro smysluplnou fve např. v polostrovním režimu je snad nezbytné mít pár panelů na jih a to téměř kolmo k zemi, protože slunce je nízko a východní část panelů slunce moc nevidí a na panelech se nebude držet sníh, .... Jenže k tomuto by byl potřeba měnič o min 3 mppt vstupech, které jsem ještě nikde neviděl, nebo kombinace dvou až tří zařízení podle počtu mppt vstupů. A tohle zase prodražuje náklady a nevím, jak by to bylo s dotací a jestli je to vůbec technicky možné pro připojení k distribuci .... A když nejste pod distribucí, tak si ty ližní panely klidně odpojíte, aby se zbytečně nešťavili na horku a sklidíte je do garáže, protože ta V/Z strana udělá strašně moc. Je pro mě s podivem, že tu ještě nikdo masivně neřeší solární trackery, ale všichni to cpou jako ovečky na střechy, kde se panely v létě přehřívají, ... a jejich 100% učinnost je prakticky s ohledem na pohyb slunce max 3 hodiny.
@jirkas2292 жыл бұрын
Samozrejme pokud to jde Jih min naklon 15stupnu, ten uz staci na velmi dobrou ucinnost a neni to tolik nachylne na vitr. Vychod + zapad je nic moc, to je 50% vyuziti panelu.. to je kompromisni reseni kdyz je nevhodna strecha.
@woodyxur2 жыл бұрын
Jen si sem odložím... Východ moc fajn není, neboť mnohdy jsou po ránu mlhy a efektivnější je celoročně spíše západ ve srovnání s východem co se týče výkonu. Nejideálnější je dle mého názoru jiho-západ právě pro odpolední zátěž spotřebičů a fajn pro zimní období.
@JaneKLX2 жыл бұрын
@@woodyxur tohle je opravdu individuální a nutný si vysledovat kazdý ve své oblasti bytí. U nás je východ krásný, nikde mi nic nestíní. Kdo žije někde v kopcích, bude mít zas jiný podmínky. Někomu může dávat i smysl, dát část panelů klidně na severozápad. Neexistuje jedno ideální řešení. A je potřeba myslet na následnosti, jak a do čeho zapojit různě směrované panely a ještě z několika stringů, aby se navzájem neovlivñovaly. Tohle rozmísťování panelů může prodražit investici klidně o desítky tisíc. Budeme mít 3.,2 kwp na východ, 4.8 na západ a 1,6 dám ve stylu ampéráka na jih jen pres zimu. Každá strana půjde na svůj regulátor a pokud budu potřebovat, tak si díky svobodě bez dotací předělám rozmístění dle potřeb. Montážní prvky na střechu jsem nakoupil navíc pro dalších 6 metrů panelů v řadě. A pokud bude čas, tak příští rok udělám tracker, kam bych dal rád alespoň 2 kwp a budu mít novou hračku.:-). Ty trackery mě nadchly, nedávno jsem viděl jeden produkt, kdy to s panelama vypadalo jako květina. Krásný spojení účelu a designu.
@jirkas2292 жыл бұрын
@@JaneKLX ja mam cisty jih + naklon 15st k jihu, strrechy mam sklon 7-8st k vychodu proto ten naklon k jihu. Slunce rano v 6 svidi z boku mirne do zad panelu az asi o pul hodky pozdeji zacina svitit v krutym uhlu na panely, ovsem v te chvili je velmi nizko a vykon je i tak maly takze to je zanedbatena ztrata. kolem 13h mam vrchol vykonu aktualne zariznuyty 100A 48V panely maji 6.8kwp, ale zatim je to na 1 tracker victron 150/100 48V. a kdyz slunce zapada sviti slunce zas temer z 90st z druhe strany a stale to jeste dava par set watt. prijde me to na plochu panelu efektivnejsi nez kdyz je rozdelim na vychod/zapad, ale hadat se o tom nebudu, zmerene to nemam :)
@johnymatrix91692 жыл бұрын
Díky!
@woodyxur2 жыл бұрын
Děkuji moc 🙂
@milanporhincak59652 жыл бұрын
Veľmi osožná skúsenosť - pre nás. Vďaka. Po 15.08.2022 dávam fotovoltaiku, striedač SOFAR 8,8KTLX-G3, 12 panelov AmeriSolar AS-6M120-HC 385Wp MONO. Mám dotáciu 1500€, pre ten výkon 12*0,385=4,62 kWp,... a už vidím, že som mohol dať aj viacej panelov. Môžem svojvoľne PRIDAŤ panely - aby o tom nevedeli ????? Máš aj pochvalu - že na vlastných chybách poúčaš iných, aby sa im vyhli. Šikovný chlap. (Nie som elektrikár - ale viem čo je nulák a fáza)
@MuscleCarsChryslercHemiCZ Жыл бұрын
6:24 ale to by mela resit ta firma ne , kam ma dat ty panely ne ?
@jiriabraham95172 жыл бұрын
Počkáme 20 let, jaké budete mít poznatky. Zdanění, likvidační poplatky, výměny náhradních dílu a účinnost.
@lubomirkovacik4205 Жыл бұрын
Účinnost je známá, životnost taky a recyklační poplatek se platí u všeho už při pořízení, takže už je započítán.
@jiriabraham9517 Жыл бұрын
@@lubomirkovacik4205 nemá cenu někomu něco vyvracet. Každý má na věc svůj názor. Je to jak tvrzení, že koupi automobilu ušetřím za MHD a počítat pouze palivo bez provozních nákladů..
@lubomirkovacik4205 Жыл бұрын
@@jiriabraham9517 no tak jezdit s EV a nabíjet ho z vlastní FV určitě smysl dává. Ale kupovat ho nový při současných cenách , to už je druhá věc.
@jiriabraham9517 Жыл бұрын
@@lubomirkovacik4205 chudému FVE nepomůže a bohatý ji nepotřebuje. Pomíjím, že to hyzdí střechu.
@lubomirkovacik4205 Жыл бұрын
@@jiriabraham9517 chudému nepomůže, když bude mít přes léto na elektřině přeplatky? Nehledě na to, že i ty přebytky může prodávat, takže ještě může své příjmy znásobit. Hloupému nepomůže, ten si to nedokáže spočítat. Chudému jo
@berkapavel Жыл бұрын
cenově to vyšlo jak? mě teď dali cenovku 500K za 5kWp a 10kWh baterii, což mi přijde v aktuální situaci upe nesmysl a nemůže se to v nějakém logickém čase vrátit. plus backup nemají na celý barák, ale udělají v baráku 3 zásuvky, které pojedou... 😀což mě mega pobavilo.
@andrejmandak99682 жыл бұрын
UUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA UUUUUUUUUUUUUUUUUUU DOOOOTACEEEEEEEE fakt to většině lidí přijde normální??!!
@pavelpoustka17792 жыл бұрын
Dobrý den Tomáši! Zatím každý koho znám by svou fotovoltaiku udělal malinko jinak nebo alespoň doplnil. Pokud jste čerpal na elektrárnu dotaci, pak jste musel vyhovět podmínkám dotace a ty byly před několika lety ještě více svázané se spotřebou. Byla tam podmínka, že u hybridního systému musíte minimálně 70% spotřebovat sám. Tedy i kdyby jste nějak extra chtěl, tak moc předimenzovat to nešlo. Zároveň je minimálně problematické elektrárny které vznikly na dotaci rozšiřovat. Ne že by to nešlo, ale je to složitější. Trochu mě ale mrzí, že to co říkáte a prodáváte jako fakta úplně neodpovídá realitě. Například u hybridních elektráren backup nezmena, že může celý dům běžet na baterii, ale jen vybraná část se samostatným rozvodem. Také to není zpravidla neomezené do výkonu střídače, ale hodnota zátěže na backup je menší. Některe střídače to umí jen s určitým napětím baterie a podobně. Nejsem žádný odborník, ale doporučil bych si nejdříve zjistit více faktů, než začnete ty věci podávat za hotovou věc a říkat obecně. Ano, některé střídače jsou plně asymetrické. Některým je jedno, že vypadne proud z se. Ale zatím jsem neviděl v reálném světě střídač, který by úplně uměl asymetrii. Který by jednoduše zálohovat v běžném režimu komplet celý dům.
@woodyxur2 жыл бұрын
O tom backupu se chci detailně samozřejmě věnovat v nějakém dalším video. O těchto omezení vím, ale napojit na to základní spotřebiče domácnosti jdou bez problému, tak aby mohla fungovat.
@pavelpoustka17792 жыл бұрын
@@woodyxur Dobře Tome, tak se přimlouvám, jestli na videu můžete ukázat, jak hybridní střídač v běžné konfiguraci zvládne spotřebiče jako je varná deska nebo jiný běžný spotřebič. Protože z vašeho videa vyplívá, že to je běžné. Na mě elektrárně To rozhodně běžné není. Je potřeba udělat zvláštní rozvod.
@harso0012 жыл бұрын
Sú aj meniče, ktoré vedia 100 percentnú asymetriu. Napr. Vonsch, ale ten má skôr priemyselné určenie.
@jirimatejcek28562 жыл бұрын
Ano, z backupu jsem byl hodně zklamaný. Obchodník kýval, že celý dům se automaticky přepne na backup a vše bude fungovat. Montážníci dílo předávali a ptám se, zda tedy vyzkoušíme scénář, že vypadne síť. A oni, že nám nepůjde nic. Až pak jsem zjistil, že backup je samostatný výstup ze střídače, a ten vůbec nebyl nikam zapojen. Prý to nedělají, že to nikdo nechce. Opravdu? A teprve pak jsem se začal dozvídat omezení, která backup má a jak to celé funguje a co vše by nám nefungovalo, i kdyby zapojen byl (má omezení na výkon a ještě se dělí na indukční a kapacitní). No nic, aspoň jsem je donutil, aby mi vytáhli backup do separátního malinkého rozvaděče, tam dali proudový chránič a jističe na každou fázi. No a pak jsem si z tohoto rozvaděče sám natahal kabely a osadil jsem si po bytě pár zásuvek "backup" (měl jsem kliku, že zrovna tam byly příhodné duté zdi nebo stropy) a do nich jsem napíchal slabé, ale důležité spotřebiče, které mají běžet stále (lednička, mrazák, rekuperace, plynový kotel). V případě výpadku pak dle uvážení přepíchnu další potřebné spotřebiče do těch backup zásuvek. Netroufl jsem si dát router na backup větev a počítače na normal větev, protože jsem někde slyšel, že tyto dvě sítě musí mít oddělený i nulák, no a bojím se, aby si náhodou přes LAN kabel nějak nevyvažovaly potenciály a neodprásklo to síťové karty, jak se to v minulosti stávalo. Takže když je výpadek, přepíchám router a všechny potřebné počítačové komponenty do backup zásuvek. Původně jsem to chtěl řešit manuálním čtyřpólovým přepínačem (L1+L2+L3+N), že bych jako celý dům přehodil ručně na backup, ale to selhalo na tom, že hlavní rozvaděč je podle staré normy a nemá nulák a zem rozdělené, a tam to samozřejmě nejde napojit. Podružné rozvaděče to již mají, ale ty jsou 4 rozházené po domě a tolik drátů už se mi kutat nechtělo, tam už dutiny nejsou a muselo by se sekat, možná jindy. Ale takto jsem si to při koupi nepředstavoval :( Firmu Schlieger nebrat, dodávka byla katastrofická v mnoha bodech, i podpora je nyní nulová.
@lubomirkovacik4205 Жыл бұрын
@@jirimatejcek2856 máme 1f FV 3kW a backup bez problemů funguje na většině domu. Bohužel 3f sporák a čerpadlo těžko pojede na 1f, ale jinak v domě funguje téměř vše. Na firmu Joyce si v tomto ohledu nemůžu stěžovat
@jankolar56122 жыл бұрын
Má někdo zkušenost s FVE od Maliny? Jejich nabídka vypadá dobře, ale jsou to vesměs no name komponenty, tak abych neudělal chybu.
@JaneKLX2 жыл бұрын
Mám od nich nabídku, ale realizace nejdřív podzim příštího roku. Vsrřícný jednání, dobrá komunikace, ale když jsem chtěl od nich jen materiál, tak za panel 450Wp cca 10 000,- a to jen z důvodu, že ty nesmyslný dotace rozpouští do cen materiálu. Soused je elektrikář a má soláry na střeše od 2009. Říkal mi, že obrazně 90% firem z té doby boomu, které prováděli montáže, už neexistují, protože kvůli dlouhým zárukám raději složí firmu a otevřou si jinou. Takže bych to svěřil opravdu jen tomu, kdo min +10 let historii v oboru a takovou firmu prý zná jen jednu. 🙂. Z tohoto boomu a montáží budou jen tisíce smutných očí, až přijdou první problémy ....
@_s474n2 жыл бұрын
Utikal bych, co mi nohy staci…
@robertl.56452 жыл бұрын
taky jsem si od nich pozval člověka, odradilo mě několik věcí : dělají to rok, údajně používají svoje komponenty, ale ty berou z Číny, cena 490000 s DPH za 12 panelů a 8 Kw měnič s dotací 249000 s přípojkou na el. auto a backup. Nějak mám pocit, že dotace státu je formami zneužita resp. využita na navýšení marže resp. zisku firmy. Pokud by dotace nebyly tak je cena na polovině.
@jankolar56122 жыл бұрын
@@robertl.5645 Tak tohle je bohužel princip těch dotací - dotace je výhodná nikoli pro zákazníka, ale pro dodavatele. A funguje to u Maliny stejně jako u všech ostatních. Já jako zákazník bych radši uvítal, kdyby si všichni všechno platili ze svého, nebyl by žádný boom nějakých rychlokvašených firem, nečekal by se rok, ceny by byly prakticky poloviční atd. Dotace jsou prostě zlo. Navíc je to až směšné, když je dotace i na nabíječky na auta, takže nějaký křáp za pár tisíc oni přejmenují a jakoby ho prodávají za 40 tisíc, shrábnou tu dotaci a aby se neřeklo, tak něco z toho započítají do ceny FVE, takže zákazník z toho něco málo má, ale ten princip je úplně absurdní, vyhazují se desítky tisíc u každé instalace za dvojici nabíječek, které nikdo nepoužije. Ale to není jen u Maliny, to platí obecně. Celý ten "trh" je kvůli dotacím úplně nemocný. Jinak to, že Malina bere OEM komponenty z Číny, je spíše výhoda. Dneska to tak stejně dělá každý. Mít něco speciálního nemá smysl, až firma krachne, nebyl by servis a nic. A ty měniče Deye, které používá Malina, vypadají dost dobře. Mám chuť to risknout a jít do toho, i když je mi jasné, že ty jejich záruky 20 let jsou nesmysl.
@ukradnutedejinyludstva52962 жыл бұрын
@@JaneKLX Ja poznam este jednu, robili mi na morave 10KWp su na trhu uz vyse 10 rokov a maju skveleho inziniera, ktory vam navrhne aj " nemozne " a hlavne vam to vysvetli ako pre blba, aby ste tomu pochopili a vedeli co vlastne chcete, nie to co chce firma.
@brixfilm90752 жыл бұрын
RCT kup si power switch za 12 000 a mas back up =)
@ChessTom Жыл бұрын
Já jsem spokojen s tím co jsem si koupil od bidli, vyřešili i státní dotaci.
@ChannelZico2 жыл бұрын
To co popisujete je elektrárna za cca 670 000. No jasně, že by bylo super mít to nejlepší....
@clovek72 жыл бұрын
Pán na mě působí spíše jako obchodní zástupce.
@woodyxur2 жыл бұрын
@@clovek7 Nejsem obchodní zástupce 🙂
@michallabuda22252 жыл бұрын
@@clovek7 Obchodní zástupce koho? Goodwe a Pylontech nabízí 60% firem, pak Solax se Solaxem a sem tam Victron s Pylontechem, příp. s BYDem.
@peterhantak14422 жыл бұрын
Človek keď si to všetko preráta, lajkovi sa to nevráti ani za 20 rokov :) ja som si veľa vecí k foto srande vyrobil sám ale aj tak návratnosť je dlhá a to sa bavíme o 100% bezporuchovosti + užívanie fotovoltiky aby bola v čo najväčšej miere využitá musí mať aj správneho gazdu. Znalec vie o čom točím. Pre mňa je fotovoltika ako hračka pre veľkých. Iné je situácia na chate kde som čisto odkázaný na fotovoltiku keď chcem svietiť :)
@clovek72 жыл бұрын
@@peterhantak1442 Právě, proto na mě působí jako obchodní zástupce. Je logické, že když do toho nasypu maximum, poskytne mi to asi větší výkon, lepší službu, komfort apod. Ale kde je návratnost? Je přitom klíčové ze všeho nejdřív zohlednit konkrétní podmínky v místě instalace a vybavení domácnosti, což se zde dostatečně neřeší. Nevhodné podmínky můžou z instalace fotovoltaiky udělat vyloženě nesmyslný nápad pro vyhození peněz. Zrovna já mám orientaci jen na západ a navíc mi po velkou část roku stíní stromy. Mám tedy na střeše jen 4,5kWp a jsem smířen s tím, že je to spíš jen doplněk za peníze, které zrovna přebývaly. Bez odběru ze sítě jsem jen za slunečnějších dnů od cca dubna do října a od listopadu do března to nedá skoro nic. Ale v mých podmínkách by bylo neefektivní investovat do vysokého výkonu, protože potenciál panelů bych nemohl plně využít. Jedině že bych ze stromů nadělal dříví a kopec srovnal buldozerem. A na to já mám stromy i kopcovitý ráz krajiny moc rád.
@JanH0nza2 жыл бұрын
Ježkovy oči. Kdy jste si tu FVE pořizoval? Zmiňujete bazální faily, ke kterým by, naštěstí, u dnešních dodavatelů docházet nemělo. Dá přece rozum, že si nebudu pořizovat střídač/panely/baterie o nižším výkonu/kapacitě, než ve skutečnosti mohu využít a pod omezení PDS toto nebudu (pod)dimenzovat. Naopak, když už se jedná o takovou investici, nadimenzuji systém tak, pokud mi to fyzické možnosti dovolují (plocha střechy), aby byl co nejúčinnější i za cenu toho, že do toho v počátku investuji více. Toto video mi spíše připomíná případ: "Pořídil jsem si bez rozmyslu nějakou fotovoltaiku a teď chci říci, proč to byla chyba."
@woodyxur2 жыл бұрын
Jsou to 3 roky. Firmu jsem oslovil jako odborníky. Obchodní zástupce zněl, že tomu rozumí, neboť říkal mnoho technických věcí, kterým jsem dříve ještě nerozuměl. Přitom o mých nárocích byly obeznámeni. Každý člověk nemůže být znalý a být odborník a nebo ani nechce a chce si nechat poradit od někoho, kdo tomu rozumí více. Bohužel mnoho firem jde jen pro zisk bez ohledu na to, zda zákazníkovi reálně pomůže. Ozvali se mi o lidé, kterým na domě ani nedává smysl FVE a obchodník jim přitom říkal opak. Bohužel v tomto oboru se musíme všichni sebevzdělávat a pak dohlížet a ptát se těchto montážních firem... Na základě této špatné zkušenosti se na tomto kanálu snažím pomáhat ostatním, aby neudělali stejné chyby jako já.
@zdenekmastalir69102 жыл бұрын
@@woodyxur úplně přesně nechápu v čem vám firma špatně poradila. Pokud jste systém pořizoval před třemi lety, tak podmínkou dotace byla vlastní spotřeba alespoň 70% vyrobené elektřiny. Skoro si myslím, že podmínkou dodace byla i střecha na jih a minimální sklon 20°. U toho jihu si ale nejsem jistý. Takže pokud jste tenkrát neměl elektromobil, jen těžko vám mohli navrhnout větší výkon. Dnes jsou podmínky dotace jiné, tak pro změnu každému cpou 10kWp panely , 10 kWh baterku a nabíječku, bez ohledu na to, zda to člověk potřebuje, protože tak jsou zkrátka dotace aktuálně nastavené. Pro lidi, kteří elektromobil nemají, je sestava kterou máte naprosto dostatečná. Nejspíš máte RCT power storage DC 6, k tomu se dá připojit cca 9kWp a pokud máte panely na západ, tak nejspíš klidně i víc. Ve videu zmiňujete tepelné čerpadlo o vysokém výkonu, takže to v létě předpokládám neběží, v zimě Vám ho fotovotaika neutáhne. Ve velké většině nedávají ty touhy po supervýkonné FVE s obrovskou baterkou vůbec ekonomický smysl, protože v létě spotřebujete jen zlomek vyrobené energie a v zimě to vyrobí minimum, tak jako tak. Stejně tak velkou baterku v létě nevyčerpáte v zimě nenabijete. Navíc nyní máte od ČEZU slevu 100% za dodanou elektřinu na dodanou silovku, takže nebýt dotací, tak ty superdrahé baterie nedávají už vůbec žádný smysl. To už pokud mluvíte o elektromobilu, má smysl koupit elektromobil s velkou baterkou a nabít ho za víkend na celý týden. Při 20% ztrátách honit elektřinu do baterky FVE a z ní pak zase do baterky elektromobilu je tak trochu šílenost, ony ty drahé baterky taky nemají neomezenou životnost. To co prezentujete jako optimálně navrženou FVE má smysl pouze v případě, že si řeknete, chci být téměř nezávislý od února do října a vůbec mě nezajímá co to stojí a zda se to vyplatí. A i to by šlo s vaším systémem zařídit mnohem levněji, připojením dalších panelů, které na léto jednoduše přes vypínač odpojím. Backup RCT taky umí a nejspíš mnohem lépe než ostatní systémy, jen to stojí něco navíc, což by neměl být problém, když vás ekonomika nezajímá. Mám prakticky ten samý systém, připojeno na panelech cca 7kWp, za červenec vyrobeno cca 1000kWh, vlastní spotřeba jen 18%. Pokud tedy chcete v nějakém dalším videu skutečně ukázat, jak Vás dodavatel podvedl, ukažte jaké byly podmínky dotace a snímek roční výroby se sloupečky autarky a self-conzum. Ale myslím si, že čísla by ukázala, že vám dodavatel navrhl velmi slušnou konfiguraci.
@zdenekmastalir69102 жыл бұрын
Ale prdlačku bazální faily, ta konfigurace je naprosto v pohodě, naopak spíše patří mezi ty lepší a parametry vycházely z podmínek dotace (70% vlastní spotřeba) Bazální fail je úvaha, narvu tam co nejvíc, ať to stojí co to stojí a nějaká ekonomika mě vůbec nezajímá.
@juliusvlnka76342 жыл бұрын
Čo to je píkú ???
@woodyxur2 жыл бұрын
Význam slova můžete nastudovat zde www.eon.cz/radce/zelena-energie/solarni-energie/co-oznacuje-jednotka-kwp/
@brixfilm90752 жыл бұрын
co ty obrovske presahy na strese prava strana???
@woodyxur2 жыл бұрын
Profesionální přístup firmy, co to montovala... co k tomu dodat no...
@TK-dz8ql2 ай бұрын
Chspu, ze je to pohled laika. Protoze kdybych to mel rozebrat, tak jsou to jen nesmysly davat jen na zapad me dostalo 😅
@woodyxur2 ай бұрын
Pokud člověk pracuje od 7h do 16h, což je takové nejběžnější, tak proč je vhodnější jiná orientace? Nejvíce dává pak smysl západ. Případně ještě jiho-západ pro možnost větší výroby v zimním období.
@vladimirmahr56922 жыл бұрын
Jsem laik v tomto oboru ale dovoluji si tvrdit, že tam máte nepřesnosti. To co nazýváte odstraněním chyb, kterých jste se dopustil je pouze částečná eliminace chyb, ne jejich odstranění. 1. Váš argument, že správný je asymetrický střídač je nepřesný. Správně má být Čínský asymetrický střídač nejlépe umí asymetrii. Ty evropské bohužel neumí přebytek výkonu na jedné fázi přesměrovat na jinou fázi. 2. Zvolit 10kW asymetrický střídač a uvažovat o dobíjení elektro auta je také málo. Musíte jít s výkonem střídače ještě trochu výše.
@woodyxur2 жыл бұрын
Samozřejmě čínské mají svá úskalí. Nicméně kvůli elektromobilům je výkon nad 10kW zbytečný, neboť výkon panelů vám vyšší výkony stejně nedovolí. Pro nabíjení elektromobilu mi stačí i dnešní střídač s 6kW. Nabíjím elektromobil vždy na 3x5A, což je cca 4kW a domácnost v běžném režimu si bere do 500W - tedy zde jsou ještě rezervy 1,5kW pro nějaké další spotřebiče. Tedy kdybych měl 10kWp panely a 10kW střídač, tak bych mohl sosat dvojnásobek (klidně 8kW) a nechat si zbylé 2kW na domácnost. I s tím 6kW střídačem při 3x5A dokážu denně nabít auto na cca 50-150km dle počasí (v letních dnech - na jaře a na podzim okolo 0-80km dle počasí).
@vladimirmahr56922 жыл бұрын
@@woodyxur Moderní elektro auta se nabíjí 3*16A což je 230*16*3= 11,04 kW a i tak to trvá dlouho a kde je běžná spotřeba domácnosti. Brzy bude legislativně změněna a navýšena max výše 10kWp a už dnes by se s tím mělo počítat. Ta myšlenka dát co nejvíce panelů na západní stranu, pokud možno, vše je taky nesprávná. Snaha je aby fotovoltaika běžela co nejdéle. Takže východ a západ je správně pokud nejdou dát panely na jih. A pokud ráno nemáte spotřebu tak východ vám dobíjí baterie. A to doporučení střídače goodwe také není z dnešního pohledu perspektivní. Pokud čínský hybridní střídač tak dnes SofarSolar.
@evavlnkova15382 жыл бұрын
@@vladimirmahr5692 prečo zrovna SofarSolar ? v čom je lepší ?
@vladimirmahr56922 жыл бұрын
@@evavlnkova1538 Podívejte se na parametry. - možnost zapnutí asymetrie - rychlé přepnutí na backup při blackoutu (20ms) - spotřeba ve standby jen 15 wattů - výkon až 20kW pro 3f hybridní měnič - možnost spojit více hybridů paralelně, včetně paralelního backup výstupu
@michaelakmotrikova6356 Жыл бұрын
Trapné video... ide len o skrytú reklamu na výrobky GoodWe a Pylontech... Keď si už chcel radiť, tak si zabudol na napr. Victron... Ale čo už, však ti to možno hodí zopár nevedomých laikov.
@woodyxur Жыл бұрын
Skrytou reklamu? Aha... Používám systém od RCT Power.
@tomjan-ut2gi4 ай бұрын
Už jste udělal chybu v tom,že jste si to nedělal sám.
@vladanmarcalik21132 жыл бұрын
Škoda že jste neuvedl největší chybu ... a to že baterie jsou využity na ubohych 40%. Pylontech + GODWEE určitě nebrat. Do dvou let to celé zkolabuje. Doporučuji výhradně system STORION od ALPHA ESS. V bezproblémovém provozu od roku 2015. Nabízí obchodování s elektřinou atd atd
@kabatladislav2 жыл бұрын
Proč by měla kombinace GODWEE a pylontech do 2 let zkolabovat?
@vladanmarcalik21132 жыл бұрын
@@kabatladislav ... no je to tak.
@kabatladislav2 жыл бұрын
Takže jsem se nic nedozvěděl. Jediné co si mohu myslet, že tu děláte reklamu na system STORION od ALPHA ESS. Jinak samozřejmě všem ostatním v této diskuzi co mají zájem předávat ostatním informace, zkušenosti a také je podpořit relevantním argumentem děkuji.
@vladanmarcalik21132 жыл бұрын
Vyzkoušejte a pak uvidíte . Nejsem poradna
@obajer2 жыл бұрын
Ale tady pán z videa tam má úplně jiný hardware: Měnič i baterky jsou "RCT Power", nikoliv GoodWe a Pylontech. Proto taky nemá zapojený ten backup výstup, u RCT to totiž podstatně navyšuje cenu zařízení.
@lubossverak-j2q22 күн бұрын
Sračky, zůstanou sračkama i když je namaluješ na růžovo.😁
@8000SAC2 жыл бұрын
Úplně správné řešení = vyhnout se zbytečným komplikacím. Jakékoli elektrické akumulátory jsou problém.
@woodyxur2 жыл бұрын
Můžete napsat zdůvodnění?
@8000SAC2 жыл бұрын
@@woodyxur : Vzhledem k tomu, že topím plynem, udržuju si pouze záložní zdroj pro běh plynového kotle, tj. UPS s gelovými olověnými akumulátory 4 x 12 V, 12 Ah. při výpadku elektřiny tedy 3- 4 dny vydrží kotel běžet. K ničemu dalšímu podobné akumulátory nepotřebuju. Solární panely používám přenosné, s max. výkonem cca 70 W. Ty slouží k nabíjení malých akumulátorů pro modely, hračky a kapesní svítilny. Jeden větší pak mám pro dobíjení el. koloběžky s výkonem max. 150 W, který lze přenášet či převážet. Velký akumulátor představuje požární riziko. Krom toho je značně drahý. Držet ho kvůli elektromobilu sice může napomoci pro jeho dobíjení ze solárů, ale celkový efekt přínos mít nebude. Každé nabíjení a vybíjení je ztrátové.
@JohnnyBravoYT2 жыл бұрын
@@8000SAC akumulátor predstavuje požiarne riziko a plynový kotol nie? Fotovoltaika BEZ akumulátoru (na vykrytie spotreby domu v noci kedy sa nevyrába) značne predlžuje návratnosť investície. Na druhej strane navyšovať kapacitu úložnej batérie len kvôli nabíjaniu auta sa ekonomicky nevyplatí.
@8000SAC2 жыл бұрын
@@JohnnyBravoYT : Ano, akumulátor je značné požární riziko, větší, než plynový kotel.
@woodyxur2 жыл бұрын
@@8000SAC Není to pravda. Pokud máte LiFePo4 baterie, tak zde se jedná o nehořlavé baterie. Li-Ion baterie toto riziko mají.
@Arcicorsa2 жыл бұрын
Ahoj, sorry ale jsi jen další socka co potřebuje dotace (peníze ostatních lidí) aby si postavil FV pro vlastní potřebu.... Pokud by jsi to udělal za vlastní peníze tak super video...
@woodyxur2 жыл бұрын
Děkuji za názor. Za socku se nepovažuji. Nicméně nevím, co je na využití dotace špatného. Obecně mi dotace vadí, ale nevyužít ji je okrádání sebe sama.
@petrsoban24682 жыл бұрын
@@woodyxur Problém je že dotaci shrábne firma a namastí si kapsu a ty s tím nemůžeš nic dělat a zaplatíš stejně jako by jsi si to udělal bez dotace, problém je že bez dotace ti to zase firma neudělá tak to musíš dělat sám no prostě začarovaný kruh......
@_s474n2 жыл бұрын
@@petrsoban2468 nebyl bych az tak kategoricky. Sam jsem se take vydal cestou svepomoci a zatim to musim zaklepat. Povedlo se mi najit projektanta a uz mam domluveneho i montaznika (samozrejme s patricnym skolenim), revize uz bude jen takovou teckou za tim vsim. A samozrejme si pozadam o dotaci. Kde je v me uvaze chyba?