Praca zdalna w 2023. Kompletny przewodnik prawny.

  Рет қаралды 5,120

Wojciech Wawrzak

Wojciech Wawrzak

Күн бұрын

Пікірлер: 20
@mm.pismaprocesowe
@mm.pismaprocesowe Жыл бұрын
Podobało mi się szkolenie. Dziękuję też za udzielenie odpowiedzi na pytanie o ZUS. Mamy taką cichą nadzieję, że pojawi się tutaj druga część szkolenia, jeżeli ktoś na przykład był na nim prawie tydzień temu, a nie da na przykład rady zjawić się w dniu jutrzejszym?
@wowarz
@wowarz Жыл бұрын
Tak, druga część również będzie nagrana. :-)
@АленаШарахматова-ж7э
@АленаШарахматова-ж7э Жыл бұрын
Mówię o sytuacji, kiedy w danej firmie pracowało się zdalnie na podstawie umowy o telepracę, zanim została zlikwidowana. Czy jeśli wprowadza się regulamin pracy zdalnej w trakcie trwania stosunku pracy, to pracownicy i tak muszą złożyć oświadczenie, że mają warunki do wykonywania pracy zdalnie, nawet jeśli przed tym cały czas pracowali zdalnie?
@wowarz
@wowarz Жыл бұрын
Oświadczenie o posiadaniu warunków lokalowych i technicznych składane jest tylko przy pracy zdalnej na polecenie pracodawcy. Jeśli chodzi zaś chodzi o oświadczenie co do tego, że stanowisko pracy zdalnej w miejscu uzgodnionym z pracodawcą zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pracy to jest ono składane przy każdego rodzaju pracy zdalnej. Nie zmienia tego fakt, że pracodawca wprowadza regulamin pracy zdalnej. Regulamin pracy zdalnej to jeden dokument (określający zasady wykonywania pracy zdalnej) i, mimo jego wprowadzenia, pracownicy mają obowiązek wypełnić oświadczenia wynikające z kodeksu pracy (przykładowo te wymienione wyżej).
@mistrz091
@mistrz091 Жыл бұрын
Super wyjaśnione, nie to co te dotychczasowe śmieszne artykuły pisane przez śmiesznych dziennikarzy i ich domniemania. Przez cały covid pracowaliśmy na zdalnej pracy teraz pracodawca wysłał maila, a dokładnie miesiąc temu że 50% frekwencji w biurze to obowiązek, całe szczęście mam dziecko do 4 roku życia. 7 kwietnia wysyłam od razu wniosek o pracę zdalną, tym bardziej, że mam 50 km do miejsca pracy, więc nie widzę innej opcji.
@wowarz
@wowarz Жыл бұрын
Dziękujemy za ciepłe słowa i życzymy powodzenia!
@grafikgraficzny1244
@grafikgraficzny1244 Жыл бұрын
Dokładnie, Jestem w bardzo podobnej sytuacji co Pan. Też dojeżdżam ponad 60km, pracuję jako informatyk, mam 2 dzieci poniżej 4 lat i złożyłem wniosek. Teraz czekam na rozpatrzenie. Już widzę jednak, że chociaż pracodawca tego nie mówi, to bardzo mu nie pasują nowe przepisy.... cóż ustawa to ustawa. Zobaczymy co wymyślą.
@wojciechjaworski2016
@wojciechjaworski2016 Жыл бұрын
@@grafikgraficzny1244 hej i jak tam udało się ?
@wojciechjaworski2016
@wojciechjaworski2016 Жыл бұрын
Cześć, jak tam udało się z tym wnioskiem ?
@grafikgraficzny1244
@grafikgraficzny1244 Жыл бұрын
@@wojciechjaworski2016 Cześć. Nie udało się.. Pracodawca (jedna z największych uczelni technicznych w Polsce) stwierdził sobie, że u niego nie ma pracy zdalnej, mimo że były wszelkie przesłanki.:informatyk, praca zdalna w czasie pandemii funkcjonowała normalnie, dwoje dzieci poniżej 4 roku życia, codzienne dojazdy do pracy przeszło 120km w dwie strony. W uzasadnieniu odmowy napisał, że w regulaminie pracy nie ma odpowiednich zapisów (swoją drogą ciekawe od kiedy regulamin pracy jest ważniejszy od ustawy).... Jednym słowem totalna porażka i państwo w państwie.
@MakeItImperfect
@MakeItImperfect Жыл бұрын
Jestem w kropce, bo chcę pracować zdalnie z Hiszpanii (praca dla polskiego pracodawcy, z polskimi kontrahentami w Polsce), bez wykonywania żadnych czynności na rzecz pracodawcy na terenie Hiszpanii (brak kontrahentów w Hiszpanii), czyli nie będzie oddelegowania. Jest to też z mojej inicjatywy. Niestety kadrowa nie wie co ma zrobić. Czy traktować to jako pracę zgodnie z polskimi wymaganiami (polski PIT, ZUS), czy ma traktować to jako pracę zagranicą (zakład zagraniczny). Pracodawca nie chce mieć nic wspólnego z zagranicznymi instytucjami (odpowiednikami ZUS i US), więc w takim przypadku nie wyrazi zgody. Jest to duży problem bo w firmie jest wielu programistów, którzy chętnie będą pracować z zagranicy. A pracodawca to utnie jak nie znajdziemy mu rozwiązania 😢
@wowarz
@wowarz Жыл бұрын
Dziękujemy za pytanie, jednakże nie jesteśmy w stanie na nie krótko i klarownie odpowiedzieć bez szerszej analizy specyfiki Państwa pracy. Praca stała poza granicami kraju, na rzecz pracodawcy polskiego wiąże się kwestią ustalenia właściwego ustawodawstwa składkowego i podatkowego dla osób tak świadczących prace. Mogę tylko krótko wspomnieć, iż jest możliwość uzgodnienia między stronami wypełniania owych obowiązków podatkowo / składkowych przez pracowników, w kraju w którym na stale przebywają. Jeśli potrzebna jest szersze wsparcie, proszę o zwrócenie się do nas po poradę prawną.
@adamratalewski5597
@adamratalewski5597 Жыл бұрын
Jaki jest termin na rozpatrzenie wniosku o pracę zdalną, jeśli wychowuje się dziecko do 4 lat? Wiem, że jest termin 7 dni na odmowę, a jaki jest na zaakceptowanie wniosku?
@wowarz
@wowarz Жыл бұрын
Dzień dobry Pani Adamie, jeśli pracownik zaliczany do określonej grupy pracowników (wymienionych w art. 6719 k.p.) zawnioskuje o pracę zdalną, np. pracownica w ciąży lub pracownik wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia, to pracodawca powinien, co do zasady, taki wniosek uwzględnić. Jeśli nie jest to możliwe z dwóch przyczyn: ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika, pracodawca musi poinformować pracownika o przyczynie odmowy uwzględnienia w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez pracownika. Jeśli pracodawca nie odmówi uwzględnienia wniosku, to należy poczytywać takie działanie, jako akceptacja owego wniosku. Pracodawca nie ma obowiązku odpowiadania na wniosek, jeśli nie zgłasza swojego sprzeciwu co do takiej formy świadczenia pracy.
@justynagutowska765
@justynagutowska765 Жыл бұрын
Co jeżeli pracodawca w swoim regulaminie ma informacje, że każdy pracownik musi być 4 dni w miesiącu w pracy? Czy rodzice dzieci do lat 4 mogą domagać się całkowitej pracy zdalnej?
@pampam9524
@pampam9524 Жыл бұрын
Dzień dobry, jak wygląda kwestia pracy zdalnej zza granicy ? Czy trzeba informowac pracodawcę o chęci pracowania z innego kraju UE ?
@wowarz
@wowarz Жыл бұрын
Praca zdalna, według definicji, to forma wykonywania pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Tym samym pracownik musi mieć zawsze zgodę swojego pracodawcy na pracę zdalną z wybranej przez siebie lokalizacji. Pracodawca musi znać też faktyczne miejsce jej świadczenia.
Praca zdalna od 07.04.2023 - najczęściej zadawane pytania
1:23:13
Wojciech Wawrzak
Рет қаралды 932
When mom gets home, but you're in rollerblades.
00:40
Daniel LaBelle
Рет қаралды 125 МЛН
Elza love to eat chiken🍗⚡ #dog #pets
00:17
ElzaDog
Рет қаралды 17 МЛН
Car Bubble vs Lamborghini
00:33
Stokes Twins
Рет қаралды 16 МЛН
КОГДА К БАТЕ ПРИШЕЛ ДРУГ😂#shorts
00:59
BATEK_OFFICIAL
Рет қаралды 6 МЛН
14 dni na odstąpienie od umowy - również przy usługach
6:44
Wojciech Wawrzak
Рет қаралды 275
Umowa wydawnicza: poradnik dla autorów i wydawców
33:28
Wojciech Wawrzak
Рет қаралды 123
Czy można zwrócić produkt na zamówienie?
7:03
Wojciech Wawrzak
Рет қаралды 71
Kampania wyborcza w Ameryce | Salonik polityczny 1/3
15:01
Telewizja Republika
Рет қаралды 21 М.
Czym są pola eksploatacji? #copyright #prawoautorskie
0:51
Wojciech Wawrzak
Рет қаралды 514
ZAKAZ KONKURENCJI W UMOWIE B2B - praktyczny poradnik
15:44
VW cabrio jedynka ze stodoły...zapali?  | Z kebabem u Franka :)
27:01
When mom gets home, but you're in rollerblades.
00:40
Daniel LaBelle
Рет қаралды 125 МЛН