Dziękuje bardzo za ten merytoryczny materiał.Pozdrawiam
@Adrian-yv9hh Жыл бұрын
Dzięki za cenne komentarze. Jak to w bikefittingu nic nie jest takie proste:) Pozdrawiam
@filippe75655 ай бұрын
Przy pedalowaniu w dolnym chwycie czuję jak nogi mi się strasznie rozciągają chyba od zgięcia kręgosłupa . Co z tym zrobić? Czy mając gravela i myśląc o kupnie roweru aero to dobrym pomysłem będzie odwrócenie mostka i obniżanie pozycji w obecnym rowerze w celu stwierdzenia czy ta pozycja aero nada się w nowym rowerze ?
@Adrian-yv9hh Жыл бұрын
Bardzo profesjonalnie wszystko wyjaśnione bardzo wartościowe filmy. Mam pytanie czy zasada że przy pozycji naturalnej na górnym chwycie na klamkach i lekko ugiętych łokciach kierownica zasłania piastę jest wyznacznikiem że mostek jest prawidłowej długości? Oczywiście przy założeniu że wysokość siodełka ustawienie przód tył oraz szerokość kierownicy są prawidłowe. Mam 187 cm wzrostu przekrok 90 cm, tył roweru ustawiony środek stawu kolanowego nad Osią pedału wysokość siodła 80cm i piastę przy górnym chwycie widzę z przodu kierownicy przy mostku 110 mm 8 stopni na minus. Pozdrawiam
@rowerykwiatkowski6096 Жыл бұрын
Cześć, utarło się, że mostek zasłaniający przednią piastę wyznacza nam jego poprawną długość (mniej więcej tak może być). Jednak jak to w Bike Fittingu jest jedno "ale" :) Linia przechodząca przez oko i przednią piastę będzie się zmieniać w zależności od wyprostowania kręgosłupa. Jeśli będziemy "zgarbieni" mostek powinien być krótszy, jak się wyprostujemy analogicznie dłuższy. Mam podobne parametry 190cm wzrostu, wysokość siodła 81, jednak jeśli chodzi o mostek to przeważnie jest 120-130mm (rower szosowy oczywiście :) Pozdrawiam, Paweł
@rowerykwiatkowski6096 Жыл бұрын
P.S. Zapomniałem jeszcze dodać, o kierownicach posiadających różny reach (wysięg), który może się znacząco różnić (np. 75-120mm). Wtedy też mostek zakrywający przednią piastę nie będzie wyznacznikiem.
@jacekratajczyk2583 Жыл бұрын
Tu chyba kąt wyprzedzenia widelca też odgrywa rolę - mam porównanie Krossa Vento 8 z Canyonem Endurace. Oba z ramami w małych rozmiarach. Siodła tak samo względem suportu ustawione, kąty STA takie same. W Krossie mostek 90mm - piasta zasłonięta przy krótkiej główce sterowej - w canyonie mostek 100mm - piasta przed mostkiem. Za to sama kierycha jakieś 3cm wyżej. Swoją drogą w canyonie w moim rozmiarze XS mostek był 80mm - jakoś dziwnie mi się z tym jeździło, bo strasznie blisko kierownica się wydawała. Nawet jak siodło na maxa odsuwałem do tyłu (sztyca ma 25mm offsetu), to i tak było ciągle zbyt blisko. Mam 169 cm wzrostu, przekrok 81cm.
@edward8602 Жыл бұрын
Cześć. Można nadrabiać za małą ramę dłuższą sztycą siodełka i dłuższym mostkiem? Wysokość kierownicy należałoby zwiększyć wówczas? Np z MTB robiąc szosowy. Można tak w nieskończoność? Obecnie siodełko mam na wysokości ok 30cm; rura podsiodłowa ok 50cm + korba 17cm (170mm) (podobny MTB 19" jest za mały). Mam 184 cm wzrostu. Kierownica wydaje sie za nisko. Przyzwyczaiłem się lub może mam wyczynową pozycję, bardziej jak w szosie niż MTB lub za bardzo wiszę nad kokpitem i to jest nieodpowiednie?! Rower na kołach 26".
@rowerykwiatkowski6096 Жыл бұрын
Cześć, ciężko mi się odnieść do Twojego konkretnego przypadku. Generalnie odpowiedź brzmi "Tak". Do za małej ramy powinniśmy wsadzić dłuższy mostek i sztycę z ujemnym offsetem, jednak pozostaje wysokość główki ramy, którą najprawdopodobniej będzie za niska. Właściwości jezdne roweru na pewno się pogorszą.
@edward8602 Жыл бұрын
@@rowerykwiatkowski6096 Dziękuję. Nieco większą wiedzę mam obecnie - do jazdy "na wprost" czy szosowej, chyba lepiej dłuższa rama/większy rozstaw kół a już za mała rama determinuje mniejszy rozstaw i nerwowy rower. Przynajmniej do ww preferencji i chyba dodatkowo jej geometria sprawia inne rozłożenie mas niż w rowerze szosowym? Czyniąc karykaturę, która pomimo dopasowania do wzrostu, może nie być rowerem szosowym kiedykolwiek? Chyba że dodatki kompensujące "wchłoną" niedobór rozmiaru i mimo geometrii ramy, jazda będzie jak jazda rowerem szosowym; wydłużyć można widelcem. Teoretyzuje, nie mam doświadczenia ani odpowiedniej wiedzy.
@mateuszkochanowski6018 Жыл бұрын
Idealnie, właśnie w szosie kombinuje z pozycją. Mostek 110 w kącie 6 stopni. Wysokość i seatback wygląda ok i niestety po 20km mega ból w odcinku lędźwiowym a później drętwienie tylko lewej ręki (jestem praworęczny). Z wytycznym mostek w zakresie 105 - 110. Przechodzę właśnie na 105 w kącie 10 stopni na + (zdejmując podkładkę) wysokość poszła do góry ok 4mm. I zasadnicze moje pytanie, dobrze kombinuje z mostkiem czy to jednak nie tu problem :)?
@kamilwalendzik3497 Жыл бұрын
Pierwsze najważniejsze pytanie. Czy plecy ci pobolewają poza rowerem?
@mateuszkochanowski6018 Жыл бұрын
@@kamilwalendzik3497 nie :) od 3 ostatnich jazd mam ten problem i ma on związek z siodłem dwie zmiany które zrobiłem : Kat siodła w dół (to ciągle poprawiam) idąc w górę o 1 ząbek ale nadal plecy doskwierają (było git z plecami jak nos siodła miałem w górę na jakieś 2-3 stopnie ale gniotło klejnoty). Druga sprawa przesunąłem się trochę na siodle w tył żeby seatback mieć ok i wróciłem już do poprzedniej wersji i lipa bo rozjechała mi się odległość siodło - mostek (dlatego zmieniam na 105mm ) :) Ogólnie mocno kombinuje z pozycją bo ciągle mi jest niewygodnie :)
@rowerykwiatkowski6096 Жыл бұрын
Cześć, ból w lędźwiach często może mieć podłoże w zgięciu pomiędzy kością krzyżową, a odcinkiem lędźwiowym w kręgosłupie. Często spotykam się z tym, że jeśli odczuwacie taki ból staracie się skracać pozycję, a to może okazać się dużym błędem i wbrew pozorom trzeba pozycje wydłużyć. W wyprostowaniu w „krzyżu” podniesienie mostka na plus i podniesienie kierownicy powinno pomóc. Zadbać jednak musimy o to żeby pozycja nie była za krótka i podczas jazdy np pod wiatr nie garbić, tylko pochylać się na rowerze. Kluczowe w tym zagadnieniu będą mięśnie przykregoslupowe, mięśnie gorsetu mięśniowego (brzuch, plecy), ćwiczenia CORE (min deska z ang. Plank), a także rozciągnięcie kolarza. Z pomocą przyjdzie również siodło pozwalające na rotacje miednicy do przodu, przodopochylenie, które nie będzie wywierało dużego nacisku na spojenie łonowe. Barki w pozycji neutralnej powinny być rozluźnione, złamanie obojczyka lub ręki może powodować różny zakres i większe oparcie na lewej ręce.
@mateuszkochanowski6018 Жыл бұрын
@@rowerykwiatkowski6096 siodło takie mam, jest to bontrager verse short i wydaje mi się że właśnie ono powoduje rotację miednicy w przód. Mój problem polega prawdopodobnie na tym że siodło jest za mocno pochylone w dół przez co właśnie rotacja jest zbyt mocna (tak mi się wydaje) lub siodło jest zbyt do tyłu przez co ręce mam wyprostowane a pozycję wydłużoną
@rowerykwiatkowski6096 Жыл бұрын
@@mateuszkochanowski6018 siodło wydaje się ok, pozycje wyjściową do ustawienia proponuje zrobić taka żeby pierwsza połowa (od nosa) siodła była w poziomie.
@bogdanwieczorkowski2486 Жыл бұрын
Witam jeżdżę rowerem gravelowym Aspre 2 2021. Niestety ja też nie mogę znaleźć złotego środka pomiędzy chwytem dolnym a górnym. Dopiero po podniesieniu całej kierownicy do góry mogę dłużej pojechać na dolnym chwycie ale nie jest to pozycja wygodna. Czy jest na to jakaś metoda? Dziękuje.
@rowerykwiatkowski6096 Жыл бұрын
Dzień dobry, ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie nie mając Pana przed oczami. O jakich parametrach ma Pan kierownice, może bardziej „płytka” z mniejszym dropem lub krótszym reachem będzie jakimś rozwiązaniem? Dyskomfort w przechodzeniu w dolny chwyt może mieć związek ze słabym rozciągnięciem, za dużym brzuchem, brakiem mobilności w kości krzyżowej lub biodrach. Na czym polega problem jak Pan jedzie w dolnym chwycie z ujemnym mostkiem? Na czym polega dyskomfort jazdy?
@pawepiecuch7233 Жыл бұрын
A jaka jest książkowa wysokość różnicy między siodełkiem a kierownicą?U mnie jest 14cm i po godzinie jazdy odczuwam lekki ból w krzyżach.
@rowerykwiatkowski6096 Жыл бұрын
Cześć, nie ma czegoś takiego jak książkowa wysokość, w niektórych podręcznikach Bike Fittingowych podane jest do 10 cm. 14 cm to dosyć sporo, pytanie jak jesteś rozciągnięty, jak silny masz gorset mięśniowy, czy masz brzuch (tzn brzuch masz tylko jaki duży)? Problem maja kolarze o wyższym wzroście, którzy musza jeździć „niżej” niż niżsi. Dlaczego? W kolarstwie wygrywa, ten który zaoszczędził więcej sił. Kolarz o wyższej pozycji będzie generował większe waty na kole niższego kolegi niż na odwrót. Kluczowe znaczenie będzie tu odgrywało przygotowanie ogólnorozwojowe. Możemy też wyodrębnić 2 typy kolarzy. Jednych będziemy pochylać obniżając kierownice w dół, drugich pochylać poprzez wydłużenie pozycji np. niska osoba jeżdżąca na małej ramie będzie miała mała różnice pomiędzy wysokością siodła, a wysokością kierownicy (główka ramy musi mieć jakaś minimalna wysokość). Co do wyboru znaczenie mogą mieć proporcje ciała np krótkie nogi długi tułów. Przy zbyt dużym opadzie i ucisku na spojenie łonowe na siodło reakcją obronna organizmu będzie odchylenie miednicy do tyłu i tym samym zgarbienie pleców. Pozdrawiam!
@pawepiecuch7233 Жыл бұрын
@@rowerykwiatkowski6096 Może nie jestem mega szczupły ale mam 188 i 85kg dobrze mi z tą wagą.Co do rozciągania to raczej jestem dobrze rozciagniety A mimo to mam ból pleców.Mialem fiting i nic to nie dało.Wyfaje mi się że mam rame strasznie agresywną Felt F1 i tu leży problem
@rowerykwiatkowski6096 Жыл бұрын
Stosunek wagi do wzrostu jak najbardziej ok, pytanie jaki masz rozmiar ramy i jak wysoko jest siodło (na środku) od środka suportu?
@pawepiecuch7233 Жыл бұрын
@@rowerykwiatkowski6096 Rozmiar ramy mam 58cm mierzone do srodka rury sztycy dośrodka główki .A wysokość siodełka mam 84cm.Noby tak wyszło na fitingu a jest po godzinie nie wygodnie.
@rowerykwiatkowski6096 Жыл бұрын
@@pawepiecuch7233 widzę, że masz dłuższe nogi w stosunku do tułowia, problem może być w niskiej główce ramy 16cm dla rozmiaru 58. Spróbuj przełożyć mostek na plus tak żeby zniwelować opad i zobaczy czy będzie jakaś poprawa.
@jaceksmarz4149 Жыл бұрын
🚵♂
@TheZygol Жыл бұрын
O ZNOWU PIERWSZY XD
@adrianwisniewski3614 Жыл бұрын
Bikefitting (wyłudzanie od ludzi dużych pieniędzy) tyle jest warte każdy z was jakby troszkę pomyślał i się pobawił to sam by doszedł do idealnych dla siebie rozwiązań
@rowerykwiatkowski609610 ай бұрын
Dzień dobry, pozwolę się nie zgodzić z tą opinią :) W przypadku jakiejkolwiek anomalii anatomicznej (np. różna długość kończyn, rotacja miednicy, przykurcze mięśniowe...) praktycznie niemożliwym jest ustawienie poprawnej pozycji bez analizy drugiej osoby. Co z kolarzami zawodowymi, którzy również korzystają z usług fitterów, pomimo tego że na rowerze spędzają mnóstwo czasu? W obecnych czasach dostęp do wiedzy z tematyki Bike Fittingu jest bardzo duży i na pewno (tu się z Panem zgodzę) w dużej mierze możemy zbliżyć się do idealnej pozycji, jednak CZAS=PIENIĄDZ. Klient, który nie ma czasu woli zapłacić aby osiągnąć szybki rezultat, a nie dochodzić do niego miesiącami. Zapraszam do siebie na sesje Bike Fittingu za darmo, ja stawiam! :) Zrobimy film na YT, w którym na Pana przykładzie sprawdzimy czy samemu możemy zrobić Bike Fitting. Pozdrawiam!