Agrest na drewnie, pokrzywie i próchnicy

  Рет қаралды 89,794

W Szumilesie

W Szumilesie

Күн бұрын

Пікірлер: 113
@jolkanowsk9986
@jolkanowsk9986 3 жыл бұрын
Świetne rady logicznie myślący człowiek . ..
@Andre-nt5zb
@Andre-nt5zb 5 жыл бұрын
Super pozytywny z pana czlowiek....wiecej takich i swiat bedzie piekny....i zdrowy
@krystynaolszewska616
@krystynaolszewska616 2 жыл бұрын
TAK TO prawda bardzo fajny człowiek pracowity wie co robi zdolny popieram i pozdrawiam
@mateuszbosiacki862
@mateuszbosiacki862 3 жыл бұрын
pięknie sam sadze w identyczny sposób rośnie super
@jarek690.
@jarek690. 3 жыл бұрын
To jest to prosto i w temacie.
@aniak.3634
@aniak.3634 3 жыл бұрын
Dzien dobry, dżem truskawka-agrest to jest hit spiżarki, znika najszybciej, kiedyś robiła moja mama, teraz ja😊 pozdrawiam serdecznie
@a.k4623
@a.k4623 2 жыл бұрын
Podasz przepis
@aniak.3634
@aniak.3634 2 жыл бұрын
@@a.k4623 robię trochę na oko, mniej więcej 3 kg truskawek, 1 kg agrestu świeżego zielonego, cukier, wszystko razem smażę aż zgęstnieje i do słoików, w domu schodzi najszybciej 🙂
@carlottacarla3814
@carlottacarla3814 9 ай бұрын
Uwielbiam pana poczucie humoru 🥰 Pozdrawiam😊
@michap.7909
@michap.7909 2 жыл бұрын
Te filmy to także dobra dokumentacja prac w ogrodzie.
@Domekwogrodzie
@Domekwogrodzie Ай бұрын
Patrzac teraz na ilość borowek chociazby w Waszym ogrodzie to ja sie noe dziwie, ze tak owocuja, jak tak pieknie o nie zadbales przy sadzeniu. Brawo
@gitfunfel9849
@gitfunfel9849 5 жыл бұрын
wszelkie drewno wkopane w zgrunt daje po kilku latach wspaniałą pruchnicę zwłaszcza na piaszczystych glebach bielicowych. drewno musi być dobrze wysuszone, najlepiej jeśli schnie sobie leżac na ziemi, rok lub 2 lata. moim zdaniem najlepsze jest drewno brzozowe i sosnowe do tego dobrze jest dorzucić coś zielonego, jakieś liscie czy trawę i przysypać piaskiem zmieszanym z suszonymi liśćmi czy jakimikolwiek chwastami. po 2 -4 latach z gleby bezklasowej robi się nam ziemia pierwszej klasy. kto ma działkę na piaskach wie że w czasie suszy wszystko na niej ginie jeśli się jej nie podlewa a tam gdzie wkopane jest drewno zieleń utrzymuje się cały czas bez żadnego podlewania.
@danielbaron158
@danielbaron158 5 жыл бұрын
Fajny film, to se skomentuję. 👍
@elzbietamosek2193
@elzbietamosek2193 4 жыл бұрын
Ale jesteś sprytny !!🤩🤩
@andrzejandrzejewski8556
@andrzejandrzejewski8556 5 жыл бұрын
To się nazywa Być pozytywnie zakręconym 😏😉😀😁 p.s Zdradzę Ci mój sposób na pozyskanie ekologicznej własnej próchnicy 😉Zgrabne wilgotne jesienią liście zapakój do worków foliowych zostaw na dworze związane 😏A na wiosnę znajdziesz w karzdym worku próchnicę jak marzenie😯😘Podziwiam i pozdrawiam👌👍😉
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Z tym że ten sposób zabija wszystkie tlenowe organizmy bardzo pożyteczne w ogrodzie. liści używam ale kompostowanych tlenowo.
@michapawlak5710
@michapawlak5710 Жыл бұрын
Czy mógłby Pan pokazać jak wygląda aktualnie agrest po 5 latach?
@janjanocha3111
@janjanocha3111 2 жыл бұрын
Panie Grzesiu na złom po drugą taczke się przyda na zaski powodzenia jest super
@ogrodekmajsterkowicza
@ogrodekmajsterkowicza 6 жыл бұрын
Dajesz rade chlopie...!!!
@elzbietakrystyjan4163
@elzbietakrystyjan4163 3 жыл бұрын
Brawo , dobry pomysł 👍
@wojciechjazdzewski8260
@wojciechjazdzewski8260 4 жыл бұрын
Z porzeczki najlepszy sok z sokownika - co prawda z cukrem bo inaczej dzieci nie chcą pić - ale wszystko dla ludzi - Taki sok lepszy niż Cola :)
@beatamilke8807
@beatamilke8807 6 жыл бұрын
Mam nadzieję, że za dziesięć lat też będzie można zobaczyć ten Wasz Szumilas.Strasznie pozytywnie zakręcony z Pana gość, fajnie się ogląda i słucha. Pozdrawiam serdecznie żonę i śliczna córeczkę i życzę dalszych owocnych poczynań, chętnie obejrzę dalsze postępy. ..
@WSzumilesie
@WSzumilesie 6 жыл бұрын
Właśnie dziś wpadłem na pomysł by co roku udokumentować może w lipcu lub w sierpniu jak zmienia się nasza działeczka. Dziękuję za pozdrowienia. Przekażę kobiecie i już w tej chwili dwóm córeczkom :) Cała czwórka pozdrawia zwrotnie :)
@beatamilke8807
@beatamilke8807 6 жыл бұрын
O!Gratuluję! kobiety górą! 😊a co do reszty , trzymam za słowo. ..
@beatamilke8807
@beatamilke8807 6 жыл бұрын
I również dziękuję za pozdrowienia😊
@jagusia758
@jagusia758 5 жыл бұрын
Super pomysł wykorzystam niech już będzie wiosna
@LeonMakarski
@LeonMakarski 6 жыл бұрын
Uprawy na materii organicznej w której jest dużo celulozy ( np przy ściółkowaniu zrębkami, uprawie zagonach podniesionych gdzie na spodzie dajemy gałęzie suche liście słomę tekturę) istnieje zwiększone zapotrzebowanie na nawożenie azotem. Azot zużywają bakterie rozkładające celulozę , która rozkładając się wydziela wszelkie" dobroci" w niej zgromadzone doprowadza do rozwoju EM - efektywnych mikroorganizmów którymi żywi się roślina i dwutlenek węgla też potrzebny korzeniom roślin. By nie przeazotować najlepiej podlewać roztworem mocznika 20 lub 30 g na 10 litrów wody nie przekroczyć 15 g mocznika na m2 ( www.liteximp.pl/nawozy/mocznik/ ) i obserwować kolor liści . W większości wystarczy raz zasilić. Jeżeli będą jasne podlewać dalej jeżeli ściemnieją nie podlewać już roztworem. Pamiętać o korekcie pH ( www.conrad.pl/p/miernik-gleby-4-w-1-q1100-wilgotnosc-temperatura-odczyn-ph-naslonecznienia-672506 ). Inne dla agrestu inne dla borówki. Dobrze jest dać fosfor i potas jesienią. Potas bez chlorków.
@reedomhunters
@reedomhunters 5 жыл бұрын
dzieki dobry material
@panmis2908
@panmis2908 6 жыл бұрын
Super filmy - ja również jestem takim nygusem któremu się wielu rzeczy nie chce i robi prościej.I dlatego nie pojmuję jednej rzeczy... mając tylko jedną taczkę, która w danym momencie była zajęta próchnicą, po prostu wysypałbym próchnicę w jedno miejsce na skraju rowu, w miejscu gdzie jest "czysta ziemia" jaką i tak potem wsypię do rowu. Wówczas miałbym próchnicę na miejscu i pustą taczkę.... no i nie zaiwaniałbym z wiaderkami. Przy okazji - wielokrotnie, na różnych filmach, korzystasz z drewna jako nawozu, które wg Ciebie dostarcza wielu dobrych składników. Tymczasem drewno - jako cukier - to tylko węgiel wodór i tlen. Składników mineralnych jak widać po wypalonym ognisku i pozostawionym popiele jest na granicy jednej tysięcznej (i to głównie sodu i potasu). Drewno... jest źródłem cukru potrzebnego organizmom glebowym, które żyjąc i namnażając się spulchniają glebę, poprawiają jej gruzełkowatą strukturę, a tworząc próchnicę pomaga chłonąć wilgoć. Co do bryły korzeniowej - jako rasowy nygus co ma nieco więcej informacji popieram twoją metodę z trocinami, pokrzywami i wszelką materią organiczną. Proponuję ją jednak nieco zmodyfikować - nie rozduszać bryły, a jedynie poobszczypywać korzenie widoczne z zewnątrz, a więc jakie zawinęły się na zewnętrznych krańcach bryły. Bryłę należy posadzić w mineralne części gleby i niestety podlać. Próchnica powinna być na glebie (tak jak z pomidorami), ewentualnie po bokach 10-15 cm od bryły za mineralną glebą. Dżdżownice i bakterie po pewnym czasie to przemieszają już jako próchnicę. Sadzenie w trocinach powoduje stres wodny w czasie upałów, wywracanie roślin w czasie wiatrów, naraża krzewy na żery pędraków i zabiera azot jak już pisano. Co do azotu - nawożenie pokrzywami to dobra metoda, jednak dawkę jaką tu zastosowałeś jest wręcz nieistotnie niska (dla pokrzywy to do ok. 0,3% N w suchej masie = na 10 kg świeżej pokrzywy to... 1kg suchej masy... więc może być około 3 gram azotu... a więc tyle co z 1 litra moczu ludzkiego). Jeśli o azot chodzi, to albo daj z 10X dawki pokrzywy, albo jednak sypnij garść mocznika z worka nawozowego który ma mniej metali ciężkich niż pokrzywa). ... to nie były jaja ślimaków.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 6 жыл бұрын
Dzięki za rady. Nie jesteś nygusem tylko kujonem :)Co do taczki. Jak się nagrywa filmik bez scenariusza i robi rzeczy na "żywioł" to czasem po chwili człowiek wpada na to jak ułatwić sobie życie, ale drugi raz mi się nie chciało nagrywać już. Co do drewna i metod sadzenia. Nie napinam się z tym za bardzo. używam tego co mam akurat dostępne i staram się by mieszanka była różnorodna. Uważam że każdy materiał organiczny nadaje się do wykorzystania. Jedyny mój problem to aktualnie brak czasu na pozyskanie nawozów typu obornik, kompost czy gnojówki. Gleba pod krzewami i drzewkami tętni życiem. Niestety by odżywiała roślinki potrzebuje rok lub dwa albo nawóz. Ostatnio cała uwaga nasza skupia się na budowaniu domu i ogród jest zaniedbany.
@panmis2908
@panmis2908 6 жыл бұрын
Nie przejmuj się ogrodem - to co robisz jest słuszne... najpierw dom. Rozumiem żywioł prac - sam też wielokrotnie takie błędy popełniam. Wideo po prostu jest w pełni autentyczne. Najlepiej jest siedzieć jak ja w mieszkaniu i się "mondrować" marząc o tym co Ty/Wy robicie. Och marzyłoby mi się na taki wolontariat przyjechać z żoną i dziećmi (1 i 4l)... ale niestety się nie odważę. Jesteście bardzo sympatycznymi ludźmi - trzymam kciuki. Z chęcią będę oglądał efekty technologii jakiej nie znałem a jaka jest super sprawą (choć sam ze względu na kilka czynników mimo wszystko marzę o ścianach z pustaków ceramicznych szlifowanych). Mam po prostu takie wykształcenie, że znam skład materii organicznej i kilka technik produkcji roślinnej. Ale przyznaję też, że od razu mnie rozpracowałeś - byłem kujonem i to bardzo zaawansowanym.
@pawezimirski366
@pawezimirski366 5 жыл бұрын
Drzewo zatrzymuje wodę i pomogą przetrwać roślina suszę. Takie właściwości można fajnie wykorzystać w hügelkulture :)
@barbarakrasnodebska1930
@barbarakrasnodebska1930 5 жыл бұрын
super !!! - jutro działam
@mariuszmarzec4635
@mariuszmarzec4635 5 жыл бұрын
Good job pozdrawiam
@Gamingpro-rn3ys
@Gamingpro-rn3ys 3 жыл бұрын
Kolejny dosadny filmik 💕
@irenabushong6494
@irenabushong6494 Жыл бұрын
Dziękuje
@pawelfiedorczuk
@pawelfiedorczuk Жыл бұрын
No i jak oceniasz ten sposób po 4 latach?
@ottomiloszevic
@ottomiloszevic 3 жыл бұрын
Świetne filmiki na wesoło. Jaką na wielkość macie działkę? Co to za rejon Polski? Naturalna przyroda wokół jest niezwykle bujną i zdrowa
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 жыл бұрын
Centrum Polski. 3 tys m2
@ottomiloszevic
@ottomiloszevic 3 жыл бұрын
@@WSzumilesie Wydawało mi się, że większa. W takim razie przyznam, że bardzo dobrze zagospodarowana skoro tyle dało się "upchnąć".
@pro-biosystemprobiotycznem8584
@pro-biosystemprobiotycznem8584 3 жыл бұрын
Dobrze, że przesypujesz ziemią ale super byłyby probiotyki, przyspieszą rozkład pruchnicy, udostępnią roślinom co trzeba, przez co rośliny będą silniejsze, a i same probiotyki chronią przed chorobami.
@agencjadetektywistycznaace4549
@agencjadetektywistycznaace4549 5 жыл бұрын
I jak ten agrest przeżył ?? Można prosić o filmik -prawie po roku od posadzenia ?Pozdrawiam serdecznie
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Zrobię jak znajdę czas, ale na razie dopiero .się obudził. Muszę go też przesadzić bo trochę za gęsto posadziłem.
@lukaszsobkowiak3710
@lukaszsobkowiak3710 7 ай бұрын
Uważaj na jeżynę bezkolcowa. Potrafi się rozrosnąć gorzej niż nie jeden chwast. Zasadziłem taka kilka lat wstecz. Zapomniałem o niej. Na ta chwile mam fundamenty domu, oplecione przez owa jeżynę.
@mirekmirus5619
@mirekmirus5619 6 жыл бұрын
agrest chroni przed cukrzyca i potrafi leczyc, poecam
@wiesawaszews876
@wiesawaszews876 4 жыл бұрын
witaj porzeczki agrest można rozmnożyć samemu Na wiosnę odciąć młody pęd i wcisnąć do gleby obficie podlać rano i wieczorem przez 14dni i się ukorzeni w ziemi Porzeczko agres sądzić żądło bo krzew jest wielki Po 5latach ma wysokość 3 metry Krzew od krzaka w odległości 2do 3metrów szeroko się rozrasta ale naprawdę warto Owoce przypominają w smaku agrest ale mają grona jak u porzeczki są super do jedzenia i do przetworów polecam Pozdrawiam z Pomorza Wiesia
@kammis1608
@kammis1608 2 жыл бұрын
Nornice nie sprawiają problemu w takim łatwym podłożu ?
@WSzumilesie
@WSzumilesie 2 жыл бұрын
Zapewne kręcą się po ogrodzie ale jakoś nie rzucają się strasznie w oczy
@statom985
@statom985 6 жыл бұрын
Z tymi korzeniami to różnie jest. Jak za długo siedzi w doniczce i się zawijają to oczywiście należy rozrywać. Raz żeby pobudzic do wytworzenia nowych a dwa bo jest ryzyko że nowe korzenie sie po prostu przez te zbite nie przebija. Tak jak ciecie pobudza rosline tak samo uszkodzenie korzeni. I generalnie nalezy unikac zawijania sie korzeni. I po posadzeniu powinienes przyciac te krzaczki co je tylko pobudzi do lepszego rosniecia i rozkrzewienia.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 6 жыл бұрын
Nie prowadzimy tu typowego ogródka, w którym tnie się wszystko na potęgę. Obrywać korzenie? - nie absolutnie u nas tego nie robimy. Ciąć młodziutkie krzaczki z pędami jednorocznymi? - też nie. Prowadzimy ogród eksperymentalny - permakulturowy. Jeszcze nie jedną roślinę posadzimy inaczej niż się przyjęło robić ;)
@qferoki
@qferoki 4 жыл бұрын
to twój pierwszy film na który trafiłem - Szacun / może cie zainspiruje do stworzenia schematu sadu opartego o symbiozę i współprace między gatunkową no więc zainspiruje cię słowem ''cycuszku'' :D Miłego Pa no i zapraszam na serwer Discord discord.gg/Nj9mG5z
@jozeffranciszek3349
@jozeffranciszek3349 3 жыл бұрын
Dlaczego trocina brzozowa ?
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 жыл бұрын
Wrzucałem wtedy do grządek to co miałem i tak aby było różnorodnie. Dzisiaj mam już kompost
@moto_hobby
@moto_hobby 4 жыл бұрын
mam smaka na agrest :)
@hannamikolajczuk4982
@hannamikolajczuk4982 4 жыл бұрын
A jaki drogi jest agrest..
@tomaszdaniel2465
@tomaszdaniel2465 6 жыл бұрын
zrębki i trociny są zajebistym materiałem, ale po przekompostowaniu. ponieważ świeże potrzebują azotu do rozkładu który zabierają z gleby. na początku będzie krzaczkom niewesoło...
@WSzumilesie
@WSzumilesie 6 жыл бұрын
Już kiedyś na ten temat odpowiadałem. Do rowu poszło dosyć innych materiałów odżywiających glebę aby pobieraniem azotu przez inne się nie przejmować. Poza tym jest to zrębka akacjowa już kompostująca, która za "życia" wiąże bardzo dużo azotu więc i po "śmierci" dużo go oddaje. Te materiały mają się rozkładać dłużej i uwalniać pierwiastki, dlatego wrzucane są w różnej postaci. Gdybym nawrzucał tyle materiału w postaci kompostu to przenawoziłbym te krzaki, a jak na razie kolejny rok cieszą się na potęgę ;)
@anactiveleaf3004
@anactiveleaf3004 6 жыл бұрын
Witam. Na wsi gdzie się wychowywałam były krzewy agrestu, porzeczki czarnej i czerwonej, sad ze starymi odmianami jabłoni, bez i wiele innych wspaniałych roślin. Ci co kupili od rodziców wszystko wycieli w pień 😐
@WSzumilesie
@WSzumilesie 6 жыл бұрын
Smutne to. Mam nadzieję że ludzie zatęsknią za takimi ogrodami i coś z tego wróci :)
@mikoajjerzy5809
@mikoajjerzy5809 6 жыл бұрын
Wycięli ,w miejscu zrobią kostkę i posądza krzewy ozdobne ,trawnik jak na stadionie, a po porzeczki i jabłka pobiegną do marketu-to modne i prospołeczne....ps.rodzice żyli w zgodzie z przyrodą,nowi gospodarze wbrew jej...oby zmądrzeli.
@SuperDar29
@SuperDar29 5 жыл бұрын
Witam, gdzie pan poleca kupować sadzonki ?
@WSzumilesie
@WSzumilesie 5 жыл бұрын
Ja kupuję przez internet. Szukam jakiś szkółek z dobrą opinią, ale prawda jest taka że nigdy nie wiadomo czy na pewno kupuje się to co się chce. W okolicznych sklepach u nas nie mają pojęcia co sprzedają. Najlepiej byłoby brać od zmajomych. My dostajemy też od rodziny. Niestety nie znają nazw.
@michakrywan8473
@michakrywan8473 6 жыл бұрын
Witam kolegę, zauważyłem że nie potrzebnie się nadrabiasz. Na działce masz żyłe złota pod nazwą torf kwaśny to coś brązowego co nazywasz humusem. Zebrać górna warstwę ziemi i posadzić bezpośrednio na torfie same borówki. Pozdrawiam
@WSzumilesie
@WSzumilesie 6 жыл бұрын
Hmm...przydałby się jakiś znachor na miejscu, bo są tam same piaski, które po wzięciu do ręki rozpadają się. Nazywam humusem to wszystko co jest trochę żyźniejsze niż piasek żółty pod spodem, czyli jakieś 30 cm od powierzchni w głąb. No nie wiem, badania gruntu pod dom i pod studnię oraz wykopy wykazały że do ponad 2 metrów występują same piaski i ziemia jest 5 kategorii, na której ponad 10 lat temu uprawiano ziemniaki. Badanie ph też nie wykazały aż tak kwaśnej ziemi jak torf. I jak żyć? W co wierzyć? :)
@WSzumilesie
@WSzumilesie 6 жыл бұрын
Znachory były wreszcie :) Geolog, geodeta, panowie od wiercenia studni, kierownik budowy i wykonawca fundamentów zjechali się mniej więcej w tym samym czasie :) Wszyscy twierdzą zgodnie że na działce mamy mieszankę piasku żółtego i kwarcowego a te brązowe części to zwykły piasek z dużą domieszką żelaza. Do 2-4 metrów w głąb nie mamy grama torfu, gliny ani nic poza piaskiem.
@michawoo3059
@michawoo3059 6 жыл бұрын
Panieee, aleś Pan nasadził! Zazdroszczę! A robił Pan projekt najpierw, żeby wiedzieć jak to później będzie?
@WSzumilesie
@WSzumilesie 6 жыл бұрын
Wiele nasadzeń jest przemyślanych pod kątem pokroju roślin, możliwości chodzenia między nimi, ich położenia względem przyszłego domu i innych różnych kwestii, ale projektu przed sadzeniem nie robiliśmy. Jak znam siebie to robiłbym go 2 lata i do tej pory nic bym nie zasadził a tylko narzekał że nadal nie jest idealny :)Rysuję i analizuję rzut działki na bieżąco, a bardziej staram się wczuć w jej klimat intuicyjnie i przez obserwacje.
@alusiaklich6005
@alusiaklich6005 5 жыл бұрын
Taki facet to nasz polski "mamut " .Ciekawe w jakiej ziemi Pana żona wygrzebała hi hi .Podziwiam, bo to skarb.Współczesny facet to tylko piwko + telewizor lub gra na kompie.I tyle go widać.
@robertgworek2497
@robertgworek2497 5 жыл бұрын
Piwo jest produktem natualnym i zawiera mnóstwo mikorelementów oraz przeciwutleniaczy! :P
@maertseuw2452
@maertseuw2452 2 жыл бұрын
Hi hi..... Przed znakami interpunkcyjnymi nie stawia się spacji.
@alusiaklich6005
@alusiaklich6005 2 жыл бұрын
@@maertseuw2452 ale tak jest ładniej
@maertseuw2452
@maertseuw2452 2 жыл бұрын
@@alusiaklich6005 nie, w żadnym wypadku to "ładniej" nie wygląda. I opis współczesnego faceta bardziej pasuje do p0lek, ktore tylko leza, śmierdzą i dra morde o wszystko, a same nic zrobic nie potrafią, bo przezciez od tego jest facet.
@alusiaklich6005
@alusiaklich6005 2 жыл бұрын
@@maertseuw2452 niema to ja uczepić się jakiegoś tematu napisanego 3 lata temu."Brałeś Panią to rób na nią" . Spacja interpunkcja.Od co!
@hannamikolajczuk4982
@hannamikolajczuk4982 4 жыл бұрын
👍👍🍇
@lukaszsobkowiak3710
@lukaszsobkowiak3710 7 ай бұрын
U mnie w tym roku, może uda się że agrest będzie miał owoce.
@nikitawisniewska.2552
@nikitawisniewska.2552 4 жыл бұрын
I jak w tym roku obrodził Wam agrest? :)
@WSzumilesie
@WSzumilesie 4 жыл бұрын
Kiepsko. pogoda go "potargała emocjonalnie" ;) A tak szczerze to w tym roku nie mamy w ogóle jakiś wspaniałych zbiorów, bo nie zajmuję się ogrodem wcale, tylko cały czas buduję dom
@andrzejandrzejewski8556
@andrzejandrzejewski8556 5 жыл бұрын
Wow...👌👍😉😀😁😂
@ewelinabeczek958
@ewelinabeczek958 5 жыл бұрын
👍
@filippebarc1535
@filippebarc1535 5 жыл бұрын
Przy używaniu rozkładającego się drewna trzeba wziąć jeszcze jedną kwestię pod uwagę, a mianowicie to iż istnieje ryzyko zainfekowania sobie sadzonych krzewów grzybami chorobotwórczymi. Przy rozkładzie wielu roślin mają swój udział nie tylko bakterie ale właśnie i grzyby, które niestety potrafią w następstwie zainfekować rosnące na nich rośliny. Tak w ogóle moim zdaniem to trochę za dużo tej materii organicznej Pan użył, proszę uwzględnić to, że z czasem rozkładania się to wszystko będzie osiadało i tym samym odsłaniało korzenie roślin- w tym przypadku agrestu. Ja też nie rozluźniam brył korzeniowych po wyjęciu z doniczki, bo faktycznie niszczy się wówczas cześć korzeni i taka roślina dłużej się przyjmuje.Sam agrest bardzo polecam- rewelacyjna roślina dająca świetne i zdrowe owoce, a przy tym dobrze radząca sobie z niekorzystnymi warunkami.
@grzegorz4484
@grzegorz4484 2 жыл бұрын
skąd ta wiedza, skąd ją czerpać? Pozdrawiam
@amatordziakowiec9862
@amatordziakowiec9862 6 жыл бұрын
Nygus ? nie widzę :)) na czy jedziesz :)) zdradź przepis na tą miksturę :) Pozdro
@WSzumilesie
@WSzumilesie 6 жыл бұрын
Na owocowym głodzie i radości z tego że po tylu latach w mieście, pojawia się szansa na jego opuszczenie i zajęcie się kawałkiem własnej ziemi :)
@stokrotka4004
@stokrotka4004 5 жыл бұрын
@@WSzumilesie Też tak zrobiłam i dzisiaj nie mam nadciśnienia i serce przestało bić w tempie 90 uderzeń/minutę. Po 8 latach na wsi wszystko wróciło do normy... :-)
@maciejsnochowski7453
@maciejsnochowski7453 Жыл бұрын
z korzeniami to w szkole tak uczą żeby bryłe korzeniowa naruszyć kierunek archiektura krajobranzu
@0AdamJankowski0
@0AdamJankowski0 6 жыл бұрын
1:08 :))
@marekmajerczyk6424
@marekmajerczyk6424 6 жыл бұрын
Posadzone zdziebko za gęsto ! Poza tym rozrywanie bryły korzeniowej ma sens ! Zmusza roślinę do intensywniejszego korzenienia sie i tworzenia większej, rozleglejszej bryły korzeniowej. Bez tego posadzone prosto z doniczki, łatwo można wyciągnąć, albo po jakimś czasie mogą być nawet wyrwane w czasie wichury czy huraganu.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 6 жыл бұрын
Za gęsto to prawda. Mówiłem o tym. Miałem posadzić o jeden czy dwa krzewy mniej ale tyle kupiłem i posadziłem tak jak mogłem. Jak będzie potrzeba wydłużę ten rów. Bryły nie rozrywam nigdy. Rozluźniam ją delikatnie. Rośliny ukorzeniają się bardzo dobrze w trakcie jednego sezonu. Nikt nie rozrywa bryły korzeniowej nigdy później tylko w momencie sadzenia, więc i wtedy nie trzeba tego robić. Każdy ma swoje metody. Widziałem odchorowujące rośliny po tym zabiegu, dlatego nie stosuję go, ale co kto woli :)
@aleksandraw7323
@aleksandraw7323 4 жыл бұрын
Ja bryły nie rozrywam wcale, ale te korzenie splątane na dnie staram się częściowo rozplątać a częściowo urywam/wycinam. Wtedy roślina tworzy nowe grube korzenie, a jednocześnie nie męczy się bo tej drobnicy wyżej jest masa. I jak agresty sobie radzą?
@nikitawisniewska.2552
@nikitawisniewska.2552 4 жыл бұрын
Te kulki, to keramzyt, albo opuchlaki. ;) Nie nawóz.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 4 жыл бұрын
To jest nawóz. Odpowiedziałem już na to pod innym komentarzem 😉
@mrmyagi5390
@mrmyagi5390 4 жыл бұрын
Strasznie wkorwia te przerywane ujęcia tak to ok
@dandenika2937
@dandenika2937 5 жыл бұрын
MOGA TEZ BYC TROCINY
@danutanowak2123
@danutanowak2123 8 ай бұрын
Bym wyznał na ryj 😂😂
@jacekkowalski8013
@jacekkowalski8013 4 жыл бұрын
Zakopywanie drewna to ciągły niedobór azotu. Duży błąd.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 4 жыл бұрын
Duży błąd to nie umieć tego rozwiązać w prosty sposób
@kamkos1
@kamkos1 6 жыл бұрын
Proszę pana, te kulki to nie nawóz to jaja ślimaków ;)
@WSzumilesie
@WSzumilesie 6 жыл бұрын
He he nie jest tak źle. To kulki nawozowe, które widzę zawsze w kupowanych sadzonkach. Niektóre rozkładają się bardzo długo, ponad rok lub dwa a inne po kilku miesiącach. Od jaj ślimaków trochę się różnią :)
@kamkos1
@kamkos1 6 жыл бұрын
W Szumilesie upieram się jednak że to są jaja ślimaków 😉 rozkładają się długo bo to tylko skorupka. Ściskając w palcach słychać pyknięcie i są puste w środku 😉
@WSzumilesie
@WSzumilesie 6 жыл бұрын
Proszę poszperać w internecie trochę głębiej. Kulki nie są puste w środku a ich otoczka jest stosunkowo miękka. Mało to widać na filmie ale da się zauważyć jak tryska z nich płyn po zgnieceniu. Raczej żadna szkółka ogrodnicza nie sprzedawałaby roślin z leżącymi na wierzchu jajami ślimaków. Poniżej link do jednego z wielu wątków na ten temat w necie www.ilovebonsai.pl/kulki-jaja-ziemi/
@kamkos1
@kamkos1 6 жыл бұрын
Żadna firma nie produkuje nawozu, w którym jest płyn w środku. Jeśli się mylę to proszę o link do strony producenta. Żadna szkółka nie zakopuje również nawozu pod korzeniami roślin, a tem na pewno też były kuleczki
@WSzumilesie
@WSzumilesie 6 жыл бұрын
Proszę Pana, nie jestem wielkim znawcą tematu i nie zawsze mogę odpisać, bo aktualnie mam duże problemy z budową domu więc podeślę Panu tylko 2 linki które znalazłem "na szybko". Proszę poczytać o nawozach otoczkowanych. Nie jestem pewien czy poniższe linki mówią dokładnie o tym produkcie, który widać na moim filmie ale tak mi się wydaje. Kulki wyglądają identycznie i jak widać na filmie o nich są też sypane pod korzenie. www.podoslonami.pl/piecdziesiate-urodziny-nawozu-osmocote/ kzbin.info/www/bejne/nl6ck2meqZx8Z5I Jeśli znalazł by Pan inne linki to proszę podesłać zainteresowanym. Zapraszam również innych do dyskusji na ten temat. Być może jest wśród nas bardziej obeznany człowiek ode mnie, który podeśle jeszcze coś ciekawego, gdyż proszę wybaczyć ale trochę brakuje mi w tej chwili czasu :( Pozdrawiam.
@ioncuptor6599
@ioncuptor6599 5 жыл бұрын
Translate ENGLISH
@mariamrowczynska9283
@mariamrowczynska9283 5 жыл бұрын
So many idoms, proverbs, "sayings". 2Hard 2 do. But the voice of author...is healing.
@Bartek-u9y
@Bartek-u9y Ай бұрын
Ucz się polskiego
Ściółkowanie - przykłady naturalnych materiałów
15:52
W Szumilesie
Рет қаралды 98 М.
黑天使只对C罗有感觉#short #angel #clown
00:39
Super Beauty team
Рет қаралды 36 МЛН
Quando eu quero Sushi (sem desperdiçar) 🍣
00:26
Los Wagners
Рет қаралды 15 МЛН
Start Your Spring Garden in January | 2025 Winter Sowing in Maryland (DMV area) Zone 7b #garden
6:54
Jak przyciąć agrest? - porównanie agrestów ciętego i nieciętego.
7:52
Kompost czyli jak powstaje u nas złoto ogrodnika.
16:42
Marta Buk w ogrodzie
Рет қаралды 3,4 М.
Podwyższona grządka z materiałów odpadowych na próbę
25:11
W Szumilesie
Рет қаралды 150 М.
Krety Dlaczego ich nie mam, co zrobiłem
10:03
Dzień z życia ogrodnika amatora
Рет қаралды 549 М.
Cięcie porzeczki czarnej i czerwonej - różnice
21:48
W Szumilesie
Рет қаралды 29 М.
AGREST W OGRODZIE PRAKTYCZNE PORADY ODNOŚNIE SADZENIA
13:14
KRISPOL FARM
Рет қаралды 5 М.
Jak sprawują się podwyższone grządki
23:43
W Szumilesie
Рет қаралды 133 М.
Cebulę sadź bardzo płytko a będzie duża
8:03
Dzień z życia ogrodnika amatora
Рет қаралды 238 М.
黑天使只对C罗有感觉#short #angel #clown
00:39
Super Beauty team
Рет қаралды 36 МЛН