Dobrze pamiętam ten czas trudu i to proste narzędzia.
@jolantastaszak70225 жыл бұрын
Taki pokaz, jak i cały festiwal, to dla jednych doskonała lekcja tradycji, dla innych zapewne sentymentalny powrót do przeszłości. U nas pyrki kopało się dziabką lub haczką :).
@AdamChamczyk5 жыл бұрын
Wykopki przy pomocy prostych narzędzi to bardzo ciężka praca.
@AdamChamczyk5 жыл бұрын
Najczęściej przy wykopkach pracowały kobiety, nazywano ich kopaczkami ! Na filmie widać z jaką wprawą dawały sobie radę szczególnie w takiej większej, dobrze zorganizowanej grupie.
@jolantastaszak70225 жыл бұрын
@@AdamChamczyk Mam taką wprawę, aczkolwiek nigdy nie kopałam w ten sposób większego areału ziemniaków. Podziwiam więc gospodynie za siłę, witalność, wytrwałość...i za mocne kręgosłupy.
@jolantastaszak70225 жыл бұрын
@@AdamChamczyk Praca była ciężka, zwłaszcza że wykopki często trwały wiele dni. Zajęcie to na pewno było testem na wytrzymałość kręgosłupa.
@AdamChamczyk5 жыл бұрын
Kręgosłup ludzki zbudowany jest z 24 oddzielnych kręgów w tym 5 kręgów lędźwiowych które przyjmują największe przeciążenia przy takiej pracy jak wykopki. Zwyrodnienia kręgosłupa było zjawiskiem powszechnym. Na starość babcie chodziły bardzo schylone podpierając się jakąś laską.
@AdamChamczyk5 жыл бұрын
Wykopki - bardzo ciężka praca. Kiedyś to była konieczność, teraz ciekawy i teatralny pokaz możliwości, rytmu i harmonii z naturą