UWAGA: Mówiąc o tym, że wykrzykniki są "emocjonalne", miałam oczywiście na myśli to, że są ekspresywne.
@vanvan6732 Жыл бұрын
Dziękuję Pani Małgorzato!🙂
@dzidkagacek6436 Жыл бұрын
Witam Panią! Świetnie Pani tłumaczy gramatykę.Dziękuję. Pozdrawiam.
@PozdrowieniazPolski Жыл бұрын
Dziękuję za miłe słowa!
@arenalviv76373 жыл бұрын
Bardzo dziękujemy za filmy, oglądamy co wieczór.
@liudmila1724 Жыл бұрын
❤👍
@olegzp6580 Жыл бұрын
Bardzo dobry 📽️
@olgakravchenko97024 жыл бұрын
Dziękuję, Pani Gosiu! Bardzo pomocne.
@PozdrowieniazPolski4 жыл бұрын
Cieszę się!
@vparaskevova Жыл бұрын
Szanowna Pani Małgożato, Sama jestem nauczycielką języka bułgarskiego dla obcokrajowców. Wykładam osobom rosyjskojęzycznym, sama uszę się polskiego na poziomie B1. W kontakcie s moimi uczniami wolę używać styl nieoficjalny. Поздрави от българия :-)
@PozdrowieniazPolski Жыл бұрын
Pani Velislavo, dziękuję za komentarz i serdecznie Panią pozdrawiam! :)
@ИгорьС-в2з10 ай бұрын
Witam Panią! Chciałbym dodać na temat przecinku pomędzy "Cześć, Gosiu!". Z punktu widzenia energetyki człowieka mogę powiedzieć, że imie to coś intymnego i jeżeli, naprzyklad, chcę dodać energii ciepła, przyjemności, to zawsze pisze: "Cześc, Gosia!" I tu mi chodzi bardziej o mojej ulubionej lektorke, niż o prosto obojentej dla mnie Gosie. Jeżeli Pani na głos przeczyta, to nie wontpię, ze poczuje coś wencej energetycznego, niż: "Cześć Gosia!" Chociaż mamy ten sam wykrzyknik. P.S. Ucze się Polskiego, właśnie zaczełem poziom B1. Uwielbiam Pani lekcje!!! :)
@PozdrowieniazPolski10 ай бұрын
Panie Igorze, dziękuję za bardzo ciekawy komentarz i Pana punkt widzenia. Z punktu widzenia poprawności interpunkcyjnej tylko wariant z przecinkiem jest poprawny (chociaż dla mnie nieintuicyjny, bo ja w takich powitaniach raczej nie robię przerwy na oddech). Życzę Panu owocnej nauki i dziękuję za miłe słowa!
@around_the_world_with_yuli71014 жыл бұрын
Dziękuję, bardzo potrzebny temat i jest on na czasie ( i to zawsze ).
@PozdrowieniazPolski4 жыл бұрын
Dzięki, Julio!
@vitalizh25484 жыл бұрын
Dziękuję!)
@Liudmylatrubchynska2 жыл бұрын
To jest dobre pytanie, będę wdzięczna za Pani opinię w tej sprawie. Sytuacja jest bardzo ciekawa: podczas drugiego roku mieszkania w Polsce wynajmowaliśmy z mężem mieszkanie w Otrębusach u bardzo fajnych ludzi (oni są tancerzy Mazowsza). Każdy raz uśmiecham się przy tych spomnieniach i brakuje mi słów nawet ukraińskich, żeby powiedzieć, jacy to są fajni ludzie!!! Ale wracam do tematu: oni zawsze mówili czy pisali do mnie Pani, do męża Pan, ale kiedy zwracali się do nas obojga, to mówili Wy. Na przykład: jak Pani się czuje? czy Pan już w domy? Ale: czy nasz Gryfik znowu u Was ??? I to mi się bardzo spodobało, bo jeszcze wtedy nie lubiłam słowa "państwo" i nie lubię je do tej pory))
@PozdrowieniazPolski2 жыл бұрын
To ciekawe pytanie i ciekawa obserwacja. Teoretycznie do dwóch osób mogę mówić "Państwo" (oficjalnie) albo "Wy" (nieoficjalnie). Jeśli oficjalnie, to "Państwo są mili", a jeśli nie oficjalnie, to "Wy jesteście mili". Ale Polakom też brakuje takiej formy półoficjalnej, mili". Druga sprawa - ludzie, o których Pani pisze, może chcieliby przejść z Państwem na formę nieoficjalną, ale nie mają śmiałości tego zaproponować. Chcą być oficjalni, ale jednocześnie chcieliby zmniejszyć dystans.
@ОляРущак-к2с4 жыл бұрын
Dziękuję bardzo. Ciekawy filmik 😀😆😆
@PozdrowieniazPolski4 жыл бұрын
Bardzo mi miło!
@around_the_world_with_yuli71014 жыл бұрын
Przecinek zazwyczaj wybierze, osoba konserwatywnych poglądów, która lubi panować nad sytuacją. Z kolei wykrzyknik, osoba pozytywna, wesoła, emocjonalna, energiczna, osoba o tęczowym humorze. Ja osobiście wybieram wykrzyknik!
@PozdrowieniazPolski4 жыл бұрын
Ciekawa interpretacja! :)
@bunyodbekvlogs75423 жыл бұрын
bardzo dobra 👍👍👍👍
@marcind-ec1de2 ай бұрын
1) Prawda. Wołacz powinien być oddzielony przecinkiem lub dwoma po obu stronach, zależnie od konstrukcji zdania: "Cześć , Kasiu. Czy mogłabyś, proszę, podać mi swój numer (...)? 2) Prawda. W języku nieoficjalnym możemy powiedzieć :"Cześć, Kasia." I jest to jak najbardziej naturalne i prawidłowe. Czyli zamiast wołacza użyć mianownika, co nie zwalnia nas że stosowania przecinka. 3) To już kwestia indywidualna, ale wykrzyknik to znak interpunkcyjny, którego wyjątkowo staram się nie nadużywać. Szkoda, że większość internautów ma w nosie swój własny język i te zasady, jak i wiele innych, po prostu ignoruje.
@elpianodecolores18757 ай бұрын
Ja też lubię wykrzykniki!!!!!! Używam ich dużo!!!!!
@PozdrowieniazPolski7 ай бұрын
Byle nie za dużo :)
@mieszankapolsko-turecka4 жыл бұрын
Jak zwykle ciekawy filmik 👍 Miło było posłuchać 👏 Pozdrawiam i zapraszam do mnie na najnowszy filmik 🤗
@PozdrowieniazPolski4 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
@elennn2 Жыл бұрын
Akurat miałam na biurku Hurra Po polsku 1. W lekcji 13 jest ćwiczenie 8a z przykładami kartek. Jeden z przykładów : " Cześć Marek! " A więc i bez przecinka, i bez wołacza. Wymaga zawsze komentowania. Studenci dziwią się. Dziękuję za wyjaśnienie!
@PozdrowieniazPolski Жыл бұрын
Większość Polaków właśnie tak pisze :) Co do wołacza, to w sytuacjach nieoficjalnych akceptowany jest mianownik.
@around_the_world_with_yuli693 жыл бұрын
❤️❤️😉
@asiam.56713 жыл бұрын
Jestem z pokolenia, które używa znaków interpunkcyjnych i sama używam ich nawet w SMS-ach, ale przecinek między "cześć" i "Gosiu" jednak mnie zaskoczył.
@PozdrowieniazPolski3 жыл бұрын
A ja muszę przyznać, że przez długi czas go tam nie stawiałam, aż się dowiedziałam, że trzeba (większość normatywistów uważa, że brak przecinka w tym miejscu to błąd), i zaczęłam, żeby nie być złym przykładem dla uczniów :) Znalazłam jednak w Poradni PWN jedną odpowiedź, której autor pozwala nie stawiać tam przecinka. Mnie on tam też nie pasuje, bo nie robię tam przerwy intonacyjnej, ale nie będę walczyć z interpunkcją :)
@asiam.56713 жыл бұрын
@@PozdrowieniazPolski Ja się nad tym nigdy nie zastanawiałam, bo nigdy nie miałam okazji użyć takiego powitania. Kiedyś, w młodości, pisałam w listach "droga Gosiu", z wykrzyknikiem oczywiście ;), a obecnie maile (mejle?) piszę tylko formalne, jeśli w ogóle, a w SMS-ach witam się bez imienia. O przerwie intonacyjnej nawet nie pomyślałam - po prostu z wyglądu mi ten przecinek zaśmieca to powitanie. I o ile przy wykrzykniku mogłaby go jeszcze "łyknąć", o tyle dwóm przecinkom w tak krótkiej frazie mówię stanowcze nie! :D
@PozdrowieniazPolski3 жыл бұрын
Zgadzam się, że ten przecinek zaśmieca powitanie! :)
@ukraine_gdgdgz34 жыл бұрын
Dzień dobry, jaka jest różnica między słów,, gdy,, ta,, kiedy,,
@PozdrowieniazPolski4 жыл бұрын
Oto przykłady: 1. Gdy jestem zmęczona, lubię sobie poleżeć na sofie, czytając książkę. 2. Kiedy jestem zmęczona, lubię sobie poleżeć na sofie, czytając książkę. gdy =kiedy (w tych zdaniach to synonimy, ale "kiedy" jest częściej używane w języku mówionym) 3. Ta książka jest nudna. (która? ta)
@ukraine_gdgdgz34 жыл бұрын
@@PozdrowieniazPolski dzięki
@vitaoliynyk52573 жыл бұрын
Czyli najlepiej pisać Dzień dobry szanowana Pani Gosiu/a / czy szanowna pani Gosia /u ? Jak jest poprawnie 🤔dziękuję
@PozdrowieniazPolski3 жыл бұрын
Jeśli oficjalnie, to: Pani Gosiu, Droga Pani Gosiu, Pani Małgorzato, Droga Pani Małgorzato - do wyboru, do koloru :) Jeśli nieoficjalnie, to: Gosiu, Droga Gosiu, Małgorzato, Droga Małgorzato - do wyboru, do koloru :)
@around_the_world_with_yuli71014 жыл бұрын
Uważam, że relacje międzyludzkie będą zawsze powyżej dominować, jakichkolwiek zasad czy reguł. I kto jaką formę komunikowania się wybierze, dla niego ona będzie poprawną. Można też na tą samą osobę w różnych sytuacjach i miejscach zwracać się inaczej. Na przykład na uczelni - "Dzień dobry, Pani Małgorzato! Pani Gosiu!" A na zajęciach indyw. przez kamerkę - "Cześć, Gosiu! Co u Ciebie słychać?" Wy czy Ty?! Wszystko w tym świecie płynne i ulega zmianom.
@PozdrowieniazPolski4 жыл бұрын
Wy - tylko do grupy Ty - tylko do jednej osoby
@around_the_world_with_yuli71014 жыл бұрын
@@PozdrowieniazPolski Już biorę pod uwagę. Dziękuję bardzo :)
@marcepando2 жыл бұрын
Ten przecinek po „cześć” w mailu wygląda dziwacznie.
@PozdrowieniazPolski2 жыл бұрын
Wiem! Też mi nie pasuje, ale co zrobić, stanowisko językoznawców jest takie, że ten przecinek jest tam potrzebny. Polecam ten artykuł: dobryslownik.pl/kompendium/regula/350/
@valeriyandrusenko23784 жыл бұрын
Mam tylko jedno pytanie: jak zostać Pani studentem?
@valeriyandrusenko23784 жыл бұрын
"Nie mam wolnych terminów do końca 2020 r." Rozumiem. Dobrzy nauczyciele są zawsze bardzo poszukiwani :)
@PozdrowieniazPolski4 жыл бұрын
Odezwij się w połowie grudnia: pozdrowienia.gosia@gmail.com
@valeriyandrusenko23784 жыл бұрын
@@PozdrowieniazPolski Дякую :)
@krzysztofradys72763 жыл бұрын
Witam. Czy po znaku zapytania zawsze piszemy z dużej litery?
@PozdrowieniazPolski3 жыл бұрын
Tak, ponieważ znak zapytania kończy zdanie (pytanie).
@ДаниилМонахов-р8ч3 жыл бұрын
A co z kropką? Czy to jest 100% błąd pisać "Cześć, Gosiu. Przesyłam..."?
@PozdrowieniazPolski3 жыл бұрын
Tak, to błąd. Oczywiście jeśli napiszemy tak do kogoś bliskiego w nieoficjalnej wiadomości, to nic się nie stanie, ale jest to niezgodne z polskimi regułami interpunkcyjnymi.
@ДаниилМонахов-р8ч3 жыл бұрын
@@PozdrowieniazPolski Trochę dziwne, że wykrzyknik tutaj jest możliwy, ale kropka nie. Dzięki za odpowiedz!
@PozdrowieniazPolski3 жыл бұрын
Dziwne dla Ciebie, ale nie dla mnie :)
@ДаниилМонахов-р8ч3 жыл бұрын
@@PozdrowieniazPolski no jasne. =)
@WojtekKozub-wt7uhАй бұрын
Lepiej jednak po przecinku pisać małą ? Koniecznie,a nie lepiej ! Co to za bzdury z tą angielszczyzną?