Рет қаралды 215
Na @DOMSZYTYNAMIARE tym razem nietypowo, bo nie o budowie, a o remoncie. Fala renowacji i termomodernizacji domów z lat 80 i 90 nieuchronnie wiąże się z generowaniem masy odpadów, w tym starej stolarki okiennej i drzwiowej z PVC. Tworzywo z odzysku stanowi dla branży cenny surowiec wdrażany do ponownej produkcji profili, a jego wykorzystanie, poza redukcją ton odpadów zalegających na wysypiskach, pomaga producentom prowadzić gospodarkę w obiegu zamkniętym i stopniowo realizować cele strategii zrównoważonego rozwoju, do których obligują Polskę przepisy.
Jak to się ma do inwestora indywidualnego? Każdy z nas może i powinien uczestniczyć w procesie odzysku surowca ze zdemontowanej stolarki PVC. Jedyne, co musimy zrobić, to oddać ją w "dobre ręce" - nie wyrzucać do kontenera budowlanego z całą resztą poremontowych odpadów, tylko przekazać do właściwej utylizacji. Uwaga - nic nas to nie kosztuje!
Nad budowaniem świadomości inwestorów, producentów i monterów stolarki mocno pracuje stowarzyszenie EPPA, a w kampanie oraz działania wspierające logistykę lokalnego odbioru odpadów (w tym tworzenie punktów zbiórki w całej Polsce) angażuje się również Związek Polskie Okna i Drzwi wraz z firmami członkowskimi.
Z Karolem Piętą, Project Managerem EPPA Poland, rozmawiamy o skali problemu i o tym, co możemy zrobić dla środowiska i dla poprawy jakości naszego życia my, inwestorzy:
kto jest odpowiedzialny za utylizację starych okien,
gdzie możemy je oddać, żeby zostały ponownie wdrożone w obieg produkcyjny,
jakie korzyści dla inwestora niesie wymiana okien,
dlaczego warto "sprawdzić" producenta przed zakupem nowej stolarki,
o jakiej skali problemu mowa i czemu tak ważne są nasze świadome decyzje...
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy i zapoznania się z wplecionymi w nią prezentacjami. Zainteresowanych odsyłamy też do przygotowanej przez EPPA ulotki informacyjnej - do pobrania tutaj:
domszytynamiar...