Ja izoluje od 5 lat... 100% zimowli... jedyne straty to straty ok 5-10% matek... tu się nie zgodzę że to zła metoda. Są na ten temat opracowania w literaturze.. nie sądzę żeby naukowcy się aż tak mylili...mam rodziny kontrolne które nie izoluje.. 5 listopada podczas kontroli tych rodzin, stwierdziłem czerw na 2-3 ramkach.. co uważam że nie jest korzystne, dlatego izoluje i nie muszę się tym martwić
@wojciechtlaka16282 жыл бұрын
Też izoluje już 6 lat i uważam że nie ma lepszego sposobu na dręcza. Tak jak kolega pisze czasem matka odejdzie do krainy wiecznych pożytków, ale wystarczy zimować matki zapasowe.;)
@grzegorzskaven93442 жыл бұрын
Tak jak piszesz jest na ten temat literatura którą napisał sam petruchmara a autor tego filmu Ewidentnie nie przeczytał ani jednej strony bo opowiada jakieś z powietrza wysnute swoje pseudologiczne wnioski. Nie stosuje polewania pszczół kwasem szczawiowym w trakcie zimy Ale robi to z powodzeniem Pasieka Marcyś która jest nadantach i z tego co go oglądam już od dwóch lat rodziny ma bardzo silne co więcej gość się zajmuje już tylko tym i komercyjnie produkuje swój miód więc nie wydaje mi się że jego rodzinki po zimie są słabe i zniszczone przez kwas szczawiowy to widać kolejne wnioski wyciągnięte z powietrza albo nieumiejętne wykorzystywanie kwasu szczawiowego
@tomaszmigut81412 жыл бұрын
Dzięki za informacje. Film trafiony w 100% na to co u mnie się stało co na forum fb powiedziałem Dziękuje bardzo
@piotrwitkowski39782 жыл бұрын
Super,, że jesteś. Pozdrawiam.
@andrzejrzejak91252 жыл бұрын
Dzięki za filmik i obecność ! Pozdrawiam z Poznania .
@markok88742 жыл бұрын
Wszystkiego dobrego Tomasz w zimowli 🐝🐝🐝 do miłego zobaczenia wiosną 😀.
@mateusztt14762 жыл бұрын
Mi w tym roku osy zabiły 3 rodziny. Ciężko było z nimi wygrać. Były dni że wyrzucałem po 1.5l butelki (pułapki) pełne os. Świetnie że znowu Pan dodaje filmiki z poradami. Życzę sukcesów w gospodarce pasiecznej i codziennym życiu. Dziękuję za porady i pozdrawiam
@PiotrPomykacz2 жыл бұрын
U mnie się tak podziało, po odebraniu miodu lipowego użyłem parownika, warrozy posypalo się sporo, więc myślałem że po problemie. Zacząłem podkarmiac stropem 1:1, tak minął sierpień we wrześniu nosily nawloc ja im dolewałem syrop ale już 3:2. Jeszcze 2 tygodnie temu wszystko cacy, dziś podniosłem powalke a tam upa. Na szczęście tylko jedna rodzina, pozostałe 4 ładnie związały kłęby.
@tomaszkrawczyk67812 жыл бұрын
Poorosimy filmik o nawłoci
@bozenag1652 жыл бұрын
Czekam na filmy wiosną p. Tomaszu, pozdrawiam
@arturjurasz81082 жыл бұрын
Panie Tomaszu dlaczego usuną pan większość filmów były cenną wiedzą dla pszczelarzy początkujących (jak ja) ale napewno i tych z doświadczeniem tagrze cieszę się ze znów pan zaczyna przekazywać cenną wiedzę jaką pan posiada i oby tak już pozostało na zawsze ;) pozdrawiam .
@ukaszjelonkiewicz34912 жыл бұрын
Zapewne chodzi o PiWet i używanie słowa "leczenie" w kontekście niezarejestrowanej substancji jaką jest u nas czysty kwas mrówkowy. Teraz jest "aromaterapia"
@dariusz72252 жыл бұрын
Uwielbiam Pana słuchać. Dziękuję za kolejną lekcję. Pozdrawiam. 🙂
@JanGrzeczka-ly5is11 ай бұрын
Witam kolegę pszczelarza.Mam pytańie czy nie zauważyłeś po stosowańiu kwasu mrówkowego zwiększoną tendencją pszczół do cichej wymiany matek prawdopodobńie na skutek uszkodzeń matek przez kwas.drugie pytańie jak radzisz sobie z nosemą.Pozdrawiam Jan z Wielkopolski.😊.
@pisio_rek46352 жыл бұрын
Pierdu.pierdu....Pozdrawiam
@maciejpajak38702 жыл бұрын
Panie Tomku, Ma Pan rację z tym odpoczynkiem od tłumaczeń prostych rozwiązań. Już kiedyś pisałem, ludzie są leniwi. Wola zawracać D... e zamiast obejrzeć jeszcze raz i zrozumieć. Pozdrawiam
@sawomirgebocki25032 жыл бұрын
Jak zawsze, normalnie bez dyrdymałów prosty zrozumialy język. Dziekuje za kolejny material. Co do flotacji. To ja kupiłem w firmie na Ł pudełko do flotacji w której wykorzystuje się xukier puder. Pszczoly po flotacji mozna wsypać do ula... jak na razie widac po takim zabiegu waroze... ma Pan doświadczenie czy taka weryfikacja jest wystarczająca czy ... nie cala waroza po cukrze pudrze nie oddziela się od pszczoly ?
@tomaszstanczuk63392 жыл бұрын
Cukier puder zdaje egzamin jako posypka na pączkach do flotacji się nie nadaje. Pszczoły które zostaną wykąpane w cukrze pudrze mają zatkane tchawki którymi oddychają i w męczarniach się duszą. Taka pszczóła żeje krótko i do niczego się nie nadaje. Cukier puder to pobielanie dupy warrozie która ryjem jest schowana w pszczółe i smacznie sobie zajada tłuszczyk pszczółki zimowej. Pozdrawiam DK
@PrestoKapela2 жыл бұрын
Generalnie czasem lubię posłuchać ale zabijanie 300 pszczół , jakiejkolwiek pszczoły robi z was laborantów bez sumienia co pracują akurat na pszczołe . Wszystko dla kasy , ilości miodu , pochwalenia się w internetowych itd. pod pretekstem zdrowia pszczół , aż się w żołądku przewraca . Kwestia sumienia . Można leczyć , starać się , być skutecznym bez zabijania pszczół .
@dawidjachnik22542 жыл бұрын
Super filmik. Zainteresowało mnie bardziej jak skutecznie zabezpieczyć się przed rabunkiem i zadbać o to aby moje pszczoły również nie rabowały? Czy mógłby Pan rozwinąć ten temat?
@bacajoose2 жыл бұрын
Dzieki DOKTORZE - miej w d... gluptaskow, juz 5 raz ratujesz mi pasieke a to dopiero moj drugi sezon. ps wlasnie sie dowiedzialem dlaczego prawdopodobie poplyne na nawloci, wczoraj zagladalem przez folie i jakies 30% pszczoly mniej co ciekawe 2 -5 sztuk osypu. Jutro lece docieplic gore bo tylko po 1 cm flanelki dalem a tu 10 cm gabeczka - dzieki
@farmaBonaCapra4 ай бұрын
Czyli nawłoć , gryka, wrzos w sierpniu to porażka
@uZakopca2 жыл бұрын
Kupa sniegu ;) U nas to jest odrobine jak jest pół metra. Tutaj to cukier puder na pączku. Dzięki za nowy film. Cenne informacje. Lajk poszedł. Pozdrowienia z Tatr od przyszłego pszczelarza amatora.
@krystiansowik57592 жыл бұрын
Witam Panie Tomku . Aromaterapie po ostatnim miodobraniu przeprowadzamy 1 później 2 czy tylko 1 ? Można stosować ją również na wiosne ? Pozdrawiam
@jakubzielinski812 жыл бұрын
Panie Tomku, co za tak jakby kołki widać na krańcach spodu ramek nad dennicą?
@mariuszfurlepa22442 жыл бұрын
Chcialem zapytac o denice taka wysoka tylko na zime czy caly rok ?
@tomaszstanczuk63392 жыл бұрын
Cały rok
@jakubzielinski812 жыл бұрын
A jak się ma ścinanie białka Matek po zastosowaniu kwasu mrówkowego, czy to tylko mit?
@paweljob44812 жыл бұрын
Hej tomek.jakzawsze masz racje.dodal bym jeszcze ze w tym roku jest bardzo cieplo u mnie dopiero dwa dni temu byl pierwsze temperatury ujemne.a tak cieplo dziewczyny lataly.z tego co slucham to z kwasami to jednak prawda ze w polsce zabron8li?
@zibi55622 жыл бұрын
Cześć, zastosowałem Twoją metodę parownika i po zastosowaniu waroza się ewidentnie posypała w większej ilości. Parownik zastosowałem 20VIIII. Przed parownikiem obserwowałem osyp dobowy po ok 6 szt. Po parowniku sypało się po 30-40szt dziennie, po siedmiu dniach osyp zmalał do 7-10sz a potem znowu utrzymywał od 10-50szt. Potem trochę zmalał a mniej więcej po miesiącu od użycia parownika znowu osyp był po 20-70szt na dobę. Co mogło pójść nie tak ? Trzeba było ponownie zastosować parownik ? Nie spotkałem się u Ciebie abyś raz po razie użył parownika. Jakieś sugestie ?
@MrKawa999652 жыл бұрын
@@pepe1837 Parowałeś rodziny w stanie bezczerwiowym?
@zemekf12 жыл бұрын
DĚKUJU 👍👍👍
@tomaszkrawczyk67812 жыл бұрын
Panie Tomku dlaczego tak dawno pana nie było tęsknimy za Panem i za pana wiedza pszczelarska 😄😝😊
@ukaszziel80062 жыл бұрын
Obyś powrócił , pozdrawiam serdecznie
@Rafal-jr3jj2 жыл бұрын
Rzeczywiście doj__ło koledze tego śniegu....
@jacekstanecki49612 жыл бұрын
Piękne Słowa do Patologicznych pszczelarzy 😂😂😂
@kazimierzlada8432 Жыл бұрын
Pod denico niema. Zasuwy. Nie. Zimno. Im. Odspodu
@annapostek72252 жыл бұрын
Brakowało mi Pana
@petros66392 жыл бұрын
Chłopie ale głupoty gadasz
@maciejpajak38702 жыл бұрын
To po co oglądać i komentować Wziąć i zrobić coś samemu Pasowało by jeszcze podzielić się wiedzą Taka konstruktywna krytyka byłaby na pewno z pożytkiem dla pszczół.