Рет қаралды 749
W Europie ze „Śląskiem”, czyli niezwykłe spotkanie z folklorem w MCC Mazurkas.
6 kwietnia na scenie XXXIX Forum Humanum Mazurkas wystąpił ceniony na całym świecie Zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK im. Stanisława Hadyny. Piękne głosy, cudowna muzyka, imponujące choreografie i kolorowe stroje - taki obraz jawi się po tym występie. W koncercie udział wzięło udział ponad 900 osób ze świata biznesu, kultury i sztuki oraz społeczności lokalnej.
Wieczór rozpoczęli Prezesi Grupy Mazurkas, Andrzej Bartkowski i Andrzej Hulewicz oraz Partnerzy cyklu wydarzeń artystycznych FHM, Paweł Kanclerz - Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego oraz Jan Żychliński - Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Powitanie i podziękowanie włodarzom miasta i powiatu przypadło w udziale Dyrektor Generalnej MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel, Anecie Klepackiej-Kołbuk, która w imieniu całego Zespołu MCC Mazurkas złożyła najlepsze życzenia urodzinowe burmistrzowi i przekazała okolicznościowy podarunek - obraz autorstwa Renaty Wojnarowicz, której wernisaż towarzyszył całemu wydarzeniu. Po uroczystym „100 lat” dla burmistrza, który odśpiewała licznie zgromadzona publiczność, rozpoczęła się pierwsza część wieczoru.
Na początku Irena Bartkowska przedstawiła utalentowanych artystów młodego pokolenia: skrzypaczkę Agatę Krystek i akordeonistę Dawida Rydza. Po ich występie Andrzej Bartkowski, ubrany w klasyczny strój góralski, zapowiedział główną cześć wieczoru, występ ZPiT „Śląsk” im. Stanisława Hadyny - kompozytora, dyrygenta, pedagoga i literata, a przede wszystkim założyciela i wieloletniego dyrektora Zespołu „Śląsk”, którego 100. rocznica urodzin przypada właśnie w tym roku.
Zespół w ponad 100-osobowym składzie przeniósł nas w niezwykłą podróż po Europie i po Polsce. Na pierwszą część koncertu W Europie ze „Śląskiem" składał się program będący prezentacją utworów wokalnych i tanecznych charakterystycznych dla kręgu państw i narodów Unii Europejskiej, z najpopularniejszymi kompozycjami z repertuaru Zespołu „Śląsk”. Barwna opowieść o polskiej kulturze ludowej i narodowej oraz o wielkiej różnorodności kultur innych narodów, była prezentowana przez artystów w stylizowanych strojach regionów z Polski i Europy. W programie znalazły się m.in.: „Athina”, „Berliner Luft”, „Greensleeves”, „Tańcuj, tańcuj”, „O sole mio”, „La Montanara”, „Tańce węgierskie”, „Tańce słowackie” czy „Zorba”. Twórcami choreografii są: Elwira Kamińska, Władysław Stefanik, Hanna Chojnacka i Juraj Kubánka. Drugą część wieczoru rozpoczęła rozmowa o kulisach pracy artystycznej i organizacyjnej zespołu „Ślask”, do której Andrzej Bartkowski zaprosił Dorotę Sitek, zastępcę kierownika artystycznego oraz Stanisława Demczuka kierownika działu produkcji i koncertów ZPiT „Śląsk”.
Na program drugiej części koncertu złożyły się kolejno utwory oparte na polskiej muzyce, pieśniach oraz tańcach ludowych i narodowych. W tej części pn. „A to Polska właśnie”, artyści Zespołu „Śląsk” wystąpili w stylizowanych kostiumach z regionów całej Polski. Przeważającą część tego programu stanowią kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej - duetu twórców potęgi Zespołu „Śląsk”. W programie znalazły się popularne utwory Stanisława Hadyny, takie jak: „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Hej, te nasze góry”, „Ondraszek” oraz opracowania muzyczne do takich tańców, jak: „Trojak”, „Taniec chustkowy”, „Kujawiak - Oberek”, „Krakowiak”, „Polonez - Mazur” i „Tańce górali podhalańskich”.
Niepowtarzalny, piękny i pełen kunsztu oraz ekspresji występ porwał serca zebranej publiczności. Oklaski rozbrzmiewały na sali długo po ostatnich taktach muzyki.
W czasie wieczoru nie zabrakło również spotkania ze sztukami plastycznymi. Mieliśmy okazję podziwiać prace malarskie Renaty Wojnarowicz, w ramach wernisażu wystawy "Moje Podróże". Odbyła się także projekcja filmu o artystce „W poszukiwaniu magii i piękna” autorstwa J. Sumikowskiego i J. Tuory.