Obvodové zdivo má 2 hlavní funkce : 1. Statickou, nese zátěž. O tom rozhodne projektant co stačí a co ne. 2. Tepelně izolační (budoucí náklady na topení) : ta se dá velmi lehce spočítat, jen to asi nikdo nedělá. U příček je pak asi nejzásadnější akustika. Dobrá zpráva je, že všechny druhy zdiva (Porotherm, Heluz, Ytong, Pofrix, VPC, ZB + EPS, Liaporbeton, dřevostavba atd..) jsou OK. To, že se někde dělá lépe drážka, něco je méně přesné, něco těžší apod., nejsou parametry, podle kterých bych se měl rozhodovat. Dům se staví na 30 a více let, takže jestli budu dělat drážky o 4 hodiny déle nebo půl dne budu přebrušovat porobeton je podle mě naprosto irelevantní. Je třeba si uvědomit, že jednotlivý výrobci mají více typů tvárnic/cihel. Liší se samozřejmě rozměry, ale hlavně se liší pevností a s rostoucí pevností klesá prostup tepla u. Jeden materiál nemůže dělat dvě věci, které jdou proti sobě. Takže moje univerzální rada : Cokoliv (vyjma drahých 2v1a apod.) 44 cm a výše bez EPS nebo cokoliv 30 cm a méně s EPS. Nejekonomičtější je tenká stěna a EPS. Nejzásadnější je celková koncepce a pak člověk zjistí, že konkrétní typ zdiva je naprosto nepodstatný. A při porovnáni ceny zdiva doporučuji porovnávat cenu celého sytému (myslím zdivo, doplňkové tvárnice, překlady, pojivo, vnitřní a ZEJMÉNA venkovní omítky) a to si snad každý spočítá sám. Když pohledáš, dělal jsem tu několik výpočtů na zdivo. PS : stavěl jsem 2 domy z Porfix 2. jakostí a žádný problém. Omítka to vše schová. Takže rozdíl mezi Ytongem a Porfixem není nijak zásadní. PS 2 : co se týče nasákavosti, tak cihelné zdivo má větší nasákavost něž porobeton.
@rozbitesklo634911 ай бұрын
Tenká stěna z Ytongu + EPS nesplní nové ČSN ochrana obálky budovy proti hluku.
@bololo20002 ай бұрын
akustika kontaktného zateplenia s EPS je naozaj biedna a je jedno či je na betóne, pórobetóne alebo tehle. Už jedine zámena za vatu, či už v kontaktnom zateplení alebo v roštovej fasáde aspoň zo strany, kde je zdroj hluku ako napríklad cesta.
@janpospisilmАй бұрын
Tvl 40tka porobeto ma nejakych 40dB. To je desne malo. VPC 20tka ma 50dB. To je vic jak 4x tolik co se akustiky tyce.
@gismapsguide40229 ай бұрын
Inak v obci Zemianske Kostoľany je to veľmi zaujímavé. Stoja dve fabriky vedľa seba. Ytong a Porfix. Je to vidieť aj z cesty ich sklady, palety tvárnic. Neexistujú ale informácie, že by jedna spoločnosť vlastnila druhú. Pre Slovenských občanov môže byť výhodnejší aj Porfix. Kratšie vzdialenosti transportu a tým sa menej poškodia prepravou
@josefruzicka9624 Жыл бұрын
Já jsem stavěl stodolu ze starých tvárnic z porobetonu, 30let to leželo v hlíně, za pár dní to vyschlo a nic se nedrolí ani nerozpadá.. pravda je, že co tvárnice to unikát :-D ale to už bude dneska překonané..
@amperak2 жыл бұрын
odtahal jsem několik palet porobetonu a nebyl otlučený. nejvíc to otlučou při přepravě, protzože tou těžkou paletou fláknou do druhé. nejhorší je mokrej porobeton. to je zlo. 25cm se nedá unést, váží třikrát tolik. nejhorší bylo, že se protrhla a dlouhodobě byla protržená plachta nahoře na třicítkách a to bylo na dva lidi ta tvárnice, protože vážila třikrát tolik a na podlaze pod ní bylo mokro. otlučes i ytong. není to prostě pravá pálená cihla co z nich máme půl baráku, do kterých nejde majzlíkem vysekat krabička na zásuvku :D
@Jarda69810 ай бұрын
Když to vidím, přemýšlím a furt se všeho bojím. Dám tam co mi určil projektant. A kašlu na to, a nezpochybňuji už vůbec nic ani nic nevymýšlím. To je fakt jeden přes druhýho. A vlastně pravdu nemá nikdo. Takže, co řešit...
@nothing_imposibble Жыл бұрын
Stavěli sme vloni 3 domky z Ytongu a hrůza, stejný problém jako ty Porfixem. Takže rozhodně není zárukou kvality. Na podzim jsme jeli domek z Porfixu a absolutně bez problémů.
@jardah812 жыл бұрын
mel jsi v hledacku i keramzitovy tvarnice? Me se nelibi nasakavost. Co to udela az umre hydroizolace po 50 letech?
@rendlovadilna282 жыл бұрын
nevidím důvod proč by měla přestat fungovat hydroizolace kort když je použije kvalitní proti radonu a ideálně ve 2 vrstvách. Však je zalitá v betonu a z venku přikrytá zateplením základů :) Na všech těchto tvárnicích mi vadí ten stejný problém jako u pálených. Instalace potrubí a el je složitější než u porobetonu.
@jardah812 жыл бұрын
@@rendlovadilna28 zivotnost neni nekonecna
@rendlovadilna282 жыл бұрын
@@jardah81 Upřímně je mi jedno co bude za cca 60 let :D to už budu tak maximálně pod hlínou ;)
@jardah812 жыл бұрын
@@rendlovadilna28 tak to ja resim abych detem nenechal neco s cim budou mit akorat starosti.
@amperak2 жыл бұрын
@@jardah81 pokud ti zhebne hydroizolace, tak je to v řiti u každého baráku
2 жыл бұрын
Na porobeton, obzvláště tento zateplený, se prý nemá dávat lepidlo, je to typický český nešvar, který se často dělá. Potřebuje to dýchat (kvůli té struktuře) přes prodyšnou omítku, jinak se v tom bude držet vlhkost nepřirozeně dlouho dobu a sníží se tepelněizolační vlastnosti.
@rendlovadilna282 жыл бұрын
pochopitelně ,,lepidlo,, je jen lidový výraz :)
@mahdypetr2 жыл бұрын
Nechal jsem nezakryté zdi z ytongu. Chalo, mlhy, navlhl, ale sám vyschnul. Takže můžu potvrdit.
@KypR4y12 жыл бұрын
Kolega stavěl z Ytongu 50 a rozpadal se extrémně. Dokonce si tam nechal pozvat poradce od nich a ten řekl, že je to v pořádku a ať jim pak jen spočítá, kolik jich chce vyreklamovat.. Takže záleží na várce, ale je to 50/50 ytong vs porfix. Pro změnu poradce z porfixu mi řekl, že pokud zdít bez zateplení, tak zvolit 30x25x50 a cihlu otočit o 90°.
@mariostibrany2 жыл бұрын
Ja som šiel do Ytong-u a nelutujem, dokonca som si dal na mieru narezať schody, sam som postavil a nebanujem, nie som vyučený v obore.
2 жыл бұрын
Taky zdím z porobetonu, ale s tou vodou to není tak super. Zkus to říznout. prach bude vlhký, protože ta tvárnice má uvnitř vysokou vlhkost.
@161honza Жыл бұрын
Hodnotit porfix, ok, stavěl z něho, ale říct že Ytong je lepší když se jen koukne na stavbu z Ytongu? S palenyma cihlama má zkušenost jen s překladem. Divné hodnocení.
@rendlovadilna28 Жыл бұрын
Z ytongu má otec dům ! A z pálených kamarád a obě stavby Dobre znám.
@Pavel-ls7ts Жыл бұрын
Udělat ekonomické zhodnocení jaké zdivo je otázka pár výpočtů na pár minut. Hlavně ne zdivo 2v1. To je předražený marketingový výrobek.
@Thekrikri26 Жыл бұрын
Stavěl jsem z ytongu právě jak tebe a ostatní napadlo aby se dobře a rychle stevělo a hlavně že byl levnější než Porotherm. Teď v tom domě bydlím 12 let a jelikož dobře sleduju jak se nám tu bydlí tak jednoznačně mužu říct že to byla velká chyba. I za výší cenu i za cenu horší práce výstavby ( stavíte jen jednou) jednoznačně doporučuji pálenou cihlu nejlépe vyplněnou vatou a zateplit vatou. A proč? A to pro zdravé klima v místnosti a zdravé bydlení celkově což nic jiného než pálená cihla vám neudělá. !!!!!!! Ytong nebo porfix doporučuji na garáž nebo jiný objekt ve kterém se nebydlí. Jen mimochodem ten tlučhuba z hustého vercajku tam bude mlet cokoliv jen když za to něco dostane.
@tomaskropacek6742 Жыл бұрын
No vidíte, já stavěl Porotherm 38T a už by jsem nikdy do vaty nešel... Je strašně křehká, veškeré prostupy úplně na prd... Jakmile do ní uděláte větší drážku a se vám rozsype.
@Thekrikri26 Жыл бұрын
@@tomaskropacek6742 No to je pravda že práce s vatou je na prd ale pořád jde o to že když si stím člověk dá tu práci tak má za to zdravější bydlení a to je nenahraditelné.
@tomaskropacek6742 Жыл бұрын
A co je "nezdravého" na tom pórobetonu? :)
@Thekrikri26 Жыл бұрын
@@tomaskropacek6742Jen pálená cihla umí regulovat mikroklima v místnosti. Zvláště polystyren který mám na fasádě dům úplně zadusí. Jo mám teplo doma a neprotopim ale musím pořád větrat jinak by se tu nedalo být.
@rendlovadilna28 Жыл бұрын
Já jsem zastáncem porobetonu a nezateplovat ale každý má jiný názor :)
@milanmicka25802 жыл бұрын
Dělal jsem z Porfixu a nemůžu si stěžovat, sice jen garáž, ale tvárnice v pořádku. To že tvoje byly rozbitý, bylo přepravou. Jinak zastávám názor, že lepší zdít ze slabšího zdiva a pak pořádně zateplit, tahat se s tvárnicema 500 x 500 x 250 mm je fakt síla, to je na jeřáb, ale chápu tvůj názor. Jinak ať se dílo daří a přeji pevné nervy.
@Mirek7ify2 жыл бұрын
Půl metrové zdi? To bude youllu tepla než naakumuluji....a druhou stranou panu bohu do oken....ještě z toho ma radost😊 přídavná izolace funguje obousměrně chlad venku,teplo uvnitř...v tom je ten vtip
@amperak2 жыл бұрын
A? nahřeješ to jednou. na začátku zimy, tj asi před měsícem a pak už jen žiješ v komfortu a když vypne topení, tak tam nezačneš za deset minut mrznout jak v dřevostavbě s nulovou akumulační schopností. ale je fakt, že než ten mokrej porobeton vyschne, jsou tři zimy drahé.
@Mirek7ify2 жыл бұрын
@@amperak velice se pleteš chlapče. Příklad....kachlová kamna nebo El. akumulacky ,uvnitř topis a ven ti sala teplo,pokud nechceš aby ti akumulacky hřaly budeš je muset perfektně zaizolovat,teplo zůstane uvnitř a zatopiš jen občas nic ti neuniká ven...zděný dům je úplně ten samý problém . A s tou drevostavbou je to také jinak. Správně říkáš, že neakumuluje teplo...ale ani chlad ale to je na jiné povídání. Podivej se po severskych zemi z ceho tam staví...podivej se po jiznich a logicky a kriticky uvazuj...Stavím 35 let .....je to asi tak jako bych ti já radil jak máš zapojit fotovoltaiku a podobně protože jsem o tom někde něco slyšel......amperaku zdar!
@MrTemsing2 жыл бұрын
urcite dajte zateplenie, 5 cm z technologickeho a energetickeho hladiska to ma velmi dolezity vyznam
@rendlovadilna282 жыл бұрын
Nesohlasím... dům za mě musí dýchat a plácnout na 50 cm zdivo izolaci je špatně... Ale každý at si na svém domě udělá co uzná za vhodné :)
@milanmicka25802 жыл бұрын
5 cm není žádná izolace, já jí teda taky použil na garáž z jedný strany, ale to jen proto, že tam měl být dřevěný obklad, který se nekonal. Izolace 5 cm může být někdy spíš na škodu, zónu srážení par posuneš do zdi a vlhne ti zeď, při silnější izilaci je to právě naopak.
@MrTemsing2 жыл бұрын
@@rendlovadilna28 budem sa tesit na dalsie Vase videa.
@jichaj2 жыл бұрын
@@rendlovadilna28 Dum nedycha, dycha clovek :) taky zalezi na finalni omitce pri mereni vzduchotesnosti obalky nebude rozdil mezi domem bez izolace a s nalepenou izolaci...oboji je stejne neprovzdusne
@randlepatrickmcmurphy27262 жыл бұрын
@@jichaj Přesně. Dýchání domu je stejný žvást, jako že Ytong je jako houba.
@walendaaa11 ай бұрын
Ytong lambda sa lame uplne rovnako. je to dane hustotou tehly inak sa to vyrobit ani neda aby to malo lepsie tepelnoizolacne vlastnosti nez bezne porobetonove tvarnice a je jedno aka znacka
@romanvybo2 жыл бұрын
Tiez som robil porfix koli dostupnosti toto leto, a mal som mozno 6ks tehal dobitych :) Kazdopadne ta presnost porfixu nieje taka pekna ako z ytongu, na hrubsie lepidlo nevyzera to az tak dobre ako susedna stavba z ytongu.
@rozbitesklo634911 ай бұрын
Ytong je tragická cihla hlavně na zvukovou neprůzvučnost. Bonus stavitel dostane pokud na něj dá ještě EPS. To už je úplně v prdeli. Taková skladba nesplní ani ČSN na akustickou obálku budovy :X Ale projektanti to vesele navrhují lidem po celé ČR. Už bych z toho barák nestavěl, možná někde u lesa, kde nejsou sousedé a provoz....
@petrdufek54132 жыл бұрын
to je ale doba firma jsou kok..i a člověk ne muže říct ani pravdu a upozornit další lidi 🤦♂at se dílo daří
@janpospisilmАй бұрын
Porobeton ma vsechny vlastnosti na picu. Tepelny... Zvukovy... Jeho jedina dobra vlastnost, ze ze je mekej a lehkej tak se s nim lip dela. Nezateplenej porobeton stoji tepelne stejne zaprd. Stejne musis zateplit a kdyz uz musis zateplit, tak jedine VPC.
@rendlovadilna28Ай бұрын
Podklady vašeho výzkumu najdu kde ? :)
@lukaskafka4240 Жыл бұрын
Já dělal z porfixu komplet vnitřní příčky, měl jsem i Ytong a naopak mi je milejší Porfix. Ytong je sice pevnější a tvrdší, ale tak, se daleko hůře řeže a pokud vše děláš ručně, tak je to fakt rozdíl...jinak nějaké otluky nebo uražené rohy vůbec nevadí, lepidlo to vyřeší. Obvodovou stěnu mám z pálených cihel a jsem rád, akorát dnes bych už šel spíš do zateplených...ale 100 lidí, 100 názorů